Sayfa 1/3 123 SonSon
58 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Tek tuşla %10 tasarruf hemde bedava

TUNA ÜSKÜDAR
    MANGAL USTASI blackpunto35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 TE 656
    Edilen teşekkür: 99

Standart Tek tuşla %10 tasarruf hemde bedava

arkadaşlar denedim aracımızdaki bir tuş varki bize kolaylık sağlıyor ama bilmeden bu tuşu sürekli açık tutuyoruz gerektiğinde basıp kullandığımızda %10 tasarruf sağlıyoruz bu bilgiyi denemek amacı ile aracımın gazı bitince aracıma 20 ytl. lik gas koydum ve aracım şehir içinde toplam 107.5 km yol aldığını gördüm ardından tekrar 20 ytl. lik gaz koydum ama bu sefer o tuşa basarak yani aracımızın bir özelliğini devre dışı bırakarak kullandım aracımın gazı bittiğinde aracımın 119.4 km gittiğini gördüm şimdi o tuşu söylüyorum...
    CİTY MODUNDA DİREKSİYON ÇOK GÜZEL AMA ELEKTRİKLİ OLDUĞU İÇİN MOTORA GÜÇ BİNDİRİYOR BU SEBEB İLE ARAÇ DAHA FAZLA YAKIYOR.
    aramızda bazı arkadaşlar muhakkak şöyle diyecektir 30 km. den sonra city devre dışı kalıyor neden daha çok yaksın ki (bende aynı şeyi söyledim ) servise sordum ve nedenini öğrendim city modu 30 km de nasıl çalışıyorsa 190 km de giderkende aynı şekilde çalışıyor. bu özelliği sadece park yaparken kullanmanızı öneririm başka arkadaşlarında denemesini mümkünse onlarda sonuçlarını buraya yazsın

2. Bu mesajı için 11 kişi blackpunto35'ye teşekkür etti:

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

allaa ala yuzde 10 iddalı bir rakam bende deneyecegim bakalım gercekten oylemi

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

bencede city tasaruf açısından değerlendirilirse harcanan yakıt miktarını artırabilir..

şöyleki biraz saçma olacak
    uzun yolda araçlarımızın az yakmasını da buna bağlayabilir...;
    uzun yolda, direksiyonu fazla çevirmediğimiz için yakıt tüketimi en aza iniyor diyebiliriz...

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Bende city sürekli açık bende bir deneyeyim bakalım anamurun virajlı yollarında ne kadar fark edecek

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZCAN YILDIRIM
    onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 LY 848
    Edilen teşekkür: 59

Doğru bir tesbit, bende city motorunu kullanmıyorum sadece oda her zaman değil park yaparken kullanıyorum hep yakıttan motorun ömrünün uzun olması için.

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

Devreden çıktığı net olarak söylendiği için, tasarruf da bana saçma geldi. Üstelik bunu test etmek için, aynı hızda belirli bir mesafe yol kateden iki aracın yakıtlarını kıyaslamak gerekir.

%10 çok iddialı bir rakam. %0,1 tasarruf için, onca para harcayan firmaların, bu kadar yük bindirecek bir aleti, araçlarına koyacaklarını da hiç zannetmiyorum...

Yanlış anlama Tuna, seni yalanlamak gibi bir niyetim yok, sadece bana mantıklı gelmedi. Büyük ihtimalle, iki kullanım arasındaki, sürüş tekniğinden kaynaklanmıştır bu durum.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

City motorunun kapalı tutulmasının gereksiz güç sarfiyatını engelleyeceğine ben de eminim...
    Ama sonucun %10 gibi bir rakam çıkması biraz zor geliyor bana...
    Bu konuda Murat'ın dediğine katılıyorum...
    Yakıt sarfiyatında yapılan km kadar...Hava sıcaklığı,yolun kuru/ıslak oluşu,trafik yoğunluğu vs. vs. bir sürü etken var...

Elbette elinizden geldiğince dikkatli ölçmüşsünüzdür ama %100 objektif olmanız
    zor gözüküyor..

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

TUNA ÜSKÜDAR
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 TE 656

bu bilgi servise fabrika tarafından verilmiştir bende az bir miktar olacağını tahmin ettim çünkü bu güne kadar bir çok araç sahibi oldum tasarruf için bir çok yol da denedim hepsi tırışka çıktı bende %10 civarında çıkacağını tahmin etmedim ama çıktı kafalardaki bir kaç soru işaretini daha sileyim 40 ytl lik yakıtı 3 günde harcıyorum tamamı şehir içidir drive farkı yoktur yakıt fiyat farkı yoktur iklim şartları birbirine çok yakındı bence bir deneyin bende denemeden önce hadi ya ne kadar farkedecek dedim servis görevlisi bana gülerek bayağı farkediyormuş dene dedi bu yüzden hemen servisten böyle dediler arkadaşlarlar diyeler konuyu açmadım önce denedim sonra yazdım.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

city motorunun beslemesini bilen var mı? mesela en basit bir oto buzdolabı 12v 45watt çekiyor.. araçta elektrik çekilen her durumda yakıt etkilenecektir ancak city motoru ne kadar güçle beslendiğini bilmek lazım.. tahminim city nin ancak farlar kadar etkisi olacağı yönünde o da çalıştığı zamanlarda.. 190km ile giderken city nin standby olması gerek aksi takdirde harcanan enerji ne olacak? direksiyon ısınmadığına göre nereye gidiyor enerji? servis elemanlarının efsanesi bence.. saygılar..

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

ben arabayı aldıgım gunden berı hıc kapatmadım cıty modunu.ara sıra sehır dısına cıktıgımda, otobanda veya uzun yollarda kapalı tuttum.onun harıcınde hıc kapatmadım.boyle bırseyın olması mumkun gıbı gorunuyor fakat, bu kadar fark edermı? orasını deneyıp gormek lazım...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Banada biraz mantıklı geldi, Klimayı açınca klimanın motora yük bindirmesi gibi bişi olabilir bu city in mantığıda Denemek lazım Bende hiç kapatmıyorum ctiy i...

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin Berk
    GrandePunto Fan EnginBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 43

ben araci aldigimdan beri hiç açmadim bile

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Evet tuna city performansıda etkiliyor kalkış esnasında yani öyle kendi aramızda kalkacağımız zman hep city kapatırım mutlak bir performans hissi veriyor .. Bu gayette tabi yakıta etkisi olur ama % 10 mu olur onu bilemem ...

19. Bu mesajı için 2 kişi femoli'ye teşekkür etti:

Engin SAVAŞ
    extanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

her gün okula gidip geliyorum,izmit e. Bugun deneyeceğim bu olayı. haftasonuna kadar netleşir durum, çünki hesaplıyorum her zaman yakıt miktarını.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

BENCE YANLIŞ TESPİT BUNLAR, CİTY MOTORU ARAC HAREKET HAİNDE DEGİLKEN VEYA COK DUSUK HIZDA SEYİRDE İKEN ANİ CEVİRMELERDE BELKİ BİRKAC KW ARACTAN CEKEBİLİR ANCAK DUZ YOLDA BUTUN GUCUNUZLE SERİ OLARAK SAGA SOLA CEVİREMEYECEGİNİZ İCİN ARACTAN GUC ÇEKMEYECEKTİR, AYRICA ARACINIZ HIZLANDIGI ANDA BU MOTOR DEVREDEN ÇIKIYOR. HİÇ ÇIKMASA SUREKLİ GUC CEKSE BİLE HARCADIGI GUC EN FAZLA 1 KW OLUR ODA BİNDE BİRE FALAN TEKABUL EDER AMA MALESEF BOYLE BİR İHTİMALDE YOK. Guzel dusunceler irdelemeler ancak bu seferlik yanlış tespit.

Mustafa İŞLER
    mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 78

Şöyle bir örnek vereyim: Bir kişi zayıflamak için rejim yapıyor birkaçgün sonra havadan dolayı üşütüyor ve kendi kendine 'Ben rejim yapmayım rejim hastalanmama neden oluyor' diyor.

Bence yukardaki mantık da aynı başka faktörlerden dolayı (trafiğin daha sıkışık olması, yükün daha ağır olması gibi) nedenlerden araba daha az yakmış ancak bu tarafınızca city modu kapatılınca az yakıyor şeklinde yorumlanmıştır bence. Bu tür teorilerle değerli vaktimizi boşa harcatmayın lütfen.

Engin Yılancı
    xcoder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 47

Vakti boşa harcama konusuna katılmıyorum, Yüzde 1 etkisi olsa forumdaki 100 kişi 10bin km kapatsa toplamda 10bin km tasarruf olur.

Alıntı mustafa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir örnek vereyim: Bir kişi zayıflamak için rejim yapıyor birkaçgün sonra havadan dolayı üşütüyor ve kendi kendine 'Ben rejim yapmayım rejim hastalanmama neden oluyor' diyor.

Bence yukardaki mantık da aynı başka faktörlerden dolayı (trafiğin daha sıkışık olması, yükün daha ağır olması gibi) nedenlerden araba daha az yakmış ancak bu tarafınızca city modu kapatılınca az yakıyor şeklinde yorumlanmıştır bence. Bu tür teorilerle değerli vaktimizi boşa harcatmayın lütfen.

24. Bu mesajı için 2 kişi xcoder'ye teşekkür etti:

TUNA ÜSKÜDAR
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 TE 656

Alıntı mustafa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

mustafacım sanırım trafik durumunun çok farklı olmadını okumadın yada unuttun ayrıca bu teori yada hipotez değil bir bilgi alınır değerlendirilir sonucu görülür paylaşılır olay bundan ibaret eğer servisten yada fabrikadan alınmış bir bilgiye güvenmeyeceksek nereden aldığımız bilgiye güvenmeliyiz eğer ben öğrenip denemeden yazsaydım o zaman senin yorumun haklı olabilirdi bende yüzde 10 gibi bir sonucu hiç tahmin etmezdim ya olamaz dediğim bir sonucu buldum benim tahminim muhakkak deneyen başka arkadaşlarda olacak ve burada paylaşılcak %7 ile %10 arasında sonuçlar bulunacağını tahmin ediyorum hatta biri çıkıp ben %30 buldum dersede şaşırmam

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

"City" modunun çalışma prensipleri iredelenmeden yapılan her yorum tahminden öteye geçemez ama sonuçta servisten konu hakkında bilgili birinin iddasını incelemekte fayda var. Benim şahsi fikrim %1-2 den fazla farkettirmez aksi halde müşterilere araç satılırken bu durum söylenir. Gerçi şuda var, aracın arkasına taktığımız "spoiler"lar bile yakıt tüketimini arttırır ve ben bunun çoğu bayi satış yapılırken bahsi bile geçmediğini düşünüyorum.

t b
    TunFeB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 331

bana da pek mantıklı gelmedi. yakıt ölçümünü yaptığın sırada hava şartları aynımıydı? aynı devirde kullanabildin mi arabayı? bence asıl etken bunlardır diye düşünüyorum. city tabiki etkileyebilir ama %10 çok büyük bi oran.

Sayfa 1/3 123 SonSon