PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Muayene ve Genel Hususlar Hakkındaki Yönetmelik

microab
10/09/2008, 19:55
ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ AÇILMASI, İŞLETİLMESİ VE ARAÇ MUAYENESİ HAKKINDA YÖNETMELİK (https://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/22002.html)

konulardan birine cevap olarak yazdım fakat genel de bulunması yararlı olur sanırım...

06kaymak
10/09/2008, 21:00
modıfıyecı arkadaslar ısınız bence zor...cunku ekzoz dan katalıtıge kadar kontrol edıyorlar....

OzzY
10/09/2008, 22:56
benim anlamadım bi olay var. motor no şasi nonun(VIN) sondan bilmem kaç hanesi değilmi?

hem mareada hem cmaxte motor no bulunamadı diye rapor verdiler :D anlamadım yani bu adamların kusursuz diye vermemeye sözümü var :D:D

microab
12/09/2008, 19:46
Yapışkan yaptım.

Her zaman göz önünde olur hiç olmazsa...

tolgaank88
12/09/2008, 19:48
ozan izmirde mi yaptılar bunu...

OzzY
13/09/2008, 00:21
ozan izmirde mi yaptılar bunu...
Evet izmir bornova

EPKAH
13/09/2008, 11:55
madem motor noyu bulamamışlar neden geçirmişler o zaman vizeden " git kardeşim bunun motor nosu yok bu araba fake :) " deselermiş ya. allahım kimlerle nerelerde yaşıyoruz :)

OzzY
13/09/2008, 12:10
Hafif kusur olarak geçiyo.

tolgaank88
13/09/2008, 12:43
ozan,aydın ı dene istersen :D...orasıda ozele geçmemiştir umarım...:)

Nafiz
13/09/2008, 12:51
vizeden önce araba değiştirecez.İsviçrede yaşıyoruz ya.Hasta bu devlet ymin ediyorum.Zorluk çıkarmayada Gevur izmirden başlanır tabi.Sevap ya.Açacam azımı valla şimdi neyse arkadaşlar.Vizesi gelene allah kolaylık versin ne diiim...

OzzY
13/09/2008, 13:18
ozan,aydın ı dene istersen :D...orasıda ozele geçmemiştir umarım...:)
gerek kalmadı mareayıda hallettim cmaxide(hafif kusur olunca geçiyo problem yok) şubattada GP gircek bakalım ona napıcaklar :D:D

HKNZHR
27/09/2008, 00:10
ben 2007 nisanda aldım bi kac soru soralım..

muaneye nezaman girecem kac yılda bir oluyor?
muaneye gitmessek ne oluyor?
trafik cezası olanlar muaeye girebiliyormu?
vergi borcu olan girebiliyormu?
jant lastik alacam muaneyimi bekleyelim?
muane yaptırırken nekadar masraf gidiyor?
muane yaptırmak nekadar zaman alıyor?
oralarda bu işlerden anlayan adamlarla muhattap olacazmı ?
***** alması gereken birileri varmıdır?

microab
27/09/2008, 01:09
o en alttaki soru nedir öyle yav ?

HKNZHR
27/09/2008, 07:48
neden rahatsız oldunuz ? anlamadım az cok bu işlerin nasil yapıldıgını duyuyoruz öle bişi var veya yok diceksiniz..

gs007tr
21/10/2008, 12:19
walla istanbulda yıl başına kadar özel yok fırsatan istifade yaptırdım muayneyi

06kaymak
21/10/2008, 16:37
Arkadaslar yeni ogrendim ne kadar dogru arastirmadim ama yinede paylasmak istedim...xenon far takildiginda eger far yikama robotu yok ise arac muayene den gecmiyormus.gerekce kirli xenon farın isigi dagitmasiymis.....

Linos
22/10/2008, 16:07
Arkadaslar yeni ogrendim ne kadar dogru arastirmadim ama yinede paylasmak istedim...xenon far takildiginda eger far yikama robotu yok ise arac muayene den gecmiyormus.gerekce kirli xenon farın isigi dagitmasiymis.....

...tık!!!

:)

Ziyaretçi047
22/10/2008, 17:29
bu muayene olayında kendime sabır diliyorum.

Ah-MeT
22/10/2008, 17:32
walla yandık gibi biraz:)

936 maddelik kusur listesinden örnekler;

https://www.samanyoluhaber.com/images/resim/oto.gif

femoli
04/11/2008, 12:35
Bu msj pek hoş olmamış be ömür ,işleyiş sistemini bildiğimiz halde bu şekilde yaklaşmak pek bize yakışmaz.Yani alenen yazmak pek hoş olmamış:(

OzzY
04/11/2008, 13:51
muayene yerine gidiyorsun...
orada akbabalar var zaten...
ceplerine 200 ytl koyuyorsun...
kapını bile açmadan işlemlerini yapıyorlar...
kimse canını sıkmasın arkadaşlar...

genelleme yapmak yanlış...

izmir bornovada böyle birşey sözkonusu değildi (2 kere tam gün harcadım)
1000 ytl de verseniz 10000 ytl de verseniz takipçinin yapabileceği hiç birşey yok... adamlar sadece sizin yerinize kuyrukta bekliyor. kusur çıkarsa gidip yaptırıp tekrar kuyruğa giriyorlar...

z_ygt
25/02/2009, 00:08
Arkadaşlar aracımın ilk muayenesini yaptırdım.Muayeneyi Ankara-İstanbul yolunda bulunan TUVTURK muayene istasyonunda yaptırdım.Muayeneye saat 3 gibi gittim önümde 50 araba olmasına rağmen işim 5 te bitti.Size tavsiyem akşamüstü gidin.Akşama doğru daha seri bakmaya başlıyorlar.Ben gittiğimde arabalar 15 dk dan önce çıkamıyordu ancak sonlara doğru 5 dk da bitirmeye başladılar.Aslında daha çabuk sıra gelirdi de aradan muayeneyi geçememiş arabaları alıyorlar.
Benim arabanda iki hafif kusur çıktı.Biri far ayarsızlığı diğeri de motor no. görülemedi diye yazıyor.Benim arabamda tek farın ayağı kırık.Ben onu tampon yandan açılacak diye yaptırmaya yanaşmıyorum.Tahminim far ayarsızlığı o yüzden.Size sorum ben o farı kaskodan değiştirmeliyim.Far ayarı yaptırsam tekrar bozulur mu?Çünkü bir dahaki muayeneye verdikleri kağıtla gidiliyor ve hafif kusurlar tekrar görülürse araç muayeneden geçemiyor.

soldierkan
25/02/2009, 01:57
muayine zamanım yaklaşıyo benimde bikaç sorum var
2 tane reflektör istiyolardı ona bakıyolarmı bide 2 tane takoz :)

yol masrafı hariç toplam maliyeti ne kadar tuttu?

