Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Güvenlik paketi güldürüyor!

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Standart Güvenlik paketi güldürüyor!

Arkadaşlar arabam dizel dynamic güvenlik paketli. Sırf ASR ve ESP'yi denemek için bugün bir Bakırköy yaptım. Araba çok başarılı.

Durmak istediğinizde ABS üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Kalkışlarda ise ASR devrede. O kadar eğlenceli ki anlatamam. Marka vermeye gerek yok, birçok lüks araç 3cm karda yerinden bile kalkamazken çok şükür bir sorun yaşamadım.

Asıl ESP'ye hayran kaldım. Aracın spin attığını anladığında tutunan tekerleğe kendi karar verdiği oranda fren yaptırıyor ve hoop dengeniz geri geliyor. Yani olduğunuz yerde tur atmanız neredeyse imkansız.

Lastiklerim mi? Lastiklerim 4 mevsim, zincir takmadım.
    Konu smartmavi tarafından (23/01/2010 Saat 19:48 ) değiştirilmiştir.

erdi acar
    ERDİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 43

esp olmayanlarda zincirle uraşcak yada benim gibi arabayı bu havalarda kullanmıyacak

asr tamamen buz tutmuş yolda da arabayı patiye düşmeden çok rahat kaldırabilirmi
    GRANDE PUNTO 1.4 FİRE ACTİVE 77 BG 3K

alper yonar
    Dynamic Üye alperyonar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 YN 5**
    Edilen teşekkür: 356

Alıntı ERDİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    esp olmayanlarda zincirle uraşcak yada benim gibi arabayı bu havalarda kullanmıyacak

asr tamamen buz tutmuş yolda da arabayı patiye düşmeden çok rahat kaldırabilirmi
    asr nin mutlaka olumlu bi etkisi olur ama senin gaza basışına ve buzun durumuna göre değişir

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı ERDİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

buz da ne asr ne esp bir işe yaramaz
    buz başkadır sakın karla karıştırmayın
    buz da hakimiyet ne aracınızda ne sizdedir
    buz canı ne isterse onu yaptırır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

5. Bu mesajı için 4 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Sertaç Sertaç
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Bu kez Coskun'a katılamayacağım çünkü sistem gerçekten çok başarılı.

Cam gibi buzda-kar değil- eğimli yüzeyde dahi traction control (asr+esp) arabayı patiye düşmeden kaldırıyor.

Vidyoya kesinlikle bir bakın..

https://www.youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc

vidyonun tam 5. dakikasında cam gibi buzda %10 eğşmde asr açık ve kapalıyken test yapılıyor.

tabiiki eğim arttıkça kalkışlar yavaşlayacaktır.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Bugün bakırköydeydim Capacity parkından çıktığım saat yaklaşık 18: 00 cıvarı idi ve park çıkışında yeni nesil bir clio audi Q7 ye arka yandan bindirmiş sonra bariyere bindirmiş ön tekerleri ve yürüyeni aracın darmadağın vaziyette. Hem çok aşırı bir buz tutma da yoktu buna ragmen gaza biraz fazla basmış belli ki sonrası ağır hasar tabii q7 de hiçbirşey yok adam yan kapılarına bakıp bakıp başını kaşıyordu (Allah kimseye vermesin ama siz ne kadar güvenseniz de aracınıza başkası gelip çarpar)
    Dynamic model bravomda buzlu ve karlı yollarda bugün yaklaşık 40 km yaptım en ufak bir sarsma patinaj vs yok ya diyorum bir araba bu kadar dengeli mi yapılır millet daha otoyoldaki papatyaya girmeye korkuyor girse de yokuş tarafına çıkamıyor trafiği felç ediyorken bendeki bravo için konuşayım hiçbir sorun olmadan en ufak bir kayma problemi yaşamadan evime döndüm. Yollardaki kazalara da korkarak baktım. Allah kimsenin başına getirmesin. Ancak Punto ve Bravolar geçekten çok iyi lastikler yeni olduktan sonra pek problem yaşamazsınız ama yine de dikkatli sürmek de önemli.
    Ha bu arada bravoma esp yok ama diğerleri mevcut

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Sonuçta buzda tutunma kardakinden daha zayıf olacağı için esp-asr nin etkisi iyice azalacaktır.Ancak yine de güvenlik paketi olmayan araca göre buzda ilerlemek daha kolay olur...

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı smartmavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kez Coskun'a katılamayacağım çünkü sistem gerçekten çok başarılı.

