PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

Sayfa : 1 2 [3] 4 5 6 7

gakkan
25/11/2009, 22:37
Hüseyin ben yeni taktırdım atiker(daha 4. depoyu kullanıyorum).Yol bilgisayarında herhangi bir sorun yok şimdilik.Bir arkadaş da taktırdı,puntosuna atiker.Onda da bu anlamda bir sorun yok.Sadece iki seferdir sabahları benzinden gaza geçişte çok kısa süre ( 30 saniye kadar) sallama yapıyor.Sanırım havanın soğukluğu ile alakalı.3-4 dakikalık çalışmadan sonra hiç sorun kalmıyor.Yarın biraz çalıştırıp ısıttıktan sonra yola çıkacağım,sanırım fark edecektir.Merak ettiğin bir bir sorun olursa yaz;)

pilotender
28/11/2009, 19:09
Hüseyin ben yeni taktırdım atiker(daha 4. depoyu kullanıyorum).Yol bilgisayarında herhangi bir sorun yok şimdilik.Bir arkadaş da taktırdı,puntosuna atiker.Onda da bu anlamda bir sorun yok.Sadece iki seferdir sabahları benzinden gaza geçişte çok kısa süre ( 30 saniye kadar) sallama yapıyor.Sanırım havanın soğukluğu ile alakalı.3-4 dakikalık çalışmadan sonra hiç sorun kalmıyor.Yarın biraz çalıştırıp ısıttıktan sonra yola çıkacağım,sanırım fark edecektir.Merak ettiğin bir bir sorun olursa yaz;)

Gökhan Bey, benim araç Söke/AYDIN'da. LPG taktırmayı düşünüyorum bu arada cidden ama çok kararsızım verdiğim parayı acaba ne kadar zamanda amorti ederim nasıl olur onu bilemiyorum. bir de taktırdıktan sonra yok arıza lambası yok bilmemne filan onlarla uğraşmak beni arabamdan sogutacaktır. Ondan korkuyorum...Bir de Söke'de montaj mı doğru olur yoksa izmir'de bu işte gercekten kendini ispatlamış ustalar var mıdır beni bu konularda aydınlatırsan sevinirim meslektaşım! Söke'de 1100 lira fiyat verdiler Atiker için, Zavolli 1450, BRC 1550 lira. Fiyatlar sence nasıldır? İzmirde taktırınca avantajımız olur mu? Bir de ustanın gercekten usta olması konusuna ne dersin?

boss
28/11/2009, 20:53
yaşasın anti lpg hareketi! valla kampanya başlatacam arkadaşlar gözünüz gibi baktığınız o araçlara yazık siz pasta yerine yemek yerine saman yiyomusunuz arabada o misal benzin yerine hava gazı tüm aksamını ciğerlerini yiyo arabanın performansta en az %15-20 kayıpta cabası benim araba 1 depo benzinle 700 km yapıyo lpgnin masrafı araabaya zararı değmez be kardeşlerim bari dizel alın

pilotender
29/11/2009, 02:32
yaşasın anti lpg hareketi! valla kampanya başlatacam arkadaşlar gözünüz gibi baktığınız o araçlara yazık siz pasta yerine yemek yerine saman yiyomusunuz arabada o misal benzin yerine hava gazı tüm aksamını ciğerlerini yiyo arabanın performansta en az %15-20 kayıpta cabası benim araba 1 depo benzinle 700 km yapıyo lpgnin masrafı araabaya zararı değmez be kardeşlerim bari dizel alın

Boss kardeşim çok güzel diyorsun ama ben Alfa Romeo 156 2.0 ile en ufak bir performans kaybı hissetmiyordum benzin ve LPG arasında... Araç zaten 155 beygirlik sürüşü çok zevkli bir araç bilirsiniz. Arkadaşlarım da LPG'li olduguna inanmıyordu arabamın... Arabayı istediğin kadar zorla, istediğin kadar spor kullan km de yakacağı tutar en en fazla 150-160 bin oluyordu... Şimdiki punto 1.4 ise 70-80 ile giderek (yol bitmek bilmiyor! ) km de 19,0 kuruş yakıyor. Hadi gel de LPG takma..Ya LPG takacam ya Punto'yu satacam iki secenek var. Ben bu arabayı sevmek istiyorum bana yardımcı olun :)

GP COSKUN
29/11/2009, 02:48
sevgili ender
benim önceki aracımda bravo hgt idi 5 silindir 155 bg 2.0 motor
senin önceki arabanda aşağı yukarı aynı
öncelikle böyle performanslı bir arabadan inip 1.4 77 bg ye alışmak gerçekten zor
artık kendini bir şekilde bu arabaya alıştırman lazım bu araçtan performans anlamında çok şey bekleyemezsin motorunun karekteristik özelliği buna uygun değil yani performans bu aracın genlerinde yok
lpg konusundada taktırırsan sorun yaşama ihtimalin çok büyük bir olasılık
bence alışmaya çalış ama lpg taktırma yok ben alışamam diyorsan sat biraz daha ekleyip dizel 90 bg lik al bu senin istediklerini karşılayabilecek özelliklere sahip
iyi akşamlar

pilotender
29/11/2009, 03:02
sevgili ender
benim önceki aracımda bravo hgt idi 5 silindir 155 bg 2.0 motor
senin önceki arabanda aşağı yukarı aynı
öncelikle böyle performanslı bir arabadan inip 1.4 77 bg ye alışmak gerçekten zor
artık kendini bir şekilde bu arabaya alıştırman lazım bu araçtan performans anlamında çok şey bekleyemezsin motorunun karekteristik özelliği buna uygun değil yani performans bu aracın genlerinde yok
lpg konusundada taktırırsan sorun yaşama ihtimalin çok büyük bir olasılık
bence alışmaya çalış ama lpg taktırma yok ben alışamam diyorsan sat biraz daha ekleyip dizel 90 bg lik al bu senin istediklerini karşılayabilecek özelliklere sahip
iyi akşamlar

Ben bu aracı modeli yüksek diye aldım ama galiba hiç mutlu olamıycam onunla:( Dediğiniz gibi bütçemi düzelttiğim gün bunu satıp dizel bir punto alsam çok güzel olucak. Beni tek teselli eden, sizler gibi güzel arkadaşlar edinmemi sağladı...Çok sağolun ilginiz için. Saygılar, iyi bayramlar.

boss
29/11/2009, 12:52
Ender kardeşim sıkma canını alfalarda ki kayıbı yüksek güçten dolayı fark edememişsindir ama şimdiki aracın gücü az olduğundan bide lpg taktırırsan iyice hissedeceksin emin ol ayrıca ümit kardeşiminde dediği gibi bul bi 95 bg lik takıl onla şu anki aracın aile aracı eğer çok fazla performans diyosanda 120 lik bi t jet bul baya tatmin eder seni

gakkan
30/11/2009, 00:37
Gökhan Bey, benim araç Söke/AYDIN'da. LPG taktırmayı düşünüyorum bu arada cidden ama çok kararsızım verdiğim parayı acaba ne kadar zamanda amorti ederim nasıl olur onu bilemiyorum. bir de taktırdıktan sonra yok arıza lambası yok bilmemne filan onlarla uğraşmak beni arabamdan sogutacaktır. Ondan korkuyorum...Bir de Söke'de montaj mı doğru olur yoksa izmir'de bu işte gercekten kendini ispatlamış ustalar var mıdır beni bu konularda aydınlatırsan sevinirim meslektaşım! Söke'de 1100 lira fiyat verdiler Atiker için, Zavolli 1450, BRC 1550 lira. Fiyatlar sence nasıldır? İzmirde taktırınca avantajımız olur mu? Bir de ustanın gercekten usta olması konusuna ne dersin?

Mrb,kusura bakmayın,malum bayram tatili cvp gecikti.Ben antilpg falan demiyorum.sizin araba kullanış tarsınızı ve arabadan beklentinizi bilemem.Ben iki yol arasındaki mesafeyi en ucuza nasıl giitiğime önem veriyorum.Zaten araçlar 77 beygir,gücü ortada.Benim slx bile daha iyi tımanıcıydı.O yüzden bizim araçlarda konforun yanında güç beklemek haksızlık olur.Ben konforlu ama ucuza gitmek istediğim için lpg taktırdım.dünyanın belki de en pahalı vergisini vererek araca binmek zoruma gidiyordu.Arkadaşlar demişki bari dizel alsaydınız.Bari dediğiniz 4 bin tl kadar ek külfet ve sık ve pahalı bakımları yanında geitiriyor.gücümüz yetse elbette biz de onu tercih ederdik dimi:) O yüzden konuyu tartışırken bu seçenek üzerinde çok durmazsanız sevinirim;) Elde olan bu araç olduğuna göre,en ucuzu lpg sağlıyor.evt gazı takan usta çok önemli.En az marka kadar önemli bence.Ben atikeri 950 iken 10 taksite taktırmıştım ama zam gelmiş.1100 olmuş evt.Marka derseniz seçim size ait.İtalyanlar da iyi oluyor.Ben arkadaşlar burada taktırdığı ve sorun yaşamadığı için atikeri seçtim.24-25 kuruş kadar yakıyordum km de.Şimdi gazda 15-16 kuruş gibi yakıyor.Zamanla daha iyi olur diyorlar, zaten 15 kuruşa razıydım.Hesabıma göre (günde 50 km yapıyorum) yaz sonuna kadar farkı çıkarmış olur.Amannn en azından gaza basarken gözüm motor devrinde veya anlık yakıt tüketiminde değil,arabaya binerken korkarak mı bineceğiz? Bir de arkadaşlar "saman mı yemek iserdiniz güzel yemek mi arabanıza gaz taktırmayın" demişler.Slx imi sattığımda satış parası kadar gazdan elde ettiğim kâr vardı cebimde.Saman yiyerek yaklaşık performansı elde edeceksem saman yesin arkadaşlar,araba bu yahuu,evladım değilki:)

boss
30/11/2009, 00:47

Mrb,kusura bakmayın,malum bayram tatili cvp gecikti.Ben antilpg falan demiyorum.sizin araba kullanış tarsınızı ve arabadan beklentinizi bilemem.Ben iki yol arasındaki mesafeyi en ucuza nasıl giitiğime önem veriyorum.Zaten araçlar 77 beygir,gücü ortada.Benim slx bile daha iyi tımanıcıydı.O yüzden bizim araçlarda konforun yanında güç beklemek haksızlık olur.Ben konforlu ama ucuza gitmek istediğim için lpg taktırdım.dünyanın belki de en pahalı vergisini vererek araca binmek zoruma gidiyordu.Arkadaşlar demişki bari dizel alsaydınız.Bari dediğiniz 4 bin tl kadar ek külfet ve sık ve pahalı bakımları yanında geitiriyor.gücümüz yetse elbette biz de onu tercih ederdik dimi:) O yüzden konuyu tartışırken bu seçenek üzerinde çok durmazsanız sevinirim;) Elde olan bu araç olduğuna göre,en ucuzu lpg sağlıyor.evt gazı takan usta çok önemli.En az marka kadar önemli bence.Ben atikeri 950 iken 10 taksite taktırmıştım ama zam gelmiş.1100 olmuş evt.Marka derseniz seçim size ait.İtalyanlar da iyi oluyor.Ben arkadaşlar burada taktırdığı ve sorun yaşamadığı için atikeri seçtim.24-25 kuruş kadar yakıyordum km de.Şimdi gazda 15-16 kuruş gibi yakıyor.Zamanla daha iyi olur diyorlar, zaten 15 kuruşa razıydım.Hesabıma göre (günde 50 km yapıyorum) yaz sonuna kadar farkı çıkarmış olur.Amannn en azından gaza basarken gözüm motor devrinde veya anlık yakıt tüketiminde değil,arabaya binerken korkarak mı bineceğiz? Bir de arkadaşlar "saman mı yemek iserdiniz güzel yemek mi arabanıza gaz taktırmayın" demişler.Slx imi sattığımda satış parası kadar gazdan elde ettiğim kâr vardı cebimde.Saman yiyerek yaklaşık performansı elde edeceksem saman yesin arkadaşlar,araba bu yahuu,evladım değilki:)
onları diyen arkadaş benim dediklerimde benim şahsi düşüncem cünkü ben bi arabada arıza ışığı yanarsa titrerse bayılırsa canım sıkılır ve soğurum arabadan ve evet arabanın motorununda canını okuyo benzetmelere gelince inanki hiçbir kötü niyet yok örnek sadece eğer senin aracından sen istediğini aldıysan ve memnunsan ne güzel kimseyi ilgilendirmez gerisi.Ama şu konuda haklısın ben arabama evlat gibi düşkünüm.kazasız belasız sürüşler...

pilotender
04/12/2009, 17:14
Arkadaşlar kullanılan kelimelere bu kadar takılmayın yahu :) Ben sizleri tanımaktan gerçekten çok mutluyum. Herkes kendi düşüncesini tabiki de söylesin, ne güzel işte. Mesela ben bazı noktalarda Gökhan'a , bazı noktalarda da Cenk'e katılıyorum. Şahsen ben milli eğitimde çalışan bir öğretmen olarak ekonomiyi düşünmem şart. Yakın gelecekte evlilik gibi durumlar olacağını da göz önğnde bulundurunca performans aşkından filan vazgeçtim ve Alfa'yı sattım zaten. Bana vergisi düşük, bakım masrafları düşük, ikinci el piyasası iyi ve yakıtı az bir araç lazımdı. Gittim Punto'yu aldım. Diğer yandan, Cenk'in de dediği gibi, o sadece bir araba değil. O, yıllardır verilen emekle alınmış bişey, o benim çocuğum gibi. Tabiki de onun bir şekilde çalışmasını, arıza yapmamasını, moral bozmamasını isterim... İnsan iki arada bir derede kalıyor değil mi? Çağımız şartları mecbur bırakıyor insanı napalım. LPG'siz binilse elbette daha güzel olurdu. Dizel veya daha yüksek motorlu bir Punto'ya param yetseydi düşünebilirdim...Amma velakin, imkansızdı... Herkese saygılar.

boss
06/12/2009, 12:42
Arkadaşlar kullanılan kelimelere bu kadar takılmayın yahu :) Ben sizleri tanımaktan gerçekten çok mutluyum. Herkes kendi düşüncesini tabiki de söylesin, ne güzel işte. Mesela ben bazı noktalarda Gökhan'a , bazı noktalarda da Cenk'e katılıyorum. Şahsen ben milli eğitimde çalışan bir öğretmen olarak ekonomiyi düşünmem şart. Yakın gelecekte evlilik gibi durumlar olacağını da göz önğnde bulundurunca performans aşkından filan vazgeçtim ve Alfa'yı sattım zaten. Bana vergisi düşük, bakım masrafları düşük, ikinci el piyasası iyi ve yakıtı az bir araç lazımdı. Gittim Punto'yu aldım. Diğer yandan, Cenk'in de dediği gibi, o sadece bir araba değil. O, yıllardır verilen emekle alınmış bişey, o benim çocuğum gibi. Tabiki de onun bir şekilde çalışmasını, arıza yapmamasını, moral bozmamasını isterim... İnsan iki arada bir derede kalıyor değil mi? Çağımız şartları mecbur bırakıyor insanı napalım. LPG'siz binilse elbette daha güzel olurdu. Dizel veya daha yüksek motorlu bir Punto'ya param yetseydi düşünebilirdim...Amma velakin, imkansızdı... Herkese saygılar.
kardeşim saolasın umarım araban istediğin gibi olu sende mutlu olur kazasız belasız sürersin bende nişanlıyım anlıyorum seni ekonomide çok önemli ama ben yinede burdaki insanları yakın gördüğümden araç sizi üzmesin soğumayın istiyorum eğer birazcık payın varsa benzinle düşük devirde devam et kardeşim derim ....

joe_black
13/12/2009, 13:09
boos arkadaşım bende lpg yi yeni taktırdım 1 depo benzin ile 700 km yapıyormuşsun 1 depo benzin 150 tl bende 1 depo lpg ile 400 km yapıyorum 1 depo lpg 50 tl yani ben 150 tl ile 1200 km yapıyorum aradaki farka bakarmısın nerdese iki katı yakıyorsun.
arkadaşlar ben şimdiye kadar taktırmadığıma çok pişman oldum. hem az yakıyor hemde performansı aynı değişmiyor. teşekkürler ATiKER...

cantekin
16/12/2009, 00:47
arkadaşlar son lpg yakıt tüketimini şehir içi şehir dışı kaç km hızla ve tüketimi litre olarak yazarsanız sevinirim.çünki bazı arkadaşların yazmış olduğu değerler beni çok şaşırtıyor mesela bir tanesi yazmış 28 litre lpg ile 430 km yol yapmış şehir dışı ben hayret ediyorum yaaa ben 28 litre gazla en fazla 360 km yol yaptım şehir dışı oda 90 km hızı geçmeden?nasıl olur bu anlamıyorum her türlü ayarlarımı yaptırdım her türlü bakımım tam.neyse en son yakıt tüketimim şehir dışı
30 tllik gaz gazın litresi 1.82 kuruştan
90-100 km hızla 215 km yol yaptım buda yaklaşık 100 km de 7.6 litre lpg tüketimişim şehir dışı bu değerler nasıl çok mu kötü sizde sarfiyat değerlerinizi özellikle litre bazında yazarsanız sevinirim.yoksa gene servisin yolunu tutacaz.teşekkürler

pilotender
16/12/2009, 00:59
boos arkadaşım bende lpg yi yeni taktırdım 1 depo benzin ile 700 km yapıyormuşsun 1 depo benzin 150 tl bende 1 depo lpg ile 400 km yapıyorum 1 depo lpg 50 tl yani ben 150 tl ile 1200 km yapıyorum aradaki farka bakarmısın nerdese iki katı yakıyorsun.
arkadaşlar ben şimdiye kadar taktırmadığıma çok pişman oldum. hem az yakıyor hemde performansı aynı değişmiyor. teşekkürler ATiKER...

Joe Black arkadaşın dediği hesapla benimki hemen hemen tutuyor. Ben ondan biraz daha fazla yol yapmışım. Babamın benzinliği var. Bakın ben litre bazında söyledim zaten Cantekin Bey. Araca LPG takıldı sanayide, araç bizim benzinliğe getirildi. Bomboş olan simit LPG tankına gaz basıldı ve 28 litrede doldu. LPG bizim orada 1,76 lira. 429 km yol gitti araç o kadar lpg ile. Ben 100 km'de 6,5 litre tüketmiş oluyorum bu durumda. Diğer arkadaşların ne kadar yaktıklarını ben de cidden merak ediyorum.

34ozkankurtuldu34
16/12/2009, 01:42
Merhaba 1.4 fire active 30 tl.lik gazla 272 km yol yaptım ortalama hız 90 100 bazen sollamada 125 falan oldu ecotech marka lpg takılı bilginize

adilll
16/12/2009, 02:28
merhaba arkadaşlar benimde yakıtta sıkıntı war gibi atiker var bende 28lt gaz alıyor tüpüm 300 km gidiyorum çokta zorlamıyorum motoru diğer değerlere bakınca benimki çok yakıyor hissine kapıldım.

cantekin
16/12/2009, 16:37
Merhaba 1.4 fire active 30 tl.lik gazla 272 km yol yaptım ortalama hız 90 100 bazen sollamada 125 falan oldu ecotech marka lpg takılı bilginize
yaa arkadaşım nasıl yapıyorsun 3o liralık gazla 272 km ya sizin orda tüpün litresi kç lira 110 kuruş yakmış araban hayret.yani 100 kmde 6 litre lpg tüketmiş benzin bu kadar tüketmiyor.valla ben artık iananmıyom bu cevaplara

cantekin
16/12/2009, 16:41
merhaba arkadaşlar benimde yakıtta sıkıntı war gibi atiker var bende 28lt gaz alıyor tüpüm 300 km gidiyorum çokta zorlamıyorum motoru diğer değerlere bakınca benimki çok yakıyor hissine kapıldım.
siz bu yolu şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı yaptınız ayrıca gerçekçi cevap yazdığınız için teşekkürler.

pilotender
16/12/2009, 16:49
siz bu yolu şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı yaptınız ayrıca gerçekçi cevap yazdığınız için teşekkürler.

Hocam, buradaki herkesin gercekci cevaplar yazdıgına inanıyorum. Arabadan arabaya veya daha önemlisi bir kişinin sürüş tarzıyla diğerinin sürüş tarzı arasında daglar kadar fark olabilir. Ayrıca test ettiğiniz yolun düz mü, yokuş mu veya eğimli mi olduğu da yakıtta etken olacaktır. yukarıdaki arkadaş mesela benim araba gibi yakmış. 30 liralık gaz ile 272 km yapmış. yani gazın 1,76 oldugunu farzedersek 17 litre gaz tüketmiş o yolu katetmek için. demekki 400 km gidince 25 litre yakacakki; bu da bir depo etmeyecek. Çünkü simit depo 28 litre gaz alıyor. kalan 3 litre gazıyla da artık ne kadar giderse :)

Eski arabam Alfa 156 da aynı miktar LPG ile yani 43 litre LPG ile 480 km gidip gaz aldıgım da oldu. 280 km de deponun son zerresine kadar bittiği de oldu. Tamamen sürüş tarzınızla ilgilidir diye düşünüyorum. Çok da sıkmayın canınızı aracınızda arıza aramayın bence. 300-350 gidince yeter aslında. Benzinle mukayese edince insanın morali hemen yerine geliyor :)

pdr42
18/12/2009, 00:28
burayı cok sık takip edemedim oncelikle meslektaasıma hosgeldin diyorum. 44 bin kmdir llpg kullanan biri olarak imkanım oldugu takdirde dizel alırım diyorum. sebebine gelince en önemli sebebi tork . ikinci önemi ise hani bazı arkadaslar ufak tefek arızalardan hoslanmıyor ya bende onlardan biriyim aracıma 43 bin km lpgde sorunsuz bindim fakat kendi ustama goturemedigim ve filtresini degistirmeyi unuttugum icin arabam bazı zıkıntılar bas gosterdi dolayısıyla sogudum. bu yzuden lpgyi tercih etmiyorum ama imkanım olmazsa yine ekonomik nedenle lpg ye binerim. lpg de güç kaybını ben hissetmiyorum zaten sıralı sistemlerde yuzde 5 e varmaz deniliyor elimde dyno ile olcmedim ama surerken bu farkı goremiyorum ben. lpg taktıracak arkadaslara cekinmeden bildikleri tanıdıkları ve guvendikleri ustalara herhangi bir marka olabilr taktırabilr. emin olun hepsinin mantıgı calısması prensibi aynı hangisi daha az maliyetli ise onu taktırın. yalnız prins denilen marka cok pahalı ve cok ovulen bir marka onun farklılıgı varsa daa ben bilmiyorum ama cok kaliteli oldugu soyleniyor bu yakıtta fark ettiriyormu bilmiyorum bunu olcmek lazım. bir diger husus bende 40 tl ile 250 km yol gidiyorum burada gazın litresi 1.85 olsa gerek tam bilmiyorum. ve 110 lira yakan arkadaslara bende hayret ediyorum ve benm araca daha fazla gıcık oluyorum. araca degil daha dogrusu benm lpg sistemine zira bu sonraki usta ayar tuturamadı. bu deger 200 km uzun 50 km sehir ici olarak dikkate alınrısa sevinirim. ölçümler tam ölçümlerdir . onceden 40 lira gaza 320 330 gittigim oluyordu tabi ozamanlar gazın litresi daha dusuktu. simdi diyeceksiniz ki bu cok normal ama ben son yasadıgım sıkıntıdan sonra normal olsada normal gelmiyor bazı arkadaslrında buraya 30 tl ye 270 km gittik demesi benmde lpg sistemime bir derece daha gıcık olmama neden oluyor. efenim dolayısıyla bu yazı bitmez ama topralyacak olursak ben 22 ye aldım bu aracı dizeli 26 lira idi arada var 4 lira fark ozaman mumkun deil 1 lira fazladan cıkamazdım oyuzden benzinli aldım sornadan multi lpg yaptım kotumu yaptım hayır iyi yaaptım ama aradaki sorunlar canı sıkıyor o ayrı genel olarak memnunmuyum bakıyım evet valla memnunum bişey daha diyecektim hmm evet hatırladım soyleki dizlemi benzinlimi cok hesapladım
ve soyle bir sonuca ulastım dizek uzun yolda ne yakıyor benzinli ne yakıyor onu hesapladım
hadi tekrar hesaplıyalım:) fiatın web sayfasına dizel ve benzilinin ortalama yakıtlarını vermiş ona bakalım dizel icin 4.5 benzinli icin 5.9 (acıkcası degerler az gibi geldi ama onlar vemriş ikisinide buna gore hesaplıyalım:)( bu arada otomatik icin 5.7 demiş oda garip geldi herneyse)
100 kmde 5.9 ltr yakan benznli bir puntiş
100 km de 4.5yapan dizel puntiş
benzinin litresi kurşunsuz benzin 3.39 lira
dizel ise 2. 80 lira
bu mantıga göre benzinli 100 km de 20 lira dizel ise 100 km de 12 lira yakacak
yani kmde benznli 20 kurus dizel ise 12 kurus yakacak aradaki fark 80 lkurus
ozaman 50 bin kim yol yaptıgımız dusnursek
benzinli grande punto dizel grande punto
22 000 26 0000
50bn km masrafı 10 binlira 50 bin km masrafı 6 binlira

toplam 32 bin lira 32 binlira

burada servis masraflarını siz ekleyin tabi vergi masraflarınıda siz dusnuun bu arada punto fiyatları 2006 yılı icin gecerlidir simdiki fiyatlar arası fark 4300 liradır.
tabi bazı arkadaslar dizeller satılırken daha karlıdır diyeceklerdir ben bunada katılmıyorum uzun km dizleler zaten ucuza giderler dusuk kmli olanlar ise sıfırından farkı 4oo lira ise benznlininde farkı okadardır simdi benm arac icin soyluyum 22 ye aldım 4 cık 18 sattıgımızı dusunelim dizeli dusnunun 26 liraya alınan bir dizel 22 ye satıldıgını dusunelim mevcut piyasa sartlarını dusnuerek bunu sizde bulabilrisiniz :)) yeti gayrii

adilll
18/12/2009, 00:55

walla cantekin kardeşim bizde böyle galiba şehir içi ama ben bu arabayla şehir dışına giderken az yakıo diğenlere inanmıyorum şehir dışındada aynı yakıyor hiçbir fark yok birde yok yokuştan indim yok eğim vardı arkadaşlar ne kadar fark eder sizce hadi 30 km az gitsin arabayı kasmıoyurum zaten kassanda giden bi araba diil normal kullanıyorum o yüzden ya ben hesabı bilmiyorum yada diğer arkadaşlar üstün yetenekle sürüyolar bu arabayı tebrik etmek lazım daha aracım 18 binde 8 bin km oldu taktıralı bi sorunum yok ama ne biliym başka değerler görünce anlam veremiyorum...

pilotender
18/12/2009, 01:42
valla Mustafa Bey o kadar karışık yazmışsınız ki doğrusu anlayana kadar canım cıktı :) öncelikle bunu söyleyeyim. benim anladığım şu: Dizeli alırken pahalı alıp kullanırken az yakıt tüketiyoruz, benzinliyi alınca daha fazla yakıt tüketiyoruz. Ancak, bir noktada, servis masraflarını, algısını vergisini ve satarken yaşayacağımız değer kaybını düşününce hepsi de aynı kapıya geliyor. O zaman dizel almanın pek fazla da mantığı yok diyorsunuz. Doğru anlamış mıyım. saygılar. eğer doğru anlamışsam ben de size aynen katılıyorumm...işin ekonomik boyutuna bakınca, dizel ya da benzinli olsun araban varsa derdin var, masrafın var ve kaybın vardır. Bu kaçınılmazdır! Aradaki tek fark dizeli kullanırken biraz daha zevk alman olacaktır. Çünkü torku yüksek araçlardır...

pdr42
18/12/2009, 01:43
adil bey sehir ici ve sehir dısı degerlerin farklı olması lazım siz uzun yolda cok suratl kullanıyorsanız sehirici ile aynı yakabilir. birde sunu soyluyum 1.4 arac ile 1.6 aracı uzun yolda suratli kullanırsanız buyuk motor daha az ytakıyor

pdr42
18/12/2009, 01:50
ender bey aslında tablo gibi ayrımıstım ama site yanyana getirmiş ondann karısmıs olabilir:)) aslında soylede denilebilir 50 bin kmden sonra dizellin ekonomisi baslıyor buda su demek sen bu aracı kac binde satacaksın eger 50 binde satacaksan ve ekonom icin aldıysan ekonomi yapamadan satarsın yok eger aldıgım guc bana yetti dersen o ayrı.
kısa surede satacaksak benzinli daha karlı ama uzun sure binceksek dizel hem tork hem ekonomik acıda daha avantajlı duruyor. tabi dizel almadan once yılda kac km yaptıgınızda onemli eger yılda 10 bin yapıyosan 5 yıl sonra dizelin faydasını goreceksin. ben 5 yılda gucum yeterse arabayı degsitrimeyi dusnurum . sizde oyle dusunuyorsanız tabi almaya gerek yok
ama simdi suda var yaklasık 4 senedir bu aracı kullanıyorum yıllık 15 ila 20 bin km yol yapıyorum 2.5 yada 3 senede dizelin ekonomosini gorcez. ama ben tork icin sırf tork icin dizeli almayı dusnuyorum o ne yokusta kagnı gibi . gecen 1.5 crdi ile kapıstım gececegimi dusunmuyodum ama yinede kapıstım ben geride kalınca canım sıkıldı
birde benzinli dizelden peroformasnlı deriz<. uzun yolda belki geceriz ama o kısada gecemedik

pilotender
18/12/2009, 02:15
daha önce 2000 motor, 155 beygirlik bir Alfa Romeo 156 kullanıcısı ve tam bir Alfa Romeo aşığı yani Alfisti olmama rağmen zamane şartları bana şu kelimeleri söylemeyi mecbur kılıyor öğretmenim!!!: Bırak yavaş gitsin araban; boşver geçme dizel olanı; o senden hızlı gitsin. Bir düşün bakalım hızlı gidenle yavaş giden arasında kaç dakika fark eder ki gideceğin yere ulaşmakta? Taş çatlasın 1 saat yahu! O da kağnı gibi gidersen :) Boşver, ben bir saat geç gideyim...Arabam yeter ki az yaksın, vergisi düşük olsun, bakım ücretleri düşük olsun, arıza riski az olsun.....Benim düşüncelerim tamamen bu yönde artık. Alfa varken bende kesinlikle 6000 devirden önce vites değiştirmezdim. Alfa 156 1. viteste 70 km hız yapabilen bir araba. 2 ye aldıgınızda 100 ü geçiyorsunuz. Zevkli mi? Kesnlikle inanılmaz bir duygu!!! Ama, bir arıza yapınca o zaman ne zevki kalıyorrrrr ne başka birşeyi.... Ayrıca milletin ödediği verginin 2 katını ödemek de insana daha başka bir koyuyor :) Bence sen de boşver dzel sevdasını, sev arabanı diyorum ben.

pdr42
19/12/2009, 22:05
ender bey yukarıda yazıklarımdan belki hızsevdalısı oldugum anlasılmıs olabilir. sakın oyle bir sey anlasılmasın ben uzun yolda bir defa 190 yaptım onun haricinde surekli olarak 90 ve 100 arası yolculuk yapıyorum performans istememni sebebi sollama ve yokuslarda cok problem yasadıgımdan. tabiri caizse kkagnı gibi kalıyor araba. yani verecegi bu kadar ama dizeldeki torktan yararlanarak guzel bir sollama ve tırmanma yapabilirim diye dusnuyorum. sureklide uzun yolda oldugum icin bunun ihiyac oldugunu biliyorum.
onumde bir tır var 80 le gidiyor gecmek istiyorum dizel olsa cok rahat gecerim ama benzinli olunca gecilebilecek yerler1de bile gecemiyorum:)

atalayx
23/12/2009, 00:20
arkadaşlar lpg dönüşümü hakkında püf noktaları ayrıntılarıyla vermişsiniz.nasıl bir sekilde taktırmam gerektiğini gayet iyi anladım.ama benim sorum para sıkıntısı olmadığını var sayarsanız.1.4 fire motor 77bg motor için en iyi (en uyumlu) lpg kiti hangisi olurdu yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

pilotender
23/12/2009, 00:56
arkadaşlar lpg dönüşümü hakkında püf noktaları ayrıntılarıyla vermişsiniz.nasıl bir sekilde taktırmam gerektiğini gayet iyi anladım.ama benim sorum para sıkıntısı olmadığını var sayarsanız.1.4 fire motor 77bg motor için en iyi (en uyumlu) lpg kiti hangisi olurdu yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir laf vardır bilir misiniz kimse yoğurdum ekşi demez diye... Kime sorarsanız sorun, eğer sorun yaşamamışsa bugune kadar, herkes kendi kullandıgını tavsiye edecektir size. Piyasada olan marka ve modeller belli arkadaşım. Bunların en pahalı olanı da zannedersem Prins marka olan. Ben bugune kadar prinsin isminden başka hiçbirşeyini duymadım ve görmedim. ne kullanan arkadaşım var ne de prins montajı yapan veya servis hizmetini sağlayan bir dükkan görmüşlüğüm var yaşadığım yerde. Doğal olarak insan öncelikle şunu düşünüyor, prins ne kadar kaliteli ve pahalı bir marka olsa da, ben yaşadıgım yerde ona bir yazılım bile yükletemeyeceksem (çünkü montajını yapan yer yok), ya da herhangi bir soru oldugunda parça değişmesi gerekti diyelim parca bulamayacaksam banane onun kalitesinden diye düşünürüm. Benim önceki arabamda Stefanelli marka vardı. Ben Niksar/TOKAT'ta çalışıyorum, öğretmenim. Arabamın gaz ayarı ne oldu nasıl olduysa bozuldu, araba motor henüz ısınmadan LPG ye geciyordu ve dolayısıyla stop ediyordu filan. Bu cevrede stefanelli yi bilgisayara bağlayamadılar :) En yakın tatilde buradan 7 saat yol gittim ve Ankarada hallettirdim. Halletmek için 20 lira almışlardı. Ama, bana git gel bir dünyaya mal oldu :) Şimdi GP'de Atiker kullanıyorum. Kilometrede 115-120 bin lira arasında yakıt tüketiyor uzun yolda. Atiker taktıran ve hiç sorun yaşamayanlar çok. İlla ki sorun yaşayanlar da vardır tabi. Ben olsam çok para vermem bu LPG işine madem ki fikir sordun. Atiker taktırıp tepe tepe bineceksin arabanı ne düşünüyorsun ki... Her tarafta servisi olan sıkıntı yaşatmayacak yerli malı bir ürün sonucta. 2000 lira prins'e verip taktırsan ne kadar zamanda amorti edersin ki?? Bence hiç değmez ama sen bilirsin... Google'da 2A mühendislik yazıp aratırsan, çok övülen marka BRC taktırıp ne kadar cok sıkıntı yaşayan insan oldugunu ve ne gibi sorunlar yaşadıklarını görebilirsin. 2A mühendislik BRC markasının distribütörü sanırsam. Gir o siteye üye ol.O da burası gibi bir forum. Oradan da insanlara aklındaki soru işaretlerini danışabilirsin. Ama ben sana şunu söyleyeyim, benzinde gecen her dakkan sadece zarar yazıyor :) Biran önce LPG taktır. Benzinden asla farkı yok.

atalayx
23/12/2009, 02:47
dediklerinize katılıyorum zaten her zaman en pahalı demek en iyi demek olmaz.aslında almadan evvel araştırmamız gereken fiyatı değil bu parayı verdikten sonraki aşamalardır.motor lpg uyumu,servis ağı,kimle muhattap olacağımız(profesyonellik) gibi bir liste yaparsak baştaki ismi öğrenmek istemiştim.teşekkürler

capar83
23/12/2009, 20:29
arkadaşlar mrb aranıza yeni katıldım bende...arabaya tüp taktırdım brc nin italyanlar tarafından türkiyede yapılan versiyonu herşey aynı 2a mühendislik firmasının çıkardığı bi tüp ..iki hafta oldu önce rölantide problem oldu 1000devririn altına düşüp stop ediyordu araba kırmızı ışıkta beklerken bugünde 60-70le giderken aniden stop etti anlamadım benzinde problem yok ama rölanti benzindede düşmüş napılabilir?

capar83
23/12/2009, 20:37
ender bey iyi akşamlar ben yarın gidicem bu taktırdığım yere ama benzindeyken rölanti ayarı 1000devirin üstündeydi onunlada oynamışlar yazılıma baktım kullandıkları ben ondan daha iyi bi yazlım yaparım ya :)şimdi bu tüp için dahada olmazsa tüketici mahkemesine başvurucam artık sizin problem nasıl halloldu?

cantekin
24/12/2009, 00:18
puntolara brc yaramıyor. bendede brc var başım dertten kurtulmadı bir türlü atiker taktıranlar gayet mennun.bendede rölantide sarsıntı var hale çözülemedi.

tempesty
24/12/2009, 00:49
Yaklaşık 41.000 km.dir Hollanda malı Teleflex-GFİ kullanıyorum 2008 yılı nisan ayında 2000 tl karşılığı taktırmıştım ve maşallah diyelim Allah'a şükür 41 bin kilometredir ''tık'' bile demedi çok memnunum hiçbir sıkıntısı yok...Genelde km. başına 15 kuruş yakıyorum (Ankara'da lpg 1,70 tl)

pilotender
24/12/2009, 01:21
ender bey iyi akşamlar ben yarın gidicem bu taktırdığım yere ama benzindeyken rölanti ayarı 1000devirin üstündeydi onunlada oynamışlar yazılıma baktım kullandıkları ben ondan daha iyi bi yazlım yaparım ya :)şimdi bu tüp için dahada olmazsa tüketici mahkemesine başvurucam artık sizin problem nasıl halloldu?

İsmail Bey iyi akşamlar diyeyim öncelikle. Benim aracımda Atiker tüp takılı. Yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum tüplü olarak en ufak bir sorun yok. Devir saatine gelince normal devri bizim arabaların sanırsam 850-900 civarı olması lazım. sizin sorununuz nasıl halloldu diye sormuşsunuz. Benim aracımın 100 le giderken motorunun stop etmesini kastediyorsunuz sanırsam...O olay benim başıma sadece bir kere geldi. Bir daha da hiç yapmadı aylardır. O zamanlar zaten aracımda Lpg takılı değildi. Benim arabanın stop etmesi kuvvetle muhtemeldir ki benzinde pislik ya da su varmıştır ve anlık olarak tıkanıklık yapıp sonra da düzelmiştir. Zaten stop edince yol kenarına cektim hemen boşa alıp. Orada iki kere marşa bastım. İkincide çalıştı ve bir daha da olmamıştı. LPG ayar yazılımları konususunda hiçbir bilgim yok. O konuya yorum yapamayacağım. Ancak şunu söyleyebilirim size, eger devir saatiniz bir aşağı bir yukarı dalgalanma yapıyorsa rölantideyken, lambda sensörünün elektrik değerlerini bir ölçtürün isterseniz. Benim önceki Alfa'da başıma gelmişti oradan biliyorum. Saygılar.

yasayanadam
25/12/2009, 13:19
15 gün oldu brc taktırdım. Ne rölanti ne stop etme ne de devir dalgalanması gibi problemler yaşamadım. 2A yetkili sevisine taktırdım, herkes ustanın çok iyi olduğunu söyledi. Gerçektende doğru ayarları bulmak için en az 50-60 km yol yaptılar ve öyle teslim ettiler. Birazcık fazla yakıyor gibi geldi bana ama araba bu hafta bakıma girecek filtreler kirli sanırım onunda etkisi var. Bakımdan sonra tekrar brc ye gidip ayarları kontrol ettireceğim.
tüketim:
LPG: 1,86
Şehir içi: 18-19 krş
Şehir dışı: 14-15 krş (95-120 km/h aralığında)

pilotender
25/12/2009, 17:04
15 gün oldu brc taktırdım. Ne rölanti ne stop etme ne de devir dalgalanması gibi problemler yaşamadım. 2A yetkili sevisine taktırdım, herkes ustanın çok iyi olduğunu söyledi. Gerçektende doğru ayarları bulmak için en az 50-60 km yol yaptılar ve öyle teslim ettiler. Birazcık fazla yakıyor gibi geldi bana ama araba bu hafta bakıma girecek filtreler kirli sanırım onunda etkisi var. Bakımdan sonra tekrar brc ye gidip ayarları kontrol ettireceğim.
tüketim:
LPG: 1,86
Şehir içi: 18-19 krş
Şehir dışı: 14-15 krş (95-120 km/h aralığında)

5 nci depoyu kullandım LPG ile yakıtım önceki söylediklerime göre daha da düştü! hiç kimse inanmak istemiyor ama gelin beraber binelim arabaya görün diyorum ne kadar yaktığını; başka da birşey demiyorum. Yoruldum cünkü bana inanılmamasından. Neden yorulduğuma gelince, ben arabama biniyorum sorunum yok. Arabamı 5-6 sene boyunca satmayacağım. Hani satacak da reklam yapıyor filan diye düşünen de olmasın. Tek derdim bu arabanın bu kadar inanılmaz az miktarda yakabildiğini ispatlamak ve hepinizin LPG sistemlerinizi elden gecirtip ayarlarınızı kontrol ettirmeniz ve paralarınızın cebinizde kalmasını sağlamak...Uzun yolda 80-90 arası kullanarak, gaz pedalına ani basmadan gayet dikkatli bir şekilde sürülünce benim arabam km de 10 kuruş yakıyor. Ölçüm yaptığım yolu da yazayım da daha somut olsun sizin için. SÖKE-İZMİR otobanı!! Söke şehiriçinde ise, 13,2 kuruş yakıyor. Herkese saygılar.

gakkan
25/12/2009, 20:21
"...Uzun yolda 80-90 arası kullanarak, gaz pedalına ani basmadan gayet dikkatli bir şekilde sürülünce benim arabam km de 10 kuruş yakıyor. Ölçüm yaptığım yolu da yazayım da daha somut olsun sizin için. SÖKE-İZMİR otobanı!! Söke şehiriçinde ise, 13,2 kuruş yakıyor. Herkese saygılar.[/QUOTE]"
Ender Hocam biliyorsun bende de atiker var ama ortalama 16kuruş yakıyor.Sizin değerler çok düşük(hayret edilecek kadar).Gazın litresi ne kadarbir depoyla kaç litreyle ne kadar gidiyor gibi bir hesaplama yaparmısınız,ortada hatrı sayılır bir fark var var bu farkın sebebinin sadece montajdan kaynaklanmış olması imkansız bence.Olmadı gelelim sizin gaz montajını yapan ustaya biz de:) Nasılsa izmirdeyim.Belki farklı bir yazılım kullanıyorrdur usta...hatta gittiğinizde bilgisayar verilerini alabilirseniz seviniriz

pilotender
25/12/2009, 20:39
"...Uzun yolda 80-90 arası kullanarak, gaz pedalına ani basmadan gayet dikkatli bir şekilde sürülünce benim arabam km de 10 kuruş yakıyor. Ölçüm yaptığım yolu da yazayım da daha somut olsun sizin için. SÖKE-İZMİR otobanı!! Söke şehiriçinde ise, 13,2 kuruş yakıyor. Herkese saygılar."
Ender Hocam biliyorsun bende de atiker var ama ortalama 16kuruş yakıyor.Sizin değerler çok düşük(hayret edilecek kadar).Gazın litresi ne kadarbir depoyla kaç litreyle ne kadar gidiyor gibi bir hesaplama yaparmısınız,ortada hatrı sayılır bir fark var var bu farkın sebebinin sadece montajdan kaynaklanmış olması imkansız bence.Olmadı gelelim sizin gaz montajını yapan ustaya biz de:) Nasılsa izmirdeyim.Belki farklı bir yazılım kullanıyorrdur usta...hatta gittiğinizde bilgisayar verilerini alabilirseniz seviniriz[/QUOTE]

Gökhan Bey merhabalar. Ben şu anda Tokattayım. Babam Söke'de benim aracımı kullanıyor kendi aracını amcama lazım oldugu için ona bıraktığından dolayı ben de benim arabayı babama bırakıp geldim Tokat'a. Ölçümleri babam yapıp bana telefonla iletti. Babamın yaptığı ölçümlerden en ufak şüpheniz olmasın yanlış hesap yapmaz o. Kendi arabası 16 yaşında olmasına rağmen hala ne kadar yakıyor diye hesap yapan ölçüm yapan bir adam çünkü:) Senin 16 yaşında araban olsa ölçüm yaparmıydın? Ahı gitmiş vahı kalmış zaten bin git yav boşver demez miydin ? :) Söke'de, Kuşadası yolu üstünde 3 üncü km de Güvenal Gaz benzin istasyonuna gittiğinizde babamla görüşebilirsiniz. Babam benzinliğin müdürü zaten. İsmi Tamer. Ben grandepuntotr'den oğlunuzun arkadaşıyım derseniz, sizinle ilgilenecektir. Beraberce gidip bizim ustaya arabanızı gösterebilirsiniz. LPG ayarını hangi programla nasıl yapıyorlar o konularda hiçbir bilgim yok. Ayar değerlerinin ne oldugunu da orada isterseniz verirler belki o konuyu ustayla görüşürsünüz. Ayarınız bozuksa bir kere de orada ayar yaptırırsınız, bizim oradan da deponuzu doldurup yola cıkarsınız :) Bornova'ya kadar 113 km yol zaten yakıt ölçümü yapmak için yeterli bir mesafe. Bu arada rakamsal değer istediniz onları da vereyim ben hemen. LPG bizim benzinlikte 1,66 TL. 22 TL yakıyor benim araba tam olarak 226 km yol gidince. Yani Söke'den Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gidip gelirken. Söke'ye gitmek isterseniz özelden mesajlaşalım telefon numaralarımızı alırız. Babama da az önce telefonla sordum yardımcı olur musun diye.. Seve seve dedi. Gelsin arkadaşın ben ilgilenirim dedi. Yok acil değil derseniz Ocak ayının 23 ünde inşallah Söke'de olacağım.O tarihten sonra beraber de halledebiliriz. Sen nasıl istersen kardeşim.

gakkan
26/12/2009, 22:33
Ender Hocam ,bilgi için teşekkürler.Yakında Söke tarafına gelemem ama geldiğimde söz benzinliğe uğrayacam;) Görüşmek üzere diyelim...

mehmetoozer
30/12/2009, 04:41
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 1,5 ay önce tertemiz çok az kullanılmış 15.000 km'de bir Siyah 2007 1,4 Fun Puntom oldu...Arabama zevkle binmekteyim ancak benzin parası yetti artık dedirtmeye başladı..

Hergün en az 60 km Eryaman- Odtü (CEPA AVM ) arası yol yapmaktayım..

Kafaya koydum LPG taktıracağım bir an önce... ama Ankara'da sağlam bir USTA arıyorum çakal çukal olmayan helal süt emmiş..

Bu konuda yardımcı olabileceklere ya da referans verebilecek arkadaşlara minnet duyarım.

Saygılarımla.

agaytan
30/12/2009, 17:08
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 1,5 ay önce tertemiz çok az kullanılmış 15.000 km'de bir Siyah 2007 1,4 Fun Puntom oldu...Arabama zevkle binmekteyim ancak benzin parası yetti artık dedirtmeye başladı..

Hergün en az 60 km Eryaman- Odtü (CEPA AVM ) arası yol yapmaktayım..

Kafaya koydum LPG taktıracağım bir an önce... ama Ankara'da sağlam bir USTA arıyorum çakal çukal olmayan helal süt emmiş..

Bu konuda yardımcı olabileceklere ya da referans verebilecek arkadaşlara minnet duyarım.

Saygılarımla.
selam bende lpg taktıracağım 6 aydır araştırıyorum garanti bitince (ocak sonu) halledeceğim teleflex iyi ama ben prinsde karar kıldım şaşmazda memduh usta var çok meşhur lpg yi türkiyede ilk uygulayan adam herkes onu övüyor bende ona prins taktıracağım.. bende hergün eryaman ulus git gel benzine para yetiştiremiyorum...

tempesty
30/12/2009, 23:17
selam bende lpg taktıracağım 6 aydır araştırıyorum garanti bitince (ocak sonu) halledeceğim teleflex iyi ama ben prinsde karar kıldım şaşmazda memduh usta var çok meşhur lpg yi türkiyede ilk uygulayan adam herkes onu övüyor bende ona prins taktıracağım.. bende hergün eryaman ulus git gel benzine para yetiştiremiyorum...

Memduh usta dediğiniz şahıs lpg montajı falan yapmıyor sadece kalitesi kabul görmüş Prins marka kit kullanıyor ve onun arkasına sığınarak işlerini yürütüyor şüpheniz olmasın ben 2 yıl önce dükkanına gittiğimde lap top önünde chat yapıyordu 16 yaşındaki çıraklarda bir Focus'a montaj yapmaya çalışıyorlardı (üstelik de ağızlarında sigarayla)

Tabii bu benim izlenimim tercih sizin belki de şu an öyle değildir yerinde gidip incelemenizi tavsiye ederim..

Ben uzun sayılabilecek bir araştırma sonrası Teleflex markasında karar kıldım ve yerinde gidip inceledim...2 tane makine mühendisi nezaretinde üstleri başları , çalışma ortamları bile tertemiz tecrübelerine , konuşmalarına bile saygı duyduğum ustalar tarafından -3- saatte değil -3 günde- yapılan bir montaj sonrası Allah'a şükür 42.000 km.yi devirdim bugün..

agaytan
31/12/2009, 17:58
Memduh usta dediğiniz şahıs lpg montajı falan yapmıyor sadece kalitesi kabul görmüş Prins marka kit kullanıyor ve onun arkasına sığınarak işlerini yürütüyor şüpheniz olmasın ben 2 yıl önce dükkanına gittiğimde lap top önünde chat yapıyordu 16 yaşındaki çıraklarda bir Focus'a montaj yapmaya çalışıyorlardı (üstelik de ağızlarında sigarayla)

Tabii bu benim izlenimim tercih sizin belki de şu an öyle değildir yerinde gidip incelemenizi tavsiye ederim..

Ben uzun sayılabilecek bir araştırma sonrası Teleflex markasında karar kıldım ve yerinde gidip inceledim...2 tane makine mühendisi nezaretinde üstleri başları , çalışma ortamları bile tertemiz tecrübelerine , konuşmalarına bile saygı duyduğum ustalar tarafından -3- saatte değil -3 günde- yapılan bir montaj sonrası Allah'a şükür 42.000 km.yi devirdim bugün..
uyarı için teşekkürler bir kişiden daha bugün aynı şeyi duydum.. teleflex de benim için tek sıkıntı montajın uzun sürmesiydi ama onuda halledicez bi şekilde artık

adilll
01/01/2010, 19:16
arkadaşlar atiker tüplerin filtreleri kaç km de değişiyordu bilen varmı?

pdr42
01/01/2010, 21:34
atikerin filtresi 15 binde degismesi gerekir. bu araa ben sehir ici olcumunu yaptım 20 kurus yakıyor havalar sogudu burada tabii biraz artmıstır . umut arkadasımın degerleri ile hemen hemen aynı yakıyoruz ender beyin verdigi rakamlar ise gercekten cok dusuk. tabi burada gaz 1.90 tl onuda hesaplamak lazım

mehmetoozer
02/01/2010, 02:36

Selamlar,
Önerinize güveniyorum. Yer ve adres de verirseniz süper olacak.

şekerlioğlu
02/01/2010, 03:03
Sayın,mehmetoozer.

Açık adres olarak burada bulabilirsiniz.

LPG MONTAJI LPG KURULUMU SIRALI LPG SATICISI ANKARA TELEFLEX GFI TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ HOLLANDA LPG (https://www.tunali.com.tr/iletisim.htm)

demir5665
02/01/2010, 19:46
arkadaşlar garanti bitmeden lpg taktırılabiliyor mu?
Ben Hatay/İskenderundayım ve çevre illerde dahi araştırma yapmama rağmen netice alamadım.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

pilotender
03/01/2010, 12:59
arkadaşlar garanti bitmeden lpg taktırılabiliyor mu?
Ben Hatay/İskenderundayım ve çevre illerde dahi araştırma yapmama rağmen netice alamadım.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Aslında siteyi daha dikkatli inceleseydiniz sorunuza cevap bulabilirdiniz kolaylıkla. Ama yine söyleyeyim. Malesef, Fiat GP ler için LPG ye izin vermiyor. Aracınızın garanti kapsamı dışına alınması söz konusudur. Saygılar.

pdr42
03/01/2010, 20:17
tabi sadece lpg ile alakalı olan parcaların garantisi bozuluyor. örnegin direksiyon garantiniz devam ediyor

yasayanadam
06/01/2010, 15:39
Yaa arkadaşlar LPG de 5. depoyu fulledim. Fiyatlar değişken olduğu için Litre hesabı yaptım.
Pompa tırlayınca hemen dolumu bitiriyorum ve son depoda 7,7 lt/100km ortalama hesapladım.
Ancak yol bilgisayarınıda sıfırlıyorum dolumlarda ve trip a 5,5lt/100km gösteriyor. Yani 5,5*1,2= 6,6lt LPG yakması gerekmiyormuydu?
Yoksa LPG ya geçince yol bilgisayarı normalden düşükmü gösteriyor sizce?
Çünkü her zaman gidip geldiğim güzergahtı ve benzinliyken genelde 6lt ortalamam olurdu.
LPG ayarımı fazla açık acaba?Düşük viteslerde LPGde sanki çekiş daha iyi gibi.
Yada LPG yi farklı yerlerden aldığım için olabilirmi? Pompa basınçlarının farklı olması falan?
Ben bir sonuca ulaşamadım, benzer durumda olan arkadaşlar varsa görüşlerini bekliyorum...

aytuga
06/01/2010, 16:40
15.000 km yi devirdik kazasız belasız , hayırlısı, LPG bakıma girdi BRC de, 60 lira tuttu filitre değişimi, değişimden sonra çok farketti, araba titreme yapıyormuş meğersem farketmemişiz :D, şimdilik iyi sorun yok , (GP 2008 , 1.4 77bg active, brc kit)

tempesty
06/01/2010, 20:32
Yaa arkadaşlar LPG de 5. depoyu fulledim. Fiyatlar değişken olduğu için Litre hesabı yaptım.
Pompa tırlayınca hemen dolumu bitiriyorum ve son depoda 7,7 lt/100km ortalama hesapladım.
Ancak yol bilgisayarınıda sıfırlıyorum dolumlarda ve trip a 5,5lt/100km gösteriyor. Yani 5,5*1,2= 6,6lt LPG yakması gerekmiyormuydu?
Yoksa LPG ya geçince yol bilgisayarı normalden düşükmü gösteriyor sizce?
Çünkü her zaman gidip geldiğim güzergahtı ve benzinliyken genelde 6lt ortalamam olurdu.
LPG ayarımı fazla açık acaba?Düşük viteslerde LPGde sanki çekiş daha iyi gibi.
Yada LPG yi farklı yerlerden aldığım için olabilirmi? Pompa basınçlarının farklı olması falan?
Ben bir sonuca ulaşamadım, benzer durumda olan arkadaşlar varsa görüşlerini bekliyorum...

Bence kendi yaptığınız -doğru- hesaplamayla aracın yol bilgisayarındaki -tahmini- hesaplamayı kıyaslamak oldukça yanlış olucaktır..Çünkü ben mesela ankara şehiriçinde yol bilgisayarım ortalama 8.0 lt tüketim gösterirken kendi kafamdan yaklaşık olarak lpg de 100 kilometrede 10 lt yakmışımdır diye hesaplıyorum zira zaten 40 lt lpg ile 400-450 km. yol yapıyorum bu da zaten 100 kilometrede 10 lt lpg yakmamla eşdeğer oluyor dolayısıyla kendi yaptığım hesap doğru oluyor fakat yol bilgisayarı benzin sarfiyatına göre tahmini hesaplamalar yapıyor..Mesela benim araç bazen yokuşlarda tıkanıyor dolayısıyla gaza daha fazla basmak zorunda kaldığımdan bu sefer anlık tüketim 14-15 lt göstermeye başlıyor dolayısıyla bu da ortalama tüketimi yükseltiyor halbuki araç benzin sarfiyatına göre yorum yaptığı için benim o anda lpg olduğumdan gaza daha fazla bastığımı tabii ki algılayamıyor o yüzden ortalama tüketim sürekli 7.5-8 litre arası gösteriyor ben inanıyorum ki aslında bunun da aşağısındadır..Aracıma lpg taktırmadan önce ortalama benzin tüketimi yol bilgisayarında genelde kışın 7.0 ın üzerine çok zor çıkardı fakat Lpg den sonra 8.0 görüyorum...

Ama tabii ki lpg aldığınız değişik pompalara göre hesap yapmak da yanıltıcı olabiliyor PO'nun pompasından depoyu full yaptığımda 39 litre gaz OPET'in pompasında full yaptığımda 41 litre alıyor..

pdr42
06/01/2010, 21:35
lpg yi yanlıs hesaplamıssınız en kolay ve en basit yolunu soyluyum. deponuzda sıfır gaz kadlığında petrole gidin ve 10 liralık gaz alın tabi buraya gazın litresi nekadar kaç litre aldıgınızıda belirtin. sonra gaz bitinceye kadar dolasın işte size gerçek sonuç. bu arada yol bilgisayarı gazı benzin zannederek hesaplama yapıyor bunuda dikkate alın dogru bir ölçüm değil oradaki veriler

pilotender
06/01/2010, 23:10
lpg yi yanlıs hesaplamıssınız en kolay ve en basit yolunu soyluyum. deponuzda sıfır gaz kadlığında petrole gidin ve 10 liralık gaz alın tabi buraya gazın litresi nekadar kaç litre aldıgınızıda belirtin. sonra gaz bitinceye kadar dolasın işte size gerçek sonuç. bu arada yol bilgisayarı gazı benzin zannederek hesaplama yapıyor bunuda dikkate alın dogru bir ölçüm değil oradaki veriler

10 TL gibi az miktarlarla ölçüm yapmak yanılıtıcı oluyor. Ben derim ki, bir depoda bile kesin bir sonuc alınamıyor. Birkaç depo ölçüm yapıp, daha sonra ortalama değeri hesaplamak daha emin bir sonuc veriyor.

tempesty
06/01/2010, 23:31
10 TL gibi az miktarlarla ölçüm yapmak yanılıtıcı oluyor. Ben derim ki, bir depoda bile kesin bir sonuc alınamıyor. Birkaç depo ölçüm yapıp, daha sonra ortalama değeri hesaplamak daha emin bir sonuc veriyor.

+++++++ katılıyorum....

pdr42
08/01/2010, 19:07
10 tl ile sonuc alınabilir. aama siz kullanım olarak farklı farklı kulalnıyorsanız elbette degiskenlik gostercektir ozaman ortalamayı hesaplamanız gerekecek. ornegin 10 lirayı sadece sehir icinde kulalnabilrisiniz veyahut uzun yolda kullanabilrisiniz. bu sekilde kısa yoldan hesaplanabilir

cantekin
11/01/2010, 22:19
en son lpg ölçümüm: tamamı şehir dışı 30 liralık gazla gazın litresi 1910 dan 80-90 km hızla 215 km yol yaptım 100 km de 7.3 litre lpg sarfiyatım oldu.

atalayx
12/01/2010, 19:02
çok konuşuldu biliyorum ama ben izmirde teleflex-gfi tatırmaya karar verdim.araştırmalarım sonucunda Atasanayide eren otogaza taktırmayı düşünüyorum.taktırmadan evvel mavişehir fiat ile garanti durumunu konuşmam gerekir mi sadece motor garantiden çıkacağına dair.ara 2009 model garantinin bitmesine 1 yıldan az kaldı.siz garantiden sadece motor cıkacagını nasıl teyit ettirerkmi yaptınız.teşekkürler. sevgilerle

pdr42
13/01/2010, 19:22
teleflex markasını cok sık duymadım. benim cevremde kullanıcılar su sekilde atiker lovato tartarini brc prins landirenzo bikac tane daha var isimleri aklıma gelmiyor suan. yalnız genel olarak sistemleri aynı ben hic bir firmanın diggerindne daha az yaktırıyorum iddası ile gundeme geldigini gormedim. bunu idda eden birisinin ispatlaması da gerekir ki kimse yapmamıs boyle sanırım . ama sen iyi bir usta bul

emresan87
16/01/2010, 18:57
arkadaşlar bugün fiat servislerini dolaştım. Puntolara hala lpg takmadıklarını söylediler. Üstelik dolaştığım 3 serviste garantinin tamamen kalkacağını söyledi. Bugün bütün markalar sıfır araçlara bile servislerinde lpg takıyorlar, fiatta bildiğim kadarıyla diğer modellere takıp garantiyi devam ettiriyor, ama puntonun farkı ne anlayamadım.. Aynı motor albeada da var, paliodada var, onlara sorun olmuyor neden puntoya sorun oluyor???

Bu işe bir çözüm bulunması lazım bence, bizde gidip efendi gibi servisimizde garantili bi şekilde lpg mizi taktırsak fena mı olur???

pdr42
16/01/2010, 19:23
sadece motor garantisi bitiyor ben 43bin kmdir biniyorum motorda bi sorun yok taktıracaksan hic durma bence

emresan87
17/01/2010, 14:02
ya burda hep öyle söyleniyor(sadece lpgnin etkilediği sistemlerin garantisi biter deniyor) ama gittiğim servislerin hepside nuh dedi peygamber demedi... Hatta bu forumdan da bahsettim, yanımda bazı yerleri de aradılar falan, ama hepside bütün garantinin bittiğini söylediler. Büyük ihtimalle taktıracağım şubatın başında lpg yi, mavi denizler de brc taktırmayı düşünüyorum, fakat bu garanti işi yine de canımı sıkıyor...

mehmetoozer
18/01/2010, 02:13
Selamlar arkadaşlar uzunca araştırmalarım sonucunda sonunda Atiker markada karar kıldım ve ankara şaşmazda soylu otogazda LPG taktırdım..

aklımda istepnenin orada simit taktırmak vardı ancak simitlerde şamandıra sorunu yasanabileceği bilgisini aldıktan sonra 32 lik minik tüp taktırdım..

soylu otogaz da Muttalip usta var.. işinin ehli ve her aracta çıraklar olmasına karşın kendi bizzat işin başında durmakta.. ayrıca brc de takıyolar (sadece 2 si )

Nakit 950 tl ye taktılar..

Ardından gimat kavşagına varırken güven otogazdan 1,66 dan depoyu 53 tl ye fulldedim.. ve bugun 250 km yaptım ve halaa 2 kademe ışık yanmakta.. amacım tek depo ile 400 km... sonuna kadar gideceğim bakalım hedefim şehir içi km de 0.13 kuruş...))

bu zamana kadar verdigim benzin paralarına yanıyorum.. arabada çekişte sorun yasanmamakta... sabahın soğuguında yaklaşık 400 metrede lpg ye geçmekte.. titreme yapmamakta.. ilk başta arada bir lpg tankının üstündeki zımbırtı takır tukur ses yapınca uyuz oldum ama alıştım..

yol bilgisayarı yakıt olrak km dee 8.1 - 8.4 arası göstermekte..

tek sıkıntın bagaj ufacık kaldı ama sorun degil..

tüm arkadaşlara şiddetle öneririm..

pilotender
18/01/2010, 02:28
Selamlar arkadaşlar uzunca araştırmalarım sonucunda sonunda Atiker markada karar kıldım ve ankara şaşmazda soylu otogazda LPG taktırdım..

aklımda istepnenin orada simit taktırmak vardı ancak simitlerde şamandıra sorunu yasanabileceği bilgisini aldıktan sonra 32 lik minik tüp taktırdım..

soylu otogaz da Muttalip usta var.. işinin ehli ve her aracta çıraklar olmasına karşın kendi bizzat işin başında durmakta.. ayrıca brc de takıyolar (sadece 2 si )

Nakit 950 tl ye taktılar..

Ardından gimat kavşagına varırken güven otogazdan 1,66 dan depoyu 53 tl ye fulldedim.. ve bugun 250 km yaptım ve halaa 2 kademe ışık yanmakta.. amacım tek depo ile 400 km... sonuna kadar gideceğim bakalım hedefim şehir içi km de 0.13 kuruş...))

bu zamana kadar verdigim benzin paralarına yanıyorum.. arabada çekişte sorun yasanmamakta... sabahın soğuguında yaklaşık 400 metrede lpg ye geçmekte.. titreme yapmamakta.. ilk başta arada bir lpg tankının üstündeki zımbırtı takır tukur ses yapınca uyuz oldum ama alıştım..

yol bilgisayarı yakıt olrak km dee 8.1 - 8.4 arası göstermekte..

tek sıkıntın bagaj ufacık kaldı ama sorun degil..

tüm arkadaşlara şiddetle öneririm..

Benim arabam da sizinkinin aynısı. Bende de Atiker LPG var. Sizinle hemfikirim. En ufak bir sorun yok. Benim babam Söke/Aydın Güvenal Gaz Bayisi. Bizim oradan doldurdum izmir'e gidip söke'ye dönünce aracım, 226 km'yi 22 TL ile tamamlamış oluyor. Sizin 400 km hiçbirşey..Uzun yolda bir depo lpg ile 500 gideceğinizden emin olabilirsiniz. Sadece arabayı biraz daha dikkatli kullanın derim. Aracı kullanırken yol bilgisayarından anlık tüketim verilerini kullanın ve gaza basışınızı ordaki rakamlara ters orantılı olarak yaparsanız çok daha seveceksiniz arabanızı:) Kuru sıkı atmıyorum. Tecrübeyle sabittir. Ayrıca farklı firmalardan aldığınız aynı litre lpg ile farklı kilometre yapıldığını şaşırarak siz de göreceksiniz. Birkaç farklı marka lpg deneyin, kararınızı verdikten sonra hep aynı marka lpg almak sizin için daha iyi olacaktır... Gerek performans gerekse yakıt ölçümlerini yapmanızdaki hassasiyet açısından. Bu arada bende simit depo var. En ufak sorun yok. kim dediyse hikaye anlatmış size. Simit depo daha maliyetli oluyor diye takmamışlardır. Arabalarımızda zaten bagaj yetersiz. Diğer depoyu nasıl takdırdınız ve kullanabiliyorsunuz merak ettim.

pdr42
19/01/2010, 01:50
ya burda hep öyle söyleniyor(sadece lpgnin etkilediği sistemlerin garantisi biter deniyor) ama gittiğim servislerin hepside nuh dedi peygamber demedi... Hatta bu forumdan da bahsettim, yanımda bazı yerleri de aradılar falan, ama hepside bütün garantinin bittiğini söylediler. Büyük ihtimalle taktıracağım şubatın başında lpg yi, mavi denizler de brc taktırmayı düşünüyorum, fakat bu garanti işi yine de canımı sıkıyor...

bu konuda fiata mail atmıstım. beni aradılar ve tüm garnatinin bitecegini soylediler bende bi ornek verdim ornegin dedim aracın direksiyonu arızalandı bunun lpg ile ne alakası var acıklarmısnız dedigimde bana yarım agız tabi o garntiden degisir dediler. ve ben taktırdıgımdan beri 1 defa direksiyonumu degistrdim garantim devam etmekte. hala garantiden işlem yaptırabilirim. bu konuda itibar etmeyin bakın taktıran arkadaslar hala araclarına biniyorlar ve memunlar. bence niyetiniz varsa düşünmeden taktırın

agaytan
23/01/2010, 16:14
sonunda randevuyu almaya karar verdim.. p.tesi tunalıda teleflex taktırıyorum.. salı aksam teslim edecekler

emresan87
26/01/2010, 00:32
bu konuda fiata mail atmıstım. beni aradılar ve tüm garnatinin bitecegini soylediler bende bi ornek verdim ornegin dedim aracın direksiyonu arızalandı bunun lpg ile ne alakası var acıklarmısnız dedigimde bana yarım agız tabi o garntiden degisir dediler. ve ben taktırdıgımdan beri 1 defa direksiyonumu degistrdim garantim devam etmekte. hala garantiden işlem yaptırabilirim. bu konuda itibar etmeyin bakın taktıran arkadaslar hala araclarına biniyorlar ve memunlar. bence niyetiniz varsa düşünmeden taktırın

evet zaten ben de bu foruma güveniyorum, bir sorun olması durumunda buradan örnek gösterip hakkımı arayabileceğim bir çok insan var...

Bende önümüzdeki hafta büyük ihtimalle taktıracağım, mavi denizler ya da mocan arasında kararsızım.. Büyük ihtimalle brc taktıracağım. Mavi denizler 1500/10 gibi bir fiyat verdi ve ilgi alakaları, tecrübeli duruşları hoşuma gitti. Tunalı otomotiv gibi manifoltu sökerek takmalarını istedim, fakat pek yanaşmadılar doğal olarak :) Daha önce bir çok montaj yaptıklarını ve sorun yaşamadıklarını söylediler.. Mocana henüz gitmedim ama araştırdığım kadarıyla memnun olmayan çok az kişi var... Fikri olan var mı mavi denizler ya da mocan hakkında??

hbilgin
26/01/2010, 00:57
emresan87 ben manisa salihliden yazıyorum, buradaki fiat servisinden istanbul, bursa ve ankarada bulunan bazı fiat servislerinde lpg takıldığını duymuştum. ben bi araştır derim. ayrıca lpg takan arkadaşlar hangi markayı öneriyorlar cevaplarlarsa sevinirim.

emresan87
26/01/2010, 11:25
ben 3 tane servise gittim, merkezi de aradılar, puntolara lpg takılmıyor servislerde. Mantığı nedir bilmiyorum, aynı motorlu palioya, albeaya takıp puntoya takmamak gerçekten saçma geliyor bana... Takan servisler var, ama garanti adına değişen bir şey olmuyor, ha dışarda taktırmışsın ha serviste, aynı şey... Hemde servis biraz daha kazık bir fiyat çekiyor doğal olarak...

agaytan
26/01/2010, 22:27
tunalı otoda teleflex taktırdım ve bugün sabah arabayı aldım.. tunalının süper ilgili personeline teşekkürler.. arabada hiç bir değişiklik yok montaj harika olmuş lpgli olduğunu bilmeyen sürerken hiç birşey anlamaz emin olun... daha önce albea da lpg den çok çekmiş biri olarak söylüyorum ( landirenzo marka tekleme stop etme gibi sorunlar) teleflex i herkese tavsiye ederim. tamam 500 lira diğerlerinden pahalı ama( peşin 2000 tl) daha sonra ikide bir ayara gitmemek için değer bence

tempesty
26/01/2010, 22:58
tunalı otoda teleflex taktırdım ve bugün sabah arabayı aldım.. tunalının süper ilgili personeline teşekkürler.. arabada hiç bir değişiklik yok montaj harika olmuş lpgli olduğunu bilmeyen sürerken hiç birşey anlamaz emin olun... daha önce albea da lpg den çok çekmiş biri olarak söylüyorum ( landirenzo marka tekleme stop etme gibi sorunlar) teleflex i herkese tavsiye ederim. tamam 500 lira diğerlerinden pahalı ama( peşin 2000 tl) daha sonra ikide bir ayara gitmemek için değer bence

Hayırlı olsun benim aracımda da teleflex takılı 43.000 km oldu teleflex ile..

Kazasız belasız sürüşler dilerim..

agaytan
26/01/2010, 23:49
Hayırlı olsun benim aracımda da teleflex takılı 43.000 km oldu teleflex ile..

Kazasız belasız sürüşler dilerim..
çok teşekkürler sizede kazasız sürüşler... 2. bir ayrıntı olarak motor arıza ışığı falan kesinlikle yanmıyor adamlar onuda garanti ediyorlar zaten

chngrrrrrr
31/01/2010, 23:02
bende lpg ye dönüş yapıcam heralde
bundan önce 98 accentım vardı lpgli
motorsiklet gb geziyormuşum valla
ayda bir full luyorum depoyu en son 160 tlye doldu depo
en fazla 500km yapıyorum ş.içi bi depoyla
dün bi arkadaşımla konuşuyorduk
160 lira benzine vereceğine
taktır lpg 100 lira taksitini öde 60 tllik gaz sana yeter bi ay 10 ay sonra da kara geçmeye başlarsın dedi
mantıklı geldi bana da
lpg ye dönücem tekrar sanırım

tempesty
01/02/2010, 18:00
60 tllik gaz sana yeter bi ay ?? :)

chngrrrrrr
01/02/2010, 19:19
bora yetmez mi sence
60 ylye kaç km yaparım ş.içi

tempesty
01/02/2010, 22:27
bora yetmez mi sence
60 ylye kaç km yaparım ş.içi

Ben iyimser bir tahminle Ankara şehiriçinde 60 tl lik gazla sanırım 370-400 km. arası bişey yaparım bu da bana sadece 10 gün yeter :)

chngrrrrrr
01/02/2010, 22:47
ben 350km yapsam bana yeter
yani gaz takmak benim için mantıklı gözüküyor
ben şimdide 400 500 km arası yapıyom ayda
biraz sıkarsam kendimi 350 de yeter bana
sence?

tempesty
02/02/2010, 00:19
Hmmm anlaşılan senin aylık yaptığın toplam km. az olduğu için yeter demişsin o zaman haklısın çünkü ben ayda yaklaşık 1500. km deviriyorum..

yasayanadam
02/02/2010, 08:45
:D LPG taktırmadan önce 36 ayda 36000 km yapmıştım :D
:D LPG taktırdıktan sonra 1 ay 20 günde 2700 km yapmışım:D

cenkeri
02/02/2010, 14:58
Arkadaşlar Bursa' da GP' ye montaj yaptıran ve tavsiyede bulunabilecek kimse varmı?

chngrrrrrr
07/02/2010, 17:43
:D LPG taktırmadan önce 36 ayda 36000 km yapmıştım :D
:D LPG taktırdıktan sonra 1 ay 20 günde 2700 km yapmışım:D

o kadar az yakacaksa bende çok yol yaparım

cantekin
07/02/2010, 23:58
arkadaş benim punto lpg de vites değiştirirken debriyaja basınca istıop ediyor sizdede aynı problemi yaşayan var mı? brc marka tüp takılı

agaytan
08/02/2010, 12:35
arkadaş benim punto lpg de vites değiştirirken debriyaja basınca istıop ediyor sizdede aynı problemi yaşayan var mı? brc marka tüp takılı
gaz filtresini ve buji kablolarını kontrol ettirin.. bu tip sorunlardan çok çektiğim için ve etrafımda ki brc sorunlarını çok dinlediğim için teleflex taktırdım .. herkese tavsiye ederim

tempesty
08/02/2010, 19:37

Önce taktırdığınız yerle bir görüşün konuyu bence mutlaka mantıklı ve çözülebilir bir sebebi vardır..

pilotender
08/02/2010, 19:57
Hem ucuz hem sorunsuz Atiker diyorum. Hem de yerli malı yurdun malı. Boşverin arkadaşlar ithal olan herşey iyi demek değildir.

pdr42
08/02/2010, 22:18
arkadaşlar bende de aynı sorun vardı stop etme sorunu. önce kısa bir gecmişten bahsetmek lazım. aracım 10 bin kmdeyken atiker lpg takıldı 20 bin km sonra filtreleri degisti yani 30 binde bu işlem yapıldı ve enjektörleri temizlendi. daha sonra ben tekrar 15 binde servisine gotumem gerekiyordu geciktirdim geciktirince bazı problemler oldu. bende tekrar bakıma götürdüm filtresi degisti bu arada bogaz kelebegi bir cm kadar kurum baglamıs ( bunun nedeni nedir acaba) bogaz kebeginide temzilettim enjektroler de temzilendi. bu işlemler yapılırken izledim. yapan kişide bu konuda bana bilgi verdi. enjektorlerin icinde ince kurdan da kalın ama kurdan kadar uzun degil yada kibrit kutusu kadar mekanik aksam var onların etrafı hafften kirlenmiş buda rolantide calısrıken girip cıkmasına enge oluyormus stop etme sorunu bundanmıs temzileyince sorun ortadan kalktı. bu arada aygazın katkısıında dolayı enjektorlerde bir yaglanma tarzı birşey oluyormus aygazı tavsiye etmedi kaatkısız gaz alın dedi. bu arada aracım 55 binde . atiker kullanıyorum lpg kullanan arkadaslara önerim en gec 20 binde filtre degistirsin ve enjektorleri temizlettirsinler.

pilotender
08/02/2010, 22:31
Katkısız otogaz kullanılması gerekliliği bence de cok doğru. Yalnız ben şunu düzeltmek istiyorum: LPG filtreleri her 10000 km de bir değiştirilmesi gerekmekte. 20000 km'yi beklerseniz çok geç kalmış olursunuz. Bu da aracınızda bahsedilen anormal çalışmalar, LPG'ye geçişte sıkıntılar, aracın normaldn daha fazla yakması ve buna karşın çekişinde hissedilir düşüşe sebep olmaktadır. Ayrıca, filtre denen parçanın fiyatı da 20-30 lira gibi bir rakamdır ki 10000 km de bir değiştirdiğinize göre hiç de önemli bir meblağ değildir arkadaşlar.

chngrrrrrr
08/02/2010, 22:37
ender sen atiker mi kullanıyorsun

pilotender
08/02/2010, 22:43
ender sen atiker mi kullanıyorsun

evet cihangir...önceki aracımda ise stefanelli vardı. babamın aracında yıllardır samsung var. sormak istediğiniz herşeyi, tecrübemin yettiği kadar yanıtlayabilirim.

chngrrrrrr
08/02/2010, 22:45
bende atiker taktırmayı düşünüyorum ama aklımda tereddütler var
landi falan daha mı iyi olur acaba

pdr42
08/02/2010, 23:03
arkadasım brc abim tartarini diger arkadasım lovata kullanıyodu. bi arkadsımda bedini diye bir marka kullandı hepside memnun atiker kullanan arkadasım ise cok fazla onlarda memnun yani marka deil usta onemli ona gore taktırın

pilotender
08/02/2010, 23:04
bende atiker taktırmayı düşünüyorum ama aklımda tereddütler var
landi falan daha mı iyi olur acaba

Abi bu konuyla ilgili forumda daha önce çok mesajlar yazdım. Tabi hepsi de benim kendi deneyimlerim ve düşüncelerimdi. Onları da şöyle bir okursan daha net bişeyler oluşur aklında. Ama ben şimdi bir kere daha söylemek istiyorum 77 beygirlik bir araba için asla çok fazla paralar dökmeye gerek yok. Çok ince detayları farklı bu markaların birbirlerinden. Bence %50 - %60 gibi bir meblağ fazladan ödemeye gerek yok. Zaten LPG fiyatları 2 liranın üstüne cıktı. Aracı yılda kaç km kullandıgını bilmiyorum ama amorti süreni de düşün bence. Etrafımda akrabalarımdan olsun, arkadaşlarımdan olsun birsürü Atiker kullanan vardı hiç kimseden bir sıkıntı duymadım. Tabi benimle aynı yere montaj yaptıran hiç kimseden demek daha doğru. Çünkü Atiker kullanıp sorun yaşayanlar da illaki var. En basiti de motor arıza lambası. Ben ve benim tanıdıklarımın hiçbiri en ufak sorun yaşamadı. BRC yi ele alalım mesela, LPG OTOGAZ BRC SIRALI SİSTEM 2A Mühendislik A.Ş - vBulletin (https://www.2a-lpg.com/forum/) linkine tıklarsan, burada o çok övülen ve 1500 lira gibi bir rakama monte edilen BRC'den milletin dilinin nasıl yandıgını biraz oku kardeşim. Ben sana azıcık da o küçük farklılıklardan bahsedeyim . BRC nin sistemini ben bilmem ama Stefanelli'de diğer otogaz sistemlerinden daha farklı bir sistem vardı. Mesela araca birden bire gazı köklediğinde, araba 5000 deviri geçtiğinde otomatik olarak benzine geçiyordu. Devir 5000 in altına inince ise tekrar lpg ye dönüyordu ve sen bunu hiç farkedemiyordun. Bu da arabanın yüksek devirlerdeki performansını hissedilir derecede arttırıyor, tabir-i caizse şahlandırıyordu. 77 beygirlik punto da böyle bir fark için yüksek fiyatlar ödemeye değer mi sen karar ver. Önceki aracım Alfa Romeo 156 2.0 TS idi ve üzerinde fabrika çıkışı header bile bulunan 155 beygirlik bir araçtı belki kullanmışsındır. Keyiftir, tutkudur, aşktır o. Araç km saatinin sonuna kadar dayanıyor ve daha da gidiyordu. 1 nci viteste 70 yapmadan ikiye almazdım. Bu tarzda kullanmadığın, hatta kullanamayacağın bir punto için Atikeri tek gecerim ben.

chngrrrrrr
08/02/2010, 23:10
aslında çok mantıklı yazdın
77 bgle draglara katılacak bmwlere kafa tutacak halim yok
ben ayda 500km falan yapıyorum
bidepo benzin alıyorum ayda ve 160 liraya doluyo
ben diyorumki
100 lira atiker taksidi ve 60 lira gaz bana yeter mi bir ayda
eğer yeterse 10 ayda amorti ederim ben atikeri
ama sorun çıkarırsa .ğzıma ...
ondan korkuyorum

GP COSKUN
08/02/2010, 23:13
ben diyorumki
ondan korkuyorum

madem ayda 500 km yapıyorsun
bırak elleme çocuğu bozma piskolojisini :cool:

chngrrrrrr
08/02/2010, 23:22
madem ayda 500 km yapıyorsun
bırak elleme çocuğu bozma piskolojisini :cool:

bi de o var aga
sanırım ööle kalacak zaten
pederde pek taraftar değil
az gez tatlı gez diyo ve babalar hep biliyo:cool:

pilotender
08/02/2010, 23:31
ben diyorumki
ondan korkuyorum

Cihangir, bir kere sen marka olayına takılma kardeşim. Atiker taktırıp bitir bu olayı. Fazla paralar döktürmene gerek yok.. Tek yapman gereken şey civarında Atiker montajı yapan yerlere daha önce montaj yaptırmış mümkün oldukça çok kişiye ulaşıp fikirlerini sorman. Onlar sistemlerinden sorun yaşamışlar mı bunu öğrenmeye çalış. Yaptıkları işçilikten çok memnun kalınan yer neresi ise 3 kuruş fazla bile olsa montajı orada yaptır derim ben! LPG de yakacağın tutarı da kaba taslak söyleyecek olursak, geçen haftaki kullanımımı değerlendirerek konuşayım sana 50 lira gibi bir rakama doluyor depom (en küçük boy simit depo). Neye göre 50 lira dersen, LPG litre fiyatı bizim orada 1,86 idi. Bu 50 lirayla 400-430 km arasında gidiyor. Bunun içinde 20+20= 40 km Bornova-Balçova gidiş dönüş şehiriçi kullanımı ve geri kalanı yine gidiş dönüş İzmir-Söke arası şehirlerarası kullanım + Söke şehiriçinde 10 km kullanım var lakin bu şehiriçi 1. ve 2. viteslerde. Sen bu değerleri göz önünde bulundurarak hesabını kitabını bir yap Cihangir. Ancak sadece LPG kit ve montajla bitmiyor iş bunu da düşün. Ruhsat değişecek, araç tekrar muayeneye girecek. Bunlar da masraf yaklaşık 250 gibi de onlar tutar.

chngrrrrrr
08/02/2010, 23:38
düşüneyim ender
Allah razı olsun bilgilerin için.
sağolasın

tempesty
09/02/2010, 00:33
Ben teleflex kullanıyorum Atikerden memnun olmayanı görmedim (Babam da Atiker kullanıcısı ve birçok arkadaşım daha)

Ama BRC memnuniyetsizliğini hakkaten de çok duydum..Birde voltran mı romano mu ne öyle bişey onlarda çok fenaymış..

agaytan
09/02/2010, 20:56
Ben teleflex kullanıyorum Atikerden memnun olmayanı görmedim (Babam da Atiker kullanıcısı ve birçok arkadaşım daha)

Ama BRC memnuniyetsizliğini hakkaten de çok duydum..Birde voltran mı romano mu ne öyle bişey onlarda çok fenaymış..
bende teleflex taktırdım ama inan kolay olmadı çok araştırdım.. atikerden şikayet yok diyorsun ama şikayetim var.com a bir gir istersen .... son olarak motor arıza lambasının yanması kadar moral bozan birşey yok benim için ama teleflex bunun garantisini veriyor en azından

tempesty
09/02/2010, 21:48
bende teleflex taktırdım ama inan kolay olmadı çok araştırdım.. atikerden şikayet yok diyorsun ama şikayetim var.com a bir gir istersen .... son olarak motor arıza lambasının yanması kadar moral bozan birşey yok benim için ama teleflex bunun garantisini veriyor en azından

Çevremden duymadım demek istemiştim...Sonuçta Atiker kullanan insan sayısı da bir hayli fazla yani toplam sayıya göre şikayet sayısını oranlarsanız bence yine de diğerlerine göre daha az bir şikayet oranı çıkıcaktır bence..

pdr42
09/02/2010, 23:40
motor arıza lambası mutlaka her markada yanıyor. ben yakmayan duymadım kimisinde giderilmiyor bile biladerde vectra vardı surekli yanardı lamba sondurulmuyordu bende ilk basta bir defa yandı 10 bin kmdir yanmadı sonra bidaha yandı tekrar sonduruldu daha da yanmadı

tempesty
10/02/2010, 00:16
Bende teleflex var ilk takıldığında sanırım bir kez yandı diye hatırlıyorum söndürdüler sonrada bi daha hiç yanmadı

pilotender
10/02/2010, 01:51
Benim Atiker şeytan kulağına kurşun lamba mamba yakmadı hiç. En ufak da sorun yaşatmadı henüz. Kuzende Ford Focus var, 3 senedir Atiker kullanıyor bir kere bile arıza lambası yanmadı onun da. 3 senede toplam 45000 km filan yaptı. Hala da kullanıyor en ufak bir sorun yaşamadı.

Wolf1965
10/02/2010, 02:13
İyi akşamlar;
bende de atiker var bugün ilk 11.500 km de (10 bin) bakımını yaptırdım filtresini değiştirdiler.(50 tl.) Taktırdığımdan beri şu ana kadar çok memnunum bende de arıza lambası yanmadı hiç.Ve daha önce taktırmadığıma pişmanım...Bu hava şartlarında 8-8,5 lt yakıyor 100 km.de...

cantekin
10/02/2010, 18:08
İyi akşamlar;
bende de atiker var bugün ilk 11.500 km de (10 bin) bakımını yaptırdım filtresini değiştirdiler.(50 tl.) Taktırdığımdan beri şu ana kadar çok memnunum bende de arıza lambası yanmadı hiç.Ve daha önce taktırmadığıma pişmanım...Bu hava şartlarında 8-8,5 lt yakıyor 100 km.de...
bu değerleri şehir içimi yoksa şehir dışımı yaptınız.şehir dışı ise ortalama kaç km hızla yaptınız.

pdr42
10/02/2010, 19:22
filtre degisimi 50 lira degil hocam sizde filtre degisimi ve enjektor temizligi yapılmıs sanırım 50 liraya bunlar yapılıyor

Wolf1965
11/02/2010, 03:09
bu değerleri şehir içimi yoksa şehir dışımı yaptınız.şehir dışı ise ortalama kaç km hızla yaptınız.

Şehir içi bilgisayarda ortalama sürat 28 ila 31 km arasını gösteriyor...Köprü trafiği yok,anadolu yakası E-5 ve sahil yolu trafiği...

Wolf1965
11/02/2010, 03:19
filtre degisimi 50 lira degil hocam sizde filtre degisimi ve enjektor temizligi yapılmıs sanırım 50 liraya bunlar yapılıyor

İlk defa yaptırdım ve 2-3 atiker servisinden tlf.ile fiyat aldım.Nakit 50 tl.kredi kartı 50+kdv=60 biride 75 tl.istedi...arabanın başındaydım filtre değiştirildi ve cihaza bağlayıp kontrol yapıldı sadece,birde şikayetim olup olmadığı soruldu...Tlf.da ne yapılacak diye sorduğumda da hepsi filtre değiştirilip cihazda kontrol yapılacak dedi...

tempesty
11/02/2010, 17:04
Benimde artık gitmem farz oldu bu debriyaja basınca motorun durması olayını bende yaşamaya başladım son günlerde , sanırım sağlam bir enjektör temizliği , filtre değişimi ve kontrol gerekiyor bujilerden de olabilir bilemiyorum ama yaklaşık 15.000 km.dir uğramıyorum lpg servisine gidelim bakalım ne dicekler..Gaz kelebeğiyle de bağlantısı olabilirmi acaba bu sıralar benzinden lpg ye geçişte araba hırpalanmaya başladı bayağı bi...Bir de geçen baktık araç acayip antize suyu eksiltmiş yani bana anormal geldi nerdeyse kabın içinde hiç su yoktu 1 litre kırmızı antize alıp suyla birlikte doldurdum ama o kadar eksiltmesi normal değil bence son zamanlarda zaten kaloriferde eski performansıyla çalışmıyordu hayırlısı inşallah masraf açmaz başıma yani radyatör suyu eksilmesiyle lpg arasında bağlantı varmı anlamıyorum..Bi vakit bulabilirsem gidicem sonucu sizinle de paylaşırım buradan..

agaytan
11/02/2010, 18:25
Benimde artık gitmem farz oldu bu debriyaja basınca motorun durması olayını bende yaşamaya başladım son günlerde , sanırım sağlam bir enjektör temizliği , filtre değişimi ve kontrol gerekiyor bujilerden de olabilir bilemiyorum ama yaklaşık 15.000 km.dir uğramıyorum lpg servisine gidelim bakalım ne dicekler..Gaz kelebeğiyle de bağlantısı olabilirmi acaba bu sıralar benzinden lpg ye geçişte araba hırpalanmaya başladı bayağı bi...Bir de geçen baktık araç acayip antize suyu eksiltmiş yani bana anormal geldi nerdeyse kabın içinde hiç su yoktu 1 litre kırmızı antize alıp suyla birlikte doldurdum ama o kadar eksiltmesi normal değil bence son zamanlarda zaten kaloriferde eski performansıyla çalışmıyordu hayırlısı inşallah masraf açmaz başıma yani radyatör suyu eksilmesiyle lpg arasında bağlantı varmı anlamıyorum..Bi vakit bulabilirsem gidicem sonucu sizinle de paylaşırım buradan..
gazı nerden alıyorsunuz bana kesinlikle opet den almayın dediler filtreyi tıkıyormuş katkılı olan gaz

tempesty
11/02/2010, 18:27
gazı nerden alıyorsunuz bana kesinlikle opet den almayın dediler filtreyi tıkıyormuş katkılı olan gaz

Doğrudur birkaç kez Opetten kullandım bu katkılı olayı çıktıktan sonra araba sapıttı o gündür opete uğramıyorum genelde PO dan alıyorum..

pdr42
11/02/2010, 18:51
ben sürekli opetten alıyorum ama kışın başka yerden almak lazım. yazın belkikatkılı cok problem cıkarmaz ama kışın katkısız almak lazım diye düşünüyorum. sservisteki eleman da demişti katkılı gazlar enjektorleri kirletiyor banada gösterdi ve stop etme sorunu ondan kaynaklanıyor

pilotender
11/02/2010, 20:29
sğutma suyunun eksilmesinin lpg ile bir alakası yoktur herhalde. olabilecek en iyi ihtimal genleşme kabında veya su borularında kaçak olması. eğer buraların kontrolüyle sorun düzeltilemezse sanırım masrafınız artacaktır. silindir kapağı contasını değiştirmeleri gerekebilir. motorun stop etmesi bununla ilgili olabilir daha çok bence.

tempesty
11/02/2010, 22:58
sğutma suyunun eksilmesinin lpg ile bir alakası yoktur herhalde. olabilecek en iyi ihtimal genleşme kabında veya su borularında kaçak olması. eğer buraların kontrolüyle sorun düzeltilemezse sanırım masrafınız artacaktır. silindir kapağı contasını değiştirmeleri gerekebilir. motorun stop etmesi bununla ilgili olabilir daha çok bence.

Sağolasın Ender ; muhtemelen enjektör temizliği yada filtreden kaynaklandığını düşünüyorum sonucu paylaşırım

mehmetoozer
14/02/2010, 13:10
Selam arkadaslar

valla gözünü seveyim atikerin ve lpg nin ankara-kayseri 24 litreye gittim.. (340 km ) 24 litre *1.74 = 41.76 tl ye ml oldu.. 4 kişi için mükemmel bir ekonomi geldi bana...
benzinlide gitse idim en azından 67.500 verecektim..
herkese öneririm.

cantekin
14/02/2010, 17:41
Selam arkadaslar

valla gözünü seveyim atikerin ve lpg nin ankara-kayseri 24 litreye gittim.. (340 km ) 24 litre *1.74 = 41.76 tl ye ml oldu.. 4 kişi için mükemmel bir ekonomi geldi bana...
benzinlide gitse idim en azından 67.500 verecektim..
herkese öneririm.
kaç km hızla gittiniz.

chn73
15/02/2010, 09:44
arkadaslar bende 6 ay kadar önce atiker taktırdım.son zamanlarda debriyaja basınca stop etmeye başladı ,gaz filtresini değiştirdim ve sorun düzeldi gibi şimdilik stop etme olayı biri.fakat aracım lpg de 800 devirde çalışıyor.bu devir bana biraz düşük gibi geldi.diğer atiker kullanıcılarının araçları lpg de boşta kaç devirde çalışıyor acaba.bilgi verirseniz sevinirim.

tugrul.karaatli
15/02/2010, 19:43
uzun zamandır araştırdım soruşturdum sonunda kara verdim ve atiker taktırdım.çok memnunum.arabam periyodik bakım istemesine rağmen (mesela yağı zift oldu artık, hava filtresi hava sübabına döndü:) tabi bunlar değişecek) tık demedi..çekişinde bi sıkıntı da yok..yağ filtre ve buji değişimlerinden sonra sarfiyat tutarlarımı paylaşıcam..

tugrul.karaatli
15/02/2010, 19:44
bu arada benim aracım rölantide 1100d/d civarında....

tempesty
16/02/2010, 01:39
Benim araba benzinde de lpg de de 800 devirde çalışıyor bence normal devir..

pilotender
16/02/2010, 01:42
benim arabanın rölanti devri benzinde neyse lpg'de de aynı. hiçbir değişiklik yok. diğer arkadaşın rölantisi eğer motor ısındıktan sonra hala 1100 devirde kalıyorsa bence ayar istiyor o araç.

tugrul.karaatli
16/02/2010, 20:49
benim arabanın rölanti devri benzinde neyse lpg'de de aynı. hiçbir değişiklik yok. diğer arkadaşın rölantisi eğer motor ısındıktan sonra hala 1100 devirde kalıyorsa bence ayar istiyor o araç.

doğru olabilir baktırıcam bi...

yolcu27
22/02/2010, 18:37
gaziantep ve çevre illerde garanti kapsamını bozmadan lpg kiti takan servisler hangileri acaba bilenininiz varsa paylaşırsanız sevinirim. sıfır aracıma 5 6 ay sonra taktırmayı dusunuyorum ama hala kararsızım. 5 ay boyunca saglam bir araştırma yapıp saglam malzemeyi saglam serviste taktırdıkmı tamamdır :D ama garantiyi bozmaması lazım :)

yolcu27
25/02/2010, 07:15
bütün yazılanları tek tek okumaya çalıştım kaçırdıklarım olmuş olabilir, fakat anladıgım kadarıyla kendi servisinize taktırıp yada öze lde taktırıp servis ile anlaşarak sisteme LPG dönüşümü yapılmıştır ibaresini işletmedikten sonra garanti o servis üzerinden devam ediyor gibi görünmekte , ta ki servis bu insiyatifden vazgeçene kadar. bi ara gidip servise danısayım bende, taktırdıktan sonra garanti devam ediyormu, ediyorsa yakıttan kaynaklanan sorunlar hariç problemler içinmi biraz araştırayım. bu devirde yılda en az 10 bin km yol yaparım tatiller hariç , lpg kiti şart.

gp_ugur
25/02/2010, 09:04
gaziantep ve çevre illerde garanti kapsamını bozmadan lpg kiti takan servisler hangileri acaba bilenininiz varsa paylaşırsanız sevinirim. sıfır aracıma 5 6 ay sonra taktırmayı dusunuyorum ama hala kararsızım. 5 ay boyunca saglam bir araştırma yapıp saglam malzemeyi saglam serviste taktırdıkmı tamamdır :D ama garantiyi bozmaması lazım :)
Araştırmanın sonucunu yazarsan sevinirim.Bende senle aracı aynı sürede aldım ve lpg takdırmada kararsızım.

tempesty
26/02/2010, 19:59
Benim vites değiştirirken stop etme , rolanti dalgalanması ve lpg ye geçişte sarsıntı problemleri bugün kökten çözüldü...4 adet enjektör , hortumlar ve filtreler garantiden değişti ve servisteki mühendisler kesinlikle katkılı aygaz veya başka istasyondan lpg almamam konusunda sıkı sıkı tembihlediler , genelde Milangaz yada Total istasyonlarından lpg kullanmalıymışım , sürekli bu istasyonlardan lpg alan müşterilerin filtreleri tertemiz çıkıyormuş..Ne hikmetse benimde gaz kelebeği tertemiz çıktı çok şaşırdım..Cillop gibi oldu araba walla zıplıyo resmen gaza basınca :)

Bu da 12.000 kilometrede leşş gibi çıkan filtremin resmi buyrun :)

https://img121.imageshack.us/img121/2084/dsc000521024x768.jpg (https://img121.imageshack.us/i/dsc000521024x768.jpg/)

PNT 34
27/02/2010, 11:51
TOTAL istasyonlarını sürekli tavsiye ediyor taksiciler zaten..
OPET e yönlendirme sebepleride sanırım piyasaya can gelmesi için...sürekli dolan filtreler ve daha fazla lpg harcanmasını istiyorlar herhalde...

pdr42
27/02/2010, 13:14
evet bu opetten gaz alma olayını bırakmak lazım herkes aynı sey soyluyor. parolu kartlara alıstırdılar gerci cok fazlada bir kazanc olmuyor arabanın surus zevkini yok edecegine bırakıp baska bi gaza gecmek lazım .

cantekin
27/02/2010, 17:02
en son ölçümüm aracım 2006 grande punto 1.4 brc sıralı sistem.gazın litresi 2.120 tl den 60 liralık gazla 390 km yol yaptım tamamı şehir dışı 90-100 km hızla 154 kuruş yakmış ortalama 100 kmde 7.4 yakıt tüketitim olmuş bu değerler nasıl?

tempesty
28/02/2010, 03:21
Yaw bu opet hakkaten mahvetti yani usta bile dedi ne derdin var hem arabana yazık hem bütçene yazık diye...Bugün total istasyonundan milangaz aldım litresi 1,67 tl şaka gibi walla hemde arabada hiçbir değişiklik falan bi sıkıntı yok , petrol ofisinde opette gazın litresi hem 1,93 hemde zararlı bizde eşşeklik etmişiz , arabanın bütün lpg aktarma organları değişti harika oldu şimdi yaw inşallah böyle kalır , garantinin bitmesine de 1 ay kalmıştı süper oldu :)

PNT 34
28/02/2010, 10:16
istanbulda acaba en ucuz TOTAL lpg istasyonu nerede acaba ?

pdr42
28/02/2010, 14:00
cantekin degerlerin cok iyi bora sen gazı 1.67 denmi alıyorsun. vay be rekabete bak bizde burada 2.12 leri goruyorus belki dahada zmlandı hayret . ee bu durumda sizin araba 120 yakar

tempesty
28/02/2010, 21:25
cantekin degerlerin cok iyi bora sen gazı 1.67 denmi alıyorsun. vay be rekabete bak bizde burada 2.12 leri goruyorus belki dahada zmlandı hayret . ee bu durumda sizin araba 120 yakar

Kardeş total istasyonunda milangaz 1,67 tl ama opetlerde yada PO'larda 1,91 civarı...12 kuruşa düşmem mümkün değil 40 litre gaz alsam 67 liraya doluyor en fazla şehiriçi 430 km.falan yol yapabiliyorum yani ortalama 16 kuruş falan yakmış oluyorum...1,91 den alırsam da ortalama 18 kuruş yakıyorum..12 mümkün değil şehirdışında bile :)

taneren
01/03/2010, 20:06
benim araçta lpg yok ama iki oldu benzini totalden alıyorum,araba sanki daha canlı daha seri.
opet benzininden farklı geldi gibi.

vatanlar
03/03/2010, 13:58
arkadaşlar bişi soracağım. muhahbetinizin arasına giriyorum ama..

elimde 2007 FIAT Grande Punto 1.4 Fire Active Dualogic Hatchback/5Kapı 77HP var.
şu anda LPG taktirsam mı taktırmasammı diye düşünüyorum. aslında güç konusunda kullanma konusunda sorunlarım var tam anlamıyla güçlü görünmesede gözüme LPG taktırdığımda daha da bir soğurum diye düşünüyorum. şimdi taşınacağımız evde çok uzuk ne yapacağım bilmiyorum valla bi akıl verin arkadaşlar.

GP COSKUN
03/03/2010, 14:11
arkadaşlar bişi soracağım. muhahbetinizin arasına giriyorum ama..

elimde 2007 FIAT Grande Punto 1.4 Fire Active Dualogic Hatchback/5Kapı 77HP var.
şu anda LPG taktirsam mı taktırmasammı diye düşünüyorum. aslında güç konusunda kullanma konusunda sorunlarım var tam anlamıyla güçlü görünmesede gözüme LPG taktırdığımda daha da bir soğurum diye düşünüyorum. şimdi taşınacağımız evde çok uzuk ne yapacağım bilmiyorum valla bi akıl verin arkadaşlar.

fatih öncelikle senin için daha çok neyin önemli olduğuna karar vermelisin bence eğer ekonomi önemli ise güçtan feregat edeceksin
yok hayır güç önemli ise ekonomiden feragat edeceksin
maalesef ikisini bir arada bulmak biraz zor

PNT 34
03/03/2010, 16:54
benim tavsiyem bir lpg istasyonunun kenarına arabanı park et ve 2 saat izle..
mercedes, bmw, honda cr-v jeepleri filan gördükten sonra..
kendi arabanın çekişi onların yanında nedir ki diye düşündükten sonra koşa koşa lpg kiti taktırmaya gideceğine eminim..
her geçen gün aleyhine işliyor diyebilirim..
atiker tavsiye ediyorum...

hatta bir ek daha yapayım...
lpg kiti taktırdıktan sonra aracına daha çok bağlanacaksın..
2 sene daha rahat lpg kitinin garantisinden dolayı değiştirmeyi düşünmeyeceksin..

agaytan
03/03/2010, 21:16
hiç düşünme bence hemen taktır güç kaybı falan olmuyor zaten ne kadar güçlü ki bizim arabalar her geçen gün zarar ben teleflex taktırdım daha da bağlandım arabaya

onurcan
03/03/2010, 22:16
arkadaşlar atiker sitesinde epey bir kit listesi var gp hangisi takılıyor bilen varsa paylaşsın ...

PNT 34
06/03/2010, 07:00
simit tabir edilen tüp ile birlikte sıralı sistem olarak takılıyor...
bir atiker servisine gidip görüşebilirsin...
fakat gp montajı fazla yapmış ve işinin ehli bir servis bulmanı tavsiye ediyorum...

hiç düşünme bence hemen taktır güç kaybı falan olmuyor zaten ne kadar güçlü ki bizim arabalar her geçen gün zarar ben teleflex taktırdım daha da bağlandım arabaya

arabamı satmayı düşünürken bir deneyeyim memnun kalmazsam satarım fikriyle LPG sistemi taktırdım...en az 2 sene daha satmayı düşünmüyorum..bağlantı ayarlarım yerine geldi arabama olan sevgimde..

gky
07/03/2010, 11:41
Bu sistemi fiat servislerinde taktırmanın maliyeti nedir?

bluEyes
07/03/2010, 17:54
Bu sistemi fiat servislerinde taktırmanın maliyeti nedir?
brc marka takıyor fiat servisleri yanılmıyorsam 1500 civarı ama görüsüp bilgi almak daha saglıklı olur..

jakabo_ank
07/03/2010, 18:04
ankaradan önerebileceğiniz lpg takan bir yer varmı. nereye sorsam halleederiz sorun olmaz diyorlar ama denenmiş kaliteli bir yer atiker takan bulabilirsem hafta içi taktıracam. isterse garantisi gitsin bu benzin fiyatlarında bir km daha gidecek gücüm kalmadı.

bluEyes
07/03/2010, 18:17
Kardeş total istasyonunda milangaz 1,67 tl ama opetlerde yada PO'larda 1,91 civarı...12 kuruşa düşmem mümkün değil 40 litre gaz alsam 67 liraya doluyor en fazla şehiriçi 430 km.falan yol yapabiliyorum yani ortalama 16 kuruş falan yakmış oluyorum...1,91 den alırsam da ortalama 18 kuruş yakıyorum..12 mümkün değil şehirdışında bile :)

bora bu total istasyonu nerde kardeş.. ostimde giriste var ama ben almaya cesaret edemdim ordan tankerlerin diplerini dolduruyolar diye duydum..sen bi sorun yasamadıysan bende ordan bi deneyim..

Anakha
11/03/2010, 12:38
Şu an İzmir de Merkez Servis BRC Takmaya başlamış. Ücreti, garanti şartları hakkında bilgi sahibi olan var mı? Gerçi yakın zamanda yıllık bakım için uğrayacağım.

tempesty
11/03/2010, 15:05
bora bu total istasyonu nerde kardeş.. ostimde giriste var ama ben almaya cesaret edemdim ordan tankerlerin diplerini dolduruyolar diye duydum..sen bi sorun yasamadıysan bende ordan bi deneyim..

Mustafa bahsettiğim istasyon birmot servisine gelmeden 1-2 km. önce sağda yer alıyor..Milangaz - total

GünahsizSeytan
12/03/2010, 23:48
Benzinin fiyatı aldı başını gitti usta :) ... Hiç aklımda yokken fire 1.4 77 hp motora sahip puntoya fiat özarlar servisinden gelen bir mesajında gaza getirmesiyle lpg dönüşümü yaptırmayı düşünüyorum.. mesajda five star bir markanın sözü geciyor sıralı sistem ve bu markaya 3 yıl garanti veriyor montaj dahil 850 tl.. Kampanya bitmeden yaptırmak istiyorum ama bu marka ilerde başımı ağrıtırmı italyan markasıymış öneri ve düşüncelerinizi bekliyorum.. Teşekkürler iyi geceler

tempesty
13/03/2010, 15:12
Benzinin fiyatı aldı başını gitti usta :) ... Hiç aklımda yokken fire 1.4 77 hp motora sahip puntoya fiat özarlar servisinden gelen bir mesajında gaza getirmesiyle lpg dönüşümü yaptırmayı düşünüyorum.. mesajda five star bir markanın sözü geciyor sıralı sistem ve bu markaya 3 yıl garanti veriyor montaj dahil 850 tl.. Kampanya bitmeden yaptırmak istiyorum ama bu marka ilerde başımı ağrıtırmı italyan markasıymış öneri ve düşüncelerinizi bekliyorum.. Teşekkürler iyi geceler

Five star diye bir marka hiç duymadım , ayrıca Grande puntolara servislerde lpg montajı yapılamıyor , bence iyi soruşturun taktırmadan önce..

GünahsizSeytan
13/03/2010, 16:59
Kayseri özarlar brc ve five star montajı yapıyor hatta bugün gün aldım carsamba takılacak italyan markasıymış kampasız fiyatı 1.000 tlnin üstünde

jakabo_ank
17/03/2010, 21:14
taktır kardeş 850 ye bedava. ben atikeri 1 milyara taktırdım.

GünahsizSeytan
19/03/2010, 15:19
Taktırdım ve cok memnunum brc simit depo kullanıldı şimdilik bi problem yok bakalım zaman neyi gösterecek.. yanlız lpg fiyatları cok karışık BP den 2.48 e alıyordum usta katkılı olmamasına dikkat et dedikten sonra önerdiği baska bir istasyondan 1.99 liraya almaya basladım depoyu full lemenin keyfini lpg yle sık sık yasamak cok güzel :D :D performansta bir kayıp olmadı

jakabo_ank
19/03/2010, 23:30
katkılı kötümüymüş ya. ben aygaz katkılı alıyorum. değiştiriyim öyleyse eğer

GünahsizSeytan
20/03/2010, 00:37
Usta bana aygaz ve mogaz kullanma kesinlikle dedi hatta ustayla denemek için opetten aygaz bastıracaktım istasyondan geri cıkarttı smdi bi yer önerdi 1.99 gayet memnunum :)

80 liraya depo doldurmak ne güzel beaa :D

emresan87
20/03/2010, 19:40
Geçen servise sordum evolara takılıyormuş ama bizim puntolara takılmıyormuş tüp!! NEden dedim motoru farklı dedi. Allah aşkına ikisinde de aynı fire motor yok mu?? Bu tofaşın bize midir gıcığı...

35mert
20/03/2010, 20:23
Şu an İzmir de Merkez Servis BRC Takmaya başlamış. Ücreti, garanti şartları hakkında bilgi sahibi olan var mı? Gerçi yakın zamanda yıllık bakım için uğrayacağım.

merkez servise gidip fiyat alabildin mi ?
bende düşünüyorum zavolli 1450 tl dediler...

ZV 007
21/03/2010, 14:23
yaa bursadan lpg taktıran yokmu hep ankaralı arkadaslar yorumlerını paylasmıslar.nerde bızım bursalılar yaw sampıyon olucaz zatee az kaldııı:))

Anakha
22/03/2010, 14:31
Hayır daha uğrayamadım. Fiyatın dışında bir de garanti olayını sormak lazım aslında merkez'e de. Keşke Merkez Servis'ten birkaç arkadaş sitemizde olsa da sorularımızı cevaplasa iyi olurdu.

35mert
22/03/2010, 19:31
Hayır daha uğrayamadım. Fiyatın dışında bir de garanti olayını sormak lazım aslında merkez'e de. Keşke Merkez Servis'ten birkaç arkadaş sitemizde olsa da sorularımızı cevaplasa iyi olurdu.

bugün merkez servisi ile görüştüm.... gp lere takmadıklarını söylediler.
bir iki arkadaşımın tavsiye ettiği bi yer var (bayraklı ozan abay cad.) montajları iyimiş..görüştüm 1450 zavolli diyorlar..... hafta içi gidip pazarlık yapicam ...benim garantim bittiği için sorunum yok..fakat garantin bitmediyse aracının sadece motor garantisi iptal oluyor ...

PNT 34
24/03/2010, 17:43
atiker taktırın hiç başınız ağrımasın..
boşuna 500 tl fazladan vermeyin derim..
usta ve serviste bitiyor iş...

yolcu27
28/03/2010, 11:24
dün gaziantep topçuoğlu servisine gittim. bir ustaya sordum bu lpg kitini servislere taktırınca garanti dışı kalma durumunu, bana Adıyaman fiat servisinin lpg takmaya yetkisinin olduğunu söyledi, fakat lpg den kaynaklanan bir sorun çıktıgı zaman adıyamana göstermen lazım dedi. lpg harici bir sorun varsa eger sanırsam her servis garanti kapsamında bakıyor. fiyat olarak 1500 1750 arası takarlar dedi. biraz daha araştırdıktan sonra adıyaman yoluna girerim gibi geliyor, gaziantep topçuoğlunun yetksii olsa hiç düşünmeden taktırırım, adıyaman servisine biraz gözüm korkuyor taktırmaya, arabada yerinden kalkmayacak bir sorun çıktıgında adıyamana, arabayı adıyamana çektirmek var işin ucunda. bu çekici fiyatıda bildigim kadarıyla garanti karşılamıyor:(

sancak26
31/03/2010, 11:19
selamlar. benzin fiyatları malum araca binemez olduk. bende lpg taktırmak istiyorum ama aracın normal 2 yıllık garantisi 2010 aralıkta bitiyor aksilik +2 yıl garanti yaptırmıştım.
şimdi sorum şu. bu +2 yıl garantiyi iptal ettirip paramı geri alıp bu parayla lpg ücretinin bir kısmını karşılayabilirmiyim. birmot ne der bu işe acaba.
birmottan önce size sorayım dedim. teşekkürler.

opn21
31/03/2010, 23:54
birmot parayı aldıysa birdaha vermez , garantiyi düşünme lpg i taktır bence atiker sıralı sistem 900 tl 10 taksit. 10bin kmde amorti edersin , lpg yi icat edene dua edersin. biz istanbulda olmamıza rağmen hergün dua ediyoruz ,siz eskişehirde lpg ile neredeyse 140-150 kr şa şehir içi kullanırsınız diye tahmin ediyorum.
saygılar selamlar...

sancak26
01/04/2010, 14:20
birmot parayı aldıysa birdaha vermez , garantiyi düşünme lpg i taktır bence atiker sıralı sistem 900 tl 10 taksit. 10bin kmde amorti edersin , lpg yi icat edene dua edersin. biz istanbulda olmamıza rağmen hergün dua ediyoruz ,siz eskişehirde lpg ile neredeyse 140-150 kr şa şehir içi kullanırsınız diye tahmin ediyorum.
saygılar selamlar...
artık mecburen öle yapacağız. yoksa araca binememek canımı çok sıkıyor. işe giderken bile yürüyecem nerdeyse.

PNT 34
02/04/2010, 21:29
lpgyi taktır. abdestini al ve duaya başla. düşünene icat edene ve lpg fiyatlarına..
sonra da haftada bir eskişehir bursa yaparsın canın sıkıldıkça...
garantine hiçbirşey olmaz..sonuçta bende ikinciye 4 seneye uzattım garantimi ve gereken parçaları garantiden değiştirdim..
serviste kim açıpta bakıyor acaba araç lpgli mi değil mi diye..
içini rahat tut hiçbir sorun yaşayacağını düşünme..
hemen işinin ehli bir usta ve servis bulup eskişehirde atikerini taktırt derim...

ankara0682
04/04/2010, 13:15
en iyisi hangisi markalardan?

herkes başka bişey söylemiş. ben de taktırcam. bu tip şeylerde pahalı olan en iyisidir diye birşey var mı? ucuzu da korkutuyo.
siteden arkadaşın tavsiye ettiği siteyi inceledim.

https://www.teleflexgfiturkiye.com/

bu markanın artılarını yazmış. 12 önemli fark diye. gerçekten var mıdır böyle bir fark. ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

Ankarada Neziroğlunda BRC taktırmayı düşündüm. usta önemli diyorsunuz. neziroğluna güvenilir sanırım değil mi?

PNT 34
05/04/2010, 14:47
usta önemli olduğu için sezer brc yerine atiker bence..
niye 600 tl daha fazla ödeyebilesin ki..
atiker taktıran ve sorun yaşamayan bir arkadaştan tavsiye alman daha mantıklı bence..

ankara0682
06/04/2010, 09:55
atikere güvenmiyorum içimden bir ses taktırma diyor :) abimde var atiker. ara sıra kırmızı lambası yanıyo filan.

biraz önce birmot ankarayı aradım. puntom var lpg taktırıcam dedim. puntolara fabrika onayı gelmedi önermiyoruz dedi. sorun çıkabiliyor dedi. ne gibi sorun dedim ikaz lambası yanabiliyo dedi:S

taktırsan takıyo da böyle dediginde insan nasıl taktırır ki birmota.

PNT 34
06/04/2010, 14:59
kırmızı lamba dediğin;
lpgnin bittiğini gösteren son yakıt gösterge lambası olmasın sezgin :))
o lamba yandıktan sonra 100 km daha gidiyor benim puntişim...
taktırt atikeri ve 600 tl gaz ile (ben 88 tl ile 525 km gidiyorum) sende 3580 km yol git keyfine var...
sonra pişman olma asıl :))

herten
07/04/2010, 17:19
80 TL'ye doldurdum. 43 lt.
kırmızı lamba yanana kadar gittim. 530 km. olmuş. nerdeyse 15 krş. çok memmun kaldım.

Ceday
07/04/2010, 17:43
80 TL'ye doldurdum. 43 lt.
kırmızı lamba yanana kadar gittim. 530 km. olmuş. nerdeyse 15 krş. çok memmun kaldım.
Şehir içi şehir dışı?

pdr42
07/04/2010, 18:28
bu arıza lambası hemen hemen her aracta yanıyor ve serviste lpg cide sonduruyor bunu. bu yakıt degerleri cok iyi ben uzun yolda 18 goruyoum. cc yaptırıdıktan sonra bi umut var icimde:))

35mert
09/04/2010, 21:23
bende pazartesi zavolli marka lpg kiti taktıracam...1350tl /12... Mayıs ayında da istanbula gidecem böylelikle sehir içi ve sehir dışı sarfiyatları test etmiş olurum...insallah bi sorun cıkmaz

alpimmm
10/04/2010, 19:35
Garanti bozulmadan LPG taktırabileceğime dair mesajlar okumuştum forumumuzda. aracımın garantisinin bitmesine 1 sene var. bende bi arıyayım dedim Fiat Çağrı Merkezini. malesef Grande Puntolara garanti bozulmadan LPG takılamıyormuş. LPG nin neden olduğu arızalar (motor arızaları) garanti kapsamı dışındadır dendi.

Ceday
10/04/2010, 23:36
Ben 3 gün önce atiker taktırdım şimdilik fena değil gibi bugün uzun yol yaptım 90-100 arası
156 km de fulledim 10lt. yakmış buda 100km de 7 litre lpg oluyor fena değil gibi ne dersiniz.

esesleem
17/04/2010, 23:48
bendede atiker var. yeni aldım şimdilik bi sıkıntı yok gibi gözüküyo.

pdr42
18/04/2010, 00:14
benim aracım nisan 2006 trafik cıkıslı nisan 2008 de 2 yıllık nisan 2010 ise artı 2 yıllık garantsii bitti. ama ben nisan 2010 da tavan dosemesi ve dıs kapı kollarını degsitriyiorum garantiden. uzatılmıs garnati ustelik lpgli aracım simdi garanti olayınnı varın siz dusnun
bu arada siteyi okudum oradaki verilen taahhütler hep montajla alakalı . mantıklı seyler soyluyorlar 3 yıl garantisi var artısı litre bazında garanti vermeleri diger bir artısı
servise gelmeme ve de arıza lambasının yanmıyacagını garnti etmeside güzel.

herten
19/04/2010, 17:53
Şehir içi şehir dışı?

Şehir içiydi.

Ancak Şehir dışında da ben aynı yaktım. Nedeni, ideal devir 2500-3000'dir. Ben ise 3000-3500 devirden aşağı gitmedim. Böyle olunca fazla yaktı.

maddogjr75
21/04/2010, 23:14
ben de taktırmayı düşünüyorum ama stepne işi düşündürüyor beni

PNT 34
22/04/2010, 06:12
2 senedir stepnem evin balkonunda duruyor..
araç kullandığından beri kaç kere stepne ihtiyacın olduğunu düşün..
ayrıca lastik şişirme tüplerinden 2 adet alıp torpidona koyarsan ihtiyacın olduğunda ki hiç sanmıyorum onları kullanabilirsin...
her geçen gün zararına..
en kısa zamanda gerçeklerle yüzleşip lpg kitini taktırmanı tavsiye ederim..

34ozkankurtuldu34
22/04/2010, 07:06
Merhaba bende uzun süredir lpg kullanıyorum araçlarımızda sorun yaratmıyor buna emin olabilirsinizi ve hatta ben İTALYAN marka ECOTECH kitini taktırdım italyan oldugu için bu marka tavsiye edildi bana 1250 liraya taktırdım defalarca çıkarttı parasını emin olabilirsiniz ki tasarruf açısından on numara benzinin fiyatını unuttum bilen varmı aranızda :)
Eylemlerim devam edecek...

maddogjr75
25/04/2010, 01:19
bursada bu işi en iyi yapan firma hangisidir.Bursadan lpg taktırmış arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.bir de hangi marka önerirsiniz

eskibur
25/04/2010, 18:23
bursada bu işi en iyi yapan firma hangisidir.bursadan lpg taktırmış arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.bir de hangi marka önerirsiniz

+1 :)

sancak26
26/04/2010, 16:44
arkadaşlar az önce "bursa banoto ve ankara kartaş oto" ile telefonda gp lere neden lpg takılmadığını sordum. aldığım cevap; fiat italya merkezi gp ler ithal bir araç olduğu için lpg takarsanız garantiyi bitiririm demiş. fiatın herhangi bir aracına takılıyor ama gp ithal olduğu için takılmıyor yani dediler.
anlicanız sorun fiat italya merkezi ile ilgili. sorun nasıl çözülür bilemiyorum doğrusu.
bide servis; çokmu yakıyor abi hayırdır diyor. az yaksa nolcak. benzin olmuş 3,80 tl.
şahsen böyle bir sorun olduğunu bilseydim kesinlikle almazdım. bilinçsizlik işte.

bundan sonra gp alacak olanlara engel olmak gerek. engel olalım ki bu sorunu çözsünler.
şöyle satış bayilerine gidip gp lere lpg takılıp takılmadığını sorup, takılmadığı yönünde cevap alıncada gp yi almaktan vazgeçmek gerek. bunu her gp sahibi yapsa onbinlerce kişi eder buda heralde bir şekilde italyaya ulaşır.

PNT 34
28/04/2010, 18:23
lpg taktıracak bir kullanıcının telefon bile açacağını düşünmüyorum...
kullanım açısından işine gelen zaten taktırıyor..
bayisini ustasını bulur ve taktırır..

fiat istediği kadar garantiyi bitiririm desin..
sizin servisteki görüntünüz ve ilişkiniz önemli aracı götürdüğünüzde..

xmann
01/05/2010, 14:40
Lpg kullanan arkadaşlar bir şey sormak istiyorum:
Bende aracıma lpg taltırdım ne kadar direndiysemde petrol fiyatları bizi mecbur etti.Benim aracımda lpg montajından sonra direksiyon,debriyaj ve fren pedalında sertleşme oldu.Aynı durum sizlerde de oldu mu ?

ZAK1980
01/05/2010, 15:45
ali kardes konya yolundakı kartas brc takıyor koskoca bayragı var BRC dıye nasıl takmıyorlarmıss

attserkan
01/05/2010, 16:12
arkadaşlar ben 1.4 fire 77 benzinli aracımla ful depo ile 850_900 arası uzun yolda kesin yapıyorum bana da bu yetiyor lpg ile biraz daha kar edecem diye orjinalliğini bozmak istemiyorum ama ileride mecbur kalabiliriz sizce bu değerlerde taktımak mantıklı olur mu?

pdr42
02/05/2010, 08:16
km de ne kadar yaktıgını hesaplayamadım ama kendi aracımdan ornek vereyim. kıs aylarında sehir ici 20 sehir dısı 18 kurus yakıyordu aracım 2006 fire 77 60 binde. gecen gun servise goturup carbon yaptırdım ve yaptıgım hesaplmaya göre
187 liralık gaz almısım 1150 km sehirci sehirdısı yol yapmısım. sehirilerarası yolda 3 kişi bagaj tam dolu hız 100 120 km arası sehiricinde arac 5 kişi seklinde kullanılmıstır. yzude 60 uzun kalanı sehiricinde yapılmıstır . hesapladıgımızda 162 liraya tekabul etmektedir.
buna göre siz bir hesap yapın artık

PNT 34
03/05/2010, 15:18
arkadaşlar ben 1.4 fire 77 benzinli aracımla ful depo ile 850_900 arası uzun yolda kesin yapıyorum bana da bu yetiyor lpg ile biraz daha kar edecem diye orjinalliğini bozmak istemiyorum ama ileride mecbur kalabiliriz sizce bu değerlerde taktımak mantıklı olur mu?

84 tl lik gaz ile uzun yolda 600 km yol yaparsın...

mantıklı mı mantıksız mı sen karar ver...

sancak26
03/05/2010, 16:00
ali kardes konya yolundakı kartas brc takıyor koskoca bayragı var BRC dıye nasıl takmıyorlarmıss
zeynel hocam adamlar biz lpg takmıyoruz demiyor ki. puntolara takarsak garantisi biter diyor.
garantisi ne olursa olsun. an itibariyle eskişehir opel alpata otomotive aracımı bırakmış bulunuyorum. hayırlısıyla çarşamba yada perşembe günü lpg takılmış bir şekilde çıkacak ordan. inşallah erşey umduğum gibi olurç

htufekci
05/05/2010, 16:58
Ben de gp ya lpg taktırmayı düşünüyorum. Daha önce taktırmış olan arkadaşların deneyimlerinden faydalanmak istiyorum. Önerebileceğiniz bir marka ve Ankara' da bu işi güvenle yaptırabileceğim bir yer...

kba
09/05/2010, 17:29
arkadaşlar bende aranıza bugün katıldım...
gp'ye bende lpg taktırmak istiyorum hangi markayı tavsiye edersiniz...
atiker için herkes sorunlu diyor forumlarda brc tavsiye ediliyor siz nedersiniz....

chaghrie
10/05/2010, 09:49
bursada bu işi en iyi yapan firma hangisidir.Bursadan lpg taktırmış arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.bir de hangi marka önerirsiniz

bursa'da sarıgaz oto'ya 2008 model grande punto 1.4 fire 77 benzinli aracıma atiker taktırdım geçen hafta. arkadaş tavsiyesi ile oraya gittim. ona da hyundai servisten bir usta tavsiye etmiş. çok ilgililerdi ve montaj yapılırken aracın başında durabiliyorsun. diğer yerler gibi değil.

70 TL'lik gazla (dolu depo) şehir içinde 410 km yaptım hala bitmedi gaz. benim için yeterli bir rakam. depodaki gaz bitince durumu size bildiririm. 1 ay daha kullanayım da sarıgaz ve atiker hakkında görüşlerimi de bildiririm. şimdiye kadar sorun yok çok memnunum.

EDIT: gaz bitti. 70 TL gaz ile 412 km gitti. yani 0.17 TL/km

Arkadaşlar gazı nerden almamı tavsiye edersiniz? OPET, SHELL, PO, TOTAL?

hcorbaci
11/05/2010, 16:32
Merhabalar arkadaşlar. bende lpg taktırmayı düşünüyorum. benimki Fire Active 1.4 8V 77Bg. triptronik. bendeki araçtan olan ve lpg taktıran arkadaşlardan yorum bekliyorum. sizce performans veya otomobil için uygun dermisiniz?

sancak26
12/05/2010, 11:24
arkadaşlar ankarada "ağaçlı otomotiv" varmış. garantili lpg sistemi takıyormuş. banada eskişehir birmotta söylediler.
garantiden dolayı lpg taktıramayan varsa durmasın taktırsın. sadece lpg nin sebep olduğu arızalar garanti dışındaymış. diğer söylenenler tamamen korkutma amaçlı. aldanmayın.

nerhal61
12/05/2010, 11:42
arkadaşlar ankarada "ağaçlı otomotiv" varmış. garantili lpg sistemi takıyormuş. banada eskişehir birmotta söylediler.
garantiden dolayı lpg taktıramayan varsa durmasın taktırsın. sadece lpg nin sebep olduğu arızalar garanti dışındaymış. diğer söylenenler tamamen korkutma amaçlı. aldanmayın.

İyi haberlerin için teşekkürler kardeşim. Acaba hangi markayı takıyorlar ve fiyat nedir? Bilgisi olan var mı? Lpg den kaynaklılarda garanti yok ifadesi biraz düşündürse de motor şanzıman gibi ağır masraf cıkarabilen garantiler bunlara dahil midir acaba? Benim aracım dualogic mesela, dualogic robot bozulursa lpg dendir bu deyip bize bi oyun oynamasınlar?

Bilgisi olan var mı?

yasayanadam
13/05/2010, 10:05
Bugün LPG taktıralı tam 5000 km oldu, en son depoda 35 lt ile 470 km (420ŞD+50Şİ), problemsiz kullanıyorum.
Birde Start-Stop lu yeni evolara LPG taktıran yada bilgisi olan varmı. S&S LPG ile sorun olurmu sizce? Multiair motor LPG ile uyumlumudur?

nerhal61
13/05/2010, 11:37
Bugün LPG taktıralı tam 5000 km oldu, en son depoda 35 lt ile 470 km (420ŞD+50Şİ), problemsiz kullanıyorum.
Birde Start-Stop lu yeni evolara LPG taktıran yada bilgisi olan varmı. S&S LPG ile sorun olurmu sizce? Multiair motor LPG ile uyumlumudur?

Sorun olacağını sanmam, ama SS kullanımında stop edince tekrar calısırken benzinde calısıp tekrar lpg ye gececektir. Ama şu aksiyonu düşünelim, kullandıgım icin biliyorum. Trafikte bazen öyle anlar oluyorki duruyorsunuz ve 10 km/sa lik hızı 8-10m gibi kısa mesafede geciyosunuz ve yine durmanız gerekiyor. SS acıksa bu zırt pırt calısma problem yaratabilir. Foruma üye olmayan bir arkadaşımın SS li evosunda SS sistemi arıza yapmış. Parça glecekmiş ve SS siz kullanabiliyor gerçi. Onun aracı 5 aylık. Aralıkta almıştı ilk evolardan...Yani bu anlamda lpg li ve SS li evo, sorun cıkartabilir. Ama ben stop edeceği zamanı ayarlayarak kullandıgım icin, dur kalk aralarım sık olacaksa ss i kapatıyorum zaten. Yani benim acımdan problem olmaz gibi...

sancak26
13/05/2010, 17:04
İyi haberlerin için teşekkürler kardeşim. Acaba hangi markayı takıyorlar ve fiyat nedir? Bilgisi olan var mı? Lpg den kaynaklılarda garanti yok ifadesi biraz düşündürse de motor şanzıman gibi ağır masraf cıkarabilen garantiler bunlara dahil midir acaba? Benim aracım dualogic mesela, dualogic robot bozulursa lpg dendir bu deyip bize bi oyun oynamasınlar?

Bilgisi olan var mı?
valla hangi marka taktığını sormadım ama, fıat brc de garantiyi devam ettiriyor. yüksek ihtimal brc takıyorlardır.
hatta ben opel servisine landironzi taktırıken servis yetkilisi "brc servis karantili" demişti. (kim takarsa taksin)

agaytan
14/05/2010, 11:43
55 tl ile 400 km teleflex kit var bende gazın fiyatı macunköy total de 1.62 hala lpg taktırmayı düşünen arkadaşlara bilgi olsun diye yazdım...

nerhal61
14/05/2010, 14:36
55 tl ile 400 km teleflex kit var bende gazın fiyatı macunköy total de 1.62 hala lpg taktırmayı düşünen arkadaşlara bilgi olsun diye yazdım...

Süper değerler...Teleflexi nerde taktırdın? Sütaşın karşısındakinde mi yoksa? Macunköyde?

agaytan
14/05/2010, 22:04
Süper değerler...Teleflexi nerde taktırdın? Sütaşın karşısındakinde mi yoksa? Macunköyde?
aynen öyle tunalı otomotiv de tavsiye ederim çok ilgililer ve birçok garanti veriyorlar

linkinturk
17/05/2010, 17:48
Selam arkadaşlar. Dün 2007 Model 1.4 Fire Act. GP sahibi oldum. Burada yazılanları okudum bu arabaya motosiklet yakıt gideri parasına bineyim die bugün LPG taktırmaya karar verdim. Soluğu Landlorenzo türkiye ditribitörü Olgun LPG de aldım. 2 sinin SEAT ı olan 3 arkadaş la gittik. Oradaki yetkilinin söylediğini aynen aktarıyorum.
Seatlar uygun Landlorenzo Blue takarız fiyatı : 1.300 lira
Sizin GP pek uygun deği : Landlorenzo Omegas gerekir 1750 lira.
Arabayı da yeni aldım bizim arkadaşlar bastı kahkahayı. Çarşıdaki işimi halledip sanayinin önünden geçerken atikerciye sorayım dedim. Girdim içeri Selamün Aleyküm, ve aleyküm selam. Arabayı gösterdim. Abi bi sorun olmaz, bildiğin doblo motoru bu dedi. Çok taktık sana garantisini veriyorum güçten düşme, titreme , rolantide stop etmesi vb. sorun olursa aynen malımı alır paranı iade ederim dedi. Ne kadar sürer dedim 3 saatten hazırlarız abi dedi, beni işyerime bıraktılar. Birazdan hazır olur sanırım. Test eder yakıt sarfiyatını inşallah burada paylaşırım.

linkinturk
18/05/2010, 11:51
Evet şu anda atiker marka LPG dönüşümlü bir GP sahibiyim. Dün kit takıldıktan sonra 50 km yol yaptım en ufak bi sorun yok. Ve hatta banamı öyle geldi bilmiyorum araba daha bi seri hale gelmiş. Bence Fire Active 1.4 8V 77Bg. için diğer kitleri alıp fazladan para ödemeye gerek yok. Bana maliyeti 990 TL / 10 taksit oldu.

PNT 34
18/05/2010, 12:30
Memnun kalacaksın..sorun yaşamayacaksın ersin.. ve diğer markalara fazladan para bayılmadığın içinde 6000 km fazladan lpg ile arabanla gezmiş olacaksın...

Wolf1965
18/05/2010, 13:34
İyi günler;
Geçen sene ağustos ortalarında taktırdığım Atiker marka lpg kiti ile ilgili rakamlar;
Yapılan km : 11.491
Alınan yakıt : 1.527 TL.'sı LPG ve 225 TL.Benzin Toplam:1.752 TL.
LPG/LT ort. :1,66 TL.
KM/TL ort. :0,172 KRŞ.
LPG servis :50 TL.Filtre değişti.
LPG kitini 990 TL.'ya 10 taksit taktırdıydım.
Benzinli kullanırken 7,5 litre ortalamam vardı.Benzinin litresinide bu sürede 3,5TL.ortalamadan alırsak,km'de benzinli 0,260 krş gelir,benzinli bu km de toplam 11.491 km de 3.016 TL tutardı.
Kısacası bu km'de lpg kitinin maliyeti çıkmış olup 224 tl sıda artıya geçmiştir.
Şehir içi ve şehir dışı kullanılmıştır,bir Antalya bir iki Bursa ve bir Eskişehir vardır İstanbuldan bu km'nin içinde geri kalan İST.anadolu yakasında yapılmıştır.Ve sakin bir kullanış tarzım vardır...

Bu bilgileri taktırmayı düşünen ve tereddüt içinde olan arkadaşlar için reel bir veri olsun diye yazdım,tabii ki arabamın motor garantisi gitti ve 5 yıllık bir garantim vardı aldığım zaman hediye olarak sunmuşlardı.Ama diğer garantiler devam ediyor,LPG'li iken tavan döşemesi lekelerden dolayı,silecek motoru çalışmadığından dolayı garantiden değişti...Ve bu arada ne arabamın arıza ışığı yandı ne bir titreme,gaz yememe gibi bir sorunla karşılaştım,kısacası LPG'den ben bir sıkıntı yaşamadım.
Herkese kolay gelsin,iyi günler...

nerhal61
18/05/2010, 15:44
İyi günler;
Geçen sene ağustos ortalarında taktırdığım Atiker marka lpg kiti ile ilgili rakamlar;
Yapılan km : 11.491
Alınan yakıt : 1.527 TL.'sı LPG ve 225 TL.Benzin Toplam:1.752 TL.
LPG/LT ort. :1,66 TL.
KM/TL ort. :0,172 KRŞ.
LPG servis :50 TL.Filtre değişti.
LPG kitini 990 TL.'ya 10 taksit taktırdıydım.
Benzinli kullanırken 7,5 litre ortalamam vardı.Benzinin litresinide bu sürede 3,5TL.ortalamadan alırsak,km'de benzinli 0,260 krş gelir,benzinli bu km de toplam 11.491 km de 3.016 TL tutardı.
Kısacası bu km'de lpg kitinin maliyeti çıkmış olup 224 tl sıda artıya geçmiştir.
Şehir içi ve şehir dışı kullanılmıştır,bir Antalya bir iki Bursa ve bir Eskişehir vardır İstanbuldan bu km'nin içinde geri kalan İST.anadolu yakasında yapılmıştır.Ve sakin bir kullanış tarzım vardır...

Bu bilgileri taktırmayı düşünen ve tereddüt içinde olan arkadaşlar için reel bir veri olsun diye yazdım,tabii ki arabamın motor garantisi gitti ve 5 yıllık bir garantim vardı aldığım zaman hediye olarak sunmuşlardı.Ama diğer garantiler devam ediyor,LPG'li iken tavan döşemesi lekelerden dolayı,silecek motoru çalışmadığından dolayı garantiden değişti...Ve bu arada ne arabamın arıza ışığı yandı ne bir titreme,gaz yememe gibi bir sorunla karşılaştım,kısacası LPG'den ben bir sıkıntı yaşamadım.
Herkese kolay gelsin,iyi günler...
Paylaşım için teşekkürler.
Garanti konusunda benim en büyük tereddütüm dualogic şanzıman ile ilgili...Yenisi 7 bin TL imiş sordum...Bir süre daha benzinle devam....

eskibur
19/05/2010, 19:19
Evet şu anda atiker marka LPG dönüşümlü bir GP sahibiyim. Dün kit takıldıktan sonra 50 km yol yaptım en ufak bi sorun yok. Ve hatta banamı öyle geldi bilmiyorum araba daha bi seri hale gelmiş. Bence Fire Active 1.4 8V 77Bg. için diğer kitleri alıp fazladan para ödemeye gerek yok. Bana maliyeti 990 TL / 10 taksit oldu.

arada bir bu başlık altında yaşadığınız sıkıntıları ve memnuniyetleri paylaşırsanız benim gibi araştıran arkadaşlara çok yardımınız olur. Ben de araştırıyorum ve kararsızım. Ama aklımda atiker var benim de.

linkinturk
28/05/2010, 15:45
Bir önceki mesajımda bahsettiğim gibi atiker marka LPG taktırdım.
Litre fiyatı 1.88 TL akpet ten LPG aldım. 36 litrelik depo 62 lira ya doldu. Biraz fazla gezeyim dedim 300 Km iken kırmızı ışık yandı. şu an 420 Km ve hala bitmedi. Ağırlıklı kayseri şehir içi çevreyolu güzergahı.
Şu anki değerime göre : Km de 0,147 TL yakmış.
Tüp bitsin die sürekli yolumu uzatıyorum ama henüz bitebilmiş değilim.
Sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra bu rakam bana biraz abartı geldi. Benmi çok ekonomik kullanıyorum yoksa arada benzinle berabermi harcıyor.

opn21
28/05/2010, 23:18
dostum orası kayseri burası istanbul ;
ben depoyu dolduruyorum 1,99 tl den 36lt, 70 tl
350 km gidemiyorum 345 kmde falan bitiyor ; sabah akşam trafik ; 30-40 ı göremiyorum trafik yüzünden o yüzden biz bu rakamları öpüp başımıza koyuyoruz istanbulda..

pdr42
30/05/2010, 01:46
bende de atiker lpg var. her fırsatta yazarım. son olcumlerim 600 km 95 lira. kmde 157 ye falan geliyor . sehir ici sehir dısı karsık bu degerler. bu arada litresi 2.00 lira bizde pahalı. yalnız anlıyamadıgım istanbulda 1.60 diye bahsedliyor gecen hafta istanbuldaydım dikkat ettim her yerde 2 diyor bizmi yanlıs okuduk yoksa arkadaslar farkında dellermi:)))

eskibur
30/05/2010, 12:53
Arkadaşlar ben lpg yi taktırdıktan sonra işletmye muayeneye vaktim olmadığından askıya alıyordum sürekli.

Fakat kimle konuşsam yaa boşver muayene de işletirsin diyor.
İnsanlar mı aşırı cesur , cezası mı yok yoksa polisler mi takmıyor
Sizler nasıl yaptınız ben işletmesem içim rahat etmez :)

eskibur
30/05/2010, 12:55
bende de atiker lpg var. her fırsatta yazarım. son olcumlerim 600 km 95 lira. kmde 157 ye falan geliyor . sehir ici sehir dısı karsık bu degerler. bu arada litresi 2.00 lira bizde pahalı. yalnız anlıyamadıgım istanbulda 1.60 diye bahsedliyor gecen hafta istanbuldaydım dikkat ettim her yerde 2 diyor bizmi yanlıs okuduk yoksa arkadaslar farkında dellermi:)))

Mustafa abi peki sen de tekleme, gaz yememe motor arızası lambası gibi sorunlar var mı ? Çok fazla farklı oyrum var bu konuyla ilgili

pilotender
30/05/2010, 14:31
Arkadaşlar ben lpg yi taktırdıktan sonra işletmye muayeneye vaktim olmadığından askıya alıyordum sürekli.

Fakat kimle konuşsam yaa boşver muayene de işletirsin diyor.
İnsanlar mı aşırı cesur , cezası mı yok yoksa polisler mi takmıyor
Sizler nasıl yaptınız ben işletmesem içim rahat etmez :)

Serhat biliyorsun ki LPG kiti takılınca sana onun faturasını veriyorlar. Bu faturanın gecerlilik süresi 30 gündür. 30 gün içerisinde gerekli işlemleri yaptırıp ruhsata LPG'yi işletmediğin takdirde faturan yanar. Ve eğer çok samimi tanıdığın değilse montajı yapan yer, sana tekrar fatura vermek için %18 kdv'yi tekrardan ödemeni isteyeceklerdir. Bu da büyük bir tutar olacaktır tabiki. Ayrıca, trafikte herhangi bir kontrolde aracının LPG'li oldugu halde ruhsatta LPG işli olmadığı ortaya çıkarsa, net rakamı bilmemekle beraber yüklü bir trafik cezasının oldugunu biliyorum. Hatta, mühendisler odasından henüz sızdırmalık raporu vs alınmamış bir kit kullanıyor oldugundan, aracını bağlamaya bile yetkileri olabilir, bu kısmından emin değilim. Bence sen biran önce işlettir. Zaten çok zor birşey değil. Bu arada yukarda Mustafa bey'e soru sormuşsun ona ben de cevap vereyim. Benim aracımdada Aralık ayından beri Atiker var. Hiçbir sorun yaşamadım. Arıza lambası da yanmadı. Lpg kaynaklı başka bir sorun da ortaya cıkmadı.

pilotender
30/05/2010, 14:36
Birşey daha söyleyeyim benim araba yukarda arkadaşın dediği rakam ile 635 km gidiyor. Bende de atiker var. Daha net konuşmak gerekirse; LPG tankım 27 litre gaz alıyor. Tam 360 km yol gidiyorum bu gazla. Bilmiyorum LPG filtresini değiştirme zamanı geldi onu değiştirmenin yakıta ne gibi etkisi olacağını da göreceğiz.

eskibur
30/05/2010, 16:20
Birşey daha söyleyeyim benim araba yukarda arkadaşın dediği rakam ile 635 km gidiyor. Bende de atiker var. Daha net konuşmak gerekirse; LPG tankım 27 litre gaz alıyor. Tam 360 km yol gidiyorum bu gazla. Bilmiyorum LPG filtresini değiştirme zamanı geldi onu değiştirmenin yakıta ne gibi etkisi olacağını da göreceğiz.

çok teşekkür ederim.
Sanırım ben de 1 ay içerisinde Bursa ' da iyi bir usta bulup atiker taktıracağım.

pdr42
30/05/2010, 23:49
Mustafa abi peki sen de tekleme, gaz yememe motor arızası lambası gibi sorunlar var mı ? Çok fazla farklı oyrum var bu konuyla ilgili

arıza lambası bi kac defa yanmıstı. ilk taktırdıgmızda yandı. sonra bi ara yanmıstı ondan sonrada hic yanmadı. bugune kadarda yandıgı yok. tekleme gaz yememe gibi sorunları hic yasamadım

iso1907
10/06/2010, 20:37
zavoli marka lpg ye 1350 tl fiyat aldım.zavoli taktıran varmı tavsiye edermisiniz birde tüplü şehirler arası ne kadar yakar.

pdr42
10/06/2010, 21:31
bu arada yakıt degerlerinden bahsedeyim. yalnız cok entersan sonuclar cıkıyor. bulundugum ilce daglık bir bolgede aracı tek basıma kullandım ve bir dag dusnun ona tırmandım aracla ve indim inerken sıfır yakıyor haliyle cıkarken ona gore yakıyor ve aracı bu sekilde kullandım aracta tek ben vardım. arac 16 kurus yaktı. daha sonra araca 60 liralık gaz aldım uzun yol klima acık 90 100 hız aracta 3 yetiskin bir cocuk yine aracta 4 yetiskin 1 cocuk olmak uzere sehirici klima acık bi sekide gezdim. suan arac370 km de bitmesine cok az kaldı. sonuclara baktıgımızda hemen hemen aynı yakmıs oluyor. yani anlıyamadıgım bu arac klima ile daha fazla yakması gerekirken klimasız ve yuuksuzde aynı cıktı ona sasırdım

eskibur
11/06/2010, 00:00
Fakat dağa çıktım demişsin ya Mustafa abi örneğin düz yolda giderken yol bilgisayarı 6 gösteriyorsa yokuş çıkarken çift haneli sayılara ulaşıyor rahatlıkla hatta 15 leri dahi geçebiliyor. İnişte de 2 gösteriyor sabit. yani çıkarken 10 yaksa inerken 2 ortalaması yine 6 olur. İnerken 0 da yaksa düz yoldan fazlaya geliyor ortalama

fraust
11/06/2010, 17:27
.

...... anlıyamadıgım bu arac klima ile daha fazla yakması gerekirken klimasız ve yuuksuzde aynı cıktı ona sasırdım

Yanlışım varsa ustalar düzeltir.

Klimalı araçta az yakmanın püf noktasını bir örnekle açıklayayım;

Diyelimki klima kapalı ve siz 100 km sabit hızla gidiyorsunuz. O sırada klimayı açtınızda ( gaz pedalına basmadığınızı varsayıyorum) hızınız örneğin 80 km ye düştü. Şimdi siz eğer gaz pedalına basarsanız o sırada 80 km üzerine çıktığınız her km de klima araca daha fazla yük bindireceğinden daha fazla yakıt yakmış olacaksınız.

Kısaca; klimayı açtığınızda oluşan devirde devam etmek ve gaz pedalına pek dıkınmamak klimanın oluşturacağı yakıt yakışını minimum seviyede tutar...

Sizin durumunuz da böyle olmuş olmasın?

.

medjai
15/06/2010, 17:08
konuyu baştan son okudum bir adanalı arkadaşda cıkıp yorum yazmamıs lpg kullanan yok galiba adanada tavsiye edecegi usta deneyimlerini ögrenirdik

pdr42
16/06/2010, 01:34
simdi dedginiz mantıklı onuda dusundum duz yolda 6 yaksa ortalamasıda gidis geliş aynı olur yokusta 15 yaksa 7.5 olur dagda daha fazla yakıoyr tabi bu aynı hız degerlerini olcmek lazım o ayrı. klima olayında da haklısınız ama benm aynı ayarda gitmem söz konusu degil. 100 ile gittiysem klima acık 80 le gitmedim aynı hızları klimaa acık kapalı korudum. ama tabi bilemiyorum bu gaz olayında hesaplamalarda farklılık lar olabiliyor. simdi 45 liralık aldım onu olcuyorum bakalım 250 km gitti. tabi biliyosunuz kullanıma gore degisiyor bunuda araba tam yukte daglık bir bolgede kullandım haliyle fazla yakacaktır.

platinum
22/06/2010, 16:45
iyi günler arkadaşlar bende 1.4 fıre 8 walf gp var 1 yıl daha garantisi var ama tüp taktırmak istiyorum atiker kullanan arkadaşlar yoğunlukta galiba 2 adet sorum olacak
1) tüpü taktırınca arabanın garantisi gidiyormu bunu izmirde hangi servisle görüşmemi önerirsiniz

2) hangi marka sorunsuz ve iyi bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum
şimdiden teşekkürler

iso1907
22/06/2010, 18:24
sadece motor garantisi gider atıkere gelınce bınıcıysen orjınal brc taktır ben cok inceledım parcaları bıle tek tek elımle ınceledım tabı fıyat farkı var ama sorunsuz bınersın italyada fabrıka çıkışı brc takılıyor yakıt mukemmel şimdiden daha ıkı depo oldu şöyle beş altı depoda tam ortalamayı yazacağım çekişte çok az fark ettı dıyebılırım 100 yerıne 95 gıdıyorsun gıbı ses falan hıç yok lpg lambası yanmasa anlamıyacaksın YAŞASIN PUNTO YAŞASIN LPG

tanreall
22/06/2010, 18:38
iso1907 kardeşim bendede 1.4 8v fire active gp var

ama ben korktum acıkcası gaz taktırmaya nasıl senın goruslerın bızı bıraz bılgılendırırmısın

bu arada platinum arkadasım ben izmir birmota gittim ve sordum fiat ana bayide brc marka lpg sistemini garanti dışı bırakmadan takıyorlar haberin olsun

35mert
22/06/2010, 22:23
sadece puntolara lpg kiti uygulanamıyor 2 ay önce tüm izmir yetkili servislerine sordum sormuştum bende.yeni bir uygulama mı başladı ?

tanreall
22/06/2010, 22:27
Valla bilmiyorum arkadasım ama bana birmotta izmir fiat ana bayi brc takıyo denılsı ıstersen tekrar bı arastır

bluege
22/06/2010, 22:42
Bende 1.4 fire active 77 hp var ve BRC marka lpg kullanıyorum.Çok memnunum kesinlikle öneriririm.Genelde 160-165 kuruş yakıyor..

sercangptr
22/06/2010, 22:51
evet ben de adanada ve mersindeki yetkili servislere sordum brc takıyorlar ama puntolar hariç. neden dedim. fiat izin vermiyor dediler. ne alaka anlayamadım ama öyle. sonuçta piyasada her markayı takıyorlar. ben araştırdım sanırım mert gibi zavoli taktıracam. atiker yaygın ama bayilerindeki kalitesizlik beni düşündürüyor. yani montaj önemli ve ben montajına güvenebileceğim bir atiker servisi bulamadım. adanalı arkadaşlar görüşlerini bildirirlerse sevinirim.

bu arada mert zavolide performans kaybın oldu mu?

cgty
23/06/2010, 01:38
Bende 1.4 77bg kullanıyorum, istanbul trafiğinde 30 kuruşa kadar çıktı yakıt... bu sebeple lpg taktırmak istiyorum.. istanbul anadolu yakasında nereye taktırabilirim ve hangi marka tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim..
Ayrıca gaz takıldıgı zamanda aracımız benzinli iken 100km'de yaktığını gazlıykende aynı yakıyor sadece lpg benzine göre ucuz oldugu için yakıt tasarrufu yapıyoruz, doğru mudur ?

bluege
23/06/2010, 18:07
Bende 1.4 77bg kullanıyorum, istanbul trafiğinde 30 kuruşa kadar çıktı yakıt... bu sebeple lpg taktırmak istiyorum.. istanbul anadolu yakasında nereye taktırabilirim ve hangi marka tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim..
Ayrıca gaz takıldıgı zamanda aracımız benzinli iken 100km'de yaktığını gazlıykende aynı yakıyor sadece lpg benzine göre ucuz oldugu için yakıt tasarrufu yapıyoruz, doğru mudur ?

Gazlı iken litre 100kmde tüketimi çok az miktar artar(yüzde 20 kadar),çünkü gaz benzin kadar yoğun değildir;ama yine de gazın fiyatı benzinden çok az olduğu için gaz taktırmak önemli ölçüde kar sağlar...
Örneğin 8litre/100km benzinli yakıyosa 9.6 litre gaz yakar.

eser1959
23/06/2010, 18:21
Ben eski puntoma brc taktırdım,bostancı kantarcı fiat serviste serdar bu işte uzman benim fikrim bu

iso1907
23/06/2010, 19:14
kartalda mucıb oto var metın usta gayet ılgılı sız sız olun muayene sızdırmazlık ve ruhsatı taktırdığınız yere yaptırın. Benım canım bu konulardan cok sıkıldı hatta taktırdığıma pişman hale geldım. sonra lpg nın farkını gorunce moralım duzeldı . benım kanaatım brc den yana ama bıraz pahalı fakat için rahat olur tabı maddıyatada bağlı araba benzındemı lpg demı anlamıyorsun cok cok az fark edıyor haftaya istanbuldan antalya ya tatıle gıdeceğim o zaman tam hesap cıkar. BİRDE KARTAL MALTEPEDE BIR MUAMELECI BULDUM ADAMIN BITIREMIYECEĞİ İŞ YOK isteyene telefonunu verırım

iso1907
23/06/2010, 19:15
bu evrak işleri adamı öldürür her yerde aynı hastane okul trafık......

35mert
23/06/2010, 20:06
Valla bilmiyorum arkadasım ama bana birmotta izmir fiat ana bayi brc takıyo denılsı ıstersen tekrar bı arastır

ben özel bir serviste zavolli marka lpg kiti taktırdım. Yetkili servisler malesef takmıyor ..bende garantimin bittiği gün lpg'lendim ..

pdr42
23/06/2010, 20:56
arakdaşlar soru sormadan önce bu topici bastan sona okusanız emin olun sorularınıza cevap bulacaksınız forum sisiyor ondan sonra aynı seyleri tekrar edip duruyoruz:))

medjai
24/06/2010, 10:34
evet ben de adanada ve mersindeki yetkili servislere sordum brc takıyorlar ama puntolar hariç. neden dedim. fiat izin vermiyor dediler. ne alaka anlayamadım ama öyle. sonuçta piyasada her markayı takıyorlar. ben araştırdım sanırım mert gibi zavoli taktıracam. atiker yaygın ama bayilerindeki kalitesizlik beni düşündürüyor. yani montaj önemli ve ben montajına güvenebileceğim bir atiker servisi bulamadım. adanalı arkadaşlar görüşlerini bildirirlerse sevinirim.

bu arada mert zavolide performans kaybın oldu mu?

sercan bende zavoli ile brc arasında kaldım bugun 2 firmanında servislerine gidicem ayrıca zavoliden ne kadar fiyat aldın sorabilirmiyim

ahmetates
28/06/2010, 23:57
arkadaşlar selam, yaklaşık 1 hafta önce 1.4 fire 77bg aracıma BRC taktırdım 1500 km yol yaptım performans yeterince iyi, şehir içinde çok hızlı gidemeyeceğimiz için ortalama 80-90 KM hız yeterli,şehirlerarasında klima açıkken maksimum 150 KM hıza ulaşabilirsiniz o da gayet yeterli..bence atikere girmeyin derim, gaz ı da kesinlikle shellden alın kime sorsam aynı şeyi sölüyor...Ankaradayım bu işi yapan en iyi servis Beyaz Filo derim, araca birde bakım yaptırdım çıktığında inanamadım, ısrarla tavsiye ederim.

Painkiller
29/06/2010, 13:53
arkadaşlar selam, yaklaşık 1 hafta önce 1.4 fire 77bg aracıma BRC taktırdım 1500 km yol yaptım performans yeterince iyi, şehir içinde çok hızlı gidemeyeceğimiz için ortalama 80-90 KM hız yeterli,şehirlerarasında klima açıkken maksimum 150 KM hıza ulaşabilirsiniz o da gayet yeterli..bence atikere girmeyin derim, gaz ı da kesinlikle shellden alın kime sorsam aynı şeyi sölüyor...Ankaradayım bu işi yapan en iyi servis Beyaz Filo derim, araca birde bakım yaptırdım çıktığında inanamadım, ısrarla tavsiye ederim.

Hayırlı olsun. Sorunsuz kazasız sürüşler dilerim.

Ben de aracıma brc kit taktırmayı düşünüyorum.
Beyaz filo nun lpg montajı hakkında pek bişeye rastlamadım, mocan otogaz ve mavi denizler in yaptığı montajların genelde iyi olduğunu okudum nette. Şuan mocan ve mavi denizler arasında karar aşamasındayım hatta mocan otogaz ı aradım fiyat ve en erkene randevu tarihi sordum. Taktırdığınız yerden memnun kalmışsınız, tavsiye üzerine mi gitmiştiniz oraya?
Ayrıca mocan yahut mavidenizler de montaj yaptıran varsa memnuniyetlerinin ne derecede olduğunu paylaşabilirler mi...

nerhal61
29/06/2010, 13:59
Hayırlı olsun. Sorunsuz kazasız sürüşler dilerim.

Ben de aracıma brc kit taktırmayı düşünüyorum.
Beyaz filo nun lpg montajı hakkında pek bişeye rastlamadım, mocan otogaz ve mavi denizler in yaptığı montajların genelde iyi olduğunu okudum nette. Şuan mocan ve mavi denizler arasında karar aşamasındayım hatta mocan otogaz ı aradım fiyat ve en erkene randevu tarihi sordum. Taktırdığınız yerden memnun kalmışsınız, tavsiye üzerine mi gitmiştiniz oraya?
Ayrıca mocan yahut mavidenizler de montaj yaptıran varsa memnuniyetlerinin ne derecede olduğunu paylaşabilirler mi...

Daha önceki 2 aracıma 2 kez lpg taktırdım ve ikisini de mocana taktırdım. Çok memnundum, montaj aşamasında başından sonuna orada bulundum, her türlü sorumu cevapladılar, artık kanka da olduk. Kesinlikle mocan derim...ben internetten araştırma ile gitmiştim, yani ordan kimseyi tanımazdım. sonra gttim gördüm, sahibi övünç bey de makine mühendisi ve işi biliyor. ustaları da cok yetenekli...normalde sabah randevusu alırsanız, öğlen gibi işi bitmiş ve teste cıkmış olursunuz.

Painkiller
29/06/2010, 14:12
Daha önceki 2 aracıma 2 kez lpg taktırdım ve ikisini de mocana taktırdım. Çok memnundum, montaj aşamasında başından sonuna orada bulundum, her türlü sorumu cevapladılar, artık kanka da olduk. Kesinlikle mocan derim...ben internetten araştırma ile gitmiştim, yani ordan kimseyi tanımazdım. sonra gttim gördüm, sahibi övünç bey de makine mühendisi ve işi biliyor. ustaları da cok yetenekli...normalde sabah randevusu alırsanız, öğlen gibi işi bitmiş ve teste cıkmış olursunuz.

Çok teşekkür ederim, az önce perşembe sabahı için mocandan randevu aldım. Ben de nette çok şey okudum mocan ve 2A mühendislik hakkında ve anladığım kadarıyla müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar.
Umarım ben de memnun kalırım.

nerhal61
29/06/2010, 14:24
Çok teşekkür ederim, az önce perşembe sabahı için mocandan randevu aldım. Ben de nette çok şey okudum mocan ve 2A mühendislik hakkında ve anladığım kadarıyla müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar.
Umarım ben de memnun kalırım.

Övünç'e selamları iletirsen sevinirim. Halit evo aldı ,seninkiyle aynı motor, garantiyi bozmaya karar verir vermez yanına gelecekmiş dersen sevinirim.

Bu arada simit mi silindir depo mu düşünüyorsun?
Mocan kamuflaj konusunda da cok iyidir. Benima stranın motor kapagı altına görünmeyecek sekilde yapmıslardı. Yani onun motor kapagı müsaitti de o sebeple...Fire motorda olur mu bilmem...izlenimlerini, montaj resimlerini paylaşırsan cok sevinirim, makine ile git :) Övünç ve Fatih Bey'ler bizzat ilgilenirler, öncesinde ve sonrasında test sürüşü yaparlar. Aracında bir sıkıntı varsa mutlaka bahset. Hava filtren kirli ise değiştirip git, genel bakımları hakkında bilgi ver, abskı balata, yağı suyu gibi...Senden ricam, starjetlere de montaj yapmışlar mı? Starjetlerin lpg leri sorun oluyor deniyor, aslı var mı bi sorar mısın? Meraktan sadece...

İçeride lpg göstergesinin konacağı yeri falan beraber tespit edin. aracın ön ızgarasına oturarak montaj yapmamaları konusunda uyar :)cocuklar tığ gibi ama ben o konuda özen gösteririm. Ödeme seçenekleri vb. hususlarda da bilgilerini bekliyorum.

Bir de şu var...En my07 kit takılıyordu, bu kit ileride cng ye uyumlu mu? ya da su anda takacakları kit hangisi, yeni biseyler cıkmış mı sorar mısın?

Fazla oldu biliyorum ama bircok kişiye yardımın olacak...

Teşekkürler

nerhal61
29/06/2010, 14:33
Kardeşim ,

O zaman Temmuz 2008de astra aracım için opel forumunda yazdığım lpg montajımla ilgili yazıyı aktarıyorum. Şimdi buldum...

Montaj öncesi
https://img91.imageshack.us/img91/1817/astranjoy2003fq0.th.jpg (https://img91.imageshack.us/my.php?image=astranjoy2003fq0.jpg) https://img524.imageshack.us/img524/816/montajoncesitf6.th.jpg (https://img524.imageshack.us/my.php?image=montajoncesitf6.jpg)

Montaj Öncesinde Boğaz kelebeğinin durumu
https://img91.imageshack.us/img91/6403/bogkelbpisem1.th.jpg (https://img91.imageshack.us/my.php?image=bogkelbpisem1.jpg)

Boğaz kelebeği temizlendi. Montaj sonrası benzinde kullanımda da çekiş farkı hissedilir derecede düzeldi
https://img91.imageshack.us/img91/4523/bogkelbtmzao6.th.jpg (https://img91.imageshack.us/my.php?image=bogkelbtmzao6.jpg)

Enjektörler kapağın altında gizli duruyor,
Montaj sonrası kaputun altını cekmedim ama tahmin edebilirsiniz. Kaputu kaldırdığınızda ilk bakışta lpg ile ilgili bir tesisat göremiyorsunuz. Sadece gaz kesici ve diğer bir modül görünüyor.
https://img524.imageshack.us/img524/7247/enjektorlergu6.th.jpg (https://img524.imageshack.us/my.php?image=enjektorlergu6.jpg)

Simit Depo montajı sırayla resimler
https://img524.imageshack.us/img524/6015/simit1hw6.th.jpg (https://img524.imageshack.us/my.php?image=simit1hw6.jpg)https://img91.imageshack.us/img91/2103/simit2yp2.th.jpg (https://img91.imageshack.us/my.php?image=simit2yp2.jpg)https://img372.imageshack.us/img372/5784/simit3uh1.th.jpg (https://img372.imageshack.us/my.php?image=simit3uh1.jpg)https://img524.imageshack.us/img524/2738/simit4fy9.th.jpg (https://img524.imageshack.us/my.php?image=simit4fy9.jpg)
Kablo Kanalı
https://img524.imageshack.us/img524/4229/kabloaltck4.th.jpg (https://img524.imageshack.us/my.php?image=kabloaltck4.jpg)

LPG/Benzin Anahtarı/Göstergesi
Gayet güzel bir şekilde kamufle edildi.Çok güzel bir yerde duruyor.Göğüste delme işlemi yok
https://img91.imageshack.us/img91/4316/butonicxg3.th.jpg (https://img91.imageshack.us/my.php?image=butonicxg3.jpg)

Bilgisayarda ayar-Yazılım Yükleme -Plug&Drive Yüklendi
https://img91.imageshack.us/img91/7436/bilgsayarff2.th.jpg (https://img91.imageshack.us/my.php?image=bilgsayarff2.jpg)

Montaj sorunsuz bir şekilde tamamlandı ve ardından test sürüşünde hem benzinde hem lpg de çekiş açısından bir sıkıntı hissetmedim.Bunda boğaz kelebeginin temizliği de önemli rol oynadı tabi. Bütün bu işlemlerden sonra depo dolum ayarı da yapıldı. Sağlıklı sonuç almak için ise (tasarruf acısından) 2-3 depo bitirmem önerildi.

LPG montajı öncesi ateşleme bobinindeki arızayı test ettiler, daha dogrusu oluşabilecek arızayı. Bobinin durumunun ii olduguna kanaat getirildi, ancak bir süre sonra bobin değişse de yeni alınan bobin uzun süre 90-100 bin kadar götürür dendi,Benim aracım 72binde oldugu icin 20bin kadar içinde bozulması muhtemel dendi, yani ömrünü tamamlayacagı için bu söylendi. Sonuçta bazı şeyleri göreceğiz...

Ve bütün bunların yanında daha önce de yazdıgım gibi, ilgi alaka ve montaj titizliği (başından sonuna kadar ordaydım-1 gün) beni çok memnun etti. Sadece bana değil tüm müşterilere aynı davranıldı bunu da belirtmek isterim. Hani bi yandan iş yapıp bi yandan size dert anlatmaları da bir sabır işidir https://www.opelim.net/forums/images/smilies/img-grin.gif

Evet ben memnunum ,artık bir sorun da olsa bu güleryüzlü insanlara diğer kötü örneklere bakarak hakkını teslim etmek gerekir.

Teşekkürler MOCAN...

Aslında bir de MOCANClub Açmak lazım https://www.opelim.net/forums/images/smilies/img-grin.gif

Painkiller
29/06/2010, 14:52
Halit bey tavsiyelerinizi dikkate, sorularınızı da not aldım. :)

İşlem bittikten sonra hem sizin sorularınızın cevaplarını hem de montaj resimlerini dönüşüm yaptırma konusunda karar verememiş yahut karar verip de nerede yaptıracağı konusunda muallakta olanlar için buradan paylaşacağım.

Simit depo taktırmayı düşünüyorum ama aslında tam da kararımı vermiş değilim. Stepne problem olacak biliyorum. Normal küçük depo montajı yapılmış bir aracın resmini görmüştüm daha önce, bagajın neredeyse 3 te 1 i kullanılamayacak durumdaydı. Simit taktırırsam en azından stepneyi yanıma almadığımda bagajın tamamını kullanabilirim diye düşündüm.

Siz göstergeyi nereye taktırmayı önerirsiniz?
Ayrıca dolum yerini nereye gizlerler acaba?

nerhal61
29/06/2010, 15:08
Halit bey tavsiyelerinizi dikkate, sorularınızı da not aldım. :)

İşlem bittikten sonra hem sizin sorularınızın cevaplarını hem de montaj resimlerini dönüşüm yaptırma konusunda karar verememiş yahut karar verip de nerede yaptıracağı konusunda muallakta olanlar için buradan paylaşacağım.

Simit depo taktırmayı düşünüyorum ama aslında tam da kararımı vermiş değilim. Stepne problem olacak biliyorum. Normal küçük depo montajı yapılmış bir aracın resmini görmüştüm daha önce, bagajın neredeyse 3 te 1 i kullanılamayacak durumdaydı. Simit taktırırsam en azından stepneyi yanıma almadığımda bagajın tamamını kullanabilirim diye düşündüm.

Siz göstergeyi nereye taktırmayı önerirsiniz?
Ayrıca dolum yerini nereye gizlerler acaba?

Gösterge için sol tarafta sadece sizin görebileceğiniz bir yer olabilir. orta konsol da illaki biyerleri delecekler, soldaki yerler en azından göze batmaz, ama solda tam şu nokta diyemem açıkcası, siz karar verin. dolum yerini egsoz solda ya, sag tarafta görünmez ağız yapsınlar. Yani arka tamponu falan deldirmeyin derim. Simit taktırın tabi...Şahsen ben kızım ve eşim 3 kişiyiz, stepneyi ş.içinde yanıma almıyodum. Kızın koltugunun araya içeri alıyordum uzun yolda..Başka çare yok...ya da küçük boy stepne yaptırıp bagaka atacaksınız...

Ayrıca Teknik yardım altında "LPG Montajı Düşünenlere Tavsiye " diye bir başlık açtım. Oraya honda montaj resimlerimi de ekledim. Ona da bakabilirsiniz. Yine aynı yerde brc montajı...

Hadi şimdiden hayırlı olsun...

Painkiller
29/06/2010, 15:26
Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

CNG'ye uyum konusunda 2A mühendisliğin forumundaki şu konuyu okuyabilirsiniz.
https://www.2a-lpg.com/forum/brc-sequent-24-my-07-sistemi-cng-ye-uyumlu-mu-t2950.html
- ...Yaklaşık bütün sistemler CNG'ye uyum konusunda ayni mesafede yani tank,şamandıra,bakır borular ve regülatörün değişmesi gerek... -
denmiş...

iso1907
30/06/2010, 13:06
carefour da lastık tamır kıtı var sibobtan lastığin içine sıkıyorsun köpük gibi kaplıyor tanesı 13 tl al ıkı tane at yedek lastıği ben brc derım 310 km oldu şehir içi lpg bıttı bitecek gösterge çok şık sol tarafta sigorta kutusunu orada. Geç taktırdığıma pişmanım şimddiye cokta amortı ederdı kendını bence hiç düşünmeyin

nerhal61
30/06/2010, 13:12
carefour da lastık tamır kıtı var sibobtan lastığin içine sıkıyorsun köpük gibi kaplıyor tanesı 13 tl al ıkı tane at yedek lastıği ben brc derım 310 km oldu şehir içi lpg bıttı bitecek gösterge çok şık sol tarafta sigorta kutusunu orada. Geç taktırdığıma pişmanım şimddiye cokta amortı ederdı kendını bence hiç düşünmeyin

Depon kaçlık ve simit mi tank mı?
Geç taktırma konusunda haklısın ama garanti mevzusu işte, kimse de sağlıklı bilgi veremiyor. Benim araba dualogic, robot bozulsa kapsama girecek mi, hele bi de lpg olursa bahane hazır olur onlar için..

Lpg yi kaça taktırdın ve tüketimin nasıl? yol bilgisayarına adapte ettiler mi? Fransız arabalarında araba benzin harcarmışcasına benzin ibresi iniyordu, fiatlarda da var mı böle bişey?

İzlenimlerini alabilir miyiz?