OzzY
25/02/2009, 02:21
muayene ücreti 123,90 TL

2 tane reflektör istiyolar ve bakıyolar(izmirde baktılar)

takoz istenmiyo.

femoli
25/02/2009, 09:10
takoz isteniyor ancak bir adet
istenilenler

1 yangın tüpü
1 çekme halatı
ilk yardım çantası teşekküllü
seyyar
takoz
2 reflektör
ceset torbası ( yanık örtüsü)

Ah-MeT
25/02/2009, 11:44
Ceset Torbası mı :s Tüv onaylı olcaktır kesin oda...

OzzY
25/02/2009, 11:56
takoz isteniyor ancak bir adet
istenilenler

1 yangın tüpü
1 çekme halatı
ilk yardım çantası teşekküllü
seyyar
takoz
2 reflektör
ceset torbası ( yanık örtüsü)

Mehmet abi eğer orda o dediklerini istiyolarsa (ceset torbası, çekme halatı, reflektör) onlar kendi yanlış uygulamaları hiçkimsemi bilmiyoda itiraz eden olmuyo...

Tüm araçlar için:

İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet.
Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

Ayrıca https://www.tuvturk.com/dosyaindir.asp burda bi pdf dosyası var, 16. sayfasında hiç bir araç tipi için ceset torbası aranmaz yazmakta. hatta otomobiller için boyunluğa bile gerek yok.

Yine ayrıca aynı dosyada yazdığına göre reflektör olmaması hafif kusurmuş, aynı şekilde stepnede hafif kusur.

TÜVTURK (https://www.tuvturk.com)

z_ygt
25/02/2009, 12:13
Muayene ücreti 123,90..2 tane reflektör zorunlu.Trafik setiyle ilk yardım çantasına dikkatli bakıyorlar.Ama ceset torbası istenmiyor.Ben orda sordum.Yok dediler ayrıca TUVTURK ün sitesindede yazıyor.

punto35
25/02/2009, 12:25
arkadaşlar hazır konu açılmışken aklıma takılan bişeyi sormak istiyorum benim farlar içi karartılmış bu farlara muaynede lafını ederlermi? bide plakalıktaki folyo zart zurt bunlara karışan eden oluyomu:)

femoli
25/02/2009, 13:23
ozan bizim 200 m ilerimizde bize çok geldiği için bu gibi durumlar yani resmi site de yazsın yazmasın trafik setini tam takır istiyorlar hatta ilk yardım seti tam olmadığı için ağır kusurdan gelen dahi oldu ..

OzzY
25/02/2009, 13:44
şikayet etmek lazım ozaman...

chn73
25/02/2009, 18:53
bugun bende ilk muayeneyi yaptırdım.aracım hafif kusurlu olarak muayeneyi geçti.kusurlara gelince farların ve sis farların ayarsızlıgı.hadi farlar ayarsız olabilir ona diyecek birşeyim yok ama sis farlarının ayarsızlığının kusur olarak görünmesi ilgimi çekti.sis farı olmayan araçlarda nasıl kusur buluyorlar ki.

femoli
25/02/2009, 19:07
bugun bende ilk muayeneyi yaptırdım.aracım hafif kusurlu olarak muayeneyi geçti.kusurlara gelince farların ve sis farların ayarsızlıgı.hadi farlar ayarsız olabilir ona diyecek birşeyim yok ama sis farlarının ayarsızlığının kusur olarak görünmesi ilgimi çekti.sis farı olmayan araçlarda nasıl kusur buluyorlar ki.
:D :D :D :lol:

venomtigris
25/02/2009, 19:18
TUVTURK'ün internet sitesinden alınacak çıktılarla muayeneye gitmekte fayda var sanırım. ben, iki farklı istasyonda farklı muayene sonuçları alınabilir mi onu merak ediyorum. aynı araca bir istasyon hafif, diğeri ağır kusurlu raporu verebilir mi acaba? ya da kusursuz raporu..(GP'nin tasarımına kusur bulabileceklerini zannetmiyorum ya :)) yani tanıdık ve hatalıysam idare et mantığı ne kadar geçerli bu istasyonlarda..

(inşallah cam filmlerine takmıyorlardır çok fazla......)))

the_point
25/02/2009, 19:46
arkadaşlar. ben de bu gün puntomu muayeneye götürdüm.

elemanlar "motor no bulunamıyor" diye bi hafifi kusur yazmışlar.
ne demek bu anlamadım.

tamolarak açıklayabilecek bir arkadaş var mı??

xenon
25/02/2009, 19:50
geçen hafta ben de yaptırdım. 3 kusurlu hareketimiz varmış:)

1. camlarda film (haklılar)
2. motor no gözükmüyor. (tüm gplerde bu sorun var numarayı görmek için alt kapağı sökmek lazım ki çok ilginç)
3. ilk yardım çantası eksik.( alakası yok ! ceset torbasına varıncaya kadar tam ve eksiksiz hatta üzerinde TUV onayı bile vardı, sanırım illa işey bulmak istiyorlar)

ben cumartesi sabah gittim ve 15 dkda hallettiler. far ayarı yaptırdım sabah serviste ama içime doğdu sanırım far motoruyla farları 1 pozisyonuna getirdim öyle soktum muayeneye adam abi valla ilk senin farlar düzgün dedi. ya servis hatalı ya TUV :)

ABNEW
25/02/2009, 21:38
Bu motor no durumu çok ilginç.Numara görünmüyor diye kusurlu demek çok yanlış bence.O zaman çalıntı muamelesi yapsınlar araçlarımıza.Trafik seti, far ayarı vb şeyler belki bizlerden kaynaklanabilir ama motor no sunu ben mi söktüm ya da yok ettim de kusurlu deniyor anlamadım?

