PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande punto 1.4 77 hp dualogic vites yakıt tüketimi

kuppa28
16/10/2008, 10:16
selam arkadaşkar
dualogic vites ne kadar yakmakta bir depo benzinle kç km yapılmakta bilen arkadaşların yardımcı olmasın rica ederim

utktoti
16/10/2008, 16:02
manuel vitesten daha az yakmaktadır manuel vites şehir içinde 7,5 yakarken dualogic 6,8 lt yakmaktadır ortalamaları ise manuel 5,9 dualogic 5,7 lt dir

mimarchi
16/10/2008, 21:37
bu degerleri sanırım bir ben tutturamadım.Sürekli depoyu fullerim...Hafta sonu depoyu fulledim 37 lt.doldu.ve ben tam 470 km gitmişim...Yani ortalama 7.9 lt oluyor.Şehir içi degerlerinde bile yüksek...Nasıl oluyor bu araçta sorun mu var?

ABNEW
16/10/2008, 21:53
bu degerleri sanırım bir ben tutturamadım.Sürekli depoyu fullerim...Hafta sonu depoyu fulledim 37 lt.doldu.ve ben tam 470 km gitmişim...Yani ortalama 7.9 lt oluyor.Şehir içi degerlerinde bile yüksek...Nasıl oluyor bu araçta sorun mu var?

Yakıt tüketimini;

-Trafik durumu
-Sürüş tarzı
-Hava sıcaklığı ve güzergahın uzunluğu
-Araçtaki yükler
-Aracın ve motorunun durumu belirler.

Belki sizin yerinizde başkası olsa tüketim 10lt olacaktı ya da 7 lt ye düşecekti.Sürüş tarzı değiştirilerek yani daha sakin kullanımla aynı trafikte daha düşük tüketim değerine ulaşılabilir.Tabi araç bakımı ve sorunsuzluğu da önemli...

mimarchi
16/10/2008, 22:39
Araç ile en az 10 km gidiyorum ve 2 dk içinde Tem.e baglanabilerek yapıyorum bunu.İş yeride tem.e çok yakın.Trafiğe hiç girmiyor gibiyim.E tabi girdigim zamanlarda oluyor :)
Aracı nisanda aldım ve 6 aydır araba kullandıgım için devirli kullandıgımı iddia edemem...
Ama yinede çok yakıyor ya :)

ozansg
16/10/2008, 22:44
benimkide şehir içinde ortalama 7,5 lt yakıyor olabildiğince sakin kullanmaya çalışıyorum ama 7,5 lt'nin altına inmiyo. manuel vitesler ise genelde duyduğum kadarıyla şehir içinde 6 lt civarı yakıyo bizim duologicler biraz fazla yakıyo galiba:))

GP61
17/10/2008, 01:44
evet araçlarımız çoğunlukla nerdeyse her zaman şehir içinde kullanıyoruz o nedenle tüketim değerlerimiz 7litrenin üzerinde..ani hızlanmalar yapmazsak,eco tuşunu açık tutarsak fazla devirli kullanmazsak bir nebze daha ekonomik kullanabiliriz.
katalogdaki tüketim değerlerinden bahsedersek de hiç bir üretici tüketicinin elde etceği tüketim değerinden daha yüksek olan bir rakam yazmaz :) düz vites kullananlarda o katalgodaki verilerden yüksek yakarlar sonuçta.

kuppa28
17/10/2008, 08:56
aslında dualogic vites den ben memunum da yakit tüketimi çok fazla geldi bana eco tuşu devamlı açık peki vitesi otomotikten çıkasak manuel olarak biz kullansak daha mı az yalar 80 km yaptım 25 ytl yakıtla bu normalmıdır servise götürsem mi banada çok yakıyor gibi geldi

mert
17/10/2008, 11:45
benım kı sehıriçi 8.7lt yakıyooorr ortalama olarak 7 ıle 10 arasını buluyorr dualogıc vıtesdee:DD

utktoti
17/10/2008, 12:00
şehir içi değerler şehire görede değişir istanbulla hangi şehri kıyaslarsanız kıyaslayın durum çok farklı olur.istanbul dışında ki diğer şehirlerde fabrika verileri rahat bir şekilde tutturulabilir.daha az dahi yakabilir .

sarr
19/10/2008, 04:53
Ben arabamdan gayet memnunum. ş.içide ş.dışıda çok iyi yakıyo. Uzun yolda 850 900km arası (sabit hız) ş.içi 600 650 arası. Performansına göre vermiş olduğu veriler gayet uygun benim için. Fakat otomatik kullanıldığı zaman vites geçişleri sorunlu. Beklemedik anda ve gereksiz bişekilde vites yükseltiyo. Manuel kullanmak her açıdan daha iyi.

gp_tuning
19/10/2008, 15:08
wala abı bende cok sıkayetcıyım gercı bnde abarth egzosda war ama yınede cok fazla ykıyor yetıstıremıyorum bende...

mimarchi
19/10/2008, 21:59
aslında dualogic vites den ben memunum da yakit tüketimi çok fazla geldi bana eco tuşu devamlı açık peki vitesi otomotikten çıkasak manuel olarak biz kullansak daha mı az yalar 80 km yaptım 25 ytl yakıtla bu normalmıdır servise götürsem mi banada çok yakıyor gibi geldi

Arabayı alırken şehirler arası yola çıkılmadıgı sürece eko tuşuna basmayın demişlerdi ama ben Tem.e çıkar çıkmaz basmaya çalışıyorum.Temden çıktıgım andada kapatıyorum...
Sürekli açık tutmak yakıt tüketimini artırır die okumuştum sanki...

chngny
19/10/2008, 22:18
eco tusunu surekli kullanabilirsdiniz bir mahsuru yok. (Sehir ici acık durmasını tek sakıncası dik yokuslarda arac bayılır buda kullanıcıyı rahatsız edebilir)

Ayrıca ben 5 aydır bu baracı kullanıyorum. 0 alındı ve 12000 km yaptım. Sehir ici 7.4 sehir dısı 6.1 ortalama tuketimi. Manuel moda alıpta kullanırsan tuketimini dahada arttırırsın bence... Aracın 5000 km doldurunca hala 8lt ve ustu bir tuketim varsa bence servise gitmende fayda var...

kuppa28
20/10/2008, 16:43
Ben arabamdan gayet memnunum. ş.içide ş.dışıda çok iyi yakıyo. Uzun yolda 850 900km arası (sabit hız) ş.içi 600 650 arası. Performansına göre vermiş olduğu veriler gayet uygun benim için. Fakat otomatik kullanıldığı zaman vites geçişleri sorunlu. Beklemedik anda ve gereksiz bişekilde vites yükseltiyo. Manuel kullanmak her açıdan daha iyi.

abi benim araçta sorun mu var acaba ben daha 600- 650 göremedim arac su anda 1810 km de yeni motor ondan olabilirmi 850-900 den vazgeçtim en azından 650 yi göriyim :busted_b:

SERDAR_AJZ
20/10/2008, 17:23
arkadaşlar aynı durum bende de var.araba cidden fazla yakıyor ya.eco tuşunda iken anlık ortalama 4.1 falan yazıo ama nerdeeee.araç şu an 800 km de.yeni diye fazla yakıo diyorum ama böyle giderse servis yolu gözüküyo.

usermm1
22/10/2008, 13:34
eco tuşu sehir dşında farketmez. şehir içinde az yaktırır. ama çabuk vites attığı için hep düşük devirde kullanmak biraz hızlanmayı olumsuz etkiler.

petse43
27/10/2008, 12:05
arkadaşların çoğu daha yeni almışlar arabayı...o yüzden ilk 2000 km de bir depo ile 500 km yapmaları normaldir...arabayı tanıdıkça alıştıkça yaptığınız km artacaktır...otomatikte ve eco da kullanmak tabiki performansı düşürüyor ancak direkt yüksek viteslere ve düşük devirlere geçiş yaptığı için yakıtı inanılmaz düşürüyor...örneğin düz yolda kalkıştan itibaran 15 km hızda 2ye 25te 3e 50km de 5. vitese alıyor en fazla...50km hızla 3. viteste gitmekle 5. vites arasında inanılmaz fark vardır yakıt açısından...ben şehiriçi kullanıyorum sürekli 650-700 km yapıyorum çok ta dikkat etmeden...

kuppa28
30/10/2008, 09:31
eko tuşu dan çıkarısak aracın devri daha mi iyi oluyor 650-700 km yi eko tuşu ile mi yaptın veya manuel mi kulandın

petse43
30/10/2008, 16:23
hayır ecodan çıkarak değil tabiki...eco yu devre dışı bırakırsanız performans artar daha devirli kullanırsınız vites geçişleri uzun aralıklarla olur...performans artınca yakıt tüketimi de artar..uzun yolda sollamalarda problem yaşamamak için veya dik yokuşlarda rampalarda ecodan çıkınız bence...ben öyle yapıyorum...manuelde de yakıt tüketimi artar...otomatik viteste manuele göre düşük olmasının (fabrika verilerinin)sebebi de budur...

kuppa28
01/11/2008, 11:11
işallah su 700 km yi gorurum

mimarchi
03/11/2008, 22:00
Geçtigimiz günlerde eco tuşu açarak kullandım.Vites geçişlerine dikkat ettiğimde 50 km de 5. vitese geçtigini görünce şaşırmıştım ama yeniden yorumları okuyunca normal oldugunu gördüm :)

puntogrande
07/11/2008, 22:48
Herkese selam.bende 2 yıla yakın dynamıc fire 77 dualogıc vites benzinli arac kullanıyorum.KİM NE DERSE DESIN BU ARAC KESINLIKLE AMA KESINLIKLE DUZ VITESDEN AZ YAKMIYOR.Bun söyleyen yalan söylüyordur.Dün sabah depomu fulledım.ve saatte 100 km ort hızla Ankara ya geldim.(Bundan daha uygun bir hız olurmu?)Gelir gelmez benzin aldım ve km de 20 ykrs yaktıgını tespit ettım.Bu deger istanbul içerisinde km de eco tuşu açıkken azami dikkat altında(inanın tek gözümü devir saatinden ayırmıyorum ve yakıt hızını saniye saniye kontrol ediyorum) 30 ykrş civarında.Ben servise kontrol amaçlı götürdüm ve bana söyledikleri ort hızınız kaç oldu?Yol bilgisayarından baktıgımızda 28 km oldugunu gördük.Şehir içinde daha fazlası olurmu bilinmez?Ağabeyimin aldığı 2009 model Opel Astra sedan inanın km de şehir içinde 30 ykrş yakıyor(1.6 motor 115 beygir)Herkese soruyorum 1.4 arac farkı nerde kaldı.Kesinlikle 8 valf arac yapılmamalı ve satılmamalı.Bu fiatın bizlere bir kazığı.Araç konforu için ise hiçbirşey söyleyemeyecegim.Gayet memnunum.Böyle bir araba ile 150 ytl depo dolusu benzinle max 450 km yol yapabildim.Yapanları ve satanları Allaha emanet ediyorum.

ABNEW
07/11/2008, 23:34
Selim, 8v motorları kullanan firmalar hala var Fiat dışında.Aracınızda teknik bir problem de olabilir tabi.Ancak Astra otomatikle karşılaştırabilmek için aynı güzergah ve trafik durumu ve aynı kullanıcı gerekli.Zaten astra ile gp arasında tahminim 100km de 1lt lik fark olur Punto lehine.Otomatik kullananlar daha iyibilir tabi ama tahminim şehir içinde yaklaşık 25-30YKR luk tüketimi olur Gp nun...

Uzun
08/11/2008, 06:32
Kizlarda emanuelden...viteste manuelden vazgeçmem :)

manuel..manuel..manuel...

Her depomda rahat 690 yaptiriyor çünkü..

100 ytl ile 490 km rahat götürüyor...

Manuelden şaşmam...

Zaten otomatik vitesi genelde bayanlar tercih ediyorlar...

E zaten onlarinda ne derece araci kullanabildikleri meçhul :)

usermm1
25/11/2008, 15:02
Düz vitesten az yakıyor derken millet yarı yarıya filanmı anladı acaba?? Şehir içinde 100kmde 0,5lt anca az yakar(eco mod). Beklentilerinizi küçültün.. Önemli olan otomatik diye çok yakmaması. Bu bana yetiyor.

sezat
25/11/2008, 16:19
Arkadaşlar katalog değerlerine sakın kanmayın çünkü asıl değerler kullanım kitapçığında var,katalog değerlerinden farklı ve gerçeğe daha uygun. neden böyle bi saçmalık yapıp insanı kandırıyor bu firma anlamış değilim. aslında dava açılsa çatır çatır kazanır insan çünkü aynı motor için iki farklı veri veriliyor!

kuppa28
20/12/2008, 14:02
( ben 650 yi gördum :cool0000: darısı sizin başınıza ) çok rahat dualogic vites bence :cool:

tunc35
21/12/2008, 00:31
466 km gittim, depoyu fulledim 110 tyl tuttu (39 lt) Şehiriçi 100 km ortalaması 8,5 lt oluyo.beterin beteri var.

kuppa28
02/01/2009, 16:37
arkadaşlar ben yakıt tuketimi ile ilgili servisle gorustum getir bakalım dediler daha once servise bu konu ile ilgili giden oldumu sonuc ne oldu ?? sorun giderildimi

mufemi
03/01/2009, 02:45
yaa bu eco tuşu benim uykumu kaçırdı. ya bu saatte kafam fazla çalışmadı ya da gerçekten bilmiyorum.
bu eco tuşu dualogic vitesli araçlarda olan bişey düz viteslerde yok yani değil mi??

onur5470
03/01/2009, 05:41
:cool0000: evet yok, en azından 1.3 dynamıc m-jetlerde yok

hcorbaci
25/06/2009, 22:53
Selamlar arkadaşlar. Forumda yeniyim ve soruma cevap bulamadım. 2007 1.4 77 hp dualogic sahibiyim. Yakıt hakkında bu kadar şikayet okuduktan sonra aklıma lpg'yi düşünen veya kullanan var mı diye merak ettim. Forum da pek bulamadım. Tartışılan bir konu varsa linkini yazarmısınız. Bizim araçlarımıda nasıl sonuç verir sizce lpg? Kullanan arkadaşlarım çok memnun ama araçlar birbirlerinden çok farklı. Otomatik viteslerde beygir sayısı önemli olmakta sanırım. bizimkiler malum 77hp. Ne düşünüyorsunuz?

jarahar
26/06/2009, 00:49
Hiç strees yapmayin taktirin lpg,o zaman görün ekonomi ne.performans kaybi yok gibi,yeni çikan sirali sistemler çok iyi benimki 2007 fire active dualogic ve bir araba bu kadarmi keyifli olur ya,birde kolçak taktirdim ki evde kanepede oturur gibi ohhh dört kişi olsak okey bile oynariz, :) aç klimani,çok yakacak derdi olmadan canin nereye istiyor oraya.mezarci değilim ama bugün 1200 cc chevrolat duydum aveo duydum lpg li canim çekti.düşünsene abi türkiye turu mis gibi ohh

Desolator
26/06/2009, 01:18
Bende de aynı model aynı vites sistemi var ve banada çok yakıyor gibi gelio..Gerçi ben otomatikte olsa çok oynuyorum sollamalarda falan vitesle ondan olabilir ama fazla yinede..Arkadaşımda 1.3 dizel punto var..50 tl 'lik benzinle 500 km yaptı.. Ben full depoyla o kadar yapamıyorum..

talo
26/06/2009, 03:18
Arkadaşım okumuyorsunuz galiba formu...Ben taktırdım taktırmayan neden taktırmadığını yazsın benzin 3.20 tl iken ?Ben lpg taktırdım ve uzun yolda 120 bin lira yakıor ki bende 17'' var gerisini sen düşün artık?

hcorbaci
26/06/2009, 09:27
İlginize teşekkürler arkadaşlar. Yokuşlarda problem olabiliyor deniyor. Sizin deneyimlerinizi öğrenmek istiyorum. İyi günler.

Moosty
26/06/2009, 11:50
Eco açık olduğunda neredeyse her 10 km/sa lik hızda 1 vites yükseltiyor. 50 km/sa hıza geldiğinde 5. vitese geçmiş oluyor. Bu nedenle araba yokuşlarda bayılıyor, arabada 4 kişi falan varsa ve klima açıksa iyice zorlanıyor.

Ekrandan anlık yakıt tüketimini izliyorum, evet şehirler arasında ortalama 5.0 lt/100 km yi tutturmak mümkün olabilir ama:
- Klima kapalı
- Arabada tek başına
- ortalama 80 - 90 km/sa hız ile
- Düz yolda ve anlık yakıt tüketimi 5.3 ü bulunca ayağı hafifçe gazdan çekerek.

Bu sıralar motor açılsın diye manuelde kullanıyorum, vites yükseltmek için en az 4000 devirlere çıkmasını falan bekliyorum, 1100 km yapana kadar yaklaşık 2 buçuk depo benzin yaktım, (çoğunlukla şehir içi) ama Eco kapalı halde otomatikte kullanmıştım. Manuelde yüksek devirli kullanınca haliyle daha fazla yakmasını bekliyorum.

Şu an 1100 lü kilometrelerdeyim, bakalım 2000 leri geçtikten sonra ne olacak.

Desolator
26/06/2009, 12:22
Yokuşlarda otomatikteyken evet bayılıyor araba..Bende yokuşa geldigimde hemen 2vites düşürüyorum.Yokuş çıkarken vitesi çabuk yükseltmiyo rahatça çıkılıyor..

puntogrande
27/06/2009, 10:44
1 depo benzinle şehir içinde max 500 km gidilebiliyor.Kullanmak önemli ama ben yolda gördüğünüz en yavaş punto kullancısıyım.ECO tuşu açık ışıklarda en son ve en yavaş kalkan araç benimki.1 lt benzinle en fazla 11-12 km gidebiliyorum.Kesinlikle tasarruflu bir araç değil bana göre.2 hafta önce İstanbul -Antalya-İstanbul gittim.2200 km tuttu.Bu yolda ise 15-16 km gitti 1 lt ile.Sanırım bu daha ıyı bır veri

opn21
28/06/2009, 21:25
benzin 3.25 iken full depo 47 lt ile 470 kmsi şehirler arası 130km istNBUL İÇİ 600 km yaptırdım. kmde 255000 tlye denk geliyor. çok fazla. bende lpg ye geçmeyi düşünüyorum ama benzinde 3 tlye düştü tekrardan ne yapacağımı bilemiyorum ama bu benzin zorluyor beni clioda depoyu fullerdeim 1000 km yi zorlardım istanbul içi dualogic çok yakıyor çooookk

erosistanbul
28/06/2009, 22:00
benim araç 7000 e gelmek üzere.eco açıkken 100km sabit hızla 5.2 yi gördüm. bi ara dualogic robotum arızalandı, garantiden değişti. servisde şehir içinde eco tuşunu kullanma dediler. şehirlerarasında kullan dediler. bende sözünü tuttum ama bu sefer aynı yolda 7.7 den aşağı hiç düşmedim. gerçi düşük devir araç kullanmak trafikte bana biraz sakat geldi. sollamaya çıkamıyorsun, yokuşta tıkanıyorsun, büyük dert. olsun 2 kuruş fazla vereyim sıkıntılı sürüş olmasın diyorum. sonuçta yüksek devirde aracı kullanmak daha rahat.

zyilmaz90
11/02/2010, 23:23
Bütün Yorumları Tek Tek Okudum Cogunlukla Cok Yakmasından Şikayet Geliyor. Acaba Yeni Punto Evo larda Start & Stop Özelliği Düşürürmü Yakıtı ? Düşürmese bile 1.si Fiyatı ucuz 2.si ESP ASR standart 3.süde Otomatik Şanzuman :D Dizel Den Daha Cazip geliyor Ya Kararsız Kaldım Dizelmi yoksa Dualogic Benzinlimi ? dynamic tabi benzinli alırsak Cam Tavan Parası Da Cıkıyor ^^

KaGaN
12/02/2010, 09:25
Start-stop eğer yoğun trafikte kullanıyorsanız odlukça düşürücektir...Şöyle örnek veriyim arkadaşım işe gelirken 30 km yolu 35 dk falan geliyor..Otobanı kullandığı için ben 7,5 km yolu 50 dakıkada geliyorum :) siz varın hesap edin işte..Trafikte oldukça faydalı bu start stop..

byak
03/03/2010, 22:05
Yorumları okuyunca cidden şaşırdım.Benim aracım 11 binde her gün işe git gel 34 km yol yapıyorum.Yokuş çıkışlar haricinde eco açık 7 lt yakıyor.Ancak her gün aynı yolu gittiğim için yokuş yukarı çıkarken harcadığım benzini inerken gaza basmayarak geri alıyorum.Eski arabam clio(rta 1,4 8v) idi ben eski aracımla çok kasmama rağmen 8 lt altına düşemedim.

drguvan
28/06/2011, 22:43
Konu hortlatmak gibi olacak ama bence problem araçta değil.Artan vergi de.Aracım km de şehiriçi 30 şehirdışı 10 kuruş yakıyor, ama km de 240 kuruş vergi ödüyor.ortalama 6.7lt/km.

reddragon
28/06/2011, 22:51
Şehir var şehircik var. Aynı şehir içinde bile güzergahlar arasında çook fark eder. Misal beşiktaş ortaköy arasında sahil yolundasınız. Yol akmadığı için çok yakarsınız. Ama tem üzerinden bir yolculuk yapıyorsanız doğal olarak daha az yakarsınız. O yüzden şehir içi rakamlar ölçü olamaz...
Dualogic şehirler arası yolda 110-120 km gibi makul hızlarda giderken klima vs açık 4 kişi ortalama 6.0-6.2 civarı bir yakıt tüketiyor ki hakikaten ekonomik bir makine...Hızı 90-100 arası yaparsanız klima vs açmazsanız inanılmaz değerler elde edebilirsiniz...

cunsuz
29/06/2011, 00:02
Yokuşlarda bayılma gibi bir durum yok aslında, dualogic olayını iyi kavramak lazım..Gaza ne kadar çok yüklenirsen o kadar geç atıyor sonraki vitese, eğer basıp çekersen gaza o zaman yüksek vitese geçiyor..İyi alışmak lazım aslında :) aracım 900 km'de, yakıt tüketimi 6 civarı..700 km civarı yapıyor 1 depoyla..[

sezerism
29/06/2011, 00:27
Yeni puntolar yakıt konusunda baya iyi 1,4 105 hp multiaır 5,0 -5,5 gibi tüketiyor. Sakinde ve normal bir durumda , öyle şehir içinde pek arttırmıyor yakıtı. Geçenlerde 23/06/2011 tarihinde 135 km yol yaptım herşeyi sıfırladım şehirde 1,2 yere uğramam gerekti ort tüketim 4,8 dolaşıyordu şehirden çıkarken 4,9 oldu . Bir ara efam yaptım bu değerler doğrumu diye ama yolda gaza basınca tüketim arttı sanırım değerler doğru. Araçta yakıt konusunda konuşulacağı zaman araçın mutlaka ilk bakımı yapılmış olması lazım öyle 1000 km de 2000 km araçlar az falan yakmaz .Kimse gerçekleri görmezden gelmesin arkadaşlar .

erdncc
29/06/2011, 18:06
dualogic hayatımda gördüğüm en basarısız sanzıman sistemi, bazen gaza ne kadar az basarsan bas, 4000-4500 devire kadar bağırttırıyor arabayı, manuel büyütsen ztn tepkimesi cok gec, eco sistemi baslı basına bir felaket maalesef,en ufak yokusta en az iki vites düsürmek gerekiyor, kendi düsürene kadar araba iyice yavaslıyor,daha yok yaktığını düsünüyorum eco da bu yuzden, 8lt den assağı düsmüyor tüketim sehiriçi.
dsg sanzımana cok fark istiyolar ama aldığı her kurusu hak ediyor, en az iki katı daha hızlı ve yerinde değiştiriyor vitesleri...

ermana
29/12/2011, 16:28
dsg şanzuman ile zaten hiç bir şanzumanı kıyaslıyamayız ancak dsg den sonra en başarılı sorunsuz şanzuman duallogic.
uzun yolda 85 yapıcaksın şehir içinde de gazı ani değil yumuşak kullanacaksın fabrika değerlerini bile yakalarsın. tek sıkıntı vites geçişleri çok hissediliyor.

Luc
29/12/2011, 19:47
dsg şanzuman ile zaten hiç bir şanzumanı kıyaslıyamayız ancak dsg den sonra en başarılı sorunsuz şanzuman duallogic.
uzun yolda 85 yapıcaksın şehir içinde de gazı ani değil yumuşak kullanacaksın fabrika değerlerini bile yakalarsın. tek sıkıntı vites geçişleri çok hissediliyor.

+1

Sent from my GT-I9100

reddragon
29/12/2011, 20:51
Konu hortlamış şu kadarını diyim. Eco modu kullanmayalı sene olacak yakında.Aracı resmen öldürüyor. Normal modda bile 3000 devirde vites atıyor zaten araç. Yani normal mod bile spor değil aslında...

ermana
30/12/2011, 10:01
Konu hortlamış şu kadarını diyim. Eco modu kullanmayalı sene olacak yakında.Aracı resmen öldürüyor. Normal modda bile 3000 devirde vites atıyor zaten araç. Yani normal mod bile spor değil aslında...

ama zaten adı üzerinde normal mod spor mod değil ki bu arabalarda spor mod yok zaten. adamlar ekstra eco mod koymuşlar. bu araçlar yarış arabası yada sert kullanımlık araçlar değil ekonomik kullanmak için üretilmiştir ve doğru kullanıldığında da üretim amacına uyar. amacınız sürüş keyfi ise zevk almak ise bu arabayı zaten tavsiye etmem. ben ekonomik olduğu için aldım ve ulaşım ihtiyacımı karşılasın yeter.

celenlee
31/12/2011, 19:35
Valla baştan sona okuyunca görüyorzu ki herkesin derdi başka başka :)

Kimi cansızlıktan, kimi vites geçiş hızının yavaş olmasından, kimi vites geçişindekindeki sarsıntıdan, kimiyokuşlarda vites küçültmemesinden bahsetmiş.
Kimi demiş 4000rpm gelmeden vites değiştirmiyo kimi 2000'i görmeden vites değiştiriyor demiş. Hepsi de doğrudur.Ben de bendeki durumu anlatayım.

2009 Model 44000KM'de 1.4 Dualogic araç aldım yeni.

30km dikkat ederek gittim,Eco açık E-5 6.7lt yaktı

Aynı yolu sıkışık trafikte döndüm, yol açık olunca bastım 7.4lt yaktı.

Motor ısınana kadar ortalama yakıt 10lt falan oluyor, km uzadıkça yukardaki değerlere iniyor.

ECO açıkken dendiği gibi 2000rpm'de vites büyütüyor.
50kmh a geldiğinde 5. viteste oluyor.

ECO kapalıyken de gaza yüklenmenize göre vites geçişi yapıyor. Bende genelde 2500 civarı vites büyütüyor.

Sadece dipgaz yapınca 4000leri geçerek vites değiştiriyor.

Ben bu güne kadar sadece Toyoya MMT şanzıman test ettim bu klasmanda(DSG'yi de test ettim ama onu bunla kıyaslamak çok yersiz.) Bu araçta kesinlikle MMT'den daha sarsıntısız vites geçişleri var, ben çoğunu hissetmiyorum vites geçişlerinin.

Yoğun trafikte dur kalk yaptıktan sonra (Her araçta olduğu gibi-manuel tiptronik farketmez) baskı balata ısındığı için kalkışlarda titreme oluyor,ki bu çok normal.

Yokuşlarda ECO açıksa zaten çıkmıyor, dipgaz yapmadan da vites küçültmüyor. Benim en çok kızdığım nokta bu, dipgaza gerek kalmadan anlayıp vites küçlütmeliydi!!!
Bu yüzden önceden müdehale edip manuel olarak vites küçültmek işe yarıyor.

Vites geçişi tabiki otomatik araçlara göre çok yavaş. Bir de motorun cansızlığı ile birleşince tam bir facia olabiliyor. Ama benim bu araçtan süper bir beklentim hiç olmadı zaten. Bu budur bunu böyle kabul ederek aldım ;) İşimi fazlasıyla görüyor.
Temde Düzlükte bir yüklendim rahat 140'ı gördü ama sonrasına "yol isteriiiiiiiim" dedi ben de eyvallah bu kadarı bana kafi dedim :) Ne sen YAK, ne de ben BASAYIM.

Uzun yolda da 90-100km ile 6lt'nin altında yakacağını düşünmüyorum!!
Yukarda da dendiği gibi 80km falan gidilmeli ki 5lt fala yaksın.

Hasılı: Bence bu araç ş.içi 10-15 km yol yapacaklar için,yolda sakin gitmeleri kaydıyla, çok ekonomik bir araç olacaktır.
Ancak benim gibi yokuşları bol olan yerde, 2-3km mesafede kullanacaklar için pek doğru bir terich olmayacak. (( Gerçi bu şartlarda hangi araç az yakarki diyeceksiniz?? )) Evet mesela 1.3 multijet de 2-3km mesafede 8-10lt mazot yakıyor. Aklımda sadece Honda 1.4 idsi kaldı bu şartlarda iyi çalışabilecek(Onu da Allah bilir!)

Sonuç olarak yakıt tüketimim:
Henüz doldur boşalt yapamadım ama yol bilgisayarını sıfırladığımdan bu yana, 100km falan yol yaptım,yol bilgisayarı 7.1lerde falan olsa gerek, yeniden bakıp tam olarak yazarın buraya.

celenlee
03/01/2012, 21:32
196km yol yapmışım.
Yol bilgisayarı verisi Ortalama:7.0lt

Bugün 2 farklı deneme yaptım:

Sıfırladım
E-5 üzerinden 23.3km Eco açık çoook sakin 6.1lt ortalama verdi

Dönüşte yeniden sıfırladım:
TEM üzerinden 33km Eco kapalı 100-130kmh arası 6.2lt ortalama verdi.

100kmh üstü Uzun yolda dediğim gibi 6'nın altına ineceğini düşünmüyorum.

Fsevci
03/12/2016, 15:28
Selamunlaleykum arkadaslar. Araniza yeni katildim. Esim icin 2008 1.4 77beygir 8 valf fire active dualojik vites punto aldim. Ama malesef yakit fena dokunuyor. Yol bilgisayari ortalama 16 litre gosterirken anlikta 26 34 50 litre gibi takamlar goruyorum. Bu e demek oluyor. 7 lirteye 8 litreye coktan razi oldum

dogangoktug
03/12/2016, 17:38
İstanbul üsküdar kadıköy ataşehir civarı gün içinde geziyorum genelde trafik oluyor bir depo 37lt dolduruyorum ışık yakana kadar 400 km yapıyorum
Lastikler lassa greenways
Eco tuşu kapalı
Araç otomatikte
Trafikten dolayı agresif kullanamıyorum
Arada uzun yol yapınca hemen menzil uzuyor

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Fsevci
03/12/2016, 18:50
Hocam senin de durum fena gibi ama biz bunu aydinda yapiyoruz. Yollar trafik uygun. Ve o kadar narin kullaniyorum ki kus gibi inanamazsin. 2. El aldigim icin cekiniyorum zorlamaya. 10 litre benzin 60 70 km de bitti. Arkadaslar lutfen yardim. Aracin neresine baktirmam lazim

Ezeldenberi
03/12/2016, 19:23
Fatih bey, aracınızın genel bakımlarını yaptırdınız mı. Bujiler kabloları , hava filtreleri vs...Baskı balata değişimi de gerekebilir. Aracın bakımları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz.