Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yeni Evo'daki en dikkat çekici özellik

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Bilgilendirme Yeni Evo'daki en dikkat çekici özellik

yeni çıkacak olan grande punto EVO daki en dikkat çekici özellik araçta
    sıkışık şehir içi trafiğinde dur kalk trafikte araç tam hareketsiz kaldığında motor stop ediyor ayağınızı tekrar debriyaja bastığınızda araç tekrar çalışmaya başlıyor
    bu sistemin adıda start&stop olarak adlandırılıyor

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Hah..! tam Türkiye büyük şehirlerine göre. Trafik lambaları o kadar çok ve uzun süreli ki aldığımız yakıtı beklemede harcıyoruz. İnanın işe gelirken ve giderken sırf lambalarda beklemeyeyim diye 5 km uzatıyorum. Bide trafik sıkışırsa benden dumanlar yükselmeye başlıyor.

ErciHAn HOcaoğLU
    draJe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    16 CZZ 24 gitti
    Edilen teşekkür: 44

start stop özelliği yeni dobloda da olacak

İLKER Ç.
    ocean_1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı serdar2362 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hah..! tam Türkiye büyük şehirlerine göre. Trafik lambaları o kadar çok ve uzun süreli ki aldığımız yakıtı beklemede harcıyoruz. İnanın işe gelirken ve giderken sırf lambalarda beklemeyeyim diye 5 km uzatıyorum. Bide trafik sıkışırsa benden dumanlar yükselmeye başlıyor.
    Bence de yolu uzatmak daha faydalı. Trafik sıkışınca dumanlar araçtan mı yükselmeye başlıyor? Sizden mi?

ssss ttt
    $€Z@ sezat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 8

o özellik her motor seçeneğinde olmayacak ama start&stop lu motorlar ayrı olacak. mesela 1.4 fire ile 1.4 fire start&stop lu iki versiyonu olacak.

• Petrol:
      • 65 hp 1.2 8v (Euro 4);
      • 77 hp 1.4 8v (Euro 4);
      • 77 hp 1.4 8v (Euro 5) Start&Stop;
      • 105 hp 1.4 MultiAir 16v (Euro 5) Start&Stop;
      • 135 hp 1.4 MultiAir Turbo 16v (Euro 5) Start&Stop.
    • Diesel:
      • 75 hp 1.3 MultiJet 16v (Euro 4);
      • 75 hp 1.3 MultiJet II 16v (Euro 5) Start&Stop and DPF;
      • 90 hp 1.3 MultiJet 16v (Euro 4);
      • 95 hp 1.3 MultiJet II 16v (Euro 5) Start&Stop and DPF;
      • 120 hp 1.6 MultiJet 16v (Euro 5) DPF.
    • Bi-fuel:
      • 70 hp 1.4 8v petrol/methane (Euro 5);
      • 77 hp 1.4 8v petrol/LPG (Euro 4).
    Konu sezat tarafından (05/10/2009 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesajı için 3 kişi sezat'ye teşekkür etti:

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

135hp multiair güzel görünüyo =)
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

güzel bir fikirde.aklıma bir şey takıldı çalıştır kapat yaparak daha çok yakmazmı?

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Alıntı ocean_1919 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de yolu uzatmak daha faydalı. Trafik sıkışınca dumanlar araçtan mı yükselmeye başlıyor? Sizden mi?
    Sorma İlker. Dün işten eve tam 1 saat 45 dk da gittim. Mesafe 18,5 km hem benden hem arabadan duman çıktı nerdeyse.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Bu start stop çok baş ağrıtacak galiba günde en az 20 kere durdur çalıştır marş dinamosunu ayda bir yaptırmak zorunda kalırız. Bunun başka bir açıklaması olabilir araçları görmeden çok fazla yorum yapamıyorum ..

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

çok sıkışık trafiklerde kafayı yiyeceği kesin..

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Citroen yapmıştı bunu, Dynalto diye araştırın çıkıyor internette. Şu an hala kullanıyormu bilmiyorum.

tolga aj
    tall_gha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 9

arac zaten en cok benzini dur kalklarda ve ilk çalışmada yakar benzini bu motorun çalışma prensibi nasıl olacak onu merak ettim şimdi o ilk çalışma anındaki yakıtı nasıl ayarlayacaklar.Atıyorum o çalışmayı güneş enerjiinden yada honda gibi elektrikten alırsalar benzin ilk anda cok yakılmamış tasarruf yapılmış olur ama fiatınki pek kafama yatmadı gibi ama bakalım görelim illaki bi mantıgı vardır bunu yaptıklarına göre boş beleş bişey degildir bu diyede düşünmeden gecemiyorum...

