PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon bazen takırdıyor

Ryu
20/12/2006, 10:00
bu dediğim olay bazen araba soğukken oluyor yazın böyle bişey yoktu. sağa sola çevirirken paspasın altından sanki ayağıma birşey vuruyormuş gibi sesler geliyor. ses gelen yeri tespit ettim servise gittim orada yapmadı bu sesi haliyle inanmadılar. arada bir yapıyor ben mekanik bi arıza zanettim ama çok nadir yapıyor mekanik bişey olsa devamlı yapar heralde.

SANtO
20/12/2006, 14:00
aynı sorun bendede var. bende servise gittiğimde orda yapmıyo. ustada bişey yok diye yolluyo. tekrar götürüp bırakıcam.

AWD
20/12/2006, 14:08
bende gittim aynı sorunla airbag in spiral bi bağlantısımı ne varmış o yapıyomuş değişmesse hiç bişey olmaz bi sorun çıkamaz dediler ama istersen sipariş verelim gelsin dediler bende gerk yok dedim çokta rahatsız etmiyo her zmnda yapmıyo zaten

Muhendis06
20/12/2006, 20:11
bende gittim aynı sorunla airbag in spiral bi bağlantısımı ne varmış o yapıyomuş değişmesse hiç bişey olmaz bi sorun çıkamaz dediler ama istersen sipariş verelim gelsin dediler bende gerk yok dedim çokta rahatsız etmiyo her zmnda yapmıyo zaten

Benim aracta da ayni mesele mevcut. Motorun sicak / soguk olmasi faketmiyor. Duzensizz bir sekilde direksiyonu 1 turdan fazla cevirerek manevra yaparken tek sefer "tak" yapmak suretiyle derinden tok bir ses geliyor. Eger arac 5 kisi yukluyse sanki ses daha fazla duyuluyor.

Airbag baglantisiyla ilgisini merak ettim acikcasi. Acaba kablo demetinin soketiyle falan ilgili bir hadise midir? Araci ilk aldigimda da garip sesler geliyordu ön takimlardan, hem burclar degismisti hem de direksiyon mili itinayla yaglanmisti. Benzer sorunla karsilasan arkadaslar yorumlara devam ederse sevinirim.

Mısafır
20/12/2006, 20:41
bu sesı dıreksıyon mılını yaglıyarak gıderıyorlar..
aynı ses bır cok puntoda var benım dıreksyon motorum komple degısıyor
kronık bı sorun var puntoların dıreksyonlarında bakalım aracı servısten aldıgımda sızınle paylasırım sonuclar

dıreksyonunuzu yavasca saga sola cevırın bır tıtreme ve hısırtı bıcımınde ses varsa
veya cıty konumudan dıreksyonu bırakınca kendılıgınden sola yatıyorsa dreksıyon motorunuz arızalıdır...

konu ıle ılgılı olarak bırmot zıncırlıkuyudan selcuk beyle ırtıbata gecebılrısınız
kendısı benıom aracımdan dolayı arızadan haberdar...

searchandrescue
20/12/2006, 21:03
o tıklama sesi yüzünden benimde direksiyon mili değişti bu gün şimdilik ses yok

Gianfranco
20/12/2006, 21:05
bu sesı dıreksıyon mılını yaglıyarak gıderıyorlar..
aynı ses bır cok puntoda var benım dıreksyon motorum komple degısıyor
kronık bı sorun var puntoların dıreksyonlarında bakalım aracı servısten aldıgımda sızınle paylasırım sonuclar

dıreksyonunuzu yavasca saga sola cevırın bır tıtreme ve hısırtı bıcımınde ses varsa
veya cıty konumudan dıreksyonu bırakınca kendılıgınden sola yatıyorsa dreksıyon motorunuz arızalıdır...

konu ıle ılgılı olarak bırmot zıncırlıkuyudan selcuk beyle ırtıbata gecebılrısınız
kendısı benıom aracımdan dolayı arızadan haberdar...

Bir ara benim arabayi teste cikarsan iyi olur. Sen benden daha iyi anliyorsun sorunlarini :p

Mısafır
20/12/2006, 21:06
ayıb ettın bulusalım
herbısyeye bakarız g.punto uzmanı olduk canım :D

Ryu
21/12/2006, 18:35
birde serviste arabayı kaldırdık ordan ses gelmesi imkansız dediler bana. inandıramadım bir türlü bu sorunun çözümü vardır inşallah

Mısafır
22/12/2006, 00:43
valla al ordan bı expert sesı duyana kadar gezdır ;) en guzel sonuc bu olur...
ben yaptım yoksa baska turlu ınanmıyorlar...

BGRAYS
22/12/2006, 00:45
mesela vadi bak ben sana dinlettim :) snr hallettirdim fıstık gibi oldu en ufak bi ses bile yok artık ..

Ryu
22/12/2006, 16:54
nasıl hallettiler.

İbrahimKC
27/12/2006, 14:16
Aynı ses bende var. Cuma günü için randevu aldım servisten.Bakalım ne diyecek.

Sesin tam olarak ne zaman cıktığını anlayamadım daha.
Bazen tam döndürdemede bazene yarın döndürmeden TAK tAK diye bir sey vuruyor.

Aracım su anda 900 km'de. ilk kez hafta sonu uzun yola cıktım. ankaradan eskişehire gittim:) ama sehir içinde memnum olduğum aracı uzun yolda begenmedim. Aracı yolda tutmak için sol kolum baya zorlandı. SAnki direksiyon ben hep sola dönecem diye sol tarafa yükleniyor gibime geldi. Bende ona direneyim derken, şimdi sol kolum ağrıyor.

Bakalım serviste neler diyecekler..

ORACLE
27/12/2006, 15:21
ya rot ayarında problem vardır yada hava rüzgarlıdır.
Ben uzun yolda bu şekil bi durumla hiç karşılaşmadım.

levcel
30/12/2006, 14:42
ya sanırım diroksiyonda TAK sesi gp.'larda standart benim araçta da var aynı şeyy... benimkide kalkışta sağa yada sola döneceksem böle tak diye bi ses... bazen yapmıyo ama bariz belli bi ses geldiği umarım çok büyük bi arıza vermess

GP-07
30/12/2006, 14:47
arkadaşlar antalya birmot bütün GPlerde bu sesin olduğunu söylüyo tıkırtı burcu diye bişi varmış pedalların orda ondan geliyomuş bu ses onun için tırdan iner inmez bütün GPleri servise alıp o burcu söküp birtakım işlem yapıyolarmış

Linos
30/12/2006, 15:02
arkadaşlar antalya birmot bütün GPlerde bu sesin olduğunu söylüyo tıkırtı burcu diye bişi varmış pedalların orda ondan geliyomuş bu ses onun için tırdan iner inmez bütün GPleri servise alıp o burcu söküp birtakım işlem yapıyolarmış

Tıkırtı burcu kronik bir sorun zaten! Onu dediğin gibi teslim etmeden önce değiştiriyorlar! Sorunun o olduğunu zattenmiyorum...

GP-07
30/12/2006, 15:06
peki bu ses amortisör üst takozlarından gelebilirmi veya viraj denge çubuğu burçlarından ?

erdiyilmaz
30/12/2006, 15:11

evet hocam ben de AntaLya Birmot'tan tesLim aLmıştım arabayı. O zaman demişLerdi direksiyon burcu ve arka kapı koLLarında kronik bir sorun var diye. tesLim aLmaya gittiğimde bakım yapıLmış haLde aLdım. (Ağustos 2006) 7oooKm oLdu şimdiLik şükür bir sorunum yok.

Gianfranco
30/12/2006, 15:20
Bende hic ole bir sorun yoktu. Yeni yeni ses gelmeye basladi. Bende servise goturecem... :(

gurik
01/01/2007, 11:33
Arkadaşlar hepinize sevgi ve selamlarımı yolluyorum. Sorununuza hemen bir yanıt vereyim ki içiniz rahatlasın. Bu ses elektrohidrolik sistemin devreye girmesinden ve ara ara kendini test etmesinden kaynaklanıyor. Zira city fonksiyonunda bu sesin daha çok duyulması da bu yüzden. Sabahları artan ses düzeyi ise metelin soguk ve genleşme direncinin artmasından kaynaklanıyor. Araç ısındıkça ses düzeyi düşüşe geçiyooor. Bu bilgileri işine çok önem veren bir servis mekanikeri bana arabayı teslim ederken anlattı. Araştırdım ikna oldum ve sizinle paylaşıyorum. Özetle arabada bir sorun yok. Tamamen teknolojik bir zorunluluk. Tekrar sevgiler. Tabi tıkırtı burcu konusu bundan farklı bir sorun.

Gianfranco
01/01/2007, 11:42
Insallah oyledir :) Ama yinede bir servise gozukmekte fayda var. Cunku o ses ya yeni gelmeye basladi yada ben yeni fark ettim.

Ryu
01/01/2007, 12:28
bende öyle tahmin ediyordum zaten. arıza olmadığı belliyse problem değil. no problem yanni

BGRAYS
01/01/2007, 12:35
@ryu

arıza direksiyon tam duzken yada lastikler yola dogru açılıyken de mi yapıyo yani tek bi noktada mı yapıyo tıkırtı burcunun direksiyon kutusunda yaptıgı bisyle ilgilymis serwise gittigin zaman al ustayı bi tur at sesi dinlet hallettim dese sen gene bi at ben ole ole hallettim nedeni tam aklımda kalmadı ama direksiyon kutusuyla ilgiliydi galiba ..

Ryu
01/01/2007, 12:47
@ryu

arıza direksiyon tam duzken yada lastikler yola dogru açılıyken de mi yapıyo yani tek bi noktada mı yapıyo tıkırtı burcunun direksiyon kutusunda yaptıgı bisyle ilgilymis serwise gittigin zaman al ustayı bi tur at sesi dinlet hallettim dese sen gene bi at ben ole ole hallettim nedeni tam aklımda kalmadı ama direksiyon kutusuyla ilgiliydi galiba ..

servise götürdüm. orada yapmadığı için pek fazla ilgilenmediler. ben arıza zannettim. direksiyonu çevirirken tak diye bi ses geliyor çok nadir olarak.

BGRAYS
01/01/2007, 12:52
anladıgım kadarıyla aynı sey gibi gitti gide artar ama hızlı cewirdiginde daha sık yapıyo mu?

Ryu
01/01/2007, 12:54
anladıgım kadarıyla aynı sey gibi gitti gide artar ama hızlı cewirdiginde daha sık yapıyo mu?

yok ya daha 2 kere karşılaştım. gece arabaya bindiğimde karşılaştım birde sabah çalıştırıken. yolda giderken duyulmaz zaten. çok sık olan bişey değil arkadaşın dediği test falan gibi bişeydir belki.

maviş
03/01/2007, 14:01
Arkadaşlar hepinize sevgi ve selamlarımı yolluyorum. Sorununuza hemen bir yanıt vereyim ki içiniz rahatlasın. Bu ses elektrohidrolik sistemin devreye girmesinden ve ara ara kendini test etmesinden kaynaklanıyor. Zira city fonksiyonunda bu sesin daha çok duyulması da bu yüzden. Sabahları artan ses düzeyi ise metelin soguk ve genleşme direncinin artmasından kaynaklanıyor. Araç ısındıkça ses düzeyi düşüşe geçiyooor. Bu bilgileri işine çok önem veren bir servis mekanikeri bana arabayı teslim ederken anlattı. Araştırdım ikna oldum ve sizinle paylaşıyorum. Özetle arabada bir sorun yok. Tamamen teknolojik bir zorunluluk. Tekrar sevgiler. Tabi tıkırtı burcu konusu bundan farklı bir sorun.

herkese Selamlar,
Gurik eğer direksiyonu çevirirken gelen takırtılar bir problem değilse benim arabamda şaun bir problem var 8M çünkü 2 defa ısrarlı bir şekilde gidip Beylikdüzü Birmotta halletirdim o sesleri. Benim direksiyonda gelen sesler ve daha önceki binmiş olduğum GP'lerdki sesler daha çok direksiyon içinde sanki bir kablo kısa konmuşta o tur esnasında yerindeki yuvada dumayarak çıkıyor gibiydi.
Umarım herşey benim tahmin ettiğim gibidir yoksa servise tekrar gidip o sesin geri gelmesini istemek zorunda olmakta bayağı bir komik olacaktır sanırım :D

herkese iyi seneler ve iyi bayramlar diliyorum

gurik
03/01/2007, 23:21
yaptıkları işlem ön düzen ayarı yaptık salıncak bağlantılarına baktık, diraksiyon kutusunu inceledik deyip sadece mafsallara yağlama yapmaktan ibaret değildir umarım. Yada dediğin gibi kablo toplama olayı olabilir, bu normal.
Çünkü servisler konusunda hakikaten iyi niyetli olamıyorum malesef. Umarım sesler geri gelmez maviş kardeşim. Fakat yine söylüyorum problem olup olmaması tamamen kontrol gerektirir. Benim aktardığım bilgi bağlayıcı olmasın. Sonuçta arabaya siz biniyorsunuz. Mesela benim aracımda şu an hiç bir ses olayı kalmadı. Kendiliğinden.8O

h k
03/01/2007, 23:36
bu tak sesi bende de vardi zamanında. dh da yada eski sitede yazmıştım

bunu gidermek icin 2. kez tıkırtı burcu degiştirdiler tabi alakası olmadıgı için ses kesilmedi , daha sonra sıfır bir gp den direksiyon kutusu söküp taktılar yine kesilmedi. inceleyip bulduklari şey ise sol ön amortisorü tutan baglantılarda gevşek bir civataydı. onu sıktılar ve ses falan kalmadı. bu dedigim olayın üstünden 14-15 bin km kullandım şu anda bir sorun yok şükür.

