PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi borcunu kapatma?

HKNZHR
22/09/2008, 13:44
2007 Nisan ayında g. puntomu alırken 20.600 ytl koç finanstan kredi cektik.. bu ay veya önümüzdeki ay krediyi sonlandırmak istiyoruz ve nereye nekadar ödicegimizi nasil ogrenebiliriz? aldıgım bilgilere göre bu gune kadar ödedigimiz ana para toplanacak ve kalan ana parayı ödicekmişiz... ama kalan ana para nekadar ve nereye ödicegimizi bilmiyoruz..

ayrıca ruhsattaki rehini kaldırmak icin bir masraf gidiyormu ? masraf varsa nekadardır ve hangi işlemleri yaptırmamız gerekiyor..? yardımcı olursanız sevinirim...

ozmet
22/09/2008, 13:54
2007 Nisan ayında g. puntomu alırken 20.600 ytl koç finanstan kredi cektik.. bu ay veya önümüzdeki ay krediyi sonlandırmak istiyoruz ve nereye nekadar ödicegimizi nasil ogrenebiliriz? aldıgım bilgilere göre bu gune kadar ödedigimiz ana para toplanacak ve kalan ana parayı ödicekmişiz... ama kalan ana para nekadar ve nereye ödicegimizi bilmiyoruz..

ayrıca ruhsattaki rehini kaldırmak icin bir masraf gidiyormu ? masraf varsa nekadardır ve hangi işlemleri yaptırmamız gerekiyor..? yardımcı olursanız sevinirim...

kredi ve rehin sözleşmesinin bir nüshası sizde olmalı, onun en son sayfasında ödeme planı dökümü var, ordan en son ödediğiniz ayı bulduktan sonra o satırın sonundaki "kalan ana para" kısmında yazan miktar kalan faizsiz borcunuzdur, o miktarı ödediğinizde borcunuz bitmiş olur,
kalan anaparayı taksitleri ödediğimiz bankaya ödenebiliyor,

krakercocuk
22/09/2008, 14:39
bankadaki açığı kapattıktan sonra alaçağınız borcu yoktur kağıdı ile bankanın anlaşmalı olduğu notere gideceksiniz(muhtemelen o yakınlarda bi yerde olacaktır) size rehin kalkmıştır yazısı verecektir buda tahminen 50-60 ytl bi masraf tutacaktır..bu kağıtla trafiğe gidip 60 ytl verip iki ruhsat alacaksınız daha sonra dosya hazırlatacaksınız 15 ytl..ertesin gün gelip yeni ruhsatınızı alacaksınız

HKNZHR
22/09/2008, 14:41
cook tesekkür ettim...

ABNEW
22/09/2008, 21:39
Banka borcunu kapattıktan sonra;

İlgili bankadan borcu bitmiştir kağıdı alınıp anlaşmalı noterden tasdik edilmesi gerekiyor.Yalnız bu tasdik aynı gün içinde yapılmak zorunda.Yani bankadan kağıdı aldığınız gün noter işlemini de yaptırmalısınız.Daha sonra bu onaylı kağıt ile Emniyete gidiliyor ve bu belge, aracın dosyasına konuluyor.

Ruhsatta rehinli yazısının durmasının hiçbir sakıncası yok.Bence ekstra para verip ruhsatı değiştirmeyin.Zaten ileride satılırsa, aracın yeni kullanıcısı ruhsatı değiştirmek zorunda...

kukart
22/09/2008, 23:15

İlgili bankadan borcu bitmiştir kağıdı alınıp anlaşmalı noterden tasdik edilmesi gerekiyor.Yalnız bu tasdik aynı gün içinde yapılmak zorunda.Yani bankadan kağıdı aldığınız gün noter işlemini de yaptırmalısınız.Daha sonra bu onaylı kağıt ile Emniyete gidiliyor ve bu belge, aracın dosyasına konuluyor.

