Sayfa 10/34 İlkİlk ... 6789101112131430 ... SonSon
669 sonuçtan 181 ile 200 arası

Konu: 1 Depo ile kaç km gittiniz ?

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

ewet zaten öyle yapmaya çalışıorum ama işte aynen dediğin gibi oluyor. aslında hislerime çok iyi bir şekilde tercüman oldun, yani yakıttan tasarruf ettirmeye çalışırken gerekli hıza ulaşcam diye yine çok yaktırmak zorunda kalıyorum arabayı. işte kıllandığım şey neden bu kadar kolay güç kaybediyo araba, sorun mu war diye düşünüyorum

çok teşekkür ederim

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Sorun yok ama turbonun gereken basıncı oluşturamadığı devirlerde (1750d/d nın altı) 1250cc lik motorumuzun değil devirlenmesi devrini koruması bile -heleki rampalarda ve yüksek viteste- oldukça zor.Zaten sen de farketmişsindir devir düşmeye başlayınca ilk anda yakıt tüketimi de düşer gibi oluyor ama hemen ardından tüketim yükselmeye başlıyor devir düşerken.O yüzden tavsiyem 0 eğim dışında rampa çıkarken motoru 2000d/d nın üstünde tutman tabi yine gaza fazla yüklenmeden.Rampaya yaklaşırken gaza çok hafif basabilirsin 1750d/d nın üstüne çıkmak için.Ancak çıkma esnasında gaza yüklenmemelisin kesinlikle...
    Ben kullanım tarzımı değiştirerek aracımı belirli bir tüketim değerinde tutabiliyorum.Örneğin çevre yolundan Esenboğa ya giderken bazen 4lt./100km ortalama tutturuyorum bazen de 5lt./100km yi geçebiliyorum Tabi bu değerler şehir içi olarak algılanmamalı.Şehir içindeki tüketim ise 5-6lt/100km arası.Bu değerler farklı yerlerde daha farklı şekilde çıkabilir...
    Konu ABNEW tarafından (02/04/2007 Saat 14:56 ) değiştirilmiştir.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

nejat brohi
    nejatb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı pascal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu başlık altında yazılan yazıları okuduktan sonra arabayı biraz daha dikkatli kullanmaya başladım. daha az basıyorum we yüksek dewirde kullanmıyorum. yani 2000 dewirlerde falan wites değiştirmeye dikkat ediorum. tamam çoğu arkadaşın dediği gibi yakıt tüketimini gerçekten azalttım fakat araba hiç gitmiyor. yani sürekli dewirden düşüyor, boğuluyor, bu yüzden de sürekli wites küçültüp büyütmek zorunda kalıyorum. ortalamayı düşürmek için çabalamam sonucu 6 lara falan düştü ortalama fakat 80-90 la falan gidiyorum maksimum. bu hızda gitmek de bi süre sonra sıkıyor adamı. görüşlerinizi paylaşırsanız sewinirim..

herkese sewgiler, saygılar...
    merhabalar,

benim grande punto'da yaşadığım en büyük hayal kırılığı dizel motorunun çok yakması ve kullanım güçlüğü oldu. annemlere de ben aldırdığımdan onlar alışıncaya kadar canım cıktı, eleştirilerden.

bir kere şu var motor hacmi çok küçük, aslında dizelde biraz yüksek motor hacmini secmek gerekiyormuş randıman alabilmek için, bunu sonradan öğrendim. birde dizel'in kullanma adabı daha farklıdır.

benzinli gibi çok yüksek devirlerde vites degistirilmez maksimum 3000 bin-3500 aralıgında değiştirirsiniz ki 2000-2500 aralıgı makbuldur.

punto'yu kullandı iseniz, dikkat etti iseniz 2000, 1750 devir civarında turbo devreye girer ve araba fırlar. malesef sehir ici trafiginde bunu yapmak zor oluyor, birde 1. vites olu, ikincide cok acık degil o yüzden kullanım zorlugu oluyor. yani surekli 1-2 bazen 3 ve tersini yapmanız lazım dur kalklarda.

soyle soyliyeyim ben sehir ici kullanımda sakin ve cok dikkat ederek kullandığımda mesafe 30 kmyi asarsa 6 litreyi goruyorum daha azaladıkca 7 ye dogru yaklasıyor tuketim degeri.

uzun yolda, cok sabırlı ve sakin kullanımda 4 litreyi gorebiliyorsunuz yuz kmde ama biraz hızlı kullanınca 5, 5,5 a cıkıyor.

biraz pahalı bir dizel,hassas kullanımda bile cok yakıyor o yuzden dikkatli kullanmanızı tavsiye ederim. hyundai eraların, citroenlerlin vsnin daha az yaktıgını duydum ama onlarda da esp, asr, vs yok.

https://www.grandepuntotr.com/forum/...ead.php?t=1850

mustafa vural
    M.Tolga multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 cjs
    Edilen teşekkür: 96

Kardeş valla sağırlaştığı falan yok aracın, bastım mı da gidiyor. Hatta aşağıdaki resme bakarsan ibrenin göstermediğini de görebilirsin. 220 ye kadar okudum devir 4150 falandı, 220 den sonrayı tako göstermedi ama devir saati 4300 dü ( rampa aşağı) sağırı bu ise de varsın olsun

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı nejatb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar,

benim grande punto'da yaşadığım en büyük hayal kırılığı dizel motorunun çok yakması ve kullanım güçlüğü oldu. annemlere de ben aldırdığımdan onlar alışıncaya kadar canım cıktı, eleştirilerden.
    bir kere şu var motor hacmi çok küçük, aslında dizelde biraz yüksek motor hacmini secmek gerekiyormuş randıman alabilmek için, bunu sonradan öğrendim. birde dizel'in kullanma adabı daha farklıdır.
    benzinli gibi çok yüksek devirlerde vites degistirilmez maksimum 3000 bin-3500 aralıgında değiştirirsiniz ki 2000-2500 aralıgı makbuldur.
    punto'yu kullandı iseniz, dikkat etti iseniz 2000, 1750 devir civarında turbo devreye girer ve araba fırlar. malesef sehir ici trafiginde bunu yapmak zor oluyor, birde 1. vites olu, ikincide cok acık degil o yüzden kullanım zorlugu oluyor. yani surekli 1-2 bazen 3 ve tersini yapmanız lazım dur kalklarda.
    soyle soyliyeyim ben sehir ici kullanımda sakin ve cok dikkat ederek kullandığımda mesafe 30 kmyi asarsa 6 litreyi goruyorum daha azaladıkca 7 ye dogru yaklasıyor tuketim degeri.
    uzun yolda, cok sabırlı ve sakin kullanımda 4 litreyi gorebiliyorsunuz yuz kmde ama biraz hızlı kullanınca 5, 5,5 a cıkıyor.
    biraz pahalı bir dizel,hassas kullanımda bile cok yakıyor o yuzden dikkatli kullanmanızı tavsiye ederim. hyundai eraların, citroenlerlin vsnin daha az yaktıgını duydum ama onlarda da esp, asr, vs yok.
    Mjtd lerin 1250cc olması sebebiyle alt devirlerde yeterince çekiş gücü veremediği bir gerçek.Yalnız dediğin gibi 1750d/d dan sonra bu hantallığını bırakıp neredeyse 1600cc lik dizellerin tork ve gücünü üretiyor.Bu yüzden kalkışlarda deviri biraz yükseltip daha sonra aracı harekete geçirmek seri bir kalkış için kaçınılmaz bir durum
    Vites yolları, geçişleri bana göre sınıfının en iyilerinden. Diğer araçları test etmiştim daha önce(207, Clio)
    Dizellerin şehir içi-dışı tüketim esnekliği benzinliler kadar yüksek değil bence.Yani şehir dışında fabrika verisine indirmek de zor şehir içinde fabrika verisinin çok üstüne çıkmak da zor.
    Otomobil dergilerinin testlerinde Mjtd ler tüketimde hep üst sıralarda ve çoğu zaman da en üstte yer almıştır...

can dereli
    cakabo80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 0

şehir içi 700
    şehir dışı 900

ufuk bozkaplan
    ufukbzk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 .. 2326
    Edilen teşekkür: 102

520 şehir içi 440 km şehirler arası tamamen yakıt tasarrufu yapacak şekilde kullanmaya çalıştım bir depo ile toplamda 960 km gittim... ve 40 km de rahat gidecek kadar mazot vardı.... bence çok iyi...
    2007 Grande Punto Dynamic 1.3 75 hp Titanyum Gri ...

Fatih Şen
    fatihsen67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    67 ZT 888
    Edilen teşekkür: 21

Şehirler arası dikkatli gidilirsem (90 km/h sabit) 900 km civarında gidiyorum. Yol durumu ağırlık çok önemli. Şehir içi 600 ü geçiyor.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

aytek aydın
    Araba Hastası AYTEK AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 171

Alıntı dostum200574 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bende sizlerin arasına yeni katıldım ben kurşunsuz kullanıcısı olarak diyebilirim şehir içi ve dışı ortalama 140 bin lira civarı ortalamyı yakaladım bence çoook güzel bu yakıtı görünce keşke dizel alsamıydım diyorum ama insan oğlu işte nankör bu bile çok buluyoruz bazen eskiden bir broadvay kullanıcı olarak nankör geliyorum galiba
    BENDE YAKINDA 1.4 77 HP ALACAĞIM HERKES DİZEL AL DİYOR AMA BEN ŞUAN 1.4 SIENA KULLANICISI OLARAK HALİHAZIRDA KM DE 160 KURUŞ YAKIYORUM. PUNTODA 200 KURUŞ YAKMIŞ ÇOK BÜYÜK BİR FARK DEĞİL BENCE.

G P
    - venomtigris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    -
    Edilen teşekkür: 17

ankara-ivedikte depoyu fulledim. bahçelievler e kadar şehir içi gittim. daha sonra da adana şehir içine kadar devam ettim. ortalama hız 88 km/h. 90-110 km/h civarında gezindi hızım yolculuk süresince. 5.5 saatgte ankara- adana arasını katettim

ortalama yakıt tüketimi: 3.8 litre
    ort hız 88 km/h
    mesafe 460 küsür.
    zaman 5.5 saat (yaklaşık)

adana da depoyu fullediğimde 18 küsür litre yakıt aldı depo.
    hesaba göre bir litre ile 25 kilometre gitmiş oluyorum.

bu da iyi bir ortalama sanırım.
    "under the spreading chestnut tree
    i sold you and you sold me
    there lie they and here lie we
    under the spreading chestnut tree"

1984

aytek aydın
    Araba Hastası AYTEK AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 171

Fatih kardeş merhaba, konu dışında biliyorum ama bende zonguldak`lıyım. birde aracının plakasından da anladığım kadarıyla Çaycuma ilçesindenmisin ? ben lise öğreninimi çaycuma lisesinde yaptım.Şuan yeğenlerim hala ordalar.Genelde senede üç-dört kez giderim. Allah nasip ederse bu bayram yeni alacağım grande punto ile geleceğim oralara. belki görüşme fırsatı buluruz. sana iyi akşamlar.

FATİH AYDIN
    f@tih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 TV 720
    Edilen teşekkür: 55

valla benimde 550-600 arası yapıyo enfazla şehiriçi ise 450km

can akman
    okyzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 7

Yazın (doğal olarak klimayla) 2 kişi + dolu bagaj + gazlayarak=) // İstanbul----->Bodrum

eriş gülmez
    34EOG 68 ers62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 eog 68
    Edilen teşekkür: 9

970 km depo tam doldurdum 43,5 lt aldı 90 km sabit hız la

Oruç Yılmaz
    (diğer bir) 2 teker üye unik06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 342

daha bugünkü verimi söyliyeyim

araba 35mm yaylı,
    17" momocorse'ler,
    205/45/17 lastikler,

full depodan (doldururken ilk atıştan fazlası yok)...ışık yanana kadar 655km gitmişim.

ferruh biner
    ferruh25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    25FR***
    Edilen teşekkür: 13

şehir Içi 600 Km Yaklaşik 20022 Km Deyim Bakima Gireceğim Dahada Artmasini Bekliyorum Kişin 450 Km Gidebiliyordum 1 Depo Ile

oğuzhan a
    thrust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 13

dün fulledim çeyrek depoyla tam 200 km yaptım istanbul içinde geziyorum fazla trafiğe takılmadım. bakalım ne kadar gidecek. şuan ortalama 5.8 gösterio. gaza parmağımın ucuyla değiyorum diyebilirim. arkadaşla iddialaştık rekor deniyorum.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

rekorum şimdilik ışık yandığında 730km..
    tabi yol bilg.110km daha gider diyordu ama daha zorlamadan yakıt aldım.

volkan sert
    lifeforsea59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 8

şehir dışı 800 km yol yaptı araçta çeyrek depo mazot var bence cok cok iyi,hele 2000 model otomatik viites bravodan sonra kebap gibi
    'Söz konusu vatansa gerisi teferruattır'

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Yakit ikaz isigi yanana kadar 1 depo ile 820 km. Ortalama tuketim 4,5 lt / 100 km , klima acik, sehirlerarasi bozuk yol.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Sayfa 10/34 İlkİlk ... 6789101112131430 ... SonSon