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı tall_gha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arac zaten en cok benzini dur kalklarda ve ilk çalışmada yakar benzini bu motorun çalışma prensibi nasıl olacak onu merak ettim şimdi o ilk çalışma anındaki yakıtı nasıl ayarlayacaklar.Atıyorum o çalışmayı güneş enerjiinden yada honda gibi elektrikten alırsalar benzin ilk anda cok yakılmamış tasarruf yapılmış olur ama fiatınki pek kafama yatmadı gibi ama bakalım görelim illaki bi mantıgı vardır bunu yaptıklarına göre boş beleş bişey degildir bu diyede düşünmeden gecemiyorum...

ilk çalışmada motorunuz soğuksa fazla yakıt tüketir
    sıcak motoru stop edip tekrar çalıştırmak sıkışık trafikte beklerken yakacapınızdan daha az yakıt tüketir

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Bu sistemi biliyorum. Valeo nun geliştirdiği bir sistemdi. Yaklaşık 4 sene önce duymuştum. Hata bir video izlemiştim. arac gayet sanki stop etmemiş gibi direk gaza basıp kalkış yapmış gibi kalkıyor hiç silkenlenme kasıntı yok. Çok güzel bir sistem bence. Lakin Türkiyede şartlarında bence görmeden ben olsam almazdım. Dur kalklardan kafayı yiyeceğini düşünüyorum. Çünkü trafik ısıgı gibi durk kalk olmuyorki bizde. Gecen dürdane yokusunda kalmıştım. alt tarafı 1 km bayırı 2 saatte durk kalk la cıktım. Yaklasık 150 kez durk kalk yapmısımdır. Bence bekleyip Türkiye şartlarında performansı görmek lazım.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Fiatın sisteminde debriyaj pedalına basılırken motor tekrar çalışacak.Diğerleri de böyleydi sanırım...

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

arkadaşlar sistem her duruduğunuzda aracı stop ettirmeyecek
    aslında bu tamamen yine sizin kontrolünüz altında olacak sadece aracı anahtardan stop edip çalıştırmayacaksınız o kadar
    sistemin özünde şu var
    siz trafikte durduğunuzda eğer aracınızı debriyaja basıp boşa alırsanız araç stop ediyor
    tekrar debriyaja basarsanız araç marş komutu alıp çalışıyor
    ancak trafikte durduğunuzda debriyaja bastıktan sonra vitesi boşa alıp ayağınızı debriyajdan çekmezseniz araç stop etmiiyor
    Konu GP COSKUN tarafından (06/10/2009 Saat 16:05 ) değiştirilmiştir.

tolga aj
    tall_gha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk çalışmada motorunuz soğuksa fazla yakıt tüketir
    sıcak motoru stop edip tekrar çalıştırmak sıkışık trafikte beklerken yakacapınızdan daha az yakıt tüketir
    evet soguk motorun çalışmasında daha cok benzin gider sıcaga göre ama 1 saatlik yolda 100 kere durunca 100 kere stop edince orada ekonomi kalmaz stop etmesin diye araba ayagı her durdugun yerde debriyajda saklarsan o baskı balatanın ömrü ne kadar olur o ayak kaç dakika araba sürer sinir stres katsayısı kaça cıkar?

Ben şahsen alacak olsam test etmeden ve biraz bu sistemin oturması ve yeni sistem arızalarının giderilmesi için beklerdim.Malum araclarımız ne kadar iyi olsada fiat bir mercedes bmw degil

serdar mumcu
    sersev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 96

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar sistem her duruduğunuzda aracı stop ettirmeyecek
    aslında bu tamamen yine sizin kontrolünüz altında olacak sadece aracı anahtardan stop edip çalıştırmayacaksınız o kadar
    sistemin özünde şu var
    siz trafikte durduğunuzda eğer aracınızı debriyaja basıp boşa alırsanız araç stop ediyor
    tekrar debriyaja basarsanız araç marş komutu alıp çalışıyor
    ancak trafikte durduğunuzda debriyaja bastıktan sonra vitesi boşa alıp ayağınızı debriyajdan çekmezseniz araç stop etmiiyor
    bu sıstemı calıstırıp calıstırmamak bence bızım elımızde olucak bir tuşu olucakdır umarım

senın dedıgın gıbı olursa eger yakıttan tasarruf ederken debrıyaj balatasını eskıtırız

turkıyede buyuksehırlerde bu ozellık artı avantaj saglamaz hatta sıkıntı yaratır dıye dusunuyorum

sabah ısyerıme gıderken ankarada saymadım ama 7 km yolda 100 e yakın kez durup kalkmısımdır

