Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Benzinimizin %85'e yakını nereye gidiyor?

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

Standart Benzinimizin %85'e yakını nereye gidiyor?

Benzinin 3,80, motorinin 3,10 TL'ye yaklaştığı Türkiye, dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketirken; sürücüler de mecburen tasarrufa yöneliyor. Peki, bir yerden bir yere giderken 100 TL'lik akaryakıtın ne kadarı nereye harcanıyor?
    Haberimize başlar başlamaz bir soru: Bir otomobilde yakıttan elde edilen enerjinin ne kadarı o otomobili ilerletmek, klima, farlar ve müzik sistemi gibi ekipmanları çalıştırmak için kullanılır? Cevabınızı bilmiyoruz ama bizim vereceğimiz cevaba şaşıracağınız kesin: Sadece yüzde 15’i… Peki, geri kalan enerji nerede kayboluyor? Motorda, yoğun trafikte, rölantide ya da trafik ışıklarında...

Bakın, 100 liralık benzini nerelere harcıyoruz:
    Motorda kaybolan (62,4 lira):
    Motor, kimyasal enerjiyi mekaniğe çevirirken ısınma, sürtünme, egzoz, yanmayan yakıt ve diğer kayıplarla enerjisinin yüzde 62,4’ünü kaybeder. Değişken geometri, turbo besleme, direkt püskürtme gibi teknolojiler verimliliği artırır, kaybı azaltır. Dizel araçlar benzinli araçlara oranla yüzde 30-35 daha verimlidir ve yeni teknolojiler dizel araçların cazibesini daha da artırıyor.
    Rölantide çalışırken kaybolan (17,2 lira):
    Trafik ışıkları, sıkışık trafik gibi durumlarda boşa çalışan motor, yakıt harcar; ancak bunun kullanıcıya hiçbir yararı yoktur. Otomobil ışıklarda veya trafikte beklerken ‘start-stop’ gibi motoru durduran, gaza basıldığında da hızla çalıştıran sistemler bu enerjiyi geri kazanmaya çalışır.
    Aktarma organlarında kaybolan (5,6 lira):
    Yakıttan elde edilen enerjinin yüzde 5,6’sı şanzıman gibi aktarma organlarında kaybolur. Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar ve CVT gibi kademesiz şanzıman sistemleri, bu kayıpları azaltmaya çalışır.
    Aksesuarları çalıştırmak için (2,2 lira):
    Klima, hidrolik direksiyon, cam silecekleri, farlar ve müzik sistemi enerjisini motordan alır. Yakıt ekonomisi gelişmelerinde yüzde 1 kadar enerji, bu sistemlerin daha tasarruflu kullanılmasıyla ve daha verimli hidrolik pompalarının geliştirilmesiyle sağlanır.
    Hava direncini kırmak için (2,6 lira):
    Otomobiller rüzgârı yarıp geçebilmek için enerji harcar. Harcanan enerji, hız arttıkça yükselir. Enerji tüketimi aracın şekliyle de doğrudan ilişkilidir. Havayı pürüzsüz biçimde yaran otomobiller sürtünme değerini yüzde 30’a kadar düşürürler.
    Hareket ettirmek için (5,8 lira):
    Duran bir aracı hareket ettirmek ve belirli bir hıza ulaştırmak için enerji harcanır. Gerekli enerji, aracın ağırlığı ile doğrudan ilişkilidir. Araç ağırlığını azaltmak için daha hafif malzemeler ve yeni teknolojiler kullanılır. Kullanıcı, frene her bastığında, durgunluğu aşmak için kullanılan enerji miktarını artırmış olur. Yani freni ne kadar çok kullanırsanız enerji tüketimini de o kadar artırmış olursunuz.
    Sürtünme direncini kırmak için (4,2 lira):
    Lastiği ileri götürmek için gereken kuvvettir. Lastiğin üzerine binen yük ile doğrudan ilişkilidir. Yeni teknolojilerle geliştirilen yüzey desenleri sayesinde, sürtünmesi azaltılmış lastik hamurlarıyla sürtünme direnci azaltılır. Aile araçlarında sürtünme direncinde sağlanan yüzde 6’lık iyileşme, yakıt tüketimini yüzde 1 azaltır. (Aksiyon Dergisi)

Yani arkadaşlar sırf benzinli motorlarda tüketimin düşmesi için teknolojinin ilerleyeceği daha çook mesafe var. Bu arada başka kaynaklardan benzini en verimli kullanabilen araçların %20 civarı ile japonlar olduğunu okumuştum.
    Konu ugurozer tarafından (31/03/2010 Saat 18:20 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 10 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

iyide bu saydığın kayıpların hepsi dizel motorlarda da mevcut
    bu işin doğasında var

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Kubilay KARABULUT
    sowhat788 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34DP5400
    Edilen teşekkür: 418

