PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gp cng

gogigogi
28/05/2008, 22:57
ekim gibi gp cng çıkacakmış orijinal fabrika çıkışlı özelliklerini bilmiyorum ama dizelden en az %30 az yakacakmış bakalım nasıl bişey

Ah-MeT
28/05/2008, 23:03
ekim gibi gp cng çıkacakmış orijinal fabrika çıkışlı özelliklerini bilmiyorum ama dizelden en az %30 az yakacakmış bakalım nasıl bişey
2009 un ekiminde diye duydum ama... nerden okudun abi haberi alıntı yapsan ?

ekorkut
29/05/2008, 10:07
Haydaa...ilginç haber. Acaba performansları nasıl bu CNG lerin? Aman devlet baba duymasın basar zamı vergiyi.

padawantr
29/05/2008, 10:54
Walla zam olursa belediye otobüsleri de bu cng ilen çalışıyo bildiğim kadarıyla, onlar da yanar :)

ugurozer
29/05/2008, 11:02
suan için çıksada bir işe yaramaz. bu konu ile ilgili bir topic var bilgi isteyen arkadaşlar bulabilirler. Cng tupleri cok kalın ve agır olacak. Performans cng yi hesaba katmasakta sırf bu agir tank yuzunden bariz dusecek. Fiyatlar konusunda devlet cokda birşey yapamaz sonucta 200-220 bar basınc basabilen bir kompresoru evinizin hattına baglayıp aracınızı doldurabilirsiniz en kotu ihtimalle :) ha bu araclar yuzunden evdeki dogalgazada zam gelirmi orası tartışılır :)

TunFeB
29/05/2008, 15:47
eğer ki çöüzm herkesin evine kompresör almasıysa sorun yok ama ya değilse bu araçlar nerden yakıt alacak. benim bildiğim ankarada bile 1 istasyon var

ugurozer
29/05/2008, 16:52
kopresorler oyle kucuk ve ucuz cihazlar degil arkadaslar hele hele 220 bar basabilenleri hiç değil. Zaten bu sistemi ancak mustakil evi olanlar kurdurabilir. Apartman katında falan olcak iş değil. Bahsettigimiz sistemde hava değil yanıcı bir gaz. Yani bu işin erbabları olmadan kendi başımıza yapabileceğimiz birseyde değil. İstasyon sayıları lpg gibi yaygınlaşır ve vergi olarak lpg den daha iyi bir tolerans tanınırsa cng sistemi bence dusunulur. Aksi halde mantıklı değil. Ülkemizde bu sistem hiçde yeni değil buna rağmen yaygınlaşmadı bu saatten sonrada lpg fiyatları aşırı artmadıkça yaygınlaşacağını ben sanmıyorum.

cenkeri
29/05/2008, 23:56
Arkadaşlar benim bildiğim Fiat cng ile çalışan bir araba yapacak ama bu Grande Punto değil farklı bir araba hatta aracın modeli bile belli değil. Belkide Gp nin bu versiyonuda planlanıyor olabilir. Ancak bu bilgi ile ilgili alıntı yapamam daha doğrusu net bilgi yok. Fiat' a parça üreten bir firmada çalışıyorum ve bu araca ait proje çalışmaları var. Cng' nin lanse edilme sloganı evde depo dolurulabileceği ama ilk duyduğumdada mantıksız gelmişti, sonuçta yanıcı bir gaz çeşmeden su doldurmak gibi birşey değilki :)
Dizelin fiyatının bu dereceye çıkacağını 2-3 sene önce söyleseler hepimiz olmaz öyle şey tarladaki çiftçi taşıma sektörü ne yapar diyorduk ama bugün görüyoruzki neredeyse benzin mazot fiyatı aynı. Aynı olmasını bir tarafa bırakalım bir zamanlar 1 litre benzin 1 $ olmalı benzin ucuz diyen bir milletvekilinin tartışması yaşanırken bugün 1litre benzin 2,66$ olmuş ama hepimizde araba kullanmaya devam ediyoruz. Hepimiz forumlarda arkadaş sohbetlerimizde şunu yapalım bunu yapmayalım derken sabah evin önündeki arabamıza binerken bu sözlerimiz hiç aklımıza gelmiyor. Bizler böyle duyarsız olduğumuz sürece bugün dizele yarın lpg öbürgün cng' ye olmaz dediklerimiz olur. Talep nereye yoğunsa fiyatlar artış yönünde yerini bulur.

OzzY
30/05/2008, 00:32
Aynen katılıyorum tepkisiz olduğumuz sürece fiyatlar uçacak 4-5 sene öncesine kadar hatta okadar bile değil dizeller çok nadirdi. yaygınlaştı şimdi durum malum. bakalım lpg ne zaman avantajını yitirecek...

grandecaglar
30/05/2008, 00:58
acaba forum olarak benzin ve akaryakıt fiyatlarını protesto yapıp eylem yapsakmı sadece bir öneri :busted_b:

tempesty
30/05/2008, 01:59
1 - Ankara'da bile sadece 2 tane dolum istasyonu var.

2 - Aracın performansını düşürüyor.

3 - Tankı yüksek basınçlı çok ağır ve çok kalın birşey olması gerekiyor.

tolgaank88
30/05/2008, 09:35
Dizelin fiyatının bu dereceye çıkacağını 2-3 sene önce söyleseler hepimiz olmaz öyle şey tarladaki çiftçi taşıma sektörü ne yapar diyorduk ama bugün görüyoruzki neredeyse benzin mazot fiyatı aynı. Aynı olmasını bir tarafa bırakalım bir zamanlar 1 litre benzin 1 $ olmalı benzin ucuz diyen bir milletvekilinin tartışması yaşanırken bugün 1litre benzin 2,66$ olmuş ama hepimizde araba kullanmaya devam ediyoruz. Hepimiz forumlarda arkadaş sohbetlerimizde şunu yapalım bunu yapmayalım derken sabah evin önündeki arabamıza binerken bu sözlerimiz hiç aklımıza gelmiyor. Bizler böyle duyarsız olduğumuz sürece bugün dizele yarın lpg öbürgün cng' ye olmaz dediklerimiz olur. Talep nereye yoğunsa fiyatlar artış yönünde yerini bulur.

işte butun hikaye bu,yeni şeyler,yeni buluşlar aramaya gerek yok.Yani bişey pahalı oldugu için,yeni buluşlar aramaya gerek yok.çünkü nasıl olsa oda kısa bi süre sonra diğerleri gibi olucak,tepki vermezsek...gerçekten bu gidişi anlamıyorum,yakın bi zamanda arabaları çekicez galiba kapının onune...

ugurozer
30/05/2008, 10:34
babam oyle diyor araclar garaja akbillere talim die ancak bizm burda ist. icine gitmek icin minibus ondan metrobus ordan tekrar baska bir minibuse gitmek gerek buda gidis donus fiyatını en az 10 ytl yapıyor e birde exp. otobusler kullanılırsa cift bilet calisiyor tek kisilik ve benzinli bir arabada yapılan sarfiyatı ustelik yarım saatlik yolu 2 saatte giderek yapmış oluyorz. Asagi tukursek sakal yukarı tukursek bıyık. Allah sonumuzu hayır etsin. Onca araç artmasına ragmen birde kayıtlı akaryakıt tuketimi dusmus demezlermi cik isin icinden hadi. Millet kacak yakıt kulanıyor buna engel olamıyorlar vergiyi 2 ytl nin uzerine cıkarıyorlar. Ne guzel cozum alkışlamak gerek. Hiçbirine hakkımı helal etmiyorum. Fabrikada bahçivan, bekçi olmak için başvursalar hiçbiryere alınmayacak sahsiyetler başımızda iken yapacak birsey yok.

makineman
30/05/2008, 14:49
Kurşunsuz benzinin rafineri çıkış fiyatı 1,0919 YTL Eurodizelinki ise 1,4373 YTL imiş. Yani dizel gerçekte benzinden %31 daha pahalı. "Kaynak: Maliye akaryakıtta vergi indirimine soğuk | Haber 7 (https://www.haber7.com/haber.php?haber_id=322780) " Şu anda dizelin ÖTV'si benzinden epey az olduğu için dizel hala ucuz. Eğer vergiler eşit olsa maazallah dizelin fiyatını düşünmek istemiyorum. Zaten birçok ülkede dizelin benzinden pahalı olması da bu nedenledir. Petrol fiyatlarındaki artış devam ettiği sürece mutlaka alternatif yakıtla çalışana araçlar veya sistemler revaçta olacaktır. . Eğer petrol 300$ olursa maliyeti 4000 YTL bile olsa herkes CNG ye geçmek için kuyruğa geçer. Talep oluşunca da bu sektöre yapılan yatırımlarda artar ve sistemler daha ucuza monte edilmeye başlar. Ben CNG li araçlar yaygınlaşsa bile evlerde dolum yapılabileceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü tehlike arzeden bir durum ve bu mutlaka yasalarlada teminat altına alınacaktır.

ufukbzk84
31/05/2008, 11:29
bence cng işi yine 3-5 yakıt firmasının tekelinde olacaktır... ucuz olduğuna göre yaygınlaşacaktır... 2-3 seneyede kalmaz şuanki litre fiyatlarına yaklaştırılacaktır... olan yine bize olacaktır... ben artık dizel arabamı satıp benzinli almayı düşünüyorum nası olsa
diğerleriede geçirmasyon yapılacaktır olan bu geçişleri yaparken yaptığımız masraflara olacaktır... en iyisi benzinli... hibrid diyolar hibrid çıksa ne olucak vatandaş onu alsa onada bi şekilde bi kılıf uydurup aynı seviyelere çekerler yani arkadaşlar bu konuda devletimiz her türlü bizi düdüklüyo işin özü bu :D

daha ben bu konuda halkın yararına teşvik edici bişiler yaptıklarını görmedim

ugurozer
31/05/2008, 14:57
hybrid arac var sanırım birkac senedir turkiyede satılıyor, benzinle calisiyor normal bir araca gore cok az yakıyor ancak malum oda pahalı. Her ulkede bu arac az tukettigi icin cevreyi kirletmedigi icin vergi indirimi yapılıyor ama Turkiyede boyle birsey yok. Fiyatı en son 49 bin ytl idi.

OzzY
31/05/2008, 15:11
Benim bildiğim Türkiyede sadece Honda Civic Hybrid var oda Uğurun dediği gibi 49.950.- YTL(liste fiyatı)
yakıt tüketimi : şehri içi 5.2 şehir dışı 4.3 karma 4.6 olarak verilmiş bence pekte uygun değil...

ugurozer
31/05/2008, 15:20
Benim bildiğim Türkiyede sadece Honda Civic Hybrid var oda Uğurun dediği gibi 49.950.- YTL(liste fiyatı)
yakıt tüketimi : şehri içi 5.2 şehir dışı 4.3 karma 4.6 olarak verilmiş bence pekte uygun değil...

bende senin gibi dusunuyordum ozan bugun biraz araştırdım. uygun değil diyoruz ancak araçta muazzam bir donanım var aracın agirligi 1300 kg civarında ayrıca cvt sanzıman var ve en onemli nokta butun bunlara ragmen 0-100 hızlanması 12 saniye. Aslında mazota gelen son zamlardan sonra boyle bir arac cok daha mantıklı olabilir. Bana hep mantıksız geliodu fazla para vermek diyordum fakat donanım olakak kıyaslandıgında benzinli civic lerin 50 bin ytl olanlarına tekabul ediyormuş meger. İnşallah diger markalarda hybrid motorlu araclar kullanmaya başlar. Belkide en ekonomik yontem bu geleceğin araçlarından geçiyor. Özellikle trafikle ve durk kalkla fazla muhattab olan kulanıcılar için çok buyuk ekonomi sağlar, her frene bastıgınızda o enerjiyi elektrik olarak akuye dolduruyor. Ani hızlanmada iki motor çalışıyor, sabit düşük hızlarda sadece elktrikli motor calisiyor. Rampa inişlerde vs nerji elektrik olarak pillere alınıyor.

OzzY
31/05/2008, 15:28
Evet donanım ve şanzıman açısından çook dolu bi araç fiyatı çok fazla değil bu açıdan bakınca ama yakıt tüketimi çok mantıklı gelmedi bana.

ugurozer
31/05/2008, 15:35
donanım ve performans açısından benzer bir aracın yakıt tuketimi sehir ici 8.5 - 12 L civarında. Bence bu sekilde kıyaslanırsa mantıklı. E bu donanıma ve performansa ihtiyac yoksa tabi 6.5 L yakan cok daha ucuza benzinli araclar varken haklısın. şahsen arabamı degismem buna :) kusur kalsın konforu sanzımanı.

OzzY
31/05/2008, 15:44
Bende o şekilde düşünüyorum amaç ekonomi ise Civic Hybrid pek sıcak gelmiyo bana.

gogigogi
31/05/2008, 19:25
valla ben buranın yalancısıyım 2008'de lanse edilecek yeni/makyajlı modeller. (https://www.meganeforum.net/forum/2008de_lanse_edilecek_yenimakyajli_modeller-t963.0.html)
2009 un ekiminde diye duydum ama... nerden okudun abi haberi alıntı yapsan ?