PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

Sayfa : 1 2 3 4 5 [6] 7

Budweiser
14/01/2013, 14:16
fiyatı nedir acaba biliyor musunuz_?

Net rakam söylemem mümkün değil, kendisiyle görüşürseniz yardımcı olacaktır. Forumda nickli abimiz ismiyle nicki aynıdır :) https://forum.grandepuntotr.com/members/.html <-- buradan ulaşabilirsiniz.

fethican
14/01/2013, 17:22
Net rakam söylemem mümkün değil, kendisiyle görüşürseniz yardımcı olacaktır. Forumda nickli abimiz ismiyle nicki aynıdır :) https://forum.grandepuntotr.com/members/.html <-- buradan ulaşabilirsiniz.

teşekkür ederim ben abiyle görüşüyüm

celenlee
28/01/2013, 14:54
Geçen sene 900TL'ye atiker taktırmadığıma pişman oldum. Şimdi taktırmaya karar verdiğim için..
Yakın zamanda LPG sistemi taktıran var mı, fiyatlar ne alemde acaba?

Atiker=?
BRC=?
LandiRenzo=?

Geçen bir arkadaşım 1.4 Corsa C ye 1000TL'ye Atikere ok demiş, +100TL ilave edersen kaza anında yakıtı tahliye eden sistemden takalım demiş. 1100TL'ye taktırmış.

Bu güvenlik sistemi zaten standart birşey değil mi ki?

celenlee
28/01/2013, 14:57
Bir de öenmli nokta şu ki, bakım masrafları arasında çok fark var mı bu markaların.

**Atıyorum Atikerin LPG Filtresi 10TL iken BRC'nin 50TL olması gibi bir durum var mı :)???

Ya da LPG'ye geçince buji değiştirmem gerekecek mi? Orjinal bujilerimizi mi kullanıyoruz?
((( Alıp da takamadığım 4Bujim var da ondan merak ediyorum :) ))

erosistanbul
28/01/2013, 20:30
Arkadaşlar nihayet 1.4 duallogic aracıma lpg takmaya karar verdim. lovato OBD II diye bi sistem varmış. gaz ayarını kendi yapıyormuş, arıza lambası yakmıyormuş. yeni sistem miş falan filan. bu konuda deneyimli arkadaşlardan tafsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

normal olanı:1350tl , obd li olanı 1500tl. / 10 taksit

halils2
28/01/2013, 21:52
ngk zkr7a-10 kodlu orjinal buji kullanılıyor diğerlerinde sorun yaşanıyormuş bildiğim kadarıyla. bakım masrafları da aynı diye biliyorum.

celenlee
29/01/2013, 00:13
ngk zkr7a-10 kodlu orjinal buji kullanılıyor diğerlerinde sorun yaşanıyormuş bildiğim kadarıyla. bakım masrafları da aynı diye biliyorum.

Bu zaten, benzinde de kullandığımız orjinal bujinin kodu.

Diğerleri dediğiniz ne ki acaba?

halils2
29/01/2013, 01:15
bosch marka yani muadil ürünler

celenlee
29/01/2013, 14:21
Atiker
SafeFast 990/10Taksit
SafeFast OBDII 1200TL/10Taksit
Candan mühendislik OBDII'yi öncelikli düşünmemi tavsiye etti.

+200TL'nin bana getirisi ne olur?
Bu OBD gerçekten bizim Fire Motor için çok çok yararlı bişi mi?
Atiker kullananlar ne kullanıyor?

milanrapajc
29/01/2013, 14:40
fire motor için atiker kullanan çok insan var.Çok sağlam bir kit değil muhtemelen yazılımıda orta karar.Ama bence fire motor için yeterli.

erosistanbul
29/01/2013, 16:54
lovato obdII için karar verdim. 1500 /10taksit.

obd arıza lambası yakmıyormuş ve gaz ayarını otomatik kendi yapıyormuş. arabayı uzun süre daha kullanacağım için iyi bişey olsun istedim.

celenlee
29/01/2013, 17:05
lovato obdII için karar verdim. 1500 /10taksit.

obd arıza lambası yakmıyormuş ve gaz ayarını otomatik kendi yapıyormuş. arabayı uzun süre daha kullanacağım için iyi bişey olsun istedim.

Bizim araçta zaten arıza ışığı yanmıyor anladığım kadarıyla.
Ama gaz ayarını kendisi yaptığı doğrudur, o şekilde anladım ben de.

Atiker OBDII 1200/10
Lovato OBDII 1500/10

BRC'de muadil sistem ne kadar acaba?
ve OBDII için verdiğimiz farka değer mi? Kullananlardan bir cevap alsak On numara olur :)

erosistanbul
29/01/2013, 21:09
atikerin obd sini kendi servisi bile tafsiye etmiyo. istesemde takmazmış. ama lovatonunkini diğer marka araçlarda(reno,focus) kullanan arkadaşlar memnun.

erosistanbul
30/01/2013, 18:43
bugün lovatoyu taktırdım, bakalım veriler ne gösterecek.

erosistanbul
09/02/2013, 14:10
91tl ye 37lt civarında fulledim, yarısı pendik içi, yarısı pendik-kadıköy e5 hattı.415km yol yaptım. km de 0.219 kuruş yakmışız. daha ne isteyim.

serkannn
11/02/2013, 21:07
slm arkadaşlar...ben yeni katıldım aranıza.2007 model fire active aldım ve alır almaz wentgas ın lpg kitini taktırdım ucuz ve obd ıı olduğu için.şu an bir depo lpg bitmedi.onun için pek yorum yapamayacağım.şimdilik bir kaç küçük sorun dışında pek bir sıkıntısı yok gibi...

adres2011
11/02/2013, 22:26
atiker yerıne akl taktırmanızı onerırım.

adres2011
11/02/2013, 22:28
starjet ve t-jetler hariç bu motorlara landırenzoda omegas dan baskasını takmayın....

serkannn
11/02/2013, 23:00
ben çok araştırdım.bunlara hepsi oluyormuş

gonion
25/02/2013, 22:04
Selamlar, 1.4 fire dualogic S&S (sıfır) alalı 1 ay oldu-olmadı. LPG taktırmayı düşünüyorum.

a) LPG taktırmamı önerir misiniz?
b) Önerirseniz hangi markayı tavsiye edersiniz?

Teşekkür ediyorum şimdiden.

arianil218
26/02/2013, 23:09
bende aldıgım sırada atiker vardı sıkıntısı yok ama bi kere taktırıyosun sonucta kaliteli olsun brc flan taktırmanızı öneririm .

erosistanbul
13/03/2013, 00:09
Selamlar, 1.4 fire dualogic S&S (sıfır) alalı 1 ay oldu-olmadı. LPG taktırmayı düşünüyorum.

aracım 2009 active duallogic. sıfır almıştım. keşke daha önce taksaydım. lovato obd kullanıyorum. ve memnunum. tafsiye ederim.

sinaga
14/03/2013, 21:08
adıyaman servisis landi renzoyu 1700'e takıyormuş yuh dedim. bileydim maddiyatımı biraz daha zorlar dizel alırdım.

okan atak
14/03/2013, 21:10
ben servıste taktırdım arkadaslar ıtalyan malı taktılar arac suanda sehır ıcınde 197 kurus yakıyor

sinaga
14/03/2013, 21:30
serviste kaça takdılar?

okan atak
14/03/2013, 21:32
1700 bayıldım acıkcası kazık bıraz

sinaga
14/03/2013, 21:34
1700 bayıldım acıkcası kazık bıraz

aynen.

okan atak
14/03/2013, 21:37
enjektörler ses yapıyo bıraz aynı landrenzo marka ama kazık oldugu ıcın cok arastırdım tupun nerdeysı herseyı puntonun motoruna gore arac atıyorum linea tupun herseyı daha deısık gelıyor ama ınanınkı tup takılınca dızel arac hıkaye kalıyor yakıt kısmında

sinaga
14/03/2013, 21:45
ses konusu landi renzoların çoğunda varmış galiba. bir kaç yerde öyle okumuştum. yakıt ise inşallah dediğin gibi olur ve en kısa zamanda kendi amorti etmesi lazım.

didi77
18/03/2013, 11:33

Hayırlı olsun arkadaşım kazanız belanız sürüşler olsun lpg taktır derim ben taktıracam çünkü benzin parasına verdigim ücret şimdiden 4000 bini gecti kaba hesapla ben artık lpg taktırana kadar araba Park'ta bekliyor

Castell
29/03/2013, 11:06
ses konusu landi renzoların çoğunda varmış galiba. bir kaç yerde öyle okumuştum. yakıt ise inşallah dediğin gibi olur ve en kısa zamanda kendi amorti etmesi lazım.

Uzunn vadede mutlaka kendini amortiler kardeşim.... hemen öyle birden değilde kullanımına bağlı artık

has555
09/04/2013, 20:18
Aracınıza LPG taktırmayın zaten özellikle 1.4 fire aktivler öyle pek güçlü motor değil. Birde LPG ile iyice zayıflatmayın. Sonuçta size sağlayacağı tasarruf %30 , bu rakam çektiğiniz sıkıntılara değer mi?

halils2
09/04/2013, 23:24
280 km lik yolu 28,5 tl daha ekonomik olarak yapıyorsam bence değer, bugün depoyu fulledim 285 km de 55tl gaz aldım 2,55ten kmde 20kr yakmışım hız ortalamam 45km/h ortalama yakıt 6ltçoğu uzun yol 50 60 km ş.içi kullanım var gerisi ş.dışı ortalama 20kr. siz aynı kullanımda ne kadar benzin yakıyorsunuz acaba? kendi hesabıma göre senede en az 1000tl yakıttan kar ediyorum 10bin km üzerinden. aracı alalı tam 2 sene bitti 30bin km yol yapmışım bana lpg kitini de amorti etti cebime de para kaldı. arkadaşla yaklaşık aynı yola gittik farklı zamanlarda 2 ayrı punto ile onun araçla 100tlye gidip gelemediği yolu benim aracımla 66tlye gidip geldik arada 34tlden fazla fark var neden lpg kullanıp kar etmeyeyim?
ayrıca sadece fire activeler değil tüm fireler 77hp. lpg deki amaç tasarruf ise bana göre aracın gücünün önemi yok, arabanın çekeri iyi olsun istesem gidip fire almam t-jet alırım. saatte 90 km yi geçemedikten sonra ferrari porsche merso bmw benim için önemi yok neden 90 ı geçemiyorsun derseniz araçla alakası yok bastım mı 170 180 görüyor ama radar uygulamaları sağ olsun hız yaptırtmıyor :) neticede tasarruf her zaman tasarruftur saygılar :)

Castell
21/04/2013, 12:13
280 km lik yolu 28,5 tl daha ekonomik olarak yapıyorsam bence değer, bugün depoyu fulledim 285 km de 55tl gaz aldım 2,55ten kmde 20kr yakmışım hız ortalamam 45km/h ortalama yakıt 6ltçoğu uzun yol 50 60 km ş.içi kullanım var gerisi ş.dışı ortalama 20kr. siz aynı kullanımda ne kadar benzin yakıyorsunuz acaba? kendi hesabıma göre senede en az 1000tl yakıttan kar ediyorum 10bin km üzerinden. aracı alalı tam 2 sene bitti 30bin km yol yapmışım bana lpg kitini de amorti etti cebime de para kaldı. arkadaşla yaklaşık aynı yola gittik farklı zamanlarda 2 ayrı punto ile onun araçla 100tlye gidip gelemediği yolu benim aracımla 66tlye gidip geldik arada 34tlden fazla fark var neden lpg kullanıp kar etmeyeyim?
ayrıca sadece fire activeler değil tüm fireler 77hp. lpg deki amaç tasarruf ise bana göre aracın gücünün önemi yok, arabanın çekeri iyi olsun istesem gidip fire almam t-jet alırım. saatte 90 km yi geçemedikten sonra ferrari porsche merso bmw benim için önemi yok neden 90 ı geçemiyorsun derseniz araçla alakası yok bastım mı 170 180 görüyor ama radar uygulamaları sağ olsun hız yaptırtmıyor :) neticede tasarruf her zaman tasarruftur saygılar :)
Dediğin gibi radar uygulamaları yaygınlaştıkça özellikle uzun yolda beygirin önemi azalıyorr ha adamın parası vardır o ayrı, alır o zaman bir amerikan arabasi yüksek hacim yakar istediği kadar :)

celenlee
21/04/2013, 16:16
Aracınıza LPG taktırmayın zaten özellikle 1.4 fire aktivler öyle pek güçlü motor değil. Birde LPG ile iyice zayıflatmayın. Sonuçta size sağlayacağı tasarruf %30 , bu rakam çektiğiniz sıkıntılara değer mi?

"Sorun yaşadım,yaşıyorum" diyen sayısı epeyce azken.
"Motor çooook zayıfladı" diyen neredeyse yokken, bu yorumu yapma sebebiniz nedir :)

Aracınız çok mu problem çıkarttı lpg'de??

comanchee
22/04/2013, 10:21
"Sorun yaşadım,yaşıyorum" diyen sayısı epeyce azken.
"Motor çooook zayıfladı" diyen neredeyse yokken, bu yorumu yapma sebebiniz nedir :)

Aracınız çok mu problem çıkarttı lpg'de??

vallahi benim fire sanki LPG de daha canlı.

ali27
11/05/2013, 14:30
Arkadaşlar merhabalar , bende evo fire dinamic 77 hp otomatik araba aldım, diyarbakırda çalışıyorum, tüp taktırmak istiyorum, hangi marka taktırmalıyım , diyarbakırda veya çevre illerde bu işi yapabilecek sorunsuz birileri varmı, önceki arabamda çok sorun yaşadım, yardımcı olarsanız çok sevinirim.

erosistanbul
11/05/2013, 22:23
Arkadaşlar merhabalar , bende evo fire dinamic 77 hp otomatik araba aldım, diyarbakırda çalışıyorum, tüp taktırmak istiyorum, hangi marka taktırmalıyım , diyarbakırda veya çevre illerde bu işi yapabilecek sorunsuz birileri varmı, önceki arabamda çok sorun yaşadım, yardımcı olarsanız çok sevinirim.

benim araç da duallogic. 3 ay önce lovato obd li kit taktırdım. keşke daha önce taktırsaydım.performantan ve tüketimden çok memnunum. tafsiye ederim.

Castell
14/05/2013, 12:11

Paran varsa prins paran yoksa atiker biraz paran varsa lovato brc.....

ali27
18/05/2013, 18:43
arkadaşlar elazığ da lpg takan bir yere gittim bugün araştırdım biraz, landirenzo evo kit , motor garantili 1850 tl fiyat verdi , birde muayene filan biz yaptırıyoruz dedi siz hiç karışmıyosunuz dedi, kafam karıştı şimdi lpg yi ruhsat a onlar mı işletiyo , bilen varsa yorum yapabilirmi arkadaşlar.

khanunl
18/05/2013, 19:33
arkadaşlar elazığ da lpg takan bir yere gittim bugün araştırdım biraz, landirenzo evo kit , motor garantili 1850 tl fiyat verdi , birde muayene filan biz yaptırıyoruz dedi siz hiç karışmıyosunuz dedi, kafam karıştı şimdi lpg yi ruhsat a onlar mı işletiyo , bilen varsa yorum yapabilirmi arkadaşlar.

Büyük ihtimalle bahsettiğiniz kit ve montaj fiyatıdır.Sızdırmazlık için mühendisler odasına 25 TL 2 adet Ek-1 için 20 TL Muayene için 160 TL civarı Ruhsat için Muayene sayfası eski tip ise 2 sayfa için 160 TL civarı toplamda 365 TL ayrıca bütçe ayırmalısınız.

ali27
18/05/2013, 20:44
Büyük ihtimalle bahsettiğiniz kit ve montaj fiyatıdır.Sızdırmazlık için mühendisler odasına 25 TL 2 adet Ek-1 için 20 TL Muayene için 160 TL civarı Ruhsat için Muayene sayfası eski tip ise 2 sayfa için 160 TL civarı toplamda 365 TL ayrıca bütçe ayırmalısınız.

bana bunlardan hiç bahsetmediler , bu işler için sanırım 500 tl civarı pesin istediler kalanı taksit yaparız dediler. kafam karışık, önceki arabamda çok sorun yaşadım lpg ile , antep malatya urfa elazığ diyarbakır buralarda önerebileceğiniz iyi bir usta varmı?

khanunl
19/05/2013, 00:51
bana bunlardan hiç bahsetmediler , bu işler için sanırım 500 tl civarı pesin istediler kalanı taksit yaparız dediler. kafam karışık, önceki arabamda çok sorun yaşadım lpg ile , antep malatya urfa elazığ diyarbakır buralarda önerebileceğiniz iyi bir usta varmı?