OzzY
25/02/2009, 22:16
Hafif kusurların bidahaki muayeneye kadar yapılması gerektiği nerde yazıyo? ben buna dair hiç bişey bulamadım. bana göre hafif kusur zaten hafif kusurdur...

Bu motor no durumu çok ilginç.Numara görünmüyor diye kusurlu demek çok yanlış bence.O zaman çalıntı muamelesi yapsınlar araçlarımıza.Trafik seti, far ayarı vb şeyler belki bizlerden kaynaklanabilir ama motor no sunu ben mi söktüm ya da yok ettim de kusurlu deniyor anlamadım?
Arda abi TUVTURKün sitesinde yazdığına göre; yurtdışında motor no kullanılan bişey değilmiş bu nedenle üreticiler kolayca görülebilen bi yer yerine alakasız yerlere koyabiliyomuş. TUVTURKUN hiçbi sökme takma yetkisi olmadığı için sadece görünen yerlere bakıyolarmış.

TUVTURK'ün internet sitesinden alınacak çıktılarla muayeneye gitmekte fayda var sanırım. ben, iki farklı istasyonda farklı muayene sonuçları alınabilir mi onu merak ediyorum. aynı araca bir istasyon hafif, diğeri ağır kusurlu raporu verebilir mi acaba? ya da kusursuz raporu..(GP'nin tasarımına kusur bulabileceklerini zannetmiyorum ya :)) yani tanıdık ve hatalıysam idare et mantığı ne kadar geçerli bu istasyonlarda..

(inşallah cam filmlerine takmıyorlardır çok fazla......)))

bu imkansıza yakın bi durum bence, çünkü tüm kusurların ne olduğu oldukça kabarık bi tabloda belli. birçok aksamda elektronik cihazlarla kontrol ediliyo, bu cihazlarda sorun olmadığı sürece(ki bunlarda düzenli olarak kontrol edilip kalibrasyonu yapılıyomuş) farklı sonuç çıkması çok zor.

bence gayet doğal bişey, sonuçta sis farı bi araç için zorunlu bi donanım değil ancak varsa düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli...

z_ygt
25/02/2009, 22:51
Bende de motor no. görülemedi yazıyor.2 sene sonra tekrar verdikleri kağıtla gidilecek ve bu kusurlar tekrar tespit edilirse araç muayeneden geçemeyecek.Bu motor no.yu nasıl halledicez?

OzzY
25/02/2009, 22:57
Bende de motor no. görülemedi yazıyor.2 sene sonra tekrar verdikleri kağıtla gidilecek ve bu kusurlar tekrar tespit edilirse araç muayeneden geçemeyecek.Bu motor no.yu nasıl halledicez?

Hafif kusurların bidahaki muayeneye kadar yapılması gerektiği nerde yazıyo? ben buna dair hiç bişey bulamadım. bana göre hafif kusur zaten hafif kusurdur...

yazmıştım önceki mesajımda bu konu hakkında bi bilgi varmı?

edit: mail attım bakalım ne cevap gelicek(mi :D)

ABNEW
25/02/2009, 23:48
Hafif de olsa bu numarayı hala çok saçma buluyorum.Motor no su yoksa bence polise haber versinler ve araçlarımız çalıntı muamelesi görüp çekilsin o zaman.

Ozan, madem araç muayenesi Avrupa Standardına kavuştu, bu motor no su nasıl problem olabiliyor hala bunu Tüvtürk Yetkililerine sormak lazım.Zaten hiçbir şeyi doğru yapmayı beceremiyoruz.Yarı düzen Avrupa yarı düzen şark al sana hafif kusur:)

OzzY
26/02/2009, 00:10
dediğin gibi mantıklı değil tabii ancak bu şekilde açıklamışlar:

bir diğer sürekli vurguladıkları noktada bu kusurları TUVTURKun belirlediği değil tespit ettiği.
burda esas sorun Ulaştırma Bakanlığı oluyo.

Aracımın Motor Numarası bulunamadı, servise yönlendirildim, neden ?

PERİYODİK MUAYENE’DE:
Periyodik Araç Muayenesinde “Hafif Kusur”
olarak degerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç
muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar
muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle sizin
için problem teskil etmez.

TESPiT VE EK 1 İÇİN
Mutlaka görülmelidir. Motor no silikse, bulunamıyorsa ya da okunamıyorsa, TÜVTURK
uzmanı emin olamıyorsa, tespit islemini gerçeklestirmez . Tespit yapılmıs sayılmaz.
Neden Göremiyoruz ? Yurt dısında Motor No bir tespit unsuru olarak görülmediginden
ötürü üretici firmalar motor numarasını gözle direkt olarak görülemeyecek yerlerin altına
koymaktadırlar. Bu, numaraların bulunmasını zorlastırmaktadır. ve
TÜVTURK, sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapmaktadır ve herhangi bir
açma- sökme islemi yapma yetkimiz yoktur.
Bu nedenle böyle bu araçlar yetkili servislere gönderilir

ABNEW
26/02/2009, 00:16
Benim anlamadığım şey, Tüvtürkün denetleme yaptığı maddeler eğer Avrupa Standartlarındaysa bu durumda motor no su önemsiz olmalı.Yok eğer kriterleri biz belirlediysek Tüvtürk e ne gerek vardı eski istasyonlarda eski yöntemle denetim devam etseydi o zaman...

OzzY
26/02/2009, 00:22
Neyi doğru yapıyoruz ki :D:D

bence bunlar kriterlere bakarken motor no önemli bişey baksınlar diyip eklemişlerdir listeye :D

komik bulduğum başka bir konu ise:

Gecikmelerinde %5 fazla ücret alıyorsunuz, ancak Karayolları Araç Muayene
stasyonlarında bu yoktu. Bir günlük gecikme için 1 aylık fazla ücret alındı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca muayene süresi geçirilen
araçlardan gecikilen beher ay için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir.
Tahsil edilen tutarların tamamı Maliye Bakanlıgı Gelirler daresi Baskanlıgı’na
aktarılmaktadır.

