PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Petrol fiyatları düştü, pompa fiyatları aynı!

ugurozer
15/09/2008, 23:29
Alıntıdır...

Petrol fiyatları hızla düşüyor, ama Türkiye'de benzin fiyatları yerinde sayıyor. Yapılan küçük indirimler ise petroldeki düşüşün yanında deyim yerindeyse "devede kulak" kalıyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte sürücülerin 'indirim' beklentisi boşa çıktı. Uluslararası borsalarda petrolün varil fiyatı geçtiğimiz 11 Temmuz'da 147 dolarla rekor kırmıştı. O tarihten sonra gerileme sürecine giren petrol fiyatları, aylar sonra ilk kez 9 Eylül'de, 99.43'le 100 doların altını gördü. 11 Temmuz'dan 9 Eylül'e kadar geçen iki aylık süreçte petrol fiyatlarındaki gerilemenin oranı yüzde 32. Peki ya akaryakıt istasyonlarındaki rakamlar! Oraya bakınca durum vahim. Petrolün tarihi zirveye çıktığı 11 Temmuz'da 3,61 YTL olan benzinin litre fiyatındaki düşüş, petroldeki yüzde 32'lik indirime karşı, sadece yüzde 6,6 ile sınırlı kaldı. Motorin ise bu iki aylık dönemde yüzde 12,5 ucuzladı. Oysa indirim aynen yansıtılsa bir litre benzin bugün 3,31 YTL yerine 2,45 YTL'den, motorin ise 2,88 yerine 2,24 YTL'den satılacaktı. Peki artışlar birebir yansıtılırken, indirimde bu denli ağır davranılmasının sebebi ne? Türkiye'de 1 Ocak 2005'ten itibaren ser fiyatlandırma sistemine geçildiği için fiyatı piyasa belirliyor. Yani akaryakıt şirketleri. Onları bu konuda denetlemek ve gerektiğinde müdahale etmek ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yetkisinde. Sıkıntının kaynağı olarak petrol ve rafineri şirketleri gösterilirken, Türkiye'nin tek rafineri şirketi TÜPRAŞ fiyat indirimleri konusunda herhangi bir gecikmenin sözkonusu olmadığını ve üzerine düşeni yaptığını belirtiyor. Yapılan açıklamaya göre TÜPRAŞ, iki aylık dönemde benzinin rafineri çıkış fiyatını yüzde 18,6, motorin fiyatlarını ise yüzde 28,6 oranında düşürdü. Gözlerin çevrildiği ana dağıtım şirketleri ve bayiler de fiyatlardaki düşüşün anında pompaya yansıtıldığını savunuyor. Sektör temsilcileri TÜPRAŞ'ın indiriminin pompaya yarı oranda yansımasını ise yüksek vergilere bağlıyor. Sonuç, akaryakıt firmaları kepçeyle yaptıkları zammı kaşıkla geri alıyor, olan her zaman olduğu gibi, dünyanın en pahalı yakıtını kullanan Türk sürücülere oluyor.

ugurozer
15/09/2008, 23:39
Bombaya bakın şimdi arkadaşlar, hiç üşenmedim petrol fiyatlarının 90 dolar civarında oldugu tarihleri eski haber arşivlerinden buldum:

Petrol fiyatları 90 doları da aştı (https://www.ntvmsnbc.com/news/423486.asp)

tarih 22 ekim 2007

daha sonra shell in internet sitesinden arsive girdim:

Akaryakıt Pompa Satış Tavan Fiyatları (https://www.turkiyeshell.com/pompa/pricingv2/default.aspx)

ve 22 ekim 2007 deki akaryakıt pompa fiyatlarını buldumi yani bugun yaklaşık olması gereken akaryakıt fiyatları:

20.10.2007-22.10.2007 tarihleri arasında ISTANBUL ili BAKIRKOY ilçesi için tavan fiyatları :

95 oktan benzin: 2.86
97 oktan benzin: 2.97
motorin 50 : 2.46
motorin1000 : 2.32

artık başımızdakiler bu farkı nerelerine sokuyor orasını düşünelim !

GP61
16/09/2008, 00:31
michael schumacher istanbula geldiğinde basın dünyadaki en pahalı benzin kullanan ülkesi Türkiye gibisinden bir şeyler demişti.Onun da tepkisi ülkede yaşayanların buna karşı tepki koymaması ilginç gibisinden şeyler söylemişti.

bir türlü bu işe karşı sert bir tepki olmadı

ekorkut
16/09/2008, 08:40
Valla aynen yukarıda yazıldığı gibi. Helal olsun iyi yakalamışsın Uğur. 2,92 de takıldı kaldı fiyatlar. İnmesi lazım daha çok çok aşağılara. Dolar birkaç gündür yükselişte. Bunu baz alıp da zam yaparlarsa o zaman gör festivali.

Genius
16/09/2008, 09:13
hepsi yalan söylüyor, bu kadarda pervasız, pişkin, arsız olunmaz ki...

Linos
16/09/2008, 09:14
Çıkarken çok güzel çıkıyor da inerken pek nazlı, niyeyse (!), bu benzin fiyatları!

ugurozer
16/09/2008, 09:55
ya aklıma geldikçe ciğerim yanıyor, hakketten çıkarken o gunun gece yerısı fazlasıyla yapıştırıyorlar zammı, inerken neden 1 ay bekleniyor, geçicimi kalıcımı anlayamıyorlar heralde. zırt pırt zam indirim vs yapıp tuketicinin kafası karışmasın amaç budur düşündükleri :) .

krakercocuk
16/09/2008, 20:29
bugun 88 dolara düşmüş varil fiyatları...

ABNEW
16/09/2008, 21:26
Türkiyedeki litre fiyatları o kadar yüksek ki varil fiyatındaki 10 kat artıştan bile etkilenmemeli bizdeki akaryakıt:)

ocean_1919
17/09/2008, 21:35
Fatih ALTAYLI'nın yazısından alıntı.
Otomatik bozuldu
Petrolde otomatik fiyatlandırmaya geçilmişti.
Petrol fiyatı artarken, Türkiye’deki akaryakıt fiyatları da otomatiğe bağlı olarak yükseliyordu.
Petrol 170 dolar seviyesine kadar çıkmış, Türkler de Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanır olmuştu.
Ancak petrol fiyatı çıktığından daha büyük bir hızla düştü.
170 dolardan 90 dolara geriledi.
Fakat her ne hikmetse bizim fiyat otomatiği bozuldu.
Fiyatlar yükselirken tıkır tıkır çalışan otomatik, düşüşte çalışmadı.
Hayırdır, bir arıza mı var!

ocean_1919
28/09/2008, 00:23
Bugün benzine Mazota yine zam geldi. İndirim uygulanmıyor ama zamdanda geri kalınmıyor. Bayram öncesi zammı HAYIRLI OLSUN herkese :whip0000:

ince5757
28/09/2008, 08:51
Arkadaşlar ne beklenirki bu zihniyetteki insanlardan.Gidende gelende aynı işte.

krakercocuk
28/09/2008, 20:04
hayırlısı olsun yedık yıne bayram ustu şekerimizi...ne dıyelım allah ıslah etsın...bıktık artık ya

Av.Efe
13/11/2008, 14:34
MErhaba arkadaşlar ben bir avuaktım ve araştırıp , ilgili ve sorumlu makamlara karşı dava açacağım bu konuda, bilirkişi incelemesi de yaptırarak, bir tüketici sıfatıyla haksız olarak uğradığım zararı yasal faiziyle geri almayı planlıyorum! Terbiyesiz bunlar ya, nasıl bir hükümet bu kadar duyarsız olur! Mizansen yapıolar bi de , çıkıp sitem ediyor birisi(!) "neden fiyatlar inmiyor ser piyasaya geçtik diye suistimal edilemez" diyor. Ulan sen başbakansın, hükümetsin, TV de şov yapacağına elinde mikrofonla, topla kurulu vur masaya yumruğunu halk da ertesi gün indirimi yaşasın!!! Kusura bakmayın da Allah bu durumdan sorumlu olanların topunun belasını versin, bu memlekette insanlara saygı kolaylık diye birşey kalmadı,haram yiyorlar. Resmen kandırılıyoruz,dolandırılıyoruz! Hatırlıyorum da Zamanında Tansu Çiller, Ecevit hükümetine yüklenmişti. Benzin litre fiyatı şimdiki parayla 50 ykr ye dayandı bu hükümet için bir istifa sebebidir diye. Onca şaibeye rağmen o şahsın yaklaşımı bile bugünkünden iyiymiş demekki. Yazık bizlere,insanlarımıza. Bırak akaryakıtı Ekmek 750 ytl oldu!!! Neymiş hamdolsun kriz yokmuş , neymiş enflasyon yokmuş! Bunu yiyene de yazıklar olsun yedirmeye çalışana da!!! uzun lafın kısası: indirim yapın ülen akaryakıta,bozmayın asabımızı! :)

iongun
13/11/2008, 15:53
Bu ülkede indirim diye bir şey olmaz olsa olsa zam zam zam zam

ocean_1919
14/11/2008, 01:13
Hükümet dağıtım şirketlerini suçluyor, zammı geri almayan onlar diyerek. Dağıtım şirketleride indirim olmamasını yüksek vergilere bağlıyorlar. Cebi yananda biz vatandaşlar oluyor. Sorun dağıtım şirketlerinden kaynaklanıyorsa epdk ne iş yapıyor?

ocean_1919
14/11/2008, 01:16
Fatih ALTAYLI'nın konuyla ilgili 12 kasım 2008 tarihli yazısı....
AKARYAKITTA DAĞITICI KAR ORANLARI AÇIKLANSIN

Türkiye yıllarca medya kartelini konuştu.
Dönemin iki medya devi Aydın Doğan ve Dinç Bilgin bir yandan kavga ediyor görüntüsü verirken, bir yandan masa altında anlaşmışlardı.
İki grup bir medya karteli oluşturmuş, pek çok konuda ortak hareket ediyorlardı.
Türkiye, Türk siyaseti, okur ve basın emekçileri bu kartelin altında yıllarca ezildiler.
Dinç Bilgin’in batmasıyla kartel bozuldu.
Dinç Bilgin’in Sabah ve ATV’sini satın alan Turgay Ciner, karakter olarak böyle bir kartelin parçası olmaya uygun değildi.
Doğan Grubu ile rekabeti tercih etti.
Kartelsever Doğan Grubu, hemen eski dostu Dinç Bilgin’i devreye soktu.
Önce düzmece bir belge ortaya çıkarıldı, sonra TMSF devreye sokuldu ve sahte olduğu mahkeme kararı ile belirlenen bir belge ile Sabah ve ATV’ye el koyuldu.
Doğan’ın hesabına göre Sabah ve ATV’yi ya Dinç Bilgin geri alacaktı ya da Doğan’a yakın birileri ve medya karteli yeniden oluşturulacaktı.
Başbakan Erdoğan ise bu fırsatı kaçırmadı.
Sabah-ATV’yi “Bizim Ahmet” dediği Ahmet Çalık’a aldırarak hem yeni kartelin önünü kesti, hem de kendi medyasının en güçlü ayağını oluşturdu.
Aydın Doğan buna çok kızdı ve bu kızgınlığı gazetelerinin sayfalarına hala yansıyor.
Aydın Doğan, bulunduğu sektörlerde rekabeti sevmiyor. Ya monopol olmak istiyor, ya da bir kartel oluşturmak.
Bir süredir en büyüğü olduğu akaryakıt sektörüne girer girmez orada da kartelleşmeyi başardı.
Sahibi olduğu POAŞ, sektördeki büyüklüğü ve yaygınlığı nedeniyle piyasa belirleyici konumda.
Aydın Doğan’a ait POAŞ’ın yaklaşık 3 milyar dolar vergi kaçırdığının ortaya çıkmasından sonra Aydın Doğan akaryakıt dağıtımındaki kar oranlarını yukarı çekerek uğradığı zararı telafi etme yoluna gitti.
Aydın Doğan’ın bunu yapması, sektördeki diğer şirketlerin de işine geldi.
Aydın Doğan’ın POAŞ’ı kar oranlarını yukarı çekince hepsi birlikte karlarını arttırdılar.
Hızla yükselen petrol fiyatları, bu fahiş kar artışını perdeledi. Kimse olan bitenin farkına varmadı.
Ancak petrol fiyatları, yükseldiğinden daha büyük bir hızla düşünce tezgah ortaya çıktı.
Petrol fiyatı iki ay içinde neredeyse yarı yarıya düştü.
Ancak bu düşüş her nedense pompalara, yani tüketiciye yansımadı.
Şimdi tüketici soruyor “Bizi kim dolandırıyor?” diye.
Hükümet mi, yoksa akaryakıt dağıtım firmaları mı?
Akaryakıt dağıtım firmaları dolandırıyorsa bile bunun sorumlusu da hükümet ve EPDK.

iongun
14/11/2008, 13:29
bugün itibariyle benzin 3 ytl nin altına düştü bakalım yalancı bi indirimmi. Bundan sonra zammı gelecek yoksa düşmeye devam edecekmi ?

hunter
14/11/2008, 14:06
motorinda hala indirim yok, çok ilginç

kadoku
14/11/2008, 14:33
Nihayet petrol fiyatları bugünküyle beraber ki bu hafta yapılan 3.indirim oluyor, 95 oktan 2,98'e inmiş bulunuyor hemen depoları fullemek lazım bunlara güven olmaz haftaya bu indirimleri üste bindirim yaparak geri alırlar :)

Uzun
14/11/2008, 18:07
POMPA nın fiyatı olmaz...
kim kime POMPAlarsa..
:)

plastro
14/11/2008, 23:21
motorinda hala indirim yok, çok ilginç
bp 2850'den 2790'a düşmüş inşallah devamı gelir.

mustafaf
15/11/2008, 08:32
Petrol Ofısı V/Max10 Eurodıesel = 2.83YTL den 2.77YTL'ye ındı.cok delı ındırım yapmıslar :D:D

Av.Efe
15/11/2008, 15:01
Arkadaşlar, bakın bence biz bu forum üyeleri olarak çok farklıyız ve bu farkımızı ortaya koymalıyız. Şöyle ki; her birimiz forum.grandepunto.com.tr üyesi olduğumuz ve bilincli tüketiciler olduğumuzu mutlaka belirttiğimiz bir dilekçe-mektup yazalım Tüketici Haklarını Koruma Derneği'ne. Yukarıda ugurozer isimli arakdaşım yazmış 2007 de benzin varil fiyatları 90 dolar civarında iken euro dizel 2,46 imiş mesela. Simdi ise varil fiyatları 65 dolar civarında. Bu nasıl bir terbiyesizliktir yaa, nasıl olur da şimdi euro dizelin pompa litre fiyatı en aşağı 2,75 YTL olur? Göz göre göre kazıklanıyoruz arkadaşlar buna bir dur diyelim. Devlette devamlılık esastır. 90 dolar iken kaç ise şimdi de o olsun, 66 dolar iken kaç ise şimdi de o olsun. Ya geçtüm ondan da 66 dolar iken kaç ise şimdi 70 dolar ikenki fiyat olsun,yine iyi. Bu kadar büyük de kazıklanmaz ki ya, biz bu milletin insanıyız! Merhum, Büyük Vali Recep Yazıcıoglu derdi ki konferans ve konusmalarinda: "Bizim halkımız şikayet etmiyor kardeşim,herşeyi kabulleniyor. İtiraz etmeyi baş kaldırmayı öğrenmedikçe daha çok hak kaybına uğranır.Ama bu müstahaktır hakkını aramayana" derdi. Rahmetle kendisini andıktan sonra, ben derim ki gelin biz Tüketici Haklarını Koruma Derneği'ne toplu olarak bir dilekçe yağmuru yapalım ki onlar daha organize bu "benzin istasyonu rezilliğine" dur desinler. Haydi dostlarım arayalım hakkımızı ;)

ABNEW
15/11/2008, 15:41
Günkut, sanıyorum bizim 1 litrelik akaryakıt fiyatı içinde sadece yakıt ücreti (varil fiyatıyla hesaplanan) toplam fiyatın çok küçük bir miktarını kapsıyor yüksek vergiler nedeniyle.Dolayısıyla varil fiyatları bizim litre fiyatları üzerinde fazla etkili olamıyor.Buna birde politikalar ve dağıtım firmalarının etkisi eklenince olan bize oluyor galiba...

Av.Efe
15/11/2008, 15:48
Günkut, sanıyorum bizim 1 litrelik akaryakıt fiyatı içinde sadece yakıt ücreti (varil fiyatıyla hesaplanan) toplam fiyatın çok küçük bir miktarını kapsıyor yüksek vergiler nedeniyle.Dolayısıyla varil fiyatları bizim litre fiyatları üzerinde fazla etkili olamıyor.Buna birde politikalar ve dağıtım firmalarının etkisi eklenince olan bize oluyor galiba...

iyi de arkadaşım anlamadın heralde, VARİL FİYATLARI 90 DOLAR CİVARI İKEN YOKMUYDU O VERGİLER?! VERGİLER DAHİL EURODİZEL 2,46 İKEN ŞİMDİ VARİL FİYATI DAHA DÜŞÜK (hem de 30 dolar daha düşük) NASIL VERGİLER DAHİL FİYAT 2,77 OLUR,saçmalık !!!??? Sanırım daha açık anlatamam...

mustafaf
15/11/2008, 16:10
Arda abının burda anlatmak ıstedıgını ben anladım.kısacası demıskı;
bır yıl ıcersınde akaryakıt fıyatlarına sadece petroldekı bu yukselısten dolayı degıl, bunun yanı sıra, sacma sapan ısımler altında bır ton vergı ekledıler ve eklemeye devam edıyorlar.bu sebepten petroldekı dusus, bu fıyatları cok az bı mıktar etkılıyor.bızım bu vergılere karsı bır sıkayet mektubu yazmamız lazım...

Av.Efe
15/11/2008, 16:14
iyi de dostum bu fiyatlar neden yükseldi? Benzin varil fiyatı yükseldi diye. Yoksa 1 yıl boyunca benzin varil fiyatı yerinde sayarken gelip ekstra vergi koyduklarından yükselmedi. Asıl olay varilin fiyatı düştükçe düşürülmediğidir. Ha şu olabilir vergilerde bi artırım gelmiştir ancak o da olsun yine de aynı seviyede 2,46 iken birim litre fiyatına bu zam 2,50 olacak kadar etki yapar yani 5 kuruş. ama 50 kuruş fahiştir. Belirtmek istediğim bu. Ama şikayetlerimizi hem vergiye hem de varil fiyatı düştüğü halde standardı bulmayan litre fiyatına karşı yapmalıyız.

Bizde vergiler hep yüksek zaten, yüksek vergi standart artık ona dicek bişey yok oy verirken düşünülecek seyler bunlar. Ama standart yüksek vergi dursun, ancak petrolde yarı yarıya bi düşüşten fazlası var. Bu yarı yarıya düşüş yansısın kardeşim. Pompa fiyatı yarı yarıya düşsün demiyoruz zaten o bilimsel de olmaz. ama en az 1/5 düşmesi lazımdı,en az...

mustafaf
15/11/2008, 16:17
yok hocam dedıklerınız dogru.bende katılıyorum.ben sadece Arda abının dedıklerını bıraz acmak ıstedım.zaten yanılmıyorsam, dunyanın en pahalı akaryakıtı turkıyede kullanılıyor...

Av.Efe
15/11/2008, 16:20
Biraz off topic ama Mugla'da da toplanalım yaüü :) yokmu planda

ABNEW
15/11/2008, 16:49
iyi de arkadaşım anlamadın heralde, VARİL FİYATLARI 90 DOLAR CİVARI İKEN YOKMUYDU O VERGİLER?! VERGİLER DAHİL EURODİZEL 2,46 İKEN ŞİMDİ VARİL FİYATI DAHA DÜŞÜK (hem de 30 dolar daha düşük) NASIL VERGİLER DAHİL FİYAT 2,77 OLUR,saçmalık !!!??? Sanırım daha açık anlatamam...

Hitap şeklimize ve yazı tarzımıza dikkat edelim!

Ben mesajımda kimseyi savunmadım zaten.Anlatmak istediğimi şey de gayet açık...

SteinGP
15/11/2008, 16:49
arkadaşlar iyi diyorsunuz güzel diyorsunuz petrol varil fiyatları ucuzladı bizde indirim bekliyoruz ama şöyle de bi durum var zaten dış ticaret açığı inanılmaz fazla ve giderek büyüyor,petrolde dışardan geliyor,hadi yaptılar benzini 2.5 ytl,hepimiz gezmeye başlayacağız ve petrol ihtiyacı artacak,sonra açık iyice büyüyecek,arabalardan alınan vergilerede isyan ediyoruz ama yapıcak başka bişeyde yok şu anlık zaten batan batana örneğin vestel 2000 kişiyi işten çıkardı bu pazartesi ve nisan veya mayısı görmez diyorlar bi çok şirket böyle dolayısıyla üretim yok ithalat var benzin ucuzlar ucuzlamasınada sonra o benzinleri kullanıcak araba bulabilirmiyiz o daha büyük sorun....

Av.Efe
15/11/2008, 16:51
Saçmalık diye sana demedim Ardacım, uygulamaya dedim,yanlış anlamayınız ;) Bu haseple de hitap şeklim ve yazı tarzımda da bi problem yoktur.

thrust
15/11/2008, 17:01
arkadaşlar kıyaslama yaparken dolar fiyatlarını göz ardı ediyorsunuz sanırım. merkez bankasının arşivini inceledim
22.10.2007
doların alış fiyatı : 1,2311 YTL

15.11.2008
doların alış fiyatı : 1,6261 YTL

ABNEW
15/11/2008, 17:09

Saçmalık diye sana demedim Ardacım, uygulamaya dedim,yanlış anlamayınız ;) Bu haseple de hitap şeklim ve yazı tarzımda da bi problem yoktur.

Saçmalık kelimesini dikkate almadım zaten.

''İyi de arkadaşım anlamadın heralde'' diye başlayıp büyük harflerle devam ettiğin için söyledim.Kaldıki benim mesajımı anlamayan sensin.Ben forumda tüm mesajlarımı dikkatli ve özenli yazdığım için en azından aynı özeni ve dikkati şahsıma yazılan mesajlardan beklerim.Onun için uyarma ihtiyacı hissettim.Yani mesajında problem var maalesef Günkutçum;)

Uzun
15/11/2008, 20:52
arkadaşlar kıyaslama yaparken dolar fiyatlarını göz ardı ediyorsunuz sanırım. merkez bankasının arşivini inceledim
22.10.2007
doların alış fiyatı : 1,2311 YTL

15.11.2008
doların alış fiyatı : 1,6261 YTL

bu konuya net bir şekilde açıklık kazandıran mesajdır...
arkadaşa teşekkürler..
ayrıca almanya da 2.22 ytl den satılıyor sanırım kurşunsuz benzin
bizde de 2.98 ytl

pahalı alıyoruz kabul tabi ama...
bu ülkeye oy verenler kim peki?

almanlar mı?

CaGRi
16/11/2008, 13:43
hamdolsun fiyatlar düşüyor ;)

ABNEW
16/11/2008, 14:54
hamdolsun fiyatlar düşüyor ;)

Haklısın Çağrı da GP modellerine 500YTL zam gelmiş :(
Sonuçta değişen birşey yok :)

Av.Efe
17/11/2008, 00:10
Saçmalık kelimesini dikkate almadım zaten.

''İyi de arkadaşım anlamadın heralde'' diye başlayıp büyük harflerle devam ettiğin için söyledim.Kaldıki benim mesajımı anlamayan sensin.Ben forumda tüm mesajlarımı dikkatli ve özenli yazdığım için en azından aynı özeni ve dikkati şahsıma yazılan mesajlardan beklerim.Onun için uyarma ihtiyacı hissettim.Yani mesajında problem var maalesef Günkutçum;)
Dostum amma yaptın sen de ha, anlamamış olduğunu düşünmem illa ki hata mı şimdi yani. Ben de dikkatli ve özenliyim, özenli olmak demek sakin yazmak demek olmayabilir her zaman, yapılan bir haksızlığa vatandaş olarak tepki göstermek de özenli yapılabilir. Üslup değil içerikte bir özen,düşünme vardır. Bazı haksızlıklara karşı sert tepki gerekir. Ve bizlere akaryakıt konusunda büyük haksızlık yapılmakta,bu bir gerçek. Her neyse forumlarda değerli teknik bilgiler vermişsin bir çok, bilgilerinden şükranla yararlanıyoruz, çok teşekkürler dostum..

Bu arada bugün Muğla Opet'te depoyu fulleyeyim dedim, yarım depo benzinim vardı. Bi baktım ki euro dizel'in litresi 2,84 neden dedim her yerde 2,81 iken sizde böyle zam mı geldi dedim hemen 1 günde. Yok abi full force bizim mazot ondan demez mi benzinlikçi! Full force muş,ya ne desem herkes tutturmuş bişeyler, son kullanıcıya yazık yani,başka bişey değil.

ABNEW
17/11/2008, 17:36
Dostum amma yaptın sen de ha, anlamamış olduğunu düşünmem illa ki hata mı şimdi yani. Ben de dikkatli ve özenliyim, özenli olmak demek sakin yazmak demek olmayabilir her zaman, yapılan bir haksızlığa vatandaş olarak tepki göstermek de özenli yapılabilir. Üslup değil içerikte bir özen,düşünme vardır. Bazı haksızlıklara karşı sert tepki gerekir. Ve bizlere akaryakıt konusunda büyük haksızlık yapılmakta,bu bir gerçek. Her neyse forumlarda değerli teknik bilgiler vermişsin bir çok, bilgilerinden şükranla yararlanıyoruz, çok teşekkürler dostum..

Anlamamış olman bir hata olabilir pek tabi ancak bu hiç önemli değil, benim demek istediğim şey bu değildi.Bana hitap şeklin ve büyük harfle yazı yazman bana kızgın olduğun sonucunu doğuruyor.Öyle olmasa bile insanlar bunu düşünüyor forum kuralları çerçevesinde ve ben bu şekilde cevap verilecek birşey yazmadığım için üzüldüm ve önceki mesajlarımda bunu belirtmiştim ama sen hala yanlış yerlerdesin Günkut:) Neyse önemli değil konu dağılmasın daha fazla.İşin garip tarafı yakıt konusunda aynı düşüncedeyiz;)

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum herkese, teşekkürler...

İbrahimKC
17/11/2008, 21:59
Bu arada bugün Muğla Opet'te depoyu fulleyeyim dedim, yarım depo benzinim vardı. Bi baktım ki euro dizel'in litresi 2,84 neden dedim her yerde 2,81 iken sizde böyle zam mı geldi dedim hemen 1 günde. Yok abi full force bizim mazot ondan demez mi benzinlikçi! Full force muş,ya ne desem herkes tutturmuş bişeyler, son kullanıcıya yazık yani,başka bişey değil.

