Sayfa 2/2 İlkİlk 12
28 sonuçtan 21 ile 28 arası

Konu: 1.4 fire 77bg 5 kişiyle yolculuk :)

Barış Yılmaz
    byak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 8

Arkadaşlar 8 valf ve 16 valf diye adlandırdığınız sübab sayısıdır.Ülkemizdeki bazı araçlar haricinde otomobillerin çoğu 4 silindirlidir.8 valf araçta silindir başına 2 sübab 16 valf araçta silindir başına 4 sübab bulunduğunu ifade eder.16 valf araçlar yakıtı silindir bloğuna püskürtülmesinde ve havayla dolması esnasında daha verimli çalışır.Ancak 8 valf araçlar şehir içi kullanımında yakıtı daha iyi kullanır hem daha seri hemde 16 valf araçlardan daha az yakar.16 valf aracın yakıt verimi ve beygir gücüne katkısı şehirler arası yollarda ortada çıkar.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı eskibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün 5 kişi Bursa-Mudanya ya gittik araca hep 2kişi biniyorduk.
    Bugün bir şey fark ettim ki araç bayır yukarı viteste küçültsem devirlenemiyor.
    60-70le bile giderken sanki araç zorla gidiyormuş gibi bir izlenim veriyor.
    Bir ara inip ittirsem mi diye düşünmedim dersem yalan olur
    tabi bu sırada yol bilgisayarı 15-18 lt arası gösteriyor
    ilk defa bugün motorun gerçekten bu araca küçük geldiğini ve bayır yukarı geçilmenin kekremsi tadını hissettim

Evet, katılıyorum. Bu nedenle yokuşa girmeden önce olabildiğince devirlendirmeye çalışıyorum ama 15-18 lt yakıyor dediğiniz gibi.

Bir kaç ay önce Bursa'dan Eskişehire gelirken devirli geldim, mezitlerde bayır yukarı bastıkça bastım (yakıt tüketimi ortalama 10-12 leri bulmuştu o yolculukta) Bir sürü araba solladım en son bayırın yukarısında iyice devirden düştüğümde bir dizel Opeal Corsa kalmıştı.

Ikına ıkına geçmeye çalıştım, aynı hizada göz göze geldik. Meğer adam yüz ifademi görmek için beklemiş, sonra gaza bir yüklendi orada tokatlayıp geçti beni

1.4 Fire şehir içi için uygun ama şehirler arasında hırslı kullanan bir sürücüyseniz çok tat vermiyor. Hele bir de klima açıksa iyice bayılıyor yokuşlarda.

8V daha fazla yakıyor evet. Motorda gücün ortaya çıkabilmesi için benzinin yanması lazım. Mümkün olabildiğince:
    - Yakıtın ve havanın homojen şekilde karışması ve silindire dağılması
    - Yakıt & hava karışımının silindirlere hızlı bir şekilde girmesi
    - Pistonun en dar hacminde tüm yakıtın yanması (patlaması)

gerekiyor.

16V motorlarda, 8V olanlara göre, daha fazla noktadan yakıt ve hava karışımı giriyor:
    - Silindir içine daha kolay dağılıyor
    - Silindirin içine iki kat daha hızlı giriş yapıyor
    - Yakıtın silindir içine transferi daha kısa sürdüğü için motor çevriminde kalan zaman yakıtın daha verimli yanması ve daha uzun süre güç üretilebilmesi için kullanılabiliyor.

1.4 Fire motor seçmemin nedeni:
    - Arabada en fazla eşim ve ben oluyoruz, çok fazla ağırlık yok.
    - Genellikle şehir içi kullanıyorum, ortalama hızım 25-30 km/saat civarında.
    - Yılda en fazla 10 000 km yol gidiyorum, bu nedenle arabayı zorladığım zamanlarda oluşan yakıt kaybım ve üst model için ödeyeceğim fark dengesi Fire motordan yana kalıyor.
    - Genellikle sakin kullanan bir insanım, ortalama 2500 devirde kullanırım.
    - Eskişehirde fazla yokuş yok.
    - Satın alırken param anca ona yetti.

Bu şartlarda Fire motordan memnunum, şehiriçi yakıt tüketimim de hızım 25-30 km ve ortalama 2. 3. viteste gidebiliyor olmama rağmen 7 lt/100 km civarında.

Eğer kullanım şartlarım değişirse Multijet GP almayı tercih edebilirim (Ama yine GP alırım)

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Alıntı Moosty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ikına ıkına geçmeye çalıştım, aynı hizada göz göze geldik. Meğer adam yüz ifademi görmek için beklemiş, sonra gaza bir yüklendi orada tokatlayıp geçti beni

1.4 Fire motor seçmemin nedeni:
    - Arabada en fazla eşim ve ben oluyoruz, çok fazla ağırlık yok.
    - Genellikle şehir içi kullanıyorum, ortalama hızım 25-30 km/saat civarında.
    - Yılda en fazla 10 000 km yol gidiyorum, bu nedenle arabayı zorladığım zamanlarda oluşan yakıt kaybım ve üst model için ödeyeceğim fark dengesi Fire motordan yana kalıyor.
    - Genellikle sakin kullanan bir insanım, ortalama 2500 devirde kullanırım.
    - Eskişehirde fazla yokuş yok.
    - Satın alırken param anca ona yetti.
    1,4 Fire secmenin nedenleri çok hoşuma gitti. özellikle son neden. bende sana katılıyorum. param anca ona yetti...

Serhat G
    eskibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 62

Alıntı Moosty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Evet, katılıyorum. Bu nedenle yokuşa girmeden önce olabildiğince devirlendirmeye çalışıyorum ama 15-18 lt yakıyor dediğiniz gibi.

Bir kaç ay önce Bursa'dan Eskişehire gelirken devirli geldim, mezitlerde bayır yukarı bastıkça bastım (yakıt tüketimi ortalama 10-12 leri bulmuştu o yolculukta) Bir sürü araba solladım en son bayırın yukarısında iyice devirden düştüğümde bir dizel Opeal Corsa kalmıştı.

Ben Eskişehir Bursa hem gidişte hem dönüşte 5,5 civarı yakıyorum 80'in altına 100ün üzerine çıkmadan
    Konu eskibur tarafından (26/04/2010 Saat 10:51 ) değiştirilmiştir.

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Alıntı eskibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Eskişehir Bursa hem gidişte hem dönüşte 5,5 civarı yakıyorum 80'in altına 100ün üzerine çıkmadan
    toplam 60 lira yakıyorum. bursa eskişehir...

ÖMER EREN
    Ceday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 43

Puntoda seçenek yok ama son arabamı 1,6 8v alırım buda beni Vw ne yönlendiriyor gibi.

Faruk Bilgin
    frç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı Ceday Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Resimler alıntıdır üstten kam milli (üsten eksantirik) motorların 8v ve 16v çalışma şeklini çok güzel bir şekilde belirtmiş.

16v motordaki valf şüpesiz daha küçüktür ama 4 v nin toplamı 2v den hacimsel olarak daha büyüktür.
    Eline sağlık hocam çok iyi anlatmışsın.Aynen katılıyorum...
    PUNTODAN SONRA PUNTO..!

Serhat G
    eskibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 62

Alıntı Scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    toplam 60 lira yakıyorum. bursa eskişehir...
    git gel ise çok iyi yalnız gidişse çok fena

Sayfa 2/2 İlkİlk 12