Yasalar geregi gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır, 1 günlük veya 20 günlük
gecikme 1 ay olarak degerlendirilir.

Karayolları tarafından yapılan araç muayenelerinde bugüne kadar belirtilen ücret
fazlasının tahsil edilememesi kanunda bunun özellestirme ihalesinde tanımlanan “İşletici”
tarafından tahsil edilebilecegi nedeniyledir. İşletici olan TÜVTURK faaliyete geçince ilgili
kanun uygulanabilir hale gelmistir.

Ulastırma ve Maliye Bakanlıkları TÜVTURK'den bu cezai durumu denetlemesini ve
gecikme cezası uygulamasını gerçeklestirmesini istemistir.

Birde Arda abi jant için şöyle bi açıklama var bu uygunluk nasıl kontrol ediliyo bilgin varmı?

Çelik jant yaptırdım, aracımı muayeneden geçirmediler !
TÜVTURK’de araç muayenesi yapılırken araç jantlarını çelik ya da alasım olup
olmadıgına bakılmaz.
Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunlugu kontrol edilir . Araç muayene
istasyonlarında bu kontrol ayrı bir elektronik ekipman ile yapılmaktadır.
Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanmaktadır.

OzzY
26/02/2009, 12:11

yazmıştım önceki mesajımda bu konu hakkında bi bilgi varmı?

edit: mail attım bakalım ne cevap gelicek(mi :D)

Sayın Ozan Karasavuran,

Öncelikle müşterimiz olarak tarafımıza iletmiş olduğunuz görüş, öneri ve sorularınızın bizler için bir gelişim fırsatı olduğunu belirtir, göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyet için teşekkür ederiz.

Bir sonraki muayenede, aracın o andaki durumu ile ilgili rapor çıkartılacaktır. Bununla birlikte tespit edilen hafif kusurların araç ve karayolları güvenliği, ayrıca Karayolları Trafik Kanunu ve diğer kanun ve mevzuatlar çerçevesinde olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için giderilmelerini önermekteyiz.

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla,

TÜVTURK A.Ş.

ABNEW
26/02/2009, 15:10
Birde Arda abi jant için şöyle bi açıklama var bu uygunluk nasıl kontrol ediliyo bilgin varmı?

''Çelik jant yaptırdım, aracımı muayeneden geçirmediler !
TÜVTURK’de araç muayenesi yapılırken araç jantlarını çelik ya da alasım olup
olmadıgına bakılmaz.
Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunlugu kontrol edilir . Araç muayene
istasyonlarında bu kontrol ayrı bir elektronik ekipman ile yapılmaktadır.
Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanmaktadır. ''

Ozan, bu da çok komikmiş.Nasıl olacağını tahmin ediyorum:

Örneğin T-Jet sporttaki standart 17'' için yok bu olmaz fazla büyük denebilir ya da tam tersi, ben kışın 15'' lik kış lastiği kullanıyorum.Bu şekilde gidersem belki de bu araca 15'' çok küçük bu şekilde onaylayamayız git jantını büyütte gel de diyebilirler.Sonuç hafif kusurlu :D

Bence ilgili araç için orijinal yuvarlanma uzunluğu temel alınmalı ve buna göre hesap yapılıp sonuç bildirilmeli.Tabi bana göre oldukça gereksiz bir madde bu da...

yakut
27/02/2009, 20:14
Bugün bende puntomun muayenesini yaptırdım.Sonuç olarak motor no bulunamadı ve hafif kusur ile geçti
Oradaki görevlinin dediği " önemli değil önemli olsa bulurdum" demesi ve önemli değil ise niye kusur alıyor bizim puntolarımız bu konuda anlamış değilim

EPKAH
27/02/2009, 22:16
geçenlerde babam 2008 model doblosunu araç muayenesine götürdü bornova'daki tüvtürk e.
ilk girişinde bulunan kusurlar.
*motor no bulunamıyor.
*kısa farlar ayarsız.
*uzun farlar ayarsız.
araç ağır kusurlu olmuş tabi haliyle. sonra gitmiş farları ayarlatmış ve aynı gün tekrar girmiş.
bulnan kusurlar.
*motor no bulunamıyor.
*uzun farlar ayarsız.
araç hafif kusurlu olarak geçti. seneye bakalım ne olacak. merakla bekliyorum. uzun farları tekrar ayarlatacağız da motor noyu bulunabilir nasıl yapacağız merak ediyorum.

OzzY
27/02/2009, 22:22
geçenlerde babam 2008 model doblosunu araç muayenesine götürdü bornova'daki tüvtürk e.
ilk girişinde bulunan kusurlar.
*motor no bulunamıyor.
*kısa farlar ayarsız.
*uzun farlar ayarsız.
araç ağır kusurlu olmuş tabi haliyle. sonra gitmiş farları ayarlatmış ve aynı gün tekrar girmiş.
bulnan kusurlar.
*motor no bulunamıyor.
*uzun farlar ayarsız.
araç hafif kusurlu olarak geçti. seneye bakalım ne olacak. merakla bekliyorum. uzun farları tekrar ayarlatacağız da motor noyu bulunabilir nasıl yapacağız merak ediyorum.bi yanlışlık olmasın uzunlar ağır kısalar hafif kusur.

bunun dışında motor no ile ilgili yazdıklarımızı okursanız iyi olur. bulunur yapmak diye bişey yok ancak o kusurları kaldırmak istiyorsanız yetkili servisten bu aracın motor nosu budur diye yazı almanız lazım.

ancak yazdığım gibi hafif kusurların bir sonraki muayane için etkisi yok, bir sonraki muayanede yine motor no bulunamadı diye hafif kusur vericekler ve yine hafif kusurlu olarak geçicek.

far ayarı içinse makinaları çok hassas en iyi yerde ayarlatsanız bile sorun çıkabiliyo...

EPKAH
27/02/2009, 23:34
bi yanlışlık olmasın uzunlar ağır kısalar hafif kusur.

bunun dışında motor no ile ilgili yazdıklarımızı okursanız iyi olur. bulunur yapmak diye bişey yok ancak o kusurları kaldırmak istiyorsanız yetkili servisten bu aracın motor nosu budur diye yazı almanız lazım.

ancak yazdığım gibi hafif kusurların bir sonraki muayane için etkisi yok, bir sonraki muayanede yine motor no bulunamadı diye hafif kusur vericekler ve yine hafif kusurlu olarak geçicek.

far ayarı içinse makinaları çok hassas en iyi yerde ayarlatsanız bile sorun çıkabiliyo...
evet yanlış hatırlıyor olabilirim kısalar ayarsız yazıyor olabilir. 1 ay önceydi muayene.
birsonraki muayenede sorun olmayacaksa yazıyla falan uğraşamam ne yazarlarsa yazsınlar hafif kusurlu veya başka bişey, geçsinde gerisi fasa fiso.
acaba forumda veya tanıdık birinde, aracı için kusursuz yazan biri var mı çok merak ettim.

ArcA
11/03/2009, 10:24
dün benim aracımda muayeneye girdi. sonuç "motor no : bulunamıyor : hafif kusur"
anlaşılan fiata bi telefon edip sormak zor gelmiş bunlara :P
bu arada muayeneye giren herkes rapor sonuçlarını bir başlık altına yazsa karşılaştırma açısından fena olmaz. hatta hemen genel kısmına açıyorum konuyu..

civcivx
17/03/2009, 10:41
Anladığım kadarıyla aşağıdaki malzeme tamam ise, ekipmandan kusur bulamamaları lazım:

İlk yardım çantası
2 adet üçgen reflektör
Yangın söndürme cihazı
Stepne

İlk yardım çantasının içeriği ise:

Büyük sargı bezi, 2 adet
Hidrofil gaz steril, 1 kutu
Üçgen sargı, 3 adet
Antiseptik solüsyon, 1 adet
Flaster, 1 adet
Çengelli iğne, 10 adet
Küçük makas, 1 adet
Esmark bandajı, 1 adet
ike, 1 adet
Yara bandı, 10 adet
Alüminyum yanık örtüsü, 1 adet
Tıbbi eldiven, 2 çift
El feneri, 1 adet

Yani takoz, çekme halatı, boyunluk, tebeşir vb. şeylere ihtiyaç yok. Çünkü Tüvtürk'ün sitesinde sadece bunlar yazıyor.

OzzY
17/03/2009, 12:52
Cem abi doğru ancak bunları isteyenlerde varmış bu durumda biz bilgilendirmek zorunda kalıcaz heralde :D

anvil
17/03/2009, 14:31
Girişte hemen yakalıyorlar yok boyunluk lazım, yok yangın söndürücünün gününün dolmamış olması lazım diye ama onlar para tırtıklamaya çalışan keneler sadece.

OzzY
17/03/2009, 14:55
Fatih abi, onları demiyorum Mehmet abi yazmıştı daha önce ceset torbası vs istiyolar diye.

civcivx
17/03/2009, 15:17
Valla ben Tüvtürk'ün ekipman liste çıktısı ile gideceğim muayeneye. Başka şeyler isterlerse listeyi gözlerine sokarım. Onlardan da istedikleri şeyleri yazan resmi bir döküman isterim, öyle sözle olmaz. Gerekirse Tüvtürk çağrı merkezini de ararım yanlarında.

Bu arada bazı büyük illerde randevu ile muayene başlamış bu haftadan itibaren, en azından saatlerce beklemek zorunda kalmayız. Şu vergi borcu yoktur yazısını da orada verseler tam olurdu. Ayrıca ekrandan görülebilen bir şey için yazı istenmesi, isim değişse de hala aynı bürokratik kafayı taşıdığımızı gösteriyor.

anvil
17/03/2009, 15:22
Valla ben Tüvtürk'ün ekipman liste çıktısı ile gideceğim muayeneye. Başka şeyler isterlerse listeyi gözlerine sokarım. Onlardan da istedikleri şeyleri yazan resmi bir döküman isterim, öyle sözle olmaz. Gerekirse Tüvtürk çağrı merkezini de ararım yanlarında.

Bu arada bazı büyük illerde randevu ile muayene başlamış bu haftadan itibaren, en azından saatlerce beklemek zorunda kalmayız. Şu vergi borcu yoktur yazısını da orada verseler tam olurdu. Ayrıca ekrandan görülebilen bir şey için yazı istenmesi, isim değişse de hala aynı bürokratik kafayı taşıdığımızı gösteriyor.

dün bizim doblonun muayenesini yaptırdık. ekstradan kıl tüy istemiyorlar. vergi borcu yoktur kağıdı da istemiyorlar. ekranda görüyorlar zaten. bizim 1 vergi borcu yatmamış, ekranda gördüler. yatırdık geldik. hiçbir makbuz göstermeden yine ekrandan yattığını gördüler.

randevu sistemi istanbul, ankara ve izmirde şimdilik başlayacak.

OzzY
17/03/2009, 15:30

Cem abi, internette borcun görünmüyosa sorun çıkmaz. onu bi terslik olursa filan diye istiyolar. ben 3 sefer gittim 3ündede belge vermedim sorun çıkmadı.

femoli
17/03/2009, 15:35
Evet borcu yoktur kağıdını orada sorun çıkmaması için alıyorsunuz zaten, oradan istedikleri için değil .Yani kendi ruh sağlığınız için oraya gidince birde borç çıkarılıp gidin yatırın gelin dememeleri için :)

civcivx
17/03/2009, 16:12
Hmm iyiymiş o zaman. Sitelerinde üstüne basa basa yazmışlar birkaç yerde, belgeyi getirin diye. GİB'den kontrol edince borç görünmüyor. O halde şu 2.reflektör, alüminyum örtü gibi şeyleri ayarlamak lazım artık :D

femoli
17/03/2009, 17:26
Sen yinede yanında götür :)

microab
17/03/2009, 17:40
Şu vergi borcu yoktur yazısını da orada verseler tam olurdu. Ayrıca ekrandan görülebilen bir şey için yazı istenmesi, isim değişse de hala aynı bürokratik kafayı taşıdığımızı gösteriyor.

Cem;

orada ekrandan görüyorlar ve borcu yoktur belgesini istemiyorlar.En azından Nevşehir de böyle yapılıyor.