Bir çok Opet'te Euro Dizel 1 - 2 yada 3 kuruş daha pahalı satılıyor. Mesela Ankara'da Eskişehir yolundaki Opet 2 kuruş pahalı satarken, Dikmen caddesindeki ilk opet ya aynı satıyor yada 1 kuruş ekliyor.

Yakıt alırken buna çok dikkat ederdim ve pahalı satan opet'ten almazdım. Hatta sonradan Opet'ten almayı tamamen bırakıp PO'dan almaya başlamıştım. Zaten yüksek olan fiyatları birde kendileri artırıyorlar ve vatandaşlarda hiç dikkat etmeden hala o istasyonlardan yakıt almaya devam ediyorlar..

Av.Efe
18/11/2008, 00:08
Anlamamış olman bir hata olabilir pek tabi ancak bu hiç önemli değil, benim demek istediğim şey bu değildi.Bana hitap şeklin ve büyük harfle yazı yazman bana kızgın olduğun sonucunu doğuruyor.Öyle olmasa bile insanlar bunu düşünüyor forum kuralları çerçevesinde ve ben bu şekilde cevap verilecek birşey yazmadığım için üzüldüm ve önceki mesajlarımda bunu belirtmiştim ama sen hala yanlış yerlerdesin Günkut:) Neyse önemli değil konu dağılmasın daha fazla.İşin garip tarafı yakıt konusunda aynı düşüncedeyiz;)

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum herkese, teşekkürler...
Arkadaşım, Ardacım çok incesin sağol ama ben büyük harfle yazınca kızgın olduğu anlamına geldiğini bilmiyorum. Bu anlama geliyor ise yanlış anlama olmuş zira hakikaten kızgın olmadım hiç forumlarımızı okurken. Dediğin gibi konu dağılmasın.Tek kızgın olduğum şey, sadece, bu konuyla bağlantılı; akaryakıt fiyatlarının haddinden fazla fazla fazla yüksek olması :) Sanırım buna da herkes kızgın :whip0000:

ugurozer
18/11/2008, 12:32
bu konuya net bir şekilde açıklık kazandıran mesajdır...
arkadaşa teşekkürler..
ayrıca almanya da 2.22 ytl den satılıyor sanırım kurşunsuz benzin
bizde de 2.98 ytl

pahalı alıyoruz kabul tabi ama...
bu ülkeye oy verenler kim peki?

almanlar mı?

bu kur farkını hesaba katınca L başına 1 ytl oynayacağını mı sanıyorsunuz? bir varil petrol kac L eder kur farkı varil başına kac ytl eder hesaplamak lazım ancak bence bu kur farkından olacak fark 20 ykr yi gecmez

Av.Efe
03/12/2008, 01:41
Cok sukur fiyatlar biraz düştü, ancak yeni bi zam yapmalarından korkuyorum. Ancak yerele seçimlere kadar daha da iner diye düşünüyorum. Euro dizel 2,67 burada Muğlada. 2,4'ü göreceğini söyledi bir kaç benzinlikçi ve bir galerici tanıdığım. Ah be cem uzan gelecekti ki başa 1 YTL olacaktı mazot şimdi bu garip bıyıklı tipler bizi 2,5 a bile dua eder hale getirdiler. Biz depomuzdaki benzini hesaplayalım millet gemicik alsın :S

iongun
03/12/2008, 02:48
valla 2.50 olsun ben razıyım yeterkı zam gelmeden aynı fıyatta kalsın.Bunada şükür derim.....

Av.Efe
03/12/2008, 20:06
Petrol varil fiyatı 45 Dolara düsütü arkadaşlar ve ABD'de kursunsuz benzin litre fiyati 70 kurus!!!! Avrupa'da 2 YTL kursunsuz benzin litre fiyati! Bizde kursunsuz benzin 2,83 arkadaslar yani milletce dolandiriliyoruz hala... Bakalim bu indirme karsilik indirim ne zaman gelecek yoksa hükümet bu duruma müdahale etmeyip Petrol Ofisi DOGAN Grubu'nun odedigi vergi cezasini bizlerden cikartmasina göz mü yumacak???
Bu aralar indirim yaptilar o da yerel secimlere kadar yerel secmlerden sonra insallah yine kanimizi emmezler. Bu arada dikkat ettiniz mi arkadaslar burada tüketici dernegine gidecegimizi ortaya attik bi indirim geldi, demekki sitemiz Turkiye capinda itibar görüyor ;) Bakin ey bu milletin hizmetcisi yetkililer: Kursunsuz benzin en az 2,50 YTLye, euro dizel de 2 ytl ye düsecek, simdilik kulaginizi degil dikkatinizi cekiyoruz haaaaa!!!!! ;)

ugurozer
05/12/2008, 14:42
:))) duyarsızız arkadaşlar duyarsız koyun bi milletiz biz vallahi :)) demin crv dizel ve benzinlinin fiyatlarına baktım çıplak fiyat olarak crv dizel daha dusuk fiyat. tuketim degerleri olarak daha ekonomik donanım olarak daha sade ancak silindir hacmi buyuk oldugu icin vergili fiyatı daha yuksek simdi sorarım ne mantık??? eskiden daha zenginlerden daha fazla vergi almak icin çıkartılmış birseydi ancak bu konumda halen oyle mi? allah ulkemize ve ekonomimize guveni sarsan bu mantığı halen uygulayanların belasını versin obur tarafta iki elim yakalarında olacak.

mustafaf
05/12/2008, 14:47
valla ben o kadar hesap kıtap bılmem ama bugun eurodıesel-10ppm aldım petrol ofısınden lıtresı 2.55ytl dusmus.adam 2.4 cıvarına ınecek yılbasına kadar dedı.yalan-dogru gorecez...

Uzun
05/12/2008, 16:13
MOTORİN FİYATLARI İNDİRİLDİ...

Akaryakıt ürünlerinden motorinde 8-9 YKr indirime gidildi.
Motorinin litre fiyatı Ankara'da OPET ve BP bayilerinde 2,72'den 2,63'e, Petrol Ofisi (PO) bayilerinde 2,70'den 2,62'ye düştü.
İstanbul'da motorinin litre fiyatı BP bayilerinde 2,67'den 2,58'e, OPET bayilerinde 2,68'den 2,59'a, PO'da 2,65'den 2,57'ye geriledi. İzmirde ise motorinin litre fiyatı BP'de 2,66'dan 2,57'ye, OPET'te 2,67'den 2,58'e, PO'da 2,64'den 2,56'ya indi.
Dağıtım firmalarının belirlediği tavan fiyatlar, rekabet ve seri nedeniyle, şirketler ve şehirlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Av.Efe
05/12/2008, 18:14
:))) duyarsızız arkadaşlar duyarsız koyun bi milletiz biz vallahi :)) demin crv dizel ve benzinlinin fiyatlarına baktım çıplak fiyat olarak crv dizel daha dusuk fiyat. tuketim degerleri olarak daha ekonomik donanım olarak daha sade ancak silindir hacmi buyuk oldugu icin vergili fiyatı daha yuksek simdi sorarım ne mantık??? eskiden daha zenginlerden daha fazla vergi almak icin çıkartılmış birseydi ancak bu konumda halen oyle mi? allah ulkemize ve ekonomimize guveni sarsan bu mantığı halen uygulayanların belasını versin obur tarafta iki elim yakalarında olacak.

Arkadaşım bak ben açık teklifi sundum, organize olalım ben avukatlık kısmını üstleneceğim, tüketici yasaları hep tüketiciden yana,doğrusunun olması gerektiği gibi. Sadece insanlarımız yasaların kendilerini koruduğu kadar kendilerini korumak derdinde değiller. Toplanalım 100 kişi verelim dava dilekçemizi görevli ve yetkili mahkemye hangi konuda mağdur edildiğimizi düşünüyorsak, görsünler Grande Punto kardeşliğinin gücünü... :cool:
Bu arada Arkadaşlar ben demedimmi bizim tepkilerimizi gözönünde tutuyorlar diye. Sitemiz bence en gözde ve itibar gören araba forum-destek sitesi bu alemde :cool0000: Biz yazdık indirimler peş peşe nasıl da geliyor :D Bak euro dizel 2 ye sabitlensin yoksa kötü olacak ey yetkililer, tamam güzel gidiyosunuz fena değil ama bu kadarla yetinmeyiiizzz, agresifiiz gompleksliyiiizzz,2 YTL dedik haaa ;)

iongun
05/12/2008, 21:03
2 ytl olsun gözümüz benzin ibresine kaymadan arabamızı kullanalım.Yoksa bakmaya devam.....

ugurozer
06/12/2008, 09:00
ben varım şimdi belirli bir gun belirleyelim burada haberleselim kimler varsa yeterli cogunluk saglanırsa toplanalım gerekeni yapalım ben her turlu varım

ugurozer
06/12/2008, 09:01
bu arada lpg ci arkadaslarada mujde oda 1.59 civarına dustu

Uzun
06/12/2008, 09:43
bir imzada benden avukat bey :)

ozgurdincer
06/12/2008, 09:54
herne kadar saçma olsa da bir istasyon sahibi tanıdığım söyle diyor,
'' kar marjı zaten çok düşük olduğu için yapılan indirimi birden pompa fiyatına yansıtmak mümkün olamıyor sebebi ise hali hazırdaki dağıtım şirketlerinin ellerinde milyonlarca litre yakıt var ve bu yakıtlar vakti zamanında yani varili 120-130 dolar olduğu zaman stoklanmış yakıtlardır, ne yapsın adamlar bu fiyatlara aldıkları yakıtları %40-%50 zararına satamacaklarına göre stokları bitinceye kadar ağırdan alıyorlar''
ama insanın aklına şöyle bi soruda gelmiyor değil hani daha önce 60 dolardan stoklayıp 100 dolara satmadı mı bunlar?

kadoku
06/12/2008, 11:54
Kurşunsuz benzinin fiyatındada 7 ykr indirime gidildi. 95 oktan kurşunsuz benzin İstanbulda şu anda litresi 2,78 ykr. düşmüş durumda ancak bana göre fiyat hala varil fiyatları ile orantısız örneğin 31.07.2008 tarihinde uluslararası borsalarda ham petrolün varil fiyatı 120 $ seviyelerinde iken 95 oktan kurş.benzinin litresini 3,36 lerden alıyorduk şimdi ise varil fiyatları neredeyse 1/3 oranında azalmış 38 dolara kadar gerilemiş durumda ancak pompa fiyatlarına yansıyan farksa sadece 0,58 ykr eğer fiyatlar varil fiyatları ile doğru orantılı olarak yansımış olsa bu indirim oranlarına göre benzinin litre fiyatının 2,25 seviyelerinde olması lazım ama ne yazıkki bu indirimin fiyatlara aynı oranda yansıması zor çünkü akaryakıt şirketleri fiyatlar artışda iken stoklarında düşük fiyatla aldıkları benzinden bir gecede muazzam karlar elde ederken şimdi stoklarında dövizin de artışı ile yüksek fiyattan aldıkları benzini zararına satmazlar burada bence belirleyici olan kanun koyucu olan yani devlet hele ekonominin şu anki kriz ortamında bu dev akaryakıt şirketlerinin zarar etmesindense vatandaşın bu maliyete katlanmasına seyirci kalmaktadır tabi bence.

ekorkut
06/12/2008, 11:56
herne kadar saçma olsa da bir istasyon sahibi tanıdığım söyle diyor,
'' kar marjı zaten çok düşük olduğu için yapılan indirimi birden pompa fiyatına yansıtmak mümkün olamıyor sebebi ise hali hazırdaki dağıtım şirketlerinin ellerinde milyonlarca litre yakıt var ve bu yakıtlar vakti zamanında yani varili 120-130 dolar olduğu zaman stoklanmış yakıtlardır, ne yapsın adamlar bu fiyatlara aldıkları yakıtları %40-%50 zararına satamacaklarına göre stokları bitinceye kadar ağırdan alıyorlar''
ama insanın aklına şöyle bi soruda gelmiyor değil hani daha önce 60 dolardan stoklayıp 100 dolara satmadı mı bunlar?

Olay aynen bundan ibaret. Önceden yüksek fiyatla bağlanan veya stoklanan yakıtlar bitmeden, şu andakinden daha iyimser öyle 1,5-2 ytl ye akaryakıt hayal.

Uzun
06/12/2008, 14:11
bir akaryakıt istasyonunda çalışan arkadaşta şöyle demişti arkadaşlar...
gündüz akaryakıtınızı alacağınıza gece alın...gündüz sıcaklığından genleşmeden dolayı aynı fiyata daha az akaryakıt alıyormuşuz...
bir bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur..
kimyasal olarak böyle bir durum var mıdır acaba?

mustafaf
06/12/2008, 22:31
bence mantıksız bırsey.sonucta lt. hesabı akaryakıt alıyoruz.gaz degılkı bu genlesme v.s. olsun.ama bı Super kımyager yorumu lazım ;)

Fuzuli
06/12/2008, 22:40
Bu genleşme olayını bende duydum hatta bir sürü yerde...
Mantık olarak doğru olsa da kayıp %1-2 kadar olur herhalde..

h k
06/12/2008, 23:01
tüpraşın çok fazla miktarda petrolu 100 doların üstünde satın aldığı biliniyor , bu stoklar erimeden yakıt fiyatları düşmez. devlet destek olmasa koç holding daha çok şirket satar bu kazığı çıkarmak için .

ama elbet düşecek fiyatlar , hele çin tüketimide azalsın 25 dolar bile olacak petrol.
ama o vakit yakıt parasını kazanacak bir işimiz olacak mı ?Allah bilir.

ugurozer
07/12/2008, 11:06
huseyine kesinlikle katılıyorum petrolun 20 dolar civarına dusecegi bekleniyor ancak bunun sebebi kuresel kriz yani ne yazıkki ulkemizde durumda hic ic acici degil aramızda bircogumuz issiz kalack :( keske petrol 80 dolarda kalsa benzini 3 ytl ye alsak ama hicbirimiz issiz olmasak.

ugurozer
07/12/2008, 11:10
Bu genleşme olayını bende duydum hatta bir sürü yerde...
Mantık olarak doğru olsa da kayıp %1-2 kadar olur herhalde..

kayıp %1 i dahi bulmaz mantık gece gunduzden kaynaklanmıyor sıcak soguk iliskisi var aslında: gunduz sıcak havada deponun kapagı acıkken ve tazikle doldurulan benzin cok daha fazla ucucudur bu esnada bir kısım benzin ucar (yandan bakarsanız ucan benzini rahatlıkla goreceksiniz) gece soguk havada benzinin ucuculugu daha az olur fakat ne yazıkki bu durum basında vs hic dogru duzgun anlatılmadı kimseye sırf haber olsun diye ve agizdan agiza gecen birsey gibi oldu.

mustafaf
07/12/2008, 11:18
ewt benzın ıcın dogrudur, bu acıklama daha mantıklı. ama ben mazot alırken ole bısey gormedım...

Fuzuli
07/12/2008, 11:56
Benzin -21 de buharlaşmaya başlar motorin +46 da diye biliyorum...
Değerler yangın ile mücadele kursunun değerleri...
Olur da forumda kimyager vardır moleküllerinden açıklar orasını bilemem :)

ekorkut
11/12/2008, 20:32
Bu arada benim araba ışık yandıktan sonra 30 km falan yaptım 103 YTL' ye yine doldurdum kaptım millipiyango biletini. Çok zor valla bilete denk getirmek. Yolda bile kalınabilir yani. Tatile gittim geldim, 3-4 kere fulledim ama hep en fazla 80 YTL tuttu. Ankara' ya geri gelince azmettim bilet alacam diye ve sonunda başardım. Bu arada tüketimlerim şu şekilde: Ankara-Denizli' de fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,1 lt/100 km, pompa hesabı 4,95 lt/100 km (Enterasan ki bilgisayarın ölçtüğünden daha az yakmış!!) Denizli-Marmaris' te fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,3 lt/100 km, pompa hesabı da aynı 5,3 lt/100 km. Bir de az önce piyango biletini alırken de hesap yaptım. Fethiye-Ankara etabı (Arabada arkada 100 kg dan fazla portakal, mandalina, greyfurt dolu, arka koltuk dahil yatık ve tıkabasa dolu, anca camlar görünür modda geldim ki buna rağmen dağ bayır keçi gibi tırmandırdım çocuğu.) Tüketim: Yol bilgisayarı 5,4 lt/100 km, pompa hesabı ise 5,6. Acaba pompacı bir numara mı çekti burada anlamadım.
Neyse yaaa, mazot olmuş 2,6 ytl, valla çok mutluyum dizelci olduğum için!!!

Av.Efe
12/12/2008, 00:50
Bu arada benim araba ışık yandıktan sonra 30 km falan yaptım 103 YTL' ye yine doldurdum kaptım millipiyango biletini. Çok zor valla bilete denk getirmek. Yolda bile kalınabilir yani. Tatile gittim geldim, 3-4 kere fulledim ama hep en fazla 80 YTL tuttu. Ankara' ya geri gelince azmettim bilet alacam diye ve sonunda başardım. Bu arada tüketimlerim şu şekilde: Ankara-Denizli' de fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,1 lt/100 km, pompa hesabı 4,95 lt/100 km (Enterasan ki bilgisayarın ölçtüğünden daha az yakmış!!) Denizli-Marmaris' te fulleme durumum: Yol bilgisayarı 5,3 lt/100 km, pompa hesabı da aynı 5,3 lt/100 km. Bir de az önce piyango biletini alırken de hesap yaptım. Fethiye-Ankara etabı (Arabada arkada 100 kg dan fazla portakal, mandalina, greyfurt dolu, arka koltuk dahil yatık ve tıkabasa dolu, anca camlar görünür modda geldim ki buna rağmen dağ bayır keçi gibi tırmandırdım çocuğu.) Tüketim: Yol bilgisayarı 5,4 lt/100 km, pompa hesabı ise 5,6. Acaba pompacı bir numara mı çekti burada anlamadım.
Neyse yaaa, mazot olmuş 2,6 ytl, valla çok mutluyum dizelci olduğum için!!!
Arkadaşım buralara kadar geldin de neden bana uğramadın bir çanta portakal da bizim bahçeden toplardık sana ;) Muglaya gelen arkadaş olursa önceden haberleşelim,ofisime uğrayın bi acı kahvemi için ama arkadaşlar...

