PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Temizlğinin önemi..

nghn
11/06/2008, 12:42
Arkadaşlar aracınızın motorunun temizlenmesi oldukca önemli..bu konuda duyarlı oldugunuzu umuyorum..temizlenmiş ve temizlenmemiş motorun resmini koyuyorum aradaki 7 farkı bulun :D :cool0000:
2582
2583

onur1907
11/06/2008, 12:46
mumkun oldugunca temız tutmaya calısırım ve kendım asla temızlemem...bu arada sen 7 fark demıssın nagıhan ben 10 fark bulsam ordan bana bı kanaat notu verırmısın :)

nghn
11/06/2008, 12:50
mumkun oldugunca temız tutmaya calısırım ve kendım asla temızlemem...bu arada sen 7 fark demıssın nagıhan ben 10 fark bulsam ordan bana bı kanaat notu verırmısın :)

düşünürüz bişiler :cool:

ugurozer
11/06/2008, 13:01
arada tek fark temiz olan diil pis olan herzaman daha saglıklıdır (yeterki hava filtresi temiz olsun) :)) buda benim gorusum :)

nghn
11/06/2008, 13:03
ilginç bir bakıs acısı..pis olan hiç bir şey sağlıklı değildir..keza filtreler her 10.000 de zaten değişiyor..değişmesi gerekir yani

ekorkut
11/06/2008, 13:04
Motor temizliği güzel iyi hoş da, pratikte görsellikten öte en ufak bir artısı bulunmuyor temizletmenin. Bir de temizlenince yağ kaçağı vesaire gibi olaylar da görünmüyor. Ayrıca temizlerken oraya buraya su kaçıran, zarar veren tipler varken ben sadece gördüğüm yerleri silmekle yetinirim daha iyi. Bir kere beyin, iki kere de buji kablosu sorunu yaşadım önceki araçlarımda ve bir daha hiç girmem bu olaya.

mustafaf
11/06/2008, 13:04
bende temız tutmaya calısırım ve ozellıkle kendım temızlerım.cunku servıs harıcı yerlerde aracın motorunu temızletmek, yıkatmak v.s. cok basını agrıtıyor ınsanın.hele bızım memlekette bu ısten anlayan adam yok denecek kadar az.o yuzden en saglıklısı kendımın yapması oluyor.bu ısle ılgılıde motor temızlık spreyı var.onu sıkıyorum 5 dakka sonra butun kırlerı asagıya dokuyor.sonra nemlı bı bezlede sıldınmı tamamdır :)

nghn
11/06/2008, 13:06
bu temizleme işlemi için bayi servislerinde özel makinalar var..tutup basınclı suyla yıkatılması değil buradaki olay :)

onur1907
11/06/2008, 13:08
Motor temizliği güzel iyi hoş da, pratikte görsellikten öte en ufak bir artısı bulunmuyor temizletmenin. Bir de temizlenince yağ kaçağı vesaire gibi olaylar da görünmüyor. Ayrıca temizlerken oraya buraya su kaçıran, zarar veren tipler varken ben sadece gördüğüm yerleri silmekle yetinirim daha iyi. Bir kere beyin, iki kere de buji kablosu sorunu yaşadım önceki araçlarımda ve bir daha hiç girmem bu olaya.

bende bu yuzden asla kendım temızlemem ya servıse yada bunu yapan yerlere goturuyorum..elımden geldıgıncede kendım ufak seyler yapıorum...

KaMiKaZe
11/06/2008, 13:37
bu temizleme işlemi için bayi servislerinde özel makinalar var..tutup basınclı suyla yıkatılması değil buradaki olay :)

herşeyinde makinesini yaptılar :D alın 1 adet wd40 hem temizlesin hem yağlasın.

nghn
11/06/2008, 13:58
Herşeyin makinasını yapmak zorundalar.yoksa nasıl hizmet kalitesinin yüksekliğinden bahsedip sizlerden son derece memnunum cevabını alacağız:)

ugurozer
11/06/2008, 15:06
evet temizletmekten yana değilim cunki nemli bir sungerle kendim temizlerim yukardan bakıldıgında yine pırıl pırıl gorunur. Temizletmelerde tazikli su kullanılır bu tazikli su suyla temas etmemesi gereken yerlere ugrar ugramasa bile buharlasan artık sular nem olarak tahmin edemediginiz yerlerden gecer ve metaller uzerinde yogunlasarak su damlacıgı olarak ustunde kalır ve olmaması gereken oksitlenmelere neden olur. Motor kaputunuzun altında su almaması gereken cok fazla sey var, bir bilgisayar kasasını tozdan arındırmak icin yıkamak gibi birsey bu. Ayrıca motorun titresimini alması icin lastik tamponlar ve guc aktarması icin kullanılan kayışlarda su ile bazı ozelliklerini yitirir ve omrunu daha cabuk tamamlar. Islanmaya karsı tabiki onlemler alınmış ancak ıslatılmaması kadar saglıklı olacağını düşünmüyorum.

Ne amaçla ve nasıl yaptılar bilmiyorum babam araci servisten getirdiginde bir baktım motor yıkanmış, hiç hoşuma gitmedi .birdahaki sefer kendim gidersem ozellikle tembih edecegim motorun yıkanmamasını.

Linos
11/06/2008, 15:16
Eğer güvenilir bir yerde olacaksa, ben temizletilmesi taraftarıyım açıkçası... ;)

nghn
11/06/2008, 15:21
Bugüne kdr servislerde yapılan motor temizliği oto koruma carbon clean vs hiç birinden dediğiniz gibi şikayetler almadık..sizin tercihiniz tabii ki motorunuzun ne şekilde muhafaza edileceğinin bizler değil sizler tayin edersiniz..aracınızı seviyorsanız onun için en iyi kararı siz kullanıcı verir..

mustafaf
11/06/2008, 15:25
yalnız arkadaslar motor temızlıgı ıle motor yıkamayı karıstırmayalım.bıldıgım kadarıyla servısler motoru suyla yıkamıyor, temızlıyor.nagıhan hnm bundan bahsedıyor.yıkanmasına bende karsıyım tabı ama temız tutmanın zarardan cok faydası olacagı kanısındayım...

ugurozer
11/06/2008, 15:25
sizler bizler derken?? servisle alakalı birisi misiniz?

nghn
11/06/2008, 15:37
sizler bizler derken?? servisle alakalı birisi misiniz?
değilim.. biz derken sizin aracınızı kullanmayan kişileri kastettim..sizlerde araclarınızın sahipleri..

ugurozer
11/06/2008, 16:00
değilim.. biz derken sizin aracınızı kullanmayan kişileri kastettim..sizlerde araclarınızın sahipleri..

sizde punto kullanıcısı olarak gorunuyorsunuz, ayrıca serviste yapılan temzileme vs gibi seylerden sikayet gelmedi demissiniz, şakamı bunlar?? :))

nghn
11/06/2008, 16:13
sizde punto kullanıcısı olarak gorunuyorsunuz, ayrıca serviste yapılan temzileme vs gibi seylerden sikayet gelmedi demissiniz, şakamı bunlar?? :))

:D gelmedi şikayet derken forumda yani aaaaaaaa bu kdr baskı olmazki :D

ugurozer
11/06/2008, 16:20
yaw çekinmeyin hadi hadi soyleyin. Burda servisten yetkilileride gormek isteriz korkmayın şikayetlerimizle sıkmayız :))

nghn
11/06/2008, 16:22
yaw çekinmeyin hadi hadi soyleyin. Burda servisten yetkilileride gormek isteriz korkmayın şikayetlerimizle sıkmayız :))

bizde görmek isteriz servisten yetkilileri hem benimde aktaracagım şikayetlerim var :agri:

ABNEW
11/06/2008, 16:39
Ben temizletmekten yana değilim.Uno marka aracımı ısrar sonucu temizlettirmiştim zamanında.Motor temizlendikten sonra eprom bozulmuştu:) Motora kesinlikle basınçlı su tutturmayın.İllaki bakım olacaksa sıfır aracın motor bölmesine koruma yaptırın.Plastik aksamı parlatıp koruma yapıyorlar su tutmadan.Tabi buna bile gerek yok denebilir...

femoli
11/06/2008, 16:39
Motor temizliği elbette önemlidir belli periyodlarda aracın motorunu balçık haline getirmeden:D düzenli olarak temizlemek gerekir..

Birde arkadaşlar lütfen motor temizleme ürünleri hariç başka hiç bir ürün kullanmayın, su mazot vs vs. bu vs lerin içinde vd 40 da var, vd 40 motor temizleme ürünü değildir, temizleyici özelliği var ama yağlayıcı özelliği daha fazladır ilk etapta aracı çok güzel gösterebilir ama akabinde büyük toz toprak toplayacaktır, buda motora yapışıp ileriki zamanlarda zarar verecektir motora. Temizlikte tamamen ucucu özellikte ürünler kullanmalıyız...

mustafaf
11/06/2008, 16:42
bızde gormek ıstıyoruz tabı servıs yetkılılerını :-)

femoli
11/06/2008, 16:48
forumda uye olarak Mersın Bılen Oto Servıs Sefı Nadır Bey var...

https://forum.grandepuntotr.com/members/dayi.html

Ah mustafa Ahhh:agri:

ms777
11/06/2008, 17:03
Bencede motor araba satılırken temizletilir genelde güzel gözüksün diye :) Tabi işin espirisi bazı insanlar temiz seviyorlar bazılarıda önemsemiyor. Şahsen biz önemsemeyenlerdeniz 10 yıldır aynı arabaya biniyoruz ve hiç motorunu temizletmedik hiçte motorla ilgili bir ağrıza vermedi. Elektronik parçlara su gittiği zaman sıkıntı oluyor özelliklede indiksiyon bobinlerine o yüzden ehil kişilere yaptırmakta fayda var.

OzzY
11/06/2008, 17:05
Mehmet abi WD40 ın özelliği kir ve pas sökücü olması içersinde az miktarda ince yağ var ve oda bir 2 güne kayboluyo.

Geçenlerde mareanın yağını değiştirirken servis yapalım dedi istemedim...

Cmaxe yapıldı görüntü çok güzel oluyo ancak başkada bi artısı yok bence...

femoli
11/06/2008, 17:13
Mehmet abi WD40 ın özelliği kir ve pas sökücü olması içersinde az miktarda ince yağ var ve oda bir 2 güne kayboluyo.

Geçenlerde mareanın yağını değiştirirken servis yapalım dedi istemedim...

Cmaxe yapıldı görüntü çok güzel oluyo ancak başkada bi artısı yok bence...
tereciye teremi satıyorsun olmaz dediysem olmaz o kadar :cool::D

içindeki yağ oranı fazla bircok özelliği var kir pas sökücü gibi ama yağlayıcı özeliği çok fazla buda toz tutmaya etkendir yağ kolay uçucu bir madde değildir...

ms777
11/06/2008, 17:20
Evet yağ pek uçacak bir şey değil buharlaşma enerjisi yüksek bir akışkan :)

OzzY
11/06/2008, 17:44
Yağ kolay uçmaz bilmiyorum ama WD40 ı biyere sıkın 1-2 gün sonra hiç bişey kalmıyo...
her tarafa sıktığımdan biliyorum :D:D

ms777
11/06/2008, 17:51
Ben bilmiyorum bu kimyasalların içeriğini ama şöyle bir şey olabilir alkol karıştırırlar içersine sıkarsın alkol uçar içindeki yağda aynı margarin gibi katılaşıp yüz üstünde tabaka halinde kalıyor olabilir

KaMiKaZe
11/06/2008, 20:19
Motor temizliği elbette önemlidir belli periyodlarda aracın motorunu balçık haline getirmeden:D düzenli olarak temizlemek gerekir..

Birde arkadaşlar lütfen motor temizleme ürünleri hariç başka hiç bir ürün kullanmayın, su mazot vs vs. bu vs lerin içinde vd 40 da var, vd 40 motor temizleme ürünü değildir, temizleyici özelliği var ama yağlayıcı özelliği daha fazladır ilk etapta aracı çok güzel gösterebilir ama akabinde büyük toz toprak toplayacaktır, buda motora yapışıp ileriki zamanlarda zarar verecektir motora. Temizlikte tamamen ucucu özellikte ürünler kullanmalıyız...

wd40 motor temizleyici diye geçmiyebilir zaten motor temizliğinden kasıt motorun pırıl pırıl olmasıda değil :D yağ birikmiş yerleri pislikten arındırmak , paslı yerleri temizlemek oksitlenmeyi önlemek wd40 bunları çok güzel yapıyor..

tereciye teremi satıyorsun olmaz dediysem olmaz o kadar :cool::D

içindeki yağ oranı fazla bircok özelliği var kir pas sökücü gibi ama yağlayıcı özeliği çok fazla buda toz tutmaya etkendir yağ kolay uçucu bir madde değildir...

mehmetcim tereci olarak sana tavsiyem wd40ı sıktıktan bir süre sonra üstübü ile güzelce temizlemen bu şekilde tozda tutmaz :D

Yağ kolay uçmaz bilmiyorum ama WD40 ı biyere sıkın 1-2 gün sonra hiç bişey kalmıyo...
her tarafa sıktığımdan biliyorum :D:D

ozan aynen dediğin gibi wd40 çok güzel gıcırdıyan oksitlenen yerlere 1e1

femoli
12/06/2008, 10:08
Sevgili orhancıım yağ silmeyle kolay kolay geçecek bişi değil hadi sildin elinin girmediği yerleri ne ile sileceksin aman boş vermi diyeceksin zaten en önemli yerler elimizin girmediği yerler görünen yerleri nasıl olsa vd 40 olmadanda temisleyebiliriz ;) heee yok abi ben inadcıyım kullanırım sananeee beee kardeşim dersen o ayrı tabe ama vd 40 kullanmayın dirim ben :) birsürü motor temizleme spreyleri var onu kullanın allah allah :D

nghn
12/06/2008, 10:13
femoli dile getirmek istedigim cümleyi kurdunuz ama ben şahısların tepkilerinden ürkmeye basladım o yüzden bişe demiodum agzına sağlık:D