Cam gibi buzda-kar değil- eğimli yüzeyde dahi traction control (asr+esp) arabayı patiye düşmeden kaldırıyor.

Vidyoya kesinlikle bir bakın..

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

vidyonun tam 5. dakikasında cam gibi buzda %10 eğşmde asr açık ve kapalıyken test yapılıyor.

tabiiki eğim arttıkça kalkışlar yavaşlayacaktır.

benim yaptığım yorum
    eğimli rampalarda ve yokuşlu yollarda kalkış yapabilme kabiliyetiyle ilgili değil
    gerçek trafikte karşılaşacağınız durumlar test videolarında gördüğünüz şovlardan çok farklıdır
    sistemin başarısı bu özellikleri olmayan araçlara karşı tabiki vardır bunun
    aksini iddaa edemem
    ancak sizde izlemişsinizdir bu hafta etkili olan kar vebuzlanmadan dolayı
    bu hafta 5 otobüs devrildi 9 kişi hayatını kaybetti ve bu araçların hepsinde bahsettiğimiz asr ve esp abs mevcuttu ve üzüerlerinde ki şöförler en az 15 yıl uzun yol ve kar buz tecrübesi olan arkadaşlardı
    aracınızda bu sistemler mevcut ise tabiki biraz daha güvenli sürüş yapabilirsiniz ama buzlu zeminde kaza riskiniz her zaman vardır
    aklınıza sadece punto değil hangi araç hangi üretilmiş otomobil gelirse gelsin ne özelikleri olursa olsun elverişli şartlar ve yoğun buz gerçekleştiğinde kaymaz diye bir şey yoktur
    bu arada hakana da sataşayım
    hakan daha istanbulda öyle şaşılacak buz falan yok sadece erimiş kar ve üstüne yağan tipiden kayganlaşan yol vardı
    şöyle anadoluya doğru gidelimde gözümüz buzlanma görsün çekici yere vurduğumda 10 santim buz tabakası kırılsın bakalım asfaltta o sizin esp asr
    ne kadar işe yarıyor bi görelim
    aracınızda bu tür güvenlik paketleri olsun ama siz yinede fazla güvenmeyin her zaman önleminizi alın
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

13. Bu mesajı için 3 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Sertaç Sertaç
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

sevgili Coşkun, katılıyorum, tabii ki de tedbiri elden bırakmayacağız ama söylemek istediğim şu, diğer arabalar yerinden kalkamazken asr seni hareket ettiriyor; yolu tıkamıyorsun vesaire. ESP için şu söyleniyor; hiçbir insanın yapamayacağı şekilde kendiliğinden devreye girerek dört tekerleğe farklı frenleme yaptırıyor.

Eski arabam Uno idi, karşılaştırma dahi yapamam. Bu arada otobüs kazaları bence yol tutuşla değil de hızla ilgiliydi.

Bu arada amacım karşılıklı saz çalmak değil, bu sistemlerle donatılmış ve donatılmamış araçları kullanan biri olarak aradaki farkı ortaya koymaktı...

Saygılar
    Konu smartmavi tarafından (23/01/2010 Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

esp nin varlığını ihtiyacınız olduğunda hissediyorsunuz, ankaradaki bir kısım arkadaşımızla geçen sene kartinge gittiğimizde uygulamalı göstermeye çalıştım, eminim hatırlayacaklardır.

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Arkadaşlar. Bahsi geçen sistemler elbette yeri geldiğinde görevlerini yapacak ve sizin hakimiyetinizi artıracaktır. Buzlu yollarda özellikle uzun süre yerde kalmış buzlu yollarda bu sistemler hiçbir işe yaramayabilir. Yolun eğimi, sizin hızınız ve trafiğin durumu yeri gelir bu sistemler konusunda çok iddialı olmayabilir.

Sonuç itibariyle siz arabanıza değil önce kendinize güvenmelisiniz, sonra arabanıza. Kış şartları hiçbir şeye benzemez hepiniz Allaha emanet olun.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

neden bilmiyorum ama arkadaşın arabası karlı rampada ESP açıkken kalkmıyo açıklarsanız sevinirim

ESPyi kapatınca kayarak kalkmaya başlıyo.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Dostum sataşma olarak almadım ama istanbulda ana arterler ve yan yollar haricinde bir de ara sokaklar var eğer yolun halkalıdan geçerse oranın ne büyük bir arazi ve ne kadar rüzgar aldığını görmelisin.
    Aracımı otoparktan çıkardığımda üzerindeki buzu kazımak için 15 dakika verdim dedim ki bir de kapıcının yapmadığı işi biz yapacaz buradan ana yola çıkana kadar zincir takacaz ama bir deneyelim bakalım ne olacak otopark buz içinde idi normalde önceki çıkan araçlar karı ezmişler ve çocuklar da oyun oynuyorlar kayıyorlar falan baktım bir deneyeyim dedim aracı zaten 15 dakka rolantide çalıştırmıştım ısınsın diye az bişey yüklendim araç kaymadan buz olan hafif eğimden çıktı zincir falan takmaya gerek kalmadı üstelik minibüslerin kaydığı normal zeminde bile bir sıkıntı yaşamadım dediğim gibi tek korkum gelip birinin bana çarpması esnek kullanırsanız kaza yapacak bir durum yok ancak gaza aniden basarsanız bu havalarda kaza kaçınılmaz olur.
    Bakırköy Galleria tarafından geçtiyseniz buzlanmanın nekadar yogun olduğunu görmüşsünüzdür.hele sahil yoluna bağlanan döner kavşaklarda kaza çoktu.

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neden bilmiyorum ama arkadaşın arabası karlı rampada ESP açıkken kalkmıyo açıklarsanız sevinirim

ESPyi kapatınca kayarak kalkmaya başlıyo.
    ozan esp açılıp kapanmaz, asr heralde senin söylediğin.

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Espli bir araç buzda olsun yağmurda olsun espsiz araca göre daha kolay toparlanma ve daha kolay kalış sağlar..Birde bu buzlu yollarda kar lastikleri varsa değme keyfine

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

ESP bazı araçalrda açma kapama düğmesine sahiptir..

Ayrıca Ankara'nın havasını yollarını kışını bilen bilir cam gibi bir buz tabakasında (kar değil--üzerine su dökülmüş ve daha da kayganlaşmış bir buz) ve hafif eğimli yada yokuş denebilecek bir yolda babamın Astra'sıyla (asr,ebs ne ararsan var) çok rahat kalkabiliyorum ve aracıda yoldan çıkarmak gerçekten çok zor..Stabilitesini inatla koruyor buz üstünde olsa dahi..(araç otomatik vites ve vakumlu kar lastikleri var) yine de ilginç...

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Alıntı KaMiKaZe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ozan esp açılıp kapanmaz, asr heralde senin söylediğin.
    hmm valla bilmiyorum abi anlamıyorum bu tip şeylerden
    esp kar buz görmüşlüğüm yok zaten doğru düzgün

ama bildiğim araçta üzerinde ESP yazan bi düğme var basınca göstergede ünlem şeklinde bi uyarı çıkıyo, ve arabayı kaydırabiliyorum

dediğim gibi karlı bi rampada bu düğmeye basmadan kalkamadık nedenini merak ettim

tekerleklere baktığımda 1-2 sn durduğu yerde patinaj çekip durup geri geri kaymaya başlıyodu daha sonra tekrar patinaja başlıyodu bu 4-5 kere oldu sonra durup bu düğmeye basınca patinaj çekerek kalktı. ASR olması mantıklı gibi ama dediğim gibi düğme üzerinde ESP yazıyo ve bu düğmeye basmadan kaymıyo araba

not: araç 2002 clk200
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Sertaç Sertaç
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Ozan esp stabilite programı, yani kalkisla bir alakası yok. Kalkista asr ye gorev düşüyor. Asr anti patinaj sistemi, esp ise daha çok spin atmayı önleyen sistem.
    Gerçi araba Mercedes ise asr olmaması şaşırtıcı olur. Esp var. Arabada asr de var mı, emin mısınız?
    Konu smartmavi tarafından (24/01/2010 Saat 16:56 ) değiştirilmiştir.

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

bilmiyorum ancak genel olarak bildiğim kadarıyla 2si beraber oluyo genelde.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Arkadaşlar, değil karlı buzlu yolda, kuru zeminde bile esp aracı yolda tutamayabilir.Birçok örnekleri mevcut bunun.Güvenlikte birinci öncelik sürücüdedir.Sürücünün ufak hataları sonucu çizgisini kaybetmiş araç esp ile tekrar bu çizgisine sokulabilir.Ancak bu olacak diye kesin bir kural yok.Esas olan sürücünün aracını çizgisinden hiç çıkartmamasıdır.En gelişmiş esp sistemlerinin bile yapabilecekleri sınırlıdır.Sonuçta fizik kurallarını değiştiremez bu sistemler.Ancak önceki mesajımda da belirttiğim gibi hertürlü kaygan zeminde esp ve asr nin avantajı olacaktır kısıtlı olsa da...

31. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon