Sayfa 1/3 123 SonSon
48 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Habertürk yazarından ilginç GP yorumu

Yusuf DEMİR
    fgezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 19

Standart Habertürk yazarından ilginç GP yorumu

Ahmet Çelik
    Hangi otomobili almalı, hangisini almamalı?
    16 Nisan 2009 Perşembe, 12:54

15 Haziran’a kadar sürecek olan ÖTV rüzgarından yararlanmak isteyen yüzlerce tüketici e-mail yoluyla bana başvurup “Ne almalıyım, şunu mu alayım yoksa bunu mu” diye soru yağmuruna tutuyorlar. Bütün bunları derleyip orta karar bir tüketici için çeşitli segmentlerdeki otomobilleri şahsi görüşlerim çerçevesinde değerlendirdim. İşte tavsiye ettiklerim ve etmediklerim:
    MİNİ SINIF (A SEGMENTİ)
    Türkiye’de özellikle kadın sürücülerin rağbet ettiği bu sınıfta özellikle en çok satan iki aracı tavsiye ediyorum. Hyundai I10 ve Kia Picanto. Peugeot 107 ve Citroen C1 de tavsiye ettiğim otomobiller arasında bulunuyor. Bu sınıfta Ford Ka ise yenilenen haliye satışa çıktı ama benim o aracın ikinci elinde bazı şüphelerim var. Fiat 500 ise, MİNİ’ye benzeyen haliyle “Çakma Mini” diye espri konusu oluyor. Bence fiyatı çok yüksek. Almadan önce düşünmek lazım.
    KÜÇÜK SINIF (B SEGMENTİ)
    Yine kadınların ve gençlerin sıkca kullandığı bu sınıfta Ford Fiesta, Opel Corsa ve Renault Clio (hb) önemle tavsiye edebileceğim ilk üç otomobil. Lancia Ypsilon ise yüksek fiyatı, 2.el dezavantajı ve otomatik vitesin kullanımı gerçekten çok kötü. Bu sınıfta Mazda 2’yi tavsiye ediyorum. Seat İbiza ise sportifliğiyle gençlere göre ama kadın sürücülerin pek hoşuna gitmeyebilir. Grande Punto ise bu sınıfın en sıradan araçlarından biri. Nissan Micra ve Honda Jazz da bu sınıfta tavsiye ettiğim otomobiller arasında…
    KOMPAKT SINIF ( C segmenti)
    Bu sınıfta geçen ay İspanya’da kullanma fırsatı bulduğum Chevrolet Cruze’a dikkat çekmek istiyorum. Uygun fiyatı ve zengin donanımıyla gerçekten bu sınıfın şu anda en iyilerinden. Aynı şekilde Renault Megane Sedan ve Hb de uygun fiyatı ile bu sınıfın alınabilir otomobillerinin başında geliyor bence. Bu sınıfta yer alan bir başka otomobil de Fiat Linea… İşte Linea konusunda tam bir kavram kargaşası var. Grande Punto’nun sedan hali olan bu otomobil Fiat tarafından C sınıfında konumlandırılsa da bence aslında B segmentinde yer alması gerekiyor. Yani aslında rakipleri Hyundai Era ve Renault Symbol olması gerekiyor ki, onlara oranla çok pahalı. C segmentindeki rakibi Renault Megane’a göre biraz daha ucuz. Ancak yakıt ekonomisi bu otomobil kadar iyi değil. 2. el açısından da dezavantajlar içeriyor bence. Bu sınıfta Honda Civic ve Toyota Corolla ise donanımı iyi olması rağmen bence pahalı. Opel Astra sedanı tavsiye edebileceğim gibi VW Jetta ve bu sınıfın hatchback modellerinden Golf’ü şiddetle öneriyorum. Lancia Delta şık olmasına çok şık ama bence fiyatı pahalı.
    KÜÇÜK SEDAN (B segmenti)
    Burada iki yerli otomobili Renault Symbol ve Hyundai Era’yı ilk sıraya koymak mümkün. Bunlar arasında Fiat Albea var ama aynı kalitede değil bence. İthal ürünlerden Honda City’yi de tavsiye edebileceğim otomobillerin arasında koyabilirim. Peugeot 206 sedanı ise pek tavsiye etmiyorum.
    ORTA SINIF (D Segmenti)
    Opel Insignia’nın baz versiyonunu, Renault Laguna ve Peugeot 407’yi önemle tavsiye ediyorum. Ardından Citroen C5 geliyor. Hyundai Sonata’nın fiyatı hayli uygun. Mazda 6 da tavsiye edebileceğim otomobiller arasında bulunuyor. Honda Accord bence pahalı, Toyota Avensis 1.6 motoru iyi ama 2.0’ı pahalı. Chevrolet Epica ise rakipleri arasında zayıf kalıyor.
    HAFİF TİCARİ
    Peugeot Tepee, Renault Kangoo ve VW Caddy’i tavsiye ediyorum. Fiat Fiorino da bu sınıfın iyi araçlarından ancak onun otomatik vitesini kesinlikle tavsiye etmiyorum.
    4x4
    Chevrolet Captiva, Nissan Qashgai, VW Tiguan, Renault Koleos ve Hyundai Tucson iyi diyebileceğim, tavsiye edebileceğim araçlar arasında bulunuyor. Audi Q5 ve Ford Kuga bence pahalı. Volvo XC 60 ise zengin güvenlik donanımıyla üzerinde durulması gereken bir araç.

İşin ilginç yanı Nissan Micra modelini nasıl oluyorda tasarım açısından garip bulmuyor anlayabilmiş değilim.
    Konu Ah-MeT tarafından (16/04/2009 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 3 kişi fgezgini'ye teşekkür etti:

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Bu adamın fiat'a karşı kesinlikle ön yargısı var. Neye dayanarak bu yorumları yapmış hayret birşey. Usturuplu bir mail yazmak lazım arkadaşa.

Oğuzhan ÖZCAN
    oguzhan ozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 317

Adam her cümlesinde FİAT'ı kötülemiş zaten.

Serkan Deveci
    SRKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 CSD 33
    Edilen teşekkür: 35

Önüne gelen yazar herşeyden anlarmış gibi yorum yapıyor biyerlerinden hayret bişey ya adamın kesin fiattan bi kuyruk acısı var belli dikkatli bakarsanız B segmentinde bütün arabaları iyi saymış bir tek puntoyu kötülemiş ford fiesta nissan micra puntodan iyimiş bu abiye başka yerimle gülerim ben bikere fiestanın arka koltuğu daracık oturduğum zaman kafam tavana surtuyor teyp bolmesı nokıa ceptelefonu tus takımı gıbı micra desen puntonun yarısı akdar bi araba araba takla atsa tipinden dolayı 2 taklada fazla atar

Çağıl B.
    monster_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 19

bütün segmentlerde fiat'ı kötülemiş. hiç de adil bir tavsiye değil bence. madem o kadar kötü araç üretiyor fiat nie bu kadar büyük satış rakamlarına sahip??? Yazan arkadaşın bütün bunları sorgulayıp yazması gerekirdi bence.

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

bunlar tamamen kişisel begeniyle yapılmıs yorumlar...
    zevkler ve renkler tartısılmaz...
    o yüzden ben kişisel begeniyle yapılmıs bir yaklasım olarak görüyorum...

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Evet, profesyonellikten tamamen uzak, subjektif bir yazı olmuş. "Yazar"ın kendi şahsi görüşleri. Bunları arkadaşları ile gittiği bir kokteylde istediği gibi konuşabilir ama gazetede yazması, aslında bir profesyonel değil, amatör olduğunu gösterir.

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Herkes birşeyler yazıyor işte... Aslında iyi de oluyor her yer punto mu olsun arkadaşlar Sadece bizde olsun

Selman Atlandı
    akin78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Arabadan anlasa ibiza'ya sportif demezdi zaten.Traktörler bile ibizadan daha sessiz çalışıyor(dizel versiyon) ibizanın spor yapmaya hali kalmıyor izolasyon sorununu halletmekten.G.p ler ibizadan 2 kat daha sportif ve estetik.Kaç yılık geçmişi olan 500 modeline bile çakma demiş ya helal olsun..

Çağrı Mermi
    Refiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 24

GP sınıfının en sıradan araçlarından birisi diyor ama;
    1. Sınıfında ESP'yi standart sunan ilk araba,
    2. Blue&Me sistemi orta sınıf otomobillerdeki bluetooth sistemleriyle ilgisi bile olmayan güzel bir aksesuar,
    3. İç mekan genişliği çok iyi,
    4. Çift bölgeli dijital klima standart,
    5. Tasarımı gayet hoş,
    6. Daha sayamayacağımız pek çok iyi tarafı var.

Bence kullanmayan çoğu kişide hala "dayanıksız, malzemeden çalınmış, güvensiz" Fiat imajı duruyor. Sonuçta kaç kişi köşe yazarı tavsiyesiyle araba alır orası ayrı konu ama; "bence" kelimesinin üzerine biraz daha vurgu yapabilirmiş.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Olmamış hakkaten.. Tamam yazar kendide eklemşi bunlar şahsi görüşlerim diye ama yinede bunu bir gazatede yayınlarken biraz daha dikkatli ve detaycı olmak lazım. G.Punto'ya sıradan diyorda Renault Clio, Opel Corsa çokmu sıradışı? Hadi Fiesta yeni kasası ile farklılık yaratıyor biraz onu anlarım ama..

adem ay
    Kıdemli Üye ® siyah rüzgar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 239

tamamen kişisel ve amatörce bir yazı. bu kadar basit bir yazının üzerinde durupta yazarı ihya etmeye gerek yok. kesin buna gp vermediler yarası var

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

göz var nizam var. Gp nin tasarımı nasıl sıradan anlamış değilim?! getz için dese olabilir derim.

ek: bir foto ekliyeyim, yazar arkadaş GP yi hatırlasın
    Konu usermm1 tarafından (16/04/2009 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Tabiki zevkler ve renkler tartışılmaz ama en azından topluma bilgi verirken objektifliği korumak gerekiyor bence,

Hepsini okudum.Bana göre tek doğru ve objektif yorum GP şasisi taşıyan Linea nın C Segmentinde değil de B Segmentinde olması gerektiğinin vurgulanması.Fiat 500 ün Çakma Mini olarak vurgulanması (Fiat500 ün geçmişini bilinmiyorsa bile en azından araştırılıp daha sonra Çakma denmesi daha doğru olurdu), GP ile ilgili her türlü olumsuz görüşü tartışarak da olsa kabul edebilecekken araçlarımızın ''sıradan'' olarak nitelendirilmesi gerçekten gülünç bir durum.Keşke GP nun herşeyi kötü bir tek tasarımı var denilseymiş en azından daha objektif olunurmuş

Bu tarz yazılar yazılırken fiyat, donanım, tüketim, bakım gibi kriterlerin araçlarla birlikte değerlendirilmesi gerekir.Çakma Mini demekle, sıradan demekle bir yere varılamaz.Bizler bile şu GPTR Platformunda yeri geldiğinde diğer marka ve model araçları çeşitli kriterlere göre değerlendirebilmekteyiz.Hatta çoğu zaman kullandığımız araçların kötü yanlarını da belirterek diğer araçlarla kıyaslamaktayız.Bu GPTR de bile yapılabilirken (Yani GP Forumunda) tarafsız bir yazının bu hale gelmesi ya da getirilmesi bence çok kötü,

Önceden de söylemişimdir: Siyaset-Futbol-Otomobil konusunda uzmanız Biz Türk Milleti

Bence mail ya da kınamaya yani birşey yapmaya gerek bile yok,Ahmet Çelik e saygılar...

18. Bu mesajı için 2 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Ben kendisine şu şekilde bir e-posta gönderdim:

Başlıklı yazınızda Fiat markasına olan antipatinizi çok amatörce belli etmişsiniz, bunu bir çocuk bile farkedebilir.

Objektif yorum yapamıyorsanız, bu kadar da subjektif olmayın

---------------------------------------------------

O da şöyle bir cevap vermiş

Yanitiniz ve ilginiz icin tesekkur ederim. Nasil dusunuyorsaniz oyledir.
    Bu e-posta, Turkcell BlackBerry ile gönderilmiştir.

20. Bu mesajı için 10 kişi civcivx'ye teşekkür etti:

AKIN KOCAMAN
    Puntosuna Aşık Bir Adam HugemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    07 ABM 37
    Edilen teşekkür: 69

Bu adama en güzel cevabı aslında civcivx vermiş. Adam kullanmısmı bakalım gp yu.... Çok ön yargılı davranmıs adam yahu....
    GRANDE PUNTO 1.3 MTJ FUN BEYAZ CO-PİLOT - BLUE ME - FIAT HI-FI 100W SES SISTEMI
    Eski Nick:07sea07

Utku OKTAY
    utku952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

mazda ya çalışıo belli... mazda 2 daha cıkmamış neye dayanarak bunu söylüuo ilginç

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı utku952 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mazda ya çalışıo belli... mazda 2 daha cıkmamış neye dayanarak bunu söylüuo ilginç
    Utku Mazda2 çıktı hatta yazarın sportif olarak nitelendirdiği İbiza dan bile çok fazla satıyor ...

