PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon'lu Sis Farı Konusu, Tecrübelerim

EnginBERK
11/12/2008, 13:33
Arkadaşlar uzun süren araştırmalarım sonucunda sis taktırmaya karar verdim ve tüm bilgi paylaşımımı size sunuyorum.

- Öncelikle forumdaki bir arkadaşımdan 1 çift 2.el punto'dan cikma orjinal sisleri satın aldım.
- 8000K H1 xenonlarımı aldım, ve bostanci sanayi sitesine saat 16:45 sularinda gittim, malum bayram olduğu için heryer kapaliydi ama benim herzaman gittiğim elektrikçim açıktı şansıma.

Normalde sisleri yerleştirmek için tamponun sökülmesi gerekiyor, bu hem zaman kaybiydi bizim için hemde kaportacida sökümü vs ayri bir masrafti.

Öncelikle kriko vasıtasıyla aracı kaldırdık, elektrikçim büyük bir ustalikla tamponu sökmeden aracın altına yatarak sisleri yerleştirmeyi başardı, 3 adet somunlu civata tutuyor.

Daha sonra xenonlarin küçük motorlarini (2adet) sagda solda boş olan güzel bir yere yine somunlu civata ile tutturdu.

O arada ben aksesuarcidan 5 metre 1.5 mm'lik kablo, birde 4'lü role aldım.
Xenon motorları arası kablo, içeriye butonun gitmesi vs vs ortalama 5 metre kablo tutuyor.

Normalde arka sislere de bağlatabilirsiniz, küçük bir buton'da yapabilirsiniz.
Ben ayrı butonu tercih ettim, çünkü arka sis'i çok kullanmiyorum.

Yaklaşık 2saat 15dakika gibi bir uğraş sonucunda sislerim başarıyla takıldı.
İçeriye küçük bir buton yaptık alt tarafa, butondan kontaga bir kablo çektik,
herhangi bir şekilde sisleri açık unutmaya karşın kontağı kapadığımızda sislerde kapaniyor.

Active'lerin beyni sis kabul etmiyor vs gibi birçok arkadaşımız yorum yapmıştı.
Böyle birşey olması imkansız çünkü siz direk aküden besliyorsunuz sis'i.

Maliyet:
5 Metre Kablo : 4 YTL
4'lü role: 10 YTL
Ustalık: 70YTL

herkese tavsiye ederim, akşam fotolarını çekip eklerim.

halilim
11/12/2008, 13:42
Hayırlı olsun sislerin Engin abi.

FeaRLeSsHunTeR
11/12/2008, 13:55
Hayırlı olsun ;)

Buremir
11/12/2008, 19:58
hayırlı olsun engin sisleri bağlamak için tamponu sökmek gerekmiyor yalnız

unutma mal mülk geçicidir baki olan dostluktur...

MehmetFrt
11/12/2008, 21:03
hayırlı olsun iyi yaptrmssn;) güle güle kullan

omerserim
11/12/2008, 21:58
Hayırlı olsun ancak bir tavsiyem olacak. Bir önceki arabam active di ve ben her nekadar stil paketli istememe rağmen bulamadıklarından serviste biz orjinalini stil paket fiyatına sis ve jant takarız takarız dediler. Ben orjinal sis olacak diye kabul ettim. Buraya kadar herşey normaldi ancak yaz başında konyanın dağında yolda kalana kadar. Kalma nedeni ise sonradan kontaktan alınan elektriğin sigorta tesisatına zararıydı.Bu nedenle bir saatten fazla sislerini açık bırakmamanı tavsiye ediyorum. (Serviste orjinal tesisatını çektiler ama bana saatlerce beklemem büyük ders oldu)

Av.Efe
12/12/2008, 00:57
Active'lerin beyni sis kabul etmiyor vs gibi birçok arkadaşımız yorum yapmıştı.
Böyle birşey olması imkansız çünkü siz direk aküden besliyorsunuz sis'i.

Evet Arkadaşım active'lerde sis farı olmaz kim demiş ya! Benim arabam 2008 active, stil paketli ve orjinal düğmesi ile sis farları mevcut. Direkt basıyorum arka sis lamabasının üstündeki sis farı düğmesine yanıyor.Direksiyonun solunda yol bilgisayarı + - tuşlarının yanında hem arka hem ön sis butonları !?!

Ayrıca hayırlı olsun arkadaşım sis farı çok gidiyor bizim arabalara..!

FoR_ReaL
12/12/2008, 01:00
Evet Arkadaşım active'lerde sis farı olmaz kim demiş ya! Benim arabam 2008 active, stil paketli ve orjinal düğmesi ile sis farları mevcut. Direkt basıyorum arka sisin üstündeki sis farı düğmesine yanıyor

Ayrıca hayırlı olsun arkadaşım sis farı çok gidiyor bizim arabalara..!

Anadolu yakasında bir bayii bana önce sis farı kabul etmiyor beyin dedi sonrada 550 liraya takarız ama garanti bozulur dedi :)

Valla Engin hayırlı olsun benimde çok istediğim birşey umarım bende yılbaşı sonrası borcumu bitirip görsel eksiklere yönelicem

femoli
12/12/2008, 09:01
Hayırlı olsun engin sis güzel bişi ;) Yanlız kriko ile kaldırdınız dimi :)

EnginBERK
12/12/2008, 09:27
Hayırlı olsun engin sis güzel bişi ;) Yanlız kriko ile kaldırdınız dimi :)

kriko yerine kroki yazmişim :) saol düzeltme için.

şu pedal seti, ayak koyma yerinide bi zahmet ayarla abicimde alalim :D
kolçakta olabilir

femoli
12/12/2008, 10:29
Ayarlı abicim zaten ne zman istersen gönderelim yanlız bir model daha geldi pedal setinde isottanın replikası onunda fotolarını koyacağım pedal konusuna bakabilirsin veya nette varsa hemen kopyalayayım şimdi ;)

Buremir
12/12/2008, 19:56
Takmasını bilirsen ve gerçek bir usta ile çalışırsan activ lere sis orjinali gibi takılıyor istisna modeller hariç kabul ediyor benim doblo aracımda activ ancak orjinali gibi taktım

Paranoya
25/12/2008, 10:39
bu xenon sis konusunda benim emin olamadığım bir şey var:

sis farını dünyada ciddi anlamda siste kullanan ülkelerde (Fransa) farı turuncuya yakın bir renk yapıyorlar. hatta bir ara eski hyundai accentler o renk sis farı ile satılıyordu. çünkü bildiğim kadarıyla ışık sarılaştıkça siste daha çok işe yarıyor.

xenon takınca, 4300 K bile olsa bildiğin beyaz renk, hele ki daha yüksek K lerde maviye doğru gidiyor.

ben mi yanlış biliyorum, xenon sis siste gerçekten işe yarıyor mu; yoksa amaç burada işe yaraması değil de güzel görünmesi mi?

mustafaf
25/12/2008, 10:44
kesınlıkle ıse yaramıyor xenon far sıste.sadece goruntu amaclı kullanılıyor.ayrıca soyledıklerınde haklısın.gercek amacında kullanmak ıstıyorsa, sarı hatta bıraz bıraz turuncuya kacan bır renkte kullanmamız lazım...

yuzuakyener
25/12/2008, 17:03
Bu bilgi altın değerinde oldu benim için. Berk ve Mustafa çok çok teşekkür. Ben sis farını sırf Bolu Dağı için istiyorum zaten.

Buremir
26/12/2008, 00:10
evet berk ve mustafa nın dediği gibi siste faydalı olmasını istiyorsanız sarı olmalı benim farlar zenon sisler normal idi bu bile farkı anlamanıza yetiyor hele ki kar yağışı esnasında zenon ışıyla kar taneleri öyle parlıyorki gözlerinizi bile alabiliyor
Keza beyaz ışığın insanların sinir sistemini olumsuz yönde etkilediği yapılan deneylerle ispatlanmıştır yani I LOVE YOU sarı ışık :)