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Hürriyetin arşiv kayıtlarından alıntıdır:

"CİTROEN, 2000 yılında uygulamaya geçecek yeni buluşunu tanıttı. Citroen'in ‘‘Dynalto’’ adı verilen ve yakıt tasarrufu sağlayan bu sistemi, motor devreye girmeden, yanma odalarında benzin karışımı ile motor çalışmaya başlamadan önce elektrik gücü desteği ile motorun çalışmasını sağlıyor. Dynalto tek gövde içinde şanzıman ile motorun arasına yerleştirilerek marş motorunu ve şarj alternatörünü ortadan kaldırıyor. Bu sistemin yeniliği motoru elektrik enerjisi ile çalıştırması. Yaklaşık 700 devire ulaşıldığında motor esas fonksiyonları ile çalışmaya başlıyor. Klasik marş sistemi motoru çalıştırmak için yaklaşık 3 saniye harcarken Dynalto, bu zamanı saniyenin 1'de 10'una indiriyor. Ayrıca araç kırmızı ışıkta veya yoğun trafikte durduğunda 2 saniye içinde motor otomatik olarak devreden çıkıyor ve vitese atılması ile araç normal seyrine devam ediyor. Bu sistem sayesinde motorun düz kalkışlarda ve çalıştırmalarda harcadığı enerji azalıyor yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor."

Dynalto nun mantığını başka sitelerde araştırdım, volan yerine kullanılan parçanın içini sargılarla doldurmuşlar, alternatör ve alternatör kayışı da ortadan kalkmış, motorun çalışır duruma gelmesi 0.1 saniye civarında olmuş. Ani hızlanmalarda da 5 hp civarında destek sağlamış.

Bu sayede vitese takıldığında ve/veya gaza basıldığında motor çalışıp harekete hazır hale gelebiliyormuş.

Citroen bunu ilk kez 1998 yılında tanıtmış.

Xsara modelinde kullanılmış, Türkiye de kullanıldı mı, kullanan memnun kaldı mı bilmiyorum.

Bir de video var bununla ilgili:

Citroen sara dynalto

Heralde evo da kullanılacak olan Stop & Go da budur, en sık karşılaşılacak problemin termik atması olacağını tahmin ediyorum, bunun dışında da problem çıkmaz heralde, hatta hareket eden parça sayısı azaldığı için araba daha az arıza çıkarabilir.

22. Bu mesajı için 3 kişi Moosty'ye teşekkür etti:

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bosch tarafından geliştirilen start/stop sistemi bir binek otomobilinin yakıt tüketim rakamlarını ve CO2 çıktısını NEDC’de %4’e kadar, şehir döngüsünde ise %8’e kadar düşürebilir.

Bosch start/stop sistemi, çok dayanıklı bir marş motorundan, entegre start/stop koordinatörlü motor ECU’sundan ve akü şarjının o andaki ve ilerideki durumun hesaplamaya yönelik bir sensörden meydana gelir. Sistem bileşenlerinin klasik bileşenlerden büyük olmaması sayesinde, Bosch start/stop sistemi neredeyse her taşıta zahmetsizce entegre edilebilir.

Aracın tamamen durmasından birkaç saniye sonra motor stop eder. Durma olarak anılan bu aşama sırasında, aracın içerisindeki elektrik yüklerine enerji gitmeye devam eder ve enerji tüketimi izlenir. Araç hareket etmeye hazır olur olmaz, motoru yeniden çalıştırmak için debriyaj pedalına (işletim stratejisine bağlı olarak) basmak yeterli olur.

işte kullanılacak sistem birebir bu arkadaşlar
    Konu GP COSKUN tarafından (06/10/2009 Saat 17:12 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/3 123 SonSon