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyide bu saydığın kayıpların hepsi dizel motorlarda da mevcut
    bu işin doğasında var
    Benzin ve motorin demiş zaten Coşkun bey heyecanlanmayın,sanki araban dizel sanane :p ben biliyorum benzinin nereye gittiğini ama terbiyem müsade etmiyor :;@%%&&!!/(

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

dizel motorlardada var elbette coşkun ancak fark dizel motorlarda verim daha yuksek, burada sadece benzinin tl si baz alındığında verimdışı kaybolan tl miz nereye gidiliyor şeklinde bir yazı çıkarılmış. ayrıcana dizelin kaç tl si nereye gidiyor diye örnekleme yapmayalım şincik beya

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Yeni araçlarda kullanılan sıkıştırma oranlarının değiştirilmesi kullanılan silindir ve piston teknolojileri sayesinde araçların verimlilikleri % 25 lere yaklaşmıştır ayrıca araçlarda kullanılan elektronik sitemlerle yakıtın yanma durumları motorun devir sayısı gibi durumlar kontrol edilerek araç verimliliği artırılmıştır. yeni sistem araçlarda kullanılan 100 ü geçkin sensör bu sistemleri kontrol etmeye yarar. bu yüzden yeni araçların yakıt tüketimi daha azdır
    I ' m c a p u l i n g . . .

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Ugur depresyona soktun benı kardes resmen benzın havaya gıdıyormus

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

)

Mehmet U.
    LTAB Riddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 122

Garip bi hesap , insan olarak yediklerimiz nereye gidiyor gibi birşey. Sonuçta 4 zamanlı motorun maksimum alabileceği verimi belli.

Esas %65 keşke vergilerle gerçekten yerine gitse

Ama nerelere gidiyor ne yazıkki belli ve ne yazıkki hırsızlar ortalıkta şeref abideleri olarak dolaşıyor ükemizde !!!
    "Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir."
    (John Christian)

By xx
    ancester - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 151

faydasız bilgi bilgi değildir. böyle gereksiz bir bilgi sadece iç huzuru bozar. her arabada aynı durum vardır. bireysel olarak teknolojiyi geliştirme şansımız olmadığına göre keyifle benzinin havaya gidişini seyredelim
    www.antflame.com

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Hilmi senin şu yazından başka faydasız birşey goremedim bu sayfada ben! Teknoloji gelişmemiş olsaydı şuanda 100 km de bu performans için 40 Litre benzin harcıyor olurdun!

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet Yazgan
    acy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 18

aldın 100 liralık benzinin %75 i vergi mazotun ise %76 olarak devlete gidiyor 25 tl üzerinden bu hesabı yapman bence dünyanın hiç bir yerinde ayrıca verginin vergisi ödenmiyor malesef biz önce ötv ödüyoruz ötvli fiyatın üstünden kdv ödüyoruz yani ötvnin kdvsi var

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Cok buyuk yanlislik var! Yakitimiz baska yere gidiyor!
    Yaklasik yuzde 75 i vergiye gidiyor normal olmayan bu aslinda!

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Olay ayrı bir noktaya geldi ) %85 ini kullanamadığımız benzine verdiğimiz 100 liranında 75 lirasını devlete vergi olarak veriyoruz hesab edin ne kadar büyük sarfiyatçıyız ne kadar müsrifiz yahu )) teknoloji ve devletin koyunu aman yanlış anlaşılmasın!
    Konu GP COSKUN tarafından (02/04/2010 Saat 20:00 ) değiştirilmiştir.

SERDAR UZUNCA
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. PNT 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 34

hilmiye katılıyorum..
    bisikletle gidip gelmeyi teklif ediyorum..
    acaba o zaman yediklerimizin ne kadarını bisikletin gitmesi için harcıyoruz onla ilgili bir paylaşım yapılabilir...
    hem araba üzerinden inmeyip hem böyle boş akıl karıştırıcı fikirlerde usta bir zihne sahip uğur...
    bunu çok iyi biliyorum ki zaten konunun devam etmemesinden belli...
    Konu PNT 34 tarafından (02/04/2010 Saat 23:07 ) değiştirilmiştir.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Bilgi paylaşımı yaptığımız bu ortamlarda karşı görüşler olması çok mümkündür ki bu bile birbirimizin bilgi sahibi olmasına yardımcı olur ancak, hiçbir görüşü, karşı görüşü ve hiçbir bilgisi olmadığı halde geri kafalılık yaparak bilgi paylaşımını engellemeye çalışan insanlar bu gibi ortamlarda bizlerin bütün şevkini kaçırmaktadır...