Bu arada dizel 2,6 değil 2 ytl ye düşse bilimsel olarak olması gerektiği gibi , ben de bi dizelci olarak daha cok sevineceğim!!!

ugurozer
17/12/2008, 19:57
2,48 e dustu diye biliyorum :) emre arkadasım ben ışıkla 110 km yi gectim sen 30 larda 50 lerde hiç korkma hemen hemen butun araclar 7 L gibi bir miktar yakıt oldugu anda ışık yakmaya başlıyorlar buda sehiricinde ortalama 100 km demek oluyor.

mustafaf
26/12/2008, 15:45
bugun sabah Petrol Ofısı'nden V/Max10 aldım.lıtresı 2,40YTL'ye dusmus.bı sevındım bı sevındım :)

femoli
26/12/2008, 17:06
Ağzınızdan bal damlıyor valla :D

Yarasa
29/12/2008, 14:09
Bugün mazot aldım Opet EuroDizel lt si 2,44 YTL
19 Aralıkta gene Opet EuroDizel lt sini 2,49 YTL den almıştım :cool0000:

ugurozer
30/12/2008, 16:49
Türklere 2.74 YTL’ye yurtdışına 45 YKr’ye satılıyor
TÜRKİYE’de üretilen benzinin, yarısını tüketip yarısını ihraç ettiğimizi biliyor muydunuz?
Rafineri çıkış fiyatı 45 Yeni Kuruş olan bu benzinin, pompa satış fiyatı 2.74 YTL. Başka bir anlatımla, Tüpraş’ın litresi 45 Yeni Kuruşa sattığı benzini, İstanbul’daki vatandaş 2.74 YTL’ye alıyor.

Türkiye'de üretilen benzinin yüzde 50'si (yurt içinde satılamadığı için) yurtdışına örneğin ABD'ye satılıyor. Yurtdışındaki alıcıya Türkiye teslim fiyatı ise 45 Yeni Kuruş!..

Ekteki tabloda görüldüğü gibi, 8 Temmuz'da benzinden alınan vergilerin rafineri çıkış fiyatına oranı yüzde 180 idi. Bu oran 17 Aralık itibariyle yüzde 409'a fırlamıştı.

24 Aralık 2008 itibariyle, alınan vergilerin, benzinin rafineri çıkış fiyatına oranı, yüzde 425'e çıktı!..

Bu oran motorinde sırasıyla yüzde 103 ve yüzde 197 idi. 24 Aralık 2008 itibariyle de yüzde 208 oldu.

BENZİN OLAYI ÖNEMLİ

Tablo-II'den de fark edileceği gibi, Türkiye'de benzin tüketimi her yıl azalıyor buna karşılık motorin ve Oto LPG tüketimi artıyor.

Motorin ve Oto LPG'ye olan talep artışı, bunların vergileri ve fiyatının benzinden düşük olmasından kaynaklanıyor. Böyle olunca, Türkiye'de üretilen ve 2.74 YTL'ye satılamayan benzinin yarısı 45 Yeni Kuruşa yabancı ülkelere satılıyor.

Dönüp bakıyoruz; İngiltere, İsveç, İspanya, Romanya, Polonya, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya ve daha birçok ülkede, benzinin satış fiyatı, motorinden daha düşük.

ÇÖZÜM NE?

Çözüm çok basit.

Benzinin ÖTV'si indirilsin. Örneğin; benzin vergiler dahil 2 YTL'ye satılırsa, yurtdışına 45 Yeni Kuruşa satılan benzin, Türkiye'de daha yüksek fiyata değerlendirilir. Böylece Devletin vergi gelirleri de artar.

Türkiye'de tüketilen LPG'nin yüzde 80'i, motorinin ise yüzde 47'si ithal ediliyor. Önerimize uyulursa, yurtdışına fazla dövizimiz gitmez. Yabancı ülkelere 45 Yeni Kuruşa satılan benzin, Türkiye'de bundan daha yüksek ama bugünkünden daha düşük bir fiyata satılır. Ayrıca çevre kirliliği de azalır.

Sonuçta hem devlet hem de vatandaş kazanır...

Şükrü Kızılot/Hurriyet

ekorkut
30/12/2008, 17:03
Arkadaşlar petrolün varili 30 dolardan yine 40 dolarlara sıçramış. İsrail' in Filistin' e saldırılarından etkilenmiş hemen piyasa. Depoyu fullemek lazım.

ABNEW
30/12/2008, 20:34
Emre, varil fiyatındaki düşüşü hemen yansıtmayan kurum ya da şahıslar bu artışı da hemen yansıtmazlar umarım...

Linos
30/12/2008, 20:39
Çıkarken sorun yok, anında zam gelir! :ranting2:

ugurozer
01/01/2009, 15:02
2,36 eurodiesel :)

mustafaf
02/01/2009, 10:47
2,36 eurodiesel :)

aynen ole :) bu sabah bende aldım Petrol Ofısı'nden.zamlanmıs dıye beklerken, ne goreyım 2.36TL :)

mustafaf
06/01/2009, 09:54
eurodıesel 2,35TL :)

femoli
06/01/2009, 10:45
bizim burada 2,42 ya ne yapsak mustafa sizin oraya gelip depoyumu fullesek :D :D Bize düşüş çok geç ulaşıyor yollar kapalı herhalde :S

mustafaf
06/01/2009, 11:30
olabılır abı.bızım petrol ıstasyonuyla, rafınerı arası 10 dakıka:D

gralpt
09/01/2009, 11:06
Arkadaşlar; israilin saldırısı sebebiyle petrolün varil fiyatı artınca benzine zam yapmışlar. Dün 95 oktan 2.74 iken bugün 2.83 oldu. Hani indirim ve zamlar 6 ay sonra yansıyordu??? İndirim olunca haftada 2-3 kuruş, zam olunca bir günde 9 kuruş. Artık tepki göstermek gerek. Bir millet bu kadar enayi yerine konulmaz.

makineman
09/01/2009, 11:09
Motorine de 12 kuruş zam yapılmış bu ne ya :realmad::realmad::realmad:

ekorkut
09/01/2009, 11:16
Valla çıkarken anında yansıyor pompa fiyatlarına, inerken ise yok petrolü zamanında pahalı bağladık da, pompa fiyatlarına yansıyana kadar eldeki pahalı petrolün bitmesi lazım da vs vs...

Stalker
09/01/2009, 12:19
Kaypak hükümetler petrol üzerindeki vergiden oturdukları yerde trilyonları götürdüğü sürece bu işe ne devlet el atar ne de paralarını nereye harcıyacaklarını şaşırcak kadar kar eden petrol piyasası el atar...
Resmen aralarında gizli fiyat anlaşması yapılmış gibi, nerde ser piyasa, hepsi aynı anda, aynı miktarda arttırıp azaltıyorlar...

ocean_1919
09/01/2009, 19:30
Valla çıkarken anında yansıyor pompa fiyatlarına, inerken ise yok petrolü zamanında pahalı bağladık da, pompa fiyatlarına yansıyana kadar eldeki pahalı petrolün bitmesi lazım da vs vs...

En kibar ifadeyle "e-n-a-y-i" yerine koyuluyoruz.

gralpt
22/01/2009, 11:48
Dolar yükseldi, bugün yine 8 kuruş zam geldi. Dünyada varil fiyatları o kadar düştü, bize yansımadığı için depoyu bir fulleyemedik.

femoli
22/01/2009, 18:17
En son 2 58 den aldım .. moil diye bir yerden aldım daha doğrusu almak zorunda kaldım ama sanki yakıt çabuk bitti psikolojikmidir nedir :D

HasanAliz
22/01/2009, 22:42
bugün 6 krş zam geldi kurşunsuz 95 oktana,

işin en ilginç tarafı ise bırakın 1 ay önceyi geçen hafta petrolün varil fiyatı 36 dolar civarına indi.şu an yükselme yok ama 36-39 arası oynama var.

40 dolardan 36 ya düşünce indirim yapılmadı 36 dan 39 a çıkınca 6 krş zam

mustafaf
23/01/2009, 08:42
valla ben dun yıne eurodıesel'ın lıtresını 2.43TL'den aldım.dolar bıraz dusse, zannedıyorum fıyatlara etkı edecek.dısarıdan dolarla alıp TL ıle verınce, dolar fıyatı dussede dolar kurundakı artısdan dolayı, ındırım yerıne zam yapmak zorunda kalıyorlar :)

Stalker
23/01/2009, 09:01
Düz hesap yaparsak,

Geçtiğimiz yaz dolar 1.20 idi, petrolün varili $145 dı. Bizdeki benzin litre fiyatı 3.45 olmuştu.
Bu aralar dolar 1.70 oldu diyelim, varilde $40 olsun. Benzin litre fiyatı 2.85.

1.20 x 145 = varili 174TL
1.70 x 40 = varili 68 TL
Tam 2.5 Katı azalma var...
Pompa fiyatlarını oranlarsak, 3.45 / 2.85 = 1.2
Direkt malzeme maliyeti 2.5 kat azalırken fiyatının 1.2 azalması pek normal değil...

Artık nasıl bir vergi sistemi yada ser piyasa denetimi yapılıyor tam olarak bilemiyorum ama enayi yerine konulup sömürüldüğümüz kesin...

mustafaf
23/01/2009, 11:18
senın hesabınla bakarsak haklısın.ama bende dahıl olmak uzere kımsenın anlayamadıgı ve cozemedıgı bır vergılendırme sıstemımız oldugu ıcın, sadece kendı kendımıze hesap yapıp duruyoruz...

mustafa
23/01/2009, 13:22
Benim haberlerden dinlediğim kadarıyla;

Varil fiyatı ne kadar olursa olsun sabit 1,92 TL vergi var dolayısıyla varil fiyatlarının düşmesinin sabit olan vergi tutarına etkisi yok.

anvil
23/01/2009, 14:00
https://img172.imageshack.us/img172/4205/akaryakc4b1txz9.jpg (https://imageshack.us)

mustafaf
04/02/2009, 08:53
Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,42TL/Lt.

narkoz30
04/02/2009, 11:58
opetten alıyorum aynı paraya arabamı da yıkatıyorum extradan. :)

mustafaf
04/02/2009, 12:11
valla ben opetten yakıt almasamda arabamı bedavaya yıkatıyordum, ancak otomatık yıkama boyaya o kadar zarar verıyor kı, ustune para verseler daha da yıkatmam otomatık yıkamada...

mustafaf
13/02/2009, 11:24
Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,38TL/Lt.

femoli
13/02/2009, 11:35
total 2,51 düştü 2,49 :D

narkoz30
13/02/2009, 16:25
Petrol ofisi kullanmaya başladım vmax bakalım fark edecekmi 30 ytl lik eurodiselle 215 km gidebildim şehir içinde sizce normal mi?

HasanAliz
13/02/2009, 22:24
benzinin litre fiyatı petrolün varilinin 39 dolardan 36 dolara düşmesiyle (!) birlikte tüm dünyada 1 doların altındayken Türkiyede bugün 2,92 TL ye yükseldi (!)

şekerlioğlu
13/02/2009, 22:29
Artık günümüzde geçerliliği kalmıyan,ama geçmişte oldukça popüler olan bir slogan vardı."düzen" değişecek.bu slogan,geçmişte yıllarca kullanıldı.fakat,şahsi düşüncem olarak,yıllar sonra,bu sloganın çok anlamsız olduğunu anladım.bir gerçek vardıki halk zaten oyları ile "düzeni"değiştiriyor,lakin her see "düzülmekten kurtulamıyordu.ne yazıkki halkımızın,"düzeni"değiştirken "düzülen"i değiştirmek gibi bir şansı hiç olmadı.çünki, sorunun çözümü"düzeni"değiştirmekten geçmiyordu.asıl çözüm ise "düzen"ve"düzülen"in olmadığı bir sistemde yaşamaktan geçiyordu.buda beşyılda bir oy vermek ile sağlanamazdı.çünki günümüzdeki"düzen"ancak "düzenin"değişmesine imkan verecek şekilde tasarlanmış türkiye'ye özgü bir "matrix"sistem yaratmış.ve bu ülkenin halkıda beş yılda bir kırmızı hapı alarak kendi hayal dünyasını kurmak zorunda kalmıştır.saygılar

siromar
13/02/2009, 23:31
konya yaka da bir yer var Moil (cok bilinen ve kaliteli bir yerdir), 2.75 di benzin, gayet de kalitelidir benzini. Genelde oradan almaya calısıyorum. Hatta sordum niye ucuz sizde diye, pompacı abi patronu kızdırdılar dedi :D:D keşke herkes kızsa :D

narkoz30
15/02/2009, 19:42
Bu benzin ve akaryakıt ile oynayanların topunu.....xobsc@sa+6)[&^@^?-'+%W^%+@''^&@&++ anlayan anlasın artıkın
Şimdi tepki alacam ama yanıda da bir çok arkadaş benim gibi düşünüyor buna eminim.
BEN TC VATANDAŞI OLARAK HALA NEYE GÖRE BU FİYATLARIN DEĞİŞTİĞİNİ VE +- SEBEPLERİNİ BİLMİYORUM ACABA 2 ÜNİVERSİTE BİTİRMİŞ BİRİ OLARAK NEDEN KAFAM BASMIYOR ARKADAŞLAR EN AZINDAN BANA BİR ÇARE BULUN 37 YAŞINDA DEMANS MI OLDUM. :) DİĞER TC VATANDAŞI ARKADAŞLARIM HAKKIMIZI NEREDE ARAYACAZ NERELERDE BU KONULARDA AÇILAN DAVALAR VAR?
kusura bakmayın büyük yazdım büyük düşünüyorum. Kolay yoldan zam yaparak paralarına para katan ve bizleri fakirleştiren zihniyetlere içimden gelen herşeyi yazamasam da BİR TÜRK OLARAK DÜNYANIN EN PAHALI BENZİNİNİ KULLANAN ÜLKEMİN ZAVALLI DURUMA DÜŞÜREN VE BU DURUMA ACİZ KALAN TÜM KATKISI OLAN İNSANLARI İNSANLIK ADINA LANETLİYORUM.

Ziyaretçi047
16/02/2009, 10:20
Dostum seni çok iyi anlıyorum. Hatta 2 üniversiteden ben de umudu kestim anlayabilmek için 3 üniversite bitirme planlarım var. Bakalım... :S

femoli
16/02/2009, 11:51
3 değil 33 üniversitede bitirseniz bunu anlayacağınızı sanmıyorum , Bu keyfe kederlik olduğu müddetce biz bu paraları ödemeye mecburuz ..

ugurozer
17/02/2009, 10:30
neticede bu başımızdakilerde uni. bitirmiş adamlar. uni bitirmeyle olmuyor bunlar kanla, cigerle alakası var. İlerisini gormeyle ancak bu dunya ile limitlemeyerek... umarım anlayan arkadaşlarım vardır beni.

ABNEW
18/02/2009, 00:27
Uğur anlıyoum da, o başımızdakileri de biz seçiyoruz maalesef.Esas bunu anlamak mesele :)

makeles
18/02/2009, 18:30
biz seçiyoruz diyince bişiler yazmak istedim.. meslek icabı insanlarla haşır neşir içindeyim her nöbetimde yüzlerce hastaya bakıyorum (ortalama 250) inanın daha okuma yazma bilmiyoruz, anlaşmak için cebelleşiyoruz.. aralarında ibretlik insanlar da olmasa hiç çekilmez.. meslek icabı aktif olarak siyaset yapamıyoruz malum, ancak çevremizdeki insanları etkileyerek değiştirmeye çalışmadıkça, başımıza geçenlerden ve onları seçenlerden yakınmamız bitmeyecek gibi.. olan bitene anlam veremeden "nasıl oluyor da oluyor?" diye düşünerek hatta bazen çıldırarak, isyan ederek geçiyor ömür.. 27 yaşımda insanlardan ve dertlerinden bıkmamak için enseyi karartmamak için hep bir neden arayıp duruyorum.. ya işi gırgıra vuracaksın yada herşeyde tasalanıp duracaksın.. yani özetle nasıl oluyorda petrol fiyatları düşerken pompa fiyatları hala aynı kalıyor? çözemedim.. :)

ugurozer
19/02/2009, 15:00
:)

ugurozer
20/02/2009, 10:32
bu arada po eurodiesel 2,33 allah allah :) geriliyormu ne simdi dolar 1,70 oldu diye bi zam koyarlar 2,55 olur :)

mustafaf
20/02/2009, 11:38
ewt valla bızım burda da fıyatlar dusmus...

Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,31TL/Lt.

narkoz30
21/02/2009, 18:39
Yukarıda yazdım ya zaten üniversite mezunu olarak hesap kitapla alakalı bilgi birikimim geniş (işletme mezunuyum üstüne iktisat) 2. si eğitime başlarken tıbbı 3. seneden bırakarak işletmeye geçtim. Kalem kağıdı alıp 4 işlemden başkasını yapmadım meslek hayatımda. En basitimizden ilkokul mezunu arkadaşların bile yapabileceği cinsten.

Yoksa bu hesaplamaları yapmak için cem yılmazın da dediği gibi fosfor mu almamız gerekiyor ne kadar fosfor o kadar zeka :)

Bizi ve bizim gibi 4 milyon şöförü enayi yerine koyan ve koskoca cumhuriyeti benzinden petrolden akaryakıttan aldıkları vergi ile idare eden zihniyetler bilsinler ki enayi yerine konmamızın hoşumuza gitmediğini ve bilsinler ki (biz çok iyi biliyoruz) seçimlerden sonra vatandaşın başına yağmur olup zam yağacaklarının farkında olduğumuzu.
Geçmişte de bu böyleydi şimdide bu böyle başı sıkışınca akaryakıta zam yapmayı çare gören bu zihniyeti top yekün kınıyorum.

HasanAliz
21/02/2009, 22:08
shell 95 oktan 2,87 tl/lt
dolar bayağı fırladı acaba depoyu fullesek mi

makeles
23/02/2009, 23:41
2,33 den fullettim.. bizim forumu okumaya başladılar herhalde.. :D

mustafaf
16/03/2009, 09:54
bırkac gun once yazacaktım, ama unuttum.petrol fıyatları yıne yukseldı :S

Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,38TL/Lt.

Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,36TL/Lt.

Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,45TL/Lt.

Petrol Ofısı V/Max Kurşunsuz (95 Oktan) = 2,96TL/Lt.

dun sabah mazot alırken aklıma bırsey geldı guldum.sımdı bu kadar OTV ındırımı yapıp, yuzbınlerce arac satıyorlar ya, sankı bu arabalar suyla calısacak.ordan kıstıkları parayı, petrole zam yaparak cıkarıyorlar...

Petrol Ofısı V/Max10 (10ppm)Eurodıesel = 2,50TL/Lt.

Petrol Ofısı V/Max (95 Oktan) Kurşunsuz = 3,00TL/Lt.

fgezgini
24/07/2009, 19:13
Arkadaşlar başlığa artık tarih atmak zorunda kaldım, zam haberleri karışmasın diye; evet bugün benzine bir zam daha geldi, sanırm yarın ve ertesi gün motorine de gelecektir. Yola devam ediyoruz ancak artık balatalar sardı durabilirmiyiz bilmiyorum.

fgezgini
25/07/2009, 04:29
Bu kadar okunan fakat cevap yazılmayan bir konu ilk kez görüyorum. Sanırım zam konusu artık normal karşılanıyor ya da sıradanlaşmış bir haber. Sanırım herşeye alıştırıldık ve artık kaynayan suyun farkında değiliz.

leothesaint
25/07/2009, 09:52
dünya üzerinde vatandaşından bukadar vergi alan bir devlet varmıdır acaba ve yine dünya üzerinde bukadar zamma tepkisiz kalan bir millet varmıdır acaba? arkadaşlar tepkisiz kalırsanız düzülmeye devam ederiz seçimde dağıtılan bedava beyaz eşyanın otomobil sektörünü kurtarmak için idirilen verginin acısı katmer katmer çıkıyor.

femoli
25/07/2009, 10:30
Tam tatil zamanı sanki inadınaymış gibi yapılan kazığa bak .. yaz yaz ne olacak sanki bizi ifleyenmi var bişiler yapmak lazım ..

rodopian16
25/07/2009, 11:16
Bu kadar okunan fakat cevap yazılmayan bir konu ilk kez görüyorum. Sanırım zam konusu artık normal karşılanıyor ya da sıradanlaşmış bir haber. Sanırım herşeye alıştırıldık ve artık kaynayan suyun farkında değiliz.

Doğru diyorsunda millet bu konuyla ilgili düşündüklerini buraya yazsa site +18 onaylaması ister onun için yazmayalım.

ocean_1919
25/07/2009, 11:45
Fazla yorum yapılmamasının nedeni zamların normal karşılandığı yada alıştığımız için değil. Kendi adıma hafif bir eleştiri üslubu bulamadığım için yorum yapmayı tercih etmedim. Ben hayır dualarımı sorumlular için eksik etmiyorum...:whip0000:

Erdem Bozdağ
25/07/2009, 15:30
Gerçekten insan artık bu durumlar karşısında birşey yazmaya eli gitmiyor.Bir şey söyleyecek olsa kesin kötü şeyler olcağı için tercih de etmiyor açıkcası söylemeyi...

Moosty
25/07/2009, 19:08
Sitenin kapatılmadan devam edebilmesi açısından ben içimdekileri söylemeyeceğim.

fgezgini
27/07/2009, 22:16
Motorin =1 kuruş
Benzin =1 kuruş

Arkadaşlar, bundan sonra konu başığının tarihini yazarak zam ya da indirim ****poster_s:) haberlerini bu şeklde duyuralım. Böylece forumda bunla ilgili bir hafıza oluşturmuş oluruz. Bu aralıkta giderse ayda en az 10 kuruş zam garanti. Herkese hayırlı olsun, başka ne diyim....

rodopian16
28/07/2009, 13:44
petrol 69 dolar dolar 1,52 tl motorin 2,53 tl
petrol 71 dolar dolar 1,47 tl motorin 2,62 tl olması gereken 2,52 demek ki akaryakıtçılara yada vergiye 10 kuruş lt başı üflemişler bizim cebimizden. Ne olsun? HARAM ZIKKIM OLSUN...

BSK
28/07/2009, 14:15
Yeter artık kazık ağzımdan çıkacak! Bu ne ya başbakanlık önünde araba mı yakalım. Seçimde dağıttığın kömürler, alışveriş çekleri, erzakları benzine zam yaparız nasıl olsa keriz çok diye mi düşündün ey Partisi? Uyan artık Türk milleti uyan.

anvil
28/07/2009, 14:50
Hergün zam geliyor zaten. Hergün için yeni bir konu açarsanız işimiz var :) Lütfen akaryakıt fiyatlarını tek bir konu altında verelim.

Konular birleştirilmiştir

fgezgini
28/07/2009, 16:24
Evet siz de haklısnız, artık forum veritabanı bile bu zam hızına dayanamayıp şişecek.

anvil
28/07/2009, 16:57
yakında deve tabanı yedeklemesi yapmamız gerekebilir :D

fgezgini
28/07/2009, 18:09
yakında deve tabanı yedeklemesi yapmamız gerekebilir :D

Bakın bunu tuttum işte, evet altyapı deve tabanı olmalı kesinlikle.:hotornot:

tunc35
28/07/2009, 19:05
aslınd bu zamlrı protesto etmeknin en güzel yolu akaryakıt almamak diyeceğim o da olmaz. Öyleyse tek bir yerden akaryakıt almak bu durumda yapılabilecek en güzel protesto yolu bence. Mesela herkez Po'dan alsa.

ugurozer
29/07/2009, 11:15
dün benzin 3,25 oldu bugun bence oglende epdk yine bir zam yapacak ...

fgezgini
01/08/2009, 22:18
dün benzin 3,25 oldu bugun bence oglende epdk yine bir zam yapacak ...

Doğru tahmin etmişsiniz, bugün zam geldi Hurriyet birde zam tarihçesini listelemiş, bu durumda ne yapıyoruz durmak yok....zama devam

Tarih benzin Motorin
23 Haziran 3,20 2,58
28 Haziran 3,05 2,49
30 Haziran 3,03 2,46
02 Temmuz 3,02 2,46
03 Temmuz 3,02 2,46
04 Temmuz 2,95 2,43
07 Temmuz 2,97 2,43
09 Temmuz 2,96 2,39
10 Temmuz 2,96 2,39
11 Temmuz 2,94 2,36
14 Temmuz 2,92 2,35
15 Temmuz 3,15 2,53
18 Temmuz 3,18 2,56
21 Temmuz 3,19 2,57
23 Temmuz 3,20 2,61
25 Temmuz 3,24 2,61
28 Temmuz 3,25 2,62
30 Temmuz 3,25 2,62
01 Ağustos 3,26 2,62

Odalar birliği başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'da ekonomi için üretim yerine tüketimle ekonomiyi canlardırcak kampanyalar peşinde koşacağına, üretime en büyük darbeyi vuran akaryakıt fiyatlarnı düşürün kampanyalarını gündemine alsa, ama nerde herkes susmuş kimse kral çıplak diye bağramıyor

ugurozer
05/08/2009, 19:02
arkadaşlar yarından itibaren benzin 3.36 euro dizel 2.66 dolar 1.46 ki cok dusuk bir kur yarın oburgun dolar 1.5 e çıktıgında benzinin fiyatı 3.50 olmaması için hiçbir sebep yok ekonomilerde biraz gelişme var petrolun fiyatının 70 lerden daha aşağı düşecegini sanmıyorum cunki.

FeaRLeSsHunTeR
05/08/2009, 19:23
arabaları satarlar satarlar yok benzine zam yaparlar yok taşıt pulunu 3 taksite çıkarırlar..yandık valla yakında herkes arabasını kitlicek duruma gelecek heralde!

Av.Efe
05/09/2010, 14:43
Aşağılık, utanılacak ama yuzsuzlerin utanmadigi bir durum aldi akaryakit fiyatlari!

agabey3838
05/09/2010, 14:55
1 varil petrol 1 dolar bile olsa bu durum bize zam olarak yansır hükümetimiz sağolsun