4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Chip tuning yapilabilirmi ?

Ramazan Ates
    Ramazan60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart Chip tuning yapilabilirmi ?

Arkadaslar selamlar 1.3 multijet grande punto sahibiyim aracim 2011 model 214.000 kmde ben araci 180 bindeyken almistim 2 senedir bakimlarini aksatmadan yaptirdim evveliyati hakkinda bilgim yok forumdan biraz arastirdimda 2cr umit bagiran abiyi tavsiye edenler cok olmus ayrica forum sponsoruymus kendisi henuz iletisime gecmedim sorum su 214 binde aracima stage 1 yazilim attirmak dogru olurmu bu kmde arac mekanigi bunu kaldirirmi tesekkurler

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Chip tuning yapilabilirmi ?

Alıntı Ramazan60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar selamlar 1.3 multijet grande punto sahibiyim aracim 2011 model 214.000 kmde ben araci 180 bindeyken almistim 2 senedir bakimlarini aksatmadan yaptirdim evveliyati hakkinda bilgim yok forumdan biraz arastirdimda 2cr umit bagiran abiyi tavsiye edenler cok olmus ayrica forum sponsoruymus kendisi henuz iletisime gecmedim sorum su 214 binde aracima stage 1 yazilim attirmak dogru olurmu bu kmde arac mekanigi bunu kaldirirmi tesekkurler
    Özelden yazdığınız sorunuza buradan cevap vereyim.

Yazılım yapan firmaların bir çoğu aracınıza yazılım atacaktır ama yazılımı yapanların çoğu başka araçlardan aldıkları kopya yazılımı yükleyecektir. Bazılarıda sadece hava basınç ayarlarını artırarak bişiler yapıcak.

Araca yazılım yapılmadan araç enjeksiyon basınç parametrelerinin km göre kontrolü gerekiyor. Bu tip kontroller yapılmadan yazılım yapıldığında araçta var olan bir sorun yada değişmesi gereken parça değişimi yapılmadan yazılımda kötü sonuçlar alınabiliyor.

Tabi herhangi bir yazılımcıya yazılım attırıpta uzun zaman sorunsuz kullanan kişi sayısıda fazladır ama burada ki hassas nokta acaba aracındaki yazılımdan tam performans alaibliyormu burası önemli.

Türkiyede bir çok yazılım firması artık il il gezmeye başladı . KIsaca biraz ağır olacak ama hiç bir test yapmadan sadece kopyala yapıştır mantığı ile yazılım yapıyorlar. Genelindede müşteriye araç 1 hafta sonra açılacak yada anında memnun etmek için müşteriden habersiz yazılımsal olarak egr kapatılarak müşterinin gönlünü yapıyorlar.

Aracınıza yazılım yapılmaz demiyorum ama yapılmadan önce bazı testlerin ve değerlerin gözlemlenmesi bu parametreler ışığında motorun yüzdelik kapasitesine göre işlem yapılması gerekiyor. Yazılım sonrası kaliteli Liqoi molly-Motul yada mobil marka yağ kullanılması 2-3 yağ bakımında motor yağ temizliği gibi işlemlerin yapılması aracınızda oluşabilecek sorunları aza indirger.

Aracınızın km düşük olsaydı evveliyatı belli olduğunda yazılım sonrası bakım vs yaptırmak daha kolay. ama km ilerledimi ve evveliyatı bilinmediği zaman çıkan sorunlar hep kafanın bir yanında acaba yazılımdanmı birde sanayiye gidip ustaya bunda yazılım vardı ondanmı oldu dersen o usta senin kafayı ve miğdeyi öyle bir bulandırırki olduğun yerde kusarsın.

Ben bu konuda Ümit Bağıranı tavsiye ediyorum. Niye tavisye ediyorum kopyala yapıştır yapmıyor. Kendi dükkanında her zaman kalibrasyonunu yaptırdığı dyno test cihazı var. Araç durumuna göre motor üst kapak çatlak su vs kontrol işlemini yapıyor yada yaptırıyor. Araç değerlerine göre yazılımı hazırlıyor. Araç durumu iyi değilse yada ilerliyen zamanlarda sorun çıkarabileceğini düşünüyorsa yazılım işini para kaybedeceğini bilmesine rağmen geri çeviriyor. Bi çok firma araç durmuna bakmaksızın para almak için yazılımı atar geçer. Yazılım sonrası araçta kullanmanız gerken yağ filtre ve periyot zamanlarını vs recetesini yazar.

Gelelim işin duygusal yanına. piyasadaki firmalar 500 TL yazılım atıyorsa 2 CR iki katı fiyatında olabiliyor. Fiyatları piyasadaki diğer firmalara göre yüksektir. Bu konuda bişi diyemıyorum. Herkesin kendi yaptığı işin parasını kendi belirler. Aracınızı ne kadar sevdiğiniz ve ne beklediğiniz tabi maddi durumda önemli kararı siz vereceksiniz.
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

Ramazan Ates
    Ramazan60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 0

Gecenin bir saatinde usenmeden tum bildiklerini aktardigin icin tesekkurler abi sagol.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Volkan hocamın dediği gibi yazılım ciddi bir iştir. Titizlik ve uzmanlık gerektirir. Zaten şu da hayatın tüm aşamaları için tartışmasız bir gerçek: kimse emek isteyen, düzgün ve kaliteli işi ucuza yapmaz. Yahudilere atfedilen bir atasözü var, "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" diye.