Ruhsatta rehinli yazısının durmasının hiçbir sakıncası yok.Bence ekstra para verip ruhsatı değiştirmeyin.Zaten ileride satılırsa, aracın yeni kullanıcısı ruhsatı değiştirmek zorunda...

arcımın kredisini 3. ayında komple kapatmıştım ve ABNEW in dediği işlemden farklı olarak şöyle bi gelişme oldu (kredi kullandığım bank. OYAKBANK) aracın rehini kaldırabilmek için gereken yazı BANKADAN...>>>> Emniyete Kendiliğinden gitti.. bunasıl oldu banka kredi kullandırırken rehin kaldırma işlemlerinde gereken işlemleri üstlendiğini ve bunun için gerekli işlem parasının krediniz içerinden kesildiğini söylendi (taaa kredi çekilirken denmişti bu)
Yani sanada böyle birşey söylendiyse veya kredi şözleşmende böyle bi yazı varsa birdahauğraşma ve birdaha masraf yapma ...
bu arada, ruhsatta yazan bilgiler satış sırasında sorun olur onun dışında aracın rehinlidir yazısının durması sana hiçbir masraf getirmez :)

ABNEW
23/09/2008, 00:01
Karahan haklı.Tüm bankalar bu işlemi kendileri hallediyorlar ama bazıları ekstra para istiyor bu işlemler için.Ancak zaman sizler için önemli ise ki benim için öyleydi, ben elden kendim hallettim.Banka yoluyla 1 ay kadar sürüyor bu işlemler.Aracı hemen satmak istiyorsanız elden halletmelisiniz.

Ben zamanında Yapı Kredi-Koç Banktan kredi almıştım.Bu işlemler için benden fazlaca para istenmişti.Benim belirttiğim gibi vaktim yoktu, fazla para verme niyetim de yoktu.Kendim uğraştım 1 saatte hallettim:)

gogigogi
24/09/2008, 22:29
ben 2 kere rehin kaldırıp satış verdim. noter masrafı oluyor, elden takip edip aynı gün satışı verdim, ayrıca bazı trafik tescil büroları noter onayı istemiyor.satış sözkonusu değilse gerek yok bence......banka kendi halletsin

pascal
26/09/2008, 13:43
söylenenler çok doğru, eğer aracınızı satmak gibi bir düşünceniz yoksa "rehinlidir" yazısının ruhsatta yazmasının sizin için hiçbir sakıncası yoktur...

HKNZHR
26/09/2008, 23:54
aracı satma gibi bir dusuncemiz yok :) sadece 3 yıl daha borc odemek gereksiz.. kapatıp kurtulalım diyoruz.. bencede kalmasının bi sakıncası yok.. yeni ruhsatın masrafı nekadar olur ???

gogigogi
27/09/2008, 16:37
2 yaprak ruhsat 65 ytl diğer masraflarla en az 100 ytl olur

Genius
27/09/2008, 20:13

Bende arabanın borcunu 3 ay sonra kapattım ve noterden rehini kaldırdıktan sonra onaylı belgeyi evde saklıyorum. Seninde dediğin gibi yeni bir ruhsat için para harcamaya gerek yok.

NeoN
27/09/2008, 21:23
Arkadaşlar benimde borcum çok sukur bitti ve bankadan temiz kagidimi aldim ve noterde tastik ettirdim..ruhsati değiştirmek istemiyorum yanliz merakettigim durum bankadan alinan temiz kagidinin bir suresi varmi...? Aracimi 2 sene sonra satarken temiz kagidinin eski tarihli olmasi sikinti yaratirmi..??

ABNEW
27/09/2008, 23:21
Arkadaşlar benimde borcum çok sukur bitti ve bankadan temiz kagidimi aldim ve noterde tastik ettirdim..ruhsati değiştirmek istemiyorum yanliz merakettigim durum bankadan alinan temiz kagidinin bir suresi varmi...? Aracimi 2 sene sonra satarken temiz kagidinin eski tarihli olmasi sikinti yaratirmi..??

Bankadan alınan noter tasdikli belgeyi emniyette aracın dosyasına koydurtabilirsiniz.Böylece olası hiçbir sorun kalmaz:)

Temiz kağıdı vergi dairesinden alınan farklı bir kağıt.Kastedilen şey bu değil sanırım...