PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsilk kesinlikle işe yarıyor..

ozmermer
23/10/2008, 08:34
Aracıma 20000 bakımından sonra yeni yağa koydum. Belki bakımında etkisi vardır ama yakıt tüketimi yol bilgisayarında bile % 10-15 farketti. Çekişinde farkettiğini hissediyorum, fakat herangi bir ölçüm olayı olmadan..

Düz yolda 5. viteste 80 km hızla çok rahat 3 lt. ortalamayı görebiliyorsunuz.

Araba biraz geç ısınmaya başladı bu da ürünün çalıştığı anlamına geliyor bence, yani sürtünme ve aşınma olmayınca araçda geç ısınıyor once bor sonra motor ısınıyor, normal hararet seviyesine ulasıyor araba, tahmin ediyorum araç radyatörü çalışma hızını ayarlayabiliyor yani motorsilkli araçlarada daha az soğutma yapıyor olmalı.

Böyle şeylere önyargılı bakanlara faydalı olur umarım. Henüz 1000 km oldu ancak eğer değişik durumlar olursa tekrar yazarım..,

Not: Garantiyi bozuyor falan demişlerdi serviste gizliden koydum..:)))))

İşbu belge ozmermer rumuzlu şahsın aracına ait tecrübeleri yansıtmamaktadır.

ERC
23/10/2008, 17:11
tesekkurler deneyimler icin ama ben hala dediginiz gibi on yargiliyim:)onun yerinde cok kaliteli bir yag koymak daha basarili olabilir bence...

sarpines
23/10/2008, 17:31
valla ben bu bor yada her neyse motor yağı katkılarını servise sordum hiç tavsiye etmedi uzak dur dedi yağ bile selena koyuyolar zaten nasıl bir yağdır bilemem, grande puntolara yağ katkıları zararlıymış inşallah yanlış bir bilgidirde aracına bir zarar gelmez

femoli
23/10/2008, 18:38
Yok hiç bir şekilde zararı yok faydasından başka hem ayrıca grandepunto diye bir ayrımda yoktur bizim motorlar farklı diğerleri farklı değilki hepsinin içinde çalışan sistemi aynı pistonlar ,Sadece dikkat edecğiniz kural kesinlikle koyu akan yani akışı zor olan katkı atmamanız herzaman akışkan katkılar tercih edin motor silk ,bor power ,er energy , bunlar kendini kanıtlamış çok kaliteli yağlardır .. Ama şu anda motor silk bor power a oranla bir gömlek üstün çıkıyor içindeki bor oranı ile....

ismetarisal
23/10/2008, 20:04
arkadaşlar ben de 2 gün önce motorsilk koydum arabaya.aracın gerçekten sessiz çalıştığını ve çekişin arttığını hissediyorsunuz.dün akşam depoyu fulledim (lpg) bir kaç güne kadar ilk ölçümleri yazacağım.fakat aracın daha az yakmaya başladığını düşünüyorum çünkü eskiden 150 km de sönen 4. gaz lambası 180 km oldu hala yanıyor.bence de motorsilk gerçekten faydalı bir icat.

Muhendis06
23/10/2008, 20:29
kisa vadede fayda gordugunuzu sanarsiniz ancak uzun vadede motorunuzu kucaklayabilirsiniz. Kullanilmali veya kullanilmamali diye bir yorum yapmak istemiyorum ama bana uzerine para verseler yine de kullanmam.

utktoti
23/10/2008, 20:37
kisa vadede fayda gordugunuzu sanarsiniz ancak uzun vadede motorunuzu kucaklayabilirsiniz. Kullanilmali veya kullanilmamali diye bir yorum yapmak istemiyorum ama bana uzerine para verseler yine de kullanmam.
:clapping::clapping::clapping:
bende katılıyorum uzun vadede ne olacağını bilemezsiniz

şekerlioğlu
23/10/2008, 20:59
bor katkısı içeren,nnt bor power,motor silk ile ilgili ortaya konmuş resmi belgeler ve birçok otomobil üreticisinin onayları,yine bu sitede daha önceden paylaşılmıştı.şimdi bu konuda çekincelerini ortaya koyan arkadaşları bu çekincelerini doğal karşılamakla birlikte,
motoru eline alırsın,ne olacağı belli olmaz gibi içi boş yaklaşımlar yerine ellerinde bunu kanıtlıyan herhangi bir belge,en azından yazılı bir konu var ise,bir ürünü kötülemeden önce,veya onu kullanan insanların kafalarında soru işareti oluşturmadan ortaya koymaları gerekmektedir. "sanmıyorum,bence ,acaba"gibi tamamen kişisel ve hiçbir belgeye dayanmadan ortaya konan sadece önyargılı bir yaklaşımla birçok kişinin içine kurt düşürecek bir yaklaşımı asla benimsemiyorum.o zaman yazılanlar "bilgi"paylaşımı değil,"bilgi"kirliliği ve şüphe uyandırmaktan öteye gitmeyen kısır bir çekişmeye döner.saygılarımla.

byrvo
23/10/2008, 21:21
Kesinlikle bende alacağım.. Nerden buluruz bu ürünü?

plastro
23/10/2008, 22:41
Ben motorsilk'i şu anda kullandığım araçta önceki ve bir önceki aracımdada kullandım çok memnun kaldım bundan sonrada araba değiştirirsem ilk yapacak olduğum şeylerden biri motorsilk kullanmak olacak kısaca tavsiye ederim.

Ziyaretçi047
24/10/2008, 02:07
bu korku nedir anlamıyorum. ben bu kadar şeyden sonra motoru elime almadıysam, araca faydası olması amacıyla üretilmiş dünyaca kanıtlanmış ve bor içeren bir madde sonucu motoru elinize almazsınız merak etmeyin. asıl ben yaptığım bunca modifikasyonun yanında bu tarz motora yardımcı maddeler kullanmamış olsaydım daha kötü sonuçlar doğabilirdi.

ozmermer
24/10/2008, 08:48
Ben motor silk'i hepsiburada'dan indirimli denk getirdim. Normalde 80 falan dı 60'a görünce hemen almıştım.

Motorlarımıza konan yağlar sentetiktir zaten neredeyse normal koşullarda 400000 km devirebilmeleri bu sebebten oluyor (İstanbul'daki multijet albea'lar) yani bor etkisine yakın etkilerle motoru koruyor. Bor'un motora zarar vermesi için motorun enjeksıyonundan falan geçmesi gerekmektedir kanımca. Bu ürün sadece segmanla piston arasında ki sürtünmeyi azaltıyor oradaki enerji ve ısı kaybını aza indirgiyor. Felsefi bir yorum yapmak gerekirse; araç motorları araçları hareket kazandırmak için çalışmaktadır, kendi kendine ısınmak için değil hiç olmasada olur, motor teknolojisi henüz o noktaya gelmediği için ısınma bir sonuçtur amaç değil.

Bosch'da proje geliştirme uzmanı bir mak. müh. arkadaşıma bu konuyu danıştığımda nano teknoloji tüm dünyada ve bizde hızli ilerliyor ben henüz tam geliştiğine inanmıyorum ama sınırsız ve limitsiz bir olay dedi ve ekledi gelecekte motor yağları kalkabilir.

Motora zarar verme konusuna gelince (ele alma olayı) bir kere benim arabam karantili (avrupa yakası Dursunun karantisinden) eğer bor yüzünden arıza yaparsa ele almam ellerine veriririm.Hiç anlamam onları biz size koymayın dediydik falan laflarını, bana bu kadar firmanın üretim bandında kullandığı ürünün kötü olduğunu onlar bana ispatlamaya çalışsınlar dava konusu olur.

Saygılarımla kamuoyuna sunarım.

femoli
24/10/2008, 10:16
bor katkısı içeren,nnt bor power,motor silk ile ilgili ortaya konmuş resmi belgeler ve birçok otomobil üreticisinin onayları,yine bu sitede daha önceden paylaşılmıştı.şimdi bu konuda çekincelerini ortaya koyan arkadaşları bu çekincelerini doğal karşılamakla birlikte,
motoru eline alırsın,ne olacağı belli olmaz gibi içi boş yaklaşımlar yerine ellerinde bunu kanıtlıyan herhangi bir belge,en azından yazılı bir konu var ise,bir ürünü kötülemeden önce,veya onu kullanan insanların kafalarında soru işareti oluşturmadan ortaya koymaları gerekmektedir. "sanmıyorum,bence ,acaba"gibi tamamen kişisel ve hiçbir belgeye dayanmadan ortaya konan sadece önyargılı bir yaklaşımla birçok kişinin içine kurt düşürecek bir yaklaşımı asla benimsemiyorum.o zaman yazılanlar "bilgi"paylaşımı değil,"bilgi"kirliliği ve şüphe uyandırmaktan öteye gitmeyen kısır bir çekişmeye döner.saygılarımla.

Sizi ayakta alkışlıyorum:clapping::clapping::clapping: kesinlikle bende karşıyım ,motoru elinize alırsınız şöyle olur böyle olur ,hiç bir dayanak olmadan ve bunun için uygulama yapacak kişilerin beynini karıştıran şeylere inanmıyorum ve bu ürünü hem satıp hem kullanıyorum hemde motor sıfırndan beridir,Faydasından başka bişi görmedim ..

Belki ankaradaki arkadaşlar bilir o zmanlar kendi aramızda yaptığımız drag yarışlarını izleyenlerde olacaktır ,Benim araç 75 hp dizel ama 90 lıklarla kafa kafaya hatta burun farkı ile geçebiliyorum + motorum diğer multijetlerden daha dakik daha sessiz yani tabiri caiz saat gibi çalışıyor bunun için (tolgaank88, Bahçelili ali ye) danışabilirsiniz motor gürültüsünü onlarla dinlemişştik.. Yani anlatmak istediğim ben bu ürünlere inanmasam hem dükkanımda satıp hemde motoruma kullanmazdım emin olun :)

Kesinlikle bende alacağım.. Nerden buluruz bu ürünü?

Bu ürün stoklarımızda mevcut gptr üyelerine 67 ytl dir...

ORACLE
24/10/2008, 10:58
Ya arkadaşlar gerçekten böyle olumsuz ve saçma sapan yorumlara bende anlam veremiyorum. Amacım bu ürünü övmek falan değil. Kullanmadım bilmiyorumda. Ama şunu hiç kimse düşünüpte yazmıyor:
Arkadaş bu ürün %1 bile yakıt tasarrufu sağlasa (ki sağlar gibi görünüyor) memleket ekononomisine sizinde faydanız olur. Bu tasarruf ile ona verdiğiniz parayı zaten çıkarırsınız.
Hee burada olar tabiki araçlarımız ama araca nasıl bir zararı olacağını da tam anlamış değilim. Böyle bir iddası olan arkadaşlar var ise açıklarsa bizde aydınlanmış oluruz

batuhann80
24/10/2008, 11:14
bor içerikli yagları kullanmayı bende cok istiyorum...
arabam halen garantide...
10000 km bakımı için gittigimde kullanmam acısından bir mahsuru olup olmadıgını sordugumda,araç motorunda arıza olursa yag numunesi aldıklarını ve bu numunede farklı bir yag görünürse garantinin üstlenmiyecegini söylediler...
acıkcası garanti yönünden cekindim yoksa gercekten güzel bir ürün...

ORACLE
24/10/2008, 12:39
bor içerikli yagları kullanmayı bende cok istiyorum...
arabam halen garantide...
10000 km bakımı için gittigimde kullanmam acısından bir mahsuru olup olmadıgını sordugumda,araç motorunda arıza olursa yag numunesi aldıklarını ve bu numunede farklı bir yag görünürse garantinin üstlenmiyecegini söylediler...
acıkcası garanti yönünden cekindim yoksa gercekten güzel bir ürün...

Ürünü iyi incelerseniz bu bir yağ katkısı değildir. Metal katkısıdır.
Dolayısı ile yağın içinde bir şey kalacağını sanmam. Kaldıki yağ oranında denildiğine göre artış yapmıyor. Yani aracın motoruna bunu koyduğunuzda uygulamadan sonra yağ çubuğunda yağ seviyesi halen aynı görünüyor olmalı.

mustafaf
24/10/2008, 12:53
Nadir Bey'ın daha once yıne Enver Bey'ın(ozmermer) acmıs oldugu ıcerıgı hemen hemen aynı olan bu konuda bır mesajı vardı.ısın garantı kısmıyla alakalı.yanı sonucta aracın garantısıne etkı etmesı durumunda kesınlıkle tespıt edılebılecegıne yonelık bır yorumdu sanıyorum...

https://forum.grandepuntotr.com/genel/7825-motorsilk-aldim-garantiden-cikar-dediler.html#18

Fuzuli
24/10/2008, 15:45
Yararlı ya da zararlı araç-motor yeni iken ben kullanmam..4-5 yaşından sonra belki olabilir...Henüz ir çekiş kaybı yaşamadım...Ayda 1 depo benzini bile zor harcıyorum...Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmeli...

Ama fazla km yapıyor olsa idim ve dediğim gibi 4-5 yaşından sonra belki kullanabilirdim...Eski aracımda (10 yaşında idi) yağ katkısı kullanmıştı tabi bu bahsettiğimiz katkılardan değil motor up türü bir şeydi...Pek farkı anlamamıştım...Biraz iyileştirme hissettim çekişte ama sonuçta göreceli hisse dayanarak motor performansını söylemek...

Ziyaretçi047
24/10/2008, 16:02
Ben sitede motor-silk i ilk kullananlardanım ve bariz yararını gerçekten hissettim. Özellikle seste çok etkili. Çekişte ve rahatlıkta da. Bizim araçlar yeni olduğu için çok fark göremiyoruz ama eski araçlarda büyük fark tüm yorumlarda görünüyor. Hele arabanızı zorluyorsanız sıkıştırma fazla ise yarışlarda kullanıyorsanız çok ısınma tehlikeniz varsa, modifiye varsa kesinlikle kullanın.

mustafaf
24/10/2008, 17:12
su garantı ısı kafamı karıstırmasa bende kullanacamda.150.000km. garantısı varken motorun.:S ınsan "ne olur ne olmaz" demekten kendını alamıyor acıkcası...

ismetarisal
24/10/2008, 17:33
Ürünü iyi incelerseniz bu bir yağ katkısı değildir. Metal katkısıdır.
Dolayısı ile yağın içinde bir şey kalacağını sanmam. Kaldıki yağ oranında denildiğine göre artış yapmıyor. Yani aracın motoruna bunu koyduğunuzda uygulamadan sonra yağ çubuğunda yağ seviyesi halen aynı görünüyor olmalı.
evet kesinlikle yağın içinde birşey kalmaz.çünkü bu tamamen metale yapışması için tasarlanan bir ürün ve tamamen yağı doldurulmuş motora eklendiğinde yağ seviyesini yükseltmediğine hem kendi aracımda hem de arkadaşımın ford focusunda şahit oldum.hatta usta aman hocam yarım litre eksik yağ atalım sonra tamamlarız dediyse de onu da ikna ettim tam doldurup denedik 1 mm bile oynama yoktu

ismetarisal
24/10/2008, 17:37
bu arada ben motorsilk falan satmıyorum yanlış anlamayın bu kadar övünce ürünü kendimi garip hissettim.araç yeni diyerek kullanmayı düşünmeyen arkadaşlar da bence tekrar düşünmeli çünkü motoru aşındırmadan önce de bu ürün kullanımı önerilior.hatta şuan bazı üreticilerin fabrika çıkışı araçlarında bu ürün veya benzerlerinden kullandığını birkaç araba dergisinde okumuştum.

Muhendis06
24/10/2008, 21:52
Surtunme azaltici motor silk, bor power vb gibi borik oksid temelli korozyon bariyeri kimyasallari teknik olarak patentlenmis ve uzay teknolojileri dahil cesitli alanlarda kullanilmakta olan bir maddedir. Ancak burada urunun , amaca uygun sartlar altinda degerlendirildiginden emin olunmalidir. O da soyle ki, soz konusu icten yanmali motorlarda surtunme kayiplarindan geri kazanilabilecek enerji orani kabaca %10-15 ler mertebesindedir. Dolayisiyla kimyasali kullanarak yakit faktorunden %10 gibi bir tasarrufa erisebiliriz. Makinanin daha sessiz calismasi ve yag omrunun uzamasi gibi etkenler de olasidir. Urunun teknik bultenlerinde suda cozunmedigi, mineral / sentetik bazli yaglarla etkilesime girmedigi, sadece metal parcalara nufuz ederek yuzey puruzlulugunu azalttigi ve surtunme direncini dusuren bir korozyon/yaglama bariyeri olusturdugu aciklanmakta. Buraya kadar hersey toz pembe. Isin bulanik kismi, hangi motordaki sizdirmazlik elemanlari bu urunlerle uyumlu? Kimse isin bu tarafina deginmiyor? O-ringler, hortumlar, contalar, salmastralar, keçeler tamamen bu urunlere dayanikli mi? Motor komponentlerinde kullanilan yuzlerce cesit malzemeden gercekten hicbirisi bu kimyasalla tepkimeye girmiyor mu? Kaç kisi bu konu hakkinda arastirma yapti? Sonuclari ne cikti? Kaucuk esasli malzemelerin yaslanma omurleri kimyasala maruz kalinca nasil degisti? Borik asit bilesikleri bu kadar masum mu? Cevap aranmasi gereken noktalar bunlardir diye dusunuyorum.

Diger yandan, bu tip kimyasallara onay vermis oldugu iddia olunan motor/otomotiv imalatcilarinin orijinal onay belgelerini de burada paylasip ispatlayacak arkadaslardan da bunlari meydana cikartmalarini rica ediyorum.

Lutfen yanlis anlasilmasin, goruslerim urunleri kotulemek veya karalamak degildir. Sehir efsaneleriyle maceralar yasamaktan ziyade, teknik temele dayanan bir mantik gelistirelim, ortak akil sonucu dogruyu arayalim.

plastro
25/10/2008, 00:56
Bazı servisler garantiden çıkartabilir derken mersin boranlar servis yağ değişimlerinde bor power koyalımmı diye her seferinde soruyor

femoli
25/10/2008, 09:16
Surtunme azaltici motor silk, bor power vb gibi borik oksid temelli korozyon bariyeri kimyasallari teknik olarak patentlenmis ve uzay teknolojileri dahil cesitli alanlarda kullanilmakta olan bir maddedir. Ancak burada urunun , amaca uygun sartlar altinda degerlendirildiginden emin olunmalidir. O da soyle ki, soz konusu icten yanmali motorlarda surtunme kayiplarindan geri kazanilabilecek enerji orani kabaca %10-15 ler mertebesindedir. Dolayisiyla kimyasali kullanarak yakit faktorunden %10 gibi bir tasarrufa erisebiliriz. Makinanin daha sessiz calismasi ve yag omrunun uzamasi gibi etkenler de olasidir. Urunun teknik bultenlerinde suda cozunmedigi, mineral / sentetik bazli yaglarla etkilesime girmedigi, sadece metal parcalara nufuz ederek yuzey puruzlulugunu azalttigi ve surtunme direncini dusuren bir korozyon/yaglama bariyeri olusturdugu aciklanmakta. Buraya kadar hersey toz pembe. Isin bulanik kismi, hangi motordaki sizdirmazlik elemanlari bu urunlerle uyumlu? Kimse isin bu tarafina deginmiyor? O-ringler, hortumlar, contalar, salmastralar, keçeler tamamen bu urunlere dayanikli mi? Motor komponentlerinde kullanilan yuzlerce cesit malzemeden gercekten hicbirisi bu kimyasalla tepkimeye girmiyor mu? Kaç kisi bu konu hakkinda arastirma yapti? Sonuclari ne cikti? Kaucuk esasli malzemelerin yaslanma omurleri kimyasala maruz kalinca nasil degisti? Borik asit bilesikleri bu kadar masum mu? Cevap aranmasi gereken noktalar bunlardir diye dusunuyorum.

Diger yandan, bu tip kimyasallara onay vermis oldugu iddia olunan motor/otomotiv imalatcilarinin orijinal onay belgelerini de burada paylasip ispatlayacak arkadaslardan da bunlari meydana cikartmalarini rica ediyorum.

Lutfen yanlis anlasilmasin, goruslerim urunleri kotulemek veya karalamak degildir. Sehir efsaneleriyle maceralar yasamaktan ziyade, teknik temele dayanan bir mantik gelistirelim, ortak akil sonucu dogruyu arayalim.

Merhaba şimdi öyle güzel şeyler yazmışsınızki .
Sonradan, olabilecek sorunlarıda yazmışsın emin ol üreticiler bu kadar şeyi düşündükten sonra o ringleri keçeleri vede hortumlarıda düşünmüşlerdir

Sonuçta yağa negatif tepkime vermeyen bir ürün hortumlara ne gibi bir zararı olabilirki eritirmi dersiniz..:)

elimde şuanda API ,ABS ,CSA ASC, RESPIRTEK ,TUV ,TSE, ISO, ve daha bir çok belge mevcut ama, Otomobil imalatcıları ile yapılmış öyle resmi bir anlaşma yok referanslar olan bir belge var ama birebir bir anlaşma kopyası yok onuda senin için en kısa zamanda sordurayım ...

Tabiki herkes içinden gelerek yazıyor kimse sağlam bir temlle yazmıyor ama gerçekten elinizde zarar verecek yada sorun çıkardığını ispatlayacak bir belge varsa koyun lütfen ...

Ziyaretçi047
25/10/2008, 11:11
bilimsel tabi ki önemli fakat önemli olan pratikte birinci elden yaşanan ve hissedilendir diyorum. Ben bir çok olayda arabamı kobay olarak kullanmaktan çekinmedim çekinmem de. Bu olayda da öyle oldu ve yine bir güzelliği ilk yaşayan oldum. Başkalarının sözünü dinlerim ama çok önemsemem. Kendim yaşar kendim görürüm kendim rapor çıkartır kendim not veririm.

mustafaf
25/10/2008, 11:23
bilimsel tabi ki önemli fakat önemli olan pratikte birinci elden yaşanan ve hissedilendir diyorum. Ben bir çok olayda arabamı kobay olarak kullanmaktan çekinmedim çekinmem de. Bu olayda da öyle oldu ve yine bir güzelliği ilk yaşayan oldum. Başkalarının sözünü dinlerim ama çok önemsemem. Kendim yaşar kendim görürüm kendim rapor çıkartır kendim not veririm.

Cıhan son noktayı koymus sanırım :)

Muhendis06
25/10/2008, 12:55
Merhaba şimdi öyle güzel şeyler yazmışsınızki .
Sonradan, olabilecek sorunlarıda yazmışsın emin ol üreticiler bu kadar şeyi düşündükten sonra o ringleri keçeleri vede hortumlarıda düşünmüşlerdir

Sonuçta yağa negatif tepkime vermeyen bir ürün hortumlara ne gibi bir zararı olabilirki eritirmi dersiniz..:)

elimde şuanda API ,ABS ,CSA ASC, RESPIRTEK ,TUV ,TSE, ISO, ve daha bir çok belge mevcut ama, Otomobil imalatcıları ile yapılmış öyle resmi bir anlaşma yok referanslar olan bir belge var ama birebir bir anlaşma kopyası yok onuda senin için en kısa zamanda sordurayım ...

Tabiki herkes içinden gelerek yazıyor kimse sağlam bir temlle yazmıyor ama gerçekten elinizde zarar verecek yada sorun çıkardığını ispatlayacak bir belge varsa koyun lütfen ...

Mehmet dostum, elinizde bulunan sertifikasyon belgelerinden birer kopya da bende var. Bunlara diyecek birsey yok, cunku urunu makina imalatcisi bazinda degil, kimyasal katkinin petrol urunleri ve otomotiv yaglama branslari kapsaminda hangi kategoriye girdigi ve hangi kabiliyette oldugu noktasinda TANIMLAMAK icin ortaya konulan dokumanlardir.

Ancak, haticeye degil neticeye bakmak acisindan, biz tuketiciler tarafi icin referans teskil edecek olan belgeler dogrudan motor/makina imalatcisi tarafindan resmi yaziyla teyid edilen onay dokumanlaridir. Bizzat sektorde bu isle ugrasarak edindigim deneyimlerden, bir motor / sanziman imalatcisinin kendi tasarlayip urettigi motoru / sanzimani icin baslangicta on gordugu ve oanyladigi bir teknik ozellikteki yagi bile kabul etmek icin veya bir arada isbirligiyle gelistirmek icin petrol urunleri imalatcilarina hangi prosedurleri ve testleri sart kostugunu, bunlarin neticesinde ne turlu saha testleri yapildigini, hangi kimyasal asinma testlerinin tatbik edildigini, ne tur asinma partikul deneylerinin yapildigini, bircok malzeme uyumluluk testi uygulandigini goz onune almadan gecemeyecegim.

Urune ilgi duyan tuketiciler muhakkak ki bu sayfalarda da ornegini gordugumuz gibi kendi motorlarini / sanzimanlarini kobay olarak kullanmakta hur iradeleri dogrultusunda sonuna kadar ozgurdur. Herkesin kendi malidir, karismak kimsenin haddine degil. Fakat makinalarimizi kobay olarak kullanirken, hissi yorumlardan ziyade, somut olcumlerle analizler yapmadan hicbir yere varamayiz. Yapilmasi gereken en temel olcumlerden bazilari yaglarda partikul asinma mukayeseleri, uzun donem 100 000 km- 200 000 km - 300 000 km asinma testleri, malzeme uyumluluk testleri gibi deneylerdir. Ki sanmiyorum hicbirimizi kisisel imkanlari ile kendi basina bu testleri yapabilecek vaziyette olsun. Dolayisiyla makinalarimizi kobay olarak kullanmaya gonullu bile olsak, kendi kendimize aracimizla basbasa kalmaktan baska pek caremiz olmuyor. Bu denli kapsamli bir calismayi da motor / sanziman imalatcilari veya otomotiv ana sanayi imalatcilari haricinde hicbir kurum kurulus masrafini ustlenerek yapmaya yanasmaz.

Sonuc olarak, konuyu baglayacak tek unsur yine motor/sanziman imalatcilarinin kendilerine ait referans belgeleridir. Yukarida anlattigim hususlarda kisisel olarak bir test uygulama imkanim olmadigindan ve motorumu kobay olarak kullanmadigimdan zarar verme yonunde bir somut ornek, rapor, olcum paylasabilecek durumda degilim. Onemli olan, tekrar soyluyorum dogruyu somut tekniklerle bulmaktir. Iyi surusler. :)

Ziyaretçi047
25/10/2008, 14:28
Valla ben üründen çok memnunum. Her an şanzuman katkısını da alıp koyabilirim. Motorsilk...

ismetarisal
25/10/2008, 19:27
bugün motorsilkten sonra ilk yakıt ölçümünü yaptım aracımda.401 km toplam yolu 60 ytl gaz ile kat ettim.bu mesafenin 100 km kadarı şehir içinde 300 km şehir dışında.300 kmlik kısımda araç sürekli 5 kişi hız ise 90-120 arasında değişiyor.motorsilkten önce işe 2 gidiş geliş sonrası mutlaka gazı fullerdim.şehir içindeyse ancak 40-50 km yapabiliyordum.şimdi ise her depoda 50-60 km gibi bir kar olduğunu görüyorum.tabi kullanırken araçtaki sessizlik ve çekişteki artışta cabası :cool:

ismetarisal
25/10/2008, 19:30
Valla ben üründen çok memnunum. Her an şanzuman katkısını da alıp koyabilirim. Motorsilk...

arkadaşım eğer ürünü kullanırsan tecrübelerini aktarmanı rica ediyorum.ben de üründen kullanmayı planlıyorum.

ORACLE
27/10/2008, 14:56
Mehmet.
Şimdi ben bu üründen hepsiburada da indirim vardı ve sipariş ettim.
Ürün elime ulaştı. Sen bu üründen sattığın için sana sormak istedim.
Ürünün üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi var. Yani bu ürünün bir raf ömrü var mı?
Benim kutuda 11 ay görünüyor.
Üretim tarihi 12.12.07
son kullanma tarihi: 12.11.2008 diyor.
Ben km ile ile yağ değişimini tamamlayamadığımdan yılda 1 kez yağ değiştiriyorum.
en sonda yılbaşından hemen sonra değiştirmiştim. Dolayısı ile bu yılbaşını bekleyeceğim.
Ürün indirimde diye şimdiden aldım ama bu tarihler kafamı karıştırdı?
Yağ değişimi üzerinden 4000-5000 km geçti ise kullanabilirsiniz dediler ama benim 8000 Km oldu.

femoli
27/10/2008, 15:27
bunların raf ömrü yok ama kanunların getirmiş olduğu bazı yönergeler yağ vede yağ ürünlerinde 2 yıl raf ömrü olduğunu yazılması gerektiğini öngörüyor..

Ama bildiğim kadarıyla motor silkte bu şekilde bir tarih olmaması gerekiyor acaba doğru ürün aldığından eminmisin bir fotosunu çekip gönderirmisin...

ORACLE
27/10/2008, 16:27
ImageShack - Hosting :: resim423ro1.jpg (https://img384.imageshack.us/my.php?image=resim423ro1.jpg)
Gelen ürün bu ?

femoli
27/10/2008, 16:45
Evet ürün doğru belki bu son gelen partilerde tarih koyulmuştur ama sen gönül rahtlığı ile bir dahaki yağ değişiminde aracına koyabilirsin :)

ORACLE
27/10/2008, 16:58
Evet ürün doğru belki bu son gelen partilerde tarih koyulmuştur ama sen gönül rahtlığı ile bir dahaki yağ değişiminde aracına koyabilirsin :)
Çok teşekkür ederim. Şimdi rahatladım :)

femoli
27/10/2008, 17:10
rica ederim ;)

Uzun
27/10/2008, 17:32
Haziran 2006 dan itibaren İngiltere Ford ve Almanya BMW araçlarında MOTORSILK kullanmaya başlamıştır.
Yüzyılın en önemli buluşlarına verilen R&D 100 ödülünü almıştır.Bu ödül bilimin Nobel‘i diye adlandırılır.Bu buluşu ile Prof. Dr. Ali Erdemir Triboloji bilimine çağ atlatan bilim adamı olarak literatürlere geçmiştir.
Motor Sılk Boron CLS Bond metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşüren bu buluşun ürünüdür.
Ham maddesi Bor madenidir.DÜNYA REZERVİNİN %70 Nİ ELİNDEN BULUNDURAN VE BİR ÇOK MADDEDE KULLANILAN BOR ELEMNETİ İLK DEFA BU ÜRÜNDE KULLANILMIŞTIR. Motor Sılk Bor madeni işleterek üretilen dünyadaki tek üründür.
Motor Sılk yağ katkısı değildir.YAĞ DEĞİŞTİRMEDEN ETKİLENMEZ.Metal katkı ürünüdür.
Dünyada üretilen tüm yağ katkı maddelerinden 40 kat daha etkilidir .Motor Sılk üstün teknolojisi sayesinde motor içinde ilk görevi kalitesiz yakıtlardan oluşan kurum ve karbon atıklarını temizler.
Sıvı olarak Borik Asit halinde bulunan ürün metalle karşılaşınca,kimyasal reaksiyon geçirir; Borik asit halinden katı hale geçerek Boroksit’e dönüşür.Ve metal yüzeylerdeki aşınma çiziklerine dolgu yaparak metallere nüfuz eder.Boroksit’in özelliği: Dünyada bilinen en sert element elmastır,Boroksit elmastan daha sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir.Bu özelliğinden dolayı metallerde yüzey kalitesini ve mukavemeti çok yüksek oranda arttırır.Ürünün içerisinde bulunan 0.2 mikron küçüklükteki bor partikülleri çalışan iki metal arasında bilye görevi görerek raylı bir sistem oluşturur, işte bu sayede metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşürür.
ONAY VE BELGELER
Dünyada alanında API belgesine,EPA belgesine,ABS sertifikasına sahip tek üründür.NASA’nın onayladığı ve kullandığı teknolojidir.
FAYDALARI
Sürtünmeyi yok ettiği için aşınmayı %98 daha aza indirir.Sürtünmeye harcadığı enerjiyi tasarruf dönüştürür.
% 10 yakıt tasarrufu sağlar.
Kompresyon kaçaklarını önlediği için yağ eksiltmeleri azaltır.Egsozdan duman salınımını azaltır.
Beygir gücünü ( 2 ile 6 ) HP arası arttırır.
Tork değerlerini % 10 civarında arttırır.
Aşınan yerlere dolgu yaptığı için motorunuzu onarır.İlk günkü haline yakın duruma getirir.Soğuk havalarda kolay ve aşınmadan çalışmasını sağlar.
Bor madeni ısıyı 10-15 oC kadar kendi bünyesinde absorbe eder ve metallere yansıtmaz. Böylece harareti önler.Aşınmayı azalttığı ve ısıyı dengelediği için madeni yağın kirlenmesini engeller ve ömrünü uzatır.
Ürün sıvı halde yağın içinde kalmadığı için yağ değişimlerinde yağla birlikte boşalmaz. Metallerde Boroksit olarak kalır böylece yağ değişimlerinden etkilenmez.
Sadece bir defa kullandığınızda 150.000 km motorunuzda görevine devam eder. Bu nedenle dünyadaki en ekonomik katkı ürünüdür.
Motor ömrünü en az iki kat uzatır.
KULLANIMI
Yağ ve yağ filtresi yeni değiştirilmelidir.
ÖNEMLİ NOT: Aracınız 8 lt ye kadar yağ kapasiteli bir araç ise,475 ml lik MOTOR SILK i komple yağa dökünüz.Aracınız 3 lt dahi olsa yine aynı şekilde kutuyu tam olarak boşaltmanız gerekmektedir.Her 8 lt ve katlarına kadar birer kutu katınız.
Yeni yağ ile motorunuzu çalıştırınız.Hararet 80 oC’ye gelinceye kadar ısıtınız.Motor Sılk kutusunu iyice çalkalayınız.Dibe çökmüş olan Bor partiküllerinin karışımını sağlayınız.Motoru stop ediniz ve Motor Sılk’in tamamını motora ilave ediniz.
Motor Sılk uygulandıktan sonra motorunuzu 15 dakika rolantide çalıştırınız veya 30 km yol katediniz.
Tüm sentetik ve mineral yağlarla uyumludur.
Benzin, dizel, LPG vb. ile çalışan tüm otomobil, otobüs, kamyon, traktör ve iş makineleri ile deniz araçlarında güvenle kullanılabilir.
Sıfır ve yeni rektefiyeli motorlarda 8000 km’den sonra kullanınız.

Uzun
27/10/2008, 17:36
AUTOSHOW 2008 de standı vardı...konuştum oradaki temsilcileriylede..ikna edici ve mantıklı açıklamalar yaptılar...kullanmadığım halde sanırım gpmi değiştirdikten sonra ilk 8000 km den sonra kullanacağım...

şekerlioğlu
27/10/2008, 19:14
keşke ,bu kadar yazıyı yazmak yerine, arama butonu kullanılsa idi,bu konunun, daha öncede ayrıntılı olarak işlendiği görülürdü.alıntılarda dahil olmak üzere.

ugurozer
05/11/2008, 13:32
eskiden baya tartışmıştık bunu yaw yararlı yazılar vardı kimsede çıkarıp bulamamış :)

defeat
08/11/2008, 16:04
valla ben bu bor yada her neyse motor yağı katkılarını servise sordum hiç tavsiye etmedi uzak dur dedi yağ bile selena koyuyolar zaten nasıl bir yağdır bilemem, grande puntolara yağ katkıları zararlıymış inşallah yanlış bir bilgidirde aracına bir zarar gelmez
Zaten bu Fiat kadar boşbeleş bir firma daha yok herhalde."Yok Selenia'dan başka birşey kullanmaz,yok yağ katkıları bizim motorları bozar"...Ulam,istemiyosanız verin fason firmaya motor yapsın size,yaptıkları da uzay mekiği motoru anasını satayım.
Yağ katkısı başka,Motor Silk başka bir üründür.0 makinada farkı anlayamayabilirsiniz ama getirin segmanlarını yemiş bitik bir motoru,motorun sesi değişmez,çekişi yükselmez ve dumanı kesmezse ben fiyatını karşılıcam,bu kadar açık konuşuyorum.

Cihan kesinlikle tavsiye ederim.Sattığım RSI'mda tüm viteslerde sanzuman yağı soğukken ve ısındıktan sonra çok hafif bir mukavemet vardı geçmeye karşı,direk bitti sorunum ve tabir-i caizse "kaymak" gibi oldu viteslerim.alan arkadaş da ben söylemeden söyledi vites geçişlerini.Yani şehir efsanesi mehir efsanesi falan değil bu konuştuklarımız.

FeaRLeSsHunTeR
10/11/2008, 22:52
Zaten bu Fiat kadar boşbeleş bir firma daha yok herhalde."Yok Selenia'dan başka birşey kullanmaz,yok yağ katkıları bizim motorları bozar"...Ulam,istemiyosanız verin fason firmaya motor yapsın size,yaptıkları da uzay mekiği motoru anasını satayım.
Yağ katkısı başka,Motor Silk başka bir üründür.0 makinada farkı anlayamayabilirsiniz ama getirin segmanlarını yemiş bitik bir motoru,motorun sesi değişmez,çekişi yükselmez ve dumanı kesmezse ben fiyatını karşılıcam,bu kadar açık konuşuyorum..

+++ kesinlikle katılıyorum..motorsilk ve bor power gerçekten işe yarıyor ve kullandıgınızda farkı hissedeceksiniz...

ugurozer
12/11/2008, 13:22
2002 den bu yana kullanıyorum arkadaşlar, onceki yazılarımızda gercekten guzel seyler bulabilirsiniz, motosilkin ise yaradıgını nerden hissedersiniz soyleyim: kompresyon kacakları iyice azalıyor, ayagınızı gaz pedalından cekince frene basmaya yakın bir kasma yapmaya basladıysa motosilk isini yapmaya baslamıs demektir...

Uzun
12/11/2008, 23:29
uğur diyorsa kesinlikle doğrudur :)

şekerlioğlu
13/11/2008, 20:38
Bor içerikli ilk motor yağı İngiltere'de satışta.

Bor madeni nanoteknoloji ile üretilen ve otomobillerde yağ ömrünü yüzde 100 uzatan dünyanın ilk ve tek motor yağı olan "BorPower" İngiltere'de satışa çıkartıldı.

Otomobillerde karbon emisyonunu yüzde 15 azaltan ve yakıt tasarrufu sağlanmasında da önemli rol oynayan BorPower'in İngiltere'de piyasaya çıkışı dolayısıyla dün akşam bir tanıtım kokteyli düzenlendi.

Yağın İngiltere distribütörü Nanoboron LTD'nin düzenlediği kokteyle Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli, İngiliz iş çevreleri katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan NNT Nanoteknoloji şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Anıl Akın, BorPower'ın çevre dostu bir motor yağı olduğunu, bugüne kadar Avrupa'da yapılan testlerin de ürünün en verimli ve etkili çalışan çevre dostu bir yağ olduğunu kanıtladığını bildirdi.

Bu konudaki sertifikaların Avrupa'nın önde gelen kurumları tarafından verildiğini de belirten Akın, yağın egzos ve karbondioksit emisyonlarını yüzde 15 civarında düşürdüğünü anlattı.

Ürünün bugünden itibaren İngiliz tüketicisine de sunulduğunu duyuran Anıl Akın, yağın İngiltere'deki distribütörleri Nanoboron şirketi tarafından dağıtılacağını, petrol istasyonlarında, araç servislerinde ve büyük marketlerde bulunabileceğini bildirdi.

İngiliz Otomotiv sektörüne dünyada ilk kez üretilmiş bir nano yağlayıcı getirdiklerini, ürünün bilinen yağlardan çok farklı bir ürün olduğunu, performansı artırıp, motoru da koruduğunu belirten Akın, "bu bilinenlerden çok farklı ve bilinenlerin çok ötesinde bir ürün. Yeni nesil bir yağlayıcı" dedi.

Yağın İngiltere'deki yetkili dağıtıcısı Nanoboron şirketi direktörü İsmail Çıkcı ise, ürünün Türkiye'de üretildiğini, hiçbir şekilde asidik, bazik ve toksik özellik taşımadığını söyledi.

Ürünün Türkiye'nin milli madeni olan borla üretildiğini de belirten Çıkcı, Borpower'ın çevreci olduğunu, kimyasal reaksiyona girmeyen fiziksel bir ürün özelliği taşıdığını, etkisinin kullanılan otomobillerde hemen hissedildiğini anlattı.

Çıkcı, ürünün 2009 yılında da ABD'de satılmaya başlanacağına dikkati çekti. Çıkcı, BorPower ürünü kullanımından kaynaklanabilecek herhangi bir araç motoru arızası halinde 2 milyon euro tazminat ödeme garantisi verdiklerini de belirtirken, otomobil ve TIR'lar için iki ayrı boyda satılan motor katkı yağının fiyatlarının ise 50 ve 70 sterlin olacağını ifade etti.

haberin linki burada.Teknoloji ve Bilim Haberleri Haber | Bor içerikli ilk motor yağı (https://www.veteknoloji.com/bor-icerikli-ilk-motor-yagi-9324-.html)

alicanveliy
25/11/2008, 22:26
motor silki ben de uyguladım kullanıyorum, işe yarıyor. şanzıman katkısını merak ediyorum. kullananlar ne gibi etkilerin oluştuğunu yazabilirler mi? bir de bi arkadaş şanzıman katkısı ile motor silk in maddesi aynı dedi, tek farkı şanzıman katkısı motorsilk in yarısı hacimde satılıyormuş. ona da bu ürünü satan birisi söylemiş. bu konuda bilgisi olan var mı?
ayrıca her ne kadar bor poweri kullanmasam da dünyaya açılmalarını kutlıyorum. özellikle türkiyedeki tamircilerin gönlünü kazanmış bi ürün olması güzel bi olay. motor silki bu kadar tavsiye ettiklerine rast gelmedim.

Ziyaretçi047
26/11/2008, 01:34
gelmezsin çünkü daha pahalı ve reklama felan uğraşmıyor bor power kadar. şu aşamada motorsilk in daha kaliteli olduğunu araştırmalarımdan öğrendim. ama türk malı olduğu için bor power ın da arkasındayım.

grande26
29/11/2008, 00:27
Motor silk tecrübemi ben de paylaşmak istedim.Henüz bir hafta geçmiş olmakla birlikte 10.3 seviyelerinde gezen şehir içi ortalamam 9.1 e düştü.(araç tiptronik 307)Araçta ses ile ilgili farklılık oluşmadı.Bahar aylarında 9 litrenin altını göreceğimi ümid ediyorum.

Netice de tavsiye edilebilir bir ürün olduğunu düşünüyorum.GP larda uzun yolda 3.5 lt leri görmek sanırım hayel olmaz.

ugurozer
29/11/2008, 16:16
yok o kadarda değil, ben 4.2 leri goruyordum pompa testinde 4.9 cıkıyordu ancak motosilkden sonra 4.2 leri yine gordum ve pompa testlerindede 4.2 oldugunu gordum. Bu testler 50-60 km degil ve bos araba ile yapılan degil. 1000 km lik testler ve tek yonlu degil gidis donus olarak yapılan testlerdir.

ozel_egt
29/11/2008, 21:04
ne acaba işe yarıyomu merak ettım :(garantımde bıttı ama cesaret etmıyom gerekte yok gıbı multıjet az yakıo zaten ... bır depo 700 altına ınmedım hiç gayet yeterli

makeles
29/11/2008, 21:10
daha sık yağ+yağ filtresi değişimi ve hava filtresi değişimi ile de verimlilik arttırılabilir.. motorsilk vb. gereksiz görüyorum..

lelmas
20/07/2009, 12:58
arkadaşlar ben daha önce opell astrama koydum çok faydasını gördüm.. bu ay aracımı sattım ve punto aldım 3 bin km sonra servise gireceğim ve akabinde hemen mtoros silk koyduracağım tabiki ama birşey sormak istiyorum şimdi ki aracım triptronik bunların otomatik şanzımanlısınımı koyduracağım birde otomatik şanzıman içinde motorsilk var değilmi hepsini bir arada alıp koymak istiyorum da.. ve araıcm 1.2 bir zararı olmaz değilmi sadece performans araçları için değildi bu motor silk???

pdr42
03/01/2010, 19:51
bu motor silk olayı benmde kafama yattı hepsiburadada yine kampanya var. yalnız yeni yag degisiminden sonra yapılması gerekiyor diye belirtiyorar. yada 1500 km de de konulaiblirmiş. ben yag degismini yapalı 3000 km oldu sanırım . simdi koysam bi faydası olmazmı ki hem kışa giriyoruz soguk havada daha işe yarar. yada yagı tekrardan mı degistirsek. karar veremedim bir türlü

KaGaN
03/01/2010, 21:29
Yağı değişemeden koyarsan büyük ihtimal hiçbir etki olmucaktır aracında ne yakıt ne performans.En mantıklısı sıfır yağ at üzerine ekle.Ama yeni değiştirmişşin birde o var.İstersen yazın yap o işi sen :)

pdr42
04/01/2010, 00:21
evet ya yazın yapacagım yada acele edersem 3 litre yagı kendim koyacagım. bizim yagların 20 10 gibi numaraları nedir acaba.

faithless1905
08/01/2011, 11:11
her aracımda kullandım bunda da kullanacağım

yolcu27
08/01/2011, 16:22
bende kullanmak için kararsız kalmıştım lpg ye geçişten sonra aklıma takılıyordu acaba ne kadar etkili zararı var mıdır diye, ama bu kadar olumlu yorumları okuduktan sonra kullanma kararı aldım. ama yağı bugün değiştirdim :( sonradan eklenmesinde bir sakınca var mıdır acaba bildiğim kadarıyla yağla beraber 5000 km kullandıktan sonra 50000 km ye kadar koruma sağlayıp etkisini koruyormuş.

yolcu27
10/01/2011, 09:16
sonradan eklenmesinde bir sakınca var mıdır ?

soruma cevap arıyorum 1 2 hafta içerisinde kullanma düşüncem var da:)

ugurozer
10/01/2011, 14:58
motorsilk yag ile birlikte değişmesinin mantığı: yapısında bulunan micronaltı bor tanecikleri metallerin birbirine degen kısımları ile tepkimeye girerek borik asite donmesi icin gecen surenin 2000-4000 km civarında olmasıdır. yagınızı 4000 km daha degiştirmeyi dusunmuyorsanız borik asite donusmemiş motorsilki yag degisiminde motorunuzdan bosaltmış olmazsınız. Bir sakıncası yoktur.