Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
93 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: City motor arızası için Tofaş'a başvuranlar

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı mustafa_saburlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,

Bende hanıma bi g.p. almak üzereyim ama bu city motor olayı öncelikle güvenlik kaygıları ile çoook korkuttu beni? Lütfen, bilen yada yaşamış olanlar anlatabilir mi, direksiyon tamamen kilitleniyor mu (yada bi bayan için o anlama gelecek bi durum mu oluyor), bu aniden hiç bir ikaz vermeden olabiliyor mu, hızlı giderken olabiliyor mu?

Teşekkürler arkadaşlar..
    Walla direksiyon kilitlenmesinden ziyade direksiyonda çekme yapıyor, düz yolda giderken elinizi çekince sola ya da sağa çekiyor ve sinsi bir hata değil, bir anda o kadar büyül bir problem çıkarcak hale gelmez gelse idi "recall" kaçınılmaz olurdu.

Emre Güzel
    ..:: GP BağımLısı ::.. emrequzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EG 1661
    Edilen teşekkür: 298

city motoru arızasını nasıl anlarız...?

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Daha evvel konusuldugu gibi bir anda büyük problem yapmaz fakat. uzun süre o halde kullanmaya başlarsanız büyük tehlikeler yaratabilir.

Emre arkadasım city arızası ile ilgili olarak 2-3 başlık var ve bu başlıklardaki bütün mesajları okursanız belirtileri durumları daha iyi kavrarsanız.

Mustafa SABURLU
    mustafa_saburlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1

Teşekkürler arkadaşlar..

En azından city motor hatasında ö belirtiler olacağını duymak güzel. Hiç olmazsa dikkatli olunur, hemen servise gidilir vs vs.. Kaybedilen para da önemli, mağdur arkadaşları anlıyorum ama nihayetinde güvenlik riski hepimiz için daha öncelikli mutlaka!

Hepinize kazasız belasız yolculuklar.

Kaan Gülcan
    blackgrande - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 24

bu durum rezalet resmen

herkes korkarak kullanır oldu arabasını

ha bozuldu ha bozulacak direksiyon motorum diye

umarım fiat,arızalanan direksiyon motorlarını değiştirmek için bin dereden su getirmektense,birileri kaza yapmadan bu işe bi çözüm bulur

ufuk demiray
    ufukdemiray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    33 FU 638
    Edilen teşekkür: 0

Standart Direksiyon Açı Sensörü" arızası ve komple değişecek olması.

Alıntı deerpurple Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Benim aracım 2006 model 1.3 90 BG. Multijet Grande Punto. İki kere City motor arızası yaşadım. Şu an da devam etmekte. Sorun city motorundan kaynaklanmıyor. City motorununda içinde bulunduğu ve servisler tarafından değiştirilen blok içinde bulunan "Direksiyon Açı Sensörü" olarak takılan parça nedeniyle olmaktadır. Bu blok ve içindekiler ülkemizde üretilmediği için İtalya'dan getirilmektedir. Yaklaşık fiyatı 2.000 TL olarak servisler tarafından değiştirilmektedir.

Şu ana kadar city motoru değişen arkadaşların hepsinin city motoru sağlam durumdadır. Fakat "Direksiyon Açı Sensörü" olarak isimlendirilen aslında bir elektrik potansiyometre olan parçanın arızasından kaynaklanmaktadır. Bu parça direksiyon miline bağlı olarak dönen bir bakır plaket, üzerinde 6 halka ve bu halkalara temas eden 6 adet iletken telden oluşmaktadır. Direksiyonun sağa ve sola dönmesi sırasında bu potansiyometre yardımı ile artan veya azalan elektrik dirençleri nedeniyle servo motora (city motor) elektirik enerjisinde artış olmakta sağa veya sola dönüşlerin elektrik motoru sayesinde daha kolay yapılması sağlanmaktadır. Prensip olarak çok mantıklı gelen bu sistem aslında çok ciddi bir sorunu içerisinde barındırıyor. Sağa veya sola dönüşler ile birlikte 6 halka üzerine basan 6 iletken tel zaman içerisinde yıpranmakta ve kırılmaktadır. Bu sorun aslında metal yorgunluğu olarak bildiğimiz sorundur. Uçaklarda karşımıza çıkan bu metal yorgunluğu, uçağın içindeki ve dışındaki basınç farkları nedeniyle zaman ile uçaklarda da bu metal yorgunluğu oluşmaktadır. Fakat aynı sistemin araçlarımız içinde olması ve aslında bir bakır plaket üzerindeki iletken tellerin bu sorunu oluşturması nedeniyle araçlarımız biz ne kadar dikkatli olsak dahi direksiyon nedeniyle hem kendi hayatımızı hemde diğer insanları hayatlarını tehlike altına atmaktadır.

