PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıcı lazer yapımı!

ugurozer
20/08/2008, 20:08
Dehşete kapıldıysanız haklısınız, dvd yazıcıdan çıkan diyotla bu yapılıyorsa yuzlerce kat guclu bir diyotla neler yapılır aklınız kesiyor mu?

videoyu izleyin lutfen

Laser Flashlight Hack! - Video (https://www.metacafe.com/watch/756433/laser_flashlight_hack/)

kesinlikle gerçek.

Benim anladığım kadfarı ile dvd yazıcıdan (sadece dvd yazıcı) belki 16x ve ustu olması gerekebilir belkide sadece o goruntudeki lg modeli gereklidir, birtane el feneri kullanıyor ve sanırım diyotu kullanabilmek icin birde o dandik lazerlerden parcalıyor ancak dandik lazerde diyotlu bir lazer olmalı.

iyice bilenler varsa bilgi paylaşalım arkadaşlar.

Ziyaretçi047
20/08/2008, 20:14
Valla iyiymiş. Göze tutulduğunu düşünemiyorum :)

ugurozer
20/08/2008, 23:00
gözü falan bırak abi karşı komşunun camından içeri perdelere tuttugunu veya onemli bir fabrikanın içine sabitledigini, benzine gaza yada yanıcı başka maddelere tutugunu dusunsene ...

Ziyaretçi047
20/08/2008, 23:26
fazla uzun mesafe etkili olacağını sanmam.

Punto_Can
21/08/2008, 00:15
fazla uzun mesafe etkili olacağını sanmam.

bende fazla uzun mesafelerde çok etkişi olacağını zannetmiyorum. Anca k bunun daha gelişmişini bi sitede de izlemiştim. Adam lazerle çeliği keserek şekil veriyodu, hemde öyle bekletme falan yok :) sadece normal bir hızda hareket ettirerek şekil vermesi yeterli oluyodu :) videosunu bulursam tekrar paylaşırım sizinle...

ugurozer
21/08/2008, 08:13
onlar ünlü demir celik fabrikalarında zaten varda cok pahalı ve halk içine giremeyecek cihazlar, ama buna ne demeli coluk cocugun eline dahi dusebilecek bir pozisyon.

erhan
21/08/2008, 08:31
aslına bakarsanız çok tehlikeli bir durum. bunu gören genç arkadaşlar denemeye kalkarlarsa ve bilinçsiz kullanırlarsa, yakın mesafe etkil bir silah olur ve istenmeyen sonuçlar doğurur gibime geliyor.

Unique_GOTH
29/08/2008, 20:36
Aslında yolda laf atan afedersiniz abazalara karşı denemek lazım bunu :whip0000:bilgisayarımı satacağımda yapsam mı ne :D

erhan
30/08/2008, 09:40
Aslında yolda laf atan afedersiniz abazalara karşı denemek lazım bunu :whip0000:bilgisayarımı satacağımda yapsam mı ne :D

butip insanlara karşı deneyeceğiniz başka birçok yöntem vardır. en azından uzak doğu sporlarını öğrenip:crutch00: güzel bir ders verebilirsiniz. ama yakmak? hiç size yakıştıramadım.:firework:

uLTRa GP
30/08/2008, 17:14
gerekli malzemeler elimde var arkadaşla akşam yapmaya çalışcaaz bakalım hayırlısı

ugurozer
31/08/2008, 21:54
deneme sonuçlarını ve ayrıntıları bekliyoruz :)

uLTRa GP
31/08/2008, 22:14
maalesef olmuo bizimkinin lazeri uymadı öle değil daha değişik :)

ugurozer
03/09/2008, 16:36
sizinkinin lazeri neden uymadı minimum 16 hızlı bir dvd yazıcı degil mi?

uLTRa GP
03/09/2008, 22:00
yorumlara baktım googledan arattım vcd de olur demişler yaptık olmadı maalesef dvd olurmu bilmem :(

ugurozer
03/09/2008, 23:10
vcd olmaz cunki dvd nin icindeki lazer cok daha guclu ve dvd leri degistirebilme ozelligine sahip bir diyot vcd olmaz cd yazıcı olmaz hatta dvd yazıcılarında 16 dan daha yavasi olmaz deniyor.

erdiyilmaz
03/09/2008, 23:31
ebay'da fiLan satıLıyor bunLar, yapmak için ugraşmaya degmez, IR Lazer fiLan oLur gözünüzü yakarsınız dikkat edin. rusyada diskoda 30-40 kişi kör oLdu biLiyorsunuzdur. LazerLerin watt güçLeri ve nanometre'Leri önemLi. normaL anahtarLık şekLindeki Lazer pointerLar yakLaşık 5mw gücünde, ~650nm civarLarında kırmızı oLanLarı, yeşiLLer de ~630nm civarLarında. yakıcı bir Lazer için yakLaşık 300mw üstü gerekiyor, türkiye de 200-250mw üstü yasak sanırım. sadece deneyseL amaçLarLa kuLLanıLıyor diye biLiyorum. astronomi böLümLerinde hocaLar yıLdızLarı göstermek için dersLerde kuLLanıyorLar diye duymuştum.

bir arkadaşımda vardı, internetten siparişLe getirtmiş. gece arabayLa giderken, trafik yön Levhalarına tuttu, onun yansımasıyLa neredeyse tüm sürücüLer bir anda birbirLerine giriyorLardı. feLaket derecede yansıma yaptı. ebay sitesinde 500mw laser fiLan diye arattırınca kesin çıkması Lazım. tabi fiyatLar uçuk geLebiLir.

5000mw'ı yine var, ancak fiyatLarı 13.ooo$ civarLarında. 25.ooo$'a yine var : )

merak edenLer için Link: Green Lasers :: Dragon Lasers (https://www.dragonlasers.com/catalog/Green-Lasers-price0-p-1-c-290.html)

ugurozer
04/09/2008, 22:08
bu yuzden en iyi dvd yazıcıyı parcalayıp yapmak (iş bittikten sonra lazere dik bakıp yanıomu lan bu diip tuşa basmamak gerek tabi) en karlısı.

Unique_GOTH
07/09/2008, 20:21
butip insanlara karşı deneyeceğiniz başka birçok yöntem vardır. en azından uzak doğu sporlarını öğrenip:crutch00: güzel bir ders verebilirsiniz. ama yakmak? hiç size yakıştıramadım.:firework:

Bana yakıştıramamış olabilirsiniz ama gerçekten hak edenler çok hem de öyle bir yerlerinden yakmak lazım ki bir daha kimseye kaf atacak müsitlikte olmasınlar.:whip0000:

ethem_51
28/06/2009, 23:45
arkadaslar ben denemedım ama bazı seyler bılıyorum bu konu hakkında mesela etkısının uzaklık ıle pek bır alakası yok sadece sabıtlemenız gerekıyor sonra dvd rw olması gerekıyor cd degıl bunu baska sıtelerde daha arıcalıklı paylasmıslar bende en kısa zamanda elımdekı ısımı bıtırıp oyuncak sılah halınde yapacam deneme amaclı sonra anahtarlık kadar kucuk bırsy yaparım sanırım emege saygı fuzel paylasım tesekur....

ethem_51
28/06/2009, 23:48
https://forum.grandepuntotr.com/D:\Documents and Settings\ethem\Desktop\How To A BURNING Laser Pointer!!!!!_dosyalar\FR82VSNF4WY1LSZ.MEDIUM.jpg

faruksafa
19/08/2009, 10:33
eveeeet arkadaşlar bu konuyu araştırmış ve ilgili birisi olarak açıklama yapma ihtiyacı duydum ve başlıyorum:

ilk olarak videoda gösterilen fener normal bi fener ama kullanılan piller normal değil;şöyleki lazerler için kullanılan pillerin akım değerleri sabit olmak zorunda belli bi akımın üstünde bozulur belli bi akımın altında hiç bir ışık göremezsiniz.

daha sonrasında ise gösterdiği dvd rom dan bahsedelim. dvdrom lardan fazla anlamam ama ben daha çok iç kısmıyla ilgileniyorum o dvd yi video da sadece görüntü olsun diye koymuşlar yani "bakın bundada var lazer" demek için sanırım ingilizcem iyi olmadığı için çözemedim. dvd nin içini açtığında gösterdiği şey sadece optik bir lens tir. lazer ışığını doğrudan o lens e vermiyolar. öncelikler bir aynaya aynadan lens e lens tende cd ye yansır ışık. videonun o kısmında sadece lens görünüyor. o cihazdan söktüğü şey yarım santim yüksekliğinde 3mm çapında pirinç malzemeden yapılmış bir lazerdir. videoda görünen lazer o cihaza ait değildir(25. saniyede görünen lazerden bahsediyorum)
daha sonra 29. 31. 34. ve 40. saniyelerde gösteriler lazerler sadece örnek olarak gösterilmiş. bunların hiçbiri o cihaza ait değildir. ve bunları bu şekilde piyasada bulmak çok zordur.48. saniyede görünen resimde lazerlerin bacaklarının şematik resmidir. bu bacaklara (+), (-) ve (not used) olarak doğru bir şekilde isimler verilmiştir fakat bunları bağlarken doğrudan (+)yı (+)ya (-)yi (-)ye olarak bağlamıyoruz. bunların farklı bağlantı şekilleri vardır. lazer fenerini yaparken kullanmamız gereken lazer 52.saniyede gösteriliyor. bu lazeri rahatlıkla bağlayabilirsiniz özel bir bağlantı şekli yoktur, artı artıya-eksi eksiye gelecek şekilde bağlarsınız yani. ancak oda videonun 1:07 zamanında gösterildiği gibi öle cuk diye yerine oturmaz. baya bi uğraşmanız gerekir muhtemelen lehim yapmanız gerekecektir bacaklar hassas olduğu için lehim yapma işinde becerikli olmanız gerekir aksi halde bacaklarını kırarsınız paranız boşa gider(muhtemelen 80-90 liralık bir parça bu).
şimdi gelelim yakma işineeeeeee;
videonun 1:12 zamanında gördüğünüz kibrit çöpü lazer kaynağından sadece 20-25cm uzaklığındadır. kibriti 50cm den daha uzak bir yere koyun tekrar deneyin yanması en az 4-5 dakika alır uzaklaştıkça etkisi azalır bunların. eğer kaliteli özel yapım bir kibrit kullanmıyorsanız muhtemelen hiç yanmaz...1:14 zamanında gördüğünüz balon siyahtır (siyah ışığı emer) o yüzden balon patlıyor. beyaz balon kullansaydı patlamazdı. baya bi yakından tutması gerekirdi...bütün lazerler göze zarar verir. illaki güçlü olması gerekmez her türlü lazer göz sinirlerine zarar verir. hiç bir şekilde lazerleri göze tutmayınız. diskolarda gördüğünüz lazerlere hiçbir şekilde bakmayınız ciddi zararlar vermektedirler. siz farkına varmazsınız ama bir göz doktoruna görünürseniz o size bir gözlük verir ve yollar. tavsiye etmiyorum...LAZERLERE ÇIPLAK GÖZLE SAKIN BAKMAYINIZ...GÜCÜ NE OLURSA OLSUN...

bir örnek verelim;
sınıfta hocanın ceketini yakmak için kullanacaksınız diyelim.en ön sıraya geçtiniz. hoca arkası dönük tahtaya yazı yazıyor. en ufak sınıfta bile böyle bir durumda hocayla aranızda 2-3metre mesafe vardır. bu mesafeden onu ceketini yakabilmek için lazeri sabitlemeniz lazım (ceketin tek bir noktasına). yaklaşık 6-7 dakika sonra ufacık bir hasar verir. bu muhtemelen 150-175 mw gücünde bir lazer. eğer hocanın ceketini yakmak istiyorsanız 750-1000mw gücünde bir lazere ihtiyacınız var(buda demek oluyarki bi kaç milyarı gözden çıkarmışsınız...). o bile 5-6 metreden sonra etkisiz olacaktır. yani bu iş hiçte düşündüğünüz gibi bişey değil. eğer düşündüğümüz gibi olsaydı yapardık bunun 1000 misli bi lazer sonrada bütün dünyaya kafa tutardık. kilometrelerce mesafeden anında nokta atışı. günümüzde kullanılan lazerlerin en güçlüsü demir-çelik sektöründe. lazerler 3-4cm den 10-15cm kalınlığındaki demirleri keser. ama cümleye dikkat edin 3-4cm den(belki daha fazla olabilir) yani sadece belli mesafeden keser. onun dışındaki mesafelerde ya kendine zarar verir yada sadece ısıtır(onun dışında dediğim mesafe kullanılandan 2-3cm aşağısı yada yukarısıdır. hassas bi mesafe yani)

burdan çıkartacağımız sonuç bu sadece böyle şeylere (elektrik-elektronik hobi) ilgi duyan insanların basit deneyleridir. nette gördüğümüz her video ya abartarak ilgi duymayalım(bende abartı ilgi duydum denedim gördüm. bi b.ka yaramıyo. evdeki dvd ve dvdrom lara yazık oluyo:D:D:D:D)

biraz uzun oldu ama okuyup denememenizi tavsiye ederim, gerçekleşse bile bi işinize yaramayacaktırbi kaç kibrit yakıp arkadaşlara hava atıyosunuz o kadar.kendinize iyi bakın esenle kalın (oh bea bitti sonunda yazmak ne zor sanatmış be kardeşim :D:D:D)