Sayfa 1/2 12 SonSon
39 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!

mustafa can
    kronik gp cann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    41DP782
    Edilen teşekkür: 657

Standart Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!

bizim araçlardaki sistemde böylemi bilmiyorum ama ,yarın ilk işim arkadan takılı olan emniyet kemerlerini çıkarmak olacak,daha önce forumda payaşıldımı bilmiyorum,arattım yoktu.

(modifiyem.com'dan alıntıdır.) ayrıca siteyede göz atın derim,çok faydalı bilgiler var.https://www.modifiyem.com/haberler/faydali-bilgiler-111.htm

Otomobillerimizdeki bin 200 kiloluk tehlike!
    Bazı sürücülerin kemer ikaz sesini önlemek amacıyla kullandıkları aparatların, araç hava yastığını yanlış yönlendirdiği bildirildi.
    Demir Bükey Akademisi İleri Sürüş Teknikleri Eğitmeni Mehmet Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni model araçlarda bulunan hava yastıklarının, emniyet kemerlerinin takılı olup olmamasına göre açıldığını söyledi.

Çoğu sürücünün aracındaki bu ayrıntıyı bilmediğini belirten Özcan, ''Kemerini takmayan bazı sürücüler, araç çalıştığı anda başlayan ikaz sesini kesmek için piyasada 3-5 YTL'ye bulunabilen çeşitli aparatları kullanarak, sesi önlemeye çalışıyor. (Kemer takılı) imajı veren bu aparatlar ise hava yastıklarını yanlış yönlendiriyor'' dedi.

Hava yastıklarının bir kaza anında, yaklaşık 300 kilometre hızla, saniyenin beşte biri zamanda açıldığını belirten Özcan, şöyle konuştu:

''Bu aparatların kullanıldığı araçlarda, kemerin takılı olduğunu algılayan sistem, hava yastıklarını devreye sokuyor. Ancak, kemer takılı olmadığı için ileri doğru fırlayan sürücü karşıdan hızla gelen balona çarpıyor. Çarpışmanın etkisi ile ortaya çıkan kuvvet yaklaşık bin 200 kilogram civarında. Mike Tyson'un bir sağ direk vuruşunun 700 kilogram olduğu göz önünde tutulursa, oluşan kuvvet 2 Tyson vuruşuna yakın. Yara almadan atlatılabilecek çoğu kaza bu yüzden bir faciaya dönüşebiliyor.''

Kemer başlıklarına takılan aparatların yanı sıra bazı sürücülerin, kemeri takarak koltuk arkasına geçirme yöntemine de başvurduğunu anlatan Özcan, trafik polislerinin yol kontrollerinde bu ayrıntılara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Özcan, kullanımının artırılması için büyük çaba sarf edilen emniyet kemerinin taksilerde zorunluluk olmamasının ise büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

İnsan hayatının her şeyden değerli olduğunu anımsatan Özcan, ''Taksi, hususi ayrımı yapılmadan tüm araçlarda emniyet kemeri takılması zorunlu olmalı'' dedi
    Konu cann tarafından (05/02/2010 Saat 21:45 ) değiştirilmiştir.
    İNSAN YAŞADIKÇA DEĞİL,YAŞAMADIKÇA YAŞLANIR..

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

sevgili mustafa abim
    ben bunu daha önce okumuştum ama bu anlatılana itibar etmedim
    tamamiyle emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmek için yapılmış hissine kapıldım
    nedenine gelince
    araç darbeye maruz kaldığında daha ön tampon göçmeden airbag ler devreye giriyor
    yani kaza sırasında sürücünün yada yolcunun öne doğru atılımı başlamadan çoktan airbagler şişmiş oluyor bu durumda şişmiş olan airbag e çarpmış oluyoruz ve anlatılan şekilde bir kuvvete maruz kalmıyoruz
    bu durum ancak şöyle gerçekleşirdi biz aracın içinde kaza sırasında airbaglerden önce davranıp ileri doğru atılsa idik ve airbag bizim hareketimizden sonra açılsa idi bu söylenen doğru olurdu ancak grande punto dahil tüm airbagler sürcünün ve yolcunun hareketinden önce açılmış oluyor
    bunu daha yakından incelemeniz için aşağıda birkaç video paylaşıyorum yavaş çekimde çekilmiş euro ncap çarpışma testlerinin videosudur
    incelerseniz durumu göreceksiniz
    ama bu benim şahsi düşüncem kimseyide yanlış yönlendirmek istemem

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

3. Bu mesajı için 6 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

mustafa can
    kronik gp cann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    41DP782
    Edilen teşekkür: 657

tamam vazgeçtim çıkarmıyorum kemerleri yerinden,zaten 2,3 km yol gidiyorum,zor geliyodu takmak.ama bişey olurda bu yüzden gidersem öbür tarafa rüyanda ak sakallı dede olarak gelip hesap sorarım sana gelmişken bir iki sayısal tüyosu da veririm
    İNSAN YAŞADIKÇA DEĞİL,YAŞAMADIKÇA YAŞLANIR..

5. Bu mesajı için 2 kişi cann'ye teşekkür etti:

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı cann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam vazgeçtim çıkarmıyorum kemerleri yerinden,zaten 2,3 km yol gidiyorum,zor geliyodu takmak.ama bişey olurda bu yüzden gidersem öbür tarafa rüyanda ak sakallı dede olarak gelip hesap sorarım sana gelmişken bir iki sayısal tüyosu da veririm

aman abi sen yine de kemerini tak
    yanlış anlaşılmak istemem kemer takmayın demek istemedim sadece anlatılan hadisenin görüntülerle ve uygulamalarla örtüşmediğini belirttim
    yoksa kemer takmanın her türlü kazada yaralanma riskini azalttığı bir gerçek
    bi de sen ne tüyo ver nede öbür tarafa git her zaman yanımızda forumda kal yaşın kere maaşallah abicim

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Mustafa bey, güzel bir konuya değinmişsin.Tebrik ederim.Aslında ne olursa olsun, yalan veya doğru farketmez.Kendimizi düşünmüyorsak bile arkamızdakileri düşünüp kemeri takmamız lazım.Riskleri azaltıp, üzerimize düşeni harfiyle yaparsak, bu tür yazıları pek önemsemeyiz.Nacizhane düşüncem.

9. Bu mesajı için 2 kişi erosistanbul'ye teşekkür etti:

Nuri GP
    clax22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

abi videoyu izledim ama bizim active modellerde yan hava yastığıı vs yok ama bizim araçta 5 yıldız almış gibi gosteriliyor.orada teste giren araç full+full arac gordugum kadarıyla

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Alıntı clax22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi videoyu izledim ama bizim active modellerde yan hava yastığıı vs yok ama bizim araçta 5 yıldız almış gibi gosteriliyor.orada teste giren araç full+full arac gordugum kadarıyla
    O zaman desene activlerimizde yan hava yastığı yok, sorun da yok. Bak şimdi bi 5 yıldızda ben verdim gp me.

irfan öz
    taipen71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 36

Benim aracım linea kemeri takmayınca öyle bir ötüyorki arabaya biner binmez daha kontağı çevirmeden kemeri takıyorum sesi duymayayım diye eşimde alıştı bu duruma oda takıyor çünkü sağ taraftaki içinde ötüyor uyarı

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı clax22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

çarpışma testlerinde airbag sayısına göre derecelendirme yapılmıyor
    aracın darbe karşısındaki mukavemetine davranışlarına iç kabinin aldığı darbelere
    yaşam bölümü diye adlandırılan yaşam boşluğuda denilen yerlerdeki hasarlara bakılıyor yan direklerin camların ve küçük parçaların hareketleri inceleniyor

bahri cincioğlu
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. GPS2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 399

hava yastığı olsun olmasın kemersiz şurdan şuraya gitmem...yaklaşık 8 yıl önce bir akrabamız gitti boşuna...düşük hızda virajda tekeri mıcıra kaptırıp devrildi ama kemersiz olduğu için kafayı ön sol direğe (tarafa) çarpmış ve birkaç gün komadan sonra hakkın rahmetine... çok gençti...hafife almayalım...hocanın dediğini yapın yaptığını değil ...destekliyorum Mustafa öğretmenim...bu arada araç lada samara idi...airbag yok...araçta ciddi bir hasar*da yok doğrusu...
    Konu GPS2 tarafından (05/02/2010 Saat 22:36 ) değiştirilmiştir.

Çağlıyan BAHÇETEPE
    AC2315 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393
    Edilen teşekkür: 53

Ben hiç emniyet kemeri kullanmıyordum. 2005 yılında iş sebebiyle Kıbrıs'a gittim ve 3 yıl kaldım. Orada alıştım emniyet kemerini takmaya. Maalesef ülkemiz dışında her ülkede insanlar trafik kurallarına riayet ediyor heralde. Kıbrıs'ta da kurallara büyük oranda riayet ediyor insanlar.

Edindiğim alışkanlığı bir daha bırakmadım Türkiye'ye döneli 3 yıl oldu ama ben takmaktan vazgeçmedim emniyet kemerini. Benim arabamda önde oturan da takar kemeri.

Kemer takmayanların genel açıklamaları,

Sıkılıyorum,
    Kısa mesafe gideceğim
    Ben hiç takmam ki alışkın değilim
    Arabayı rahat kullanamıyorum

vb. bir sürü saçma sapan, anlamsız bahaneler.

Umarım emniyet kemeri takmadığınız için kendi hayatınızı yitirmez veya yanınızda kemer takmadığı için uyarmadığınız sevdiğiniz birinin hayatını kaybetmesine tanık olmazsınız.

En çok dikkatimi çeken de şu olmuştur; eğer şoför kemer takıyorsa yanına oturan da etkilenip kemerini takıyor çoğu zaman. Yani bize daha çok sorumluluk düşüyor.

