PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıt fiyatları protesto ile ilgili

OzzY
31/05/2008, 01:06
Bugun bir mail geldi. bence uygulmak çoook zor ama imkansız değil...
Gelen dosya ekte
Mailin özeti:

Önerimiz:
Sene sonuna kadar aşağıdaki iki petrol
şirketlerinden BENZİN ALMAYALIM:
TOTAL VE SHELL

Bi Düşünün!
En büyük iki petrol şirketi benzin satamadığı
takdirde fiyatları zorunlu olarak düşürmek
zorunda kalacak ve bu da hemen fiyat indirme
savaşını tetikleyecektir. Hedefimize ulaşabilmek
için ise milyonlarca TOTAL ve SHELL
müşterilerine ulaşmamız gerekiyor.

İbrahimKC
31/05/2008, 02:04
Benzin fiyatlarının bu noktaya gelmesinde, akaryakıt şirketlerinin çok suçu yok..

Herşeyden ve özelliklede Benzinden çok fazla vergi alan devlet'de bitiyor iş..

Akaryakıt şirketlerin, litrede ne kadar kazandığını bilmiyorum ama çok fazla rekabete girebileceklerini sanmıyorum..

Linos
31/05/2008, 02:09
Aynı mail bana da geldi Ozan ama bu durum protestodan çok, rakip firmaların oyunu gibi geldi bana! ;)

İbrahimKC
31/05/2008, 02:14
Murata aynen katılıyorum. Ben o firmalardan almıyorum zaten yakıt ama neden total ve shell..

şekerlioğlu
31/05/2008, 02:15
evet.fransadaki,benzin fiyatlarından bahsederken,oradaki vergi oranlarınıda,yazsalarmış daha faydalı olurdu.
kaldı'ki, diğerlerinin,fiyatları, düşürmemesi için, ne gibi ,engelleri var açıklanmamış.

Yazdır Yolla | Arşive Ekle Ekonomi

Pompadan vergi akıyor

Türkiye'de vatandaşın bir litre benzin için ödediği paranın yüzde 69.2'lik kısmı vergiler kanalıyla devlete gidiyor.
Türkiye OECD içinde benzindeki vergi yükü sıralamasında üçüncü, satış fiyatında birinci oldu. Bir litre benzin için ödenen paranın yüzde 70'inin vergiye aktığı İngiltere ise ilk sırada yer aldı

13/01/2006 (527 kişi okudu)

ANKA - ANKARA - Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri içinde, benzindeki vergi yükü bakımından 3'üncü, benzin satış fiyatında ise 1'inci sırada yer aldı. OECD'de en pahalı elektrik de yine ülkemizde tüketiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Başkontrolörü Semih Öz tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, yalnız Türkiye değil birçok ülke en önemli gelir kaynağı olarak akaryakıt vergilerini görüyor.
ABD gibi ülkelerde, benzin kullanımından elde edilen vergiler, otoyolların yapım ve bakımına harcanıyor. Birçok ülke ise bu vergiler ile bütçelerini finanse etme yoluna gidiyor. Araştırmaya göre, 1996'dan 2005 yılının son çeyreğine kadar olan dönemde, Türkiye dışındaki OECD ülkelerinde akaryakıttan alınan vergilerin, satış fiyatına oranında düşme meydana geldi.

Türkiye'de ters gelişme
Türkiye'de ise tersi bir gelişme yaşandı ve 1996 yılında yüzde 65.8 olan akaryakıttaki vergi yükü, 2005 yılında yüzde 70'lere yaklaştı.
Veriler, Türkiye'nin OECD üyesi ülkeler içinde, kurşunsuz benzin satış fiyatında, en yüksek vergi oranına ulaşan üç ülkeden biri olduğunu ortaya koyuyor. Listenin başında yüzde 70.2'lik vergi yükü ile İngiltere yer alırken, Danimarka yüzde 69.7, Türkiye ise yüzde 69.2'lik oran ile bu ülkeyi takip ediyor.
Ancak Türkiye, benzin satış fiyatında da OECD'deki bütün ülkeleri geride bırakıyor. Ülkemiz, motorin fiyatları yönünden de OECD üyesi ülkeler arasında, İngiltere ve Norveç'ten sonra 3. sırada bulunuyor.

Vergideki payı artıyor
Öte yandan Avrupa Birliği'nde 1995-2003 yılları arasında, bütün enerji ürünleri üzerinden alınan tüketim vergilerinin, toplam vergi gelirlerine oranı yüzde 5.2 olarak hesaplandı. Akaryakıt ürünlerine yüzde 18 oranında KDV ve ayrıca sabit tutarlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulayan Türkiye'de ise Ekim 2005 sonu itibarıyla, toplam vergi gelirlerinin yüzde 19'u, sadece petrol ürünlerinden alınan özel tüketim vergisinden geldi.
Bu rakamlara, akaryakıttan tahsil edilen KDV de eklendiğinde, petrol ürünlerinden alınan verginin Türkiye bütçesine katkısı, çok daha yüksek seviyelere ulaşıyor.

Elektrikte de ilk üçteyiz
Öz'ün araştırmasında, Türkiye ile diğer OECD ülkelerindeki elektrik fiyatları da kıyaslanıyor. Araştırmaya göre OECD üyesi ülkelerde en pahalı elektrik İtalya, Japonya ve Türkiye'de tüketiliyor. Türkiye'de elektriğin yaklaşık yüzde 50'si sanayide kullanılıyor. Sanayide kullanılan elektriğin satış fiyatı üzerindeki vergi yükünün en fazla olduğu ülkeler de, İtalya, Norveç ve Türkiye olarak sıralanıyor.
Ancak Norveç'in OECD'de en düşük elektrik fiyatına sahip ülkelerden biri olduğu da dikkat çekiyor. Almanya, Fransa ve Yunanistan gibi ülkeler ise, sanayide kullanılan elektrikten vergi almıyor.
Ülkemizde ise elektrikte yüzde 18'lik KDV'nin yanında, brüt hasılat üzerinden hesaplanan yüzde 2 TRT payı, yüzde 1 Enerji Fonu, sanayi kullanımında yüzde 1 ve haneler için ise yüzde 5 oranında tahsilat esasına dayalı belediye tüketim vergisi bulunuyor.

TunFeB
31/05/2008, 09:17
akaryakıttada aslında lpg pazarında olduğu gibi ser piyasa olayı var. fakat yerli yabancı bütün firmalar para söz konusu olunca anlaşıp sabit fiyata satıyorlar akaryakıtı. bu durum geçenlerde gündeme geldi ve tüketici dernekleri rekabet kurumuna başvurdular. bundan ne çıkar bilemiyorum. bu yüksek fiyatlardaki suç sadece devletin değil. akaryakıt şrketleride gerçekten dudak uçuklatan rakamlar kazanıyorlar. ve bu karı koruyabilmek içinde fiyat konusunda birlikte hareket ediyorlar. yani bu iş total ve shell' i protesto etmekle olacak gibi bişey değil. şuda bi gerçek biz ermeni tasarısı kabul edildiğinde bile total i tam olarak protesto edemedik ve 1 ay sonra herşey unutuldu gitti. eğer ki bir protesto oalcaksa bu kontak kapamakla mümkün olabilir bence. bunuda kaç kişi yapar yorum sizlerin arkadaşlar. ama yinede derseniz biz yapalım ben bugünden itibaren totalden lpg almayı bırakıyorum.....

Halook!!!
31/05/2008, 18:28
Akaryakıt fiyatlarının tek sorumlusu devlet...

An ve an petrol fiyatlarını takip ediyorum acaba ucuzlayacak mı acaba diye ama nafile.En son ham petrolün varil fiyatı 135$ a kadar çıktı fakat hemen ardından bir düşüş yaşadı ve şu anda ham petrolün varil fiyatı 130$.

Bunun adına Türkçede soygun deniyor kısaca.Başımızdakiler bizi çok güzel bir şekilde soyup soğana çeviriyor ve bizde böyle seyrediyoruz sadece...

anvil
31/05/2008, 21:26
total ve shell mi 2 büyük? bp, po, opet nerde?

ERC
01/06/2008, 01:11
arkadaslar en azından benzinlerimizi turk sirketlerinden alalım opet,turk petrol vs.en azından bu sirketlerimiz buyusun lutfen sizde benzinleri turk firmalardan alın...

şekerlioğlu
01/06/2008, 01:20
türkpetrol,shell ile birleşti biliyorsunuz.

ufukbzk84
03/06/2008, 18:18
razı olsun Sayın Unakıtan

https://www9.gazetevatan.com/newpics/news/020620082226128154163.jpgMaliye Bakanı Unakıtan: ‘3 yıldır benzinden aldığımız vergiye zam yapmadık’

Petrol fiyatları artınca tüm dünya vergileri düşürmek için harekete geçti. Son olarak Fransa Maliye Bakanı başta kendi hükümeti olmak üzere AB ülkelerine akaryakıttaki ÖTV’nin düşürülmesi çağrısında bulundu. Maliye Bakanı Unakıtan “‘Siz de indirecek misiniz?’ sorularını ‘3 yıldır benzinden aldığımız vergiye zam yapmadık’” diye övünerek cevap verdi.

Petrol fiyatlarındaki rekor artışla benzine zam üzerine zam gelirken, akaryakıttaki verginin düşeceği müjdesi beklenen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’dan ”2005’ten beri vergileri artırmadık, aynen kaldı“ açıklaması geldi.

Fransa ’düşürün’ diyor

Benzin üzerindeki vergilerin düşürülmesi tüm dünyada gündemin ilk maddelerini oluşturuyor. Son olarak Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, yüksek petrol fiyatları nedeniyle akaryakıt tüketim vergisinin azaltılması çağrısında bulundu. Euro bölgesi Maliye Bakanları toplantısı için Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Lagarde, AB üyesi ülkelerden meslektaşlarına ve Avrupa Komisyonu’na yazdığı mektupta, ”Bizim asıl amacımız uzun süreli yüksek petrol fiyatlarına ekonomilerimizi hazırlamak olmalı. Bu durum devam ederse akaryakıt tüketim vergisi hakkındaki sorular kaçınılmaz olarak artacak. Bu duruma siyasi bir karşılık vermeye gerek var. En azından bunu tartışmalıyız“ denildi.

Unakıtan: Artmadı

Bakan Unakıtan ise akaryakıttaki fiyat artışının hatırlatılarak, akaryakıttaki vergi oranlarına ilişkin bir soru üzerine şu cevabı verdi: ”ÖTV akaryakıtta maktudur yani biz daha önce maktu olarak belirttik, yüzde şu kadar falan değil. 50 kuruş, 60 kuruş neyse fiyatları koyduk. Fiyatları koyduğumuz tahmin ederim 2005 yılından beri hiç değiştirmedik yani ’akaryakıtın fiyatı artıyor dolayısıyla vergiler artıyor’ diye bir düşünce yanlış bir düşünce. Hatta nispi olarak bizim vergilerimiz düşüyor, neden? Akaryakıt fiyatları arttığı halde bizim vergimiz sabit olarak kaldı. Akaryakıt fiyatları artıyor dolayısıyla vergiler artıyor tezi yanlış bir tezdir.”

ALIN SİZE ŞAKRABAN MALİYE BAKANININ SORULAN SORUYA CEVABI
KAYNAK: VATAN GAZETESİ

CaGRi
03/06/2008, 18:52
bn bu konu hakkında yorum yapmak istemiyorum. ama söylemek istediğim bişi war. arabayı 2006 nın mayıs ayında almştım. o zmnlar depom 105 ytl ye doluyordu. o da ağzına kadar dolunca. şu an ise 145 ytl olunca tık ediyor. tam doldursam 150 yi de geçecek.2 senede %50 zam. daha n diyim ben bu hükümete......

iongun
03/06/2008, 18:52
total 2 büyükten biri olduğunu sanmıyorum.Bence bu rakip firmaların oyunu hükümet aldığı vergiyi düşürürse benzin fiyatları zaten düşecek..

mustafaf
03/06/2008, 19:16
her ne kadar hukumetı sevmesemde olay artık hukumetten cıktı bana kalırsa.6 sene once 22$ olan petrolun varıl fıyatı su anda 132$ olmus ve yılsonuna kadar bunun 200$ gorecegı tahmın edılıyor.6 sene once kalkıpta deseydık kardesım sız fazla vergı alıyorsunuz haklıydık.ama su noktada adamlar % olarak belırlememıs vergıyı sabıt bır deger koymuslar.yanı bundan sonra artan fıyatların kımseye bı faydası yok sadece bıze zararı var.petrolun varıl fıyatı arttıkca yakıt fıyatları yukselecek demektır...

İbrahimKC
03/06/2008, 21:53
Mustafa yazdıklarına katılmıyorum.. Akaryakıttan alınan vergi 6 sene öncede çoktu hala çok..

Dünyada petrol fiyatları artıyor, tamam kabul ama petrol fiyatından daha fazla vergi ödüyoruz biz.. ÖTV diye başımıza getirdikleri sözde depremzedeler için toplanmaya başlayan vergi, kalıcı hale getirildi ve bizde kuzu kuzu ödüyoruz..

Maliye bakanıda çıkıp valla ben oranını bilmiyorum ki 50 - 60 kuruş alıyoruz işte bir şeyler diyor birde utanmadan..

ÖTV'yi kaldırsınlar bakalım kimse akaryakıt fiyatlarından şikayet ediyormu..

OzzY
03/06/2008, 22:38
Sırf akaryakıt değilki her şeyde vergiler çoook yüksek...

mustafa
04/06/2008, 09:24
Evet herşeyde vergiler önceden beri çokkk yüksek. Ama gıdada kdve %8e düştü, kurumlar vergisi %15 e düştü, gelir vergisinin de %5 düşeceği söyleniyor.

mustafaf
04/06/2008, 09:59
ÖTV nedir?

Belirli bazı mal grupları için imalat veya ithalat aşamasında doğan, tek aşamalı, az sayıda yükümlüsü olan ve yönetimi kolay bir vergidir.ÖTV uygulaması ile daha önce yürürlükte olan (Taşıt Alım Vergisi, Trafik Tescil Harcı, Eğitime Katkı Payı, Ek Taşıt Alım Vergisi, Akaryakıt Tüketim Vergisi, vb.) toplam 16 adet vergi ve fon kaldırılmıştır.ÖTV kapsamı mallar için ek vergi yükü amaçlanmamış olup mevcut vergi yüküne paralellik getirilmeye çalışılmıştır.

ÖTV kapsamına giren mal grupları nelerdir?

Petrol ürünleri (benzin, motorin, doğalgaz, LPG vb.)
Motorlu araçlar (binek otomobili, minibüs, otobüs, kamyon, uçak, yat, kotra vb.)
Tütün mamülleri ve alkollü içecekler (bira, şarap, rakı, viski, kolalı gazoz, sigara vb.)
Ağustos 2002 yılından önce %26 ve %40 KDV'ye tabii olan mallar (kozmetikler, beyaz eşyalar, oyun makinaları, cep telefonları vb.)

ÖTV uygulaması ile yaşanacak değişiklikler nelerdir?

ÖTV uygulaması ile yaşanacak değişiklikler nelerdir?
%26 ve %40 KDV oranları tamamen kaldırılacak, sadece %1, %8 ve %18 KDV oranları kalacaktır.
Tek safhada vergi alınacaktır.
Motorlu araçlarda ikinci elde vergi kalkacak, araç tescil kayıtları gerçek durumu yansıtacaktır.
Saydam vergilendirme yapılacağından, vergi kaybına müsait olan yapı ortadan kalkacaktır.
Motorlu araçlarda motor silindir hacmi, alkollu içeceklerde alkol derecesi esas alınarak daha adil bir vergilendirme yapılacaktır.
Yüksek oranda ve her safhada uygulanan %26 - %40 KDV uygulaması ile oluşan kayıt dışılık, KDV oranlarının kalkması ile önlenmiş olacaktır.
Detaylı Bilgi için:
Özel Tüketim Vergisi Kanunu (Kanun No:4760 Kabul Tarihi: 06/06/2002)
Yayınlandığı Resmi Gazete Tarih/No: 12/06/2002 - 24783(asıl)

ÖTV ile gelen KDV Kanunu' ndaki değişiklikler nelerdir ?

30/07/2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 17/07/2002 tarih ve 2002 / 4480 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KDV Kanunu' nun 28.maddesinde değişiklik yapılarak %26 ve %40 KDV oranları yürürlükten kaldırılmıştır. Bu KDV oranına tabi mallar için 01/08/2002 tarihinden itibaren %18 KDV oranı uygulanacaktır.

Alıntıdır(DİNÇ FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. (https://www.dincleasing.com.tr))

(amacım konuyu baska yerlere cekmek, kımseyı kırmak yada kımseye saygısızlık etmek degıl.sadece, benımde ıcerıgını yenı ogrendıgım ÖTV hakkında ınsanların bılgı sahıbı olmasını saglamak)

kadoku
04/06/2008, 11:12
Genel toplumsal bir tepki konmalı bütün sivil toplum örgütleri harekete geçmeli ki hükümetler başta yardım amacıyla geçici konan bu haksız vergilerle bütçe açıklarını kapatmaktan vazgeçsinler, ne yazıkki her konuda çığırtkanlık yapan çeşitli sivil toplum örgütleri konu vatandaşın daha ferah ve rahat bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli bu ve bunun gibi konularda sessiz kalıyorlar, bizede paşa paşa bu vergileri ödemek düşüyor.

Sıradan vatandaş aylık olarak sadece cep, ev tel, elektrik, su vs. faturalardan yaklaşık 100 ytl vergi ödüyor tamam bu cennet vatanımızda yaşamanın bir bedeli olmalı ama bu kadarda ağır olmamalı !!

ince5757
04/06/2008, 12:00
Arkadaşlar devlet akaryakıttan aldığı vergi bütcemisin yaklaşık % 17 sini oluşturmaktadır.Akaryakıt fiyatları dünyada artıyor devletimizde buna karşı elindeki koz olan vergi oranlarını düşürmeliki bu varil fiyatlarındaki artış bize yansımasın.Ancak akaryakıttan alınan vergi bütcenin çok önemli bir kalemini oluşturduğu için devlet vergileri düşürmüyor.Asıl önemli olan konu bu devlet bu vergileri kesinlikle düşürenez çünkü bu vergi düşüsünü karşılayacak bir kaynak yok.
Söyle bir konuda var benzin fiyatı artınca devletin vergi geliride artmıyormu?yani mazot 1 sene önce 2400 ytl iken şimdi 3350, bunun diyelimki %50 si vergi olsun bu durumda devlet bu fiyat farkından dolayı daha fazla vergi almıyormu?Maliye bakanımızda 3 yıldır benzinden aldığımız vergiye zam yapmadık diyor niye yapmamışlar acaba.
Artık benim varya bu ülkeyi yönetenlere karşı hiç bir şekilde güvenim kalmadı.Daha öncede varmıydı diye soruyor insan kendine.Arkadaşlar ne diyelim artık.

mustafaf
11/06/2008, 11:24
dun petrole gıttım mazot almaya.pompacıya sordum abı bugun zam yokmu dıye.dedıkı ındırım yaptılar bende dalga gecıo zannettım sonra benzın fısıne bakınca 0,1 ytl ındırım yapmıslar bu sefer.cok sasırdım valla :)