Serdar sana gelince, yukarıda paylaştığım bilgiler benim fikirlerim değil, uzun araştırmalar ve emek sarfedilerek ortaya çıkarılmış ve aksiyon dergisi tarafından geniş bir kitleye yayımlanmış bilgilerdir, Ben sadece bu gibi bilgileri edinmek isteyen arkadaşlarımız için burada paylaştım.

SERDAR UZUNCA
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. PNT 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 34

kimse araba kullanmasın demenin kibarcası bu...
    ya da araba kullanıyorum bunları biliyorum ve çok mantıksızım da denebilir..
    gereksiz bilgi, bilgi değildir...
    yapılan açıklamanın sürücüye en ufak bir faydası yoktur..
    son mesajım bu konuya çünkü ana sayfada kalıp diğer arkadaşlarında vaktini boşa çalmak istemiyorum merak ettirerek...

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

gereksiz buluyorsan, bilginin sana gereksiz geldiğini anladığın anda okumayı bırakır başka bir konuya geçebilirsin... senin amacın farklı gibi duruyor? bir sorunun varsa benimle ilgili özel mesaj atıp söyleyebilirsin??

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

sayın serdar uzunca
    uğur arkadaşımız bir konu açmış
    bulduğu veya okuduğu bir bilgiyi paylaşmak istemiş
    sizde fikrinizi belirtmişsiniz ancak bu kadar hala üstüne gitmenizin sebebini anlıyamıyorum
    konuya yada yazılanlara katılır veya katılmazsınız bu sizin bilgi ve tecrübenize bağlıdır
    ancak fikrinizi beyan ettikten sonra ısrarla konuyu uzatıp tartışma ortamı oluşturmaya çalışmak forum içinde yakışık almıyor
    lütfenbu konuda gerekli özeni gösterirseniz sevinirim

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

bilgi her zaman bilgidir, ve her zaman değerlidir arkadaşlar. konuya teknik veri açısından bakarsak daha faydalı olur bence. zamların içinde boğulmuş bir millet olarak aracımızdaki teknik konulara dikkat edersek bence biraz daha tasarruf etmiş oluruz.
    Mesela;
    Motorda kaybolan (62,4 lira):aracın bakımlarını düzenli takip etmek
    Rölantide çalışırken kaybolan (17,2 lira): Uzun bekleme anıda kontağı kapat
    Aktarma organlarında kaybolan (5,6 lira):Otomatikleştirlmiş teknolojik araçlar kullanmak
    Aksesuarları çalıştırmak için (2,2 lira): amfi,buzdolabı vb ekstra güçleri ihtiyaç yoksa iptal
    Hava direncini kırmak için (2,6 lira): uzun yolda cam açmamak, fazla hızlı gitmemek
    Hareket ettirmek için (5,8 lira):ani kalkış ve hızlanmalardan kaçınmak
    Sürtünme direncini kırmak için (4,2 lira): lastik hava bassıncını ve et kalınlığını kontrol etmek

Basit gibi görebilirsiniz, ama ben bu bilgilerden nacizhane bunları anlıyorum.bilgi paylaştıkça güzeldir. UĞUR ÖZER arkadaşımıza bilgi paylaşımından dolayı teşekkür ederim.

25. Bu mesajı için 3 kişi erosistanbul'ye teşekkür etti:

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı erosistanbul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilgi her zaman bilgidir, ve her zaman değerlidir arkadaşlar. konuya teknik veri açısından bakarsak daha faydalı olur bence. zamların içinde boğulmuş bir millet olarak aracımızdaki teknik konulara dikkat edersek bence biraz daha tasarruf etmiş oluruz.
    Mesela;
    Motorda kaybolan (62,4 lira):aracın bakımlarını düzenli takip etmek
    Rölantide çalışırken kaybolan (17,2 lira): Uzun bekleme anıda kontağı kapat
    Aktarma organlarında kaybolan (5,6 lira):Otomatikleştirlmiş teknolojik araçlar kullanmak
    Aksesuarları çalıştırmak için (2,2 lira): amfi,buzdolabı vb ekstra güçleri ihtiyaç yoksa iptal
    Hava direncini kırmak için (2,6 lira): uzun yolda cam açmamak, fazla hızlı gitmemek
    Hareket ettirmek için (5,8 lira):ani kalkış ve hızlanmalardan kaçınmak
    Sürtünme direncini kırmak için (4,2 lira): lastik hava bassıncını ve et kalınlığını kontrol etmek

Basit gibi görebilirsiniz, ama ben bu bilgilerden nacizhane bunları anlıyorum.bilgi paylaştıkça güzeldir. UĞUR ÖZER arkadaşımıza bilgi paylaşımından dolayı teşekkür ederim.
    Kabataslak bakıldığında gereksiz bir magazin haberi gibi gorunen bu konudan dahi nekadar yararlı bilgi çıkartılacağını çok zekice özetleyiş tarzınıza saygı ile eğiliyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon