PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

Sayfa : 1 [2] 3 4 5 6 7

ugurozer
29/04/2008, 09:28
bora kardeşim halen son doldurmandan itibaren kac km yol yaptıgını ve kac L lpg aldıgını bekliyorum :) benzin fiyatları cıldırdı sehirdisi 20 ykr yakmaya başladım :) sehirici sponsor bulamadıgım takdirde aracım garajda :)

aytuga
29/04/2008, 12:02
Merhaba arkadaşlar 22 nisan 2008 itibari ile bende aranıza katıldım, izmir poyraz otodan 1.4 benzinli active 77 beygir,titanyum grisi, sadece kapı kolları boyalı ve arka park sensörü takılı olarak 25.000-ytl ye hayırlısı ile aldık, çok araştırdım izmirde ve en uygun son gün indirimli olarak bu fiyatı bulabildim, bilen üstad arkadaşlar fiyat nasıl merak ediyorum, ve üstadlara ve bilen arkadaşlara bir kaç sorum olacak;

1. sizce lpg taktırsam değermi aracın garantisi biliyorsunuz 2 sene,insan daha yeni alınca biraz düşünüyor, nedersiniz?, ve taktırsak hangi marka önerirsiniz,sadece fikir olarak, izmirde bildiğiniz br yer varsa odahada süper olur, teşekkürler...

tempesty
29/04/2008, 13:03
bora kardeşim halen son doldurmandan itibaren kac km yol yaptıgını ve kac L lpg aldıgını bekliyorum :) benzin fiyatları cıldırdı sehirdisi 20 ykr yakmaya başladım :) sehirici sponsor bulamadıgım takdirde aracım garajda :)

Uğur kardeşim haftasonu nişanlımla birlikte bi İstanbul yaptık geldik,yanımızda forumdan Unik06 ve onun kız arkadaşıda vardı ve araba 4 kişi+bagaj...

Giderken 150-160 km/s civarı hız yaptım yol bilgisiyarında ortalama hız değeri 142 gösteriyordu ve tüketimde ort.8.0 lt civarıydı yanlış hatırlamıyorsam 430 km yol yapmışız ve 70 ytl lik gaz harcadım..(yolda başka bir yerden gaz aldık ve Ankaraya göre daha pahalıydı)

Dönerken ise 100-120 km/s hızla geldik yol bilgisayarı ort. 92 km/s hız , 5,6 lt tüketim gösteriyordu,İstanbul'dan litresi 1,79 liraya (Ankara'da 1,61-1,72 ytl arası) 39 litre depoyu fulledim ve halen o depoyu kullanıyorum şu anda 530 km yaptım ve hala gidiyorum :D

Canımı sıkan tek şey ise ; şamandıranın tutarsızlığı..Fullediğim anda 4. yeşil ışık çok zor sönüyor belkide 200 km sonra full ışığı sönüyor fakat daha sonra 3. ve 2. yeşil ışık ise çok daha kolay sönüyor...Sonra çeyrek depo gaz kaldığını belirten son yeşil ışık yanıyor ve belli bir km.sonra bir kırmızı bir yeşil-bir kırmızı bir yeşil yanıyor..Tamamen kırmızı yandıktan sonra ise araba uzun süre gitmeye devam ediyor..Mesela şu anda araç 530 km.de fakat 450 km.den itibaren kırmızı ışıkta gidiyorum..Gerçi hala gidiyo yani gaz bitmiş değil bakalım ne zaman biticek o anı yaşayamadım bir türlü :)

Kimileri gazı köküne kadar bitirip benzine geçmesini bekleme yolda kalırsın sisteme zarar verir dediler ama montaj yapan usta bişey olmadığını söylemişti bende deneyip görmeye karar verdim nasıl olsa yolda kalsam Ankaradayım..:tux:

ugurozer
29/04/2008, 14:50
Uğur kardeşim haftasonu nişanlımla birlikte bi İstanbul yaptık geldik,yanımızda forumdan Unik06 ve onun kız arkadaşıda vardı ve araba 4 kişi+bagaj...

Giderken 150-160 km/s civarı hız yaptım yol bilgisiyarında ortalama hız değeri 142 gösteriyordu ve tüketimde ort.8.0 lt civarıydı yanlış hatırlamıyorsam 430 km yol yapmışız ve 70 ytl lik gaz harcadım..(yolda başka bir yerden gaz aldık ve Ankaraya göre daha pahalıydı)

Dönerken ise 100-120 km/s hızla geldik yol bilgisayarı ort. 92 km/s hız , 5,6 lt tüketim gösteriyordu,İstanbul'dan litresi 1,79 liraya (Ankara'da 1,61-1,72 ytl arası) 39 litre depoyu fulledim ve halen o depoyu kullanıyorum şu anda 530 km yaptım ve hala gidiyorum :D

Canımı sıkan tek şey ise ; şamandıranın tutarsızlığı..Fullediğim anda 4. yeşil ışık çok zor sönüyor belkide 200 km sonra full ışığı sönüyor fakat daha sonra 3. ve 2. yeşil ışık ise çok daha kolay sönüyor...Sonra çeyrek depo gaz kaldığını belirten son yeşil ışık yanıyor ve belli bir km.sonra bir kırmızı bir yeşil-bir kırmızı bir yeşil yanıyor..Tamamen kırmızı yandıktan sonra ise araba uzun süre gitmeye devam ediyor..Mesela şu anda araç 530 km.de fakat 450 km.den itibaren kırmızı ışıkta gidiyorum..Gerçi hala gidiyo yani gaz bitmiş değil bakalım ne zaman biticek o anı yaşayamadım bir türlü :)

Kimileri gazı köküne kadar bitirip benzine geçmesini bekleme yolda kalırsın sisteme zarar verir dediler ama montaj yapan usta bişey olmadığını söylemişti bende deneyip görmeye karar verdim nasıl olsa yolda kalsam Ankaradayım..:tux:

bora kardeşim bu yazdıklarını okuduktan sonra bu gaz konusunda nasıl iştahlandım hani taktırmak için için içine sığmaz durumu olur ya aynen o durumdayım. yaptığım hesaplarda hata yoksa 150-160 km/saat hızlarda "km başına 16,2 Ykr" yakmışsın buda "100 km de yaklaşık 9 L Lpg" tuketimi demek. 100-120 km hızlarla giderkende (gazının en kotu ihtimalle 530 km de bittigini varsayıyorum :) ) "1km de 13.2 Ykr" buda "100km de 7.3 L" demek oluyor :) yanlış mıyım?? degerler çok iyi ancak şehiriçi tuketim degerlerinide hesaplamak istiyorum :)) ayrıca lpg gostergelerine takılma en buyuk sorunun bu olsun cunki bu problem diil hiç takmıyorum gazı kokune kadar bitirmen sorun olurdu ancak sistem buna izin vermeyecek basinc randımansız duzeye yaklastıgında benzine gececek zaten bunuda hiç dert etme (en kotu ihtimalle gaz pedalına fazla bastıgın zaman arac kesiliyordu gıdım gıdım basa basa gidiyordum eski tip lpgli eski aracımızda;)). Ben performans konusunda cok titiz birisiyim en çok merak ettigim mesela ben 100 km hızla civic aracımla 6 kişi artı bagaj oldugu halde rampa cıkmaya basladığımda arac 98 e duser 95 e dusmez. Lpgde de bu sekilde bir performans sergileyebilecek miyim? sende rampa çıkışlarda gaz pedalına fazladan ilave yapmadan aracın cekisinde dusme ne oranda değişti dikkat ettinmi hiç? bu durum beni uyuz ediyor puntoda 100 le girdigim rampanın ortasında kendimi 50 de buluyorum paso vites dusurmek istiyor arac :(

goldumut
29/04/2008, 15:07
1.BENCE kesınlıkle deger..
2.bır cok degısık marka taktıran var genelde herkes memnun zaten sıralı sıstem olarak cogu kısı memnun.bende STEFANELLİ var italyan kiti fiyatıda uygun..yerlilerle nerdeyse aynı...

tempesty
29/04/2008, 23:09
Uğur kardeşim bu mesajı buraya yazdıktan sonra arabaya bindim ve 3-4 km. sonra araç bi tuhaflaşmaya teklemeye falan başladı ve hafif bi gaz kokusu geldi hemen manuel olarak düğmeden gazı kapattım anlaşılan gaz orada bitti yani evet 530 km. yaptım :) Hesaplamaların doğru fakat lpg fiyatı istasyonlara ve şhirlere göre farklılık arzettiği için optimal bir hesap yapmak lazım..Çünkü deponun ortalama 40 lt aldığını varsayarak Totalde gazın litresi 1,61 ytl ve full depo 64 ytl ye doluyorsa buda km.de 64/500 = 12,8 kuruş demek..(litre hesabı yapmıyorum çünkü yol bilgisayarım büyük ihtimalle gaza göre değil benzine göre sarfiyat hesaplıyor)

Opetten 1,72 ytl ye gaz alırsan (İstanbulda 1,79 ytl) depo 68,8 ytl ye dolmuş oluyor ve o zamanda 68,8/500 = 13,7 kuruş yakmış oluyorum..yani arada tam 10 kuruş oynuyor km. başına..(Bu arada eğer PO dan gaz alırsan litresi burada 1,63 ytl) :)

Ayrıca bugün gazı köküne kadar bitirdiğimde depom tam 43 litre !! gaz aldı ve Opetten 74 ytl ödedim :) Zararlı olduğunu biliyorum fakat o sırada pompacıyı ikaz etmedim dolsun bakalım ne olucak dedim içimden :D

Yani genel olarak anlatmak istediğim şehiriçi lpg tüketiminde ince hesap yapılamıyor hesabı 14-16 kuruş arası kabul edelim...Şehir dışında ise aracın doluluk oranına ve ortalama hızına göre değişiyor..Onu da 12-14 kuruş olarak hesap edelim konuyu kapatalım :) tabi 160 ile gitmek ve 110 ile gitmek arasında büyük fark var,arabada bagaj dolu 4 kişi var vs vs...

Performans konusuna gelince ben dahil şu ana kadar aracı 4 kişi kullandı ve kimse bir fark olduğunu söylemedi..Ben sana şunu söyleyebilirim ki--evet yokuşlarda ve dik eğimli yollarda aracın performansında bariz bir düşme eğilimi mevcut--Ben bugüne kadar düz yolda ne kadar gaz veriyorsam yakıt tüketimi açısından yokuşa geldiğimde ayağımı yine aynı yerde sabit tutmam gerektiği ve sırf yokuş olduğu için daha fazla gaz ayarını artırmamam gerektiği şeklinde öğrenmiştim ve öyle de uyguluyordum fakat dediğin gibi bunu yapmak oldukça zor yani gaza daha fazla basmak zorunda kalıyorum araç resmen bayılıyor diyebilirim..(Fakat sadece yokuşlarda zorlanıyor onun dışında bir sıkıntım yok) Yinede mesela İstanbuldayken Ortaköy'de birçok dik yokuşa denk geldim ve araç yinede o dolu ve ağır haliyle kedi gibi tırmandı yani maşallah :D

Şu anda Allaha şükür şamandıra dışında sistemden hiçbir şikayetim yok..Dediğin gibi sorunda o olsun varsın önemli değil :)

ugurozer
30/04/2008, 09:03
tekrar teşekkürler bora kardeşim. Ortakoy rampalarını bilirim beşiktaş vs :) oraları dolu arabayla inip ciktiysan lpg ile turkiyenin hicbir rampasında zorlanmazsin :) yarı fiyatina gezmek var işin ucunda varsın benzine gore azıcık bayılsın bi vites dusuruverelim :) Şamandrayı sorun etme gercekten problem diil -ki ben artık aracı surekli kırmızı benzin ısığı yanar durumda kullanmaya basladım sehiricinde km takibi yaparak kullanıyorum bu ısıklı samandra neki- :)) aracın teklemesine gelinc lpg o denli bittiginde sistem buna musade etmeden kendini benzine alması gerekiyor diyebiliyorum bence lpg servisine bir danıs belki kucuk bir ayarla tekleme oncesine alabilirler gecisi. Ancak o zamanda lpg tankında bir miktar daha fazla gaz kalacaktır.

ugurozer
07/05/2008, 18:01
bora lpg yi taktı arabayla gezip dolaşmak varken ne işim olur bilgisayar başında diyor sanırım baksanıza hiç paylaşım yapmıyor lpg durumları nasıl gidiyo ediyo falan? :)

tempesty
07/05/2008, 19:10
Sağol Uğurcum yine burdayım bir yere gittiğim yok ama beni cezbeden konu olmuyor pek :)

23 gün sonra evleniyorum o yüzden bu sıralar hakkaten çok yoğun geçiyor ve yorgun oluyorum tabi dolayısıyla daha fazla kullanıyorum arabayı iyi ki taktırmışım şu lpg yi :D

Hiçbir sıkıntım yok allaha şükür herşey tıkır tıkır,şamadıra problemini de çözdüler gayet ilgili davrandılar servis olarak...En son PO'dan litresi 1,63 ytl ye 40 litre gaz aldım ve Ankara şehiriçinde 450 km yol yaptım,yol bilgisayarı ortalama 6,8 lt gösteriyordu sanırım km.de 14,5 kuruş civarı yakıyorum inşallah LPG yede ciddi bir zam yapmazlar eğer öyle bişey olursa hemen CNG ye çeviricem :)

(Yol bilgisayarı gaz değil benzin tüketimi olarak hesaplıyor,yoksa 100 km.de 6,8 lt lpg de km başına 11 kuruş ediyor,benzinde ise 24 kuruş fakat ben tüketimi yaklaşık 14,5 kuruş hesaplıyorum-ki bu hesaba göre km.de 9-10 kuruş tasarruf demek,600 km yaparsan mesela 1 depoda her ay 60 ytl tasarruftayım..Ayda 1,5-2 depo harcadığımızı düşünürsek aylık yaklaşık 100 ytl tasarruf,kendini 2 yılda amorti edecek bu gidişle,sonrası kar) Tabi benzine her hafta yeni bir zam geldiğini düşünürsek daha önce amorti edecek..

goldumut
07/05/2008, 20:43
evet son zamlardan sonra daha cabuk amortı edıcek ınlsh..ve bencede lpg super..en azından ınsanını ııcı rahat:)

buarada

29 yasında evlenmek nasıl bır duygu?valla ben 24 de dusunuyorum ama bıraz erken gıbıme gelıyor 29 ıdeal gıbı..

tempesty
07/05/2008, 20:52
Bence bu işin yaşı zamanı yok Umut,tamamen kısmet meselesi gerçektende...Ama mantıksal olarak elbette 26-30 arası idealdir bence..

goldumut
07/05/2008, 20:57
valla cok haklısın.tsk ederım..sımdıden mutluluklar sana..
nasıl lpg ıle aran buarada?

tempesty
07/05/2008, 21:03
Yokuşlarda biraz çekiş düşüşü yaşamam haricinde bir sorunum yok allaha şükür,tankın şamandıra ve sensöründe bir sorun vardı ama serviste düzelttiler..Birde burada gaz fiyatları çok çeşitli 1,61-1,74 ytl arasında değişiyor bazen nerden alıyım gazı diye kafam karışıyo :) Genelde ya OPET ten 1,74 yada PO DAN 1,64 YTL...Tankımın kapasiteside 45 lt olmasına rağmen bazen en fazla 38 lt bazende 43 litre alıyor,bu tanktanmı kaynaklı yoksa gaz aldığım pompadan mı onu da çözemedim henüz..

goldumut
07/05/2008, 21:15
zaten % 80 nını doldurmak daha saglıklıymıs herkes oyle der..bızım antalyada fıyat 1.80 shellde opette 1,82 bende her zmn daha ucuz oldugu ıcın shellden alıyorum:)
evet yokustakı cekıs azalmasını bende hıssetım ama bence hıc sorun degıl onemlı olan bu devırde az yakmak ekonomık olması..
benınm ılk taktırdıgımda uzun yol sonrası sabah calısrıken problemler vardı ama onlarda halloldu onun ıcın artık cok mutluym.
zaten antalya dıger ıllere gore daha sıcak oldugu ıcın hemen lpg gecıyoru cok bekletmıyor.yoksa benzındeyken sankı anormal cok yakıyormus gıbı hemen lpg gecmesını ıstıyor ınsan:)))
eee o kadar para verdık az yakarak gezmek ıstıcez tabı:)

tempesty
07/05/2008, 21:21
Haklısın benimkide yaklaşık 1,5 dakika sonra geçiyor Lpg'ye..Motorun ısınmasına bağlı birşey tabi ama ben bu zamanı zaten yolda geçiriyorum genelde...Benimde çok nadir olarak ilk çalıştırdığımda rolantide bir miktar titreme problemi var ama sadece ben hissediyorum o yüzden önem vermedim :)

ugurozer
07/05/2008, 21:35
Bora kardeşim, şimdiden mutluluklar dilerim. Hayırlı olsun. Darısı munasip birini bulursak başımıza.

dostum200574
12/05/2008, 09:49
arkadaşlar merhaba bende yeni yeni bu konuyla ilgileniyorumm.ben kırklareli lüleburgazda yaşıyorum.ben işim gereği çok geziyorum arabam 15 aylık 30000 oldum bile özel olmasına rahmen onun için tavsiye edeceğiniz italyan marka ve bana en yakın iyi bir lpg dönüşüm yeri verebilirmisiniz bana benim arabam benzin konusunda cimri bende pek yormam arabayı ama neden fazla ödeyeyim lpg şansım varsa yardımcı olursanız sevinirim

ugurozer
12/05/2008, 10:13
cemil bey lpg sistemleri tamda sizin kadar aracını cok kullananlar icin mantıklı suanda. Prins ve teleflex bu isin en kalitelileridir. Lavato Brc Stafenelli Atiker gibi markalarda musterilerini memnun eden diger markalar. Yaptığım sıralamanın solundan başlayın hangisini bulabilirseniz onu takın derim kendi araştırmalarıma dayanarak.

şekerlioğlu
12/05/2008, 14:13
prins veya telefex taktıramıyorsanız,landi renzoyu tavsiye ederim.özellikle yüksek devirlerde enjektörlerin açıp,kapama hızları yetersiz kalabiliyor.landi renzolar bosch enjektör kullandığı gibi,yüksek devirlerdeki enjektörün açıp kapama hızlarını rahatça karşılıyabiliyor.

HKNZHR
12/05/2008, 14:30
bende lpg istiyorum ama malesef aile reisinden izin ve maddi destek cıkmıyor :D ponpacılara nezaman ucuzlicak bu benzin diyorum.. zamlar daha yeni basladı diyor :)

goldumut
12/05/2008, 14:38
artık markaların cogu bırbırıne yakın.su marka demek zor...yenı sıralı sıstemlerde en kalıtelı yada ısımlerı dunya capında en ıyı reklam edılmıs benım bıldıgım 2 marka var....prins ve landi renzo...
geri kalanlar bu markalar sevıyesınde ama daha az reklam ve belkıde cok daha az kalıtesızdır..

erdiyilmaz
12/05/2008, 14:45
umut, antaLyada dedigin markaLarın montajını yapan yerLer var mı.
bir de garanti vs. durumLarı nedir?
burada yazıLanLarı okuyunca, Lpg oLayını düşünmemek eLde degiL.

şekerlioğlu
12/05/2008, 14:59

prins'i akdeniz sanayide takan bir yer var.adını hatırlıyamadım.
landi renzoyu ise,eski sanayide uludağ oto gaz takıyor.orada hakan adında genç bir arkadaş var.tanıdığım kadarı ile işinde düzgün biri.benim yılda 7000 km yaptığımı söylediğimde,abi değmez,bana sorarsan tatırma dedi.biraz onun etkisi birazda maddiyat nedeni ile hala tadırmadım.

https://www.bitiklabul.com/detaylar.asp?bitikla=1074

goldumut
12/05/2008, 16:55

hikmet abinin dedigi gibi uludag otogaz var onlar hem landi renzo hemde steffanelli takıyorlar..
ben nursan otogazda taktırdım stefanelli taktırdım.
garanti 2 yıl..periyodik bakımları gecırmedıgın surece garantı dısı kalma gıbı bır durum soz konusu degıl..

goldumut
12/05/2008, 16:56
prins'i akdeniz sanayide takan bir yer var.adını hatırlıyamadım.
landi renzoyu ise,eski sanayide uludağ oto gaz takıyor.orada hakan adında genç bir arkadaş var.tanıdığım kadarı ile işinde düzgün biri.benim yılda 7000 km yaptığımı söylediğimde,abi değmez,bana sorarsan tatırma dedi.biraz onun etkisi birazda maddiyat nedeni ile hala tadırmadım.

https://www.bitiklabul.com/detaylar.asp?bitikla=1074

hikmet abı yılda 7000km yapıyorsan lpg taktırısan gonlunce gezıp dolasırsın ve garantı edıyorum 14 bın km olur o yıllık menzılın:)

tempesty
15/05/2008, 18:22
Ankara'daki arkadaşlar ;

Bugün Konya yolu üzerinde MOGAZ istasyonundan (1,69 ytl) gaz aldım ve aracın çekişinde hissedilir bir artış gözlemledim..

Saygılar..

goldumut
15/05/2008, 18:30
antalyada 1.82:)farka bak yaw

TunFeB
15/05/2008, 19:40
ben totalden almaya devam ediyorum. hatta yeni aldım 1.62 ytl

tempesty
15/05/2008, 20:06
Bende genelde Total yada PO dan alıyordum Tuncay evet iki yerde de 1,63 ytl civarında ama bugün denk geldi Mogazdan aldım ve araba değişti hakkaten..1,73 ytl ye Opet Aygazdan aldığımda oldu ama araba böyle olmamıştı..

TunFeB
16/05/2008, 21:22
Bende genelde Total yada PO dan alıyordum Tuncay evet iki yerde de 1,63 ytl civarında ama bugün denk geldi Mogazdan aldım ve araba değişti hakkaten..1,73 ytl ye Opet Aygazdan aldığımda oldu ama araba böyle olmamıştı..

bugün bahsettiğin istasyonu gördüm bora abi. depoyu fullemiştim. bitince tam olarak bi deneyeyim bakalım orayıda. peki genelde aldığın bi istasyon var mı. mesela ben genelde yıldız sanayinin ordaki totalden alıyorum. aslında sabit bi yerden almak sağlıklı mı değil mi bunuda merak ediyorum.

tempesty
18/05/2008, 00:39
bugün bahsettiğin istasyonu gördüm bora abi. depoyu fullemiştim. bitince tam olarak bi deneyeyim bakalım orayıda. peki genelde aldığın bi istasyon var mı. mesela ben genelde yıldız sanayinin ordaki totalden alıyorum. aslında sabit bi yerden almak sağlıklı mı değil mi bunuda merak ediyorum.

Tuncay ; sabit olarak aldığım bir istasyon yok ama hiçbirine kötü diyemem,sadece en son aldığım biraz farklı gibi geldi bana Mogazdaki,yoksa Opet,PO,Total vs..hepsinden aldım bir tek Milangaz ve Shell den almadım şimdiye kadar..(Yeni Maltepe pazarı karşısındaki PO istasyonunda gaz kaliteli ve litresi uzun zamandır 1,61 ytl onuda sana belirteyim ayrıca)

Bende son zamanlarda nedenini bilmediğim bir -rolanti dalgalanması- olmaya başladı , sende de böyle bişey oluyormu ?? Mesela araç sıkışık trafikte rolantide beklerken (bazen) rolanti 8000-11000 devir arası arabayı sarsmadan değişiyor ama başka hiçbir zaman olmuyor..Bu sırada yol bilgisayarındaki anlık tüketim miktarıda değişiyor (3-8 arası falan),oysaki başka zaman anlık tüketim ------ olarak yada 2.0 gösterir..Bir ara fırsat bulursam servise göstericem bakalım niyemiş...

TunFeB
18/05/2008, 14:11
Tuncay ; sabit olarak aldığım bir istasyon yok ama hiçbirine kötü diyemem,sadece en son aldığım biraz farklı gibi geldi bana Mogazdaki,yoksa Opet,PO,Total vs..hepsinden aldım bir tek Milangaz ve Shell den almadım şimdiye kadar..(Yeni Maltepe pazarı karşısındaki PO istasyonunda gaz kaliteli ve litresi uzun zamandır 1,61 ytl onuda sana belirteyim ayrıca)

Bende son zamanlarda nedenini bilmediğim bir -rolanti dalgalanması- olmaya başladı , sende de böyle bişey oluyormu ?? Mesela araç sıkışık trafikte rolantide beklerken (bazen) rolanti 8000-11000 devir arası arabayı sarsmadan değişiyor ama başka hiçbir zaman olmuyor..Bu sırada yol bilgisayarındaki anlık tüketim miktarıda değişiyor (3-8 arası falan),oysaki başka zaman anlık tüketim ------ olarak yada 2.0 gösterir..Bir ara fırsat bulursam servise göstericem bakalım niyemiş...

ya açık söylemek gerekirse ben sırf yıldırım demirören e dıcıklığımdan po dan hiç gaz almadım. biliyosun po milangaz satıyo. opet, total ve 1 defada habaştan gaz aldım. açıkçası hiçbirinde bi fark görmedim. ama uzunca süredir sabit totalden alıyorum. hatta aynı istasyondan.

rolantideki salınmaya gelince benim hiç bir problemim olmadı çok şükür lpg ile ilgili. 5000 km den fazla yaptım ve beni hiç üzmedi desem yeri

şekerlioğlu
03/06/2008, 00:15
lpg taktırmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olacağını düşündüğüm bir yazıyı alıntı olarak buraya kopyaladım.umarım faydası olur.

LPG taktırdığımdan bu yana kalibrasyon nedir? nasıl yapılır neden ihtiyaç duyulur, bu zımbırtı nasıl çalışır gibi sorularına cevap arıyordum. Binlerce sayfalık döküman okuduktan ve kişisel gelişim çabası gerçekleştirdikten sonra vardığım sonuç ve kalibrasyon yapılmasının sebepleri ve sonuçlarına ilişkin eriştiğim sonuçları aşağıda yazdım. Konu ile alakası ve fikri olamayan kişileri bayacak bir makale ve biraz uzun. Ancak olabildiğince basit ve anlaşılır yazmaya çalıştım, umarım işinize yarar.

LPG de aynı benzin gibi sıvı depolanan bir yakıt. Bütan ve propan gazlarının karışımından oluşuyor. Bu karışım oranına göre de çeşitleniyor. Örneğin sanayide kullanılan dökme gazın karışım oranı %30 propan, %70 Bütan. Bazı uyanık istasyonlar bunları LPG istasyonlarında satışa sunuyorlar. Sanayi için üretilen gazın giriş maliyeti otomotivdekinden daha düşük ve oransal olarakta ucuz olan bütan, propana kıyasla daha fazla olduğu için kar marjları artmış oluyor. Avrupa standartlarındaki LPG nin karışım oranı ise %50 bütan -%50 propan. Bu karışım oranındaki LPG nin oktanıda daha yüksek. Tam 100 oktan değer taşıyor. Bu karışım oranını Tr de Total 4 mevsim sabit tutarken, Aygaz kışın bu oranda yazın ise %40 propan - %60 bütan karışım oranına sahip LPG yi satıyor. Shell de Aygaz ile aynı oranlamayı ve mevsimsel değişikliği kullanıyor. Neden böyle yapıyorlar sorusunun cevabı propan ın bütandan daha ucuz olması gerçeğine gidiyor. Yani gaz dağıtım şirketleri yazın kar marjlarını yükseltmiş oluyorlar. Neyse konumuza dönelim.

Bu karışım oranları önemli, çünkü püskürtme zamanını hesaplarken bu değerleri bilerek ve kullandığınız yakıta uygun olan değerleri gözönüne alarak püskürtme süresini hesaplamalısınız. Önce işin teorisi ile başlayalım.

Motordan her iki yakıtla aynı güç çıktısını alabilmek için, %50 bütan %50 propan karışımından oluşan LPG kullanırsanız %17 daha fazla LPG harcamalısınız. Çünkü benzin yandığı zaman LPG ye oranla %17 oranında daha fazla güç üretmekte. Bir benzetme yapmak gerekirse, 100 hp güç elde edebilmek için 10 lt benzin harcamanız gerekiyorsa 11.7 lt LPG harcamanız gerekiyor.

LPG püskürtme sürelerini ayarlarken tüm yapmaya çalıştığımız şey aslında bu %17 lik farkı tutturabilmek.

Peki bu süreleri nasıl hesaplayacağız? Önce püskürtme miktarını nasıl kontrol edeceğimizden başlayabiliriz mesela. İşte bu noktada öncelikle enjektör hacmi ne demek onu bilmemiz gerekir.

Sıvı püskürten enjektörlerin kapasiteleri belirtilirken 1 dakika boyunca sürekli olarak açık kalmaları halinde ne kadar sıvı püskürttüklerine dayanan bir değer kullanılır. Yani denirki; şu basınç altında bu enjektöre sıvı girişi sağlarsan ve bu enjektörü 1 dakika boyunca kesintisiz açık bırakırsan enjektör ancak şu kadar sıvıyı püskürtebilir. Malum sıvıların miktarları litre olarak verilir. Ancak 1 dakika püskürtülen değer litreden çok küçük olacağı için, santimetre kübik cinsinden kapasite değeri verilir. Bunu enjektörü üreten firma teknik dökümanlarında belirtmek durumundadır. Modifiyeciler buna zaten aşinadır. 200cc enjektör, 300 cc enjektör diye tabir edilen şey aslında o enjektörün kapasitesinden başka birşey değil. Benzin ihtiyacınıza göre uygun olan enjektörü seçmeli ve enjektör açılma sinyalini (PWM) ona göre ayarlamalısınız. Tabi aracı üreten firma zaten bunu benzine göre ayarlamış durumda. Biz bunu LPG ye adapte etmeliyizki doğru iş yapmış olalım.

Ancak, sözkonusu olan şey LPG olduğunda hacim hesabı değişiyor. Çünkü LPG sıvı değil gaz. Dolayısı ile gazların ölçüm birimi hacim olmadığı için birimi litre değil. Gazlarda kapasite akış miktarı ile ölçülür. Yani ingilazcası ile flowrate. Bu bahsi geçen akış miktarı enjektörün iki ucundaki basınç ile doğrudan ilişkilidir. Peki birim zamanda akan gaz miktarını nasıl ölçeceğiz? İşte bunuda LPG enjektörünü üreten firma bize verecek. Ama bunu litre olarak değil g/s olarak verecek. Bize diyecekki, giriş ile çıkış basıncı arasında şu kadar fark varken, sürekli açık olduğu zaman 1 sn de şu kadar gram gaz akışı olur. İşte burada basınç farklarının hesaplanması/sabitlenmesi mecburiyeti ortaya çıktı.

LPG ECU su vaporizerin (buharlaştırıcı) çıkış basıncını ölçüyor. Yani başka deyişle rail basıncı. Aynı zamanda manifolt basıncınıda ölçüyor. Onun için kendi MAP sensörü var. Manifoltunuzu delip ufak bir hortum sokmalarının sebebi, manifolt basıncını ölçmelerinin gerekmesi.

Şimdi LPG enjektörünün üreticisi bize ne diyordu? İki uç arasında şu kadarlık basınç farkı olursa saniyede şu kadar gaz akışı olur. Akışı değiştirecek ne var?
1- İki ortam arasındaki basınç farkı,
2- Gazın giriş ve çıkış noktalarının genişliği. Enjektörlerin tümünde giriş sabit ancak çıkış değiştirilebilir. Yani isterseniz enjektör memesini değiştirip daha fazla yakıt akışı sağlayabilirsiniz. Ancak bunu çala kalem yaparsanızda olmaz. Heleki bizim süper bilgili ustacıkların yaptığı gibi matkapla dayanıp enjektör çıkışını genişletmekle hiç olmaz. Hesap kitap yapmanız gerekir. Çünkü yaptığınız her değişiklik sizin yakıt miktarınızı değiştirecektir.

Peki bu değer ne? Teleflex enjektörü için bu değer 5mm çaplı enjektör memesi kullanıldığında, enjektörün iki ucu arasındaki basınç farkı 85kPa iken 2.4 g/s. BRC nin enjektörlerinde direk güç çıktısı olarak vermişler. Prinste de teleflex ile aynı şekilde flowrate verilmiş. Ki doğru olan yöntem teleflex ve Prins in kullandığı gibi flowrate yani akış miktarı verilmesi.

Ne demiştik, 85 kPa da 2.4 g/s gaz akışına izin veriyor. Peki bunu nasıl sağlayacağız? Öncelikle vaporizer çıkış basıncı ile manifolt basıncı arasındaki farkı 85kPa yani 850mbar değerinde tutmamız lazım. Yukarıda da yazdığım gibi LPG nin ECU su her iki değeri zaten sürekli ölçüyor. ECU ya bağlandığınızda bu değerleri görmeniz lazım. Ve vaporizer basıncı ile MAP arasındaki farkta 850 kPa yada yakını birşey olmalı ki püskürteceğiniz LPG yi doğru hesaplayabilin. Aksi halde ya fazla püskürtürsünüz yada az. Her ikisinde de sonucun performans kaybı olarak size geri döneceğinden emin olabilirsiniz. Demekki neymiş öncelikle bu basınç işini halletmeliymişiz.

Teleflex in yazılımında her iki değer ve aralarındaki fark gösteriliyor. Aşağıdaki örnek resimde Pvap olarak verilen değer Vaporizer çıkışının basıncı. Başka deyiş ile rail basıncı. Bir başka deyişle ise enjektör yakıt giriş basıncı. MAP ise bildiğiniz manifolt basıncı. DeltaP ise rail basıncı ile MAP arasındaki fark. Yani bizim enjektörlerin giriş ile çıkışı arasındaki basınç farkı. İşte teknik dökümanlarda LPG enjektörünü üreten firmanın verdiği hacim için kullandığı basınç değeri bu.

(IMG:https://www.mertol.com/araba/mondeo/kip81.JPG)

Pvap 'ı yani rail basıncını vaporizerin üzerindeki ayar noktası ile değiştirebilirsiniz. Bu şekilde rail basıncını arttırarak daha kısa zamanda daha fazla püskürtmeyi sağlayabilir yada düşürerek daha az yakıt püskürtülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak PWM i de buna uygun olarak değiştirmeniz lazım. Aksi halde yaptığınız tüm hesaplar çöpe gider.

Şimdi, birazda lise yıllarına geri dönelim. Püskürteceğimiz yakıtlar farklı olduğu için, miktarlarını ve arasındaki farkı hesaplarken eşit ölçü birimleri kullanmamız gerekir. Biri sıvı olduğu için kapasitede cc/min kullanıyor, diğeri gaz olduğu için g/s .. Herşeyden önce bunları eşitlememiz lazım. Peki bunu nasıl hesaplayacağız? Özgül ağırlıkları hesaplayarak.

Benzinin özgül ağırlığı: 0,712 (1 atm 15C)
Bütan'ın özgül ağırlığı : 0,601 (1 atm 25C)
Propan'ın özgül ağırlığı : 0,495 (1 atm 25C)
%50 bütan %50 propan karşımından oluşan LPG nin özgül ağırlığı bu durumda 0,548 olacaktır.

Benzin ile LPG arasında %30luk hacimsel fark var demektir. (0.548 + %30= 0.712) Yani eşit püskürtme kapasitelerine sahip LPG ve benzin enjektörleri kullanırsanız aynı miktarda yakıt püskürtmek için LPG enjektörünün püskürtme süresinin benzinden %30 oranında daha uzun olması gerekir. Ancak bu durumda da %17 lik bir performans kaybımız olacak. Onuda ekleyince toplamda %52 lik bir püskürtme zamanının uzaması anlamına gelir. (100 x 1.3 x 1.17 = 1.52). Yani enjektörlerin kapasitesi birebir eşit ise aynı gücü elde edebilmek için benzin enjektörü 10 ms püskürtme yapıyorsa, LPG enjektörü 15.2 ms açık kalması lazım. Rahatsız bir oran değilmi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Şimdi, elimizdeki verileri değerlendirelim ve neler yapmamız gerektiğini tek tek ortaya koyalım. Aynı zamanda kısa bir özette yapmış oluruz.

1- Benzin ve LPG enjektörlerinin kapasitelerini bilmemiz lazım.
2- Manifolt ve Vaporizer çıkış basınç değerlerini doğru olarak ayarlamalıyız.
3- LPG ile benzin enjektörleri arasındaki farkı bulup o oranıda hesaba katarak püskürtme süreleri arasındaki farkı LPG ECU suna girmeliyiz. Yani %52 lik farka ek olarak enjektörler arasındaki hacimsel farkta eklenecek yada çıkartılacak.

Benim mondeo örneğinden yola çıkalım ve teleflex in enjektörleri üzerinden de hesap yapalım.

Bendeki kit olan Teleflex in enjektörleri 85 kpa da 2.4 g/s flowrate e sahip. Yukarıda yazdığım özgül ağırlığı hesaba katınca bunun yaklaşık olarak 4.38 cc/sn lik sıvı enjeksiyonuna karşılık geldiğini hesaplayabiliriz. ( 2.4 / 0.548 = 4.38 cc ) E hadi bunu benzin enjektöründen olduğu gibi dakikaya çevirelimde tam olarak benzin ile LPG enjektörleri arasındaki kapasite farkını hesaplayabilelim. 4.38 cc x 60 sn = 262.8 cc. Benim LPG enjektörlerimin 85 kpa basınç altında likit hacim karşılığı 262.8 cc imiş. Şimdi gereçek bir karşılaştırma yapabilir hale geldik.

Mondeonun benzin enjektörlerini Bosch üretiyor. Benim arabamda kullanılan enjektörlerin hacmini Bosh a sorup yaklaşık 1 haftalık beklemenin sonucunda cevabını alabildim. Biraz sancılı oldu ama kastırınca bulabildiler. Sonuç? 220 cc/min

Bu durumda zaten hali hazırda benzin ile LPG enjektörleri arasında fark var. 263/220= 1,196. Yani LPG enjektörlerim %19.6 oranında hacimsel olarak benzin enjektörlerinden daha büyük. Aradaki fark ne olmalıydı? %52. Demekki ben aradaki %32 lik farkı kalibrasyon ile ortadan kaldırırsam benzin ile birebir aynı performansı yakalamam gerekecek demektir. İşte benim geçen hafta yazdığım kalibrasyonla ilgili konunun teorik kısmında yapılan hesabı en kısa hali ile bu. Sonrası bu yapılan hesabın pratiğe dökülmesi ile alakalıydı.

Yani benim arabamda aynı performansı alabilmek için LPG enjektörleri %32 daha uzun süreli olarak püskürtme yapması gerekiyor. Uzatırsanız, zengin karışım olur, fazla yakarsınız. Kısaltırsanız fakir karışım olur motorunuzu riske atar ve performans düşüşü yaşarsınız. Ve pek tabi her iki durumda da motor arıza lambanız yanar.

Tüm bunlardan çıkartılacak sonuç. Araçta yakıt dönüşümü gerçekleştirmek merdiven altı yada kaportacıdan dönüşme LPG istasyonlarında gerçekleştirilecek iş değil. Ciddi bilgi, araştırma ve mühendislik çalışması gerektiren bir iş. Ancak bizim ustalar bilgiye asla ve asla değer vermedikleri için birbirinden saçma uygulamalar gerçekleştirerek hem müşterilerini rezil ediyorlar, hemde kendilerini. Olanda araçlara oluyor tabi. Bu süreçte yaşanan gereksiz yakıt tüketimi ve artan tamir bakım masraflarıda cabası. Oysa doğru uygulamalarda LPG nin zararı olmadığı gibi, hem hava kirliliğine hemde aracın bakım masraflarına pozitif anlamda katkısı sözkonusu. Çünkü LPG kurumsuz bir yakıt. Sübaplarınızın kurum kaplama riski yok. Zaten gaz halinde enjekte edildiği için patlamanın başlaması için daha güçlü bujilere ve daha yüksek ateşleme akımlarınada ihtiyacınız yok. Ve pek tabiiki kurumlanma olmadığı için buji ömrünüzde uzuyor. Daha sayılabilinecek birçok şey var. Ama en önemlisi doğru montaj ve doğru ayar.

Wolf1965
10/06/2008, 16:59
LPG kullanan arkadaşlar,lpg ile yaptığınız km'ler artıyor memnuniyetler devam ediyor değil mi..? Taktırma niyetinde olan benim gibiler için sizlerin tecrübeleri önemli,bu topiği ihmal etmiyelim...

TunFeB
10/06/2008, 20:30
çok şükür sorunsuz devam lpg ye. gerçi bu ara zam geldi morallerimiz bozuldu biraz

CesSpOoL
27/06/2008, 08:41
Tuncay msn e ekledim seni yorumlarını okuduktan sonra lpg ile ilgili sorularım olucak. Ama ayrıca burada da sorayım, benim yol bilgisayarı verilerine göre 100 km de 6,8 litre yakıyorum bu da 23,1Ykr yapıyor ki ben 250 den aşağı olmadığına eminim gerçekte.. LPG takmaya karar verdim gibi 13 kuruşları felan okuduktan sonra ve çekiş kaybı olmadığını söylediğiniz için daha çok aklıma yattı..

Şimdi tek sorun kaldı Hangi marka LPG sistemini kime montajlatmalıyım.. Okuduğum kadarıyla lpg sistemlerinde sistemden önemli olan şey montaj kalitesiymiş.. kime güvenebilirim ? İstanbuldayım ama izmit adapazarı vs bi yerde de yaptırabilirim net bi isim olursa

tempesty
27/06/2008, 14:49
7.000 kmdir lpg kullanıyorum allaha şükür hiçbir sorun sıkıntım yok marka-montaj çok önemli arkadaşlar..En son km.de 15,7 ykr hesapladım şehiriçinde..

TunFeB
27/06/2008, 22:38
Tuncay msn e ekledim seni yorumlarını okuduktan sonra lpg ile ilgili sorularım olucak. Ama ayrıca burada da sorayım, benim yol bilgisayarı verilerine göre 100 km de 6,8 litre yakıyorum bu da 23,1Ykr yapıyor ki ben 250 den aşağı olmadığına eminim gerçekte.. LPG takmaya karar verdim gibi 13 kuruşları felan okuduktan sonra ve çekiş kaybı olmadığını söylediğiniz için daha çok aklıma yattı..

Şimdi tek sorun kaldı Hangi marka LPG sistemini kime montajlatmalıyım.. Okuduğum kadarıyla lpg sistemlerinde sistemden önemli olan şey montaj kalitesiymiş.. kime güvenebilirim ? İstanbuldayım ama izmit adapazarı vs bi yerde de yaptırabilirim net bi isim olursa

okan selam. msn adresimi forumda güncellememişim. yeni adresim tuncay06fb@windows.com. seninde dediğin gibi lpg olayında malzeme kalitesi kadar montajda önemli.
lpg taktırmadan önce bende çok araştırdım. önce taktırıp taktırmama arasında gidip geldim. taktırmaya ikna olduktan sonrada işin zor kısmı hangi marka ve nerede taktıracağımdı. internette baya bi araştırdıktan sonra eski bi dostumun brc nin karadeniz bölge sorumluluğu olduğunu öğrendim ve irtibata geçtim. onun tavsiyesi ve fiatın orjinalindede brc kullandığını öğrendikten sonra brc ye karar verdim. 2a mühendislik forumundan araştırdım ve sounda ankarada mocan otogaza taktırdım lpgyi. ben gayette memnunum ama yanılmıyosam bora abi orayla ilgili sorun yaşadı. ama sanırım onun sorunu bayiyleydi. benim tavsiye brc olacaktır. montaj içinde 2a mühendislikğin yekili bi servisi. sitelerinden gerekli bilgiyi alabilirsin....

ugurozer
28/06/2008, 00:02
lpg ler 15 dizeller 20 ykr civarı sanırım benzinlerde 25 civarı suan lpg dizellere 5 benzinlilere 10 ykr avantaj saglıyor bakalım ilerleyen gunlerde ne olacak? :)

xmann
07/07/2008, 23:42
Arkadaşlar Lpg taktırmaya karar verdim.Ama en büyük sorun marka seçimi oldu.Brc de karar kıldım.Şimdi Ankara'da Brc taktırıpta memnun kalan arkadaşlardan yardım istiyorum.Nereyi ve hangi ustayı tavsiye edersiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

tolgaank88
08/07/2008, 09:37
88 oto sanayi inde brc nin yetkili servisi var,mocan dı galiba adı,orda taktırabilirsin...forumda orda taktıran olmuştur belki,bilgilendirirler sizi...

isoRc
10/07/2008, 15:00
t-jet 120 hp lere lpg olurmu? olursa 90 hp lik dizelmi yakıt konusunda ekonomik olur yoksa 120 hp lik lpgli t-jet mi?

thrust
23/07/2008, 10:44
7.000 kmdir lpg kullanıyorum allaha şükür hiçbir sorun sıkıntım yok marka-montaj çok önemli arkadaşlar..En son km.de 15,7 ykr hesapladım şehiriçinde..

bora rolantideki devir değişmesi problemini araştırdınmı veya hallettinmi? Çünkü sıralı sistem lpg kullananlarda sık karşılaştığım bir sorun. Ayrıca eski aracımda bende aynı sorunu yaşamıştım ve çare bulamamışlardı.

pdr42
23/07/2008, 18:27
suana kadar problem yok hep soyluyorum en iyisi usta işi yani hangi amrkayı takarsan tak bende atiker var abimde tartraini arkadasta zavolii yani her markadan kullancıı var forumdada da var arkadaslar ustanı iyisi ise problem yok 25 bin kmdir kullanıyorum arkadaslar

ugurozer
23/07/2008, 19:19
t-jet 120 hp lere lpg olurmu? olursa 90 hp lik dizelmi yakıt konusunda ekonomik olur yoksa 120 hp lik lpgli t-jet mi?

120 hp lik lpgli arac.

AGUS
23/07/2008, 20:56

izmirli balck cat abimizin gp de lpg li ve ayriyetten aracta ''blow off'' da var sana en çok yardımcı olacakak uyemiz :) ve kıskanarak soyluyorum abımızın gp si harika :)

ZaMBroTTa_1903
23/07/2008, 21:33
Blackcat benim kuzen o araba degil , senin dedigin blackpunto (tuna abinin) arabası...

AGUS
24/07/2008, 20:35
Blackcat benim kuzen o araba degil , senin dedigin blackpunto (tuna abinin) arabası... evet haklısın sory ozaman tuna abinin adını hatırlamayınca..... :)

isoRc
31/07/2008, 07:55
özelden msj atıcaz o zaman tuna abiye oda bayadır foruma girmiyor diye duymuştum girerse görüşürüz. saolun.

byasin
08/08/2008, 13:46
Arkadaşlar merhaba gp 1.4 fire var bnde tüp taktırmak istiyorum sizce bagaj çok mu küçülür kullanan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum

EPKAH
08/08/2008, 13:54
simit taktırmanı tavsiye ederim stepne yerine. başka türlü bagaj zaten küçük iyice küçülür.

byasin
08/08/2008, 14:00
peki simit onaylanıyo mu yasak değil mi yani?

toggykaya
08/08/2008, 16:36
ben küçük tip tüp taktırdım.. bagaj gerçekten küçülüyor.. ama en azından stepneyi nereye koycam sorunu yok.. simit taktırıp pişman olan çok arkadaşım var.. iyi düşün derim ben

byasin
08/08/2008, 16:38
ewet haklısınız bende öyle yaptırmayı düşünüyorum acaba resim koyma imkanınız var mı?

EPKAH
08/08/2008, 22:27
simit yasak değil onaylanıyor. ben eski arabama simit taktırmıştım hiç de pişman olmadım stepneyi de çıkardım koydum bi kenara zaten şimdiye kadar hiç de lazım olmadı bana 12 yıldır araba kullanırım daha bir tane stepneyi söküp de takmışlığım yok. sattığım arabaların stepneleri hep sıfır kilometre yol yaptı yani. gp lerin bagajları zaten ufacık bide depo koyarsak bagajı toptan iptal etmiş oluruz bence. seçim senin.

tolgaank88
08/08/2008, 23:01
ama stepne nin bagajda bulunması guven veriyor insana...benim şahsi gorusum mutlaka araçta stepne bulunmalı bi şekilde...çünkü bi an lastik patlarsa ve stepneniz yoksa işin içinde çıkılmaz durumlar oluşabilir...
bildiğim kadarıyla küçük lastikler var adını bilmiyorum,bisiklet lastiği gibi...yaklaşık 50-60 km goturur teker patladıgında.stepne yi çıkartırsanız bagajda az yer kaplayacak bu tekeri alabilirsiniz...

EPKAH
08/08/2008, 23:17
tabiki doğru lastiğin hiç patlamaması, hiç patlamayacak anlamına gelmez. tercih taktıracak olan arkadaşın. ama ben bugün taktıracak olsam simit taktırırdım. dolum yerini de gizli yaptırırdım yani tamponun altına. ilk bakışta farkedilmesin diye. malum lpg li araçlara pek iyi gözle bakılmıyor.

tolgaank88
08/08/2008, 23:22
evt simit en mantıklısı bu işte,bizde wv bora marka aracımıza simit taktırmıştık,ardınanda bu bahsettiğim tekerden almıştık...ha tekeri kullandık mı hiç:hayır :D

AGUS
09/08/2008, 00:27
benim gp de simit var hiç bir sorunum yok hiç problem yaşamadım bencede simit tak rahat edersin...

byasin
09/08/2008, 08:30
Çok teşekkürler yorumlarınız için peki maliyet ne oluyor veya önerdğiniz bi marka?

toggykaya
09/08/2008, 17:05
ben voltran taktırdım 1000 ytl 10 taksit.. arabalara koyulan airbag belki hiç patlamaz.. ama orda olması insana güven veriyor... stepn lastikte öyle.. ;) bir kere ihtiyacın olur..orda yoksa gerçektn büyük problem..

byasin
09/08/2008, 18:35
ben voltran taktırdım 1000 ytl 10 taksit.. arabalara koyulan airbag belki hiç patlamaz.. ama orda olması insana güven veriyor... stepn lastikte öyle.. ;) bir kere ihtiyacın olur..orda yoksa gerçektn büyük problem..

Ewet çok haklısınız bende aynen öyLe düşünüyorum;)

AGUS
09/08/2008, 20:30
Çok teşekkürler yorumlarınız için peki maliyet ne oluyor veya önerdğiniz bi marka?
valla ben zavolli takdırdım benzinlimi yoksa lpg li mi belli değil ne performans nede ses harika piyasanın en iyisi bana maliyeti 1.400.00 ylt mal oldu 10 taksit..

ilker
09/08/2008, 22:01
arkadaşlar bendeki 1.4 8v 100 kmde 6.4 lt yakıyor yani 22 ytl
paliom vardı lpgli oda 1.4 motordu 100 kmde 10-11 lt yakardı yani 18-20 ytl

yahu 100 kmde sadece 2-4 ytl daha ucuz olacak diye güzelim motora birsürü ıvır zıvır taktırarak hassas elektronik parçaları alıcıları hasarlamaya değer mi?
üstelik lpg için çekilen su hortumunun yırtılması sonucu paliomun motorunuda yedim üstüne üstlük. taktırırsanız tüm hortumları 2 yılda bir yenilemeyi unutmayın benden uyarması.

AGUS
09/08/2008, 22:17
arkadaşlar bendeki 1.4 8v 100 kmde 6.4 lt yakıyor yani 22 ytl
paliom vardı lpgli oda 1.4 motordu 100 kmde 10-11 lt yakardı yani 18-20 ytl

yahu 100 kmde sadece 2-4 ytl daha ucuz olacak diye güzelim motora birsürü ıvır zıvır taktırarak hassas elektronik parçaları alıcıları hasarlamaya değer mi?
üstelik lpg için çekilen su hortumunun yırtılması sonucu paliomun motorunuda yedim üstüne üstlük. taktırırsanız tüm hortumları 2 yılda bir yenilemeyi unutmayın benden uyarması.
benim aracım şu an 100/150 bin lira yakıyor eski tl.. değer mi bence değer nedenmi ben km yapıyorum aracımda hergün en aşşa 40 km toplama vurunca iyi para yapıyor ki şu an benim işe gidip gelmem nerdeyse bir otobüs parası kadar su hortumuna gelince evet haklısın nasıl yeni araba aldınmı senesini km sini geçirmiyon servise bakımını yaptırıyon lpg de aynı km si senesi var yırtılan hortum içinde şunu diyebilirim ucuza kaçıp o marka bu marka taktırıp işçilik zayıf oldumu eee normal böyle şeylerin olması haksızmıyım ? bir arkadaşım atiker taktırmıştı arabasına aynı anda ben zavolli takdırdım tam 350 ytl fazla verdim o lpg servisinden çıkamadı bense bakımdan bakıma..... ucuz etin yağnisi işte anlayacağınız normal bence.....

saygılar

pdr42
10/08/2008, 00:11
bende atiker var cok memnunmum simit taktırmadım stepne sonucta lazım

krakercocuk
10/08/2008, 01:54
ben daha once atıker kullandım sımdıde zavolı kullanıorm ıkısıde sımıt tank, herhangı bır problem yasamadım ıkısındede gayet guzel ama zavo daha ıyı tabı bana 1200 ytl ye mal oldu:)

TunFeB
10/08/2008, 12:13
benim aracımda da brc var. simit tank taktırdım. şehir dışı seyahate çıkadıkça stepneyi taşımıyorum. onun yerini lastiği hem onaran hemde lastiği şişiren tüplerden taşıyorum. geçenlerde kullandım vegerçekten mükemmel bir ürün. üstelik 1 lastik için kullanılan 1 tüp 10 ytl....

pdr42
10/08/2008, 13:53
bence stepneden vazgecme .. atikeride incele derim yerli malı diye uzak duruyor kimisi ama ben 25 bin kmdir sorunsuz biniyorum her zmaan demişimdir hangi markayı tatktırısan taktır onemli olan ustalık. forumlarda brc kullanıcısının sikayetide var atiker kullanıcısının.da her markadan muhakkak sikayet var ama bu markadan kaynaklı deil hep usta kaynaklı ..

ozmet
10/08/2008, 22:07
-simit tank taktırıp şehir içinde stepneyi eve koymak; ki şehir içinde zaten bagajı yoğun kullanmayız
-şehir dışına çıkarken stepneyi arabaya almak; ki mutlaka almalıyız, yolların durumu malum,
- gel sen en iyisi 32 yada 40 lt lik bagaj içi tank al, sol tarafa koy, stepnenin kapladığı alandan daha az yer kapladığını göreceksin
marka konusunda ise; malesef ithal taktıran arkadaşlar atikerin devamlı bozulacağını düşünürler; ama durum kesinlikle öyle değil, her markadan şikayet çok, kaldı ki atiker kullanıcısı bariz miktarda fazla, bu durum da şikayet sayısını göreceli olarak artırır ama yüzde olarak artırmaz.
sonuç;
simit tank; stepne bagajda iken kötü bir görüntü olması sebebiyle daha az tercih edilmeye başlamıştır.

atiker; ucuzluğu ve iyi sonuç vermesi sebebiyle daha çok tercih edilmektedir, ama atiker takan ustalar dahi italyan firmalarının daha üstün olduğunu söylemektedir.

thrust
10/08/2008, 22:18
ya ben sırf bu garanti olayına takıldığım için taktıramıyorum lpg yi. hangi servisi aradıysam adamlar yok araban komple garanti dışı kalır tofaştan kesin talimat var diyolar. birazda benzin fiyatlarının düşüşe geçmesi caydırdı beni.

krakercocuk
11/08/2008, 21:21
ya ben sırf bu garanti olayına takıldığım için taktıramıyorum lpg yi. hangi servisi aradıysam adamlar yok araban komple garanti dışı kalır tofaştan kesin talimat var diyolar. birazda benzin fiyatlarının düşüşe geçmesi caydırdı beni.

fiyat düşmelerine aldanmayın bence yakında tekrar yukselıcek...ayrıca tekrar soluyorum total ve shell den almayın derım:realmad: faiş fiyatlarda ve pazar payını kızıştırmada bu iki firma başı cekiyor

byasin
14/08/2008, 20:50
Yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar...

mert
09/02/2009, 20:45
Arkadaşlar selam

Benim 3 aracım olmasına rağmen hıç tüp taktırmadım hiç de binmedım tüplü araca aracımın şu an ki yakıtı çok zoruma gidiyor 8-9lt ortalaması. Bundan dolayı tüp taktırmak ıstıyorum ama, diyorum ki aracım garantiden çıkmasın hemde tuplu olsun. O gün aracın kitapçığını incelerken tüp mührünü gördüm servise sordum tam bilgi alamadım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Hangi marka fiyat nedir? :hotornot:

TunFeB
09/02/2009, 22:05
tüp mührü? anlayamadım ben....

onurcan
09/02/2009, 23:39
mert geçen yıl mersin boranlar serviste lpg takıyorlardı garanti ölmüyordu sanırsam bazı fiat servisleri takıyor ama bana fiatı cok yüksek gelmişti araştır servisleri..

ABNEW
10/02/2009, 16:38
Arkadaşlar,

Benzinli Gp Sahiplerinin önemli bir kısmı yakıt tüketim avantajı nedeniyle lpg sistemlerine geçmekte.Dolayısıyla bu sistemlerin montajı, maliyeti, fayda ve zararları ile ilgili bilgiler alınmak istenmektedir ve bu nedenle çeşitli başlıklar açılmıştır ve açılmaktadır.Bu başlıklara daha kolay ulaşım için motor çeşidine göre (Fire, Starjet ve T-jet) lpg sistemleri genel başlığı oluşturduk.Sahip olduğunuz benzinli motor seçeneğine göre ilgili başlıklara gözatarak daha kısa sürede ve ayrıntılı olarak aradığınızı bulabilirsiniz...

mert
10/02/2009, 17:14
mersini aradım antep dedı bana antepde dıyorkı ben takımıyorum?

sorum su aracıma lpg taktıracagım ama garantıısı yanmadan nasıl olur ve hangı marka ve performans nasıl?

femoli
10/02/2009, 17:53
Arda fire için çok konuşulan bir konu vardı aslında onun başlığını değiştirsen daha iyi olur çünkü orda tartışma baya iyidi..

ABNEW
10/02/2009, 18:00
Mehmet, onu aradım zaten de bulamadım.Diğer arkadaşlar da bakacaklar.Ben eski konuları bu 3 başlığa taşıdım ama sadece fire kaldı... :)

TunFeB
10/02/2009, 18:33
ben fire motorlu puntomu brc my07 taktırmıştım. çokta iyi verim aldım. ama forumda nerdeyse her marka kullanan var. garanti konusuna gelince. benim bildiğim kadarıyla motorda lpg ile alakalı parçalar haricinde diğer parçaların garantisi devam ediyor....

mert
10/02/2009, 21:30
yaa arkadaşlar ben hıç garantısınden çıkmasın ıstıyorum
ondan dolayıda tam bılgı verırsenız sevınırım:)

TunFeB
10/02/2009, 21:41
yaa arkadaşlar ben hıç garantısınden çıkmasın ıstıyorum
ondan dolayıda tam bılgı verırsenız sevınırım:)

o iş zor biraz....

microab
10/02/2009, 22:54
O uzunca tartışılan konuyu buraya taşıyarak ekledim arkadaşlar,

bilgiye ulaşmak için bu konu baştan itibaren okunursa faydalı olacaktır...

pdr42
15/02/2009, 22:14
eger bir değişme olmadıysa arac garantiden cıkıyor. servisler musteri kaybetmemek ugruna goz yumuyorlar duzenli servis bakımını yaptırırsan sorun olmuyor. garantiden işlemlerini yaptırabiliyorsun. fakat motorda bir arıza oldugunda lpg kaynaklı bir arıza oldgunda asıl ozaman bu göz yumma olayı olurmu olmazmı bilemiyorum. işte ozamana garanti basını agrıtabilir

adilll
28/02/2009, 14:54
merhaba ben sıfır punto aldım lpg taktırmak istiyorum ankara kartaşa sordum garantisi gidiyor dediler garanti iptal olmadan hangi servisler takıyor bu lpg yi tşkr ederim...

attserkan
03/03/2009, 23:13
herkese ii akşamalr arkadaşlar size bişey sormak istiyorum eğer araca lpg taktırırsak yol bilgisayarı depo bilgilerini yine vericekmi yani benzin deolduğu gibi lpg taktıran arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirm:)

pdr42
04/03/2009, 00:08
bilgisayar depo bilgisini elbette verecek ama benzin deposununkini verecek zaten degisen bişey yok ekstra araca lpg takılmıs oluyo lpg deposunuda kendi gostergesi var oradan takip edebilrsin . tabi yol bilgisayrı icindeki lpg ile kac km gidersin onu hesaplar diye beklemezzsin umarım:)

şu garanti olayınıada noktayı koyalım arkadaslar fabrika onay vermiyordu ben taktırıken eger degisen birsey yoksa ki yoktu gecende konusuldu. gp ye lpg motor garantisinii bitiriyor .. yada lpgnin ilgili oldugu her parcanını garantisi bitiyor ornegin alternatorun bitmez..

attserkan
05/03/2009, 09:05
teşşekürler mustafa çok saol biraz düşündüm de haklısın:)

azenn
09/03/2009, 20:20
BENDE lpg taktırdım bugün ATİKER-900ytl:D İŞÇİLİK İYİ BAKICAZ NE YAKICAK:d

İLGİNÇ OLANI SİMİD MODELİ takıldı isneptenin yerine takıldı teker boşta kaldı:D görünmüyor bence bu daha iyi,benimkinin litre hacmi 40 hayırlı olsun bana:D

drama
10/03/2009, 11:24
Doğru hayırlı olsun sana. :bye10000:

Nerede taktırdın, taksit var mı?

adilll
21/03/2009, 19:29
arkadaşlar ankarada lpg taktıracağım nere war ben yabancyım fazla bilmiyorum brc düşünüyorum yada sorun yaşamıyacağım başka bir marka nerde taktırabilirim...

TunFeB
22/03/2009, 18:13
brc tavsiye ederim. 2a bayilerine bakabilirsinz....

adilll
22/03/2009, 22:16
firma ismi verebilirmisin

pdr42
22/03/2009, 22:30
atiker tavsiye ederim hem ucuz hem yerli hem kaliteli

TunFeB
23/03/2009, 08:27
mavi denizler ya da mocan....

goldumut
23/03/2009, 10:22
ben steffanellı takdırdım cok memnunum bır sene oldu

batuhann80
23/03/2009, 10:31
lpg sisteminde TELEFLEX markayı öneririm...ve tek gecerim...

adilll
23/03/2009, 15:37
peki teleflex fiyatları ne civarda?

batuhann80
23/03/2009, 15:52
biraz pahalı arkadasım teleflex ve prins marka sistemler...
örnek verirsem 2500 civarı olmalı ama net bir cevap için netten aratıp ankara bayisini bulup ona göre daha dogru fiyat alabilirsiniz...
bunlardan sonra kaliteli olarak brc ve lovato gelir...

adilll
23/03/2009, 16:00
bu gidişle brc taktırcam galiba yaldızlar otomotiv ve mavi denizler ikiside brc bayi hangisine taktırsam diye gidip geliyorum fikri olan varmı?

TunFeB
23/03/2009, 17:43
Prins' i peşin 1000 Euro olarak düşünün. Yanılmıyosam aylıkta 1,60 faizle taksit yapıyolar. Ama fire motor için bu kadarına gerek yok bence. Atiker ve BRC talebinizi karşılayacaktır ve sakin kullanımda yakıt değerlerine inanamayacağınızı garanti ederim. BRC için 2 isim vermişsiniz. Benim bildiğime göre Ankara ana bayisi Mavi Denizler. BRC LPG Otogaz - LPG Dönüşüm Sistemleri. BRC Türkiye Distribütörü (https://www.2a-lpg.com) adresindeki foruma üye olup iki bayi hakkında da yeterli bilgiyi alabilirsiniz.

adilll
23/03/2009, 19:02
tuncay kardeşim 2 saat önce fiat ankara otoya gittim oranın lpg takma yetkisi varmış ama garantide yine sorun oluyomuş brc takıyolar ordakiler taktırmamı hiç tavsiye etmediklerini söylediler ne için hala anlamaş değilim...

adilll
23/03/2009, 20:00
arkadaşlar lpg de sorun yaşayan varmı arıza ışığı fln yanıyormu?

TunFeB
23/03/2009, 20:13
tuncay kardeşim 2 saat önce fiat ankara otoya gittim oranın lpg takma yetkisi varmış ama garantide yine sorun oluyomuş brc takıyolar ordakiler taktırmamı hiç tavsiye etmediklerini söylediler ne için hala anlamaş değilim...

Zaten servisler takmıyolar bildiğim kadarıyla. Fabrikanın önermediğini söylüyolar. Benim ilk aracım Fire motordu BRC MY07 taktım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Tek sorun depo göstergesi ile ilgili oldu, o da zaten her LPG' de oluyor. Yeni aracım STARJET motor. Çekinerekte olsa LBRC MY07 taktırdım. Şu an çok şükür bir problemim yok. Şehir içi km' de 0,131 YTL tüketim değerim. Motor arıza ışığım hiç yanmadı çok şükür ve yanan Punto' da duymadım....

adilll
23/03/2009, 20:56
nerde taktırdın sen

pdr42
23/03/2009, 21:12
lpg de hep diyoruz onemli olan marka dan ziyade ustalık .. eger ustası iyi degilse prins olsa ne fayda.. taktıracagınız ustayı belirledikten sonra markayı belirleyin. arıza ısıgı ilk taktırdıgımda yanmıstı sonra sonduruldu. daha sonra araısra yandıgı oluyor 2 defa yanmıstı bir dahada yanmadı arkadaslar. o cok sorun degil cin malı bi aletle hemen sonduruyorlar sıkıntı yok.

adilll
23/03/2009, 21:35
benimde demek istediğim sorun yaşamıyacağımız bi yerde taktırmak istiyorum iyi bi yer varsa ordan taktıralım ben pek bilmiyorum

pdr42
23/03/2009, 21:45
ankaralı arkadaslar yardımcı olabilir sanırım. ama gecenlerde beni yozgattan bi arkadas aradı konyaya lpg taktırmaya gelecem yardımcı olurmusn diye yardımcı oldum konyada atiker taktırdı gitti. forumdan bulmus:)

bluEyes
29/03/2009, 01:55
ben 3gün önce aracıma fiat bayisinden lpg taktırdım motor garantisinin gecerliliğini kaybettiğini duymuştum ve imzalı kagıt istedim ancak bana buna gerek olmadıgını 1 Hafta önce puntolara lpg takma yetkilerinin geldiğini garanti kapsamında tuttuklarını söylediler. bilginize

badboy1980
29/03/2009, 02:15
ben 3gün önce aracıma fiat bayisinden lpg taktırdım motor garantisinin gecerliliğini kaybettiğini duymuştum ve imzalı kagıt istedim ancak bana buna gerek olmadıgını 1 Hafta önce puntolara lpg takma yetkilerinin geldiğini garanti kapsamında tuttuklarını söylediler. bilginize

Ne kadara ve hangi marka taktırdınız. Ben de düşünüyorum ama kararsızım. Bu işlem için aracın sökülen parçaları oldu mu?

TunFeB
29/03/2009, 11:04
Eğer bu doğruysa Fiat' ın en büyük dengesizliği olacak....

Anakha
29/03/2009, 15:39

BluEyes arkadaşım merhabalar. Arabanı hangi servisten aldığını ve telefon numaralarını verebilir misin? Geçen hafta ben de yeni GP 1.4 FIRE Active aldım ve 5 sene garantili. Tüp taktırmayı çok düşünüyorum ama 5 sene garantiyi de yok etmek istemiyordum. Eğer söylediklerin burada da geçerliyse biran önce buradaki servise uğramayı düşünüyorum. Ruhsat falan çıkmadan halletmek için. Teşekkürler.

bluEyes
29/03/2009, 19:12
Arkadslar şaşmazda Üstün otodan taktırdım Ankara'da bende garanti kaybolmasın diye taktırmak istememiştim ama bunun cıktıgını öğrendim istersen orayla birde siz konusun zaten fiat tek marka takıyo BRC simit depo 45litrelik 1500tl ye takıyolar

Ne kadara ve hangi marka taktırdınız. Ben de düşünüyorum ama kararsızım. Bu işlem için aracın sökülen parçaları oldu mu?
BRC marka tek marka var zaten performansında pek bi kayıp yok ama bu şimdiden belli olmaz sonucta motor ilk kez lpg görüyo..tamponuda delmiyolar asagıda duruyo ve görünmüyo sadece istetmeyi cıkarıyolar ama dier baglantıları ayrıntılı olarak bilemiyorum ;)

taksitli fiyatı da 1600 ben parasını ayırmıstım pesin taktırdım 1500e

adilll
30/03/2009, 18:52
kardeş eminsin demi ben 2 haftadır fln araştırıyorum inş. dediğin garanti olayı olmuştur yarın gidip konuşalım sırf garanti yüzünden vazgeçmiştim lpg den

Anakha
30/03/2009, 22:10
Bu yazıdan sonra dün Birmot'a mesaj çektim arkadaşlar. Olay şu şekilde:
Bazı Birmot yetkili satıcılarında LPG takma ruhsatı ve onayları varmış ve bu bayiler garantiyi bozmadan LPG takıyorlar. Ben de arabayı İzmir Birmot'tan aldım ve orada LPG takma ruhsatı yokmuş ve anlaştıkları da bir merkez yokmuş. Mecburen benzinli aldık. Ama daha sonradan (Özellikle vize zamanı yaklaşınca) yakın çevremde takan başka bir yer var mı diye araştırıp taktırmayı düşünüyorum olmadı Ankara yapıcaz artık. Üniversiteden mezun olduğumdan beri gitmiyordum. Ziyaret etmiş oluruz.

adilll
30/03/2009, 22:39
bu ruhsat ankaradaki fiat servislerinde var ama sorun grande puntoya lpg takıldığında garanti dışı kalıyormu onu öğrenmek lazım 1 hafta önce sordum garanti dışı dediler blueyes arkadaş yaptırmış tekrar sorcam bende

bluEyes
30/03/2009, 22:49
benim ilk arastırdıgımda bende garanti olmadıgını duydum ve vazgecmiştim ama daha sonra üstün otoyla görüstüm en azıdan ordan imzalı i kagıt alabilirsem taktırayım diye ancak bi kaç hafta önce bu yetkinin kendilerine geldiğini van'da ki servise dahai gittiğimde garanti dışı olmadıgını ögrendim...cevrenizdeki servislerle yinede sizde görüsün kafanızda soru işareti kalmasın ;)

adilll
31/03/2009, 14:05
bugün görüştüm arkadaşlar linea ya lpg olayı çözülmüş garantiden çıkmıyor. birmota sordum punto hala aynı ama üstün otoya gittim onlar takıyorlar ama tamamen bi sorun olursa onlar ilgileniyor lineanın çıktığına göre puntoda yakındır çıkması

bluEyes
01/04/2009, 23:16
ben bu işi cözemedim bana bilgisayara bunu girdiklerini ve istersem vanda bi servise gitsem bakmak zorunda olduklarını söylediler...Bunlar hic biseyi net olarak söyleyemezler mi yaa cidden sıkıntı var bu konuda..oğuz arakdsımızada birmot yetki verdiklerini söylemişler :S ayrıca beni üstün otodan aradılar ve merkezdende arayabilirler lpg ile ilgili nasıl memnunmusunuz gibi sorular sordular..

egemavera
05/04/2009, 22:43
garanti süresi dolmamış aracıma lpg takdırsam garantisi sona erermi? BRC ile fiatın anlaşması olduğuna dair bir duyum aldım aslını bilen arkadaaş varmı?

ABNEW
05/04/2009, 23:41
Serkan, GP ların garantisi (motor) lpg takılmasıyla kural olarak sona eriyor ama bazı servisler (lpg uygulaması yapan) garanti süresini devam ettirebiliyorlar...

egemavera
06/04/2009, 18:57
arkadaşalar ben bu konuyu kurcaladım bayi lpg olayının birkaç haftaya belli olacağını olması durumunda garantinin bozlumayacağını söyledi. fakat çağrı merkezi ile yapmış olduğum görüşmede GP için bu uygulamanın şimdilik söz konusu olmadığı söylendi. gerçi çağrı merkezindekilere her konuda bir şeyler empoze edilmiş onu söyleyip duruyorlar. muhtemelen 3 haftaya kadar bu olay tamamen netlik kazanacak gibi geliyor bana.

elvis
08/04/2009, 11:56
arkadaşlar mrb bu konuyla ilgili yazışma tarihleri baya eski 2008 model 1.4 fire active 77hp puntom var lpg serviste brc marka 1750 ytl garanti kapsamında kalır diyolar dışarda taktırılsa 1400 ytl ama garanti dışı kalır diyor servis tekelleşme yolunda gibi geldi bana ayrıc lpg taktıranlardan performans ve yakıt tüketimi için ne düşündüklerini merak ediyorum bagaj kullanımı iptal oluyor.bu arada erzurumda yaşıyorum kışın lpg kullanım şartları ve kısa mesafede avantaj ve dezavantajları konusunda yardımlarınız bekliyorum cevap veren arklara şimdiden teşekkürler.

şekerlioğlu
08/04/2009, 19:49
performans ve yakıt tüketimi için ne düşündüklerini merak ediyorum bagaj kullanımı iptal oluyor.bu arada erzurumda yaşıyorum kışın lpg kullanım şartları ve kısa mesafede avantaj ve dezavantajları

1)araç tam yüklü olarak yokuşlarda çekiş problemi yaşayabilirsin.bunun haricinde,perfonmans olarak pek bir sorun yaşamazsın.

2)lpg'de yakıt tüketimin artacaktır,lpg'nin avantajı az yakmasında değil,fiyatının ucuz olmasıdır.

3)stepne bölümüne,simit depo taktırırsan bagaj sorunun olmaz.ama stepneyi naparsın bilmiyorum.(acil durumlar için,lastik tamir edici bulundurursan,stepneyede gerek kalmaz.)

4.lpg'li araçlarda ilk çalışma,benzinle olur.bu nedenle ilk çalıştırmada(ayarlar düzgün yapılmışsa)sorun olmaz.devamlı kısa mesafede kullanacaksan,özellikle kışın aracın lpg'ye geçmesi için gereken ısıya ulaşana kadar gideceğin yere varmış olursun,ve lpg'nin pek bir avantajını göremezsin.

pdr42
11/04/2009, 23:37
arkadaşlar bendegp ye ilk lpg taktıracagımda garantisi biter demelerine ragmen taktrıdım. ama bugune kadar garantiden birçok işlem yaptırdım en son yaptırdıgım ise direksiyonun degismesi idi ustelik uzatılmıs garantiden yaptırdım. dolayısıyla size fiat gararnti biter diyecektir. bence aldırmayın neden derseniz garanti bitme durumu sadece lpg uygulanan bolgelerde soz konusu olabilr. bu bir riskmidir evet risktir. riske degermi bana gore deger. ama tabi garantiden yapıyorlsarsa elbette fiat servisine yaptırın ama bakın bireysel olarak servisin verdigi garantiyede aldanmayın neder derseniz herhangi proble oldugunda ornek 2 milyarlık bir parca garantiden degisme soz konusu oldugunda gorelim bakalım o servisi değiştriiyormu. tabi bu iki milyarlık parca lpgden dolayı arıza vermiş olacak
her neyse arkadaslar sunu belritiyim ben gecen sızdırmazlık aldım. benm lpg dolumm agzı benzin depo girişnde idi adamlar ona izin vermiyorlar haberiniz olsun alta aldırdık
bu arada guncel değerler veriyim
75 tl lik gaz ile 530 km yol yaptım 300 km uzun yol 230 sehirci kısa mesafeler
bu arada fgazın litresi burada 1,65

chn73
15/04/2009, 15:40
bugun servisle gorustum.fiat serviste brc my07 marka lpg sistemini 10 taksit 1650 ye takıyorlar.sanayide ise atiker marka lpg sistemini ise 990 ytl ye 10 taksitle takıyorlar.sizce mantıklı olan hangisi.750 ytl fazladan para vermeye değer mi.bu arada aracımın garantisi bitti.fikirlerinizi bekliyorum.

şekerlioğlu
15/04/2009, 18:40
sayın cihangir,aslında bu sizin vermeniz gereken bir karar.
aracınızın garantisini uzatmayı düşünmüyorsanız,serviste taktırmanın bir avantajı olmaz diye düşünüyorum.(siz yinede servisle konuşarak,size ne vadettiğini öğrenin derim)dışarıda taktırmanız durumunda ise,işini doğru yapan,bir montaj servisi
bulmanız gerekecek.lpg sistemlerin montajı fazlası ile hassasiyet gerektiren bir konu.gelişigüzel bir yerde yapılacak montaj,sonradan başınızı ağrıtabilir.

bluEyes
17/04/2009, 04:15
pdr42 sehir icinde iki kez ölcme sansım oldu kmde 146 ile 155 yaktı ama hep sehir ici...bu degerler

pdr42
28/04/2009, 23:32
pdr42 sehir icinde iki kez ölcme sansım oldu kmde 146 ile 155 yaktı ama hep sehir ici...bu degerler
bu aralar bende olcmeye basladım en son olcumumde 130 lira cıktı yuzde 80 uzun yol geri kalanı sehirci idi. suan 40 liralık lpg ile 240 km gittim daha gidecek kırmızı da ama 20 daha gidecek gibi bitmesini bekliyorum ozaman yazarım yeni degerleri .
bu arada yukarıda arkadas atikermi brc mi diye soruyor bence atiker hem ucuz hem yerli hem kaliteli .. brc nin avantajını goremiyorum velevki az yaksa bile km de ne kadar fark olacak acaba aradaki 800 tl ye yakın miktarı ne kadar zamanda amorti edecek ki az yaktıgına dair elimizde bir veri yok.
yada soyle diyelim brc kmde 20 bin daha az yaksın
10 bin kmde 200 milyon eder oda 40 bin km sonra aynı hesaba gelir ki tekrar soyluyorum ikisininde birbirinden farkı oldugunu soyleyen bir veride yok ben aynı yaktıklarını düşünüyorum

baris
03/05/2009, 16:15
merhaba arkadaşlar;
2008 temmuz ayında stilo aracıma brc kit taktırdım sivasta.
Sivasta ki fiat servisi garantiyi bozmadan hallediyor bu işi. yalnız benim zaman sıkıntım olduğundan dolayı brc yetkili servisinde taktırdım. 17500 km dir kullanıyorum ve memnunum. şehir içi km de 145-150 kr yakıyor. 1750 TL ye taktırmıştım ve parasını çıkardı gibi.
yalnız son zamanlarda egzoztan şıngırtılı bir ses gelmeye başladı. Egzoz ustasuna gösterdim katalitik konvertörün lpg den dolayı arızalı olabileceğini söyledi.
eğer öyleyse benzinden kazancımızı sanayiye veriyoruz demektir, bu durumda da fazla bir karı yok gibi görünüyor.

aytuga
03/05/2009, 23:39
Arkadaşlar Konuyu okudum tamamen, ama bu LPG sistemini taktıran 3-4 kişi var ve izlenimlerini paylaşmış, forumda kaç kişi var bilmiyorum ama, eğer konuyu açan arkadaş ilk mesaja kullanan arkadaşları ve markaları kullanım km yazarsa süper bilgilendirici olur sanırım, bende taktırmak istiyorum , ama gerçekten güvenemiyorum, çünkü hemen hemen hepsi sorun çıkarmış, ve daha fazla sorunlara gebe galiba...

aytuga
12/05/2009, 14:36
Arkadaşlar pek cevap alamadım,ama yine de izmir 2a da BRC sıralı sistem taktırdım 1650_TL 10 taksit, resimler aşağıda ,şimdilik bir sorun yok ,kullanımla ilgili ileride bilgi veririm...

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/11421-izmir-2a-muh-lpg-sistem.html

bluEyes
20/05/2009, 01:05
ben lpg taktıralı 2ay oldu serviste taktırdım hic bir sorunum yok 146ykr yakıyo devirli de kullandıgım soylenemez...bi sıkıntısıda olmadı 1.4 8V puntolar icin gerekli bence lpg benzinli olsa bu kadar atik kullanamazdım bu arabayı...

labtec
23/05/2009, 01:00
arkadaşlar detaylı bilgiye sahip olan biri 1.4 77bg fire motor için benzin ve brc gazda şehir içi ve dışı net ne yaktığını söyleyebilirmi.şimdiden teşekkürler...

bluEyes
23/05/2009, 01:25
arkadaşlar detaylı bilgiye sahip olan biri 1.4 77bg fire motor için benzin ve brc gazda şehir içi ve dışı net ne yaktığını söyleyebilirmi.şimdiden teşekkürler...
benzini net olarak ölcmedim ama 150ykr yakıyo lpg ile net olarak bende...

chn73
26/05/2009, 16:20
fivestar diye bir marka çıkmış ve bazı servisler 990 tl ye takıyor.bilgisi olan var mı.

aytuga
29/05/2009, 00:20
ewet arkadaşlar tüketimim belli oldu 3 depo da aynı, 100_tl benzin ile 450 km gidiyordu, 50_tl lik shell gas ile 400 km yol gitti 3 depodada, hesabını siz yapın artık.... kolay gelsin... brc gp 1.4 active 77 8v

cantekin
30/05/2009, 20:23
arkadaşlar aracım 2006 grande punto fire brc sıralı sistem takılı.aracım gazdada benzinde de rölantide titremeye başladı. servise götürdüm ve servis lpgden dolayı subapların uzadığını silindir kaağının zarar gördüğünü söylediler ve masrafım tam 1750 tl şimdiye kadar lpg den yaptığım tasarrufta böylece uçmuş odu.ustalar kesinlikle lpg den diyolar.aracı yaptıryorum ama bundan sonra lpg de kullanmakta kararsızım bidaha yaparsa diye korkuyorum.siz ne dersiniz lpg de kullanayımmı?söktüreyimmi bilemiyorum

Ah-MeT
30/05/2009, 20:31
arkadaşlar aracım 2006 grande punto fire brc sıralı sistem takılı.aracım gazdada benzinde de rölantide titremeye başladı. servise götürdüm ve servis lpgden dolayı subapların uzadığını silindir kaağının zarar gördüğünü söylediler ve masrafım tam 1750 tl şimdiye kadar lpg den yaptığım tasarrufta böylece uçmuş odu.ustalar kesinlikle lpg den diyolar.aracı yaptıryorum ama bundan sonra lpg de kullanmakta kararsızım bidaha yaparsa diye korkuyorum.siz ne dersiniz lpg de kullanayımmı?söktüreyimmi bilemiyorum

gecmiş olsun diyeyim oncelikle az bir masraf degil.

ben bişi merak ettim aracınız kaç KM ve kaç Km den beri Lpg kullanıyorsunuz?

vedatx
30/05/2009, 20:36
ekogaz lpg kullanıyorum. 18" Jant ile şehir içi (alsancak-konak-karsıyaka) 16kuruş
düz yolda (izmir-aydın otoyolu) 11-12 kuruş yakıyor. aracım 60.000 km de 25.000 kmden beri lpg kullanıyor. çok memnunum.

bu arada 60bin bakımından cıktıktan sonra araç rolantide titriyerek cıktı fakat 2 gün sonra buji kablolarındaki temassızlıktan kaynaklandıgını farkettik ve şuan düzeldi.

cantekin
30/05/2009, 20:47
aracım 53000 de 50000 km dir lpg kullanıyorum ve bundan sonra kullanmakta kararsızım

vedatx
30/05/2009, 21:07
geçmiş olsun. eğer lpg kaynaklı bir sorun bile olsa oranladıgınızda göze alınabilir bi para cıkabilir. kısmet insallah baska bi sorun vardır çözülür.

cantekin
01/06/2009, 18:39
arkadaşlar istanbulaki fiat servisi diyorki her 40000 km de bir subap ayarının yapılması gerekiyormuş.yaptıran var mı?

turkishstar
05/06/2009, 08:52
Arkadaşlar ben dün fiat müşteri hizmetlerini aradım. "aracıma tüp taktırırsam garanti dışı kalır mı?" diye. bana motor arızalarında aracımın garanti dışı olacağını söylediler. konunun içinde garanti dışı kalmıyor diyen arkadaşlar olmuştu şimdi ikilemde kaldım.

ayrıca ankaradan bi arkadaşım da fiyat almış tüp için BRC MY07 yi 1400 e takabileceklerini söylemişler

opn21
08/06/2009, 22:45
arkadaşlar bende nakliye işiyle uğraşıyorum. italyadan lavato marka lpg sistemi getirelim diyor şofor arkadaşlar , 250 eur. burada montajı ne kdara yaptırabiliriz. birde simit depo fiyatları falan ne kadardır. bilgisi olan arkdaşlar yazaarlarsa sevinirim .selamlar saygılar

pdr42
09/06/2009, 00:35
aracım 2006 model 1.4 fire 77 active 10 binde atiker sıralı takıldı sun 47 binde 37 bindir binmekteyim titreme ve benzeri sorun yasamadım. dediginzi gibi bir zarar yaptıgınada duymadım. gormeidm. ama her 1000 kmde bi 100 km benzinle gidin dediler

pdr42
09/06/2009, 00:41
aracım 2006 model 1.4 fire 77 active 10 binde atiker sıralı takıldı sun 47 binde 37 bindir binmekteyim titreme ve benzeri sorun yasamadım. dediginzi gibi bir zarar yaptıgınada duymadım. gormeidm. ama her 1000 kmde bi 100 km benzinle gidin dediler

bluEyes
09/06/2009, 14:52
sıralı sistem lpg zaten arabnın ilk çalışmasında benzinle çalışarak motorun yıpranmasını engelliyor.ayrıca aracın sabah ilk çalışmasında 1 1.5 km benzinde gitmiş oluyorum 1000 km yaptıgımda benzinle 100 km yapmış oluyorum yani ;)

cantekin
09/06/2009, 18:58
valla ben birtürlü randıman alamadım.aracım sarsıntılı çalışmaya başladı srvis silindir kapağını değişti.subapr uzamışlpg den 2000 lira masraf ettim.

bluEyes
12/06/2009, 02:37
g.olsun cantekin...talihsiz bi olay olmuş umarım bi daha buna benzer sorunlar yasmazsın hic birimiz yasamayalım ;)

chn73
16/06/2009, 21:12
sonunda gözümü karartım ve bugun lpg taktırdım.atiker markada karar kıldım.tüketimini ölçmedim ama belirgin bir performan kaybı hissetmedim.başlangıçtaki benzinden lpg ye geçişte hissedilmiyor.umarım hep böyle gider.

opn21
16/06/2009, 22:55
cihangir hocam kayseridemi takdırdın ?
ne kadara mal oldu ? kaç saatte taktılar ?
birde performans düşmedi diyorsun , aceba tasarruf ne alemde ölçünce yazarmısın ?

talo
23/06/2009, 14:54
Bende Atiker marka sıralı taktırdım.Peşin para 650 liraya taktılar.40 liralık ilk deneme lpg ile 280 km şehir içi+şehir dışı gitme şansım oldu.Performans düşüşü gözlemlemedim.Sadece araç dik yokuşlarda benzinde de tüptede bayılıyor ama olsun bende arabama bayılıyorum:)

cantekin
23/06/2009, 21:23
sizin araçlarda da rölantide sallanma problemi var mı? özellikle lpg de benim araç rölantide sallanıyor.

talo
24/06/2009, 01:57
valla bende bi sorun yok çok şükür ama sen sağlam bir yere bi tüp ayarı yaptır bence...

pdr42
24/06/2009, 08:57
atikeri 650 ye nasıl taktırdınız piyasa okadar dustumu

cantekin
24/06/2009, 13:27
valla kaç kere yaptırdım değişen bişey yok.

jarahar
25/06/2009, 02:07
Günde ortalama 100 - 120 km yapıyordum,benzin parasına çalışıyordum,lpg taktırayım dedim,İstanbul da bir tek DEHA otomotivde takmalarına izin veriyorlarmış,garanti dışı kalmaması için,hadi takayım dedim 1700 lira fiyat çektiler,yuh dedim,fırsatçılığa bakın aynı BRC lpg 1000 lira düzgün ruhsatlı merkezlerde,servislerin çalışma mantığını bildiğim için gittim maslak ÜÇEL otomotivde 900 liraya ATİKER taktırdım 10 taksitle mis gibi,ne çok yakacak korkusu ne klima stressi,aç klimanı sonuna kadar yap istediğin kadar km.inanın performans kaybı da yok,ohh stress yok,zaten 1 sene kalmıştı motor garantisinin bitmesine ki,arıza olsa da servisler nasıl olsa her şeyi kullanıcı hatası diye garanti dışı bırakıp yolmuyorlarmı bizi diye doğru bildiğimi yaptım.

ince5757
25/06/2009, 08:36
650 milyona bedava.Bence 900 de iyi fiyat ama 650 süper gerçekten.

chn73
30/06/2009, 09:10
10 gün oldu atiker taktıralı ,hiçbir problem yaşamadım.performansta herhangi bir azalma yok.şehiriçi 30 tl lik gazla 230 km yol yaptım.km de 0,130 tl yakıyor.keşke da önce taktırsaymışım.

Painkiller
02/07/2009, 16:15
Arkadaşlar merhabalar...
Uzunca bir ara vermiştim işim nedeniyle foruma pek giremiyordum, artık tatilin başlamasıyla yeniden dönebildim.
Lpg dönüşümünün garantiye etkisiyle ilgili muamma devam ediyor.

Bununla ilgili siz de biliyorsunuz Ankara Üstün Oto. fiat servisinde garantiyi bozmadan(!) lpg dönüşümü yapılıyor. Ben de dün geçerken uğradım lpg konusunda hem fiyat aldım hem de garantiye etkisini sordum.
Öncelikle serviste Ziya Bey'e ilgisinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Yalnızca BRC Sequent 24 my07 kit + samçelik marka simit tüp montajı yapılıyor. Fiyat peşin 1500 TL.
Garanti konusuna gelince Ziya Bey'le görüşmemde o konuda şüpheniz olmasın aracınızın garantisi devam edecek dedi.
Fakat benim üstüne basa basa garantinin bozulmayacağına dair bana garanti verebiliyor musunuz tarzı ısrarlarım ve bu konuda fiat merkezin puntoların dönüşüm izni olmadığını söylediğine dair aldığım duyumları söyleyince suratında tedirgin bir ifade belirdi. Yüzündeki ifadeden onun da bu konuda şüpheye düştüğünü hissettim. Cuma günü bir kez daha gideceğim, iyice irdeleyip kesin yanıt alacağım.

Sanırım bir arkadaş Üstün otoda dönüşüm yaptırmıştı. Montajdan bu yana yaşadığı herhangi bi sorun varsa ve yakıt tüketimini bizimle yeniden paylaşırsa memnun oluruz.

bladeharun
02/07/2009, 23:38
bende gittim üstün otoya ve bana artık fiatın yeni bir kararıyla lpg taktırabileceğimi ve garantinin bozulmayacağını söylediler bende ısrarla sordum garanti bozulmuyor değil mi diye bozulmuyor dediler bonusa 1600 liraya 10 taksit yapıyorlar.
ben kararsızım halen lpg taktıran arkadaşlardan biraz aracın olumlu ve olumsuz yönlerini paylaşmalarını rica ediyorum

Painkiller
02/07/2009, 23:52
bende gittim üstün otoya ve bana artık fiatın yeni bir kararıyla lpg taktırabileceğimi ve garantinin bozulmayacağını söylediler bende ısrarla sordum garanti bozulmuyor değil mi diye bozulmuyor dediler bonusa 1600 liraya 10 taksit yapıyorlar.
ben kararsızım halen lpg taktıran arkadaşlardan biraz aracın olumlu ve olumsuz yönlerini paylaşmalarını rica ediyorum

Harun Bey,
Üstün Oto da bu konuyu kiminle görüştüğünüzü söylerseniz yarına gittiğimde o kişiyle de ayriyetten görüşeyim, yarına ön takımlardan gelen sesler ve polen filtresi için Üstün Oto ya uğrayacağım ve lpg konusunu iyice tartışacağım.

bladeharun
03/07/2009, 07:36
isim almadım ama orada çalışan bayanlar dahil en az 5 değişik kişiye sordum :) garanti olsun diye hepsi aynı cevabı verdiler

Painkiller
03/07/2009, 09:02
:) Anladım teşekkürler... Ben de şimdi gidiyorum.
BRC nin GAZ BESLEME APARATI diye benzin enjektörünün önüne takılan ve üzerine hem benzin hem de lpg enjektörü takılabilen bir ara aparatı var bu sayede delme işlemi yapılmıyor. Bu aparatın bizim araçlara uygun olup olmadığını sorucam bakalım ne diyecekler...

ugurozer
03/07/2009, 11:17
arkadaşlar bende civic sahibi olarak lpg furyasına katıldım :) ancak çok buyuk bire araştırma sonucu prins taktırdım. 2000 e mal oldu, motor benzinde nasılsa lpg de butun davranışları aynı. rampa çıkarken en ufak bişr dusme yok, hatta bana lpg de daha bile iyi çekiyor gibi geldi alet bu kadarını hiç ama hiç beklemiyordum. Şehirdışı yolda 120 km sabit hızla arada sırada klimayı açtım ve arada sırada 200 km/saat hızlara çıktım 1,66 tl ye gaz aldım kmde 12 Kuruş yaktı, sizce değerler uygun mu? daha once benzin testlerinde 195 e çıktığım aynı yerde 200 e çıktığını gordum :)) acaba ayarları biraz performansa goremi yapıldı anlamadım.

Painkiller
03/07/2009, 13:27
Sorunsuz kullanmanız dileğiyle hayırlı olsun... Bence değerler çok iyi.

Az önce servisten geldim. Garanti bozmadan lpg takılmasıyla ilgili serviste görüşmediğim kimse kalmadı.
Servis danışmanları lpg dönüşümünün yapıldığını ve garantinin bozulmadığını söylemişlerdi. Satış danışmanları ile yaptığım görüşmelerde ise Linea'lar için dönüşüm izninin olduğunu fakat Grande Punto'lar için lpg dönüşüm izni olmadığını söylediler.

Bunun üzerine iki gün önce servise geldiğimi ve lpg dönüşümü yaptırmak istediğimi söyledim ve eğer araştırmamış olsaydım serviste bana söylenen doğrultusunda garantimin devam edeceğini düşünerek bu işlemi gerçekleştirmiş olacağımı belirttim. Eğer o gün yaptırsaydım garanti durumunun ne olacağını sordum.

Satış danışmanı; eğer yaptırmış olsaydınız yine de garantiden bir sorun çıkmayacağını, madur olmayacağımı ve eğer garantiden bir parça değişimi veya herhangi bir tamir durumu söz konusu olursa, harcamaların lpg yi takan kendi servislerine fatura edileceğini söyledi.
Nihayetinde Grande Puntolara lpg takılma izni yok. Fakat yetkili serviste taktırmış olanların garantileri devam edecektir dendi!

Sonuç: Lpg taktırmayı garanti bitene kadar yahut Grande Puntolar için kesin izin çıkana kadar ertelemeye karar verdim.

gakkan
03/07/2009, 13:55
arkadaşlar ben de izmir de araştrıdım izmir de bornavadaki sevis takım yapıyor sadece.(ağaçlı yolun oradaki).Ama onlar da sadece izin verilen araçlara takıyorlar garantiyi öldürmeden...Bu markalar palio,linea vb ama puntolara henüz takım izni verilmemiş,deneme aşamasında dediler.Ben de izin verilirse hemen taktırmayı düşünüyorum.Araç daha 1500 km de ben fulleyerek denedim.26 kuruş yakıyo km de.Çok fazla bence.o yüzden kesinlikle lpg düşünüyorum.Tek derdim garantinin devamı.Forumda okuduğum kadarıyla aracın garantisi önemli,sanırım ilerde servise gitmeyi gerektirecek sorunlar olabiliyormuş puntolarda.city fonksiyounun sorun çıkarması gibi...
izmirli puntocular LPG takımı hakkında bilginiz varsa veya olursa yazın lütfen...

gakkan
03/07/2009, 15:33
bu arada üstteki yazımdan sonra fiatın internet sitesinden şikayet ve öneri kısmına konuyu iletip sordum.Hemen aradılar,türkiyede hiçbir servisin puntolara lpg takma yetkisi olmadıgını söylediler.Bunu yapabilmeleri için izin verilmesi gerekiyormuş ve PUNTO İÇİN KESİNLİKLE LPG TAKIM İZNİ SERVİSLERE VERİLMEMİŞ,hatta böyle bir iznin gündemde olmadığı belirtildi.Kendi servisleri dahil nerede lpg taktırırsam taktırayım aracın garanti kapsamından çıkacağını söylediler...Sanırım garantiyi veren servisler kendi servis garantilerini veriyorlar.Böylece sizi sürekli oraya gitmeye mecbur kılıyorlar,aksi halde aracınzın garanti dışına çıkacağı kesin görünüyor.
Bence hep birlikte fiatın sitesinden şikayet ve öneriler kısmından maillerle bir baskı unsuru yaratalım,en azından bu işi gündemlerine almalarını sağlayabilirizz.Neden bazı araçlara izin verilmiş te pntolara izin verilmiyor anlamadım...

bladeharun
05/07/2009, 08:00
bende ertelemeye karar verdim ve şimdi şikayetimi bildireceğim fiata

agaytan
05/07/2009, 17:45
puntolara izin verilmemesinin sebebi acaba araç da başka sorunlar mı çıkıyor. (elektrik sisteminde falan) birde lpg ile direksiyon sisteminin ne alakası var ki city arızası da garanti kapsamın da kalıyor?

aytuga
06/07/2009, 10:41
nazar değmesin, 5.000 km oldu hala sorun yok, aracım 31.500 de, 2008 punto 1.4 fire 77, brc lpg, izmir karabağlar 2a müh. taktırdım, düşünenler için öneririm, sorun olarak sadece göstergeyi becememişler, bitene kadar kullanıyoruz bizde :)))

adilll
06/07/2009, 15:02
arkadaşlar merhaba ankarada atiker taktıran ve menmun kalan arkadaşlarımız varsa bana yardımcı olursanız sevinirim atiker taktırcam neresi en iyi servisse oraya yaptırıym... şimdiden teşekkürler

opn21
07/07/2009, 22:37
yarın üçel e bırakıyorum aracı atiker taktıracam neticede kurtlar vadisini sunuyor :) ,
adill koçum çetin otogaz taner abiyi ara o sana söylesin ankarada nereye taktıracağını ?

taygunm
08/07/2009, 16:20
arkadaşlar merhaba, pztsi günü sinyal kolu için Ankara Kartaş( konya yolu) gittiğimde lpg yi sordum bana aynen ustanın dediği "fabrika GP ye lpg için izin vermiyor onun içinde GP lere takmıyoruz" dedi, bilginiz olsun...

chn73
09/07/2009, 13:30
arkadaslar lpg konusunda en hassas kişilerden biriyimdir.3 hafta önce gözümü karartıp taktırdım.forumlaradan baktığım kadarıyla atikerden fazla şikayetçi olan yok diyerek atikerde karar kıldım.taktırdıktan sonra en ufak bir koku,silkeleme,performans düşüklü hissetmedim.gazda mı benzinde mi gittiğim belli değil.en son pazar günü ölçüm yaptım ve 34,5 tl lik gaz ile şehir içi 300 km yol gitmişim ( km de 11,5 krş).benzinde de gözle görülür bir azalma yok.hiç düşünmeyin ve iyi bir usta bulup taktırın.

silentscream
09/07/2009, 13:51
Merhaba herkese...Ben de lpg takmayı ciddi ciddi düşünüyordum ki forumda yazılanlar biraz korkuttu acıkcası...Ve Fiat müşteri hizmetlerini aradım 1.4 fire aracıma lpg taktırmak istiyorum garantisi ne oalcak diye sordum..Lpg yi fiat yetkili servisinde bile taktırsanız aracınız garanti dışı kalır diyolar kesinlikle onay vermiyolarmış mış..Firma kararıymış mış...falan falan..

opn21
09/07/2009, 19:52
bende taktıralı 2 gün oldu ,
atiker . hiçbir problem yok , hatta bana performans arttı gibi geldi . yakıtı ölçüp tekrar paylaşıcam sizinle ama inanın garanti maranti demeyin taktırın diğer gazlarada 600-700 falza vermeyin , atiker bayagı iyimiş.

taygunm
13/07/2009, 15:44
arkadaşlar aracını sıfır alıpta LPG taktıran var mı? özelliklede ankarada? araç garantiden cıkıyor mu?

adilll
13/07/2009, 19:30
arkadaşlar lpg ilk takıldığında araç fazlamı yakıyor 1-2 depo sonramı kendine geliyor

bluEyes
14/07/2009, 18:29
ben servise takdırdım hic birsey farketmedi performans artısı beklemek gereksiz zaten kayıp olmamasını beklemek lazım sıralı sistemin amacıda o zatn ben brc taktırdım ve gayet memnunum benzinde pek kullnmadım ne kadar yaktıgını olcmedim aam lpg 156 146 arası devirlide kullanmıyorum malum 77bg 8v seri olmak icin :)

ugurozer
14/07/2009, 19:05
arkadaslar lpg konusunda en hassas kişilerden biriyimdir.3 hafta önce gözümü karartıp taktırdım.forumlaradan baktığım kadarıyla atikerden fazla şikayetçi olan yok diyerek atikerde karar kıldım.taktırdıktan sonra en ufak bir koku,silkeleme,performans düşüklü hissetmedim.gazda mı benzinde mi gittiğim belli değil.en son pazar günü ölçüm yaptım ve 34,5 tl lik gaz ile şehir içi 300 km yol gitmişim ( km de 11,5 krş).benzinde de gözle görülür bir azalma yok.hiç düşünmeyin ve iyi bir usta bulup taktırın.

bizim burda gaz 1.64, (34,5x1,64) / 300 = 18,8 Kuruş yapıyor km başına düşen maliyet.

gakkan
14/07/2009, 20:45
arkadaşlar lpg ilk takıldığında araç fazlamı yakıyor 1-2 depo sonramı kendine geliyor

Adil, benim bundan önceki arabada(slx) vardı gaz.Evt ilk taktırışta hemen performans ölçümü yaparsan yanılabilirsin.Biraz zaman geçmesi ve sonra bakman daha dogru sonuç verecektir.Sonuçta arabaların bile ilk başlangıçta yaktığı benzin için 20 bin km den sonra oturur deniliyor.Gaz için bu kadar olmasa da elbette biraz zaman geçmesini beklemelisin ;)

opn21
15/07/2009, 23:04
km de kaç lt yaktıgını nasıl ölçüyorsunuz arkadaşlar ?
ben taktırdım lpgyi fulledim depoyu , 200 km yaptım tekrar fullettim.
sonra ölçtüm 38 tl lik gaz aldı. yol bilgisayarına göre 150-160 kuruş yakması lazımdı. servisi aradım o şekilde ölçümün sağlıklı olmadığını , gaz bitene kadar km yapıp o şekilde ölçmek gerektiğini söyledi ? işi bilen arkadaşlar sizcede o şekilde mi ?

ugurozer
16/07/2009, 10:54
km de kaç lt yaktıgını nasıl ölçüyorsunuz arkadaşlar ?
ben taktırdım lpgyi fulledim depoyu , 200 km yaptım tekrar fullettim.
sonra ölçtüm 38 tl lik gaz aldı. yol bilgisayarına göre 150-160 kuruş yakması lazımdı. servisi aradım o şekilde ölçümün sağlıklı olmadığını , gaz bitene kadar km yapıp o şekilde ölçmek gerektiğini söyledi ? işi bilen arkadaşlar sizcede o şekilde mi ?

38 L ile 200 km yol yapmışsın, o halde 1 km de 38L/200km=0,19L lpg tuketmişsin. fakat bu cok buyuk bir rakam, yani 0,19x1,68 (lpg L fiyatı)=31,9 Kuruk yakmışsın km başına ve 100 km de ki tuketiminde 100x0,19=19 L lpg olmuş ya aracı cok ama cok sert kullandın ya ayarlarda bir bopzukluk var yada ilk dolumda depoyu tam olarak fulleyememiştin. Aynı işlemi bir kez daha tekrarla ve hesapla bence.

Gazı tekrar fulle kac Tl aldıysa bu rakamı onceki fullemenden sonra yaptıgın km ye bol, yani bir onceki doldurdugunda km sayacını sıfırlamıştın ve simdi aracın diyelim 55 tl gaz aldı ve yaptıgın km 380 ise 55/380 şeklinde işlem yapoacaksın km de yaktıgın L yı bulacaksın.

adilll
16/07/2009, 15:46
teşekkürler arkadaşlar ben ilk depoda 45 tl lik gaz aldım 310 kmde şuan halada gidiyorum kırmızı ışıkta daha birde sabah ilk çalıştığın bazen benzin kokusu geliyor ve aracım 1 km gitmeden gaza geçiyor normalmi?

Fuzuli
16/07/2009, 17:20
38 L ile 200 km yol yapmışsın, o halde 1 km de 38L/200km=0,19L lpg tuketmişsin. fakat bu cok buyuk bir rakam, yani 0,19x1,68 (lpg L fiyatı)=31,9 Kuruk yakmışsın km başına ve 100 km de ki tuketiminde 100x0,19=19 L lpg olmuş ya aracı cok ama cok sert kullandın ya ayarlarda bir bopzukluk var yada ilk dolumda depoyu tam olarak fulleyememiştin. Aynı işlemi bir kez daha tekrarla ve hesapla bence.

Gazı tekrar fulle kac Tl aldıysa bu rakamı onceki fullemenden sonra yaptıgın km ye bol, yani bir onceki doldurdugunda km sayacını sıfırlamıştın ve simdi aracın diyelim 55 tl gaz aldı ve yaptıgın km 380 ise 55/380 şeklinde işlem yapoacaksın km de yaktıgın L yı bulacaksın.

38 liralık benzinle 200km yai km.de 19 kuruş...... 38 lt olsa idi km.de harcaması 31.9 kuruş olurdu...

Bu arada lpg 1.64 ise 23.17 lt gaz almış demektir...
100km de 11.6 lt gaz sarfiyatı ise şehiriçi dur-kalk ya da seri kullanım demektir ki bence birazcık fazla...

ugurozer
18/07/2009, 15:19
38 liralık benzinle 200km yai km.de 19 kuruş...... 38 lt olsa idi km.de harcaması 31.9 kuruş olurdu...

Bu arada lpg 1.64 ise 23.17 lt gaz almış demektir...
100km de 11.6 lt gaz sarfiyatı ise şehiriçi dur-kalk ya da seri kullanım demektir ki bence birazcık fazla...

hakketten adam tl yazmış ben litre gormusum ona gore hesaplamışım kusura bakmayın.

teşekkürler arkadaşlar ben ilk depoda 45 tl lik gaz aldım 310 kmde şuan halada gidiyorum kırmızı ışıkta daha birde sabah ilk çalıştığın bazen benzin kokusu geliyor ve aracım 1 km gitmeden gaza geçiyor normalmi?

sistem motorun sıcaklıgına bakar, bazen gazla dahi çalışabilir motor sıcaksa. kışın daha uzun surer.

aytuga
27/07/2009, 15:04
- izmir-antalya klima açık , full depo 54 tl alıyor, 380 km yol gitti arkadaşlar,
-kesin sonuç bu benim için çünkü arka arkaya doldurttum hep aynısı oldu, 54 tl yaklaşık 33 lt aygaz yada shell-auto gas, toplam 380 km yol... çok sıcakta klima ile çekiş düşüyor bayağı ve araç çok zorlanıyor, bizim motor yetmiyor,..

SeaMaN
27/07/2009, 15:16
bende taktıralı 2 gün oldu ,
atiker . hiçbir problem yok , hatta bana performans arttı gibi geldi . yakıtı ölçüp tekrar paylaşıcam sizinle ama inanın garanti maranti demeyin taktırın diğer gazlarada 600-700 falza vermeyin , atiker bayagı iyimiş.

hayri bey bende ciddi ciddi düşünüyorum, nerede ve kaça taktırdınız?

opn21
28/07/2009, 18:23
üçel otogaz var bostancı sanayide , Ferhat Bey ilgilendi sağolsun çok güzel bir iş yapmışlar.
Abi sende oraya gidip Kırmızı Punto , hayri Öztürk taktırmış onun referansıyla geldim dersen 990 tl 10 taksit takıyorlar belki biraz daha indirim yaparlar. ben ruhsata işletme olayınıda onlara yaptırdım. güzel insanlar sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum. Eğer karşıda istersen ordada Hüseyin abi var maslakta , onada simit depo 950 ye yaptırabiliriz Atikeri.

SeaMaN
29/07/2009, 00:21
tesekkurler, önümüzdeki hafta yaptırıcam...

SeaMaN
01/08/2009, 14:28
arkadaslar puntolarımızdaki lpg-garanti olayına son nokta dün koyuldu. bilindiği gibi istanbuldaki deha oto denen serviste lpg dönüşümü yapıldığında garanti bozulmuyor deniyordu. bende deha oto yu aradım, garantinin kesinlikle bozulmayacağını söylediler, bende bu garantiyi siz deha oto olarak mı veriyorsunuz yoksa fiat olarak mı diye sordum, kesinlikle fiat dediler hatta ileri gidip bana fiat musteri hizmetlerinin telefonunu verdiler ve sorabilirsiniz dendi. bende fiat müş. hiz. aradım olayı anlattım, onlar tam tersini söyledi, garanti bozulur dediler. deha oto boyle soyledi ve sormam için fiat müş. hiz numarasını verdiğini ve bayileri olup olmadığını sorduğumda ise bayimiz, ama garanti dışı kalır dediler, bende kızdım, ve kandırılmaya çalısıldığımı söyledim ve şikayetci oldum, 1 saat sonra deha otodan aradılar, ve özür dileyerek garantinin bozulacağını söylediler...

siyah rüzgar
01/08/2009, 15:33
yasin arkadaşımız yalanlarla iş yapan bir servisin mumunu söndürmüş bulunuyor. teşekkürler yasin.

egemavera
01/08/2009, 15:40
yasin süper iş çıkarmışsın. izmirde de servis takarsa garantiden çıkmıyor muhabbeti vardı. üstelik 2 bin tl gibi bir rakam. ayıptır ya.

ABNEW
01/08/2009, 15:43
Arkadaşlar bence servisler yalandan çok biraz uyanıkça iş yapmaya çalışıyorlar.Fabrikanın garanti vermediği zaten kesin bir olay.Servisler lpg uygulamasını hem bizler faydalanalım hem de kendileri de kazansın diye kendi garantileriyle yapmaktalar.Yani yetkili servislerde taktırılan lpg sistemi motorda bir arıza çıkarırsa sanmıyorumki ilgilenmesinler.Sonuçta masrafı kendileri üstlenerek onarımı yaparlar ama fabrikanın haberi olmayabilir bundan :)

pdr42
01/08/2009, 16:18
arkadaslar bende arastırrıken bunu ankarada iki yer yaparsa garanti bozulmaz dediler aynı sekilde fiatı aradım benzer durumu bende yasadım. dolayısyla taktıtrıken garantinin bozuldugunu biliyordum bunuda goze aldım.fakat ben fiatı tekrar arayarak sunu dedim benm aracın misal aynası yada gostergesi ile ilgili bi sorun oldugunda da mı garantiden işlem yapılmaz dedim onlarda evet dedi. bunun uzerine lpgnin gosterge ile ne alakası var tarzı bir konusma ile kadın en sonunda lpg kaynaklı arızalar garanti dısı kalır diyerek konuyu kapattı dolaysıyla lpgden kaynaklanan bir arıza sonucu garanti dısı aracınız onun dısında gonul rahtlıgı ile her turlu iş ve işlmelerinizi yaptırabilrisiniz. hatta sunu soyluyum benm garntim bitti uzatılmıs garanti ile city degistrdm. 3. uzatılmıs garantim bitti suan 4. yaptırdım . bilmem anlatabildimmi

agaytan
01/08/2009, 16:20
lpg takıldıktan sonra garantinin bozulması arıza yapan direksiyon sisteminide mi kapsıyor yoksa sadece motor parçalarımı garanti dışına çıkıyor

tam ben soruyu yazarken mustafa bey cevabı vermiş.
Mustafa bey lpg yi nerede ve kaça taktırdınız ve hiç sorun yaşadınız mı?
Şimdiden teşekkürler

opn21
02/08/2009, 10:35
arkadaşlar servis olayı bambaşka birşey , artık araç satışından plazalar pek para kazanamıyor , 5 sene opel plazada çalıştım ,
ev arkadaşımın omegası vardı , sene 2003 de servise soktuk 183 tl fatura çıktı ,
geçtim arkaya servise araç benim fiyatı düzeltelim dedim , 183ten 39 tlye kadar indik. o yüzden bildik tanıdık olmayan servise gidip de yok garanti bozulmayacak 2000 e takarız şöyle yaparız böyle güzel olur diyenlerden korkun. motor garanti dışı kalsa ne olur kalmasa ne olur benzin bugun olmuş 3.26 tl/lt.

SeaMaN
02/08/2009, 14:18
arkadaslar ben garanti olayını arastırırken bozulmasını göze almıştım, sadece malum servis benimle iddalasınca ve diğer anlamda kandırmaya calısınca (onlarda iyi biliyordu ki bozulacak) bu olaylar gelişti, bu hafta bende lpg yaptırıcam...

turkishstar
02/08/2009, 17:11
ben arabamı kuşadasında 2000 Motorlu Taşıtlarda bakıma soknuştum. 15.000 km iken dedim hem uzun yola gidecem hemde ilk servise aldığım yerde sokayım diye. ordaki arkadaşlar bana lpg takılınca lpg den kaynaklanan sorunlar haricinde garanti bozulmaz demişlerdi. bide lpg için garanti verenler olduğunu ama kendilerinde böyle bişey olmadığını söylediler.
şimdi bende lpg düşünüyorum. artvin de çalıştığım için lpg fiyatları hakkında pek bir bilgim yok. geçen ay bi arkadaş ankaradan brc marka simit tip lpg için 1.400 tl 10 taksit fiyat almıştı. eğer buralarda da fiyatlar bu seviyedeyse bu civarda önerebileceğiniz yerler va mı?

opn21
07/08/2009, 11:59
arkadaşlar son ölçümüm ,
69 tl lik gaz ile ,
596 km yol yaptım...
araç dualogic vites ,
400km otoban da 120 km hız klima 2 de açık
, 196 km istanbul içi fazla trafiğe girmeden.
116 bin lira yakmış km de gözlerime inanamadım.
bu lpg ne dehşet bişeymiş , atiker sıralı sistemin parasını 9 ay da çıkartırım diyordum ama , 5 ayda amorti edecek heralde kendini :)

taygunm
12/08/2009, 16:52
Arkadaşlar gecenlerde FIAT a mail attım bugün aradılar ve kesinlikle puntolara lpg takılmıyormuş takılınca garanti dışına cıkıyormuş, peki dedim linea gibi tr de üretilenlere takıyorsunuz ama bu puntolara niye takılmıyor dedim şirket kararı dedi, peki dedim teknik bir nedenden dolayımıudır dedim gene aynı cevap, sıfır alıp taktıtran arkadaşlara sorum şu olacak araç garanti dışına cıkarsa komple mi çıkıyor yoksa sadece motordan mı cıkıyor?birde bu puntolara neden izin verilmiyor?

şekerlioğlu
12/08/2009, 17:24
birde bu puntolara neden izin verilmiyor?

tofaş puntolarda distribütör konumunda,kendi üretmiyor ithal ediyor.aracın teknik ve mekanik donanımı ile ilgili yapılan bir değişikliğe nasıl garanti verebilir.puntolardaki bütün garantiler fabrika garantisidir,tofaşın garantisi değil.kaldıki bütün araçlarda fabrika garantisi olur,satıcı garantisi olmaz.

silentscream
12/08/2009, 17:50
geçtim arkaya servise araç benim fiyatı düzeltelim dedim , 183ten 39 tlye kadar indik. o yüzden bildik tanıdık olmayan servise gidip de yok garanti bozulmayacak 2000 e takarız şöyle yaparız böyle güzel olur diyenlerden korkun. motor garanti dışı kalsa ne olur kalmasa ne olur benzin bugun olmuş 3.26 tl/lt.

Kesinlikle aynı fikirdeyim....Fiat istediği gibi söylesin.İtalya da benzin ucuz belliki..

Wolf1965
13/08/2009, 17:22
İyi akşamlar;dün itibari ile bende LPG taktırdım.Atiker 990.TL 10 taksit kampanyasından...İlk izlenimler iyi,sonrası kullandıkça deneyimlerimi paylaşırım hafta sonu Eskişehire gidicem,dönüşde yakıt sarfiyatını yazarım.Şu anda yaklaşık 100 Km yaptım hiçbir fark hissetmedim,performans ve kullanım olarak.Ruhsatada anlaştım yılbaşına doğru memnuniyetim devam ederse işleticem,yoksa satılık bir LPG kitim olucak...

alpertunga
15/08/2009, 14:07
selam arkadaşlar.fıat ın internetsitesinde(https://www.fiat.com.tr/)fıat (https://www.fiat.com.tr/)fıat) çağrı merkezi logosuna tıkladığınızda açılan sayfaya şikayetlerinizi yazıp onayladığınızda sizi arıyor ve bilgi veriyorlar.
grande puntolara garanti kapsamında lpg montajının yapıması isteğinizi buraya yazabilirsiniz.bu konuda madur olan bir çok arkadışımız var heralde değilmi...

alpertunga
15/08/2009, 14:14
punto sahibi arkadaşlar.az önce deha otomotivle (02122334949) görüştüm.grande punto araçlara lpg montajının yapılması durumunda aracın garantisinin bozulacağını söyledi.tofaşın henüz lpg iznini vermediğini belirtti ve beklelememizi söyledi.şu an linea lara iznin verildiğini ama bunun için 6 ay beklediklerini söyledi.bilgi için bize ayda 1 telefon açın dedi.
arkadaşlar fıatı bu konuda telefon yağmuruna tutarsa işi hızlandırabiliriz.msj nızı bekliyorum.

bladeharun
16/08/2009, 22:12
bencede durmadan arayalım tepkimizi anlayıp bişeyler yapsınlar izin versinler:)

Wolf1965
17/08/2009, 18:44
Merhabalar; 750 km kullanımda 100 Km'de 8,5 litreye yakın LPG tüketimim oldu.LPG litresi 1,65 tl.İlk çalışmada benzinle katedilen yolları hesaplamadım ama motor sıcakken 50 metre bile gitmeden LPG ye geçiyor sabah ilk çalıştırmada da 200 metre sonra geçiyor...Benim için 0,150 kuruş bile çok iyi rakam...Şu anda herhangi bir memnuniyetsizlik daha yaşamadım.Araç kullanımım agresif değil son derece sakindir.750 km.nin bilgisayar ortalaması 62 km/saat idi.Ve km'nin çoğu otobanda yapıldı 100-120 km.arası...İyi akşamlar....

İyi akşamlar;dün itibari ile bende LPG taktırdım.Atiker 990.TL 10 taksit kampanyasından...İlk izlenimler iyi,sonrası kullandıkça deneyimlerimi paylaşırım hafta sonu Eskişehire gidicem,dönüşde yakıt sarfiyatını yazarım.Şu anda yaklaşık 100 Km yaptım hiçbir fark hissetmedim,performans ve kullanım olarak.Ruhsatada anlaştım yılbaşına doğru memnuniyetim devam ederse işleticem,yoksa satılık bir LPG kitim olucak...

pdr42
17/08/2009, 22:28
konuya gec cevap olacak ama atlla bey ben atiker marka taktırdım konyada akgunler otogaz o zaman 1200 lira idi simdi daha ucuz yalnız guvenebileceginiz bir yere taktırın cunku onemli olan ustalık daha once bu forumda cok konusuldu bunlar ben sehir dısından iki arkadasa konyada taktırttım benimle beraber toplam 6 arkadas atiker kullanıyor hepside memnun ben aracıma 10 binde taktırdım. suan 50 binde aracım, herhangi bi sorunum yok . bugune kadar da sorun yasamadım ufak tefek bilgisayar ayarı yaptırıyorsunuz tabi oda sorun sayılırsa :D

taygunm
26/08/2009, 23:38
birde bu puntolara neden izin verilmiyor?

tofaş puntolarda distribütör konumunda,kendi üretmiyor ithal ediyor.aracın teknik ve mekanik donanımı ile ilgili yapılan bir değişikliğe nasıl garanti verebilir.puntolardaki bütün garantiler fabrika garantisidir,tofaşın garantisi değil.kaldıki bütün araçlarda fabrika garantisi olur,satıcı garantisi olmaz.

İşin açığı dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz ayda yaklaşık 500 e yakın benzin parası gidiyor ve biz memurlar için oldukça yüksek rakam,bir şekilde tofaşın lpg takması gerekiyor en azından bu secenek bize sunulmalı yada ben taktırınca sadece motorum garantisi bitmeli ama fiatın dediği tüm aracı garanti dışına cıkartıyorlar keşke diyorum linea alıp lpg taktırsaydım...

taneli
26/08/2009, 23:53
sadece motor garantisi gitmiyor mu? örneğin sinyal çalışmazsa lpg ile ne alakası var?

Wolf1965
28/08/2009, 16:02
Dün ilk 1000 km.bakımına 1200 km'de götürebildim.Sorun yok,memnuniyetim devam ediyor. 1200 km nin değerleri;
100 km'de 8lt lpg...
lpg ort.1,62 tl...
km'de 0,130 krş.

adilll
29/08/2009, 21:19
arkadaşlar hiç düşünmeyin taktırın garanti olayı bi şekilde çözülüyor benzinden sonra binince anlıyosunuz bende çok korkuyla taktırdım ama keşke önceden yapsaydım çok ii bişey

taygunm
30/08/2009, 00:25
ankarada nerede ve kaça taktırdınız?

YYAKUT
04/09/2009, 11:35
Merhabalar. Aracimi alali 1 sene bile olmadi. Benim aracimda radyo çalişirken birden kesiliyor ve kanal aramaya başliyor. Bunu çok çok yapiyor. Bu hem yaşadğim kocaeli ilinde hem başka şehirlerde de oluyor. Bu normalmidir sizce.
Birde arabamin ön camindaki lastik kisimlarinin bazi yerlerinde hafif kalkmalar meydana gelmiş. Bu neden kaynaklanmaktadir.

adilll
05/09/2009, 15:04
ankarada nerede ve kaça taktırdınız?

990 ytl eryıldızlarda gayette menmunum
arkadaşım sorunun cevabını eminim başka başlıkta bulcaksın...

bluefire06
07/09/2009, 13:27
arkadaşlar ben lpg taktıralı 1seneyi geçti.şiddetle tavsiye ediyorum ben telefelx taktırmıştım burdan birinin tavsiyesi üzerine princ le aynı sanırım çalışma prensibi diğer sıralı sistem lpglerden değişik çekişte hiç düşme olmuyor başkasına kullandırsanız anlamaz bie benzin ve lpg arasındaki farkı. 1 ay önce ankaradan 1.25e ostimde milangazdan lpg aldım 43lt 53.750tl ye tam 600km gittim. çook efendi kullandım 90-100km hızla yaklaşık 9kuruş yaktı.

cantekin
07/09/2009, 15:58
50 liralık gazla gazın litresi 1730 tlden 375 km yol yaptım tamamı şehir dışı ortalama 100 km hızla 133 kuruş yakmış aracım 1.4 fiat grande punto bu değerler nasıl yorumlarınızı bekliyorum.

Wolf1965
08/09/2009, 16:14
Selam,normal değerler ve vermiş olduğunuz rakamlara göre aracınız 100 km'de 7,7 lt're LPG tüketmiş...Bende şehiriçi ve şehirdışı 7,5-8,5 lt arasında sarfiyatım oluyor 100 km'de litre olarak...

ugurozer
12/09/2009, 19:09
50 liralık gazla gazın litresi 1730 tlden 375 km yol yaptım tamamı şehir dışı ortalama 100 km hızla 133 kuruş yakmış aracım 1.4 fiat grande punto bu değerler nasıl yorumlarınızı bekliyorum.

bu rakama ben şehiriçnde ulaşıyorum. arac civic 1.6

adilll
22/09/2009, 23:44
arkadaşlar son zamanlarda benim aracın yakıtı arttı önceden 45tl gaz ile 330km giderdim şimdi ise 270km gidiyorum ayar yaptırdım pek bi değişiklik olmadı

cantekin
23/09/2009, 12:54
şehir içimmi şehir dışı mı yapıyosun bu km yi.lpg litresi kaçtan alıyosun.

adilll
23/09/2009, 23:25
genelde değişmiyo ikiside aynı km gidiyorum ayar fln yaptırdım pek bi değişen yok 28lt gaz alıyor 1.71 tl 48 tlye fln doluyo şimdi

aytuga
25/09/2009, 10:20
Merhabalar uzun süredir yazmıyordum, aracım 1.4 77 2008 punto, brc kit simit tank, 37.000 de, 10.000 km dir brc taklılı,

şimdi size sorum şu, ilk çalıştırmada bir gaz kokusu geliyor çok keskin ve geçiyor, aynı şekilde ilk olarak çalıştırmadan arabanın içinde çok hafif bir gaz kokusu mevcut, acaba sizdede bu varmı yani normalmi...

selamlar...

taygunm
01/10/2009, 23:37
Aytuğ sorunu çözebildin mi? neden kaynaklanıyormuş?

tall_gha
02/10/2009, 00:43
arkadaşlar aracımı yeni aldım 106 gti da var bende ondan sonra 1.4 punto yakıtı süper gelmişti iyice ölsün dedim bir hafta sonra tüp taktırdım şimdi resmen bedavaya geziyorum yıllardır benzine verdigim paranın acısını cıkarıyorum resmen 10 gündür gti ya binmiyorum. ben atiker taktırdım şuanlık memnunum ama gaz göstergemde bir sorun var 2ye cıkıyo 3e cıkıyo 1e iniyo sanayiye ugrıycam bakalım nedenmiş o başına gelen varmı acaba bu sorunun aynısı ?

aytuga
02/10/2009, 10:41
Aytuğ sorunu çözebildin mi? neden kaynaklanıyormuş?

üstad halletik 2a da, meğer sıralı sistem erken devreye giryormuş bende öylesi normal zannediyordum, araba çalışınca (soğukken) 1 dakika içerisinde gaza geçiyordu herzaman, onda bir değişiklik yaptılar normale döndü koku gitti, soğukken gaz yakışı koku yapıyormuş öğrendik böylece,

ayrıca ben 10.000 km filitre değişecek diye ittim 15.000 de gel dediler, böylece onuda öğrendik filitre değişimi 15.000 de birmiş...

taygunm
02/10/2009, 11:11
Neyse hallettiğine sevindim, görüşmek üzere...

velespit1988
02/10/2009, 22:07
merhaba arkadaslar. ben de aracima lpg taktirmak istiyorum. daha onceki aracim chevrolet aveo 1.4 idi onu sifir km garantili lpgli olarak almistik. brc sistem vardi uzerinde ben 35bin km kullandim hic bir sorun yasamadim su anda da babam kullaniyor araci. simdi GP`me hangi markayi taktirsam diye dusunuyorum. fiyati pahali gelmese direk brc taktiracagim fakat atiker ya da farkli bi markanin ankarada montajini duzgun yapan bildiginiz bi yer varsa paylasirsaniz cok sevinirim. yaklasik olarak fiyat konusunda da bilgiye ihtiyacim var mesela atiker 990 lira diyor fakat bu rakama proje, sizdirmazlik raporu vs. dahil mi?

bluEyes
07/10/2009, 19:00
ben taktıralı altı ay oldu ve memnunum bi sıkıntım cıkmadı en azından..bende aracı calısıtrdıgımda her zman olmasada zman zman benzin kokusu geliyo ve geciyo pekte önemli bisey oldugunu düsünmüym..ayrıca ben hep fiyat olarak ölctüm cok cesitli rakamlar yakaladım :)) bu sefer hem litre hem fiyat olarak ölcüp bi karsılastırcam

benzinle sıralı sistemin performans acısından bi farkı oldugunu düsünmüyorum bayramda 350 400 km benzinle yaptım gidiste fark edilir bi değişim yok devir saatide aynı hızda aynı devirleri veriyo izlenimime göre ;)

pdr42
07/10/2009, 19:37
arkadaslar tekrar tekrar yazmasakta sizler bu konuyu basından beri bir baksanız cunku ben aynı seyleri defalarca soyelmiş oluyorum. bence sorunuza cevap bu topic sayfalarında var.

aytuga
08/10/2009, 15:12
Ben Bir konu daha atayım ortaya , üstadlar lpg sistem takılı olan arkadaşlar, LPG göstergelerinizl ilgili sorun yaşıyormusunuz,bende brc takılı, sorun oluyor bir az bir çok gösteriyor 3-4 defa söyledim ama çözüm bulduramadım,350 km gidince sıfırlayıp full depo dolduruyorum hep :D.........

bluEyes
09/10/2009, 02:16
Ben Bir konu daha atayım ortaya , üstadlar lpg sistem takılı olan arkadaşlar, LPG göstergelerinizl ilgili sorun yaşıyormusunuz,bende brc takılı, sorun oluyor bir az bir çok gösteriyor 3-4 defa söyledim ama çözüm bulduramadım,350 km gidince sıfırlayıp full depo dolduruyorum hep :D.........

bende 3 4 litre kala sürekli bi sekilde uyarı sesi veriyo bende de brc takılı lamba birinci ışıkta yada 2de duruyo uzun süre zaten 4ten 3 düsmesi özellikle kısa bi süre sonra gerceklesiyo ;)

taygunm
12/10/2009, 14:13
Arkadaşlar merhaba bugün aşağıdaki linkteki yazıya rastladım

(Fiat to Showcase LPG Grande Punto, Panda and Bravo - autoevolution (https://www.autoevolution.com/news/fiat-to-showcase-lpg-grande-punto-panda-and-bravo-3343.html))

Fiat (https://www.autoevolution.com/fiat/) today announced it will publicly show its LPG versions of Grande Punto (https://www.autoevolution.com/cars/fiat-grande-punto-3-doors-2005.html), Panda (https://www.autoevolution.com/fiat/panda/) and Bravo (https://www.autoevolution.com/fiat/bravo/) on January 24 and 25 as part of its “Open Doors” initiative supposed to allow customers to view and testdrive specific models. As expected, the Italian company says this is a move aimed at environmental protection and fuel efficiency as it is well known the fact that LPG technologies produce less emissions than regular gasoline or diesel engines. More importantly, Fiat claims its LPG system provides such low emissions while remaining particularly focused on performance and engine life, two of the main aspects in today's cars.

At this time, LPG-powered models represent 3.5 percent of the Italian auto industry, analysts forecasting a continuous grow for the next years. Fiat's new models are manufactured in collaboration Fiat Powertrain Technologies, the Italian autor said, and benefit from a government bonus of up to 2,000 euros valid for 2009.

Fiat says all engines passed a testing program of 400,000 kilometers, all models providing remarkable reliability. The LPG tank capacity vary by model, as it follows: 38 liters for Grande Punto, 41 liters for Bravo and 31 liters for Panda. Obviously, all models can also run on gasoline, by pressing a special button placed on the dashboard of the updated vehicles.

All three Grande Punto, Panda and Bravo recorded impressive figures when it comes to CO2 emissions which made them eligible for government incentives of up to 2,000 euros. For instance, Panda LPG produces 116 g/km, Bravo LPG 134 g/km and Grande Punto LPG 119 g/km.

Kıssadan hisse anladığım kadarı ile lpg nin motor ömrünü uzattığını co2 emisyonun azlığından bahsediyor ama hala fiat tan bizim puntolara LPG izni yok bu bir çelişki değilmidir?

agaytan
13/10/2009, 21:39
otohaberde yeni evo ların lpgli geleceğinden bahsediyordu

pdr42
13/10/2009, 22:34
lpgnin yararlımı zararlımı oldugu konusu hep tartısılıyor. ama subapların uzaması ile ilgili bir problemden bahsediliyor en mantıklı da bana bu geldi ne kadar zaman icinde bole bir sorunla karsılasılır bilmem ama sanırım zararı bu olsa gerek. gosterge olayında ise hic problem yasamadım kırmızı yandıktan sonra 50 km daha gidiyorum genellikle aynı oluyor

malborom
14/10/2009, 10:10
selam arkadaslar benim bir problemim war bende landirenzo marka lpg takılı enjektörleri bosch marka eski aracımdada bu marka kullandım bi sıkıntım olmadı tek sorunum su arabayı kaldırırken gaza basıyorum 1 saniye sonra gazı alıyor kac kere bilgisayara baglandı falan olmadı benzinde bi sıkıntı yok ama lpg de gaz pedalına bastıktan 1 saniye sonra araba devirleniyo bu problemi yasayan warmı hadi ben alıstım bu soruna ama baskası kullanırken habire stop ettiriyor :)

ghazni
15/10/2009, 17:11
bende otomatik dizel punto arıyordum yoktu benzinli önerdiler bende LPG takıyormusunuz garanti ne oluyor diye sordugumda fabrika onayı yok sadece biz garanti veriyoruz demişlerdi. yani kısaca garantisi bozulmuyor diyenlere inanmayın sadece satmak için öyle diyorlardır ben artık türkiyedeki satıcılara güvenmiyorum satmak için her türlü yalanı söylüyorlar.

bilge
24/10/2009, 23:47
arkadaşlar bende bugün itibariyle lpg taktırdım atiker 950tl 10 taksit kampayasından. hergün benzin fiyatlarının artmasından psikolojim bozulmuştu hele en son gelen zamdan sonra. garantimin bitmesine 1 yıl kalmıştı ve 20000 bin bakımına sokup ordanda lpg taktırmaya gittim. yalnız haberiniz olsun atikerin kampanyası bu ay sona erebilirmiş yeni fiyatı 1200-1250 olacakmış taktırmak isteyenler çabuk karar versin.

gakkan
25/10/2009, 01:00
Ben de Bilyeyle birlikte psikolojisi bozulanlardanımm:)) Kardeşim hele sen bi tamamdır dee,ben de taktırıyom biliyosunn:))

gakkan
31/10/2009, 21:05
Ben de Bilyeyle birlikte psikolojisi bozulanlardanımm:)) Kardeşim hele sen bi tamamdır dee,ben de taktırıyom biliyosunn:))

Evet arkadaşlar aracım 7 binde.bugün itibariyle ben de atiker taktırmaya karar verenlerdenim.Uzunca gel gitlerden sonra "boşver garantiyii falan,fiyatlar yapmış tavannn:)) " deyip randevumu aldım,Bilge bu kararı almamda yardımcı ve destekçim oldu:)) Yakıt sistemiyle ilgili kısımlarda arıza olursa garanti dışı kalıyormuş.Bunu kesin biliyorum,araştırdım.Benim servislerle konuşmamdan anladığım da sürekli aynı servisi kullanmanız durumunda birçok işi de garanti kapsamında hallediyorlar,bilgisayara sokup arıza tesbiti,silme vb gibi(abartılı masraflı olmadıktan sonra).
Kullanım bilgilerini sizle paylaşırım.

erdemsys
03/11/2009, 16:27
Arkadaşlar yeni üyeyim ve aracin 1 sene garantisi var 1.4 fire motor var bundan onceki aracim 1.2 corsaydi ve yakit konusunda çok muzdarip durumdayim corsa ya gore %50 fazla yakiyor lpg ankarada nereyi tavsiye edersiniz ve kaca mal olur

aytuga
10/11/2009, 14:25
selam arkadaslar benim bir problemim war bende landirenzo marka lpg takılı enjektörleri bosch marka eski aracımdada bu marka kullandım bi sıkıntım olmadı tek sorunum su arabayı kaldırırken gaza basıyorum 1 saniye sonra gazı alıyor kac kere bilgisayara baglandı falan olmadı benzinde bi sıkıntı yok ama lpg de gaz pedalına bastıktan 1 saniye sonra araba devirleniyo bu problemi yasayan warmı hadi ben alıstım bu soruna ama baskası kullanırken habire stop ettiriyor :)

Hocam aynı sorunu ilk taktırdığımda brc yi bende yaşadım,aldığım yere gittim bayağı bir baktıktan ve denedikten sonra,bir kablosunun bozuk olduğunu söyledi onu değiştirdi ve düzeldi, brc de böyle oldu ama senin cihazda nasıldır bilmem, ama sorun aynı idi,şimdi benzinli ile aynı şekilde gaz veriyor,hiç sorun yok...

joe_black
13/11/2009, 20:46
selam arkadaşlar Bende lpg taktırdım 72000 km de ama ilk depoda şehir içi 240km yaptım. acaba ilk depo olduğu içinmi bilmiyorum çok yakıyor gibi geldi bana. sizce neden cevabınızı bekliyorum.

gakkan
14/11/2009, 20:16
Aziz öncelikle hayırlı olsun,depo kaç litrelik veya ne kadarlık gaz almıştın? Yani km deki ortalaması ne? Bilgi eksik kalmış.Ben de yeni taktırdım ve ilk depoda ortalaması13.5 kuruş falandı.depo 35 lik simitlerden.Yaklaşık 30 litre falan alıyor.60 tl lik gazla 440 tı sanırım yaptığı km.(şehir dışı ortalaması daha fazla)Zaman geçtikçe daha da iyi olacağı söyleniyor.

pilotender
25/11/2009, 20:20
Arkadaşlar bende 2006 model GP 1.4 Fire Active var. 77 bg olan modelden....Bu hafta içinde Atiker taktırmak istiyorum. 1100 TL fiyat verdiler ama 1000 liraya anlaştım. Benim size sorum şu olacak. LPG takıldığı zaman yol bilgisayarının akıbeti ne olacak? Arkadaşım Citroen C4 e taktıktan sonra yol bilgisayarı calışmadı, sapıttı. Bizim yol bilgisayarları LPG takılınca çalışıyor mu nasıl oluyor?

GP COSKUN
25/11/2009, 20:58
hüseyin yol bilgisayarının çalışmadığını duymadım gp lerde
ama taktıran arkadaşlarda mesajına cevap verecektir
bu lpg olayında ustalık ve işçilik çok önemli
lpg taktırıpta sorun yaşayanda çok oldu
hiç sorun yaşamadan kullananda