Araçlarımız içindeki bu sistemin bir an önce imalat hatası olarak kabul edilmesi ve piyasa da bulunun tüm grande punto araçların bir an önce toplatılması ve bu sistemin değiştirilmesi gereklidir. Ekonomik değeri 5-10 TL bile olmayan bu "Direksiyon Açı Sensörü" olarak adlandırılan parça güvenlik nedeni gösterilerek ayrı olarak satılmamaktadır. Tüm blok yaklaşık 2.000 TL fiyat ile Italya'dan getirtilmektedir. Bu durum biz araç sahiplerini çok mağdur etmektedir. Bu sorunlu araçlar yollarımızda dolaştıkça hem bu araçlara binenler hemde trafikteki diğer araçlar ve yayalar güvende olmayacaklar. Bu parçaların arızalı olduğu araçlar bu sorunları ekonomik neden ile tamir ettiremezler ise çok ciddi kazalara neden olacaklardır.

Fiat ve distributor olan TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. bu konuya çok ciddi bir şekilde yaklaşmalı ve bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmalıdır.

Ali Hakan VURAN

ARKADAŞLAR MERHABA

(ARAÇ 1,2 PUNTO 2006 MODEL(OTOMOTİK)2700 KM)

YUKARIDA BELİRTİLEN ARIZANIN AYNISI BENİM ARABADA ÇIKTI.DİREKSİYON İKAZ LAMBASI BAZEN UYARI VERİYOR VE MOTORU DURDURUP ÇALIŞTIRINCA SÖNÜYORDU.FIAT YETKİLİ SERVİSTE BUGÜN YUKARIDA SİZİN ANLATTIĞINIZ SENSÖR ARIZASININ OLDUĞU VE MOTOR KOMPLE DEĞİŞMESİ GERKTİĞİ SÖYLENDİ.(ÜCRET YAKLAŞIK 2500 TL) DEDİLER. BU KADAR SIKINTI VARKEN NEDEN FIAT BUNA ÇÖZM BULMUYOR ANLAMIŞ DEĞİLİM. BURDA YAZILANLARI MEAİL ATMAK GEREKİR ÇÜNKÜ ANLATILAN VE GÖRÜLEN SIKINTININ ÜRETİCİ HATASI OLDUĞU AÇIK BENCE.GELİŞMELERDEN HABERDAR ETMELİYİZ BİRBİRİMİZİ VE BU İŞİN ARKASINI BIRAKMAMALIYIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
    ufukdemiray01@hotmail.com

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

Arkadaslar ben rusyada yasadigim halde duruma daha ucuz bir cozum buldum diyebilirim. Nasilmi, deerpurple kardesiminde belirttigi gibi aslinda bozulan aci sensoru motor ve ecu(direksiyon) saglam. Ben ebay den sadece direksiyon kolonu aldim(Euro200) ve uzerine benim orijinal ecu ve motoru taktim, Calisiyor hemde ilk gunku gibi.

8. Bu mesajı için 3 kişi punto elx2001'ye teşekkür etti:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

süper bişi bu tam olarak ne dir ismi resmi varsa bilgisi göndere bilirmisin. ilerisi için lazım olur.
    Birede garanti kagıdında direksiyon mudalesi durumunda direk garanti dısıdır yazıyor. Onuda unutmamak gerek. Garanti dısı olan arkadaslar kullana bilir.

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Evet cengiz tam olarak yapılan işlemi açıklarmısın.En azından bilgimiz olsun.

Birol Büke
    sansar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 0

Standart Direksiyon motoru arızası...

alp bey aynı şekilde benimde aracım aynı arızadan yolda kedini kitledi.iyiki makas yapmıyordum mazallah önümde bi mercedes varken yapsam bide onunla uğrşıcaz dandik punto yuzunden,şimdi arcımı özel servise çektidim.Bana bi yol gösterebilirsn sevinirim nereye yazı yazılması gerekiyosa ne yapılası grekiyosa yapalım.

bahri cincioğlu
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. GPS2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 399

Avrupalılar işi kendin pişir kendi ye yapıyor zira oralarda arabanın kendisi yaklaşık 2500 lira gibi, anlatılanlara göre çok cüzzi paralara mal ediyorlar...genellikle resimde görünen röleleri değiştiriyorlarmış... https://www.kalpazan.net/MK2%20servo.pdf

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

city motorunun arızasının çözümü çok basit
    Allah başıma vermez inş ancak olurda bir gün gelirse başıma önce ücretsiz değişim isterim, değişmezse kendim hallederim.

murat aksoy
    MRT 791 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 SFE
    Edilen teşekkür: 69

arkadaslar yaklasık 2.5 3 ay once ben degıstımbunu fıat zaten ucretsız ustlenıyor yaptıgım sey sırasıyla soyle 0212 44 22 55 musterı hz aradım durumu ızah ettım onlarda ıyı nıyet kapsamında sorunu cozebıleceklerını soyledıler ama once ıstedıgınız bı servıse yonlendırıyorlar servıs arıza onayını verıyor fıat a gonderıyor fıatta konuyu ınceledık ten sonra servıse yenı cıty motoru gonderıyor motor servıse gelınce servıs sızı arıyor motorunuz geldı deyıp randevu verıyor arac yarım gun kadar servıste yatıyor sonrasında bıttıgını haber verıyorlar sızde aracı gıdıp teslım alıyosunuz (BAZI SERVISLER PARA TALEBINDE BULUNUYOR SAKIN TONGAYA DUSMEYIN KURUS PARA CIKMIYOR CEBINIZDEN SERVISE VERECEGINIZ CEVAP SU OLSUN BU IYI NIYET KAPSAMINDA DEGISIYOR SORUN VARSA MUSTERI HZ LERINI ARAYACAGIM DIYIN BAKIN NASIL DONUS YAPIYORLAR)sunu sakın unutmayın arkadaslar aracın garantılı olup olmaması onemlı degıl fıat bunu yuklenıyor benım aracımında garantısı yoktu bılgınıze

..... .........
    flynn035 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı alpirma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu konu çok hassas, geçen gün direksiyon kilitlendi ve eşim kaza yapıyordu . Müşteri ilişkilerinden nil hanım paşa paşa 2279 tl verip yaptırmam gerektiğini 4 yaşında arabam olduğunu ve 34.000 km bir önemi olmadığını söyledi. Bende Zafer Dindar arkadaşımızın mailinden esinlenip aşagıdaki yazıyı fax çektim. Sizden isteğim kimler bu sorundan muzdarip ve para ödemiş ise belgeleriyle bana yollamaları. Madem bizi önemsemiyorlar bende önemsemelerini ve müşterinin haklarını nasıl alacağını göstereceğim avukatımla görüştüm hakem heyetine başvuruyorum. Sizlerinde belgeleriyle olayı daha iyi anlatabileceğimi biliyorum.Tofaş grubuyla bayağı bir uğraşacağım.

Lütfen bana başvurularınızı bildirin araç plakası ve isim olarak.
    mail : alp@almankurdu.net
    cep : 0533 526 06 06

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

2004 yılı Mayıs ayında eşimin adına satın aldığım Punto 1,3 Multijet Dynamic aracımın 2 yıllık garanti süresi sona ermiştir. Aracım 34.000 km olup bu süreç içinde bütün periyodik bakımları yetkili servis tarafından yapılmıştır.

