2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Fiorino Ağır Bakım

ZEKİ DEMİRCİ
    arnold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 0

Standart Fiorino Ağır Bakım

Herkese merhabalar,

2014 1.3 fiorino 75 bg sahibiyim. aracımla her ay 5000 km yol yapıyor ve ortalama 2 ayda bir periyodik bakıma giriyorum. şuanda 145.000 km'deyiz. işim gereği aracın yatma lüksü yok. hafta içi hergün min. 200 km yapıyoruz ve 1 gün bile ciddi maddi kayıplara sebep olabilir.

gayet dürüst, namuslu, işinin ehli bir ustamız var. Ankara'ya ilk yerleştiğimiz zamanlarda ustadan yana dilimiz çok yandı. neyse ki kendisiyle tanıştık. geçen gün baskı balatanın bitmeye başladığını farkettim. ustaya götürdüm, bakımda değiştirebileceğimizi söyledi. Bu hafta sonu aracı bakıma sokacağım. ustamın tavsiyesiyle valeo marka baskı balata seti alacağım (300 TL). normalde bu tip hayati parçalarda asla ucuza kaçmam, sonuçta ciddi km yapan biriyim ama ustamız kalite farkı olmadığını söyledi. ben lancia marka almayı planlıyordum.

trigerin sesini biraz dinledi ve gerek olmadığını, sonraki bakımda tekrar bakıp takip edeceğini söyledi ama sizce değiştirip kafa rahatlığı sağlasam mı? ayda en az 1 sefer uzun yola da çıkmak zorunda kaldığımdan risk almak istemiyorum. bakım periyodu olarak 5 yıl veya 160.000 km olarak görünüyor. benim aracım da sanırım tam 5 yılda 160.000 km yapmış olacak (2014 ağustos çıkışlı)

bunun yanı sıra netten araştırdığım kadarıyla aşağıda maddelediğim konulara da azami hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

ALTERNATÖR KAYIŞI DEĞİŞİMİ
    V KAYIŞI DEĞİŞİMİ
    KARBON TEMİZLİĞİ
    ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ
    SÜRGÜLÜ KAPILARIN ALT KIZAKLARININ TEMİZLİĞİ
    MAP SENSÖRÜ VE HAVA DEBİMETRESİNİN TEMİZLİĞİ
    MOTOR İÇİ YAĞ KANALLARI TEMİZLİĞİ
    TURBO VE EGR VALFİ TEMİZLİĞİ
    VİTES KUTUSU YAĞ DEĞİŞİMİ
    FREN HİDROLİK YAĞ DEĞİŞİMİ
    ŞANZUMAN YAĞ DEĞİŞİMİ
    AKÜ VOLTAJI KONTROLÜ VE KUTUP BAŞLARI TEMİZLİĞİ
    ALTERNATÖR, KLİMA KOMPRESÖRÜ,HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI VE KAYIŞ KONTROLÜ
    TÜM KAYIŞLARIN KONTROLÜ
    BUJİ KONTROL
    PARTİKÜL FİLTRESİ KONTROLÜ
    FREN HİDROLİK YAĞININ KAYNAMA NOKTASI KONTROLÜ
    ÖN BALATALAR KONTROL
    ARKA KAMPANALAR KONTROL
    EL FRENİ KURŞUNUNUN KONTROLÜ
    KLİMA SİSTEMİ KONTROLÜ
    KLİMA SU TAHLİYE HORTUMLARININ TEMİZLİĞİ
    KLİMA EVAPARATÖR VE HAVALANDIRMA KANALLARI KOKU KONTROLÜ VE TEMİZLİĞİ
    DEVİRDAİM KAYIŞI KONTROL
    TURBO KONTROL
    YAĞ POMPASI VE ALİMİNYUM CONTASI KONTROLÜ
    MARŞ MOTORU, DİŞLİSİ VE RULMANI KONTROLÜ
    GERGİ BİLYASI KONTROL
    FREN HORTUMLARI KONTROL

bunları buraya yazmamın sebebi ise her ne kadar ustamız gayet düzgün bir insan olsa da ne söylesem gerek yok diyor. aslında söylediğim herşeyi yapsa çok daha fazla para kazanacak. bu noktada ne kadar dürüst olduğu da anlaşılabilir.

muhtemelen genelde müşterileri ''aman masraf çıkmasın, ucuz yollu halledelim, idarelik yapıver'' dediklerinden bana da aynı bakış açısıyla yaklaşıyor. lakin ben herşeyi tam olsun, kafam rahat olsun şeklinde düşünmek zorundayım.

bu sebeple 85.000 km'de aldığım aracı, aldığım günden bu yana sadece yağ/filtre bakımı, 30.000 km'de bir herhangi bir kimyasal kullanmadan cihaza bağlatarak partikül temizliği yaptıran biri olarak yukarıda yazılanların hangilerini mutlaka yaptırmalıyım? veya sizin ekleyeceğiniz başka unsurlar var mıdır? gerekirse bir kısmını ustamıza yaptırıp bir kısmını servise de yaptırtabilirim.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. kazasız sürüşler dilerim.
    Motosiklet CBF 150-->CBF 250-->CBF 500-->CBF 600-->...?
    Otomobil PICANTO-->FOCUS 2,5 -->PUNTO-->MEGANE 3-->PALİO VAN-->FİORİNO-->...?

Ali Keskin
    Alikeskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 de3154
    Edilen teşekkür: 5

Standart Cevap: Fiorino Ağır Bakım

Alıntı arnold Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar,

2014 1.3 fiorino 75 bg sahibiyim. aracımla her ay 5000 km yol yapıyor ve ortalama 2 ayda bir periyodik bakıma giriyorum. şuanda 145.000 km'deyiz. işim gereği aracın yatma lüksü yok. hafta içi hergün min. 200 km yapıyoruz ve 1 gün bile ciddi maddi kayıplara sebep olabilir.

gayet dürüst, namuslu, işinin ehli bir ustamız var. Ankara'ya ilk yerleştiğimiz zamanlarda ustadan yana dilimiz çok yandı. neyse ki kendisiyle tanıştık. geçen gün baskı balatanın bitmeye başladığını farkettim. ustaya götürdüm, bakımda değiştirebileceğimizi söyledi. Bu hafta sonu aracı bakıma sokacağım. ustamın tavsiyesiyle valeo marka baskı balata seti alacağım (300 TL). normalde bu tip hayati parçalarda asla ucuza kaçmam, sonuçta ciddi km yapan biriyim ama ustamız kalite farkı olmadığını söyledi. ben lancia marka almayı planlıyordum.

trigerin sesini biraz dinledi ve gerek olmadığını, sonraki bakımda tekrar bakıp takip edeceğini söyledi ama sizce değiştirip kafa rahatlığı sağlasam mı? ayda en az 1 sefer uzun yola da çıkmak zorunda kaldığımdan risk almak istemiyorum. bakım periyodu olarak 5 yıl veya 160.000 km olarak görünüyor. benim aracım da sanırım tam 5 yılda 160.000 km yapmış olacak (2014 ağustos çıkışlı)

bunun yanı sıra netten araştırdığım kadarıyla aşağıda maddelediğim konulara da azami hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

ALTERNATÖR KAYIŞI DEĞİŞİMİ
    V KAYIŞI DEĞİŞİMİ
    KARBON TEMİZLİĞİ
    ENJEKTÖR TEMİZLİĞİ
    SÜRGÜLÜ KAPILARIN ALT KIZAKLARININ TEMİZLİĞİ
    MAP SENSÖRÜ VE HAVA DEBİMETRESİNİN TEMİZLİĞİ
    MOTOR İÇİ YAĞ KANALLARI TEMİZLİĞİ
    TURBO VE EGR VALFİ TEMİZLİĞİ
    VİTES KUTUSU YAĞ DEĞİŞİMİ
    FREN HİDROLİK YAĞ DEĞİŞİMİ
    ŞANZUMAN YAĞ DEĞİŞİMİ
    AKÜ VOLTAJI KONTROLÜ VE KUTUP BAŞLARI TEMİZLİĞİ
    ALTERNATÖR, KLİMA KOMPRESÖRÜ,HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI VE KAYIŞ KONTROLÜ
    TÜM KAYIŞLARIN KONTROLÜ
    BUJİ KONTROL
    PARTİKÜL FİLTRESİ KONTROLÜ
    FREN HİDROLİK YAĞININ KAYNAMA NOKTASI KONTROLÜ
    ÖN BALATALAR KONTROL
    ARKA KAMPANALAR KONTROL
    EL FRENİ KURŞUNUNUN KONTROLÜ
    KLİMA SİSTEMİ KONTROLÜ
    KLİMA SU TAHLİYE HORTUMLARININ TEMİZLİĞİ
    KLİMA EVAPARATÖR VE HAVALANDIRMA KANALLARI KOKU KONTROLÜ VE TEMİZLİĞİ
    DEVİRDAİM KAYIŞI KONTROL
    TURBO KONTROL
    YAĞ POMPASI VE ALİMİNYUM CONTASI KONTROLÜ
    MARŞ MOTORU, DİŞLİSİ VE RULMANI KONTROLÜ
    GERGİ BİLYASI KONTROL
    FREN HORTUMLARI KONTROL

bunları buraya yazmamın sebebi ise her ne kadar ustamız gayet düzgün bir insan olsa da ne söylesem gerek yok diyor. aslında söylediğim herşeyi yapsa çok daha fazla para kazanacak. bu noktada ne kadar dürüst olduğu da anlaşılabilir.

muhtemelen genelde müşterileri ''aman masraf çıkmasın, ucuz yollu halledelim, idarelik yapıver'' dediklerinden bana da aynı bakış açısıyla yaklaşıyor. lakin ben herşeyi tam olsun, kafam rahat olsun şeklinde düşünmek zorundayım.

bu sebeple 85.000 km'de aldığım aracı, aldığım günden bu yana sadece yağ/filtre bakımı, 30.000 km'de bir herhangi bir kimyasal kullanmadan cihaza bağlatarak partikül temizliği yaptıran biri olarak yukarıda yazılanların hangilerini mutlaka yaptırmalıyım? veya sizin ekleyeceğiniz başka unsurlar var mıdır? gerekirse bir kısmını ustamıza yaptırıp bir kısmını servise de yaptırtabilirim.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. kazasız sürüşler dilerim.
    Gel yapalim hepsi a z yapcam dediklerini

SM-J730F cihazımdan gönderildi