Dün yaptırdım muayeneyi ve sadece randevu alıp alamayacağımı sormak üzere gitmiştim,yanımda evrak falan yoktu,fakat sağolsun görevli bayan hemen halledelim şu anda tenha iken bu iş bitsin dedi ve ekrandan takip edebileceğini söyledi.

Toplamda 40 dakikada iş halloldu :)

jackal
23/03/2009, 23:29
Muayene tarihinden daha önce gidebiliyormuyuz bilginiz varmı (15 gün önce mesela) vakit darlığı probleminden ötürü ...

OzzY
24/03/2009, 01:47
Muayene tarihinden daha önce gidebiliyormuyuz bilginiz varmı (15 gün önce mesela) vakit darlığı probleminden ötürü ...
Evet gidiloyo, ne zaman isterseniz gidersiniz sınır yok. ben 1 ay önce gittim, daha 1 ay var dedi biliyorum dedim :D

favo
11/04/2009, 19:19
Multijet motorlarinin motor numarasi motorun neresinde bilen varmi?

ocean_1919
11/04/2009, 19:30
Multijet motorlarinin motor numarasi motorun neresinde bilen varmi?
Aracı kanala alıp altından bakman gerekli. Tam olarak yerini hatırlamıyorum ama çamur ve pası temizleyip ayna yardımı ile numaraları okuyabiliyosun. Ben aracı aldığımda ikinci el olduğu için kontrol etmişlerdi. Ruhsat işlemleri için.

tombalak
11/04/2009, 22:00
Bir kaç gün önce tanıdığımız birisi aracını vizesi için fethiye'ye gittiler 2006 model aracın borcu olmadığı halde borcu çıktı bu tabiki vergi dairesi ile alakalı bir durum ama benim tavsiyem mutlaka aracınızın borcu olup olmadığını araştırıp gitmeniz boşa zaman kaybetmeyin.

tombalak
15/04/2009, 22:43
Nasip olursa bu cuma aracımı vizeye götürcem xenonları söktüm orjinal ampulleri taktım ne olur ne olmaz işimi garantiye almak istedim. tüvtürk;'ün sitesinde takoz diye yazmamışlar yoksa benmi görmedim. Aracımda cam filmi sonradan taktığım rüzgarlık 205 - 45 - 17 jant ve lastiklerim birde anfi ve jbl sub. var bunlara birşey derlermi? Gitmeden önce öneriniz varsa bekliyorum arkadaşlar

OzzY
16/04/2009, 00:26
jantlar sorun olucaktır muhtemelen(tjet sportlarla aynı ebatlarda olduğu için lazım ama 17ler ağır kusur diye duymuştum)
filmler hafif kusur sorun yok.
spolier konusunu bilmiyorum.

tombalak
16/04/2009, 09:21
Fethiye ve Marmaris istasyonları aradım 17 jantın bir engel teşkil etmeyeceğini söyledir. Marmaris şube lastik sürtme yapmıyorsa sorun olmaz dediler. Yinede 17 jant ile vizeye giren varsa bilgi verebilir mi?

tombalak
17/04/2009, 23:18
Bugün vize için sabah erkenden kalkıp tüvtürk fethiye'ye gittim sabah 7de ordaydım 37ci araç olarak sıra alabildim. Yorucu bir bekleyişden sonra saat 12de aracım içeriye alındı. İlk olarak camlara ve silecekler kontrol edildi daha sonra fren testi yapıldı ardından ışıklara bakaldı ( sinyaller,parklar vs... ) ardından aracın altına girdiler ensonda çıkışda far ayarlarına baktılar. 3 hafif kusur ile aracım vizeden geçti

1- Camda folyo var
2- Motor no bulunamıyor
3- Sağ kısa far ayarsız

OzzY
18/04/2009, 02:12
merak ettim kaç peron var (daha doğrusu kaç peron çalışıyo :))

tombalak
18/04/2009, 11:21
2 peron var 2 side çalışıyor hatta 6 kişi çalışıyorlar peron başı 3 kişi günlük 100 arac bakabiliyorlarmış beş bucukda kalktım altıda yola çıktım ve yedide oradaydım 5 saat bekledikden sonra sıra bana geldi. bekleme salona vs yok dışarıda gölge diye hiçbirşey yok sıcakda beklemek zorunda kaldık.

OzzY
18/04/2009, 14:37
tahmin etmiştim 2 peron olduğunu :) ama saat 12de 37 diyince şaşırdım izmir bornovada 4 peron var günde 150 araç kadar bakıyolar fethiye iyi çalışıyomuş :)

ocean_1919
25/04/2009, 20:21
Bugün aracımı muaye götürdüm ve hafif kusurlu olarak geçtik. Motor numarası bulunamamış ve ilk yardım çantasının bazı malzemeleri eksikmiş.
Randevulu gittim 1 saatte işim bitti. Belki de daha az sürdü. Muayeneyi yapan eleman direksiyonu çok yumuşak abi diyo. Dedim city açarsan daha daha yumuşar :)

HasanAliz
02/05/2009, 11:21
bende buygün sabah muayeneye gittim.

mutlaka ama mutlaka randevulu gidin arkadaşlar.yoksa sabahın köründe sıraya girersiniz.randevusuz gelenler sırada bekliyordu.

ben 2 hafta önceden randevu almıştım.sabah 8,50 de içeri aldılar.işlemlerini yap bekle dediler.sıra nosu aldım.hemen muayeneye girdim.o kadar gözümde büyütmüştüm ki bu işi sıkıntı basmıştı artık.ama meğerse ne kadar kolay bir işmiş.şehir ve forum efsanelerine inanmayın arkadaşlar.15 dk da işiniz bitiyor.hele bizim puntoların geçmemesi mümkün değil ( modifiye,sonradan donanım ekleme vs harç).
frenlere,aks bağlantılar vs, farlara çok dikkat ediyorlar gerisi yalan.ilkyardım çantasına bakmadı bile.beni çağırdı.bagajı açar mısınız dedi.açtım tüp var dedi.ilkyardımda herşey tam mı dedi dedim zaten görüyorsunuz yeni aldım muayene için yönetmeliğe uygun yazıyor dedim.tamam beyfendi dedi.ama reflektörlerin 2 tane olup olmamasına dikkat etti.sonra geldi beyfendi problem yok güle güle aracınıı kullanabilirsiniz dedi teşekkür ettik ayrıldık.bu kadar basitmiş...

hafif kusurlar:
-motor no bulunamıyor
-camlarda film var.

ACTOROFTHEROAD
02/05/2009, 12:35
bende de motor no pLaka ve farLar kusurLu çıktı:)

Punto_Can
06/05/2009, 23:50
Bende bugün ankara-gölbaşı'ndaki muayene istasyonuna randevulu gittim. Saat 11'e almıştım randevumu, 10:50 de ücretleri almaya başlıyorlar, 11:05 gibi aracın muayenesine başlandı ve 11:30 da aracımı teslim aldım. gölbaşı'nda gerçekten detaylı bakıyolar ama hızlı çalışıyolar. Hafif kusurlu olarak muayeneden geçti.

Hafif kusurlar:
-Camlarda film var
-Kısa farlar ayarsız
-Motor no bulunamadı

imdesign
07/05/2009, 10:28
Türkiye´de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra 5 dakikada muayene devri sona erdi. İşte araç muayenesine giderken aracınızda bulunması gerekenler... Türkiye´de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra kontroller artık özel sektöre geçti. Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son erdi... Yeni sistemle 10 ayrı nokta kontolü yapan TÜVTÜRK yetkilileri, uygun olmayan birçok aracı da geri çeviriyor. Hatta öyle ki, araçların neredeyse yarısı ilk kontrolden geçemeyip geri dönmek zorunda kalıyor. İşte TÜVTÜK´ün açıklamasına göre araç muayenesinde kontrol edilen noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR
1-Fren Tertibatı: Fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.
2-Direksiyon Sistemi: Direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.
3-Görüş Şartları: Aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.
4-Aydınlatma Sistemi: Tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.
5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi:
6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.
7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.
8-Gürültü Kirliliği: İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştiriliyor.
9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.
10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.
ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER
Tüm araçlar için;
- Ruhsat - Fenni Muayene İzin Belgesi - Trafik Sigortası - İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet. - Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet. - Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir. - Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacak.

h k
16/06/2009, 17:16
Fenni Muayene İzin Belgesi

bu nedir nereden temin edilir ?

yarın muayeneye gidiyorum.

efsane19
19/07/2009, 12:09
2009 araçların ilk muayenesi ni ne zaman yaptıracaz bilen varmı, ilk sene mi yoksa ikinci yıl sonumu yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar...

onurcan
19/07/2009, 12:35
aracın ruhsatında yazar ne zaman yapılacağı herhalde 3 yıl olması lazım trafiğe çıktıktan sonra

h k
19/07/2009, 13:26
2009 araçların ilk muayenesi ni ne zaman yaptıracaz bilen varmı, ilk sene mi yoksa ikinci yıl sonumu yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar...

yönetmelikler kanunlar kurallar değişmez bugünkü gibi olursa 2012 yılında yaptıracaksınız.

ABNEW
19/07/2009, 14:16
Sıfır araçlar ilk 3 yıl muayeneden muah tutulmakta.Sonrasında ise 2 yılda 1 muayeneye girmek zorunda...

efsane19
19/07/2009, 15:04
oh be teşekürller:D daha baya varmış flim i çektireyim ben :D

byasin
19/07/2009, 15:14
Fazla koyu çektirmeyin polis görürse söktürmeden vermez ruhsatı haberiniz olsun ;)

trkyzc
28/11/2009, 23:23
https://www.tuvturk.com.tr/userfiles/document/sss.pdf

muayene hakkında bazı bılınmesı gereken seyler bılmeyen olabılır dıye paylasmak ıstedım kı ben bılmıyordum bıcogunu :)

boss
28/11/2009, 23:32
teşekkürler arkadaşım allahtan 2011 in sonunda muayenem bunlar çok kasıyolar

trkyzc
28/11/2009, 23:35
rica ederim...

mustafaf
29/11/2009, 10:19
burada daha ayrıntılısı var...

https://forum.grandepuntotr.com/genel/8877-arac-muayene-ve-genel-hususlar-hakkindaki-yonetmelik.html

M@GIC
03/12/2009, 20:07
oh be teşekürller:D daha baya varmış flim i çektireyim ben :D

fazla koyu çektirme polislerle basın belaya girer. Aracı muayeneye gönderiyorlar. Orta dereceli bir şey yaptır fazla dikkat çekmez. Birde polisi görünce tepe lambasını yak. içeride seni görsün. hayırlı sürüşler. :cool0000:

GP COSKUN
03/12/2009, 21:12
Salı ordayız bakalım.

cihan sen ne yaptın muayene işini
hallettinmi bari

GP COSKUN
03/12/2009, 22:50
ne dediler ki

the_zizil
01/05/2010, 01:36
asdasdasdasdasdasdasd

atom43
07/08/2010, 19:56
merhabalar konu açacaktım açmıyayım buradan devam edeyim dedim fenni muayneye girecegim angellı mercek farlarımla geçebiliyormuyum bilgisi olan varmı

Ceday
02/10/2010, 15:18
merhabalar konu açacaktım açmıyayım buradan devam edeyim dedim fenni muayneye girecegim angellı mercek farlarımla geçebiliyormuyum bilgisi olan varmı
Uzun kısa olarak yanması yeterli farlarınızın herhangi bir ayarsızlık tespit edilirse hafif kusurlu olarak değerlendiriyorlar muayeneden geçmek için engel teşkil etmiyor.

koyublack
02/11/2010, 17:24
bugün araç muayensini yaptırdım. farlarım ve sislerim xenon sadece cam filmlerine hafif kusur yazdılar bir de motor numarasını okuyamamış arkadaş söylese ben gösterirdim yerini onunla uğraşmak istememişler herhal :)

Erdem Bozdağ
12/11/2010, 17:29
bugün aracı ben de soktum değişik bi tecrübe oldu
öncelikle istanbul yolundaki merkeze gittim
randevuyla gittim
ortalama 1 saat sürdü
kalabalıktı baya asıl sıkıntı önceden muayaneden geçemeyenlerin olusturdugu kalabalıktı
herkes korkmus baya su gecmez bu gecmez fılan diye
dikkat ettim didik arıyorlardı gerçeklerden herşeyi
sıra bana gelince bakcak kişi arabayı gordu abii sen naptın diye başladı dedim bu iş olmadı :)dedim noldu abi dedi araba çok şık maşallah bi ohh çektim.(aracı yeni sonaxa sokmustum:)
neyse herkesin sağını solunu araştıyorlardı ben dedim kaputu açayım yok abi gerekmez dedim bagaj ilk yardım paketi abi gerek yok gıcır araba belli dedi.Sen geç arka çıkışa dedi.Arkaya geçtim o da ne benim araç son ses müzik açık dıptıs dıptıs geliyor :)Görevli indi abi kusura bakma gaza geldim biraz müziği filan açtım.Dedim geçtiyse sorun yok :)
Geçti geçti dedi aldım sora evrakları çıktım.