Üyesi olduğum www.grandepuntotr.com forum sitesine üye olan bütün punto sahipleriyle bu konuyu görüştüm. Yüzlerce punto sahibi bu platformda araçlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmaktalar.

Aracımda şubat ayında bir direksiyon sorunu yaşamaya başladım. Araç stop halindeyken direksiyon sola doğru dönüyor veya hareket halindeyken direksiyon kitleniyor ve kitlendiği konumdan bir daha geri alamadığınız gibi sürüş esnasında tehlikeli bir şekide yol güzargahında arabayı durdurup yeniden çalıştırmam gerekiyor . Aracımı Ankara Birmot yetkili servisine götürdüğümde aracın calibrasyonunun yapılıp düzeldiği söylendi. O dönemki city motor düğmesinin fiyatı 1350 TL olarak tarafıma bildirildi. Konuyu araştırdığımda bu araca sahip olan çoğu kişide bu şikayetler yükselmeye başladı. Son olarak aynı arızayı hemde çevre yolunda giderken yaptı çok zor bir durumda aracı kitlenen direksiyonu kitlendiği istikamette ilerlerken durdurabildim.Aracımı tekrar servise götürdüğümde sorunun direksiyonla ilgili olduğunu City motorunun arızalı olduğunu 2 ay önce yapılan calibrasyonu ile halledilemediği değişmesi gerektiği ve maliyetinin 2.240 TL olduğunu ilettiler. Benim bu fiyata itirazım neticesinde ise 1.740 TL ye yapabileceklerini söylediler.

Şimdi şunu sormak istiyorum! Tofaş bu şekilde masrafın bir kısmını karşılama lüksünü nereden buluyor. Masrafın bir kısmını karşılıyor ise bu araçla ilgili üretim hatasını kabul ediyor mu demek oluyor bu ?

6 Mayıs 2009 tarihinde 4442255 numaranızı arayarak bu sorunun garanti kapsamında çözümlenmesi talebimi ve bu parçanın stoklarınızda olmadığını 20 gün içerisinde geleceğini öğrendiğimi aracımın yıllık muayenesinin Mayıs ayı sonuna kadar biteceğini ve aracımı bu sorundan dolayı parka çektiğimi ilettim.

15 Mayıs 2009 tarihinde müşteri hizmetlerinden bu sorunla ilgili Nil hanımdan gelen cevap aynen şöyledir;
    Aracımın 5 yaşında olduğu garanti kapsamında olmadığını garanti kapsamında bu parçanın değiştirelemeyeceğini kaldı ki elektronik bir arızanın 5 yıllık bir araçta olabileceğini aracın km sinin hiçbir önemi olmadığını 2.240 TL ye aracımı yaptırabileceğimi iletmiştir.

Aynı tarihte yine müşteri hizmetlerinizi bir kez daha aradım verilen cevap aynen şudur;
    Nil hanımın üst yetkili olduğu ve bu kararın şirket kararı olduğu ve değiştirilemeyeceğidir.

Sayın Yetkili,

34.000 km bir araç yaşından önce ne kadar az kullanıldığının göstergesidir. City düğmesi fonksiyonunu aracımda hiç kullanmama rağmen bozulduğunu ve Türkiyede kaç araçta bu sorunun olduğunu ve kaç aracın city motorunun değiştirildiğini bunun ne kadar vahim kazalara yol açabileceğinin tarafınızdan bilindiği halde bir çözüm yoluna gitmediğinizi bu parça ile ilgili fiyat konusundaki tutarsızlığınızı, müşteri memnuniyeti kavramınızın olamadığını yaklaşık 20 yıldan bu yana tofaş ve fiat marka araçlarınızı kullandığım halde müşterilerinizi servis ile karşı karşıya getirdiğinizi belli müşterilerinizde (Örnek : Zafer Dindar – Bursa) garantisi bitmiş olmasına rağmen bu parçayı ücretsiz olarak değiştirdiğinizi biliyorum. Bunun bir emsal olduğunun farkında olmanıza rağmen servisimin müşteri memnuniyeti adı altında garanti kapsamında bu parçanın değiştirmesini istemesine rağmen çifte standart uygulamanız da bana size dava açma hakkımı doğuruyor. Kaldıki City motor diye bilinen elektro servo motor arızası halk arasında city modu arızası diye geçiyor. Daha evvel toyota ve huyndai nin başına gelen ve ömür boyu servo motor garantisi çıkartarak önlerine geçtikleri bir arıza aslında. Şu an bir çok kişi bundan şikayetçi. Çünkü servo motorların Türkiye yollarında arıza yapma ihtimali yüksek. Bu kadar çok arızanın olmasıda Fiat açısından düşündürücü. Kronik arızalar, garanti süresi zaman aşımı ile sınırlandırılamaz (4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun. madde:4/paragraf:4) Şu an aracımda ikinci kez olan bu arıza kronik bir arızadır ve ayıplı mal statüsündedir.

Yukarıda kısaca bahsettiğim konu ile ilgili gereğinin acilen yapılmasını, parkta kullanılamaz halde bulunan aracımın bir an önce ayıplı hatasının giderilmesini talep ediyorum.

Aksi halde konu ile ilgili başta Ankara Cumhuriyet Savcılığına, Tüketiciyi Koruma Derneğine, Tüketici Hakları Derneğine, Türk Standartları Ensititüsüne ve gerekli görülen her platforma, her internet mecrasına şikayetlerimi yazılı olarak yapacağımı gerekirse dava hakkımı kullanarak aracımın üretildiği fabrikaya yollanmasını ve bilir kişi tarafından incelenmesini de isteyeceğimi bildiririm.

Sorunumun çözülmemesi halinde, aynı sorundan muzdarip olan ve bu konuda mutabakata vardığımız arkadaşlarla birlikte, alenen basına bilgi verilmesini de sağlayacağım.

Hamdi Alp Doğ
    0533 526 06 06
    06 ASB 57 ARAÇ PLAKASI

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali ....
    yolcu27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 214

hortlak gördüm sanki

hamza bey city den sorununuz varsa garanti dışı da olsa değişimi yapılıyor eğer bunu öğrenmek istediyseniz

..... .........
    flynn035 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri

merhaba hamdi by arcınızla ilgili olan sorun benim aracımdada yapmaya bşladı tam bir aydır ugrasıyorum 2006 model punto serilerinde bildigim kadarıyla kronıkmış aynı seri modelde aracı olan izmirdeki arkadaşım sevo motor direksiyonunu ucretsiz olarak degiştirmişler ama banada ucret olabilirdeyip bana randevu verdiler acaba sizin yapmış oldugunuz temaslar netice kazandımı tşk ederim şimdiden cvp için..

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

bizde asılsız cevap olmaz bizde yalan yok hılafda yok
    TSİ Jetta.

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

puntocuların city motoru derdi bitmez..

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Hamza bey cıty motor olayını ne yaptınız buyuk bır ıhtımal degıstırecektır fıyat sızden rıcam ücretsiz degısımden sonra degısım faturasını,belgesını forumda paylasırsanız sevınırız fıyat ınternetten okuduklarına hemen ınanmayın belge nerede gıbı cevap verdıgınde gozlerıne sokmak ıcın yardımcı olacaktır
    Konu ZAK1980 tarafından (31/12/2010 Saat 20:38 ) değiştirilmiştir.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

ilker kesen
    maviyay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    17EA263
    Edilen teşekkür: 4

slm arkadaşlar. malesef bende de şu meşhur sorun meydana geldi. Direksiyona hafif dokunduğumda şiddetli titreşim ve gürültü yapıyo. Servise gidip gösterdiğimde city arızası dediler ve 2000 tl fiyat verdiler. Müşteri hizmetleri ile temasa geçip ücretsiz yapmalarını isticem. Bakalım sonuç ne olacak...

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon