PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande punto 1.4 t-jet nasıl olur

utktoti
05/06/2008, 20:36
şu anda g puntom yok bundan bir kaç gün önce starjet almak için istanbulda bayiiye gittim ama aradığım renk yoktu gelmesi ise baya bir uzun sürerdi.t-jet düşünmemiştim araç satıcısının t-jeti önermesi beni düşündürdü.satıcının t-jet in daha yeni ve güçlü bir motor olduğunu ve bir kaç zaman içinde dahada yaygınlaşcağını söylemesi beni ikilem içinde bıraktı.t-jet motor daha yeni ilerde motorla ilgili bir sorun yaşarmıyım starjet yıllardır kullanılan bir motor ammmmaaaaa t-jet nasıldır işte bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim.
son olarak ta arabayı sakin sürerim perfonmas benim için o kadar önemli değil

ekorkut
05/06/2008, 20:46
Valla satıcının tavrı "elimde starjet yok sana tjet verelim satış yapmış olalım" gibi geldi. Elbette ki performans beklentilerini en iyi karşılayacak model t-jet şu anda fakat ikinci eli hiç yok gibi birşey. En önemli handikapı da bu olsa gerek. Yani acil satmaya ihtiyacınız olsa sizi baya üzer. Sadece meraklısına hitap eden bir model. Fiyatının da starjetten bile daha ucuz olması bunu göstermiyor mu sizce de?? Ben açıkçası yaygınlaşacağını hiç ama hiç düşünmüyorum. Burası Türkiye. Beğeniler, tercihler belli.

ABNEW
05/06/2008, 20:47
Sakin bir sürüş için 77bg lik fire de düşünebilirsiniz.Bence siz öncelikle dizel-benzin ya da donanım seviyesine karar vermelisiniz.Her türlü modelde sorun yaşanabilir.Bu biraz da şans işi, hayırlısı olsun...

kadoku
05/06/2008, 21:13
Bir Starjet kullanıcısı olarak 2 yıldır kullandığım aracımdan gayet memnunum sizede tavsiye ederim her ne kadar şehir içi sakin kullanım için Fire en ideali olsada gerek ESP gibi güvenlik donanımları gerekse uzun yoldaki sürüş konforu Sj daha ön plana çıkartıyor ve ileride satmayı düşündüğünüzde daha güçlü bir motor olduğu için daha kolay elden çıkartırsınız.

Bende alırken sizin gibi ikilemde kalmış son anda fikir değiştirip Sj almıştım ha şimdi olsa alırmıydım daha fazla yakıt tüketmesine rağmen kesinlikle T.jet alırdım çünkü şimdi daha fazla performans istiyorum eğer sizde ilerde pişman olmam diyorsanız Sj alın performans olarak sizi hiç üzmez.

blackpunto35
05/06/2008, 21:39
t-jet uçuyor agrasif kullanacaksan t-jet yok ben paşa kullanayım dersen starjet bu arada 150 hp bravo ile motor aynı sadece yazılım farklı

Ziyaretçi047
06/06/2008, 01:56
şu durumda t-jet daha ucuzken starjet almak akılsızlık. ayrıca t-jet starjet motorun turbo eklenmiş halidir en basit anlatımla. farklı bir motor değil.

ERC
06/06/2008, 01:57
sakin kullanıcaksanız hic t-jet e bulasmayın direk starjet;)

mustafaf
06/06/2008, 08:13
bencede en mantıklısı t-jet almak.hem daha yenı bır teknolojı hemde daha fazla performans...bu arada hakkaten bravo 150HP olandan tek farkı yazılımmı ???

Alp
06/06/2008, 11:16
Paran varsa hiç düşünme tjet al derim benzin istasyonuylada çok iyi arkadaş olursun bu arada ;)

ekorkut
06/06/2008, 12:35
Arkadaşlar kesinlikle tek fark yazılım değil. Bu böyle olsa chipli olarak 120 150 ' ye, 150' de 170' e tune edilebiliyor olmazdı zaten. Az veya çok, turbo veya tüm mekanik internaller, yazılım veya sıkıştırma oranı dahil birçok fark var 120-150-180 essence arasında. Turbonun kesin farklı olduğunu biliyorum da diğer mekanik değerler biryerlerde yayınlanırsa onları da alır koyarım.
Aynı şekilde örneğin 1.6 multijet motorların da 105 liği ve 120 liği arasında sadece yazılım farkı yok. En basitinden biri sabit biri değişken geometrili turbo. Allah bilir daha ne fark vardır bizim 75-90 larda olduğu gibi.

Korhan
06/06/2008, 14:01
Valla arkadaşım satış elemanı doğru söylemiş. Hiç düşünmeden T-Jet alırdım. 2,5 seneye yakındır starjet kullanıyorum, çok az yakan ,sorunsuz, makul performansı olan güzel bir motor starjet ama T-Jet'in sürüş keyfini vermesi çok zor. T-Jet al bence, pişman olma sonradan. T-Jet iyi yakıt kullandığın sürece starjet kadar olmasa da sorunsuz bir motor buna emin ol. Bravo'ya bak , onda hiç atmosferik motor yok hepsi turbo.

blackpunto35
06/06/2008, 14:16
geçen hafta fiat servisinde bu konu ile ilgili görüştüm 150 lik bravo ile 120 lik punto nun motorunun aynı olduğunu söyledi hatta hiç bir farkının olmadığı söylendi bursa ile görüşülcek eğer bilgi doğrulanırsa ( hiç bir farkını olmadığı ) ne de olsa yeni bir motor ve yeni bir model söz konusu uygulama denenecek aracımda size bu konu ile ilgili bilgiyi aktaracağım

Ziyaretçi047
06/06/2008, 14:30
öyleyse al 120 liği çek bi turbo bi de yazılım 200 e kadar yolu var. verin o arabayı bana bakın neler yapıyorum :D öğren ama o mevzuyu ben de merak ettim.

arkadaşım ayrıca fiyatlar ortada. bu durumda starjet alma çok pişman olursun. zaten turbosuz araba kullanmak mı bu saatten sonra. pehhhhhhh.

Korhan
06/06/2008, 16:16
150lik Bravonun farkı sadece yazılım değil. Ben araç piyasaya ilk çıktığında servis yetkilisine, eğitime gitmeden önce bunu sormasını istemiştim. Yazılım haricinde başka farkların da olduğunu öğrendim.Şimdi unuttum ama birkaçbirşey söylemişti.
VWnin TSI 140 ve 170liği arasında sadece yazılım farkı var ama Fiat'ta durum farklı.

blackpunto35
07/06/2008, 10:08
alınan bilgiler bazen çakışıyor bana aynı sadece yazılım farkı dediler ama dediğim gibi fabrika ile görüşüp net bilgi gelecek umarım sadece yazılım farklılığı vardır 30 hp önemli bir fark zahmetsiz bir şekilde güç kazanımı olacaktır.

anvil
07/06/2008, 11:25
t-jetin fiyatı starjetten daha ucuzmuş.

Ziyaretçi047
07/06/2008, 13:17
diyoruz ya saçmalık diye.

ranet3000
08/06/2008, 03:58
150lik Bravonun farkı sadece yazılım değil. Ben araç piyasaya ilk çıktığında servis yetkilisine, eğitime gitmeden önce bunu sormasını istemiştim. Yazılım haricinde başka farkların da olduğunu öğrendim.Şimdi unuttum ama birkaçbirşey söylemişti.
VWnin TSI 140 ve 170liği arasında sadece yazılım farkı var ama Fiat'ta durum farklı.
vw de 170 lik le 140 lık arasında yatak piston ve derece farkları var...

geçen hafta fiat servisinde bu konu ile ilgili görüştüm 150 lik bravo ile 120 lik punto nun motorunun aynı olduğunu söyledi hatta hiç bir farkının olmadığı söylendi bursa ile görüşülcek eğer bilgi doğrulanırsa ( hiç bir farkını olmadığı ) ne de olsa yeni bir motor ve yeni bir model söz konusu uygulama denenecek aracımda size bu konu ile ilgili bilgiyi aktaracağım
bende mrk ediyorum sonucu :) hadi hayırlısı

şu anda g puntom yok bundan bir kaç gün önce starjet almak için istanbulda bayiiye gittim ama aradığım renk yoktu gelmesi ise baya bir uzun sürerdi.t-jet düşünmemiştim araç satıcısının t-jeti önermesi beni düşündürdü.satıcının t-jet in daha yeni ve güçlü bir motor olduğunu ve bir kaç zaman içinde dahada yaygınlaşcağını söylemesi beni ikilem içinde bıraktı.t-jet motor daha yeni ilerde motorla ilgili bir sorun yaşarmıyım starjet yıllardır kullanılan bir motor ammmmaaaaa t-jet nasıldır işte bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim.
son olarak ta arabayı sakin sürerim perfonmas benim için o kadar önemli değil
fikriniz nedir bilemiyorum ancak ben t-jet in punto için ideal bir motor olduğunu düşünüyorum devirden düştüğünüzde habire vitesle oynamak yerine gaza dokunmak yetiyor yorulmuyorsunuz ekonomik yönden ise sakin kullanımda ben arabama 6.1 litre yaktırdım şehir içi... süratli kullanımda 8.5/9.0 litre civarlarında seyir ediyor... bunun dışında bugün ankara ağaçlı satış sorumlusunun dediğine göre starjet ler yavaş yavaş bitecekmiş... ne alırsanız alın hangi marka model şimdiden allah kaza bela vermesin... saygılarımla...

ekorkut
08/06/2008, 09:29
Arkadaşlar şimdi herkes bizim kafadan olsa, çek bir t-jet mis gibi keyfini sür arabanın. Ama bunun bir de satışı var. Türkiye' de kafalar belli. Çok beklersiniz adamını bulana kadar. Eğer öyle bir kaygınız yoksa alın t-jet.

Ziyaretçi047
08/06/2008, 11:34
o kafalar yüzünden ülke 1 adım ilerlemiyor zaten. bu güne kadar turbosuz sürülen benzinlilere yazık acıyorum ben esas. turbo denilen bir teknoloji var. verdiği performansın yanında harcadığı yakıtın umursanmayacağı egzoz gazı çıkış tahriği ile çalışan süper bir buluş. bundan sonra tüm benzinlilerde olacak. gelecekte motorlar küçülmeye gidecek ve çift turbolar turbo artı kompresorler felan her motorda görünecek. 800 motor 1000 motor arabaları seve seve süreceğiz bunlar sayesinde.
şimdi bir adam turbo ney yaw ben anlamam deyip gidip bile bile starjet alıyorsa o adama müstahak zaten her şeyi hak ediyor demektir o. starjet alır sonra pişman olur gider turbo taktırır :D

ABNEW
08/06/2008, 18:52
Vw nin 1.4 140bg ile 170bg arasında sadece yazılım farkı var.Ancak yeni çıkan 1.4 122-125bglik Tsi lerle diğerleri arasında çok sayıda farklılık var.

Fiat ın T-Jet 120bg ile 150bg arasında bende sadece yazılım farkı var diye biliyorum.Turbolar zaten her ikisinin de garret.Yalnız mjtd ler arasında sabit-değişken geometrili turbo farkı var.Zaten 120bg ile 150 bg arasındaki 30bg in tek kaynağının değişken geometrili turbo olması imkansız.

GP Abarth ın 180bglik kitinde de yazılım farkı var.Ancak bu paketle beraber fren ve süspansiyon sistemi de değiştiriliyor.

Turbo benzinli ya da dizel aracın yazılımıyla oynanarak çok kolay bg artışı yapılabiliyor.Ancak atmosferiklerde durum böyle değil.

Star-jetle T-Jet in motorları arasında ise oldukça fazla fark var...

Ziyaretçi047
08/06/2008, 19:20
sadece yazlım farkı olan iki model var ise düşük olanı alın kendiniz chip tuning yapın kar edin.

ser789
11/06/2008, 10:45
Araç alırken Türkiye'deki 2. el durumuna göre araç alınmaz.
Kaldı ki toplum bu konuda hiç de tutucu değil.
Sakin kullansanız da performanslı kullansanız da t-jet sj'den üstün bir motor.
bu yeni moda değil, teknolojinin ulaştığı nokta.
sadece yakıt önemli dersen 77 bg olanı tercih et.
Onun haricinde t-jet müthiş keyifli.

mustafaf
11/06/2008, 11:19
Vw nin 1.4 140bg ile 170bg arasında sadece yazılım farkı var.Ancak yeni çıkan 1.4 122-125bglik Tsi lerle diğerleri arasında çok sayıda farklılık var.

Fiat ın T-Jet 120bg ile 150bg arasında bende sadece yazılım farkı var diye biliyorum.Turbolar zaten her ikisinin de garret.Yalnız mjtd ler arasında sabit-değişken geometrili turbo farkı var.Zaten 120bg ile 150 bg arasındaki 30bg in tek kaynağının değişken geometrili turbo olması imkansız.

GP Abarth ın 180bglik kitinde de yazılım farkı var.Ancak bu paketle beraber fren ve süspansiyon sistemi de değiştiriliyor.

Turbo benzinli ya da dizel aracın yazılımıyla oynanarak çok kolay bg artışı yapılabiliyor.Ancak atmosferiklerde durum böyle değil.

arda abı eger hakkaten bole bısey varsa, forumda yada cevrenızde yazılımla 120 lık t-jet ı 150hp ye cıkarmayı basaranlar varsa, ben bu ara degıstırmeyı dusunuyorum aracımı valla 120hp lık t-jet dusunebılırım...

ms777
11/06/2008, 11:22
Bu olayı onno ustaya bir sormak lazım, yazılımsal olarak olabilir çünkü 150 hpde sport modu var o moda geçince tork bir miktar artıyor, benim fikrim enjeksiyonları farklı olabilir.

ABNEW
11/06/2008, 13:04
Mustafa T-Jet, Tsi önemli değil.Eğer sözkonusu motorlar aşırı beslemeli ise sadece chiple %20-30 luk güç artışları rahatlıkla elde edilebilir.Bu uygulama yıllardır var.Tabi önemli olan T-jet ler için box ya da programlama olup olmadığı.Çünkü motor yeni sayılır.Bence en güzeli 150bg lik Abarth almak.Hatta 180bg lik kitiyle beraber...

ms777
11/06/2008, 16:49
Ara beyin uygulamasıyla mümkün olur bence ama %20 oran çok iyi bir oran sanırım bunu yakalamak güç araçtan araça değişiyor. Birde bu tip uygulamalarda garantide problem olabiliyor, bence en temizi 150 hp lik modeli almak fiyat farkı filan var ama sport modelininde havası başka.

ekorkut
11/06/2008, 17:07
Var internette birkaç sitede T-Jet için chip uygulamaları. 150-155 HP arası değerlerden bahsediliyor. 150 HP lik motor için ise 170-180 HP lerden bahsediliyor. Bu da zaten motorların sadece yazılımla birbirinden ayrılmadığının bir diğer kanıtı.

T-JET tabiki çok güzel ve zevkli olur. Fakat bunun bir de satması var. Eğer uzun süre beklemek ve zarar etmek canınızı yakmayacaksa bu durumda problem yok. Ama ben evliyim ve bir arabadan yaptığım zarar o paraya gerçekten ihtiyacım olduğunda canımı yakar. Bu durum da beni bozarrrrrrrr....))

ms777
11/06/2008, 17:11
Tabi araç seçiminde kişilerin zevkleri ve aradıkları çok ön plana çıkıyor. Ama şu bir gerçekki hangi arabayı alırsanız alın çok araba değiştirirseniz zararınızda çok oluyor.

ABNEW
12/06/2008, 07:31
Tabi araç seçiminde kişilerin zevkleri ve aradıkları çok ön plana çıkıyor. Ama şu bir gerçekki hangi arabayı alırsanız alın çok araba değiştirirseniz zararınızda çok oluyor.

Selim e katılıyorum.T-Jet le Star-jet arasında satarken pek bir fark olmaz bence.Zaten iki araç ta aynı hacimde ve tüketimleri de aynı sayılır.Eğer T-Jet ler 1600cc ya da 2000cc olsaydı o zaman değer kaybı fazla olurdu...

mustafaf
12/06/2008, 08:44
Selim e katılıyorum.T-Jet le Star-jet arasında satarken pek bir fark olmaz bence.Zaten iki araç ta aynı hacimde ve tüketimleri de aynı sayılır.Eğer T-Jet ler 1600cc ya da 2000cc olsaydı o zaman değer kaybı fazla olurdu...

arda abı pekı sen t-jet kullanıcısı olarak nası buluyorsun arabayı?? yanı performansından memnunmusun?? mısal benım aracta su anda sadece chıp var.gerıye kalan butun yuruyen aksamından tut motoruna kadar orjınal.ama renault megane II 1.5dcı, vw caddy 1.9 tdi, hyundaı getz 1.5crdı, accent 1.5cdrı vgt, peugeot 207 hdı, 206hdı, 307hdı, aklıma gelen bu aralacları cok rahat bı sekılde gecebılıyorum.senın aracta durum nedır hıc kıyaslama yaptıgın oldumu ???

gp46
12/06/2008, 08:46
t-jet ler için program var 1 hafta önce bi sitede gördüm t-jet sporttu yaptırmış birisi düzde çok uzun olmayan bi yoldu galiba araç 220 nin altına inmişti

ms777
12/06/2008, 16:41
Aracın performansı çok iyi ama biraz devirli kullanmak lazım düşük devirlerde büyük motorlu araçlar gibi gaz yemiyor, ama bence bu fiyata alınabilecek en güzel araç hem yakıtıda çok iyi performansıda, güzel kullanılırsa bmw 320 bile kafa tutar bu araba :)

ABNEW
12/06/2008, 17:57
arda abı pekı sen t-jet kullanıcısı olarak nası buluyorsun arabayı?? yanı performansından memnunmusun?? mısal benım aracta su anda sadece chıp var.gerıye kalan butun yuruyen aksamından tut motoruna kadar orjınal.ama renault megane II 1.5dcı, vw caddy 1.9 tdi, hyundaı getz 1.5crdı, accent 1.5cdrı vgt, peugeot 207 hdı, 206hdı, 307hdı, aklıma gelen bu aralacları cok rahat bı sekılde gecebılıyorum.senın aracta durum nedır hıc kıyaslama yaptıgın oldumu ???

Mustafa, ben oldukça memnunum aracımdan.Gerek tüketim gerekse performans olarak gerçekten güzel.120bg herkese fazla yüksek gelmesede 206nm lik torkla birleşmiş bu güç gerçekten tatminkar.

Hep söylediğim gibi çekiş gücü dizelle aynı sayılır.Ancak 2000d/d nın altındaki devirlenme isteği mjtd ye göre çok daha iyi.Yine benzinli olmasından kaynaklanan bir avantajda tork ve bg dağılımı devir bandına daha geniş bir şekilde yayılmış olması.

Tüketim olarak da benim tahminimin altında.Yaklaşık 5000km lik ortalamam 6.8lt/100km.Gp 1.3 mjtd 90bg le elde ettiğim ortalama ise 5.5lt/100km idi.(20000km boyunca)

Yüksek devirlerdeki ses ise oldukça güzel:)

KaMiKaZe
12/06/2008, 19:06
aracı almadan 2.elini düşünmemek gerek. Televizyon alırken 10 sene içinde çöpe atıcağımızı düşünüp almadığımız olmuyordur heralde.

ekorkut
13/06/2008, 08:11
aracı almadan 2.elini düşünmemek gerek. Televizyon alırken 10 sene içinde çöpe atıcağımızı düşünüp almadığımız olmuyordur heralde.

Tam tersi olarak hayat bana ikinci eli olmayan bir araba almamayı öğretti. Umarım kimsenin arabasını satıp da herhangi birşeye acil para yetiştirme durumu başına gelmez.

ms777
13/06/2008, 09:38
Mustafa, ben oldukça memnunum aracımdan.Gerek tüketim gerekse performans olarak gerçekten güzel.120bg herkese fazla yüksek gelmesede 206nm lik torkla birleşmiş bu güç gerçekten tatminkar.

Hep söylediğim gibi çekiş gücü dizelle aynı sayılır.Ancak 2000d/d nın altındaki devirlenme isteği mjtd ye göre çok daha iyi.Yine benzinli olmasından kaynaklanan bir avantajda tork ve bg dağılımı devir bandına daha geniş bir şekilde yayılmış olması.

Tüketim olarak da benim tahminimin altında.Yaklaşık 5000km lik ortalamam 6.8lt/100km.Gp 1.3 mjtd 90bg le elde ettiğim ortalama ise 5.5lt/100km idi.(20000km boyunca)

Yüksek devirlerdeki ses ise oldukça güzel:)

Benim bir sorum olcak, arabayı ilk aldığın zamanki performansı şuankiyle eş miydi yoksa biraz rodaj süresinde daha mı aşağıydı? Ben zorlamadım arabayı hiç 3000 deviri geçirtmiyorum, ama bizim 115 hp, 190 N.m tork 2.0 lt 8v meganın alt devirlerdeki canlılığı bu araçtakinden iyi diyebilirim, bu motorun yeni olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

ekorkut
13/06/2008, 10:10
Benim bir sorum olcak, arabayı ilk aldığın zamanki performansı şuankiyle eş miydi yoksa biraz rodaj süresinde daha mı aşağıydı? Ben zorlamadım arabayı hiç 3000 deviri geçirtmiyorum, ama bizim 115 hp, 190 N.m tork 2.0 lt 8v meganın alt devirlerdeki canlılığı bu araçtakinden iyi diyebilirim, bu motorun yeni olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Hem atmosferik hem de 8V li bir araç zaten tam alt devir ilacı. Turbo bir araba 2 lt bile olsa atmosferik 8V 2 litrenin canlılığını bulamazsın turbo iyice boost üretmeye başlamadan önce. Arabanın rodajı ile alakası yok atmosferik kadar canlı olmayacaktır alt devirde. Turbo arabaların karakteri bu.

ms777
13/06/2008, 10:14
Öylede maksimum torku 2000 devirde veriyor ben o yüzden alt devirlerde de performans beklerim açıkcası, alt devirlerde bir 1.4 araba gibi değil ama bir 2.0 motorun tadınıda vermiyor açıkcası :), arabayı zorlamak istemiyorum rodajda olduğu için o yüzden tam karakterini çözemedim

ABNEW
13/06/2008, 14:03

Selim, bunun için iki aracında tork-bg grafiği lazım.Önceden de belirttiğim gibi mjtd ye göre alt devirler daha canlı.Ancak 1000-1500d/d arası Megane biraz daha canlı olabilir.Oldukça fazla hacim farkı var.

Ben açıkçası hiçbir fark görmedim arada.Yalnız kış lastikleri için aldığım 15'' jantlardan sonra Nisan ayında taktığım 17'' lik orijinal jantlarla bir miktar performans kaybı yaşadım.Çünkü arada tekerlek başına yaklaşık 6kg lık bir fark var...

Bence rodaj a fazla kafanı takma.İlk 1000-2000km den sonra canının istediği gibi kullan aracını..

Yakıt tüketimi ise ilk 10000km den sonra bence küçük bir miktar azalır.Tahminim
% 5 azalır.

ms777
13/06/2008, 14:25
Yakıtla ilgili bir problem yok tüketim gerçekten tatmin edici, 7 lt civarında şehir içinde yakıt tüketimi var. Haklısın grafik lazım muhtemelen bizim megane beygiri ve torku çok düşük devirlerde veriyor o yüzden bir avantajı var, ilerleyen zamanlarda alışırım artık şu 1000 km dolsun :), teşekkür ederim bilgiler çok açıklayıcı oldu Arda bey

ABNEW
13/06/2008, 18:30
Yakıtla ilgili bir problem yok tüketim gerçekten tatmin edici, 7 lt civarında şehir içinde yakıt tüketimi var. Haklısın grafik lazım muhtemelen bizim megane beygiri ve torku çok düşük devirlerde veriyor o yüzden bir avantajı var, ilerleyen zamanlarda alışırım artık şu 1000 km dolsun :), teşekkür ederim bilgiler çok açıklayıcı oldu Arda bey

Rica ederim Selim,

Yalnız tork konusunda yanlış anlaşılma olmasın, bizim araçların max. tork miktarı ve devri 2000cc lik Renault motorundan daha fazla ve daha düşük devirde geliyor ama rolanti devri ve hemen yukarısı için 2000cc lik makinenin bir miktar tork fazlası olabilir.Yalnız 1500d/d dan itibaren T-Jet kesinlikle daha fazla tork üretiyordur...

Ziyaretçi047
13/06/2008, 18:57
ben açıkçası 120 hp lik modelle pek tatmin olacağımı düşünmüyorum. 206nm tork benim için çok az. benim için önemli olan torktur beygir değil. insana o hazzı tork yaşatıyor.

ABNEW
13/06/2008, 19:07
ben açıkçası 120 hp lik modelle pek tatmin olacağımı düşünmüyorum. 206nm tork benim için çok az. benim için önemli olan torktur beygir değil. insana o hazzı tork yaşatıyor.

Cihan, T-Jet en fazla torka sahip GP modelleri içinde.Bunu alıp da modifiye yapabilirsin yani...

KaMiKaZe
13/06/2008, 21:49
Valla arda abi t-jet yerine modifiyeye daha yatkın, piyasada daha fazla modifiye parçası bulunan bir japon alıp modifiye etmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

ABNEW
13/06/2008, 22:07
Valla arda abi t-jet yerine modifiyeye daha yatkın, piyasada daha fazla modifiye parçası bulunan bir japon alıp modifiye etmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Tabiki Orhan ancak ben Gp yu sevenler için söyledim.Ben modifiyeye başlarsam kesinlikle GP seçerim:)

ranet3000
13/06/2008, 23:39

arda abi ben 3 gündür forum a bakmıyordum ancak 3 gündür deli gibi bu yazılım turbo ve 120 likle 150 lik farkını araştırıyorum bravonun içindeki tuş turbonun üstündeki bir valf e hüküm ediyor buda yazılımın basıncı doğal olarak torkun ve begir in artışını sağlıyor. servislere araçların yazılımıyla ilgili hrhangi birşey vermiyorlarmış bununla birlikte dışarıda klonlama yapan yerler mevcutmuş 150 liğin beyni spor modda bizimkine klonlayıp sürekli 150 de çalışması sağlanabilirmiş... araçlarda 3 farklılık var ikisi turbo üstünde biri de aktarma bunun dışında ne motorda nede turboda bi değişiklik yok. bu arada bende dahil t-jet 1.4 motorun starjet üstüne kurulu olduğunu sanıyordum buda yanlış bir bilgiymiş t-jet motor 1.4 16v fire motor un 0.2 mm piston boyu uzatılarak ve bazı değişikliklerle üstüne kurulmuş bir motordur... saygılarımla...

t-jet ler için program var 1 hafta önce bi sitede gördüm t-jet sporttu yaptırmış birisi düzde çok uzun olmayan bi yoldu galiba araç 220 nin altına inmişti
ben zaten bu haliyle düzde onu çok rahat yapıyorum kimse 220 nin altına inemio sanmasın :) araba direk yaslıyo kadranı...

Aracın performansı çok iyi ama biraz devirli kullanmak lazım düşük devirlerde büyük motorlu araçlar gibi gaz yemiyor, ama bence bu fiyata alınabilecek en güzel araç hem yakıtıda çok iyi performansıda, güzel kullanılırsa bmw 320 bile kafa tutar bu araba :)
selim benim bi arkadaşımda 2007 3.20d var yazık 3-4 boy yemeden rahat duramıyor... kalkıştan 200 e kadar gp üstün sonra ayırıyor o ayrı... ikincisi bu arabanın en büyük özelliği düşük devirden itibaren güç alınması ben 300ce 24v mercedes kullanıorum aynı zamanda bunun kadar keyifli gelmez oldu şehir içinde habire devir çevirtiyosun arabaya vites için... artık devir silindir hacim devri değil turbo kompressör charger bunlar olmadan keyif olmuo...

ABNEW
13/06/2008, 23:53
Rahan, Bravodaki sport sürekli 150bg i veriyor.Ancak sport modda tork miktarı bir miktar artış gösteriyor.Ben incelemedim ama 150bg in turbosunda farklı bağlantılar varsa bu durumda değişken geometrili kullanmış da olabilirler.

T-Jet, Star-Jet üstüne kurulu ancak fazlaca değişiklik var piston biyel segman gibi motor içi elemanlar bizim araçlarda daha farklı.Sen de belirtmişsin zaten, turbo nedeniyle sıkıştırma oranı da düşürülür...

ekorkut
14/06/2008, 11:54
120 ve 150 lik TJET Bravoların anlatıldığı bir italyan programının kesitini teknik italyancası oldukça kuvvetli bir arkadaşımla izledik.

Farklar:

-Egzoz
-Egzantik
-Turbo
-ECU MAP' i olarak anlatıldı.

Başka bir yerde enjektörlerin de farklı olduğunu anlatıyordu. Chip tuning yapan sitelere girin bakın. 120 lik chip ile 150, 150 lik de 170 lere kadar tune ediliyor üzerlerindeki mevcut donanım ile. Servisten duyduklarınızla değil, kendiniz araştırma yaparsanız internette daha sağlıklı bilgilere ulaşırsınız.

ranet3000
14/06/2008, 13:41
120 ve 150 lik TJET Bravoların anlatıldığı bir italyan programının kesitini teknik italyancası oldukça kuvvetli bir arkadaşımla izledik.

Farklar:

-Egzoz
-Egzantik
-Turbo
-ECU MAP' i olarak anlatıldı.

Başka bir yerde enjektörlerin de farklı olduğunu anlatıyordu. Chip tuning yapan sitelere girin bakın. 120 lik chip ile 150, 150 lik de 170 lere kadar tune ediliyor üzerlerindeki mevcut donanım ile. Servisten duyduklarınızla değil, kendiniz araştırma yaparsanız internette daha sağlıklı bilgilere ulaşırsınız.
ya bu kadarda olmaz illa konuşturacaksınız insanı sen italyan programından izliyosun ben tutup bunun teknik cd sini 1 saat boyunca (türkçe) okuyorum değerlere bakıyorum. ankarada ne kadar fiat servisi varsa hepsini tanırım çünkü bende tanınan bi firmanın sahibinin oğluyum bana sanayiyle veya teknikle ilgili yalanlama yapmayın çünkü sizden daha çok bu işlerin içindeyim... sizin internette bulacağınız şeyler genellikle değerlendirme oluyor teknik tablolar ise sınırlı o yüzden lütfen biri bilgi veriyorsa üstüne konuşmayalım insanı yaptığına yapacağına pişman etmeyelim ben ona zaman ayırmışım yapmışım yoksa bana hiçbir katkısı yok ben gider chip yaptırır binerim en fazla sonra forumla ilgili bişey yapasım gelmiyo... bu araştırmada tamamen kendi araştırmam. ayrıca ben bile top gear ı izlerken ingilizce seviyem iyi olmasına karşın bazı konuları anlıyamıyorum sizin arkadaş sanırım ferraride falan çalışıo ;) ki bütün teknik kelimeleri çevirebilmiş...

ABNEW
14/06/2008, 21:03
Bu iki motor arasında önceden de belirttiğim gibi yazılım dışında bir fark olmaması lazım.Tabi yanılıyor da olabilirim.Ancak esas önemli olan nokta -eğer amaç gücü 150bg e çıkarmaksa- 120bg den 150bg e chiple kolaylıkla ulaşılabileceğidir.Turbo sayesinde sadece yazılım yüklenerek ya da mevcut ecu yanıltılarak 150bg ve 250nm civarı tork kolaylıkla alınır.Tabi ben yapar mıyım? Yetkili serviste olmadığı sürece bu işe girmem:)

Ziyaretçi047
15/06/2008, 10:59
Tork bilgisi verim. bravo 1.6 120hp modeli 300nm torka sahip. İşte bence gerçek zevk o arabayla alınacaktır. Zaten tahminlerime göre şu an benim aracım da 300 civarı.

ekorkut
16/06/2008, 09:49
Bizim bu dizellerin 300 nm si pek benzinli gibi olmuyor be Cihan...Bu Pazar günü bir abime GP bakmaya gittik. Aklımızda T-JET bakmak vardı. Bildiğiniz gibi GP T-JET' in test aracı yok ortalıkta. Önce Bravo 105 lik Multijet' i sürdük. Tamam 290 nm iyi hoş' da dizeli biliyorsunuz kullanıyorsunuz işte. 2000 de başlıyor 4000 de bitiyor...Öyle kopma etme de yok. İstikrarlı bir şekilde gidiyor araba. Zaten önceki testimde de benim 90 lıktan çok farklı olmadığını hissetmiştim. Sonra ardından Birmot' a, orada da T-JET ne satılık ne de test aracı mevcut değil. Hatta satıcı olan arkadaş 3 kapılı T-JET grande mi varmış ben hiç duymadım gibi bir dumura da ugrattı bizi. En son olarak da Üstün' e gittik. Ellerinde showroom daki Sport araç vardı. Düşünenler için de söylemekten çekinmiyorum, arabayı kasko hediyeli olarak 28850 ye bırakıyorlar. Kaskoyu almazsan sanırım 28 e kadar verecekler. Orada Linea' nın T-JETi vardı onu test ettim. Test ne kelime ciddi ciddi bastım sıkıştırdım. Arabanın düşük devirdeki hissizliğinden bahseden arkadaşlar bir de 90 lık dizel kullansınlar tam eşek arabası gibi hissederler dizeli sanırım. Turbo lag neredeyse hiç yok. Bastın mı anında topluyor. Üst devirlerde çok güzel motor sesi var. Turbo arabada sanki atmosferik açık filtrenin mırıltısı geliyor. 3 kişi olmamıza rağmen hızlanma tatminkar. Neredeyse 2 lt bir GTI kadar gidiyor. Fakat üst süratlerde biraz biraz tıkanmaya başlıyor araba. Demek istediğim Bravo nun 290 lık torku, TJet linea nın 206 torku, çevirdiği devir, ürettiği güç ile ivmelenmesi yanında tam yalan oluyor kalıyor.

ABNEW
16/06/2008, 15:04
Emre nin de belirttiği gibi benzinlinin devirlenmesiyle dizelin devirlenmesi oldukça farklı.Devir bandı T-Jette çok daha geniş ve alt devirler daha güçlü...

Ziyaretçi047
16/06/2008, 15:06
Valla ben Linea T-Jet i ilk çıktığında kullandım. Benim arabanın Box lu hali gibiydi. :)

KaMiKaZe
16/06/2008, 15:08
:D bende sürmüştüm t-jeti benim arabanın t-jet motoru konulmuş haline benziyor.

ekorkut
16/06/2008, 15:23
Arkadaşlar verdik bugün kaporayı TJET için Perşembe günü de teslim alıyoruz. Kendim yaptım pazarlığını, abim de parasını verdi. Plakayı da aldık TJ olarak ))) Kendisinin ikinci el diye bir derdi yoktu. Zevk için aldı, bilerek aldı. Biz de görelim bakalım nasıl olacak.

KaMiKaZe
16/06/2008, 15:27
hayırlı uğurlu olsun şimdiden sizdede mjet 90lık var artık 1-1 karşılaştırma olur :D

ekorkut
16/06/2008, 15:35
Teşekkür ederim Orhan. Arabanın bir rodajını yapalım. Sonra yan yana basarız video da çekeriz. Her türlü aksiyon gerçekleştirir bilgi veririz.

ABNEW
16/06/2008, 17:49
Teşekkür ederim Orhan. Arabanın bir rodajını yapalım. Sonra yan yana basarız video da çekeriz. Her türlü aksiyon gerçekleştirir bilgi veririz.

Emre hayırlı olsun, çok güzel tercih,

Yalnız önerim, araçları yan yana getirip kapıştırmayın kesinlikle:)

mustafaf
16/06/2008, 17:58
Arkadaşlar verdik bugün kaporayı TJET için Perşembe günü de teslim alıyoruz. Kendim yaptım pazarlığını, abim de parasını verdi. Plakayı da aldık TJ olarak ))) Kendisinin ikinci el diye bir derdi yoktu. Zevk için aldı, bilerek aldı. Biz de görelim bakalım nasıl olacak.

abı hayırlı ugurlu olsun.Allah kaza bela vermesın...

OzzY
16/06/2008, 21:04
hayırlı olsun güzel seçim :)

Korhan
16/06/2008, 22:37
Bayideki aracı mı aldınız?

T-Jet'in 2. eli daha oluşmadı ama bu tip motorlar 1-2 sene sonra atmosferiklerden daha fazla para eder.
Şu an mesafeli yaklaşılıyor ama dizeller de ilk çıktığında millet burun kıvırıyordu şimdi benzinlileri geçti.

tolgaank88
16/06/2008, 22:42
hadi hayırlı olsun,allah kaza bela vermesin...

ekorkut
17/06/2008, 09:07
Herkese teşekkürler arkadaşlar. Daha iyileri, abarth ları, essence leri sizin olsun. Evet bayide showroom da bulunan araç için kapora verdik. Evrak işlerini bekliyoruz şu anda. Sanırım yarına teslim alabileceğiz gibi. Beklemedeyiz.

ekorkut
18/06/2008, 10:06
Arkadaşlar T-JET i olup da modifiye işlerine girmek isteyenler için bugüne kadar zevkle okuduğum ingiliz forumundan bir başlık göndermek istiyorum. Baya fikir verecektir.

T-Jet re-map - Page 6 - The FIAT Forum (https://www.fiatforum.com/grande-punto/141273-t-jet-re-map-6.html)

T-JET i olanlara sevindirici bir haber; VW TSI 170 liklerdeki 185 HP civarı standard güç çıkması olayı T-JET lerinizde de aynı şekilde))) T-JET ler de standart olarak bu adamların yaptığı dyno run larda 135-138 HP ler civarında vermiş. Yalnız ne yaparsanız yapın ECU den kaynaklı bir sıkıntıdan ötürü 155 lerin üzerine çıkamıyor adamlar. Bir safe Mode söz konusu. Abarth turbosu takan var, 150 lik bravo turbosu deneyen var. Az veya çok bazı mekaniksel farklılıklar da mevcut burada belirtildiğine göre. Ama esas kısıtlayan ECU. Bu arada 180 lik ESSENCE de (Adını doğru mu yazıyorum yaaa??) (Abarth ın üzerine alınan kitte), IHI sökülüyor ve yerine Garrett takılıyor kocaman. Abarth.it sitesinde Essence ile standard Abarth ın karşılaştırmalı videoları da var çok ilginç. İlgilenenler baksın sitelere gerçekten çok ilginç dino grafikleri de mevcut.

gp46
18/06/2008, 11:51
ooo süpermiş walla

Ziyaretçi047
18/06/2008, 13:24
Safe mod tarzı bir sıkıntı varsa bence rahatlıkla halledilebilir. Yazılım bu sonuçta.

ekorkut
18/06/2008, 14:46
Safe mod tarzı bir sıkıntı varsa bence rahatlıkla halledilebilir. Yazılım bu sonuçta.

Cihancım adamlar zaten yazılımla takır takır oynuyorlar...Çözülebilecek olsa zaten çözülürdü. Birşekilde vardır ilacı da yapamamışlar neticesinde. Orada hem ingiliz hem de yunanistanda kasan adamlar var okuduysan. İkisi de ECU den ötürü kalmışlar bir noktada. Favorilerime ekledim konunun takipçisiyim izliyorum mesajları sürekli. Bu mesajlardaki en güzel şey TJET lerin standardından da yüksek güç üretmesi olayı. Bugüne kadar Fiat larda hep tersi olurdu bu durum. Ama şimdi 120 diye aldığın araba aslında 135 lerde yani. Alıp burada da bir denemek lazım dinamo üzerinde. Acaba 150 lik kaç çıkıyordur???
Ayrıca yarın arabayı teslim alınca ilk yapacağım olaylardan biri şu IHI nin hangi turbo modelinin aracın üzerinde olduğuna bakmak.

ms777
18/06/2008, 15:01
Bende merak ettim şimdi 135 lerde ise ilginç doğrusu, öyle bir şey yaparsan sonuçları burda yayınlarsan sevinirim

Ziyaretçi047
18/06/2008, 19:31
bence doğru değildir muzaffer servis eksik çıkıyor demişti bana. bizim arabalar için de tsi 170 için de.

ms777
18/06/2008, 19:42
Rem servise gitmek lazım :) motor sağlamsa 2 aşağı 5 yukarı bir şeyler çıkıyor ama 15 hp çok fazla bir fark Cihan' a katılıyorum

ABNEW
18/06/2008, 22:17
Arkadaşlar T-JET i olup da modifiye işlerine girmek isteyenler için bugüne kadar zevkle okuduğum ingiliz forumundan bir başlık göndermek istiyorum. Baya fikir verecektir.

T-Jet re-map - Page 6 - The FIAT Forum (https://www.fiatforum.com/grande-punto/141273-t-jet-re-map-6.html)

T-JET i olanlara sevindirici bir haber; VW TSI 170 liklerdeki 185 HP civarı standard güç çıkması olayı T-JET lerinizde de aynı şekilde))) T-JET ler de standart olarak bu adamların yaptığı dyno run larda 135-138 HP ler civarında vermiş. Yalnız ne yaparsanız yapın ECU den kaynaklı bir sıkıntıdan ötürü 155 lerin üzerine çıkamıyor adamlar. Bir safe Mode söz konusu. Abarth turbosu takan var, 150 lik bravo turbosu deneyen var. Az veya çok bazı mekaniksel farklılıklar da mevcut burada belirtildiğine göre. Ama esas kısıtlayan ECU. Bu arada 180 lik ESSENCE de (Adını doğru mu yazıyorum yaaa??) (Abarth ın üzerine alınan kitte), IHI sökülüyor ve yerine Garrett takılıyor kocaman. Abarth.it sitesinde Essence ile standard Abarth ın karşılaştırmalı videoları da var çok ilginç. İlgilenenler baksın sitelere gerçekten çok ilginç dino grafikleri de mevcut.

Emre, 150 ya da 155bg lik Gp (Abarth-Bravo sport) da zaten Garrett-IHI var.Bizim araçlarda da model aynı.Önceden de söylediğim gibi 120bg le 150bg arasında turbo farkı bile olmayabilir.Olsa bile 120bg lik de de Garrett var...

Ziyaretçi047
18/06/2008, 23:34
off off. bir dahaki arabam 300 hp den ve 300nm tork dan aşağı olmasın istiyorum :) zaten modifiye edip 600hp yaparım.

ekorkut
19/06/2008, 10:16
Emre, 150 ya da 155bg lik Gp (Abarth-Bravo sport) da zaten Garrett-IHI var.Bizim araçlarda da model aynı.Önceden de söylediğim gibi 120bg le 150bg arasında turbo farkı bile olmayabilir.Olsa bile 120bg lik de de Garrett var...

Arda biliyorum nette bu şekilde yazıyor. Ama kodlamada bir enterasanlık var sanıyorum. Bak şimdi netten bakınca GP Abarth ın turbo koduna, birçok yazıda Garrett IHI RHF3-P10.5 çıkıyor karşımıza. "Garrett" farklı turbo imalatçısıdır, "IHI" farklı imalatçıdır. Garrett' de tüm turbo ürün gamı GT adıyla başlar veya T serisi ball bearing update leri mevcuttur. Oysa ki IHI' nın imalat kodlaması, RHE ve RHF (ball bearing li) diye gider. Bu arada arabayı dün akşam teslim aldık deli gibi ısrar ettik yetiştirttik.)) Hemen açıp kontrol ettim ve turbonun "IHI" olduğunu gördüm. Yani T-JET in turbosu Garrett değil IHI. Garrett/IHI yazınca emme garrett, egzoz IHI olacak şekilde hibrit turbo yapılmış anlamına gelir ki burada çok abes kaçar açıkçası. Yani standart olarak hiçbir otomobil imalatçısı böyle hibrit bir uygulamaya girmez ve kodunu bu şekilde açıklamaz. Sonradan yapılan tune uygulamalarında hibrit yöntemi seçilir. Adam gibi bir daha bakayım da kodunu falan bulayım şu bizim turbonun. Bu ara işler çok yoğun en kısa zamanda bakacağım.

ms777
19/06/2008, 11:43
Demek turbolar japon IHI bildiğim kadarıyla japon firması olması lazım bu motor hakkındaki spekülasyonlarda bir haklılık payı varmış doğrusu.

ABNEW
19/06/2008, 14:19
Arda biliyorum nette bu şekilde yazıyor. Ama kodlamada bir enterasanlık var sanıyorum. Bak şimdi netten bakınca GP Abarth ın turbo koduna, birçok yazıda Garrett IHI RHF3-P10.5 çıkıyor karşımıza. "Garrett" farklı turbo imalatçısıdır, "IHI" farklı imalatçıdır. Garrett' de tüm turbo ürün gamı GT adıyla başlar veya T serisi ball bearing update leri mevcuttur. Oysa ki IHI' nın imalat kodlaması, RHE ve RHF (ball bearing li) diye gider. Bu arada arabayı dün akşam teslim aldık deli gibi ısrar ettik yetiştirttik.)) Hemen açıp kontrol ettim ve turbonun "IHI" olduğunu gördüm. Yani T-JET in turbosu Garrett değil IHI. Garrett/IHI yazınca emme garrett, egzoz IHI olacak şekilde hibrit turbo yapılmış anlamına gelir ki burada çok abes kaçar açıkçası. Yani standart olarak hiçbir otomobil imalatçısı böyle hibrit bir uygulamaya girmez ve kodunu bu şekilde açıklamaz. Sonradan yapılan tune uygulamalarında hibrit yöntemi seçilir. Adam gibi bir daha bakayım da kodunu falan bulayım şu bizim turbonun. Bu ara işler çok yoğun en kısa zamanda bakacağım.

Emre bizim araçların Turbosunu ben inceledim.Üzerinde IHI yazıyor sadece bir de FPT (Fiat Powertrain) :)

Ben de IhI ile Garrett i farklı olarak biliyordum ama her yerde Garrett-IHI olarak belirtilince farklı model olarak algıladım durumu.

Eğer dediğin gibiyse T-JET 120bg lerin turbosu kesinlikle IHI dır.Söylediğim gibi ben aracımın turbosunu tam olarak inceledim...

Ziyaretçi047
20/06/2008, 00:35
Benim bildiğim bizim arabalar KKK KPP 35 ben 37 taktım.

ranet3000
22/06/2008, 00:45
direk ortaya yazıorum çünkü herkeste bi internet araştırması modu var... abi bunu internetten değil görerek ve gerçek değerleri okuyarak öğrenirsiniz t-jet 120lik ve 150lik arasında turbo farkı yok sensör ve beyin farkı var ikinci olarak garet ayrı bi firma ihi ayrı ve ihi turboları dünyanın sayılı turbo markalarının önünde gelir ve kanıtlanmış bir model olan subaru impreza sti da aynı markalı turboyu kullanır. türkiyede olmadığı için ve beni alakadar etmediği için abart konusunda hiçbir yorumda bulunamıcam ancak şu var istenirse bir 120lik t-jet çok rahat 160-170 begir lere ve 290 civarı torklara ulaşabilir. bu işlemler sırayla programlama eksoz sistemi turbo basınç ünitesi ayarları blow off valve gibi işlemlerdir dahada abart mak isteyenler varsa tabi bu araçların daha güçlü iç aksamları (piston gömlek sibop gibi) varsa araçlarını 250 hp a kadar çıkartırlar oda turbo büyütme intercooler işlemleri gibi derinlemesine işlerdir ve motor a güç yanında zarar verir bilmiyorum açıklayıcı oldu mu ama biraz internet başından sanayiye gidip bilgisayarın ekranından resimleri değilde yağ kokusuyla ter kokusuyla teknik adamlar olan ustalarımızla konuşup sonra bizlerle paylaşılsa mükemmel olur... saygılarımla

Ziyaretçi047
22/06/2008, 05:03
ben her ikisini de yapıyorum dostum merak etme.

ABNEW
22/06/2008, 16:11
Rahan haklısın.Hep söylediğim gibi aşırı beslemeli motorlarda sadece yazılımla oldukça fazla güç artışı sağlanabilir.Yeter ki istenilsin.150bg le 120bg arasında fazla bir fark yok.Tabi ikisi de turbo.Atmosferiklerde 30bg iyi bir fark oluyor...

Korhan
24/06/2008, 14:15
vw de 170 lik le 140 lık arasında yatak piston ve derece farkları var...

...

VWnin resmi sitesi
Volkswagen Türkiye (https://www.vw.com.tr/models/binek/jetta/index.htm)
122 hp TSI motor doğrudan püskürtme ile birlikte turbo şarj teknolojisini kullanırken; 140 ve 170 hp TSI motorlar, çift şarj (kompresör ve turbo) ile doğrudan püskürtme sistemini kullanmaktadır. 140 hp ve 170 hp motorları arasında mekanik olarak herhangi bir fark bulunmazken, aradaki motor gücü farkı özel bir yazılım ile sağlanmaktadır

ranet3000
29/06/2008, 21:50
VWnin resmi sitesi
122 hp TSI motor doğrudan püskürtme ile birlikte turbo şarj teknolojisini kullanırken; 140 ve 170 hp TSI motorlar, çift şarj (kompresör ve turbo) ile doğrudan püskürtme sistemini kullanmaktadır. 140 hp ve 170 hp motorları arasında mekanik olarak herhangi bir fark bulunmazken, aradaki motor gücü farkı özel bir yazılım ile sağlanmaktadır
ya o zaman internet sitesinden araştırmalarına devam et boşuna konuşmuoruz burada golf gt 170 lik tsi modifiye ettik ondan bunu tartışmıorum bile...

chn73
29/06/2008, 22:55
77 bg ile 95 bg arasındaki dehşet farkı yaşamış biri olarak söylüyorum ki 95 ile 120 arasındaki fark baya fazla olacaktır.bakın şu beygirlerin yaptığı işe :)

Korhan
30/06/2008, 08:29
ya o zaman internet sitesinden araştırmalarına devam et boşuna konuşmuoruz burada golf gt 170 lik tsi modifiye ettik ondan bunu tartışmıorum bile...

Yahu adam kendi resmi internet sitesinde mekanik olarak fark yok demiş. Yalan borcu mu var millete?

ranet3000
01/07/2008, 19:55
Yahu adam kendi resmi internet sitesinde mekanik olarak fark yok demiş. Yalan borcu mu var millete?
bak yaa sen orada turbonun kompresörün modelini motorun içindeki piston çapını da yazıo mu bi bakar mısın tekrar??? lütfen biri teknik konuşuyorsa aynı şekilde karşılık verelim... saygılarımla

Ziyaretçi047
01/07/2008, 20:05
neyi tartışıyorsunuz bir anlasam.

ranet3000
01/07/2008, 20:24
VWnin resmi sitesi
yok kesin bende bi sorun var anlatamıyorum sizlere oturduğun yerden fark olmaz!!! internette yazar fiat da diyor ki turboda fark var 120-150 arasında ama bunlar sizlerin internet araştırmalarıyla bi yazıyı copy paste edince olmuyo ben tezimin hatta idda ettiğim şeyin sonuna kadar arkasındayım. 140-170 arasında piston kompressör ve turbo tipi farkı var. hadi bide çelik ayna yapalım tam olsun... ömrüm bu arabaların içinde geçti elimden kaç araba geçti sayısını unuttum çevremde biri arabasına çöp alacak olsa bana sorar sizde tutmuş bana resmi internet sitesinden copy paste ediyosunuz bana keşke usta böyle dedi yada servisine sordum senin dediğin yanlış deseydin daha iyiydi. ayrıca bir turbodaki 0,1 mm lik boğaz açıklığı eksoz sistemindeki değişiklikler yazılım piston çapları ve tipleri sizin hasta olduğunuz begir i deli gibi etkiler. o zaman neden almanyada 140 lık larla değilde gt lerle uğraşıyorlar bi bakın dahlbach firması (hollanda) dünyada vw de kendini kanıtlamıştır ve adamlar gti ve gt lerle uğraşıyo bununda sebebi motorun içinin güçlü olması yüklemelerden sonra daha az sorun çıkartmasıdır. not: bu konularla ilgili son yazımdır tekrar cvp yazmıcam. saygılarımla

ranet3000
01/07/2008, 20:28
neyi tartışıyorsunuz bir anlasam.
bilginin internetten olmadığını anlatmaya çalışıyorum tartışmalık bi durum olduğunu sanmıyorum. ayrıca bu konulardan hakikaten sıkıldım siteye ilk üye olduğumdan beri bu tür tartışmalara mağruz kalıyorum ve siteden üyeliğimi iptal ediyorum çünkü çoğu kişi bişey bilmeden gerçekten araştırmadan konuşup duruyo siteniz gerçekten güzel ama insanlarda bilgi olmadan yazıp duruyo buda tekniği ve bilgiyi gölgeliyor.

Korhan
01/07/2008, 22:50
yok kesin bende bi sorun var anlatamıyorum not: bu konularla ilgili son yazımdır tekrar cvp yazmıcam. saygılarımla

Tamam. Yorum bu başlığı okuyanların. Lütfen düşüncelerinizi yazın.

Ziyaretçi047
01/07/2008, 23:13
arkadaşım bu kadar sert çıkmana gerek yok. adam sana inanmak zorunda değil. master diplomanı mı verdin de inansın. adam girmiş resmi sitesinde yazanı söylüyor. ben de orda onu okudum ve inanıyorum. uzatmaya gerek yok. isteyen istediğine inanır. kimse sana inanmıyor diye gideceksen buyur kapımız açık. sen üzerine düşeni yap bildiğini söyle çekil kenara. forum budur zaten.

şekerlioğlu
02/07/2008, 02:29
bilginin internetten olmadığını anlatmaya çalışıyorum tartışmalık bi durum olduğunu sanmıyorum. ayrıca bu konulardan hakikaten sıkıldım siteye ilk üye olduğumdan beri bu tür tartışmalara mağruz kalıyorum ve siteden üyeliğimi iptal ediyorum çünkü çoğu kişi bişey bilmeden gerçekten araştırmadan konuşup duruyo siteniz gerçekten güzel ama insanlarda bilgi olmadan yazıp duruyo buda tekniği ve bilgiyi gölgeliyor.
kusura bakma arkadaşım ama ,bundan komik bir gerekçe olamaz,sağol sen araştırmış ve bilgilerini paylaşmışsın,ama bu dediklerin "ben söylüyorum kardeşim siz niye hala araştırıyorsunuz"gibi tavır koymanı gerektirmez.ayrıca internetten bilgi alınmaz ne demek.!şu anda sen bu yazıyı nasıl yazdın ve biz nereden okuduk.eğer sen internetten bilgi alınmaz diyrsan,kusura bakma ama,senin yazdıklarınında hiçbir inandırıcılığı kalmaz.kaldıki kimsenin kimseye "yazdık ya,kardeşim niye hala araştırıp yazıyosun"deme gibi bir lüksü yok.bu kadar tavırada hiç gerek yok.

KaMiKaZe
02/07/2008, 09:21
firmaların internet sitelerindeki bilgilerin doğruluğu yasa ile korunur firmanın olmayan birşeyi vardiye yazması veya olan birşeyi yok diye yazması söz konusu olamaz olduğundada yasal işlem gerektirir. Doğru bilgi tartışılarak doğrulanır bilginin doğru olduğuna eminsen tezlerinle bilginin doğruluğunu kanıtlarsın başkalarının susturarak değil. Internetten bilgi alınmaz konusuna gelincede doğru bilgi kaynağına güvenildiği sürece hertürlü medyadan alınabilir.

ekorkut
02/07/2008, 09:24
Arkadaşın üyelik iptali hayırlı uğurlu olsun diyelim...Umarım kendi de, forumda geride kalanlar da, daha mutlu, huzurlu ve "bilgili" olurlar.

Ziyaretçi047
02/07/2008, 17:30
Tamam da diyelim internette yazan yanlış. Adam arabası üstün ve güzelken kötüler mi? O zaman adam ya 140 hp yi iyi gösteriyor ya da 170 hp yi kötülüyor sizin anlatımınızla. Neyse uzatmaya gerek yok.

DeNNis
20/08/2008, 13:17
t-jeti chipleyen varsa yorumlarını almak isterim, çünkü linea t-jet aracımı chiplemeyi düşünüyorum.

üstte tartışılan konuya gelirsek, 120lik 150lik ve 180lik t-jet motorlarında hiçbir fark yoktur, fark turbodan ve yazılımdan kaynaklanmaktadır
120hp t-jet ihi vl-37 turbo kullanmaktadır
150hp ise kodunu bilmiyorum ama vgt turbo yani değişken geometrili turbo kullanmaktadır
180hp ise garrett gt14-47 turbo kullanmaktadır

ED 088
20/08/2008, 13:40
Deniz, ''all car racing'' in yazılımını yaptık. Dyno'ya girmedim fakat hissedilir derecede araç daha atak bir hale geldi, yolda tutmakta zorlanıyor insan. Özellikle kalkışda çok iyi, son hızı da bir miktar arttırdı, kadranı çok rahat çeviriyor !!!

Dezavantajı ise, sakin kullanımda bir problem yok ama, yüklendiğin zaman yakıtı bir miktar daha arttırdı.

birotteau
20/08/2008, 13:50
yok kesin bende bi sorun var anlatamıyorum sizlere oturduğun yerden fark olmaz!!! internette yazar fiat da diyor ki turboda fark var 120-150 arasında ama bunlar sizlerin internet araştırmalarıyla bi yazıyı copy paste edince olmuyo ben tezimin hatta idda ettiğim şeyin sonuna kadar arkasındayım. 140-170 arasında piston kompressör ve turbo tipi farkı var. hadi bide çelik ayna yapalım tam olsun... ömrüm bu arabaların içinde geçti elimden kaç araba geçti sayısını unuttum çevremde biri arabasına çöp alacak olsa bana sorar sizde tutmuş bana resmi internet sitesinden copy paste ediyosunuz bana keşke usta böyle dedi yada servisine sordum senin dediğin yanlış deseydin daha iyiydi. ayrıca bir turbodaki 0,1 mm lik boğaz açıklığı eksoz sistemindeki değişiklikler yazılım piston çapları ve tipleri sizin hasta olduğunuz begir i deli gibi etkiler. o zaman neden almanyada 140 lık larla değilde gt lerle uğraşıyorlar bi bakın dahlbach firması (hollanda) dünyada vw de kendini kanıtlamıştır ve adamlar gti ve gt lerle uğraşıyo bununda sebebi motorun içinin güçlü olması yüklemelerden sonra daha az sorun çıkartmasıdır. not: bu konularla ilgili son yazımdır tekrar cvp yazmıcam. saygılarımla

Merhaba,

Rahan ve Korhan bence ikiniz de haklisiniz. Mekanik olarak motorun ic yapisinda bir farklilik olmayabilir, Korhan haklisin.
Ama 140'lik ve 170'liklerin motor blok kodlari, piston kodlari parca olarak VW'de farkli yeralmaktadir, bizim ailemizde de VW servisi isleten var. Rahan haklisin 170'liklerin pistonu belki ayni capta olsa bile aslinda daha dayanikli ve yuksek basinca direncli malzemeden uretildiginden daha farkli bir malzemedir aslinda.
Sonuc, ayni motor bile olsa(silindir caplari ayni, bile olsa) farkli metal karisimlari ile elde edilmis piston ve blok dolayisiyla farkli malzeme stok kodlarina sahiptirler 140'lik ve 170'likler.

Herkese selamlar
ahmet

Ziyaretçi047
20/08/2008, 14:01
Motorların çok benzediğini şöyle ispatlayım. 140 lık chip tuning ile 190 a 170 lik chip tuning ile 200 e çıkabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir.

arccha
26/09/2008, 04:24
t-jet e ne oldu yahu :laugh000: herkes vw ustunde duruyo, bi ara kendimi vw forumunda sandım.

t-jet'e chip veya power box gibi bi uygulama yapan var mı merak ediyorum :hmm: yoksa biri yapsında ona gore bizde yaparız diye herkes beklio mu ?

Ziyaretçi047
26/09/2008, 04:59
tabi ki yapılıyor. çok yakında ben de yapıyor olacağım. hemen detayları da verim. sağlıklı bir yazılım ile t-jet +30hp ve +45nm kazanıyor.