ayrica ilk başlarda şanzımanda da gevşek civata varmış , arabayı çalıştırdıgımda yada stop ederken zıplıyordu o civatayıda sıktılar sorun kalmadi.

medxr
04/02/2007, 00:08
bundan onceki aracim fiat idea da da ayni sorun vardi.bu sorun kronik bi sorun sanrim tum city fonksiyonu olan fiatlarda var.benim idea dakini degsitirdiler milini ama ses yine geliodu.puntomdan da cok nadir de olsa gelio bu ses ama gidip yaptrsam yine olmasindan endiseleniroum..

gurik
04/02/2007, 00:14
bu konuda hiç bir sorun yaşamadığıma seviniyorum. Direksiyon sisteminde ilk ve tek bir sefer bu sesi duydum ve birdaha asla olmadı.
İkcihan vites problemin ne alemde gelişme var mı?

ORACLE
04/02/2007, 00:16
Çok şükür bende bu tür problemler hiç yaşamadım.
sadece tıkırtı burcu değişmişti.

oz_06
04/02/2007, 14:03
arkadaşlar direksiyondan gelen sesin sebebi "tıkırtı burcu" servise gittiğiniz zaman abi burdan ses geliyo gibi şeyler sölemeyin tıkırtı burcunu değiştirin deyin direk. ben bu sorunun oldugunu arabayı almadan önce biliyodum ama ucuz bişey 3-5 ytl lik bi parca fabrika dandik malzeme kullanmış :) serviste değiştiriyolar aman dikkat serviste mümkünse arabanın başında durun ben 2 kere gittim ilk gittigimde değiştirmemişler ikincide başında durdum :D sizde öyle yapın

Linos
04/02/2007, 14:08
arkadaşlar direksiyondan gelen sesin sebebi "tıkırtı burcu" servise gittiğiniz zaman abi burdan ses geliyo gibi şeyler sölemeyin tıkırtı burcunu değiştirin deyin direk. ben bu sorunun oldugunu arabayı almadan önce biliyodum ama ucuz bişey 3-5 ytl lik bi parca fabrika dandik malzeme kullanmış :) serviste değiştiriyolar aman dikkat serviste mümkünse arabanın başında durun ben 2 kere gittim ilk gittigimde değiştirmemişler ikincide başında durdum :D sizde öyle yapın

Tıkırtı burcu bilinen kronik bir sorun zaten! Artık yeni araçlarda hiç bir talep olmadan satıştan önce değiştiriyorlar! 8O

Auto engineeR
04/02/2007, 16:06
altın direksiyon ödülü werilirken bunlara hiç bakıldı mı acaba....

SteinGP
05/02/2007, 11:58
aracın yüksek sürat stabilitesinden bende memnun değilim.özellikle 150-160 km/s den sonra kontrol etmek epey güçleşiyor ve uzun otoban yolculuklarında insanı yoruyor.aracı düz tutmak için çok uğraşıyorsunuz.ama çok şükür şimdilik direksiyonundan ses geldiği yok :)

red shark
12/02/2007, 01:51
Direksiyonu bir tur çevirdikten sonra aynı vuruntu sesi bende de oluyordu.Servise götürdüğümde usta direksiyon milinden oluyor demişti.Sonra bi yağlama operasyonu yaptı mile ses kesildi.Bir daha yaparmı dedim aynı şeyi oradaki yağ pislik yani toz vs çekerse yada yağ özelliğini yitirse aynı vuruntuyu yine yapabilir dedi.Yani ses olduğu zaman tekrardan serviste bir yağlama yapacaklar.Birde tümsek yada çukurlarda lakırtı geliyordu ön taraftan ve direksiyona içerden hissettiriyordu vuruntuyu.O da tıkırtı burcundanmış değiştirdiler onuda ses yok şuan daha doğrusu direksiyona etki eden vuruntu yok.Normalde süspansiyon sesi yine var ön taraf lakır lakır ses yapıyor.3 ayrı servise kaç defa gittim sayısını ben bile unuttum artık yapamayacaklarını düşündüğüm için hiç umursamıyorum sesi.Bir türlü yapamadılar bende çağresiz böyle kullanıyorum.:rockband: