PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alın size yeni bir direksiyon sorunu

pdr42
05/06/2008, 23:44
arkadaslar bu direksiyondan yana benm sansım yok galiba..
simdide olusan sorunabakın.
oncelikle aracımızı calsıtrıyoruz city fonksyonundan cıkartıyoruz sonra stop ediyoruz. daha sonra kontagı cıkartalım evet evet korkamyın kontagı cıkartın sonra aracın direksiyonunu kilitleyin kilitlendimi kilitlendimi hayır sola cevirin kilitlenecek donmeyecek ama birde sağa dogru cevirin evet cevirin donuyo dimi ne garip
bu ne yaa

cicada88
05/06/2008, 23:50
direksiyon kilitlenmiyo yani?

pdr42
05/06/2008, 23:53
cık kilitlenmiyo sola donmuyo ama sağa donuyo ve cıt cıt diye ses yaparak sağa sonuna kadar dönüyor

erdiyilmaz
06/06/2008, 00:05
city modunda stop ettiğin zaman, normaL şekiLde direksiyonun kitLeniyor yani.
cidden garip bir durum mustafa abi, böyLesi bir durum daha önce bizim forumda yaşanmadı sanırım. hayırLısı bakaLım.

SteinGP
06/06/2008, 00:12
biraz daha açık bir dille yazarsanız anlayamıyoruz çoğumuz :) direksiyon sola dönünce kilitleniyor sağa dönünce kilitlenmiyormu??

Ah-MeT
06/06/2008, 00:25
city modunda stop ettiğin zaman, normaL şekiLde direksiyonun kitLeniyor yani.
cidden garip bir durum mustafa abi, böyLesi bir durum daha önce bizim forumda yaşanmadı sanırım. hayırLısı bakaLım.
erdinin de dedigi gibi sadece city modunda kitlemiyorsa gercekten garip bir durum...

Ziyaretçi047
06/06/2008, 01:57
ben city hiç kullanmıyorum ve kilitleniyor rahatlıkla.

pdr42
06/06/2008, 08:55
arkadaşlar city modunda denemedim acıkcası ama eger birde onda kilitleniyorsa gercekten haydaaaalık bir durum. direksiyon sola doğru kilitleniyor ama sağa dogru cevirdiğimizde ise dönuyor. cıt cıt diye bir ses geliyor amma entersn bi durum yahuuu

ugurozer
06/06/2008, 09:18
bu teknolojinin yanında direksiyon kilitlense ne işe yarar kilitlenmese ne işe yarar, aracı calistirirken sinir bozmaktan baska. Ne cty modunu kullanırım nede aracı direksiyon kilitli birakırım. İş kilide kalsın hırsız için bizim anahtarla acmamızdan cok daha kısa surede aciyor onu anahtarsız :)

kara kız
06/06/2008, 10:14
kontak kapalıyken direksyonu cevirerek zaten yapılabilecek en buyuk hatalardan birini yapmıssıız..bi çok sorun çıkartabilir bu durum bilginize

pdr42
06/06/2008, 11:30
yauhu kontak kapalıyken direksyon niye cevrilmesin o guvenlik onlemi değilmi. yani hırsız binince onu cevirecek onu onlemek için kilit sistemi var . valla ilk defa duyuyorum

mustafaf
06/06/2008, 12:24
arkadaslar bu direksiyondan yana benm sansım yok galiba..
simdide olusan sorunabakın.
oncelikle aracımızı calsıtrıyoruz city fonksyonundan cıkartıyoruz sonra stop ediyoruz. daha sonra kontagı cıkartalım evet evet korkamyın kontagı cıkartın sonra aracın direksiyonunu kilitleyin kilitlendimi kilitlendimi hayır sola cevirin kilitlenecek donmeyecek ama birde sağa dogru cevirin evet cevirin donuyo dimi ne garip
bu ne yaa

bende boyle bır sorun yok.az once merake ettım denedım.cıty modu acık-kapalı, saga-sola her turlu kılıtlenıyor.bende bı servıse gosterın aracı...

gurik
06/06/2008, 23:22
kontak kapalıyken hidrolik direksiyon çevrilmez. Nedeni basit. sistem yağ basıncı olmadan zorlanmış olur. Direksiyon kutusunu zorlarsınız. Direksiyon kilidi demode bir önlem bence. Araçta zaten fiat code sistemi var hem de motor için ayrı kod mekanik sistem için ayrı bir kod kullanılıyor. İçiniz rahat olsun.

pdr42
06/06/2008, 23:38
guvenlik onlemi olara kontak kilidini kullanamdıgımızı varsayalım. ama sonucta kontak takılı değilken biirisi bunu cevirebilr. hırsızda baskasıda. fabrika bunu dusunmustur herhal

DAYI
06/06/2008, 23:42
Direksiyon kilitleme mekanizması mekanik bir sistemdir ve city modu ile herhangi bir bağlantısı yoktur.Servise götürerek kontak kilidini kontrol ettirin sorun direksiyon kilit tırnagının yerine tam oturmaması; cıt cıt seside bu tırnaktan geliyor zaten gerekirse kontak kilidi değişecek garanti kapsamında yapılması gereken bir uygulama merak etmeyin..Saygılarımla..

luckfortune
06/06/2008, 23:48
benım de bıldıgım kadarıyla arkadasların bazılarıda dogru yazmıs ve ben cok arastıran bırıyım ayrıcA KULLANMA KILAVUZUNDA DA OKUDUM HIDROLIK DIREKSIYON SİSTEMI ARAC STOP HALINDEYKEN KULLANILMAMALI VE DIREKSIYON ZORLANMALIDIR diyor zaten farketmıssınızdır dıreksıyon asırı sekılde hatta donmeyecek sekılde sertlesıyor ama sız bunu zorluyarak sanırım mekanızmada sorun olusturdnuz hemen servıse gıtmelısınız bence

DAYI
06/06/2008, 23:55
Arkadaşlar gp de hidrolik direksiyon yokki bu nedenle motor çalışmazken direksiyonu çevirmek hiç bir yere zarar vermez.Gp de mekanik direksiyon sistemi bulunmaktadır..

pdr42
07/06/2008, 00:28
iyide bunun ben bozmadm ki sağa cevirince dondu .. bu arada tesekkürler bilgiler icin arkadaslar aydnlatıcı oldu. direksiyon hidrolikmi değilmi onu anlamadım

şekerlioğlu
07/06/2008, 00:32
direksiyon hidrolikmi değilmi onu anlamadım

Dualdrive elektro hidrolik direksiyon.

bu sistemde iki farklı işleyiş mantığı ve hidrolik bir pompa yerine elektrikli bir motor tarafından üretilen gücü kullanan bir direksiyon bulunur. Direksiyon tepkisi, aracın hızıyla orantılıdır: Sürat yükseldikçe, hidroliğin etkisi azalmakta ve direksiyon, daha fazla sürüş hassasiyeti sağlayacak şekilde sertleşmektedir.

elektrohidrolik direksiyon sistemi, sürücülere iki farklı ayar programı yapabilme olanağı sunmaktadır. Bu ayarlardan birincisi, sürücü ve araç arasında maksimum empati sağlamaktadır ve şehir dışı sürüşler için idealdir. İkinci ayar ise, şehir içi kullanım ve park etme için uygun olup, direksiyonun çevrilmesi için harcanan gücü minimuma indirmektedir. İkinci ayarı yapmak için "City" düğmesine basmanız yeterlidir. Şehir dışına çıktığınızda bu düğmeyi basılı unutursanız ne olur? Bu konuda endişelenmenize gerek yok, çünkü her türlü durumda maksimum sürücü güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, her iki programda da 35 km/saat süratin üzerine çıkıldığında, direksiyona uygulanan hidrolik etkisi aynı seviyeye gelmektedir.

Bu sistem kullanım kolaylığı, tatminkarlık ve güvenliğin yanı sıra dönüşler sonrası direksiyon simidinin aracın o andaki hızına bağlı olarak aktif bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Sürekli çalışan bir pompaya gereksinim duyan standart hidrolik direksiyon sistemlerinin aksine, sadece gerektiği anlarda (örneğin direksiyon çevrildiğinde) güç çeker. Bu da, daha az güç gereksinimi anlamına gelir ve ortalama %3 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

Belirli oranda gürültü yapan hidrolik pompanın kullanılmaması nedeniyle, yolcu bölmesindeki gürültü seviyesi de azalır. Ayrıca hidrolik direksiyon sistemine göre daha düşük sıcaklıklarda çalışabildiğinden ve devre sıvısı içersindeki partiküllerden etkilenmediğinden, daha güvenli olarak değerlendirilmektedir.

Praxis
07/06/2008, 00:44
Arkadaşlar gp de hidrolik direksiyon yokki bu nedenle motor çalışmazken direksiyonu çevirmek hiç bir yere zarar vermez.Gp de mekanik direksiyon sistemi bulunmaktadır..

hidrolik direksiyonu olmayan araba üretiliyor mu artık :ohmy0000:

AGUS
07/06/2008, 01:26
hidrolik direksiyonu olmayan araba üretiliyor mu artık :ohmy0000:

şu an kullandıgınız gp hidrolik değil, elektro hidrolik bilginize...

saygılar..

ugurozer
07/06/2008, 10:10
benım de bıldıgım kadarıyla arkadasların bazılarıda dogru yazmıs ve ben cok arastıran bırıyım ayrıcA KULLANMA KILAVUZUNDA DA OKUDUM HIDROLIK DIREKSIYON SİSTEMI ARAC STOP HALINDEYKEN KULLANILMAMALI VE DIREKSIYON ZORLANMALIDIR diyor zaten farketmıssınızdır dıreksıyon asırı sekılde hatta donmeyecek sekılde sertlesıyor ama sız bunu zorluyarak sanırım mekanızmada sorun olusturdnuz hemen servıse gıtmelısınız bence

yok boyle bişey arkadaşlar abartmayın :) direksiyonu hafif cevirdiginizde lastigin yerde donme hareketi olusmadan esnemesiyle zaten bir miktar kolaylıkla donecektir, araca zarar verecek donme direksiyona asılıp sağa donmus tekeri zorlaya zorlaya sola dondurmek gibi bir hareketle olur, oyuncak degil bunlar o kadarda korkmayın hiçbirşey olmaz.

pdr42
07/06/2008, 15:53
bu arada enteresanlık devam ediyor sabah direksiyon hem saga hemde sola donmedi yani kilitleniyor. kontagı cceirincede acılıyor ..amma enteresan olması gerektiği gibi oldu yanii

anvil
07/06/2008, 18:48
demekki anlık bir sorun oldu. elektronik sistemlerde olabilir. geçmiş olsun mustafa

pdr42
07/06/2008, 19:32
fatih tesekkür ederim. arabayı ilk alıdıgmda da direksiyon sertleşmiş cok zor donmustu sonrada duzeldi ama bi muddet sonra kilitlendi ve kaza yaptım. buda ole olmasın servise dogru yol gorundu

DAYI
08/06/2008, 01:09
Yukarıda şekerilioğlu nickli arkadaşımında değindiği gibi sistem artık hidrolik değil servo motor kumandalı sistem dir .Hidrolik sistemden daha kullanışlı ve daha yumuşak kullanım sağlayan sistem kullanılmaktadır.Motor içerisinede bakarsanız hidrolik direksiyon ek deposunun olmadığını görürsünüz..