PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polen filtresi

tuncay
20/07/2008, 17:55
arkadaşlar dynamic puntoların polen filtresi aracın neresindedir yerdımlarınız icin simdiden teşekkürler.......

Fangio
20/07/2008, 19:22
Torpidonun arkasında.Ozzy nin eskilerde bununla ilgili açmış olduğu bir konuda olmalı yanlış hatırlamıyorsam.Eğilip baktığınız zaman görüceksiniz ztn...

anvil
21/07/2008, 09:26
Bu konuları bir incele Tuncay

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/2384-polen-filtresi-nerde.html

https://forum.grandepuntotr.com/genel/2431-butun-gun-arabadaydim.html

ekorkut
21/07/2008, 10:11
Yok torpidonun arkadasında değil. Ön yolcunun sol ayağının orada ızgara gibi bir parça var plastik. O parçayı sökün içerden ulaşılıyor. Herhangi bir tornavida hareketine gerek yok hiçbir işlem için.

tuncay
21/07/2008, 11:41
arkadaşlar soğolun iki seçenegi de deneyeceğim

makeles
21/07/2008, 13:59
konu başlığı açılmışken sorayım.. 1 aydan daha fazla polen filtresi yokken dolaştım havalandırma sistemine herhangi bir zararı var mıdır? yeni polen filtresini taktırdım sanki arada nemli bi koku veriyor ilk anda sonra soğuk hava verdiğinde kayboluyor normal midir?

webercis
21/07/2008, 23:11
Konu açılmışken ben de birşey ekleyeyim:
Benim klima ılık üflüyor.Acaba polen filtresinden midir? yoksa klimanın gazı mı bitmiştir?

ekorkut
22/07/2008, 09:28
Gaz da polen filtresi de ılık üflemeye sebebiyet verebilir. Ama polen filtresinin tıkanması üfleme hızının düşmesine, gazla ilgili sorunlar da soğukluktaki kayıplara sebebiyet verir genel olarak.

Korhan
22/07/2008, 11:09
Polen filtresinin Türkiye şartlarında en fazla 7500 kmde bir değişmesi lazım. Aksi taktirde hem üfleme hızı düşer hem de bazı solunum rahatsızlıklarına sebep olabilir.

mm_isik
22/07/2008, 15:26
polen Filtresinin Türkiye şartlarında En Fazla 7500 Kmde Bir Değişmesi Lazım. Aksi Taktirde Hem üfleme Hızı Düşer Hem De Bazı Solunum Rahatsızlıklarına Sebep Olabilir.

7500 Km Yerine Her Yaz Sonunda Desek Daha Uygun Olmazmi? Cunku Filtrenin En Cok Kirlendigi Donem Yaz Donemi.

Korhan
22/07/2008, 23:33
Webercis seni arasıra görüyorum. Ama ya trafik sıkışık oluyor ya da vaktim olmuyor. 06 BD x di mi?

Painkiller
24/07/2008, 16:07
Arkadaşlar hazır bu konu açılmışken bir şey danışayim sizlere.
Biliyorsunuz ki klima polen filtresi dolduğunda klima kapatıldıktan sonra pis bir koku gelmeye başlar. Bu koku polen filtresi değiştikten sonra da devam eder. Çünkü havalandırma kanallarına az da olsa toz zerrecikleri nemle birlikte yapışır ve tahliye olmaz. Bu kirlenme de kanallarda nemle birlikte bakteri ve mantar üremesine sebebiyet verir. Bu kokunun asıl sebebi kanallarda üreyen mikroorganizmalardır. Aynı zmanda bu durum sağlık açısından da ciddi tehlike oluşturmaktadır.

Geleyim soruya, bu kokunun giderilmesi için klima dezenfektan spreyleri satılıyor. Havalandırma kanallarının içine püskürtülüyor. Bu ürünlerden daha önce kullanan var mı ve işe yarıyor mu?

ReNoVaTio
24/07/2008, 16:32
aydın kardeş ben dezenfektan firmasında çalışıyorum medikal diyebiliriz.öncelikle evet polen filtreleriiçin dezenfektanlar var.ama içeriğini ii bilmen lazım.çünkü genelde hepsi alkol bazlı oluyor ve buda araba çalışırken veya sonra çalıştırdığında elektirik kaçağı olursa alev alma durumu olabilir.o yüzden polen filtrelerine kullanacağın malzemeyi iyi araştırman gerekir.

Painkiller
24/07/2008, 16:40
Anladım. Peki önerebileceğin bir marka var mı?

ReNoVaTio
24/07/2008, 16:42
vallaha ben dışardan bir şey kullanmıyorum.kendi ürünlerimizden kullanıyorum.denemek istersen sana bir tane verebilirim.dene bak istersen.

Painkiller
24/07/2008, 16:45
Peki sen denediysen eğer işe yarıyor mu?

ReNoVaTio
24/07/2008, 16:48
vallaha benim araba daha 6000 de ben 2 kere temizledim.normalde bu ürünü hastanelerde doktorlar ve hemşirelere satıyoruz.el dezenfektanı,birde sprey şekliden var.ben sprey olanı kullanıyorum.temizledikten sonra kurutup takıyorum.hiç bir sorun yaşamadım.ama şundan eminim yaptıkdan sonra kültür alınsa hiç bir şekilde mikroorganizmayla karşılaşılmaz.

Painkiller
24/07/2008, 16:56
Yani sen direk filtrenin üstüne uyguluyorsun anladığım kadarıyla ve işe yarıyor.
Aslına bakarsan benim elimde bir ürün var. Ama denemeden önce bir kamuoyu yoklamasında bulunmak istedim. Bendeki ürün havalndırma kanallarını dezenfekte etmek için üretilmiş. Yan havalandırma ızgaralarından içeriye sokulan uzun bir hortumu var. Hortumu içeriye soktuktan sonra hortumu yavaş yavaş çekerken bir yandan da ürünü uyguluyorsun.

ReNoVaTio
24/07/2008, 16:59
ewet o şekildede yapılabiliyor.ama ben filtreye direkt olarak uygulamanın daha iyi olacağını düşünüyorum.çünkü komple temizliyorsun .ama diğerinde hortumu kanallardan içeriye gönderip yaptığında o bakterilerin üzerine ne kadar temas ediyor onu göremezsin.tam temizlik olmadan steirl bir ortam olmaz filitrede bence.filtreyi sök kendin temizle daha ii

Painkiller
24/07/2008, 17:03
Haklısın. Şu filtreyi sökebilecek miyim önce ona bir bakmam laazım, sonra uygulama yapabilirim...

ReNoVaTio
24/07/2008, 17:04
kolay gelsin sana şimdiden.

Painkiller
24/07/2008, 17:07
saol. teşekkür ederim.

ugurozer
24/07/2008, 20:04
araba siyah camlarda film yok, anladıgım kadarıyla gunes isisini kesmesi icin birseyde yok araba guneste uzun kalınca klima yetersiz kalıyor. ilk firsatta cikartıp kenara koyacagim filtreleri, icersi biraz toz olcak ama buz gibi soguyacagi kesin :)

tuncay
24/07/2008, 22:23
arkadaşlar polen filtresi ön yolcunun sol ayak ucndaki ızgarayı söktukten sonra yaklasık 30 cm uzunlugunda bir kapak onun icinde ben soktum tmizlyp tekrar takacam

femoli
25/07/2008, 11:09
Polen filitreleri normal şartlarda iki bakımda bir değişir ama bunu siz mutlak mertebe her sene başında değiştirmenizi yada 7,500 de bir değiştirmenizi öneririm çünkü hem soğukluk bakımından hemde sağlık açısından çok önemli ...Polenin fiyatı 15 ytl çok pahalı bir malzemede değil ,Bulamayan İsteyen arkadaşlarada gönderebilirim..

yakupca
25/07/2008, 11:43
normal bi kompresorle temizlemen yeterli
polen filtresi ni 15000 de değiştirseniz iyi olur

ayrıca torpidonun altında filtre

ugurozer
25/07/2008, 15:00
Polen filtrelerini tazyikli hava ile temizleyip ustune antibakteriyel bir sprey ve istediginiz kokuyu sıkmak hem cok zevkli hemde maliyeti cok dusuk bir uygulamadır aracınızda istediginiz gibi kokar her daim. Bilgilerinize..

makeles
28/07/2008, 03:00
Polen filitreleri normal şartlarda iki bakımda bir değişir ama bunu siz mutlak mertebe her sene başında değiştirmenizi yada 7,500 de bir değiştirmenizi öneririm çünkü hem soğukluk bakımından hemde sağlık açısından çok önemli ...Polenin fiyatı 15 ytl çok pahalı bir malzemede değil ,Bulamayan İsteyen arkadaşlarada gönderebilirim..

geçenlerde serviste işçilik dahil 33ytl verdim. sizdekiler orijinal mi?

femoli
28/07/2008, 08:56
geçenlerde serviste işçilik dahil 33ytl verdim. sizdekiler orijinal mi?
İçi İçeriği aynı ama üstünde fiat yazmıyor tabiki, aynı ürün sardes marka...

ugurozer
28/07/2008, 10:33
Filtreyi dun çıkarmak için çabaladım hakketten yeri çok rezalet ayrıca filtre için hiçbir ray sistemi veya cerceve seklinde bir muhafaza yok resmen filtreyi tıkıştırıyorsunuz oraya, çıkartırkende çekip alıyorsunuz paçavra gibi. Neyse anlamayanlar için birkaç resim çektim onlarla küçük bir açıklamada ben yapayım anlamayan arkadaşlarım için.

İlk olarak aşağıda elimde tuttuğum parçayı elimle tuttugum kısmını kendinize dogru çekerek alıyorsunuz (aman dikkat fiatın plastikleri biraz nazik elinizde kalmasın!!)

https://img516.imageshack.us/img516/9599/26072008002sd8.jpg

iyice köşede aşagıdan yukarıya dogru uzanan ince bir kapak var en alttan parmagınızla bastırın ve kendinize dogru cekin (kuck bir klipsi var) daha sonra kapagı acılan bu delikten asagidaki polen filtresini cekip alın.

https://img214.imageshack.us/img214/1095/26072008lr0.jpg

yok sadece bu kapağı çıkarmayla birşey anlamadıysanız ve filtrenin yerini bulup çıkartamadıysanız veya çıkarıpta takamadıysanız o zaman daha guzel bir goruntu için torpidonuzuda çıkartınız, bunu yapmak için torpidonuzu açın içini boşaltın ve torpidonun en dibinda sagda bir plastik çivi var buyukcene onu sola dogru zorlayarak çıkartınız

çıkartmanız gereken çivinin resmi:

https://img516.imageshack.us/img516/2217/26072008001my5.jpg

bu çiviyi, torpidoyu ve soldaki kapağı çıkardıktan sonraki aractaki goruntunuz:https://img65.imageshack.us/img65/1954/26072008003tx1.jpg

filtrenin ust kısmı yine çok açık degil o yuzden takarken once ust kısmını sokun yukarı dogru cekin ve tamamını sokmaya baslayın.

Kolay gelsin

SerhanOz
08/06/2009, 09:48
ben kapagı söktüm filtreyi cıkardım.
dediginiz gibi 15 tl ye yeni filtre aldım.
ama bu filtre yerine girmiyor yahu.
illa torpidoyumu sökmek gerek?
var mı püf noktası?

SerhanOz
08/06/2009, 21:56
neyse bugün cözdüm. klimanın performansı cidden arttı.
kendi kendime cözmüste olsam degistircek arkadasların dikkatine.
filtrenin uzun kısmı dik olucak sekilde yuvaya sokun.
biraz itekledikten sonra giriyor.

keykavus
08/06/2009, 23:20
Saygıdeğer arkadaşım ben de automix adlı ürünün klima temizleyici spreyini kullandım. Ürünü sadece camların olduğu havalandırma kanallarına sıktım. Yalnız torpido gözünün içi boş olsun. Talimatta söylendiği şekilde çalıştırdım. Biraz kurum gibi bir şeyler geldi ve koku spreyin kendi aromatik kokusu gibi oldu. Klimanın küf ve mantar yapmasını istemiyorsak ta klima konusunda uzmanın bize eğitimde söylediği araçlarınızı stop etmeden sıcak konumda klimayı iki üç dakika çalıştırın oldu. Saygı ve selamlarımla.

memox
16/06/2009, 12:06
Ya arkadaşlar benim araba henüz 2000km de. Arabayı ağacın altına falan parkedince sileceklerin oraya ufak kuru yapraklar falan düşer ya. o durumda ben arabayı çalıştırıp klimayı açınca kuru yapraklar arabanın içine giriyor, klima üflerken içeriye yapraklarıda üflüyor..
Arabada polen filtresi olsa yaprakların girememesi lazım diye düşünüyorum. Acaba bende polen filtresi yokmudur? ne saçma iş...

xcruelx
17/06/2009, 16:36
Aha şimdi benide huylandırdın mehmet kardeş :)

NeoN
18/06/2009, 15:41
kılımanın verimi son gunlerde çok düştu araç 11000 de daha once hiç polen filitresini değiştirmedin sorun filitreden kaynaklı olabilirmi..?

Honor COOPER
07/08/2009, 19:16
Bugün bende polen filtresini değiştirdim kendim,çıkarması takmasına oranla daha kolaydı ben torpidoyu sökmedim yalnız takarken filtre baya bir deforme oluyor acaba yuvasına girince normal haline dönüyormu ayrıca bu polen filtresinin yeri resmen saçmalık acaba servisler nsl bir yol izliyor takarken bileniniz varsa ve beni aydınlatırsa çok sevinecem özellikle deformasyon noktasında.

ChakalSari
09/08/2009, 18:33
arkadaslar fılıtreyı cıkarmak kolay da kırılmadan zarar gormenden takmanın tek bır yolu var fıltreyı kıvırıyosun ılk once alt ucunu sonra ust ucunu sokup ıtrıyıyosun taktıgını buldugnuz zaman ınankı cok kolayy =)

fotobelit
23/09/2013, 16:21
chakalsarı önce altını kıvırıp sokuyorsun demişsin de merak ediyorum önce altını sokarken üstü nereye sığdırabildin. Altını sokman için üstünü bi yere sokman lazım önce yukarda öylece kırılmadan durmuyor engel var çünkü (tabi filtreyi olması gerektiği gibi enlemesine değilde boylamasına ittirmediysen)
4 yıl olmuş ama belki cevap verir :)

DogukanSahin
26/09/2013, 13:27
bendede az üflüyordu 10 liraya değişildi servisten