Benim bildiğim yanlış bilgi veriyorsam arkadaşlar düzeltsinler.Bizim araçlarımızla uyum sağlayan kitler lovato ve landi renzo.Landi renzo lovato'dan biraz daha pahalı yetkili servisler landi renzo'yu takıyorlar.Lovato OBD II kitler arıza ışığı yaktırmıyor.Fiyat olarak 1500 TL civarında Landi renzo 1750 TL civarında hangi markayı taktırmak istiyorsanız markanın sitesinden sizin bulunduğunuz ilin yada yakın civar ilin yetkilendirilmiş montaj firmasına Lpg kitinizi taktırın.Tabiiki + 350 TL civarındaki masraflarıda bu fiyata ilave ediniz.

celenlee
19/05/2013, 02:26
Benim bildiğim yanlış bilgi veriyorsam arkadaşlar düzeltsinler.Bizim araçlarımızla uyum sağlayan kitler lovato ve landi renzo.Landi renzo lovato'dan biraz daha pahalı yetkili servisler landi renzo'yu takıyorlar.Lovato OBD II kitler arıza ışığı yaktırmıyor.Fiyat olarak 1500 TL civarında Landi renzo 1750 TL civarında hangi markayı taktırmak istiyorsanız markanın sitesinden sizin bulunduğunuz ilin yada yakın civar ilin yetkilendirilmiş montaj firmasına Lpg kitinizi taktırın.Tabiiki + 350 TL civarındaki masraflarıda bu fiyata ilave ediniz.

Bizim aracımıza (1.4 Fire 8V) neredeyse tüm markalar ve tüm modelleri uyumlu ve sorunsuz.
Atiker OBD'sizler dahi sorunsuz çalışıyor. Yeter ki üründe problemler olmasın, ya da ustada. En optimumu Atiker OBDII, biraz daha parası olana Lovata OBDII. Uyum noktasında problemi olmadığı için bunların üstüne harcanan para biraz fazladan harcanıyor gibime geliyor.

dimetokavi
19/05/2013, 12:32

Yakın illerdeyiz; Size kendi aracıma montajını yapan Adıyaman Fiat Servisi tavsiye ederim. Marka olarak da, biraz gürültü çalışmasına rağmen, Landirenzo'yu tavsiye ederim. Kesin kararınızı verirseniz (Adıyaman için) yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla...

thelaunch
05/06/2013, 18:56
Fiat Punto EVO 1.4 Fire Dynamic Aracıma sizce en uygun tüp markası ?
Ve 1.4 motorlarda performans , hız pek fazla alınmıyor.
Önerileriniz nelerdir.
2.000 - 2.5000 devir arasında vites istiyor araba.

Destekelreınızı beklıyorum

ali27
06/06/2013, 22:04
Yakın illerdeyiz; Size kendi aracıma montajını yapan Adıyaman Fiat Servisi tavsiye ederim. Marka olarak da, biraz gürültü çalışmasına rağmen, Landirenzo'yu tavsiye ederim. Kesin kararınızı verirseniz (Adıyaman için) yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla...

Hocam arabanız sanırım otomatik , ne kadar fiyata taktırdınız ve arıza lambası dahil hiç sorun yaşadınız mı , eger problemsiz diyorsanız para durumunu ayarlar ayarlamaz adıyaman yakın zaten iletişime geçebiliriz . çünkü ben önceki arabamda çok sorun yaşadım, çok teşekkür ederim ayrıca yardımcı olduğunuz için.

Castell
07/06/2013, 15:49
Fiat Punto EVO 1.4 Fire Dynamic Aracıma sizce en uygun tüp markası ?
Ve 1.4 motorlarda performans , hız pek fazla alınmıyor.
Önerileriniz nelerdir.
2.000 - 2.5000 devir arasında vites istiyor araba.

Destekelreınızı beklıyorum

Şu marka süperdir demek yanlış olur, İtalyan markaları biraz daha iyidir diyelim........ Landirenzo, Brc ya da biraz pahalı olmakla birlikte Prins olabilir.....

celenlee
07/06/2013, 16:51
OBD II olduğunda arada sırada LFT SFT değerleri denen değerleri sıfırlatıp, yeniden ayar yapmak gerekiyormuş.

OBD olmayan düz LPG'lerde bu tarz bir sorun var mı biliyormusunuz?

Hem fazla para verip, hem uğraşmak istemem.

Atiker Düz:990/10
Atiker OBDII:1190/10
Lovato OBDII:1500/10
Landi OBDII:1700/10
BRC OBDII:1600/10

BRC'nin 1enjekötürü 80-90
Atikerin 4lü set 100-110TL (Kendin tak çıkar temizle değiştir vs.vs)

Bana aradaki 500-600TL farkı vermem için iyi bir sebep sunabilecek birisi var mı?
Cidden soruyorum, çünkü karar aşamasındayım.

celenlee
07/06/2013, 21:03
LANDI ile LANDIRENZO arasında dağlar kadar fark var mıdır?

LANDI'de kampanya başlamış, haziran sonuna kadar 1200/10.

Ne dersiniz bu duruma??

Landi - Duyurular - İtalyan’da Şok Kampanya (https://www.landi.com.tr/haber-detay.asp?ID=2)

Castell
11/06/2013, 07:52
Landi markası Landirenrenzo'nun fasonu olsa gerek....... :)

sinaga
11/06/2013, 11:05
Furkan Bey ne yaptınız LPG işini taktırdınız mı?

celenlee
11/06/2013, 11:15
Furkan Bey ne yaptınız LPG işini taktırdınız mı?
Bu ay içerisinde halledeceğim, işlerimin yoğunluğu azalınca.

alsidoga
14/06/2013, 18:33
Arkadaşlar merhaba.

Ben de evo dualogic kullanıyorum. İki gün önce serviste Landi renzo kit taktırdım. Garantimin devam etmesi nedeniyle servisi tercih ettim.

Henüz uzun sayılacak bir yol yapmadım. Bir önceki aracım da lpg'liydi biraz tecrübem var lpg hakkında. Önceki aracımda sabahları çalıştırdığımda yaklaşık 700-800 m de Lpg ye geçerdi.Stop edip yeniden çalıştırdığımda saniye bile geçmeden lpg ye geçerdi. Gün içinde de benzer şekilde çabuk geçerdi lpg'ye.

Ancak bu kitte sabahları ortalama aynı sürede lpg ye geçerken, stop edip yeniden çalıştırdığımda rölantide yaklaşık 1 dakikadan fazla zamanda geçiyor. Servis normal diyor.Ancak böyle olursa kısa mesafelerde bir hayli fazla benzin parası ödemek zorunda kalacağım. Serviste landirenzo taktıran veya tecrübeli arkadaşlar kendi araçlarında bu süre ne kadar yardımcı olursanız sevinirim.

byspayn
17/06/2013, 01:21
Servisteki orjinal landirenzo kit kaç para arkadaşlar bilgisi olan var mı?

Eskişehir Birmotta takılmaya başlanmış belki düşünebiliriz fikrimiz olsun.

celenlee
17/06/2013, 08:50
Arkadaşlar merhaba.

Ben de evo dualogic kullanıyorum. İki gün önce serviste Landi renzo kit taktırdım. Garantimin devam etmesi nedeniyle servisi tercih ettim.

Henüz uzun sayılacak bir yol yapmadım. Bir önceki aracım da lpg'liydi biraz tecrübem var lpg hakkında. Önceki aracımda sabahları çalıştırdığımda yaklaşık 700-800 m de Lpg ye geçerdi.Stop edip yeniden çalıştırdığımda saniye bile geçmeden lpg ye geçerdi. Gün içinde de benzer şekilde çabuk geçerdi lpg'ye.

Ancak bu kitte sabahları ortalama aynı sürede lpg ye geçerken, stop edip yeniden çalıştırdığımda rölantide yaklaşık 1 dakikadan fazla zamanda geçiyor. Servis normal diyor.Ancak böyle olursa kısa mesafelerde bir hayli fazla benzin parası ödemek zorunda kalacağım. Serviste landirenzo taktıran veya tecrübeli arkadaşlar kendi araçlarında bu süre ne kadar yardımcı olursanız sevinirim.

Aracınız kısa sürede LPG'ye geçse de fazla yakacak.
Olay LPG'ye ne kadar erken geçtiği değil, motorun tam manasıyla ne zaman ısındığıyla ilgili. Soğuk motor Benzini' de LPG'yi de fazlaca yakıyor.

Yani kısa mesafe ve LPG asla beklentileri karşılamaz.
Ben sırf arada gideceğim uzun mesafeleri düşünerek LPG taktıracağım.

celenlee
17/06/2013, 08:52
Bu hafta sonu Gebze'deydim.
Gebze yanyolda bir kaç afişe rastladım.

-Bİr Tanesi Atiker Bayi:
Sıralı 700TL
Düz 350TL

Diğeri: Lovato:
Sıralı 750TL

koca koca afişler asmışlar.

Ucuzluğun sebebi ne olabilir?

alsidoga
19/06/2013, 22:43
Aracınız kısa sürede LPG'ye geçse de fazla yakacak.
Olay LPG'ye ne kadar erken geçtiği değil, motorun tam manasıyla ne zaman ısındığıyla ilgili. Soğuk motor Benzini' de LPG'yi de fazlaca yakıyor.

Yani kısa mesafe ve LPG asla beklentileri karşılamaz.
Ben sırf arada gideceğim uzun mesafeleri düşünerek LPG taktıracağım.

Evet çok haklısınız, ama gün içinde kısa aralıklarla aracı kullanmak gerektiğinde benzin biraz can sıkabiliyor. Ama dediğiniz gibi uzun mesafede son derece tasarruflu olacak gibi görünüyor. Henüz 188 km deyim daha bir depo bile bitiremedim. Bakalım bir depo ile ne kadar yol yapmış olacağım.

Castell
03/07/2013, 10:41
Arkadaşlar merhaba.

Soğuk motorun lpgye geçme süresiyle sıcak motorun lpgye geçme süreleri farklıdır....... Soğuk motorun lpg termostatını ısıtıp devreye girmesi uzun sürer yeni stop edilmiş motor lpgye geçer geçmez lpg kiti sıcak olduğu için hemen devreye girer...... Anormallik yok yani içiniz rahat olsunn.......

Anakhaa
17/07/2013, 09:55
Şu gelen zamdan sonra bende aracıma lpg taktırmayı çok ciddi şekilde düşünüyorum. Saolsun bize kazığı soktukça sokuyorlar. Aracım 1.4 Fire Dua.

Birkaç sorum olacak bilen arkadaşlara?
1- Hangi LPG markasını tavsiye edersiniz?
2- Otomatik viteste herhangi bir sorun çıkarır mı?
3- Bagaj hacmi küçük olduğu için simit düşünüyorum acaba kaç litre alır?
4- Fiat servislerinde taktırdığımız zaman garanti kapsamına giriyor mu?
5- Ortalama ne kadar bir değişim olur? Benim araç şu an 6.6 gibi bir değer yakıyor.

dimetokavi
17/07/2013, 11:43
Şu gelen zamdan sonra bende aracıma lpg taktırmayı çok ciddi şekilde düşünüyorum. Saolsun bize kazığı soktukça sokuyorlar. Aracım 1.4 Fire Dua.

Birkaç sorum olacak bilen arkadaşlara?
1- Hangi LPG markasını tavsiye edersiniz?
2- Otomatik viteste herhangi bir sorun çıkarır mı?
3- Bagaj hacmi küçük olduğu için simit düşünüyorum acaba kaç litre alır?
4- Fiat servislerinde taktırdığımız zaman garanti kapsamına giriyor mu?
5- Ortalama ne kadar bir değişim olur? Benim araç şu an 6.6 gibi bir değer yakıyor.

Kendi aracıma göre, ki aynı araç, cevap vereyim.
1 - Landirenzo tavsiye ederim; Ki servis de size bunu tavsiye edecektir muhtemelen.
2 - Otomatik viteste herhangi bir sıkıntı çıkarmaz.
3- 40lt'lik bir simit tüp takılır.
4 - Bazı bayiler garanti kapsamı dışına alıyor diye duydum ancak benim taktırdığım Adıyaman Bayiîsinde böyle bir mevzû konuşulmadı bile. Aracımın garantisi devam ediyor.
5 - Çok fazla hesap yapmadığım için kilometre bazında değerlendirme yapamayacağım ancak hesaplı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

celenlee
17/07/2013, 12:40
1- Ne taksan 10 numara oluyor, yeter ki adam gibi referanslı ustaya taktır.
2- Benim aracım da Otomatik (AKL/Atiker Takılı)
3- 43lt simit tank takıyorlar genelde, silidire tercih ederim. 35-36lt gaz alıyor.
4- Bayiler Landirenzo takıp motor garantisinin devam ettiğini söylüyorlar
5- LPG öncesi 8lt kadar benzin yakıyordum, şimdi doya doya basarak 9-10lt LPG yakıyorum ;)

Yakıt Değerlerim https://forum.grandepuntotr.com/846093-post2469.html (https://forum.grandepuntotr.com/846093-post2469.html)

10ursbf
17/07/2013, 12:45
Cevaplar on numara, teşekkür etmek gerek arkadaşlara :)

Anakhaa
17/07/2013, 14:17
herkese teşekkürü bir borç bilirim ve veririm. Peki şunu da sormak isterim. Ben bir depo benzinle yaklaşık 650-700 km arası yapıyorum şu an. Acaba LPG takıldığında da KM verileri aynı mı olur? Yoksa daha mı az km yapar?

epcel
17/07/2013, 18:38
Arkadaşlar 3 yaşında 32.000 km'de Punto Evo Duo. kullanıyorum.
Şehiriçi aylık 600 km civarında kullanımım var. Ev iş arası 7+8=15 km. Benim lpg taktırmamın bir artısı olacak mıdır? Lpg kullanan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

brembo1
17/07/2013, 23:02
Şehiriçi aylık 600 km civarında kullanımım var. Ev iş arası 7+8=15 km. Benim lpg taktırmamın bir artısı olacak mıdır? Lpg kullanan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Yakıt giderin%40 gibi düşer ayda 600 yılda 7200 km demek buda ortalama 3500tl yapar bunu gazla 1450ye cekersin tahminimce

halils2
18/07/2013, 00:40

tasarruf her zaman tasarruftur eğer aracınıza daha uzun süre binmeyi düşünüyorsanız 3 5 sene gibi bence taktırın. en kötü %30 tasarrufunuz olur seçim sizin

epcel
19/07/2013, 00:16
tasarruf her zaman tasarruftur eğer aracınıza daha uzun süre binmeyi düşünüyorsanız 3 5 sene gibi bence taktırın. en kötü %30 tasarrufunuz olur seçim sizin

Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Büyük ihtimalle Atiker taktıracağım ve 3 sene daha binmeyi düşünüyorum çünkü aracımın garantisini de 2 sene uzatmıştım. Landirenzo 1900, Atiker ise 1150 TL.
Aradaki farkın önemli sebebi Landirenzo'nun 2 yıl motor garantisi veriyor olması kanımca. Servis ise 2300 TL fiyat verdi(Bursa Banoto).

epcel
22/07/2013, 16:53
Cuma günü Antalya Uludağ Otogaz 'da 1150 TL'ye (Finansbank ,2 ay erteleme,12 taksit)Atiker OBD2 marka lpg taktırdım. Yarım günde aracı teslim ettiler. Simit tank taktırdım ve bagaj da bana kaldı. Punto Evo 1.4 Fire Duologic kullanan arkadaşlar; aracınızı şehir içinde Eco Modda kullanıyor musunuz? Eco modda klima açıkken aracınızın performansı nasıl?

celenlee
22/07/2013, 17:08
Cuma günü Antalya Uludağ Otogaz 'da 1150 TL'ye (Finansbank ,2 ay erteleme,12 taksit)Atiker OBD2 marka lpg taktırdım. Yarım günde aracı teslim ettiler. Simit tank taktırdım ve bagaj da bana kaldı. Punto Evo 1.4 Fire Duologic kullanan arkadaşlar; aracınızı şehir içinde Eco Modda kullanıyor musunuz? Eco modda klima açıkken aracınızın performansı nasıl?
ECO'yu kapatalı uzun bir zaman oldu :) LPG'ye geçtikten sonra birdaha da açmadım..

celenlee
22/07/2013, 17:13
Bu arada araçla 130-140 hızlarında seyrederken anlık tüketim 13-14lt arasında kalıyor hep. Yüksek hızlarda sanırım LPG istediğim tasarrufu vermeyecek. Bu hızlarda çok seyretmiyorum ancak yine de daha makul değerler bekliyordum açıkçası.

Ama Bunun dışında:
Geçenlerde depoyu fulledikten sonra, E-5 bandında 80km yol gittim, yol dönüşü ortalama tüketim 7.6lt olmuştu. Ortalama Hız ise 50kph. 130'u geçmeden 90-130 arası kesintisiz bir sürüş. (Sadece Pendikde 5-10dk trafikte takıldım o kadar.)

epcel
22/07/2013, 20:33
ECO'yu kapatalı uzun bir zaman oldu :) LPG'ye geçtikten sonra birdaha da açmadım..

Teşekkürler, ECO' nun bariz etkisi var özellikle de klima açıkken!

thelaunch
23/07/2013, 02:48
fiat punto evo 1.4 fire active aracıma landirenzo tüp taktırdım fulledim. şuanda yaklaşık 100km 120km yol yaptım (30-40km otoban) . 1 çizgiye indi tüp göstergesi. normalmi sizce ?
simit tüp. 37 litre olması lazım. landirenzo marka
Ayrıca aracı yürütmeye başladıgımda motordan tat tat tat sesler geliyor , 2 tane demır dönerek bırbırıne çarpıyor gibi. servis normal dedi sizde böyle bır sıkıntı yaşadınızmı.

celenlee
23/07/2013, 09:07
fiat punto evo 1.4 fire active aracıma landirenzo tüp taktırdım fulledim. şuanda yaklaşık 100km 120km yol yaptım (30-40km otoban) . 1 çizgiye indi tüp göstergesi. normalmi sizce ?
simit tüp. 37 litre olması lazım. landirenzo marka
Ayrıca aracı yürütmeye başladıgımda motordan tat tat tat sesler geliyor , 2 tane demır dönerek bırbırıne çarpıyor gibi. servis normal dedi sizde böyle bır sıkıntı yaşadınızmı.

Simit tanklarda gösterge sorunu hepsinde var.
43lt tank var 36lt gaz alıyor.

100km'de 1diş'e düşüyor
200km'de kırmızı yanıyor
370km'de bitiyor benimki :)

Eğer sesler ince tiz çıt çıt şeklinde deseydiniz, Landirensonun enjektörleri diyecektik ama tat tat tok bir ses ne olduğunu bilemicem..

thelaunch
23/07/2013, 20:07
Simit tanklarda gösterge sorunu hepsinde var.
43lt tank var 36lt gaz alıyor.

100km'de 1diş'e düşüyor
200km'de kırmızı yanıyor
370km'de bitiyor benimki :)

Eğer sesler ince tiz çıt çıt şeklinde deseydiniz, Landirensonun enjektörleri diyecektik ama tat tat tok bir ses ne olduğunu bilemicem..

Yanı suan 180km e geldım. kırmızı yanıyor , dahada gidermi dersınız ayrıca lpg biter bitmez otomatık benzine geçiş yapıyormu ? seyir halindeyken hıssedıyormuyuz bunu

celenlee
24/07/2013, 09:05
Yanı suan 180km e geldım. kırmızı yanıyor , dahada gidermi dersınız ayrıca lpg biter bitmez otomatık benzine geçiş yapıyormu ? seyir halindeyken hıssedıyormuyuz bunu

Biter bitmez otomatik olarak geçiş yapıyor.
İkaz sesi veriyor, düğmeye basana kadar da ikaz sesi susmuyor bende :) Ama zaten çoktan Benzine geçmiş oluyor merak etmeyin.

Tüpün 37lt ise, 30lt gaz alır, orantılarsak eğer,
Kırmızıya kadar 170km, kırmızıdan sonra 130km falan gidebilir. Deneyerek görmüş olacaksın. İlk depo kaç km'de bitecek diye çok merak ettiğim için yeteri kadar benzini depoda hazır tutmuştum ben ;)

thelaunch
24/07/2013, 14:13
Biter bitmez otomatik olarak geçiş yapıyor.
İkaz sesi veriyor, düğmeye basana kadar da ikaz sesi susmuyor bende :) Ama zaten çoktan Benzine geçmiş oluyor merak etmeyin.

Tüpün 37lt ise, 30lt gaz alır, orantılarsak eğer,
Kırmızıya kadar 170km, kırmızıdan sonra 130km falan gidebilir. Deneyerek görmüş olacaksın. İlk depo kaç km'de bitecek diye çok merak ettiğim için yeteri kadar benzini depoda hazır tutmuştum ben ;)

Yardımlarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederım hayırlı günler

Anakhaa
25/07/2013, 11:22
Yazılanları okudum da. Sanırım 1.4 Fire motor kullanan arkadaşlar arasında en düşük hız yapan benim. Normalde benim şehir içi hızım 50-60 km arası uzun yolda da maksimum 110 yapıyorum. Tüpün km değerlerini hesaplayınca;
- bir depo yaklaşık 100 tl ye doluyor ve 370 km yapılıyor yazılardan alnayacağım kadarı ile.
- ben benzinde depoyu 220 tl ye fullüyorum ve yaklaşık 650-700 km gidiyorum.

bu hesapla 2 defa depoyu fullediğim zaman 200 tl ye 740 km yapıyor. yani sadece 40-50 km mi fark ettiriyor bu lpg? eğer öyle ile maliyeti gerçekten mantıksız geliyor :)

celenlee
25/07/2013, 14:24
Çok yuvarlak rakamlarla hesap yaptığınız için böyle olmuş durum :)

Güncel olarak Boş Depo
Benzinle: 240TL gibi doluyor
43lük LPG deposu ise: 92TL'den doluyor.

740km yol gittiğinize göre çok sakin kullanıyorsunuz. Ben onca basmama rağmen 370km gidiyorum, sakin kullanıp LPG'de bu depoyla çok rahat 450km gidenler var.

92TL TL LPG 450km
164TL LPG 800km %30 Kar var (aynı kmde yol yaptığınızda)
240TL 800km (bilerek fazla yazdım kmyi)
240TL LPG 1170km) Menzil ise %45 artıyor (aynı fiyattan yakıt harcadığınızda)

Benim kendi hesabımdan karım ise%35 . 1.5 yıldır yakıt verisi tutuyorum, forumda bulabilirsiniz.

Anakhaa
26/07/2013, 13:01
Öncelikle teşekkür ederim. Yukarıdaki veriyi örnek olarak yazmıştım. Ben aracımın deposu full şehir içi benzinle 650-700 arası gidiyorum. Aslında ne güzel olurdu sadece benzin olsaydı. Çünkü bu km bana çok fazla yetiyor. Ama fiyatı arttığı için benzinin bende lpg dönmeyi düşünüyorum.

Yani eğer %35 ekonomi yapacaksa bence harika bir rakam.

Ekleme: Birkaç soru da sormak isterim.
1- LPG nin Start&Stop'a etkisi nedir?
2- Yokuş kalkış desteği ile bir sorunum olur mu?

anil72
01/08/2013, 16:56
Öncelikle teşekkür ederim. Yukarıdaki veriyi örnek olarak yazmıştım. Ben aracımın deposu full şehir içi benzinle 650-700 arası gidiyorum. Aslında ne güzel olurdu sadece benzin olsaydı. Çünkü bu km bana çok fazla yetiyor. Ama fiyatı arttığı için benzinin bende lpg dönmeyi düşünüyorum.

Yani eğer %35 ekonomi yapacaksa bence harika bir rakam.

Ekleme: Birkaç soru da sormak isterim.
1- LPG nin Start&Stop'a etkisi nedir?
2- Yokuş kalkış desteği ile bir sorunum olur mu?

Aynı araçtan bendede var ve Landirenzo sistemle kullanıyorum gayet memnunum
1-Start&Stop aynı şekilde kullanılıbalir
2-Yokuş kalkışta sorun olmaz

mustafadanaci
21/08/2013, 03:13
Merhabalar grande punto 1.4 fire active model aracıma simit lpg taktırmak istiyorum sizce hangi marka tercih etmeliyim ve neden bilgi verebilirseniz sevinirim

coolcat
23/08/2013, 15:26

Ben de düşünüyorum, Atiker'den memnun musunuz? LandiRenzo için 1900 diyorlar, çok fazla geldi.

epcel
23/08/2013, 17:05
Ben de düşünüyorum, Atiker'den memnun musunuz? LandiRenzo için 1900 diyorlar, çok fazla geldi.

Atiker'den çok memnunum. Bolu Dağı'ndan İstanbul'a otobandan, İstanbul şehiriçi, İstanbul'dan Sakarya'ya otobandan gittim genelde 110 ile. 128 TL ile 734 km yol yaptım.

tanreall
23/08/2013, 17:06
yaklaşık 42 bin km dir zavoli marka lpg kullanıyorum şu an için hiç bir sorun çıkarmadı ve bence gayette iyi.bir keresin de tekleme yapıyodu götürdüm servisine enjektörler tıkanmış kullandığım lpgden dolayı o zaman opet ten alıyodum değiştirdim totalden alıyorum artık ve bir daha tekrarlamadı ben zavoliyi tavsiye ederim.bu yazdıklarım tamamiyle kendi görüşümdür tabi :)

sinaga
23/08/2013, 17:35
lpg kiti Atiker Safefast OBD II depoyu 88 liraya doldurdum. arabayı biraz şehir içi kullandıktan sonra (121 km) tekrar doldurdum. 28 liralık gaz aldı. 28/121=0.23.
Sizce nasıl arkadaşlar?
Depoyu hala doldurmadım kullanmaya devam ediyorum.

acs
25/08/2013, 09:52
ben 80 tl lik benzinle yaklaşık ortalama 300 km yaptım senin ki gazla biraz fazla değil mi. 26 kuruş.

sinaga
25/08/2013, 21:49
ben 80 tl lik benzinle yaklaşık ortalama 300 km yaptım senin ki gazla biraz fazla değil mi. 26 kuruş.

şehir içi mi şehir dışımı. ben 100 lira ile 270-300 km yapınca tüp taktırmaya karar vermiştim

coolcat
27/08/2013, 10:09
Atiker'den çok memnunum. Bolu Dağı'ndan İstanbul'a otobandan, İstanbul şehiriçi, İstanbul'dan Sakarya'ya otobandan gittim genelde 110 ile. 128 TL ile 734 km yol yaptım.

C.tesi ben de taktırdım. İlk 20 TL'lik gaz bu sabah bitti, 68 km yol gitti. yaklaşık 30 kuruş ama full şehir içi dur kalk, klima açık ve eco modu da kapalı. Depoyu birkaç kez boşalttıktan sonra 25'in altına düşer sanırım.

siyahvebeyaz
27/08/2013, 11:14
C.tesi ben de taktırdım. İlk 20 TL'lik gaz bu sabah bitti, 68 km yol gitti. yaklaşık 30 kuruş ama full şehir içi dur kalk, klima açık ve eco modu da kapalı. Depoyu birkaç kez boşalttıktan sonra 25'in altına düşer sanırım.

Yine de çok yakmış bence

epcel
31/08/2013, 01:00
Start&stop açık olarak kullanırken, kalkış yaptıktan sonra arabam gaza bastığımda çok yavaş şekilde hızlanmaya gaz yememeye başladı. Star&stop u devre dışı bıraktım ve gaza basınca araba ivmelenmeye, gaza bastığım oranda hızlanmaya başladı. LPG'den süphelendim ve kapattım ve benzin ile aynı işlemi denedim. Star&stop açıkken araba gene gaz yemedi.Bu sorunu yaşayan oldu mu?

Kadir00906
31/08/2013, 15:40
arkadaşlar su aralar lpg olayı ile ilgileniyorum ama daha grande puntonun garanti olayı halledilmiş deil serviste takılmıyor dısarıdan taktırınca da ne olacagı belli deil şimdi fiatbana cevap verecek bu konuda ama hala cevap vermediler 5 gun olacak neredeyse. vulas puntoya tup taktıranlardan herhalde forumda bildiğim baska kimse yok yalnız onun garantisi devam etmekte yani benim gibi arastırmamıs aama onun araba rnti kapsamında işlem goruyormus. once fiattan guvence gelsin sonra ben de taktırmayı dusnuyorum

Ankara daki fiat yetkili servislerinde garantiyi bozmayan landirenzo marka sıralı sitem lpg takıyorlar,ancak fiyatı 1 sene önce 2000 tl civarıydı.Araç garantsini sorun eden arkadaşlar fiat yetkili servis ile görüşebilirler.

DogukanSahin
31/08/2013, 17:02
Abi bu tüpün gözünü seveyim bende prins taktırmayı düşünüyorum suan ilk bakımı bile gelmedi Basınca 50 60 krs yakıyor 20 liraya seyrinde 2 bin devirde vites atınca 50 55 km yol yapıyorum araba hakkını verse içimde yanmazda hakkınıda vermıyor

onurgenc87
31/08/2013, 17:15
Merhaba arkadaşlar aracıma atiker obd II kit taktırmak istiyorum Balıkesir merkezde daha önce taktıran oldu mu acaba ? Güvenilir yerler midir? Sıkıntı yaşayan oldu mu? Bir de fiyatı nedir bu sistemin? Teşekkür ederim.

onurgenc87
31/08/2013, 18:32
Balıkesir' de tüp taktıran yok mu D:

onurgenc87
31/08/2013, 23:36
Peki atikerden memnun olmayan var mı?

ysnf
13/09/2013, 11:17
iyi günler yeni lpg taktırdık atiker kastamonuda 2.80 civarlarında aldım hep gazı milangazdan alıyoruz en az 2.66 yaktı 20 tl 75 km gitti sonra 90 tl 325 km gitti iyimi köötümü anlamadım forumda 50 tl ye bu km giden var eğer bi sorun varsa sorun nerde olabilir acaba şimdiden teşekkürler

alpercabuk
13/09/2013, 17:29
Lpg 2.66 iken 20 TL ye 75 gitmeniz normal,klima açık ise.

ysnf
14/09/2013, 01:36
yok klima kapalı lpg de 2.80 flandı sanrım

coolcat
14/09/2013, 13:51
yok klima kapalı lpg de 2.80 flandı sanrım

benim ilk 20 TL 68 km götürmüştü klima açık ve lpg 2.62 iken. şu an 9.4-9.9 lt civarında dolanıyor ortalama tüketimi.

ysnf
15/09/2013, 11:37
nebiliyim ben lpg taktırırken 22 23 krş flan yakar diye hayal ediyodum çok geldi bana

muratkemerli
25/11/2013, 07:11
akrabalarıma taktırdım 23/11/2013 tarihinde Landi Renzo marka 1800 tl. simit depo 90 tl ye doldu 30 tl ile 150 km yaptım 120-130 km hız + birazda şehir içi. Performansta düşme görmedim...Saygılar...

ayrıca 130-140 km ile giderken anlık tüketim 7-7,5 civarı verdi...

muratkemerli
25/11/2013, 07:27
Arkadaşlar merhaba.

motor ısısı 35 derece ve devir 1500 üzerine çıktığında geçiyor lpg ye yani motor sıcak iken markete gıdıp - gelip aracını çalıştırır ve gaza basmazsan gecmez lpg ye bana bana mantıklı gelen o ...ben aracımı durduktan 1 saat sonra gaza yuklenınce hemen geciyor lpg ye marka seninki ile aynı...

ErtanOKUMUS
22/12/2013, 21:12
https://www.fiat.com.tr/satissonrasi/Sayfalar/FiatHizmetler.aspxrkadaşlar gerekli tüm açıklama var burda

bycene
25/12/2013, 13:58
selam arkadaşlar bende atiker obd II simit tank taktırmak istiyorum yorumlarınızı alabılırmıyım aracım 1.4 fire mylife 77 bg ?
ayrıca şu gaz veya benzin hesaplamasını nasıl yapıyorsunuz bu konudada yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

Castell
02/01/2014, 09:11
https://www.fiat.com.tr/satissonrasi/Sayfalar/FiatHizmetler.aspxrkadaşlar gerekli tüm açıklama var burda
Sayfa bulunamadı hatası veriyor bende........ Ne yazıyordu acaba??.......

nka35
06/01/2014, 13:42
Ben de forumu okumadan önce LPG taktırmayı düşünüyordum. Ancak okuduğumda düşüncelerim değişti. 332 kuruş yaktım şehir içinde kış gününde. LPG olsa sanırım 280-290 Kuruş civarlarında yakıcaktım. 2 Bin maliyetli bir LPG taktırsam 45-50 Bin Km sonra amorti edecek kendisini. Bence gerek yok LPG ye dönüştürmeye.

ErtanOKUMUS
06/01/2014, 13:55
Sayfa bulunamadı hatası veriyor bende........ Ne yazıyordu acaba??.......

FIAT HİZMETLER (https://www.fiat.com.tr/satissonrasi/Sayfalar/FiatHizmetler.aspx)

EĞER BU LİNKTEN ULAŞAMAZSANIZ anasayfadan satış sonrası kısmını tıklayın orda lpg başlığı altında tüm açıklamalar var,ama şu kadarını söyleyeyim ben ilk 550 km yol yaptım ve ölçümüm 32-34 krş ve bunun 120 km si 6 yetişkin varken araçta yapıldı,geri kalan kısmı ise 2-3 kmlik kısa mesafeler,sonuç olarak bu değerlerin yaz şartlarında ve aracın belli bir kilometreye ulaşmasından sonradaha da düşeceğinden yola çıkarak kesinlikle LPG'yi çıkardım aklımdan :clapping:

BaranSelo
13/01/2014, 21:26
FIAT HİZMETLER (https://www.fiat.com.tr/satissonrasi/Sayfalar/FiatHizmetler.aspx)

EĞER BU LİNKTEN ULAŞAMAZSANIZ anasayfadan satış sonrası kısmını tıklayın orda lpg başlığı altında tüm açıklamalar var,ama şu kadarını söyleyeyim ben ilk 550 km yol yaptım ve ölçümüm 32-34 krş ve bunun 120 km si 6 yetişkin varken araçta yapıldı,geri kalan kısmı ise 2-3 kmlik kısa mesafeler,sonuç olarak bu değerlerin yaz şartlarında ve aracın belli bir kilometreye ulaşmasından sonradaha da düşeceğinden yola çıkarak kesinlikle LPG'yi çıkardım aklımdan :clapping:

Valla bende Ankara içi kullanıyorum, aylık 3bin kilometre yapıyorum. Bunun yarısı tek başımayım diğer yarında 2 kişiyiz. Yol bilgisayarı arabayı ilk aldığımda 7.4 Litre gösteriyorudu, şuan 6.3 Litre. Kış lastiği çıkınca havalar da ısınınca heralde 6 Litreye kadar düşerim. Neticede ben de vazgeçtim. :) Her ay 50 lira kâr etmek için tek seferde 2.000 lirayı gömüp bir de LPG nin muhtemel sıkıntılarıyla uğraşmak cazip gelmedi :)

blk_hakan
14/01/2014, 12:47
Arkadaşlar boşu boşuna zavoli prins falan taktırmayın paranıza yazık 2011 yılında Balıkesirde Atiker marka kıt taktırdım aracıma 40 bin km oldu sadece filtre degiştirdim buzamana kadar aracın çekişi starstop düzeni hiç birşeyde en ufak sorun çıkmadı şimdiye kadar, en son zam ile 90 - 110 km hız arasında ş.dışı 20 kuruş yakıyorum ...

akinavci06
21/01/2014, 21:00
Merhaba arkadaşlar Ben 1.4 Punto evo otomatik kullanıcısıyım aracım benzinli ama benzin fiyatlarından dolayı LPG taktırmayı düşünüyorum pek anlamam aracın motorundan ama atiker uyumlu dediler fiyat 950TL sizce hangı marka uyumlu olur otomatik olması bi problem teşkiredermi star&stop var motor durdugunda tekrar benzin lpg geçişi yapıcakmı bilen bi arkadaş yardımcı olabilirmi şimdiden tşk ederim

halils2
22/01/2014, 04:13
1,4 firelarda lpg markası önemli değil düzgün monte edildikten sonra her markaya uyumlu motor ama s&s de nasıl hangi kit s&s de direkt lpg ile çalışır bilmiyorum. Ben ilk taktırdığımda tasarruf %40 lardaydı zaten ilk yıl yaptığım 18bin km de kendini amorti etti şuan aynı durum söz konusu değil tasarruf oldukça azaldı son yaptığım hesaplamada %25 falan bir tasarruf söz konusu. Bu da amortismanı biraz uzatıyor. Daha önce taktıranların amortisman gibi bir durumu olmadığı için herhalukarda tasarruf söz konusu. Şuan fire bir araç alsam (doğaya faydasını katmazsam) muhtemelen taktırmam diye düşünüyorum. Yılda 10 bin km yapıyorsanız kitin kendini amorti etmesi 2bin tl maliyetli bir kit için tahmini 3 yıl diye düşünüyorum.

Shero0609
15/02/2014, 11:33
Merhaba 2.el 2011 Punto Evo 1.4 fire aldım önceki sahibi tüp taktırmış gayet az yakıyor fakat benim şikayetim özel servise aracı götürdüm motordan sanki sübab vururcasına tak tak ses geliyor, aracı tüpten çıkartıp benzine aldığımda ses kesiliyor acaba benim gibi böle gürültülü bir sese sahip olan arkadaşlar var mı? veya çözüm bulabilen bir arkadaş olursa çok sevinirim...

serkandikici
16/02/2014, 16:07
Şu an aynı kararsızlıkları ben de yaşıyorum yılda 15000km civarında yapıyorum ve benzinde şehir içi 30-32 kuruş civarında yapıyorum. 2-3yılda kendini amorti edene kadar satma ihtimalimi de göz önünde bulundurunca vazgeçtim şimdilik takmaktan. Bir de BRC veya zavoli fiyatları 2000TLyi görmüş durumda ODB'li. Bazı arkadaşların dizelde 23-25kuruşlar yaktığını görünce gittiği yere kadar deyip benzin forever 10TL'de olsa alıyoz nasılsa akıllanmıyoz yapcak bişey yok :) Şaka bi yana dizel fusionumu arıyorum bazen yada LPG'li gp'mi :)

serkandikici
16/02/2014, 16:09
Merhaba 2.el 2011 Punto Evo 1.4 fire aldım önceki sahibi tüp taktırmış gayet az yakıyor fakat benim şikayetim özel servise aracı götürdüm motordan sanki sübab vururcasına tak tak ses geliyor, aracı tüpten çıkartıp benzine aldığımda ses kesiliyor acaba benim gibi böle gürültülü bir sese sahip olan arkadaşlar var mı? veya çözüm bulabilen bir arkadaş olursa çok sevinirim...

Eğer düzenli ve çok yüksek olmamakla birlikte bir "tır tır tır" şeklinde ses ise normal olması lazım şu ana kadar gördüğüm tüm LPGli araçlarda var bu ses tam tarif edememiş olabilirim

halils2
16/02/2014, 17:08

Lpg enjektör sesidir o. Motor içinden gelen mekanik ses benzine geçmeyle kesilmez. Lpg enjektörleri arkadaşın dediği gibi tır tır ses yapar benzinde enjektörler çalışmadığı için sesi kesilir. Yani herhangi bir sorun yok içiniz rahat olsun

Shero0609
17/02/2014, 09:38
Lpg enjektör sesidir o. Motor içinden gelen mekanik ses benzine geçmeyle kesilmez. Lpg enjektörleri arkadaşın dediği gibi tır tır ses yapar benzinde enjektörler çalışmadığı için sesi kesilir. Yani herhangi bir sorun yok içiniz rahat olsun

Çok Tşkler Arkadaşlar İçimi Rahatlattınız.

gokhanyildirimcom
17/02/2014, 21:32
bence en iyisi kendi kullandığım maşallah hiç arıza vermedi 4 yıldır takılı ve arıza lambası falanda yakmadı ATİKER...

celenlee
18/02/2014, 15:18
bence en iyisi kendi kullandığım maşallah hiç arıza vermedi 4 yıldır takılı ve arıza lambası falanda yakmadı ATİKER...
Aynen öyle en iyisi, iyibir ustaya taktıracağın en ucuz kittir :)

Ayrıca atiker grubunun enjektörleri bahsedilen sesleri çıkartmıyor ;) 60BIN km kadar da ömrü var. Sıfırı 120TL'ye alınabiliyordu, eli yatkın olan her kişi söküp kendisi değiştirebilir.

halils2
18/02/2014, 16:56
Tanıdığım lpg si olup atiker taktıran herkesin kitten dolayı problemi var. Bakımlardan sonra araç gaz ayarı istiyor, fazla yakıyor, arıza lambası yakıyor gibi. 3 5 fazla verip kaliteli bir kit taktırmak daha mantıklı geliyor ki ben öyle yaptım. Sadece bğr arkadaşım Megane a atiker taktırıp memnunum dedi. Başka da diyen duymadım. Belki sorum ustadan da kaynaklı olabilir ama atiker bir kaç sene evvel enjektör kablolarına ek yaparak lpg enjektörlerini çalıştırıyordu şimdi nasıl bilmiyorum.

celenlee
19/02/2014, 09:59
Tanıdığım lpg si olup atiker taktıran herkesin kitten dolayı problemi var. Bakımlardan sonra araç gaz ayarı istiyor, fazla yakıyor, arıza lambası yakıyor gibi. 3 5 fazla verip kaliteli bir kit taktırmak daha mantıklı geliyor ki ben öyle yaptım. Sadece bğr arkadaşım Megane a atiker taktırıp memnunum dedi. Başka da diyen duymadım. Belki sorum ustadan da kaynaklı olabilir ama atiker bir kaç sene evvel enjektör kablolarına ek yaparak lpg enjektörlerini çalıştırıyordu şimdi nasıl bilmiyorum.

Tanıdığımız 1.4 Fire aracı olup da, Atiker taktırıp ta sızlananı duymadık ama ;)

En çok duyduğumuz sızlanma, Landirenzo, BRC gibi kitlerin enjektör sesi :)

halils2
19/02/2014, 10:19
Fire doblosu olup motor arıza lambasını söndüremeyen arkadaşım var ama. Ben fikrimi söyledim ucuz etin yahnisi ucuz oluyor her zamanki gibi. Ayrıca atikerin kitleri de hiç ses çıkarmıyor değil.

celenlee
24/02/2014, 17:03
Geçen ay LPG bakımını yaptırdım, enjektör kalibrasyonu yapcaz dediler, yaptılar 3000 devirde sabit gaz verirken bir ayar yaptılar.

Ortalama yakıt tüketimi göstergem eskiden 9-10lt arası değişir, araç gerçekte 8.5lt yakardı.

Şimdi ekrandaki yakıt tüketimi gösterimi düştü 7.5-8lt ortalama tüketim gösteriyor ama araç 9lt yakıyor!!!

Anlamadım gitti, ekrandaki tüketim düşütü, gerçek tüketimim arttı (Ya da LPG aldığım pompada bir gariplik var)

Bu tip bir durumla karşılaşan var mı?

BaranSelo
19/03/2014, 21:30
Benim araç 6.4 - 6.2 civarı yakıyor şehiriçi. 1000 liraya Atiker takıyorlarmış, başta Fire motorlar için Lpg'ye gerek olmadığını düşünüyordum nasıl olsa az yakıyor diye ama 1000 lira fiyatı öğrenince kararsız kaldım. Aylık 1-2bin kilometre arası yolum var, sizce ne yapmak lazım?
Eski Puntomda Atiker vardı, yakıttan memnundum ama o tık tık tık sesi illallah ettirmişti. Acaba sıfır montajda da aynı sesi alır mıyım?

Jan1690
15/04/2014, 14:51
LPG taktırma konusunda kararsız olan arkadaşlar LPG Sistemleri Montajından Önce (https://lpgsitesi.com/otogaz/lpg-sistemleri-montaj.html) buradaki hesaplama sistemine bir baksınlar derim. Bende 1.4 motor aracıma LPG taktırmayı çok düşünmüştüm. Ama yılda 10 bin km. yapınca ve tüple benzin arasındaki avantajın hesabını yapıp, aradaki farkın çok az olduğunu görünce taktırmaktan vazgeçtim. Tabiki benim bu hesaplamam servisin Landi Renzo LPG için 2 bin TL. fiyatına göre dışarıda belki daha ucuza takılan yerler olabilir.

Castell
17/04/2014, 16:31
Yılda 10bin km de yapılsa lpg daha karlı bir tüketim sağlar benzin fiyatları malum yaza doğru lpgye genelde indirim de geldiğini düşünürsek lpg karlı bir yatırım bence.......

Jan1690
17/04/2014, 20:42
Yılda 10bin km de yapılsa lpg daha karlı bir tüketim sağlar benzin fiyatları malum yaza doğru lpgye genelde indirim de geldiğini düşünürsek lpg karlı bir yatırım bence.......

Arkadaşım 50 TL.lik benzin ile 180-200 km. gidiyorsam ne diye tüp taktırıp ta aracın orjinalliğini bozayım. LPG.ile km.de en fazla 5-10 kuruş fark eder. Bunu yıllık hesaba vurursan 400-500 TL avantajın olur. Bu da tüpü amorti etmen için 4-5 sene demektir. Bence bunun içinde LPG en azından bana göre değil.

sinaga
17/04/2014, 20:48
Arkadaşım 50 TL.lik benzin ile 180-200 km. gidiyorsam ne diye tüp taktırıp ta aracın orjinalliğini bozayım. LPG.ile km.de en fazla 5-10 kuruş fark eder. Bunu yıllık hesaba vurursan 400-500 TL avantajın olur. Bu da tüpü amorti etmen için 4-5 sene demektir. Bence bunun içinde LPG en azından bana göre değil.
50 TL lik benzin ile 180-200 km giden görmedim. Giden varsa ben görmedim. Ben geçen sene tüp taktırdım o zaman benzin fiyatı 4,8 gibi birşeydi, 100 TL benzin ile şehir içi 200-225 gidiyordu. bende hemen tüp taktırdım.

Jan1690
17/04/2014, 21:13
Her kırmızı ışık yandıktan sonra 50 TL. lık benzin alırım ve km.yi sıfırlarım bir sonraki ışık yanıp benzin pompasına yanaştığımda km.ye bakarım. 100 km.de 4,5-5 LT ortalama ve toplamda da 180-200 km. gittiğini 1 yıldır defalarca gördüm. Benzini hep aynı yerden ve pompadan alıyorum.

Castell
18/04/2014, 21:38
Valla tamer 50tl lik benzinle 200km yol gidiyorsan iyi gerçekten sen tüp taktırsan senin hesabına göre 50tl lik lpgyle o zaman 400km gidersin........

grandeizmit
21/04/2014, 12:05
Her kırmızı ışık yandıktan sonra 50 TL. lık benzin alırım ve km.yi sıfırlarım bir sonraki ışık yanıp benzin pompasına yanaştığımda km.ye bakarım. 100 km.de 4,5-5 LT ortalama ve toplamda da 180-200 km. gittiğini 1 yıldır defalarca gördüm. Benzini hep aynı yerden ve pompadan alıyorum.

Valla senin araba dizelden az yakıyor gibi bişey acaba motorda değişiklik mi var? birde aracın çalışma süresini yazar mısın? Malum araç boşta çalışsa bundan az yakmaz.

khanunl
21/04/2014, 14:38
Valla senin araba dizelden az yakıyor gibi bişey acaba motorda değişiklik mi var? birde aracın çalışma süresini yazar mısın? Malum araç boşta çalışsa bundan az yakmaz.

Araba dizel olmasın ?

grandeizmit
21/04/2014, 14:50
Benzinli görünümlü dizel o zaman kesin. 1.4 77 beygir dizel yeni çıktı heralde :))

Jan1690
25/04/2014, 19:49
Valla tamer 50tl lik benzinle 200km yol gidiyorsan iyi gerçekten sen tüp taktırsan senin hesabına göre 50tl lik lpgyle o zaman 400km gidersin........

Kardeşim ben kendi tecrübelerimi paylaştım inanıp inanmamak sizler kalmış. Dalga geçer gibi 50 TL.lık LPG ile yok 400 km. gidersin demek hiç hoş değil. Arabanın LPG ile benzini aynı oranda yakmadığını bilmiyorsan benim sana diyecek bir sözüm yok. Burada bizlerden daha tecrübeli ve bu işin teknik kısmını bilen arkadaşlar var.
(Ancak benim tahminime göre araç LPG li olsa tahminimce benzin ile gittiği mesafeden % 25-30 daha fazla gider gibime geliyor.)

uzunsamsun81
28/04/2014, 18:38
Merhaba arkadaşlar, ıstanbul anadolu yakasında atiker takan tanıdığıniz iyi bir usta var midir? Muayenemi ruhsatını falan da yaptiracak anahtar teslim iş arıyorum. Ancak atiker onemli, cok para vermek istemiyorum.

HTC Desire X cihazımdan gönderildi

khanunl
28/04/2014, 19:10
Merhaba arkadaşlar, ıstanbul anadolu yakasında atiker takan tanıdığıniz iyi bir usta var midir? Muayenemi ruhsatını falan da yaptiracak anahtar teslim iş arıyorum. Ancak atiker onemli, cok para vermek istemiyorum.

HTC Desire X cihazımdan gönderildi

Ümraniye Candan Mühendisliği tavsiye ederim. CANDAN Mühendislik (https://www.candanmuhendislik.com.tr/)

uzunsamsun81
28/04/2014, 22:07
Ümraniye Candan Mühendisliği tavsiye ederim. CANDAN Mühendislik (https://www.candanmuhendislik.com.tr/)

Teşekkür ederim, çok profesyonel görünüyorlar. yarın arayıp bilgi alacağım. kullanıcı bilgilerinizde yer alan isim-soyisim bilgileriniz doğru ise, sizi referans olarak göstermemde sakınca var mıdır?

khanunl
28/04/2014, 23:42
Teşekkür ederim, çok profesyonel görünüyorlar. yarın arayıp bilgi alacağım. kullanıcı bilgilerinizde yer alan isim-soyisim bilgileriniz doğru ise, sizi referans olarak göstermemde sakınca var mıdır?

Tuğrul bey isim hususunda herhangi bir sıkıntı yok.Aracın mühendisler odasından sızdırmazlık raporuyla tuv muayenesinde sıkıntısız halledebilirler ruhsat değişimi için trafikten istemeleri sebebiyle işlem takip vekaleti vermeniz gerekli olacaktır.Son olarak Candan Mühendislikte yada başka yerde uygulama yaptırırken önemli ince nokta bujilerinizi yakın tarihte değiştirmediyseniz uygulama esnasında yenilerini taktırmanız sistemin uyumlu çalışması açısından faydanıza olacaktır.İyi geceler.

uzunsamsun81
29/04/2014, 00:06
Tuğrul bey isim hususunda herhangi bir sıkıntı yok.Aracın mühendisler odasından sızdırmazlık raporuyla tuv muayenesinde sıkıntısız halledebilirler ruhsat değişimi için trafikten istemeleri sebebiyle işlem takip vekaleti vermeniz gerekli olacaktır.Son olarak Candan Mühendislikte yada başka yerde uygulama yaptırırken önemli ince nokta bujilerinizi yakın tarihte değiştirmediyseniz uygulama esnasında yenilerini taktırmanız sistemin uyumlu çalışması açısından faydanıza olacaktır.İyi geceler.

çok teşekkür ederim, iyi geceler.

aeozenc
02/06/2014, 21:04
İstanbul için bir tavsiye gelmiş, Ankara'da Atiker taktıran arkadaşlardan tavsiye verebilecek var mı? Bende muayeneden önce önümüzdeki günlerde taktırmak istiyorum.
Herkese iyi forumlar..

Seronet
02/06/2014, 21:25
Bahsi gecen candan muhendislikte iyi bir kazik yemistim.
Adi sani duyulmayan hatta kapanan bir firmanin sistemini normalden daha pahali bir fiyata taktirmis, yasadigim sorunlardan canimdan bezmistim. Kesinlikle uzak durun, ilgi alaka satana kadar gidip gelirken yaktigim yakita aciyorum keske daha once sokturup sistemi degistirseymisim. Bela okumayi sevmem ama hakkim haram olsun onlara.!

CMasteR
02/06/2014, 21:53
Bahsi gecen candan muhendislikte iyi bir kazik yemistim.
Adi sani duyulmayan hatta kapanan bir firmanin sistemini normalden daha pahali bir fiyata taktirmis, yasadigim sorunlardan canimdan bezmistim. Kesinlikle uzak durun, ilgi alaka satana kadar gidip gelirken yaktigim yakita aciyorum keske daha once sokturup sistemi degistirseymisim. Bela okumayi sevmem ama hakkim haram olsun onlara.!

Yıkmaya gidek mi ?

Seronet
02/06/2014, 21:57
Yıkmaya gidek mi ?

Valla metiyeleri gorunce dayanamadim yazdim :) Sinirlerim zipladi ne guzel unutmustum.!

CMasteR
02/06/2014, 22:00
at bi baklava ağzına kendine gelirsin ağzın tatlanır :D :D :D hahahah :D

hoksi
04/06/2014, 11:57
Merhabalar araç babamın üzerine lpg dönüşümü yapılırken kendisinin olması şart mı ? Başka bir şehirde yaptırmayı planlıyorum da lpg taktırmayı ?

khanunl
04/06/2014, 12:15
Merhabalar araç babamın üzerine lpg dönüşümü yapılırken kendisinin olması şart mı ? Başka bir şehirde yaptırmayı planlıyorum da lpg taktırmayı ?

Ruhsat yaprağı değişirken Trafik Şube'de vekalet isterler,Onun dışında problem yok.

hoksi
07/06/2014, 23:05
Merhabalar;
Yeni konu açmayım burdan sorayım İzmir'de Lpg dönüşümü için önerebileceğiniz usta var mı ?Aklımda Brc ama önerilere de açığım.
Saygılar.

hoksi
09/06/2014, 15:57
Merhabalar;
Yeni konu açmayım burdan sorayım İzmir'de Lpg dönüşümü için önerebileceğiniz usta var mı ?Aklımda Brc ama önerilere de açığım.
Saygılar.

Barisdmrts
22/07/2014, 11:58
Merhaba arkadaşlar

1,4 77hp fire motor aracım var ve günlük kullanımım servise kadar git gel şeklinde olduğundan sabah 5 km gidip akşam 5 km geri geliyorum buda dogal olarak cok yakmasına neden oluyor km de 0,48-0,50 kurus seviyelerinde yakıyor malesef :(
bu seviyeleri düsürmek istedigimden LPG taktırmayı dusunuyorum. aynı araca sahip olan ve bu kullanım sekline yakın kullananlar var ise bilgi payşamalarını rica edeceğim.

bu sekilde kullanımla LPG km de kac litre yakar ?
LPG taktırırsam belli oranda tasarruf sağlayabilir miyim?

bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

simdiden teşekkürler

khanunl
22/07/2014, 12:37
%35 ten günde 3,5 TL paranız size geri döner.30 gün (aylık) 105 TL gibi bir geri dönüş olur.İlk yatırım ruhsata işletme dahil 1500 TL civarında maliyet düşünürsek 15 ayın sonunda yatırım maliyetini çıkarttıktan sonra her km de benzinden %35 daha düşük maliyetli olarak aracınızı kullanırsınız!

grandeizmit
22/07/2014, 13:09
%35 ten günde 3,5 TL paranız size geri döner.30 gün (aylık) 105 TL gibi bir geri dönüş olur.İlk yatırım ruhsata işletme dahil 1500 TL civarında maliyet düşünürsek 15 ayın sonunda yatırım maliyetini çıkarttıktan sonra her km de benzinden %35 daha düşük maliyetli olarak aracınızı kullanırsınız!

Aylık 105 tl rakamını nasıl buldunuz 0,50 kuruştan günde 5 lira ayda da toplam 150 liralık benzin yakmış olur. Maxımum karda 55 lira olur aylık. taktıracağın sistemi en yakın 24 ayda çıkarırsın.
105 liralık kara geçebilmesi için ayda 300 liralık benzin alması lazım.

celenlee
22/07/2014, 13:24
Merhaba arkadaşlar

1,4 77hp fire motor aracım var ve günlük kullanımım servise kadar git gel şeklinde olduğundan sabah 5 km gidip akşam 5 km geri geliyorum buda dogal olarak cok yakmasına neden oluyor km de 0,48-0,50 kurus seviyelerinde yakıyor malesef :(
bu seviyeleri düsürmek istedigimden LPG taktırmayı dusunuyorum. aynı araca sahip olan ve bu kullanım sekline yakın kullananlar var ise bilgi payşamalarını rica edeceğim.

bu sekilde kullanımla LPG km de kac litre yakar ?
LPG taktırırsam belli oranda tasarruf sağlayabilir miyim?

bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

simdiden teşekkürler

Son depomda.
1 kere 60km gidiş 60 dönüş.
Gerisi 6km gidiş 6km dönüş olarak 340km gittim.

Normalde ortalamam 8.7lt LPG
Toplam Ortalamam 9.6 geldi.
340*9,6=32,64lt Toplam Harcanan
120*8,7=10.44lt Uzun mesafede harcanan:

32,64-10,44=22,2lt kısa mesafede harcanan..

İSE:

22,2/220*100= 10.1lt LPG tüketimi yapıyor

Her türlü benzine göre çok karlı....

grandeizmit
22/07/2014, 13:31
Günde 10 km yapan kişi için bence gereksiz LPG onun yerine araca bakım yaptırması daha iyi malum araç 2000 motor araçlar gibi yakıyormuş 50 kuruş çok fazla.
Temiz ni bakım yaptırırsan bujiler filan düşecektir mutlaka o yakıt 50 kuruştan.

celenlee
22/07/2014, 14:27
Günde 10 km yapan kişi için bence gereksiz LPG onun yerine araca bakım yaptırması daha iyi malum araç 2000 motor araçlar gibi yakıyormuş 50 kuruş çok fazla.
Temiz ni bakım yaptırırsan bujiler filan düşecektir mutlaka o yakıt 50 kuruştan.

Valla kısa mesafede durum böyle ne yazık ki, motoru sıfırlatsa bile +-0.5lt oynar.
Kendi aracımdan edindiğim ve etrafımdakilerden gördüğüm hep bu yönde.

Barisdmrts
25/07/2014, 10:19

Merhaba,

aracın bakımlarını ocak ayında yetkili fiat servisinde yaptırdım bujiler vs hep değişti sıknıtı yok şehir arası yolda 30 kurusa kadar düsüyor 110km sabit hiz ile ama şehir içi cok fazla yakıyor malesef

grandeizmit
25/07/2014, 10:56
Anlaşılan siz kararınızı vermişsiniz LPG taktıracaksınız. Ben de LPG taktıralı 3 ay oldu sanırım; ilk 1 ay sürekli sıkıntıydı sonrasında düzeldi km hesabı olarak da ortalama ilk 1700 km sıkıntı çektim.
900 liraya cangas markalı sıralı sistem taktırdım. Pahalı markalı LPG kiti mantıklı gelmedi bana.

celenlee
25/07/2014, 11:56
Merhaba,

aracın bakımlarını ocak ayında yetkili fiat servisinde yaptırdım bujiler vs hep değişti sıknıtı yok şehir arası yolda 30 kurusa kadar düsüyor 110km sabit hiz ile ama şehir içi cok fazla yakıyor malesef

Kullanım türünüze göre dizel multijet de kullansanız, forumdaki değerlere göre fazla yakar ;) Tamamen parkurun etkisi..

ErtanOKUMUS
01/08/2014, 14:46
ben taktırmayı ciddi ciddi düşünüyorum ,İzmirde taktıran arkadaş varmı acaba yakın zamanda izlenimlerini alsam

ErtanOKUMUS
04/08/2014, 08:57
Selamlar;
Hızlıca karar verdim ve "GasItaly" kit taktırdım,sanki gazda biraz daha çekiş arttı gibi yada bana öyle geldi :D diğer izlenimlerimi zaman geçtikçe paylaşacağım,ama ilk izlenimlerim gayet güzel

puntocu41
04/08/2014, 17:20
herkese merhaba. 2013 punto 1.4 fire dualogic kullanıcısıyım. aracıma lpg dönüşüm yaptırma hususunda kararsız kaldım. aracımı aldığım ekim 2013ten bu yana 10500 km yol yaptım ve bu yolun 6500 kmsi şehir dışı, 4000 kmsi ise şehir içi. şehir dışı ortalama tüketim 5.5 lt iken, şehir içi 7 lt civarı. aracın halihazırda 3 yıllık garantısı devam ederken serviste bu işlemlerin yaptırılmasının garantının devamı adına gereklı oldugunu ogrendım ve aradıgım ıstanbul ve ankara bayılerınden landirenzo marka lpg dönüşüm için 2200 ve 2100 fiyatlar aldım. 250 300 tl aralığında da geri kalan işlemler tutuyormus sanırım. durumun geneline bakıldığı taktırde lpg dönüşümü 2013 fire araçlar için ne derece gerekli dersiniz?

ErtanOKUMUS
04/08/2014, 17:25
herkese merhaba. 2013 punto 1.4 fire dualogic kullanıcısıyım. aracıma lpg dönüşüm yaptırma hususunda kararsız kaldım. aracımı aldığım ekim 2013ten bu yana 10500 km yol yaptım ve bu yolun 6500 kmsi şehir dışı, 4000 kmsi ise şehir içi. şehir dışı ortalama tüketim 5.5 lt iken, şehir içi 7 lt civarı. aracın halihazırda 3 yıllık garantısı devam ederken serviste bu işlemlerin yaptırılmasının garantının devamı adına gereklı oldugunu ogrendım ve aradıgım ıstanbul ve ankara bayılerınden landirenzo marka lpg dönüşüm için 2200 ve 2100 fiyatlar aldım. 250 300 tl aralığında da geri kalan işlemler tutuyormus sanırım. durumun geneline bakıldığı taktırde lpg dönüşümü 2013 fire araçlar için ne derece gerekli dersiniz?

taktırdığında her geçen gün için hayıflanacaksın eminol,benim 2013 model ve 7500 KM civarı yol yapmışım,nerdeyse kitin parasını çıkaracakmışım meğerse..

hoksi
05/08/2014, 11:54
Çorum Özençler Oto da BRC'imi taktırdım.Çok memnunum şimdilik her şey yolunda

ErtanOKUMUS
06/08/2014, 09:12
80 TL'lik gaz aldım ve ilk depom 350 Km'de bitti,baktığımda tüpü taktırdığım günden beri klima açık olarak kullanıyorum ve bu mesafenin çok büyük kısmı şekir içi,bence gayet güzel

ErtanOKUMUS
14/08/2014, 01:18
2.depo ve şu an km.de ve bitmedi , bu arada 2.depoyu BP den doldurdum

Arrest
14/08/2014, 01:36
2.depo ve şu an km.de ve bitmedi , bu arada 2.depoyu BP den doldurdum
Degerler guzel bence , shellden almanizi oneririm menzil uzar

ErtanOKUMUS
14/08/2014, 11:51
Pardon eksik yazmışım şu an 380 km de araç 😊 ve bitmedi depo

ErtanOKUMUS
15/08/2014, 09:11
Evet tam 390.5 km de bitti 😊

Golbasi
17/09/2014, 23:00
Merhabalar bugün almış olduğum 1.4 Fire Fun 77 bg aracıma Ankarada lpg taktirmak istiyorum. Tavsiyeleriniz lpg markası ve takacak olan yer olarak nedir?

ErtanOKUMUS
18/09/2014, 08:39
Merhabalar bugün almış olduğum 1.4 Fire Fun 77 bg aracıma Ankarada lpg taktirmak istiyorum. Tavsiyeleriniz lpg markası ve takacak olan yer olarak nedir?

Yeri bilemem ama marka olarak hiç pahalı kitleri taktırmanı önermem,marka olarak tabii ki kullandığım ve çok memnun kaldığım "GasItaly" :Ç

hoksi
18/09/2014, 13:17

Ben 2 ay önc BRC taktırdım Çorum'da çok şükür çok çok memnunum.32,5LT /465 Km en son ölçümüm performansı da çok iyi İzmir-Muş 2 kişi arka koltuklara kadar dolu bagaj,klima açık geldim o rampalarda bile bayılmadı.BRC öneririm.

mikili17
09/10/2014, 12:09

büyük ihtimalle lpg taktırmışsınızdır, ancak taktıracak olan arkadaşlarımıza faydası olsun diye atikeri gönül rahatlığı ile öneririm.
ben renault neziroğlu konya yolunda taktırmıştım.
yaklaşık iki üç ay önce lpg servisini kapatmışlar ancak onlar bakımlar için yeni üstün otogazı önerdiler. ben de son bakıma oraya gittim.

marineros
11/10/2014, 21:07
Merhabalar.bugün birkaç araç bakmaya gittim.toyota,fiat,renault derken fiyatlar yaz başındaki seviyelerin de üzerine çıkmış...amacım aracımı satıp biraz ekleyip devamında kredi kullanmaktı ama 64 000₺ olan auris 74.000e fırlamış,fiat 500L dualogic 69.000₺,renault clio dizel otomatik zaten en dolu paketi ve 64.000₺.ama araç basık geldi neyse.bu fiyatlardan sonra araç almaktan vazgeçtim ve de gaz taktırıp yola devam etmeye karar verdim gibi.gibi çünkü bu fiyatlara bana biraz uçuk geldi.marka olarak brc,atiker öne çıkmış.fiatın anlaşmalı veya onayladığı şudur diyebileceğiniz bir isim var mıdır?niyeti bozdum gaz takacağım.bu arada bodrum,fethiye gibi yerlere veya o güzergâhtaki servislerin tavsiyesini de alabilirim.biraz hazırcılık oldu yaptığım ama yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi akşamlar dilerim.

merzel
11/10/2014, 23:35
Merhabalar.bugün birkaç araç bakmaya gittim.toyota,fiat,renault derken fiyatlar yaz başındaki seviyelerin de üzerine çıkmış...amacım aracımı satıp biraz ekleyip devamında kredi kullanmaktı ama 64 000₺ olan auris 74.000e fırlamış,fiat 500L dualogic 69.000₺,renault clio dizel otomatik zaten en dolu paketi ve 64.000₺.ama araç basık geldi neyse.bu fiyatlardan sonra araç almaktan vazgeçtim ve de gaz taktırıp yola devam etmeye karar verdim gibi.gibi çünkü bu fiyatlara bana biraz uçuk geldi.marka olarak brc,atiker öne çıkmış.fiatın anlaşmalı veya onayladığı şudur diyebileceğiniz bir isim var mıdır?niyeti bozdum gaz takacağım.bu arada bodrum,fethiye gibi yerlere veya o güzergâhtaki servislerin tavsiyesini de alabilirim.biraz hazırcılık oldu yaptığım ama yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi akşamlar dilerim.
Lpg'siz bu sartlarda benzinli araca binilmez. İlk depomda 30, ikinci depomda 26, üçüncü depomda ise, 22 kurus yaktim. Benzinde iken 40 - 45 kurus arası yakiyordum. Ben de atiker gold var cokta memnunum.

Sent from my Nexus 5 using

marineros
12/10/2014, 09:24
Herkese günaydınlar dilerim.öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.evet lpg olmadan binmek biraz lükse kaçıyor.fakat beni endişelendiren stepnenin çıkıp tankın girmesi olacak.aracın altına asma stepne yapılması veya yapan olmuş mudur?çünkü,bodrum-fethiye,fethiye-izmir,fethiy-antalya arası mesafelere gidiyorum ve bu ayda 3-4 defayı buluyor.veya daha başka stepne için yöntem söyleyebilecek var mı?teşekkür ediyorum.

celenlee
12/10/2014, 11:55
Herkese günaydınlar dilerim.öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.evet lpg olmadan binmek biraz lükse kaçıyor.fakat beni endişelendiren stepnenin çıkıp tankın girmesi olacak.aracın altına asma stepne yapılması veya yapan olmuş mudur?çünkü,bodrum-fethiye,fethiye-izmir,fethiy-antalya arası mesafelere gidiyorum ve bu ayda 3-4 defayı buluyor.veya daha başka stepne için yöntem söyleyebilecek var mı?teşekkür ediyorum.

Aracın altına stepneyi soksan zaten yerle sıfırlanır, öyle bir boşluk yok altında ;)
Madem masraf yapmak istiyorsunuz. ince stepne alın bir küçük jant ince. Bagaja Dikine sokup sol duvara yaslayın..Ya da bagaj Tabanına yatırın. Dikine sığmayabilir ama tabana oturur. Taban derinliği 65cm 115/70/16 mini stepne oturur tabana.
12-13cmliklerden, ortası düz olanlardan.

grandeizmit
13/10/2014, 09:40

En güzeli lastik tamir kiti stepne her türlü kapatır bagajı.

merzel
13/10/2014, 10:53
Ben de lastikctamir kiti kullaniyorum. Lastikciye kadar idare etsin yeter

Sent from my Nexus 5 using

thefastest
17/11/2014, 23:11
Merhaba arkadaşlar, Punto mu alalı henüz 1 ay olmadı ama yakıt illallah dedirtti. Bundan önce 4 sene dizel kullanmış biri olarak fazla yakacağını bekliyordum ama bu kadar fazlasını beklemiyordum. Ama Fire motorların LPG ile güzel uyum sağladığını aracı almadan sayenizde öğrenmiştim. Sonuç olarak LPG taktırmak için araştırmalara başladım. Aslında kafama takılan her soruya cevap buldum ekstra bir soru sormaya gerek yok bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler.

Bende LPG taktırmaya karar verme aşamasında, Benzin ile LPG tüketimi arasındaki farkları ve maliyeti vs. hesaplamak için hazırladığım ufak excel dosyasını paylaşmak istedim, umarım birilerinin işe yarar.

orontes84
02/01/2015, 17:28
Merhaba arkadaşlar, Punto mu alalı henüz 1 ay olmadı ama yakıt illallah dedirtti. Bundan önce 4 sene dizel kullanmış biri olarak fazla yakacağını bekliyordum ama bu kadar fazlasını beklemiyordum. Ama Fire motorların LPG ile güzel uyum sağladığını aracı almadan sayenizde öğrenmiştim. Sonuç olarak LPG taktırmak için araştırmalara başladım. Aslında kafama takılan her soruya cevap buldum ekstra bir soru sormaya gerek yok bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler.

Bende LPG taktırmaya karar verme aşamasında, Benzin ile LPG tüketimi arasındaki farkları ve maliyeti vs. hesaplamak için hazırladığım ufak excel dosyasını paylaşmak istedim, umarım birilerinin işe yarar.

Hocam öncelikle yaptığınız excel hesaplaması için teşekkürler. Bende aracımı yeni aldım ve lpg için araştırma yapıyordum. Yaptığınız hesaplamayı adana için 2 ocak 2015 itibariyle güncelledim. Masrafın kendini amorti etmesi 17 ayı buluyor tabi bu değerler bu aralar benzin fiyatlarının düşmesinden kaynaklanıyor ilerde ne olur bilemem.

thefastest
02/01/2015, 20:23
İşinize yaradıysa ne mutlu, bende hala LPG taktıramadım. Bakımlarını yaptırdıktan sonra biraz yakıt tüketimim düştü tabii benzin fiyatlarının düşmesinin etkisi daha büyük oldu. Ama hala daha pahalı, hala en pahalı :)

ethemyigit
18/01/2015, 02:58
arkadaslar lpg kıtı alırken parcası ucuz olan servısı cok olanı tercıh edın bence zaten nerdeyse hepsı aynı sevıyede tasarruf saglıyor
bugun 36.000 km de olan lpg enjektorlerımden bırı bozuldu ve bır enjektor fıyatı 200 tl

LPG kıtım saglam dıye ınsanların fazla para vererek taktırdıkları LANDİRENZO,
(OLGUN LPG SAGOLSUN)
kesınlıkle pahalı lpg kıtlerını tavsıye etmıyorum parcası servısı ucuz olanları tercıh edın cunku kalıtelı olanın parcası cok pahalı ve garantı suresı sonrası arıza verıyorlar

ethemyigit
18/01/2015, 03:03
bu arada kıtın arıza cıkarma durumunda dıger parcalarında fıyatını sordum
enjektor tanesı 200tl 4*200=800tl beyın 600 tl regülatör 500 tl ve sürekli değişmesi gereken filtresi 50 tl ama atiker vs olsa 4 enjektörün komple fiyatı 200 tl :)

punto57
18/01/2015, 03:14
İyi marka az tüketim mi? Ben Almanyada bir kit görmüştüm ek kit. Bir yağ haznesi ve silindirleri yağlayan bir mekanizma.
Türkiye'de var mı bu, çünkü lpgli araçlar yağ yakıyor , en azından ben öyle şeyler yaşadım

punto57
18/01/2015, 03:17
Küçük stepne tekerler var,

halils2
18/01/2015, 05:03
bu arada kıtın arıza cıkarma durumunda dıger parcalarında fıyatını sordum
enjektor tanesı 200tl 4*200=800tl beyın 600 tl regülatör 500 tl ve sürekli değişmesi gereken filtresi 50 tl ama atiker vs olsa 4 enjektörün komple fiyatı 200 tl :)

İyi ama 5.5 sene atiker kullana biri olarak 2 defa beyin değiştirdim. Araç karbüratörlü olduğundan enjektör derdi yoktu ama o zamanlar 130 tl idi beyin.

Ayrıca atikerin sıralı sistemindeki enjektörler enjektör değil selenoid valf. Ama Brc nin enjektör. 4 tane çıkış noktası var. Baktığında aynı işi yapıyor hatta sesleri bile aynı ama başka farkları var mı bilmiyorum. Fakat 3.5 sene brc kullanan biri olarak filtre değişimi dışında 1 defa ısı farkından dolayı oluşan buharın etkisiyle aracım ilk marşı lpg de yapmıştı, (anahtarı söküp temizledim sorun olmadı bir daha) kesinlikle tavsiye ederim. Ben brc yi usta nedeniyle seçtim. eğer ustası iyi iş yapan atikerci varsa kullanın tabiki ama montaj önemli.
Ayrıca atikerin selenoidlerinin takımını piyasadan 100 tlye de bulursun özel bir malzeme değil. BRC pahalı evet ama şu da var: BRC montajında aracın sağından solundan elektrik kabloları kesilip eklenmiyor. Kendine has soketlerle bağlantı yapılıyor. Arkadaşın atiker montajını inceledim; Bildiğin enjektöre giden kabloları soyup ek yapmışlar, yani BRC ye 5 600 tl fazla veriyorsun ama karşılığını alıyorsun.

halils2
18/01/2015, 05:17
İyi marka az tüketim mi? Ben Almanyada bir kit görmüştüm ek kit. Bir yağ haznesi ve silindirleri yağlayan bir mekanizma.
Türkiye'de var mı bu, çünkü lpgli araçlar yağ yakıyor , en azından ben öyle şeyler yaşadım

Var ama kullanıcıların yorumuna göre bir esprisi yok. Araç eğer magnezyum subaplıysa eninde sonunda subaplar eiyor ve çelik subaba dönüş oluyor. Zaten normalde düşünürsen de gereksiz. Neden dersen: Sorun yağlamadan dolayı aşınıp subapların sorun çakarması değil lpg den dolayı subapların erimesi. O yüzden ısıya dayanıklı subap kullanıyorlar. Lpgli araç yağ eksiltir ama lpg olmasa da araç yağ eksiltir. En garanti yolu aracın kontrolünü sık yapmak ve arada yağ eklemek. Ben senede 3 defada olmak, kaydıyla normal yağ değişiminden sonra 2 3 ayda bir yağ ilavesi yapar 1- 1.2 lt yağ eklerdim. Senesi gelince de yağ değiştirirdim. Yani aylık yaklaşık 1000 km de 100 ml yağ eksiltme yapardı. bunun da sorun olduğunu sanmıyorum zaten. Benzinli olan araçlar bile bu kadar eksiltiyor.

mrbleeeed
18/01/2015, 06:07
Var ama kullanıcıların yorumuna göre bir esprisi yok. Araç eğer magnezyum subaplıysa eninde sonunda subaplar eiyor ve çelik subaba dönüş oluyor. Zaten normalde düşünürsen de gereksiz. Neden dersen: Sorun yağlamadan dolayı aşınıp subapların sorun çakarması değil lpg den dolayı subapların erimesi. O yüzden ısıya dayanıklı subap kullanıyorlar. Lpgli araç yağ eksiltir ama lpg olmasa da araç yağ eksiltir. En garanti yolu aracın kontrolünü sık yapmak ve arada yağ eklemek. Ben senede 3 defada olmak, kaydıyla normal yağ değişiminden sonra 2 3 ayda bir yağ ilavesi yapar 1- 1.2 lt yağ eklerdim. Senesi gelince de yağ değiştirirdim. Yani aylık yaklaşık 1000 km de 100 ml yağ eksiltme yapardı. bunun da sorun olduğunu sanmıyorum zaten. Benzinli olan araçlar bile bu kadar eksiltiyor.

"...Lpgli araç yağ eksiltir ama lpg olmasa da araç yağ eksiltir... Benzinli olan araçlar bile bu kadar eksiltiyor..."

ben buna katılmıyorum. sadece punto için söylüyorsanız bir şey diyemem. henüz yeniyim puntoda. ama genel yazmışsınız.
lpg'li olan önceki aracımın bakımlarını her 10 binde düzenli yaptırdım hep. ki aracı 123-163 bin km aralığında kullandım. 1 gram yağ ve su eksiltmişliğini görmedim. aracın ekranından yağ seviyesi kontrol edilebiliyordu, buna istinaden söylüyorum.

halils2
18/01/2015, 09:47
Kullandığınız aracın marka modelini bilmiyorum ama ekrana bakarak yakıt tahmini yapmak ne kadar doğruysa yağ eksiltip eksiltmediğini söylemek o kadar doğrudur. Bugüne dek yağ eksiltmiyor diye duyduğum tek araç mjet. Onu da bilmediğimden takipteyim.

ethemyigit
18/01/2015, 11:26
halis 9 sene palıo 1.4 kullanmış bırı olarak puntoya gecınce ılk derdım sureklı yag kontrolu yapmak oldu malum palıoda oluyordu

ama suankı aracam 1.4 fire evo cidden gram yağ eksiltmiyor yağ cubugundakı cızgı 1 gram sevıyesı oynamıyor

ayrıca aracıma subap ayarı yapıp bogaz temızlıgı yapacak bır yer arıyorum işi bilen birisi tavsıye kabul edılır istanbul avrupa yakası ve corlu bogede olabılır sılıvrı tarafları

punto57
18/01/2015, 11:33
Bana bu sistem mantıklı geldi, belki arızaları yada sorunları geciktirir

halils2
18/01/2015, 15:06
halis 9 sene palıo 1.4 kullanmış bırı olarak puntoya gecınce ılk derdım sureklı yag kontrolu yapmak oldu malum palıoda oluyordu

ama suankı aracam 1.4 fire evo cidden gram yağ eksiltmiyor yağ cubugundakı cızgı 1 gram sevıyesı oynamıyor

ayrıca aracıma subap ayarı yapıp bogaz temızlıgı yapacak bır yer arıyorum işi bilen birisi tavsıye kabul edılır istanbul avrupa yakası ve corlu bogede olabılır sılıvrı tarafları

Kullandığınız puntoda, yağı kendiniz mi dışarıda mı değiştiriyordunuz, kaç lt yağ koyuyorsunuz

mrbleeeed
18/01/2015, 17:49
Kullandığınız aracın marka modelini bilmiyorum ama ekrana bakarak yakıt tahmini yapmak ne kadar doğruysa yağ eksiltip eksiltmediğini söylemek o kadar doğrudur. Bugüne dek yağ eksiltmiyor diye duyduğum tek araç mjet. Onu da bilmediğimden takipteyim.

fiziki bir çubuk bulunmadığı için yağ ölçen sensörlerine güveniyordum. sonuçta depodaki benzini de göremiyoruz ama ibreye güveniyoruz. 10 bin km sonra yağ boşaltılırken koyduğum renkte aktığı için sistemin sorunsuzluğu da var bu özgüvende. araç 1.16i idi.

merzel
18/01/2015, 18:23
Koyulan yagin 10bin km sonra ayni renkte olmasi yam tersi yagin islevini yerine getirmedigi anlamina gelmiyor mu?

2009 GP 1.4 Fire Fun

mrbleeeed
18/01/2015, 18:41
Koyulan yagin 10bin km sonra ayni renkte olmasi yam tersi yagin islevini yerine getirmedigi anlamina gelmiyor mu?

2009 GP 1.4 Fire Fun
lpg'de kullanılan sistem benzindeki gibi pislenmiyor, malum yağdaki siyahlık benzinin kurumu sebebiyle oluşuyor diye biliyorum ben.
motorun içi pislenmiyorsa neden kirlensin ki yağ
son olarak sorun mu değil mi tabi duymak isterim düşünceleri, ama sorun olsa sanırım kullandığım 3 sene 40-50 bin km'de olurdu bir sorun.

merzel
18/01/2015, 19:17
Anladim. Kullandiginiz yagi merak ettim. Lpg takali 5bin km oldu. Castrol edge 5/40 koymustum. 5bin kmde 1 cay bardagi kadar eksiltme yapmis. Bir dahaki sefer mobil 1 esp 0/40 koymayi dusunuyorum.

2009 GP 1.4 Fire Fun

ethemyigit
18/01/2015, 20:07
Kullandığınız puntoda, yağı kendiniz mi dışarıda mı değiştiriyordunuz, kaç lt yağ koyuyorsunuz

castrol edge 5-40 kullanıyorum ama 5-30 olanına geçiş yapıcam bır sonrakı degısımde

bır oncekı yagda castrol edge 5-30 du 20.000 km hıc yag eksıltmedı

su an 9.000 km oldu yag vs degıselı eksıltme yok yagı fıltreyı vs kendım alıp sanayıde ustama veya denk gelen bırısını değiştirtiyorum.

fılteyle vs bırlıkte degısım oldugu ıcın 2.9 lıtre cıvarı bırsey alıyor cubuga bakarak kontrollü eklıyoruz yanı fazlası olmuyor 1.4 fire 77 bg motor

size şaka gibi gelecek ama litresini 10 tl ye bı avmde denk gelmişti stok yaptım onları kullanıyorum :)

mrbleeeed
18/01/2015, 20:37
Anladim. Kullandiginiz yagi merak ettim. Lpg takali 5bin km oldu. Castrol edge 5/40 koymustum. 5bin kmde 1 cay bardagi kadar eksiltme yapmis. Bir dahaki sefer mobil 1 esp 0/40 koymayi dusunuyorum.

2009 GP 1.4 Fire Fun
yarı sentetik 10w/40 kullandım hep. lpg'li araçlar için uygun.
5/30 falan 10bin bakıma sürekli giren araçlar için gereksiz, premium araçlara koyuluyor o yağ, onlar da 20-30 bin uzun yol yaptıkları için idare ediyor. tabi o kadar km sonra çok kararıyor yağ.
hani dediğinizin aksine bir şey demek de istemiyorum, çünkü puntoya yeniyim, puntodaki yağ durumundan haberdar değilim. söylediklerimin tamamı önceki aracımdan deneyimlerim.

edit: 1 sefer mobil'in 10w40 yağını da kullanmıştım. castrol'e göre epey sesli çalışmıştı sistem. daha tok geliyordu ses, zevk meselesi ama ben tekrar castrole dönmüştüm.

halils2
18/01/2015, 21:51
fiziki bir çubuk bulunmadığı için yağ ölçen sensörlerine güveniyordum. sonuçta depodaki benzini de göremiyoruz ama ibreye güveniyoruz. 10 bin km sonra yağ boşaltılırken koyduğum renkte aktığı için sistemin sorunsuzluğu da var bu özgüvende. araç 1.16i idi.
Yakıt ibresinin güvenilirliği ortada. Bir yakıt aldığınız yerdeki lt ile sonraki birbirini tutmaz illa oynamalar oluyor. Eğerki derseniz ben 11.6i ile her noktada hesapladığım yakıtı lt sine kadar aynı alıyordum diye bir şey diyemeyeceğim. Bununla beraber isterseniz google a yağ eksiltme diye yazıp çıkan sonuçları inceleyin. Nerdeyse her marka model aracın yağ eksilttiği yazıyor ama bu eksiltme kiminde 10bin km de 0,2 lt olurken aynı araçta kiminde 1 ltden fazla oluyor. Siz araç bakımlarınızı dışarıda ustalara yaptırıyorsunuz, ben ise aracımla kendim ilgileniyorum. Baskı, triger, amortisör vs gibi ağır işçilik ve malzeme, zaman gerektiren işler dışında pek ustaya gitmem. Bundan önceki aracım lpg li fire idi. Her yağ değişiminde, yağda bir miktar kararma oluyordu. Neticede araç her ne kadar lpg li de olsa ilk çalışmalar hep benzinle ve ben ş.içi çok kontak yapan biriyim. Eğer bmw nizi sadece uzun yolda, gideceğiniz yere kadar hiç kontak aç kapa yapmadan gidip geliyorsanız dediğiniz gibi koyduğunuz yağ sarı bir şekilde çıkabilir(ama renginde bir miktar koyuluk illa olur bence). Ama benim gibi 500 mt de 5 kere kontak yapar her seferinde sisteme benzin verirseniz aracınız ne olursa olsun kaliteli yağda kararma olur. Bu benim şahsi görüşümdür.Neticede her marka model araca binip üzerinde denemeler yapamıyoruz. Ama araştırmalarıma göre bende oluşan fikir: Her araç yağ eksiltir fakat bu eksiltme; aracın yaşı, kmsi, kullanım şekli ve kullanılan yağa göre değişmekte olduğudur.

2009 GP 1.4 Fire Fun

lpg'de kullanılan sistem benzindeki gibi pislenmiyor, malum yağdaki siyahlık benzinin kurumu sebebiyle oluşuyor diye biliyorum ben.
motorun içi pislenmiyorsa neden kirlensin ki yağ
son olarak sorun mu değil mi tabi duymak isterim düşünceleri, ama sorun olsa sanırım kullandığım 3 sene 40-50 bin km'de olurdu bir sorun.

Araç lpgli de olsa yukarıda da belirttiğim gibi ilk çalışmalar hep benzinle olduğundan illaki yağın renginde değişiklik olur.
Bu da dh da bizim konuştuğumuz gibi yağ yakma ile ilgili açılmış bir konu.

MOTOR YAĞIYLA İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ VE GERÇEKLER - SHELL TÜRKİYE (https://www.shell.com.tr/aboutshell/media-centre/news-and-media-releases/2011/helix-press-release.html)
linkin içeriği:
MOTOR YAĞIYLA İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ VE GERÇEKLER
06/06/2011

Araçların en önemli besin kaynaklarından motor yağları hakkında, sürücülerin kafasını gereksiz yere karıştıran birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bunlardan en çarpıcı ve yaygın olan dört yanlış bilgiyi ve asıl gerçekleri, üstün Shell Helix’i geliştiren bilim insanları arasında yer alan Mark Southby açıkladı.
en popüler 4 yanlış bilgi ve sürücülerin asıl bilmesi gereken gerçekler:

1 Yanlış: “Motorunuzda bugüne kadar hep mineral yağ kullandıysanız sentetik yağ kullanamazsınız.”

1 Doğru: “Sürücülerin bir kısmı, daha önce kullanmadıkları için sentetik yağ denemeye çekinirler. Arabanızın kullanma kılavuzundaki viskozite gereksinimlerini ve şartını karşıladığı sürece mineral yağ veya sentetik yağ kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.”

2 Yanlış: “Mineral yağ doğaldır, bu nedenle sentetik yağlara göre arabam için daha iyidir.”

2 Doğru: “Çok yaygın olan bu inanışın aksine, sentetik yağ, arabanın motoru için, mineral bazlı yağlara göre daha iyi sonuç verir. Mineral yağlar, topraktan çıkartılan doğal rafine petrolden yapılıyor. Sentetik yağ ise uzman bilim insanları tarafından kimyasal olarak değiştirilerek mineral yağa göre çok daha geniş bir sıcaklık aralığında motoru koruyor.”

3 Yanlış: “Rengi siyaha dönen motor yağı iyi değildir.”

3 Doğru: “Tam tersine, siyah renge dönmeyen yağ, yağın iş görmediğine dair bir işarettir. Yağdaki katkı maddesi, kir ve tortunun çıkarılmasına ve süspansiyonda zarar vermeden tutulmasına yardımcı olur. Motor bu şekilde temiz kalır. Daha sağlıklı bir motor için, kirin motor yerine yağ değiştirildiğinde boşaltılabilen yağ içinde bulunması daha iyidir.

4 Yanlış: “Kısa seyahatler motorum için daha iyidir.”

4 Doğru: “Sık sık kısa seyahat yapan sürücüler, arabalarının yaşı ne olursa olsun motora zarar verebilirler. Motorlar, kısa mesafelerde optimum çalışma sıcaklıklarına ulaşmazlar ve böylece tortu oluşumu daha mümkün hale gelir. Bu durumda en iyi motor korumasını elde etmek için sürücülerin bir sonraki motor yağı seviyesine geçmeleri daha iyidir.”

halils2
18/01/2015, 21:53
... tarayıcının azizliği. üstteki mesajı 2 defa yazmışım :(

marineros
18/01/2015, 21:56
İtalyan markaların aslında tek bir yağı var,Selenia.Fransızlar mobil i,Almanlar ise genelde kendi fabrika üretimleri haricinde Shell marka yağı tavsiye ediyorlar.

merzel
18/01/2015, 21:58
Araci aldiktan sonra ilk bakimda mobil 1 3000 5/40, daha sonrakinde ise castrol edge 5/40 kullandim ve castrolu hala kullaniyorum. Bir sonraki tercihim kesinlikle mobil1 olacak.

2009 GP 1.4 Fire Fun

halils2
18/01/2015, 22:06
castrol edge 5-40 kullanıyorum ama 5-30 olanına geçiş yapıcam bır sonrakı degısımde

bır oncekı yagda castrol edge 5-30 du 20.000 km hıc yag eksıltmedı

su an 9.000 km oldu yag vs degıselı eksıltme yok yagı fıltreyı vs kendım alıp sanayıde ustama veya denk gelen bırısını değiştirtiyorum.

fılteyle vs bırlıkte degısım oldugu ıcın 2.9 lıtre cıvarı bırsey alıyor cubuga bakarak kontrollü eklıyoruz yanı fazlası olmuyor 1.4 fire 77 bg motor

size şaka gibi gelecek ama litresini 10 tl ye bı avmde denk gelmişti stok yaptım onları kullanıyorum :)

Fire aracımda ben de 5 40 edge kullanırdım. Motor sesi olarak sesi oldukça azaltmış ve rahat bir çalışma sağlamıştı. Ama 5 30 ince gelir bence 5 40 la devam edin. Bununla beraber araçlarımız, filtreyle birlikte 2.7 lt yağ alıyor. Eğer ki siz aracı her daim sakin, sıkıştırmadan kullanıyorsanız sizdeki azalma zaten gözle gözükmeyecek şekildedir. Yağ çubuğunun alt noktasından üst noktasına kadar yaklaşık 1 lt yağ alıyor(Ölçerek koymadık gözle takip sonucu vardığım kanı). Benzinli ve lpgli olmak üzere fire puntoda benim gözlemlediğim: Benzinlide 13000km de 1lt den biraz fazla 1.2 lt gibi bir yağ ilavesi,
Lpgeli de her 10 bin km de : Yağ değişimden itibaren kendi aracıma 2.7 2.6 lt yağ koyduktan sonra kalan yağı ara sıra yaptığım kontrollerde kalan 1 1.5 lt yağı ilave eder hatta bitsin diye dibinde kalmış 100 200 ml yağı da öylesine koyduğum olurdu. Yani lpg de yaklaşık 10 bin kmde 1 lt yağ ilavesi yapardım.

halils2
18/01/2015, 22:06
Araci aldiktan sonra ilk bakimda mobil 1 3000 5/40, daha sonrakinde ise castrol edge 5/40 kullandim ve castrolu hala kullaniyorum. Bir sonraki tercihim kesinlikle mobil1 olacak.

2009 GP 1.4 Fire Fun

farklar ne sizin için???

marineros
18/01/2015, 22:25
Hazır konu yağlamadan açılmışken ben de birşeyler yazayım :D yağcı değilim bu arada.
Eklentide görülen şey bir pistondur.pistonu hemen hemen hepimiz duymuşuzdur.bakın en altındaki yağ segmanıdır.silindirler üzerinde ince bir yağ filmi bırakır.dolayısıyla yanma anında bu filmin bir kısmı yanarak egsoz gazıyla atmosfere atılır.aşınan segman-silindir durumlarından yağ filmi daha çok olacak ve daha çok yağ yanacaktır.daha başka sebepleri de var yağ yakmanın ama uzatmak istemiyorum.
Bir ikincisi yağın rengi :) yağın rengi,ömrünün sonunda aynı renkte veya rengine yakınsa o motorda bir sıkıntı var demektir.özellikle dizel araçlarda.
Yağın rengi çalıştıkça kararır,dizellerde belli bir km den sonra yağ çubuğunu çekip kokladığınızda mazot kokusu gelmeye başlar ki bu da yağınıza karışan mazotun zamanla onu incelttiğini göstermektedir,yağ seviyesi yağ çubuğunun her zaman max çizgisinde olmalıdır,yağ koyarken api cl değerlerine bakıp da koyun sonra üzülmeyin(bu değerler o motorun şart koştuğu değerlerdir)
Benim affınıza sığınarak vereceğim tavsiyeler bunlardır.
Teşekkür ederim.

ethemyigit
18/01/2015, 22:40
bu arada ben genelde uzun yol temde 120-130 cıvarı yanı 4000 devırde kullanıyorum motor yagına gelınce benım tavsıyem olayın akademık boyutuna kadar bılgısı olan bırısı olarak kullanabıldıgınız kadar vıskozitesı dusuk ve tam sentetık olanını kullanın dıyorum zaten forumdakıler sureklı yagını suyunu kontrol edenler onun harıcınde herkesın tercıhıdır farklısınıda kullanabılırsınız :)

agokce
08/04/2015, 16:21
lpg düşünüyorum.forumdan birkaç arkadaşa da danışmıştım hala karar veremedim. en çok düşündüren performansta sorun yaşarmıyım. en son değerler 407km 120TL yaktım. 275km uzun yol. 132km şehir içi. ortalama 0,295

feyzullah
08/04/2015, 16:29
lpg düşünüyorum.forumdan birkaç arkadaşa da danışmıştım hala karar veremedim. en çok düşündüren performansta sorun yaşarmıyım. en son değerler 407km 120TL yaktım. 275km uzun yol. 132km şehir içi. ortalama 0,295

Bende aylardır düşünüyorum forumda çok araştırdım bu meseleyi ama net bir karar veremedim. Araca sonradan eklenen her sistemin beraberinde birtakım sıkıntılar getirdiği düşüncesi önümdeki en büyük engel.

ethemyigit
12/04/2015, 00:48
Bende aylardır düşünüyorum forumda çok araştırdım bu meseleyi ama net bir karar veremedim. Araca sonradan eklenen her sistemin beraberinde birtakım sıkıntılar getirdiği düşüncesi önümdeki en büyük engel.

sureklı kısa mesafe ve sehır ıcı kullanıyorsanız gerek yok

uzun vadede fazla bı karınız olmaz

feyzullah
12/04/2015, 08:29
sureklı kısa mesafe ve sehır ıcı kullanıyorsanız gerek yok

uzun vadede fazla bı karınız olmaz

Ev ile iş yerinin arası 5 km. Yılda bir defa memlekete gidiyorum toplam 3.000 km falan yapıyorum. Bir de arasıra istanbul-Edirne. Yıllık toplam 12.000 km olur en fazla.

agokce
14/04/2015, 09:19
aracı alalı 2 ay oldu. lpg düşünüyordum. dün konya akgünlerde atiker microfast obd2 taktırma konusunda anlaştık.yarın takılacak.umarım lpgnin keyfini çıkarabilirim :)

samirr86
14/04/2015, 21:58
aracı alalı 2 ay oldu. lpg düşünüyordum. dün konya akgünlerde atiker microfast obd2 taktırma konusunda anlaştık.yarın takılacak.umarım lpgnin keyfini çıkarabilirim :)

3 ay önce Atiker fast modelini aracıma taktırdım.(OBD li değil). Yakıt ve performans olarak inanılmaz derecede memnunum. . Ben şu an da Lpg de mi yoksa benzin de mi gittiğini inanın anlamıyorum. Aracın lpg ye geçtiğinde sadece geçiş esnasında çıt diye enjektör sesi geliyor o kadar.Yakıt olarak kırmızı yandığında gidiyorum. 50-55 tl arası gaz alıyor. 280-300 km arası yapmış oluyorum. Bu değer tamamen şehir içi. 3 ay da 2500 km yol yaptım. Gaz haricinde 50 tl lik benzin aldım.(Kış sebebiyle belki biraz fazla yakmış olabilir.)

Kesinlikle tavsiye ederim.

agokce
15/04/2015, 08:51
3 ay önce Atiker fast modelini aracıma taktırdım.(OBD li değil). Yakıt ve performans olarak inanılmaz derecede memnunum. . Ben şu an da Lpg de mi yoksa benzin de mi gittiğini inanın anlamıyorum. Aracın lpg ye geçtiğinde sadece geçiş esnasında çıt diye enjektör sesi geliyor o kadar.Yakıt olarak kırmızı yandığında gidiyorum. 50-55 tl arası gaz alıyor. 280-300 km arası yapmış oluyorum. Bu değer tamamen şehir içi. 3 ay da 2500 km yol yaptım. Gaz haricinde 50 tl lik benzin aldım.(Kış sebebiyle belki biraz fazla yakmış olabilir.)

obd2 olması ne anlama geliyor. servisteki usta senin araca obd2 iyi olur dedi.obdli olmasa ne olur yada olması ne fayda eder?

samirr86
15/04/2015, 20:27
obd2 olması ne anlama geliyor. servisteki usta senin araca obd2 iyi olur dedi.obdli olmasa ne olur yada olması ne fayda eder?

Atiker Sıralı Otogaz Sistemleri LPG ve CNG Otogaz Dönüşüm Sistemleri LPG Tank Üretimi (https://www.atiker.com.tr/otogaz.asp?sayfa=OBDII)

Yukarıdaki bağlantı da basitçe açıklanmış.

mobile.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=101482474&p=1#101482474

Burada da teknik olarak açıklanmış.

Iyi akşamlar.

Kadir00906
17/04/2015, 10:59
Merhaba arkadaşlar, Ankarada Üstün oto ve sait usta adındaki iki firmadan atıker microfast obd II için fiyat aldım üstün oto servis 1200 tl dedi sait usta 1000 tl dedi, bu iki firma google de arama yaptığında en çok reklamı olan ve ismi duyulmuş firmalar, bu firmalara lpg taktıran arkadaşlarım varmı, bu fiyat farkı neden bu kadar fazla, ustalıkları nasıl bilgi verebilecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.Teşekkürler.

rawski
23/04/2015, 12:55
bende atiker taktırmayı düşünüyorum 1000 tl gibi bir fiyata takrırıp memnun kalan arkadaşlar var mı ankarada
yoksa paraya kıyıp brc mi taktıralım

rawski
23/04/2015, 12:56

hocam ne kadar fiyata taktırmıştınız bir yerde daha duydum tavsiye ediyorlar fiyatıda ekonomıkmış ama sıralı degıl sanırm

Kadir00906
23/04/2015, 13:21
Sıralı olmayandan taktırma, onlar eski tip sistemler.Atıker,lovato,brc fiyata göre sıraladım, ankarada atıker 1200, lovato 1650, brc 1850 fiyat verdi. Hala muallaktayım.

srdlacar
29/04/2015, 10:43
bende atiker taktırmayı düşünüyorum 1000 tl gibi bir fiyata takrırıp memnun kalan arkadaşlar var mı ankarada
yoksa paraya kıyıp brc mi taktıralım

Hocam arabanız kaç model ?

guven_ogun
29/04/2015, 18:02
Merhaba arkadaşlar, Ankarada Üstün oto ve sait usta adındaki iki firmadan atıker microfast obd II için fiyat aldım üstün oto servis 1200 tl dedi sait usta 1000 tl dedi, bu iki firma google de arama yaptığında en çok reklamı olan ve ismi duyulmuş firmalar, bu firmalara lpg taktıran arkadaşlarım varmı, bu fiyat farkı neden bu kadar fazla, ustalıkları nasıl bilgi verebilecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.Teşekkürler.

2 ay önce Üstün oto'da sıralı atiker sistem taktırdım.1000TL/9

Şener Usta ve Yunus Usta var.Benim aracımın montajını Yunus Usta yaptı,cumartesi günü olmasına rağmen sabah 9da başlandı,öğleden sonra 14:30da aracımı teslim aldım.Öncelikle işçilik çok hoşuma gitti,gereksiz kesme delme yapıştırma işlemi yok.O tarihte depo 73TL'ye doldu,Şehir içi 485km'de gaz bitti.Daha önce Paliomda da atiker sistem kullanıyordum ancak bunda dikkatimi çeken özellikler benzinden gaz'a çok kısa sürede geçiyor.En soğuk havalarda bile 1.5km'yi geçmiyor.Ve geçiş sırasında kesinlikle ses,sallama,titreme olmuyor.Hiç farkedilmiyor.Tavsiye ederim Üstün oto'yu.

rawski
01/05/2015, 17:34
2 ay önce Üstün oto'da sıralı atiker sistem taktırdım.1000TL/9

Şener Usta ve Yunus Usta var.Benim aracımın montajını Yunus Usta yaptı,cumartesi günü olmasına rağmen sabah 9da başlandı,öğleden sonra 14:30da aracımı teslim aldım.Öncelikle işçilik çok hoşuma gitti,gereksiz kesme delme yapıştırma işlemi yok.O tarihte depo 73TL'ye doldu,Şehir içi 485km'de gaz bitti.Daha önce Paliomda da atiker sistem kullanıyordum ancak bunda dikkatimi çeken özellikler benzinden gaz'a çok kısa sürede geçiyor.En soğuk havalarda bile 1.5km'yi geçmiyor.Ve geçiş sırasında kesinlikle ses,sallama,titreme olmuyor.Hiç farkedilmiyor.Tavsiye ederim Üstün oto'yu.

hocam maşallah ya gerçekten bende taktıracağım hala memnun musunuz üstün otodan.. yada tavsiye edebileceğiniz başka yer var mı ?
genel olarak arkdaşlarında tavsiyesini bekliyorum ANKARA için:)

agokce
06/05/2015, 23:10
sonunda kararımı verdim ve lpgli oldum. 2 gün oldu takılalı gayet memnunum. 2 günde 80km yol yaptım tüp göstergesinin hiç düşmemiş olmaması ayrı bir mutluluk:)

feyzullah
06/05/2015, 23:20
sonunda kararımı verdim ve lpgli oldum. 2 gün oldu takılalı gayet memnunum. 2 günde 80km yol yaptım tüp göstergesinin hiç düşmemiş olmaması ayrı bir mutluluk:)

Hayırlı olsun hangi markayı tercih ettiniz ve toplam maliyeti bekalar oldu size.

ozi28
06/05/2015, 23:34
LPG için düşünen arkadaşları anlamıyorum bir an önce taktırın kafanız rahat olsun eskisi gibi LPG uyumsuzluğu yok artık ben taktıralı 3ay oldu neredeyse bu zamana kadar en ufak bir sıkıntı yaşamadım taktırdığım kit lavoto zaman kaybetmeyin kar edin

agokce
06/05/2015, 23:46
Hayırlı olsun hangi markayı tercih ettiniz ve toplam maliyeti bekalar oldu size.

atiker nanofast 900TL taktırdım. obd2 microfast diye çıkmıştım yola. montajı yapan ustada da 2008 model 1.4 fire active var.kendisi 7 yıldır lpg ile kullanıyormuş. sağolsun baya ilgilendi aklımdaki tüm soruları uzun uzun konuştuk. araçlarda aynı olunca tavsiyelerine uydum. :Ç

feyzullah
07/05/2015, 08:54
atiker nanofast 900TL taktırdım. obd2 microfast diye çıkmıştım yola. montajı yapan ustada da 2008 model 1.4 fire active var.kendisi 7 yıldır lpg ile kullanıyormuş. sağolsun baya ilgilendi aklımdaki tüm soruları uzun uzun konuştuk. araçlarda aynı olunca tavsiyelerine uydum. :Ç

Hayırlı olsun. Fiyatta oldukça iyi. Şu stepne işi olmasa bende çok niyetliyim ama hayırlısı bakalım.

agokce
07/05/2015, 09:34
Hayırlı olsun. Fiyatta oldukça iyi. Şu stepne işi olmasa bende çok niyetliyim ama hayırlısı bakalım.

ben stepneye taktırmadım. silindir taktırdım küçük 32lt'lik. 26-27 litre alıyor.her ne kadar lastik 15" olsada bagaja koyunca tamamını kaplıyor. yan yatırdık dik koyduk hiç bir şekilde kullanışlı olmadı.birde arkadaş bir kaza anında-allah göstermesin- arkada yer alan teker araç içinde faciaya yol açabilir deyince silindir mantıklı oldu.

feyzullah
07/05/2015, 09:51
ben stepneye taktırmadım. silindir taktırdım küçük 32lt'lik. 26-27 litre alıyor.her ne kadar lastik 15" olsada bagaja koyunca tamamını kaplıyor. yan yatırdık dik koyduk hiç bir şekilde kullanışlı olmadı.birde arkadaş bir kaza anında-allah göstermesin- arkada yer alan teker araç içinde faciaya yol açabilir deyince silindir mantıklı oldu.

Evet bu önemli bir ayrıntı. Kaza esnasında stepne eğer yerinde sabit bir şekilde durmuyorsa ve çarpmanın şiddeti biraz fazla ise ön koltukta oturan kişinin hayatına mal olabilir. Diğer türlü silindir şeklinde takınca da zaten küçük olan bagajımız -benim açımdan- kullanılamaz hale gelir. Bu handikap içerisinde günler aylar geçip gidiyor :)

agokce
07/05/2015, 11:51
evet bagaj biraz daha küçüldü.stepne bagajda taşınacaksa bence kesinlikle silindir. ama tekeri taşımam derseniz simit. çünkü stepne benim tanktan daha büyük yer kaplıyor.2ayda bir izmire gittiğim için stepnesiz olmaz diyip silindir taktırdım.

srdlacar
25/05/2015, 11:34
Arkadaşlar 2010 model Grande Punto fire Active motor 1.4 77b aracımı 16 Nisanda 30075 km. de aldım. Aracıma 100 tl benzin aldım. Şu anki km 30467 de. aracıma LPG taktırıp taktırmama konusunda kararsızım. Tavsiyeniz nedir.
Temmuz ayında 2000 km ye yakın tatil için km yapacağım. Tatil sonrasımı değerlendireyim. Teşekkürler şimdiden. Not: Yılda en fazla 7000 km yol yapmaktayım şehiriçi.

agokce
25/05/2015, 15:52
Arkadaşlar 2010 model Grande Punto fire Active motor 1.4 77b aracımı 16 Nisanda 30075 km. de aldım. Aracıma 100 tl benzin aldım. Şu anki km 30467 de. aracıma LPG taktırıp taktırmama konusunda kararsızım. Tavsiyeniz nedir.
Temmuz ayında 2000 km ye yakın tatil için km yapacağım. Tatil sonrasımı değerlendireyim. Teşekkürler şimdiden. Not: Yılda en fazla 7000 km yol yapmaktayım şehiriçi.

2500km lpg takılı. full depo şehir içi 55tl(26lt) 300km-310km arası gidiyorum. benzinde 100 lira ile anca 300km yapardım.yarı yarıya tasarruf söz konusu. lpg konusunda çok kararsız kalmıştım bende. iyiki taktırdım diyorum şimdi

srdlacar
25/05/2015, 17:38
2500km lpg takılı. full depo şehir içi 55tl(26lt) 300km-310km arası gidiyorum. benzinde 100 lira ile anca 300km yapardım.yarı yarıya tasarruf söz konusu. lpg konusunda çok kararsız kalmıştım bende. iyiki taktırdım diyorum şimdi

Teşekkür ederim. siz hangi marka lpg taktırdınız.

orontes84
25/05/2015, 21:04
1 ay once taktirdim daha once taktirmadigima pisman oldum, performansta kayip yok, cok memnunum, kit zavolli

agokce
26/05/2015, 00:37
atiker fast taktırdım 880TL

feyzullah
26/05/2015, 00:58

880₺ gerçekten çok uygun rakam. Ama sanırım biraz eski teknoloji. Atikerin obdıı leri daha pahalı galiba.

srdlacar
26/05/2015, 01:26

hocam nerede taktırdınız

agokce
26/05/2015, 08:28
konyada taktırdım. ustanın kendisinde de punto vardı. obd2 bağlantılarını kendi aracını bildiği için uymaz dedi. boşuna takmayalım dedi. yoksa 1100TL olan obd2yi takardı.

feyzullah
26/05/2015, 11:33

Bugün Edirne'deki Atiker yetkili bayisine sordum. Bu fast serisi aracınız için uygundur dediler. Fiyat olarak 1.100 tl peşin 1150 taksit dediler. 880 gerçekten çok iyi fiyat. Edirne'de esnaf bir fiyat söylediği zaman bidaha düşmez kolay kolay.

agokce
26/05/2015, 11:49
Bugün Edirne'deki Atiker yetkili bayisine sordum. Bu fast serisi aracınız için uygundur dediler. Fiyat olarak 1.100 tl peşin 1150 taksit dediler. 880 gerçekten çok iyi fiyat. Edirne'de esnaf bir fiyat söylediği zaman bidaha düşmez kolay kolay.

8 taksit 110*8 olarak yaptırdım.silindir tank benim. simit tank 10 taksit 950 demişlerdi.

feyzullah
26/05/2015, 12:08
8 taksit 110*8 olarak yaptırdım.silindir tank benim. simit tank 10 taksit 950 demişlerdi.

Simit-silindir de fiyat farkı var atikerde.

sinaga
08/06/2015, 22:36
herkese iyi akşamlar.
bugün Malatya'dan Gaziantep'e bi gidip geldik. giderken 2,40 gibi bir değerden depoyu fulleyip, km'yi sıfırladım. neyse Gaziantep'i bi dolaştık dönüş yoluna geçtik. dönerken baktım o zamana kadar 265 km yapmışım, benim depo da ortalama şehir içi 410-420 gibi bir şey gidiyor biraz gaz alayım öyle gideyim dedim. 2,16'dan 40 TL lik gaz aldım. neyse Malatya'ya geldim, depoyu fulledim 35 TL lik gaz aldı. o zamana kadar yaptığım km ise 495 olmuş. ama alırken niyetse şamandıra "tak" diye durmadı. baktım çok yavaşladı adamlara yeter dedim. hesap yaptım 40+35+2=77 77/495=0,15 gibi bir şey yapıyor. çalışanı çağırdım. dedim ki bu daha dolmamış biraz daha koyalım. tamam abi dedi, yine doldurmaya başladık. yine yavaş yavaş 2 tl aldı bende yeter artık dedim bıraktırdım
şimdi mevzuya gelince yaptığım hesap doğru mu? :) bunu şundan dolayı soruyorum bi araç 0,15 krş yakar mı? 0,15 krş yakıyorsa ben arabamı hiç satmayayım evladiyelik kalsın.
görüş bildiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

mrbleeeed
08/06/2015, 23:12
80 le gidilirse 15 kuruşlarda yakabiliyor.
ben şehiriçi kullanımda 20 kuruş yakıyorum.

sinaga
08/06/2015, 23:19
çok nadir 110 buldum genel olarak 90-100 km gibi gittim. ama bana 0,15 krş çok az geldi

Kadir00906
09/06/2015, 16:00
Bence konuyu silin Sinan Bey, nazar değmesin ;)

punto57
09/06/2015, 16:10
yağ yakma sorunu motor sorunu oluşmadı değil mi

feyzullah
09/06/2015, 16:47
herkese iyi akşamlar.
bugün Malatya'dan Gaziantep'e bi gidip geldik. giderken 2,40 gibi bir değerden depoyu fulleyip, km'yi sıfırladım. neyse Gaziantep'i bi dolaştık dönüş yoluna geçtik. dönerken baktım o zamana kadar 265 km yapmışım, benim depo da ortalama şehir içi 410-420 gibi bir şey gidiyor biraz gaz alayım öyle gideyim dedim. 2,16'dan 40 TL lik gaz aldım. neyse Malatya'ya geldim, depoyu fulledim 35 TL lik gaz aldı. o zamana kadar yaptığım km ise 495 olmuş. ama alırken niyetse şamandıra "tak" diye durmadı. baktım çok yavaşladı adamlara yeter dedim. hesap yaptım 40+35+2=77 77/495=0,15 gibi bir şey yapıyor. çalışanı çağırdım. dedim ki bu daha dolmamış biraz daha koyalım. tamam abi dedi, yine doldurmaya başladık. yine yavaş yavaş 2 tl aldı bende yeter artık dedim bıraktırdım
şimdi mevzuya gelince yaptığım hesap doğru mu? :) bunu şundan dolayı soruyorum bi araç 0,15 krş yakar mı? 0,15 krş yakıyorsa ben arabamı hiç satmayayım evladiyelik kalsın.
görüş bildiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Aracınız evladiyelik kalabilir ama sizden sonrakiler sizin kadar sabırlı kullanmazsa bu değerleri yalnızca rüyalarında görürler:) LPG ile 15 kuruş tüketim değeri (0rtalama 100 km.'de 6-7 lt.) agresif kullanılmadan kolaylıkla yakalanabilir diye düşünüyorum.

sinaga
09/06/2015, 19:20
Bence konuyu silin Sinan Bey, nazar değmesin ;)

inşallah nazar değmez :)

sinaga
09/06/2015, 19:20
yağ yakma sorunu motor sorunu oluşmadı değil mi

yok hocam yağ yakma gibi bir sorunla karşılaşmadım. yağ yakma neden kaynaklanıyor ki?

sinaga
09/06/2015, 19:23
Aracınız evladiyelik kalabilir ama sizden sonrakiler sizin kadar sabırlı kullanmazsa bu değerleri yalnızca rüyalarında görürler:) LPG ile 15 kuruş tüketim değeri (0rtalama 100 km.'de 6-7 lt.) agresif kullanılmadan kolaylıkla yakalanabilir diye düşünüyorum.

arabada genellikle bagajın küçük olmasını dert ediyorum. bagaj işini dert etmezsem arabayı rahat bi 6-7 sene kullanırım.

feyzullah
09/06/2015, 19:33
arabada genellikle bagajın küçük olmasını dert ediyorum. bagaj işini dert etmezsem arabayı rahat bi 6-7 sene kullanırım.

O dert olmasa ben de lpgyi düşünebilirim. Bu da benim handikapım :)

sinaga
09/06/2015, 22:10
O dert olmasa ben de lpgyi düşünebilirim. Bu da benim handikapım :)
simit depo en iyisi, yanınıza bir de lastik tamir kiti. her şey tamam (benim öyle)