16. Bu mesajı için 5 kişi AC2315'ye teşekkür etti:

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

bazen kemer canda alabiliyor.tanıdığım bir arkadaş çoruh nehrine uçtu arabayla.yanında bulunan kişi kemer takmamış kendi kemer takmış.kemer takmayan kurtuldu.kendi kemer taktığı için arabadan çıkamayıp boğuldu.
    ama yinede takmak gerekiyor.

DENİZ YURTSEVEN
    erkaymis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 89

polonyada kazaları önlemek için sürekli bu reklam filmi izlettiriliyormuş maalesef ülkemizde emniyet kemerinin önemi hala anlaşılmış değil emniyet kemerinin ne derece önemli olduğunu bilmiyoruz.aşağıda linki olan video genel olarak izlenilmesi gerektiğini düşündüm ve sizinle paylaştım .mulaka izleyin ve izlettirin
    https://patrz.pl/filmy/kierowco-nie-badz-bezmyslny

19. Bu mesajı için 3 kişi erkaymis'ye teşekkür etti:

ahmet karakaş
    YALOVALI ahmetkarakaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 144

söylenenler doğrudur...

emniyet kemeri takılmadan airbag açılmaz...

ilker kara
    ik77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 AD3862
    Edilen teşekkür: 137

tüm dünya emniyet kemerinin takılması için sayısız reklam filmleri yaptırıyor.özellikle aile içerikli.bu kadar insan kemer konusunda hemfikirken takmamak bence azraile davetiye.ben genelde yabancı dizileri izliyorum.dikkatimi çeken en önemli şey, tüm sürücülerin kemer takmadan araba kullanmıyor oluşu.bu rol değil alışkanlık meselesi.bbu konuda daha çık eğitim verilmeli.özellikle öğretmenlere düşüyor bu iş.çocuklarımız bizden daha duyarlı olmalı.

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Yaw Deniz sen ne seyrettirdin bize öyle. Hala tüylerim diken diken. Senin dediğin gibi bu film bizde yayınlansa ben iddia ediyorum kemer takmayanlar %70 azalır.

GURUR DEMİR
    GRDEDE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 624

Türkiyede bırakın kemer takmayı insanımız daha kırmızı ışıkta durulması gerektiğini bile henüz idrak edememiş.Kırmızı işıkta geçenleri ve benzeri ihlallerde bulunanları gördüğümde dalasım geliyo....
    1.4,120hp,tjet,emotion,duolojik,skydome,teknopaket ,GRDEDEpaket,BEYAZ BRAVO

Tehlikeli olan sürat değil ,KONTROLSÜZLÜK tür.

DENİZ YURTSEVEN
    erkaymis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 89

Alıntı serdar2362 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaw Deniz sen ne seyrettirdin bize öyle. Hala tüylerim diken diken. Senin dediğin gibi bu film bizde yayınlansa ben iddia ediyorum kemer takmayanlar %70 azalır.
    bende izlediğimde gözlerim dolmuştu serdar abii ben herkeze mailimde de yolladım sonuçta can bu hiçbirşeye benzemez hele Türkiye yollarında arac kullanmak ve iyi bir şöför olmak sanat valla

BOZKURT D.
    bozkurt0632 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 366

Alıntı erkaymis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    polonyada kazaları önlemek için sürekli bu reklam filmi izlettiriliyormuş maalesef ülkemizde emniyet kemerinin önemi hala anlaşılmış değil emniyet kemerinin ne derece önemli olduğunu bilmiyoruz.aşağıda linki olan video genel olarak izlenilmesi gerektiğini düşündüm ve sizinle paylaştım .mulaka izleyin ve izlettirin
    https://patrz.pl/filmy/kierowco-nie-badz-bezmyslny
    deniz video için teşekkürler. bu video yanlış hatırlamıyorsam tüm ab ülkelerinde kazaların önlenmesi amacıyla hazırlandı ve hepsinde yayınlandı.
    trafikteki en ufak bir kural ihlalinin bile nelere mal olacağını görmemiz açısından çok önemli bir video. unutmamalıyız ki trafik kurallarına uymamakla kendimizin değil , sevdiklerimizin ve karşıdaki insanların hayatlarınıda tehlikeye atmış oluyoruz.
    herkese kazasız belasız sürüşler.

Eser Dilsiz
    hhhed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 43

Arkadaşlar, yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen, bu airbag ile sürücü çarpışması konusunun doğru olduğunu sadece biraz abartıldığını düşünüyorum, siz ani bir durumda hemen frene asılırsınız sonuç olarak daha çarpışma gerçekleşmeden bedeniniz öne doğu ister istemez ivmelenir yani yastık size doğru açılırken siz de öne gidiyor olursunuz. Tabi bunlar saliseler içinde olan hareketler bence bahsi geçen çarpışma doğru olabilir. kemerlerimizi takalım.

Sayfa 1/2 12 SonSon