Sonuç:
-el freni
-kısa farlar
-spoiler montajı
-motor no okunamadı

hafif kusurlarıyla muayane bitmiş oldu adam salsaklıyor diyordum ama spoileri bile görmüş :):)
şaşırdıgım tek şey ön cam hariç camlar en koyu film onu yazmamış bile tek kapı diye dikkat etmedi heralde sonuç olarak 3 hafif kusurla muayanem bitti

Erdinch
25/12/2010, 13:17
bugün hallettik şükür. motor no okunamaması ve sis farı yön hatası 2 hafif kusur maddesi ile geçmiş olduk. adamlar detaylı inceliyorlar sağlık paketi falan herşeye bakıyorlar.

ABNEW
11/01/2011, 17:30
Arkadaşlar yarın muayeneye gidiyorum.Hatırladığım kadarıyla stepneyle ilgili sıkıntı çıkabiliyordu.Araçlarında lastik tamir kiti olanlar muayenede sıkıntı yaşadılar mı? Stepne olmaması ağır kusur olarak mı görülüyor?

femoli
11/01/2011, 17:43
arda buradkiler alıştı artık stepne sormuyor tamir kiti varsa , sen nereden randevu aldın ?

ABNEW
11/01/2011, 17:48
arda buradkiler alıştı artık stepne sormuyor tamir kiti varsa , sen nereden randevu aldın ?

Sağol Mehmet, ben senin oradakine gidiyorum :) İvedik

ABNEW
12/01/2011, 17:21
Bugün yaptırdım muayeneyi (Tüv İvedik) Bir sorun çıkmadı, kusursuz olarak geçti araç,

-Stepne ya da lastik tamir kitini kabul ediyorlar
-Egsoz ölçümünü dilerseniz yaptırabiliyorsunuz İvedik Tüvden
-Trafik seti ve yangın söndürücüyü ise incelemiyorlar.Bagajda bakıp geçiyorlar hemen

tguclu
18/01/2011, 09:22
Merhaba arkadaşlar

Benim de muayene tarihim yaklaşıyor. TÜVTÜRK sitesinden kontrol etttiğimde şu ibareyi gördüm.

"Vergi borcu, trafik para cezası ve OGS kaçak geçiş cezası çıkmaması durumunda muayene işlemleriniz başlatılmaktadır. İstasyonda yapılan sorgulamada aracınıza ait vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkması halinde muayene işlemleriniz başlatılmaz"

Bunun üzerine ::Internet Vergi Dairesi:: (https://www.gib.gov.tr/index.php?id=253) adresinden sorgulama yaptım. Nerdeyse 3 sene önce alımş olduğum bir hız cezası vardı ve ödememiştim fakat bu cezayı göremedim.

"Trafik Para Cezası Borcunuz Bulunmamaktadır." şekilde bir mesaj alıyorum.

Sayfa güncel değil mi diye düşündüm. O yüzden tahsilatlar kısmına baktım. Oradaki bilgiler ise(MTV ödemeleri , başka cezalar) orada gözüküyor.

Sizce bahsettiğim ceza bir şekilde işlenmemiş olabilir mi? Bu konuda yapmam gerekn bir şey var mı?

Teşekkürler

meturaiden
19/02/2011, 18:44
Merhaba arkadaşlar

Benim de muayene tarihim yaklaşıyor. TÜVTÜRK sitesinden kontrol etttiğimde şu ibareyi gördüm.

"Vergi borcu, trafik para cezası ve OGS kaçak geçiş cezası çıkmaması durumunda muayene işlemleriniz başlatılmaktadır. İstasyonda yapılan sorgulamada aracınıza ait vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkması halinde muayene işlemleriniz başlatılmaz"

Bunun üzerine ::Internet Vergi Dairesi:: (https://www.gib.gov.tr/index.php?id=253) adresinden sorgulama yaptım. Nerdeyse 3 sene önce alımş olduğum bir hız cezası vardı ve ödememiştim fakat bu cezayı göremedim.

Sayfa güncel değil mi diye düşündüm. O yüzden tahsilatlar kısmına baktım. Oradaki bilgiler ise(MTV ödemeleri , başka cezalar) orada gözüküyor.

Sizce bahsettiğim ceza bir şekilde işlenmemiş olabilir mi? Bu konuda yapmam gerekn bir şey var mı?

Teşekkürler

İnternet Vergi Dairesinde bazen hatalar olabiliyor. Borcu yoktur kağıdı zaten kalktı. Bu yüzden sadece normal bir vergi dairesine gidip borcunuzun olup olmadığını sorun. 30 saniye içinde bilgi veriyorlar.

OzzY
19/02/2011, 19:45
Merhaba arkadaşlar

Teşekkürler

sayfa güncel. orda çıkmıyosa hiç biyerde çıkmaz. çok düşük bi ihtimalde olsa, siz bugun randevuyu alırsınız randevu gününe kadar borç oraya yansırsa yaptıramazsınız.

yusufagcatr
24/02/2011, 21:31
arkadaşlar benim gp ninde muayenesi yaklaşıyor bildiğim birkaç sorun vardı acaba geçermi diye..TUV ün kusur listesine baktım bi fikir edindim.sizinde aklınızda bir takım sorular varsa bu listeden aklınızdaki kusurun hangi ölçüde hafif yada ağır olduğunu öğrenebilirsiniz..

https://www.arac.muayenesi.com/images/fbfiles/files/kusurlartablosu.pdf