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki zevkler ve renkler tartışılmaz ama en azından topluma bilgi verirken objektifliği korumak gerekiyor bence,

Hepsini okudum.Bana göre tek doğru ve objektif yorum GP şasisi taşıyan Linea nın C Segmentinde değil de B Segmentinde olması gerektiğinin vurgulanması.Fiat 500 ün Çakma Mini olarak vurgulanması (Fiat500 ün geçmişini bilinmiyorsa bile en azından araştırılıp daha sonra Çakma denmesi daha doğru olurdu), GP ile ilgili her türlü olumsuz görüşü tartışarak da olsa kabul edebilecekken araçlarımızın ''sıradan'' olarak nitelendirilmesi gerçekten gülünç bir durum.Keşke GP nun herşeyi kötü bir tek tasarımı var denilseymiş en azından daha objektif olunurmuş

Bu tarz yazılar yazılırken fiyat, donanım, tüketim, bakım gibi kriterlerin araçlarla birlikte değerlendirilmesi gerekir.Çakma Mini demekle, sıradan demekle bir yere varılamaz.Bizler bile şu GPTR Platformunda yeri geldiğinde diğer marka ve model araçları çeşitli kriterlere göre değerlendirebilmekteyiz.Hatta çoğu zaman kullandığımız araçların kötü yanlarını da belirterek diğer araçlarla kıyaslamaktayız.Bu GPTR de bile yapılabilirken (Yani GP Forumunda) tarafsız bir yazının bu hale gelmesi ya da getirilmesi bence çok kötü,

Önceden de söylemişimdir: Siyaset-Futbol-Otomobil konusunda uzmanız Biz Türk Milleti

Bence mail ya da kınamaya yani birşey yapmaya gerek bile yok,Ahmet Çelik e saygılar...
    abi zaten mizahi olsun diye amatörce bir yaklaşımı belli etmek için yazdım zevkler ve renkler tartısılmazı...(taş atma anlamında)

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kendisine şu şekilde bir e-posta gönderdim:

Başlıklı yazınızda Fiat markasına olan antipatinizi çok amatörce belli etmişsiniz, bunu bir çocuk bile farkedebilir.

Objektif yorum yapamıyorsanız, bu kadar da subjektif olmayın

---------------------------------------------------

O da şöyle bir cevap vermiş

Yanitiniz ve ilginiz icin tesekkur ederim. Nasil dusunuyorsaniz oyledir.
    zuhaha ...
    bende mail attım bakalım bana ne yazacak...
    derken yazdı....
    ----------------------------
    benim yazdıgım....

Date: Thu, 16 Apr 2009 17:38:14
    To: <ahmetcelik@haberturk.com>
    Subject: 16/04/2009 ... Hangi otomobili almalı, ha ngisini al mamalı?...

SYN;AHMET ÇELİK bey,
    Baslık altındaki yazınızı okudum.
    Lütfen zevklerinize ve ön yargılarınıza göre insanları subjektif bir sekilde yönlendirmeyin.
    Bu yönlendirmeniz yazınızda açıkca belli olmaktadır.
    İş hayatınızda başarılar,sağlık ve esenlikler dilerim.
    ------------------------------------------------------------
    Ahmet çelik beyden gelen msj....

Ilginiz icin tesekkir ederim ama bunlar benim dusuncem subjektif olmasi da dogal. Bence diyerek fikrimi paylasiyorum.
    Iyi gunler

--------------------------------------------------------------
    herhalde sinirlenmiş teşekkür'ü yanlıs yazmış...
    subjektif oldugunu kendide kabul ediyor...
    Konu batuhann80 tarafından (16/04/2009 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.

25. Bu mesajı için 4 kişi batuhann80'ye teşekkür etti:

Shadow Dancer
    shadow_dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 58

O çok begendigi arabaların alayı çöp... Aklı başında biri zaten multijet'in ne kadar iyi bi motor oldugunu bilir... Kaldı ki ben FUN paket kullanıcısıyım arabamın donanımı başka hiç bi model de yok

Sayfa 1/3 123 SonSon