PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel mi benzinli mi ???hadi buyrun

mert
09/05/2008, 13:50
arkadaşlar sitede bir çogu arkadaşlarımız sureklı soruyor gp alacagım benzınlı alım yoksa dızel mı alalım dıye ne dersınız arkadaşlara avantajlarını ve dezavantajlarını tartısalımm ...

ERC
09/05/2008, 19:50
dizen arabanın avantajları;
-torkunun yuksek olması ve torkunu dusuk devirde elde etmesi sebebiyle dusuk devirlerde benzinliden daha atak olması ve bu sebebten sehir ici kullanım rahatlıgı.
-benzinli araclara gore ortalama %30 daha az yakması.
-dizel litre fiyatının benzinden daha az olması.
-chip tuning uygulamasına benziliye gore daha yatkın olması.
dezavantajları ise;
-benzinli kadar yuksek devir cevirememesi ve bu yuzden son hız ve yuksek hızlardakı hızlanma kabiliyetinin azalması.
-motor sesi.
-servise benzinli araca nazaran daha cok girmesi ve benzinli arabaya gore yaklasık %50 artan servis ucreti.
-motorun benzinli motora gore daha vuruntulu calısması.
-motor omrunun benzinliye gore daha erken bitmesi
-soguk havada benzinliye gore daha zor calısması.
-ozellikle zorlanınca eksozdan cıkan siyah duman.
simdilik aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olmusumdur...

Halook!!!
09/05/2008, 20:48
Bu devirde ne dizel arabaya ne de benzinli arabaya binilir.En güzeli LPG :D

ugurozer
09/05/2008, 20:59
kesnlikle benzinli benzinli ve şiddetle benzinli araba derim! dizel aracın verilerini benzinliyle kıyaslayıp yok torku yuksek vs aman cok yakıtı dusuk diye aldanmayın sakın

sonuc olarak kullanım zevki bakımından benzinlinin yanından gecmez
yakıt ekonomisi bakımından 3.9 L falan yazdıgına bakmayın 5 i buluyor benzinli araclarda 5.3 civarında zaten e L fiyatlarıda esitlendi yani birbirine yakın tuketimleri var aracların. Yeni arac alınacaksa verilecek yaklasık 5 bin Ytl lik farka asla degmez. Benzinli aracımı servise getiriyorum 150 ytl ye cikiyorum puntomu getiriyorum 350 ye cıkıyorum, arıza vs yaptıgında siz dusunun gerisini.

Dusuk devirde daha canlıdır vs demis arkadaslar verilere bakarak ben buna katılmıyorum. 5. vitesde 50 km hızla giderken aracım 2 bin devrin altında gaza bastıgımda benzinlide aracim şahlanırken dizel aracım 2000 devirin altındaysa sabit hızda gitmeyi bırakın hafif bir egim varsa veya ruzgar karsıdan geliyorsa yavaslamaya bile baslıyor.

Aman guzel kardeslerim, 2. el temiz bir benzinli arac alın saglam motorlu bir japon olabilir bunada gidin kaliteli bir lpg sistemi takın en akıllı işi yapmış olacaksınız.

Ah-MeT
09/05/2008, 21:01
Bu devirde ne dizel arabaya ne de benzinli arabaya binilir.En güzeli LPG :D
haluk LPG liyede binilmez bisiklet en iyisi:)

Halook!!!
09/05/2008, 21:13
Benzin olmuş 3.37,Euro Dizel 3.10,LPG 1.70 civarında.Benzinle yarı yarıya nerdeyse LPG.Ama yakında LPG ye de zam gelir ve o da yalan olur.Ama Ahmetin de dediği gibi yakında bisiklete binmeye başlayacağız herhalde.Durum şu anda bunu göstermekte...

ERC
09/05/2008, 22:11
kesnlikle benzinli benzinli ve şiddetle benzinli araba derim! dizel aracın verilerini benzinliyle kıyaslayıp yok torku yuksek vs aman cok yakıtı dusuk diye aldanmayın sakın

sonuc olarak kullanım zevki bakımından benzinlinin yanından gecmez
yakıt ekonomisi bakımından 3.9 L falan yazdıgına bakmayın 5 i buluyor benzinli araclarda 5.3 civarında zaten e L fiyatlarıda esitlendi yani birbirine yakın tuketimleri var aracların. Yeni arac alınacaksa verilecek yaklasık 5 bin Ytl lik farka asla degmez. Benzinli aracımı servise getiriyorum 150 ytl ye cikiyorum puntomu getiriyorum 350 ye cıkıyorum, arıza vs yaptıgında siz dusunun gerisini.

Dusuk devirde daha canlıdır vs demis arkadaslar verilere bakarak ben buna katılmıyorum. 5. vitesde 50 km hızla giderken aracım 2 bin devrin altında gaza bastıgımda benzinlide aracim şahlanırken dizel aracım 2000 devirin altındaysa sabit hızda gitmeyi bırakın hafif bir egim varsa veya ruzgar karsıdan geliyorsa yavaslamaya bile baslıyor.

Aman guzel kardeslerim, 2. el temiz bir benzinli arac alın saglam motorlu bir japon olabilir bunada gidin kaliteli bir lpg sistemi takın en akıllı işi yapmış olacaksınız.
benzinli aracanızın markası modeli ve motoru nedir?

grande26
09/05/2008, 22:36
GP olsun bi kere ; arada farklı bir araç kullandıkça Gp nun nekadar rahat kullanıma sahip,sürücüsünü yormayan bir araç olduğunu tekrar anlıyorum.Benzinli -dizel konusuna gelince ,yıllık km.si benim gibi 12-15000 km. sınırında olanlar için tavsiyem benzinli araç tercih etmeleri.Ben Koç indiriminden faydalandığım için dizel aldım ,yoksa direkt 77 hp.lik benzinliyi garaja çekerdim.
Bu arada çevremizde Gp sayısı çığ gibi artmaya devam ediyor..

ugurozer
09/05/2008, 22:47
benzinli aracanızın markası modeli ve motoru nedir?

resimdeki civic 1.6 VtecII

pdr42
09/05/2008, 22:53
bence dizel olması daha iyi . torkundan dolyı dizeli tercih edeirm ama bakım masrafı benzinliye nazaran daha fazla o ayrı

iongun
09/05/2008, 23:13
bence sıfır alacaksan kesınlıkle benzınlı çünkü aradaki fiyat farkını kapatmak çok zor..dizelin avantajı artık yok bide servis masrafını düşündükçe bezinli diyorum.....

eardak
09/05/2008, 23:30
tek cevap:dizel yıl hesabına girince benzin galip çıkıyor ama şimdi hadi istanbula gidim desem benzinle gitsem altından kalkamam ama dizelle çok rahat giderim...gün hesabndan girersek dizel derim.ee biz günü yaşıyan insanlarız:)))yılı çıkaracağımız bellim i olur:))
bu yüzden dizel..
LPG de olabilir tabiki ama orjinali kalsın diyosan dizelll..

ABNEW
09/05/2008, 23:37
Dizel fiyatının benzine oldukça yaklaşması sonucu bence tüketim, potansiyel alıcıların kararını etkileyecek en önemli neden olmaktan çıktı ve sürüş zevkine hitap edecek motorun seçilmesi gerçeği dizel-benzin karşılaştırmasında birinci neden oldu.Tabi bu benim düşüncem...

ERC
09/05/2008, 23:50
resimdeki civic 1.6 VtecII
karsılastırılan arabalar zaten farklı arabalardır tabikide civic in performansı ustun olucaktır herseyden once "cc" si buyuktur aracın o yuzden 2 aracı karsılastırmak bence yanlıs olur ben sadece orada benzinli ve dizel motorları karsılastırdım.

isoRc
10/05/2008, 01:07
forever dizell derim ben

MethyLen
10/05/2008, 01:21
3-5 milyar fazla veripte aralık ayında işe gitmek için 30 dk. erken kalkmayı kabul edicek biri değilim ben :)

goldumut
10/05/2008, 09:09
die for benzin in sessizligi+lpg ekonımisi:)

EPKAH
10/05/2008, 12:37
benim de kafamdaki yegane soru bu :) benzinli mi dizel mi?
*öncelikle vergi avantajı dizelden yana yıllık 210 ytl daha az.
*ses tabiki benzinliden yana ama dizelin de çok fazla bir sesi yok 1.3 doblo kullandım ve hala kullanıyorum sesi hiç de rahatsız etmiyor.
*servis konunsu bende bir muamma bunu yaşayan arkadaşlardan öğrenmek isterim ama kriterler aynı olacak yani birinde fren balatası değişmiştir birinde değişmemiştir fiyatı tabiki farklı olacak benim merak ettiğim yağı filtresi işçiliği ve tabiki ne kadar zamanda bir değiştiği vs.
*1.4 fire almayı düşünüyorum ama çekişinde bir sorun yaşar mıyım onu da bilmiyorum (1.6 brava 144 nm tork tan sonra) alırken test edeceğim inşallah :) dizelde ise böyle bir problem yok kalkışlar yavaş ama sonrasında canavar gibi gidiyor yokuşlar benim bravadan daha iyi.
*işte dizelin en büyük eksisi 1.4 fire ile 1.3 multijet 75 bg arasında 4000 ytl fiyat farkı çok fazla. bu farkı kapatmak için kilometre lazım ama o da bizde yok ( yıllık 15000 max)
* valla işimiz çok zor kararsızlık kadar kötü birşey yok sonuçta bir kere alınacak dünyanın parası ,Allah kolaylık versin :)

ekorkut
10/05/2008, 17:35
Dizel benzinli kıyaslamasını GP modelleri bazında yaparsak, dizelin motor ömrünün benzinliden kesinlikle daha uzun olacağını düşünüyorum. 250.000 km motor açılmadan kullanım için tasarlanmış bir motoru, Avrupa' daki 30.000 lik yağ periyodları yerine, aynı yağ ile her 10.000 km de yeniden yağlayarak 250.000 km den çok daha uzun süre kullanmak mümkündür. Benim gördüğüm 350.000 de multijet motorlu taksi vardı ve 1 kere turbo revizyonu ve 1 kere de değişimi yapıp öylece kullanan.
Servis gideri deseniz her 20.000 de mazot filtresi dışında servis gideri olarak hiçbir fark yok. Belki her 30.000 de falan bir carbon clean e girmek istersiniz o da 50 YTL (Kaldı ki Multijetlerin EGR ye rağmen kurum bağlamak gibi bir sorunu yok)
Multijetlerde triger kayışı da yok dolayısıyla en önemli servis maliyet kalemlerinden biri olan triger değişimi sıkıntısı da ortadan kalkmış durumda.
Multijet yine vergi olarak en düşük kategoride ve bu da senede 200 ytl falan bir vergi avantajı sağlıyor.
Benzinliyi hiç kullanmadım fakat yüklü olarak uzun yolda o kadar düşük torkla bayılacağını düşünüyorum zira GP hafif bir araç değil. Multijette araba tıkabasa yüklü de olsa performansta çok az bir değişim oluyor.
Yakında kendi evime taşınıyorum ve günde 50 km yol yapmaya başlayacağım. Bugün evden çıkarken hesapladım ve ortalama 4,3 litre yakıt ortalama ile gidip gelmişim. Benzinli bir arabam olsa hergün arabayla gidip gelmek canımı acıtırdı kesin.
Bir arkadaş siyah duman demiş te, benim arabamdan ne kadar sıkıştırırsam sıkıştırayim dumanın d si çıkmıyor açıkçası. Bu durumu box gibi şeylerle yorumluyorum.
Dizel sesinden acayip irite olan ve kendisi 2,5 lt turbo benzinli S60 volvoya binen arkadaşım bile arabanın dizel olduğunu içeriden anlamanın imkansız olduğunu ve dizel motor sesi hakkındaki fikirlerinin değiştiğini söyledi.
Kısacası performans isteniyorsa gidip 1.4 T-JET alınır da, kimse starjet i veya fire ı Multijetin karşısına koymasın.

ugurozer
10/05/2008, 18:20
performans kıyaslaması yapılacaksa 90 hp 200 Nm dizel motorla 70 hp 140 Nm civarında bir motor kıyaslanmamalı. Buna tekabul eden araclar 110-125 hp civarında benzinli araclardır ki 36-37 milyara bu aracların sıfırı alınabilir. Multijet araclarımızda gercekten ses sorunu yok (dusuk hızlarda ve relanti durumunu saymazsak) hakkını yemeyelim arac hafif hızlandıktan sonra motor sesi tamamen absorbe ediliyor. Ancak aynı kategoride benzinli araclarla performansı kıyaslanacaksa uzun yolda otomatik dahi olsa dizel arac insanı yoruyor performans yuzunden. 90 la girdigin rampada gaza basmazsan kendini 40 la giderken bulabiliyorsun rampayı inmeye basladıgında arac ucusa geciyor 100 u gecmemek icin pur dikkat kilitlenip pedalı ayarlaman gerekiyor. Benzinlide boyle mi? 99 la girdiginiz rampada arac 98 e dusuyor 97 ye dusmuyor vitese dokunmadıgınız halde.

Egri oturalım dogru konusalım kendimizi kandırmayalım arkadaslar. Mazot ve benzin arasında fark varken mantıklıydı ancak suanda sıfır arac alınacaksa aynı katagori (performans ve donanım bakımından esit! Bu cok onemli kagnı benzinlilerle degisken geo turbo dizelleri aynı kefeye koymayalım) benzinli bir araca daha fazla para verilecekse kesinlikle yanlış bir hareket yapılmış olunur dizel bir araca daha fazla para verilecekse kesinlikle çok daha yanlış bir hareket olur :). Yeni arac alacak arkadaşları yakmayalım. Hele hele kışın çok kısa mesafede kullanılacaksa inanın karınız olmadıgı gibi dizel almakla zarara bile geçmiş olacaksınız tuketiminizle.

ekorkut
10/05/2008, 19:39
Uğur senin aracın 1.6 lar kategorisinde gerçekten de en az yakan arabalardan biri. Benim de aynı arabadan olsa 1.6 benzinliye bizim dizelleri savunmazdım. Fakat bu arabamı almadan 1 ay kadar arkadaşımın yeni focusu bendeydi. 1.6 ve benzinli modelinden. İnan işe gel git kullanmamla ortalama 10 litreler civarındaydı ve canımı yakmıştı. Bu Opel olsun VW olsun 9 litreler civarında yakıyor. FSI otomatik Golf var kuzenimde, şehir içi 11.9 litre yakıyor. Ben açıkçası memnunum performansından da. Burada eğer kıyaslama GP ye hangi motor olacak ise, ben dizel alırım. Genel anlamda dizel mi benzinli mi diye sorulursa araştırmak lazım markadan markaya ne biçim dizeller de var benzinliler de var.

Ziyaretçi047
10/05/2008, 19:50
İlk mesajı düzelteyim. Bakımları düzgün yapıldığında dizel aracın ömrü benzinliden daha uzundur.

EPKAH
10/05/2008, 20:34
ama dizellerin de arızaları çok ağır olur(muş) ben alırım dizel garanti kapsamında bişey olmaz garanti biter 1 ay sonra bi arıza sonra gel de yanma neden benzinli almadım diye. (tecrübemle sabittir :) 2000 model palio aldım mayıs ayında tam 1 yıl sonra haziran ayında akünün köprüleri koptu garanti dışı yaptırdım akü 1 yıl garantiliymiş ---akü inci nin ürettiği fiat marka idi--- sonra 2. yıl temmuz ayında da radyosu bozuldu. 2 yıl sonra bozulmasının sebebi de garantisinin 2 yıl olması :) elektrik elektronik her zaman arıza yapar bu şans işidir ama garanti dışı yapması da eşek şansıdır bu da ben de vardır :) o yüzden dizel almaya çekiniyorum )

Unique_GOTH
10/05/2008, 21:00
en iyisi ve ucuzu LPG bence

EPKAH
10/05/2008, 21:18
Lpg o kadar da ucuz değil. çünkü ilk çalışmada ve motor ısınana kadar araç benzinle çalışıyor bu da hergün çalışan araç için kış günü en az 60 ytl lik benzin demek 60 ytl lik de lpg aldın mı ayda 120 ytl eder eğer benim gibi kısa mesafe gidiyorsanız bunun karşılığında 340 km kadar yol gidersiniz. arabayı çalıştırıp uzun yol yapacaksanız o ayrı lpg o zaman hesaplı oluyor.
işin özeti kısa mesafede benzin + lpg = 0,35
uzun mesafe (ama yine şehir içi örneğin aracı çalıştırdınız 40 km gibi yol yaparsanız günde) benzin + lpg = 0,18 - 0,20 gibi.

ugurozer
10/05/2008, 21:45
Uğur senin aracın 1.6 lar kategorisinde gerçekten de en az yakan arabalardan biri. Benim de aynı arabadan olsa 1.6 benzinliye bizim dizelleri savunmazdım. Fakat bu arabamı almadan 1 ay kadar arkadaşımın yeni focusu bendeydi. 1.6 ve benzinli modelinden. İnan işe gel git kullanmamla ortalama 10 litreler civarındaydı ve canımı yakmıştı. Bu Opel olsun VW olsun 9 litreler civarında yakıyor. FSI otomatik Golf var kuzenimde, şehir içi 11.9 litre yakıyor. Ben açıkçası memnunum performansından da. Burada eğer kıyaslama GP ye hangi motor olacak ise, ben dizel alırım. Genel anlamda dizel mi benzinli mi diye sorulursa araştırmak lazım markadan markaya ne biçim dizeller de var benzinliler de var.

rakamlari gorunce sasirdim gercekten cok yuksek. Seninde dedigin gibi benzinli veya dizel arada kalınmış arabaların yakıtları goz onunde bulundurulmalı kar zarar hesabı yapılmalı ancak bu ne kadar surer onunda garantisi yok yarin bir otv ayarı ile L fiyatları tıpatıp esitlenir hatta dizel araclar daha fazla ise euro dizelin fiyatı daha yukarı cikarilabilir (otv zammı dusunuluyor ben olsam beklerdim aradaki fark ne olacak diye)

tempesty
10/05/2008, 22:52
Lpg o kadar da ucuz değil. çünkü ilk çalışmada ve motor ısınana kadar araç benzinle çalışıyor bu da hergün çalışan araç için kış günü en az 60 ytl lik benzin demek 60 ytl lik de lpg aldın mı ayda 120 ytl eder eğer benim gibi kısa mesafe gidiyorsanız bunun karşılığında 340 km kadar yol gidersiniz. arabayı çalıştırıp uzun yol yapacaksanız o ayrı lpg o zaman hesaplı oluyor.
işin özeti kısa mesafede benzin + lpg = 0,35
uzun mesafe (ama yine şehir içi örneğin aracı çalıştırdınız 40 km gibi yol yaparsanız günde) benzin + lpg = 0,18 - 0,20 gibi.

Şaka mı bu ?? :) Motor 40 derece ısıya ulaştığında araç benzinden lpg ye geçer Erkan bey..Benim aracım bugünlerde ilk çalıştırmadan sadece 1 dak (veya en fazla 1 km) kadar gittikten sonra Lpg ye geçiyor,kış günlerinde de bu en fazla olsa 4 dak. sürer daha fazlası mümkün değil yani bu araç dizel gibi geç ısınan motora sahip değilki..Sanırım sizin bahsettiğiniz eski karadüzen karbüratörlü araçlardaki lpg sistemi olsa gerek,ben lpg taktırmadan önce tam 1 ay sıralı araştırdım..

Ayrıca ben sistemi taktırdığımda çeyrek depon olsun demişlerdi ve doldurdum son 1 aydır benzin ibresi yerinden en fazla 1-2 mm. oynadı o kadar..20 ytl lik benzin doldurmuştum..

Şu anda Lpg deposu 1,63 ytl*40 litre = 65 ytl ye doluyor..Ankara şehiriçinde 470 km. yol yapabiliyorum..(gazı köküne kadar bitirmeden üstelik) Hadi bunun 20 km.si benzinde olsun 65 ytl/450km = 14,4 kuruş...(Yol bilgisayarım genelde 6,7 lt ortalama gösterir)

Artık gerisini siz hesap edin bakalım dizeller ne yakıyor.......

PuNTo
10/05/2008, 23:37
Arkadaşlar bende ayda 1 kere depoyu doldururum (yazın) 700 ile 800 km arasında yol yapıyorum benim için çok iyi bir değer evet mazot çok pahalandı arabamı ilk aldığımda 90 95 depoyu doldururken şimdi 120 125 civarı tutuyor ama benim için hala çok ekonomik Trip B ekranım 4500 km oldu 20000 bakımında sıfırlamıştım ve 4500 km ortalama tüketimim 5.3 şehir içi kullanımında ise en sıkışık trafikten bahsediyorum mesai sonu istanbul boğaz köprü trafiği ortalama 5.5 lt yi geçmedi bence dizelin benzinli motora göre en büyük avanatajı istediğiniz zaman çok az yakıt yaktırabiliyorsunuz birde bence kıyaslama yaparken GP nin benzinli ile dizel motoru kıyaslanmalı diger araçların kıyaslaması genelleme olarak gerçekçi sonuçlar vermeyebilir örnek olarak Ford fiesta Tdi 1.4 motor fakat GP multijet 1.3 motor kafadan 200 ytl vergi avantajın var son olarak dizele fazladan para veriyoruz bu doğru fakat LPG sisteminede veriyoruz tamam belki 2 veya 3 kat daha fazla ama aracın orjinali bozulmuyor ve satmaya çalışırken daha yüksek fiyata elden çıkarabiliyoruz (bazı insanlar önem verir) LPG nin gaz kaçağı veya patlama ve bazı alanlara alınmama gibi durumlarıda var bence bu konu uzar gider bence bizim arabaların dizelinin benzine göre en büyük dezavantajı yağ değişiminin 10000 de bir olması

ugurozer
11/05/2008, 00:28
benzinli araclardada risk alınmıyor yag degisimi yine 10 bin km olarak biliyorum. En azından ben en fazla 12 binde degistiriyorum gp benzinlilerde ne sıklıkla degistiriliyorki?

nasrettinhoca
11/05/2008, 10:23
Mesajlardan anladığıma göre bazen dizeller benzillileri dövüyor..Bazende benzinliler dizeli dövüyor...LPG liler her ikisinide dövüyor..Ama LPG lilerinde dövüldüğü zamanlar oluyor...

SONUÇ:Tüm bu araçlar alacak kişinin kullanım amaçlarına ve parasının miktarına göre kimine göre avantaj ,kimine göre dezavantaj sağlayabilir...Yani hiç birinin diğerine üstünlüğü yoktur...

OzzY
11/05/2008, 11:47
benzinli araclardada risk alınmıyor yag degisimi yine 10 bin km olarak biliyorum. En azından ben en fazla 12 binde degistiriyorum gp benzinlilerde ne sıklıkla degistiriliyorki?
Uğur yazmıştım daha öncede benzinlide yağ değişimi 1 yıl veya 20000km

ugurozer
11/05/2008, 12:44
20 bin iyi bir rakam ancak yagın markası ne ki koyulan? ben mobil 1 kullandıgım halde 20 bini beklemiyorum sonucta viskozitesi dusuyor ve kirleniyor yeni bir yag kadar korumayacagi kesin. Ne biliyim benim dusuncem bu satmayi dusunmedigim ve uzun yıllar kullanmayı dusundugum icin ben 10 bin km de degistiririm.

ERC
11/05/2008, 17:56
cihan saolasın iyi oldu valla bende bilgilendim sayenede saol duzeltigin icin.

EPKAH
11/05/2008, 21:50
Şaka mı bu ?? :) Motor 40 derece ısıya ulaştığında araç benzinden lpg ye geçer Erkan bey..Benim aracım bugünlerde ilk çalıştırmadan sadece 1 dak (veya en fazla 1 km) kadar gittikten sonra Lpg ye geçiyor,kış günlerinde de bu en fazla olsa 4 dak. sürer daha fazlası mümkün değil yani bu araç dizel gibi geç ısınan motora sahip değilki..Sanırım sizin bahsettiğiniz eski karadüzen karbüratörlü araçlardaki lpg sistemi olsa gerek,ben lpg taktırmadan önce tam 1 ay sıralı araştırdım..

Ayrıca ben sistemi taktırdığımda çeyrek depon olsun demişlerdi ve doldurdum son 1 aydır benzin ibresi yerinden en fazla 1-2 mm. oynadı o kadar..20 ytl lik benzin doldurmuştum..

Şu anda Lpg deposu 1,63 ytl*40 litre = 65 ytl ye doluyor..Ankara şehiriçinde 470 km. yol yapabiliyorum..(gazı köküne kadar bitirmeden üstelik) Hadi bunun 20 km.si benzinde olsun 65 ytl/450km = 14,4 kuruş...(Yol bilgisayarım genelde 6,7 lt ortalama gösterir)

Artık gerisini siz hesap edin bakalım dizeller ne yakıyor.......

benim arabada bi problem mi var bende mi problem var anlamadım :) çünkü ben kışın ayda örnek olarak benzin lambası yanarken 50 ytl lik benzin 50 ytl lik de lpg alıyorum 265 km yol yapıyorum benzinin lambası yanıyor hatta daha da aşağıya düşüyor ve lpg de bitiyor. yazın da 50 ytl lik benzinin yarısını harcıyorum lpg tamamen bitiyor 265 km de. araç kışın 1.5 veya en çok 2 km sonra geçiyor lpg ye yazın hemen geçiyor 300 - 500 metre sonra . ama araç gp 1.4 fire değil brava 1.6 16v. ayrıca lpg sıralı sistem, karbüratörlü değil. yanlışlık nerede anlamadım ama ben 2 yıldır kullanıyorum ve her seferinde aynı sonuca varıyorum bir depo şu anda 76 ytl ye doluyor ve ben bununla maksimum 400 km yol yapıyorum burada lpg 1.71

tempesty
12/05/2008, 03:19
Anlıyorum Erkan bey ; 1,6 16 v bir arabayla bir depoda 400 km yapmanız normal bence onda bir tuhaflık yok fakat benzin olayını bende anlamadım gerçekten 50 ytl lik benzin nasıl biter..Benimki 2 mm oynadı sadece ve dediğiniz gibi benimkide en fazla 1 dak. yada 600 m. sonra geçiyor lpg ye..Fakat ben ayda 1500 km. yapmışım.

mustafaf
12/05/2008, 08:23
bence kullanım amacına baglı.eger sureklı yol yapmayı dusunuyorsan tabıkı dızel derım.ama sadece ıse gıdıp gelmekte ve hafta sonları kullanım ıcın dusunuyorsan servıs maalıyetlerı acısından benzınlı daha mantıklı olur dıye dusunuyorum...

ugurozer
12/05/2008, 10:07
arkadaslar lpg kullanılar arabalar az kullanıldıgı taktirde depo icerisindeki benzin cok azsa calkalana calkalana cok fazla buharlasıyor inanın lpg sisteminin kullandıgının daha fazlası buharlasmadan dolayı yok oluyor.

ufukbzk84
12/05/2008, 10:21
valla benim gp dizel şu an dizel aldığım için pişmanım...ama bu ne performansından ne motor sesinden nede başka bişeyden... mazot olmuş 3,10 aradaki fark sadece 0,30 kurus ben 2006 yılının 11. ayında arabayı aldığımda mazot 2 lira civarıydı ve konuşulanlara göre filan yakıtın varil fiyatı 200 doları bulucakmış bu sene sonunda öyle bir beklenti var buda benzinin litre fiyatının 5 lirayı bulacağının habercisi bi anlamda... artık alternatif ulaşım araçları bulmak lazım kaydırakla veya tabanvayla filan veya küçüklüğümüzde bilyeli arabalar vardı yapardık yokuş aşağı kayardık :D işin kısası ve ciddisi bakım+ arıza masraflarınıda göz önünde bulundurursak bence benzinli bi araba alıp sıralı lpg taktırmak lazım şuan en azından en avantajlısı olarak görünmekte... ee bizim devletimizin görevi halkın faydalandığı şeylerin önün tıkamak olduğundan onuda ilerde aynıo seviyelere getireceklerinden pek şüphem yok...

EPKAH
12/05/2008, 12:25
@tempesty bu benzin işine bi bakacağım yinede. bidahaki ay benzinle kaç km yaptığımı hesaplayacağım bakalım ne kadar zamanda bitirecek gerçi yaz da geliyor ama en son aldığım 50 ytl lik benzinin yarısı gitti daha ayın bitmesine çok var. @uğur bir ayda bu kadar benzin uçar mı? aslında az olmuyor depodaki benzin 50 ytl aldım mı zaten yarıya yaklaşıyor depo. (aah ah 2000 yılında 50 ytl ile depoyu fullüyordum :) )
@ufuk sen hiç üzülme devletimizin lpg ye de el atması an meselesi bir sabah bi kalkmışız lpg olmuş 2,50 (hiç şaşırmam :) )

ERC
12/05/2008, 18:41
Dizel benzinli kıyaslamasını GP modelleri bazında yaparsak, dizelin motor ömrünün benzinliden kesinlikle daha uzun olacağını düşünüyorum. 250.000 km motor açılmadan kullanım için tasarlanmış bir motoru, Avrupa' daki 30.000 lik yağ periyodları yerine, aynı yağ ile her 10.000 km de yeniden yağlayarak 250.000 km den çok daha uzun süre kullanmak mümkündür. Benim gördüğüm 350.000 de multijet motorlu taksi vardı ve 1 kere turbo revizyonu ve 1 kere de değişimi yapıp öylece kullanan.
Servis gideri deseniz her 20.000 de mazot filtresi dışında servis gideri olarak hiçbir fark yok. Belki her 30.000 de falan bir carbon clean e girmek istersiniz o da 50 YTL (Kaldı ki Multijetlerin EGR ye rağmen kurum bağlamak gibi bir sorunu yok)
Multijetlerde triger kayışı da yok dolayısıyla en önemli servis maliyet kalemlerinden biri olan triger değişimi sıkıntısı da ortadan kalkmış durumda.
Multijet yine vergi olarak en düşük kategoride ve bu da senede 200 ytl falan bir vergi avantajı sağlıyor.
Benzinliyi hiç kullanmadım fakat yüklü olarak uzun yolda o kadar düşük torkla bayılacağını düşünüyorum zira GP hafif bir araç değil. Multijette araba tıkabasa yüklü de olsa performansta çok az bir değişim oluyor.
Yakında kendi evime taşınıyorum ve günde 50 km yol yapmaya başlayacağım. Bugün evden çıkarken hesapladım ve ortalama 4,3 litre yakıt ortalama ile gidip gelmişim. Benzinli bir arabam olsa hergün arabayla gidip gelmek canımı acıtırdı kesin.
Bir arkadaş siyah duman demiş te, benim arabamdan ne kadar sıkıştırırsam sıkıştırayim dumanın d si çıkmıyor açıkçası. Bu durumu box gibi şeylerle yorumluyorum.
Dizel sesinden acayip irite olan ve kendisi 2,5 lt turbo benzinli S60 volvoya binen arkadaşım bile arabanın dizel olduğunu içeriden anlamanın imkansız olduğunu ve dizel motor sesi hakkındaki fikirlerinin değiştiğini söyledi.
Kısacası performans isteniyorsa gidip 1.4 T-JET alınır da, kimse starjet i veya fire ı Multijetin karşısına koymasın.
box gibi seyler ne demek acaba?ayrıca ben genel dizel arabalardaki siyah duman sorundan bahsetmistim sadece sizin arabanın degil.

ugungor
15/05/2008, 17:15
ben de 2007 aralık ta aldım aracı, o zamanlar eurodiesel 2.60 civarlarındaydı. ancak su anda pek fark kalmadı benzin ile ve gorunen o ki motorin benzini gececek.
Piyasada ciddi bir motorin talebi oluştu ve buna baglı olarak benzin talebinde dusus var. yazılanlara gore üretim firmalarının motorin tesislerinin kapasitesi yeterli değil ve arzda sıkıntı yasanıyor. aslında basit bir formulasyon, talep artıyor, arz sabit ve fiyatın yukselmesi normal. tabi ben basımızdaki hukumetten ekstra bir ötv fiyaskosu bekliyorum. bunları ust uste koydugumuzda dizel onumuzdeki surecte hic avantajlı olmayacak. belki dizel aracların fiyatları benzinlilere yaklasacak... global bir enflasyon sureci yasanıyor ve ulkeyi yonetenler bunu fırsat bilip daha sıkıntılı hala getirecekler.. keselerimizi zor gunler bekliyor arkadaslar...

irgil
15/05/2008, 19:53
arkadaşlar küresel ısınma çevre kirliliğinden dolayı dizelin fiyatını arttırıp bezdirmeye çalışıyorlar aynı şeyi 3 sene önce fueloil e yapıp 2 ayda 2 katına çıkardılar ve fabrikalar doğalgaza geçmek zorunda kaldı. dizel fiyatını bence dahada yükselticekler.zaten son aylarda dizel araç satışları oldukça düşük. cng ye destek verip yüksek egsoz sıcaklığını ve kirliliği yok etmeye çalışacaklar tabi bunlar kendi düşüncelerim

ranet3000
15/05/2008, 20:47
1.4 turbo motorlu arabayı almamın sebebi sürekli tork, güç ve devir yüksekliğiydi iyiki benzinli almışım zaten aracım 6.5 litre ile 9 litre arasında yakıyo yani tabiki de benzinnn...

iongun
15/05/2008, 21:04
Bugün dizele 10 kuruş benzine 5 kuruş zam geldi aradaki fark iyice kapanıyo ne olcak bu işin sonu......?

chn73
15/05/2008, 21:56
bence en önemli kriter yılda yapacağın yol.ben yılda 5000 km civarında yol yaptığım için dizel araçların yanına yaklaşmadım bile.sende yılda 20000 km nin altında yol yapacaksan dizellerin yanına bile yaklaşma.

ugurozer
16/05/2008, 10:14
bence en önemli kriter yılda yapacağın yol.ben yılda 5000 km civarında yol yaptığım için dizel araçların yanına yaklaşmadım bile.sende yılda 20000 km nin altında yol yapacaksan dizellerin yanına bile yaklaşma.

+bi milyon

ancak eklemek gereken birsey var senede 200 bin yapsanda aradaki fark amorti edilemeyecek gibi degisen yakıt fiyatlarından dolayı

34HGS93
16/05/2008, 13:25
yakıt fiatları aynı olsada dizel araçlar yakıt ortalaması we yakıtın yanması ile avantajlıdırler. ki benzinli araçlar 20000km bakım yapılırken dizeller 10000km de we dizel araçların bakınlarıda daha pahalı we bakım olarak dizeliki defa bakıma giderken benznli araçlar 1 defa gitmiş olur. tabi buna sıfır km de benzn - dizel farkı da eklenince benzinli araç daha avantajlı eger yılda 15.000 km ortalama yaparsanız.

ekorkut
16/05/2008, 14:37
yakıt fiatları aynı olsada dizel araçlar yakıt ortalaması we yakıtın yanması ile avantajlıdırler. ki benzinli araçlar 20000km bakım yapılırken dizeller 10000km de we dizel araçların bakınlarıda daha pahalı we bakım olarak dizeliki defa bakıma giderken benznli araçlar 1 defa gitmiş olur. tabi buna sıfır km de benzn - dizel farkı da eklenince benzinli araç daha avantajlı eger yılda 15.000 km ortalama yaparsanız.

Kontrol ettin mi acaba senin T-Jet için de bakım periyodu aynı mı? En azından yağ değişimi diyelim. Seninki de eğer 20.000 km ise bu turbo bir araba için çok uzun bir zaman. Colt CZT lerin 5000 km de bir yağ değişimine gittiği göz önüne alınırsa. Bu arada dizelin bakım masrafı olarak 20.000 km de bir mazot filtresi dışında bir ekstra külfeti yok. O da zaten vergi avantajı sebebiyle senelik yapılan tasarrufla cepte kalıyor.

34HGS93
16/05/2008, 14:42
Kontrol ettin mi acaba senin T-Jet için de bakım periyodu aynı mı? En azından yağ değişimi diyelim. Seninki de eğer 20.000 km ise bu turbo bir araba için çok uzun bir zaman. Colt CZT lerin 5000 km de bir yağ değişimine gittiği göz önüne alınırsa. Bu arada dizelin bakım masrafı olarak 20.000 km de bir mazot filtresi dışında bir ekstra külfeti yok. O da zaten vergi avantajı sebebiyle senelik yapılan tasarrufla cepte kalıyor.

eger dizel avantajlı olsaydı dizel aracımı satıp we fiat yetkilisi abimler bunu tavsiye etmezlerdi. herkez özgürdür ben eger para werip alırsam gidip dizel alıp motor sesi duymak istemem. insanların dizel mi benzn mi degil araçtan ne beklediklerini bilmeleri daha çok öenmli ben araçtan hız+perf.+konfor (olabildigi kdr az motor sesi)

34HGS93
16/05/2008, 14:44
we dediğin gibi abimi arayıp teyit aldım dizeller 10000km benznler 20000km t-jet de dahil.
peki sence dizel mi benzin mi motora daha az zarar werir mesela mazot pompaları mozottan çıkan arızalar gibi we dizel yakıt ülkemizde sandıgın kdr temiz degil en azından benzin de temiz katkı olayı yok denecek kdr az

Alp
16/05/2008, 19:24
we dediğin gibi abimi arayıp teyit aldım dizeller 10000km benznler 20000km t-jet de dahil.
peki sence dizel mi benzin mi motora daha az zarar werir mesela mazot pompaları mozottan çıkan arızalar gibi we dizel yakıt ülkemizde sandıgın kdr temiz degil en azından benzin de temiz katkı olayı yok denecek kdr az

Herkes kendi malını över bu sonderece doğal sana sadece diyebileceğim uzun bir yol yapman tam gaz ile, bakalım o zaman övebilecekmisin benzinli aracı ;)

Ziyaretçi047
16/05/2008, 19:27
valla ben multijette motor sesi felan duymuyorum.

ugurozer
16/05/2008, 19:59
motorsesi pek yok dizel araclarımızda (zevk veren bi seste yok ayrı) ancak bakım masrafı olarak dizel avantajlı demeyin allah sizi carpar :) hele hele 100bini devirin ufak tefek arızlar başlasın bak nasıl çarpar. Hele hele o benzinlide 1500 devirlerden 6500 devirlere kadar gaza dokundugunuz an suren o esneklikten ramak yok.

utkucay
16/05/2008, 21:13
Dizel araç binmek bugün için avantajlıdır. Ama şunu unutmamak gerekir, eğer ki 1-2 sene içinde eurodizel benzini geçerse, 3-4 milyar fazla verip alınan dizeller, 2. elde satılırken benzinliden daha ucuza zor alıcı bulacaktır

Bu yüzden 1 sene içinde aradaki farkı amorti edip ikinci sene kara geçilmiyorsa, dizel almak riskten başka birşey değildir

ABNEW
16/05/2008, 21:17
Herkes kendi malını över bu sonderece doğal sana sadece diyebileceğim uzun bir yol yapman tam gaz ile, bakalım o zaman övebilecekmisin benzinli aracı ;)

Alp, uzun yol tam gazda mjtd de çok yakar ama.Zaten dizelin amacı tam gaz gitmek olmamalı.Ben 2 yıl mjtd 90bg kullandım ve hiçbir şikayetim yoktu kesinlikle.Yalnız şu unutulmamalı ki benzinlilerin fabrika ortalamasını yakalamak dizellerinkinden çok daha kolay.

Önceden de belirttiğim gibi pompa fiyatlarına yapılan zamlardan sonra benzin-dizel farkı giderek azaldı.Eğer ben yıl içinde aşırı kmler yapmıyorsam dizelin bir avantajı kalmıyor.Bu durumda sürüş karakterleri ön plana çıkıyor...

ERC
16/05/2008, 21:52
bence kesinlikle benzinli dizelin sesi beni illet ediyor ayrıca performans da benim icin onemli bakım gideri de ben puntoyu dizel alıcaktım iyikide almamısım.

Alp
16/05/2008, 22:06
:cool:
Alp, uzun yol tam gazda mjtd de çok yakar ama.Zaten dizelin amacı tam gaz gitmek olmamalı.Ben 2 yıl mjtd 90bg kullandım ve hiçbir şikayetim yoktu kesinlikle.Yalnız şu unutulmamalı ki benzinlilerin fabrika ortalamasını yakalamak dizellerinkinden çok daha kolay.

Önceden de belirttiğim gibi pompa fiyatlarına yapılan zamlardan sonra benzin-dizel farkı giderek azaldı.Eğer ben yıl içinde aşırı kmler yapmıyorsam dizelin bir avantajı kalmıyor.Bu durumda sürüş karakterleri ön plana çıkıyor...

Burada sadece benzinli ile dizelin ufak bır kıstasını yapmaya çalıştım.
Dizel herzaman için hertürlü sürüş şartında benzinliden az yakar bu kesin Ancak eşitlenen yakıt fiyatlarıda potansiyel müşterileri benzinli araçlara yönelticek gibi...

34HGS93
16/05/2008, 22:20
Dizel araç binmek bugün için avantajlıdır. Ama şunu unutmamak gerekir, eğer ki 1-2 sene içinde eurodizel benzini geçerse, 3-4 milyar fazla verip alınan dizeller, 2. elde satılırken benzinliden daha ucuza zor alıcı bulacaktır

Bu yüzden 1 sene içinde aradaki farkı amorti edip ikinci sene kara geçilmiyorsa, dizel almak riskten başka birşey değildir

kesinlikle katılıorum.

we herkez kendi malı öwer diyen ark. tek diyeceim ben vw caddy de kullandm we dizel o kdr narin ki yakıttan çok basım agrıdı we siz dizel alıorsnz ama arada fark kalmadı we piyasada 6ay öncesinde dizeller fazla idi we dizel o kdr araç warki adamlar zam yaparlar tabi ileride soru dizel- benzn den LPG- benzn konusu açılırsa sasırmam.

lifeforsea59
16/05/2008, 23:30
benim arabada bi problem mi var bende mi problem var anlamadım :) çünkü ben kışın ayda örnek olarak benzin lambası yanarken 50 ytl lik benzin 50 ytl lik de lpg alıyorum 265 km yol yapıyorum benzinin lambası yanıyor hatta daha da aşağıya düşüyor ve lpg de bitiyor. yazın da 50 ytl lik benzinin yarısını harcıyorum lpg tamamen bitiyor 265 km de. araç kışın 1.5 veya en çok 2 km sonra geçiyor lpg ye yazın hemen geçiyor 300 - 500 metre sonra . ama araç gp 1.4 fire değil brava 1.6 16v. ayrıca lpg sıralı sistem, karbüratörlü değil. yanlışlık nerede anlamadım ama ben 2 yıldır kullanıyorum ve her seferinde aynı sonuca varıyorum bir depo şu anda 76 ytl ye doluyor ve ben bununla maksimum 400 km yol yapıyorum burada lpg 1.71

arkadaşım aynı dertten bende muzdariptim,herzaman deponda benzin bulunduracaksın,kısa mesafelerde gazın hıc ama hıc ekonomisi yok,zaten aracın orjınallığıde bozuluyor,en ufak bır arızada servisten söyledikleri tek şey arıza sebebının gazdan kaynaklandığı.Bence en ekonomik olan multijetler benim fikrimce,performans istenirse t-jet alınmalı,multijet motorla fire ve star jet mtorların karşılaştırılması bana cok anlamsız geliyor,fire motor sonuçta 8 valf turbosu ve şarjerleri yok,bence dieseloil ile benzin aynı fiyat olsa bile ben diesel makinayı tercih ederim,birde sonradan takılan lpg araclar bu araclar lpg sistem için üretilmedi benzin için iretildi bence her türlü riske acık.Bütün arkadaşlara kazasız belasız sürüşler dilerim

ABNEW
17/05/2008, 22:10
:cool:

Burada sadece benzinli ile dizelin ufak bır kıstasını yapmaya çalıştım.
Dizel herzaman için hertürlü sürüş şartında benzinliden az yakar bu kesin Ancak eşitlenen yakıt fiyatlarıda potansiyel müşterileri benzinli araçlara yönelticek gibi...

Katılıyorum tabi.Dizeller yapıları gereği yakıt tüketiminde daha cimridirler.Kendimden örnek veririsem: mjtd ile ortalama tüketimim 5.5lt/100km iken t-jet ile 6.8lt/100km.Bu durum ise önceden de belirttiğim gibi benzinlinin fabrika verisini tutturmanın daha kolay olduğunu gösteriyor...

gogigogi
18/05/2008, 20:41
yav benim araç 8.6 lt yakıyo bi gariplikmi var acaba
Katılıyorum tabi.Dizeller yapıları gereği yakıt tüketiminde daha cimridirler.Kendimden örnek veririsem: mjtd ile ortalama tüketimim 5.5lt/100km iken t-jet ile 6.8lt/100km.Bu durum ise önceden de belirttiğim gibi benzinlinin fabrika verisini tutturmanın daha kolay olduğunu gösteriyor...

ABNEW
19/05/2008, 15:35
yav benim araç 8.6 lt yakıyo bi gariplikmi var acaba

Bence normal.Şehir içi fabrika verisini tutturmuşsunuz.Tabi biraz daha dikkatli kullanımla bir miktar daha düşebilir bence.(7-8lt/100km)

GP daki tüketiminiz nasıldı?

femoli
19/05/2008, 16:30
Ben dizelde 7,5 ten aşşağı düşemiyorum nedeni düzensiz kullanmak çok çabuk hızlanıp yavaşlıyorum ,şehir içi malum.

Zannedersem bu konuda içimizde en cimri oruç (unik06) ortalama ilk rakamın 5 ten fazla görmedim :)

usermm1
05/07/2008, 12:39
yılda 10.000km yapan biri için yıllık 750ytl bir avantaj sağlar dizel. ama 4000 ytl fazladan verdiğin parayı faize koysan zaten yıllık 600ytl civarı faiz alırsın. gerek yok dizele.

anvil
05/07/2008, 12:49
yılda 10.000km yapan biri için yıllık 750ytl bir avantaj sağlar dizel. ama 4000 ytl fazladan verdiğin parayı faize koysan zaten yıllık 600ytl civarı faiz alırsın. gerek yok dizele.
hoşgeldiniz forumumuza. tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

mustafaf
05/07/2008, 18:23
Ben dizelde 7,5 ten aşşağı düşemiyorum nedeni düzensiz kullanmak çok çabuk hızlanıp yavaşlıyorum ,şehir içi malum.

Zannedersem bu konuda içimizde en cimri oruç (unik06) ortalama ilk rakamın 5 ten fazla görmedim :)

aynen abı gecen erdemlıye gıttım geldım ortalamam 7.8lt/100km. olmustu :)

yakup1
05/07/2008, 19:28
benzinli mi? dizel mi? kendi kullanımınıza göre hesaplayınFiat Grande Punto 1.4 FIRE - Grande Punto 1.3 MULTIJET | Benzinli - Dizel Karşılaştırma Raporu (https://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma/10-Fiat-Grande-Punto-14-FIRE-Grande-Punto-13-MULTIJET.html)

dejavu
05/07/2008, 19:33
aynen abı gecen erdemlıye gıttım geldım ortalamam 7.8lt/100km. olmustu :)

ne yapıyonuz siz yav nasıl kullanıyorsunuz bu arabaları....

geçen 102 ytl lik diesel koydum... lambam yanmadı bir ibre daha var kırmızı bölüme.. 515 km yol yaptım... ortalamam 4,8 lt bunun 275 km si şehir içi 240 km si şehir dışı... kardeş biraz az basın derin gaza.. yazın düşük değerler tutturmak kolay... motor ısıtmak derdide yok. kışın bu düşük değerleri tutturmak zor bilesiniz. yazın bari bu işi yapın....
:)))
hadi kolay gele... ::)))

kesinlikle diesel derim gerisi yalan.. benzin miş tüpmüş.. düzen tutturmakmış. ikide bir petrole gir lpg al.. ben 600 km den önce petrole girmiyorum be....

anvil
05/07/2008, 22:44
ne yapıyonuz siz yav nasıl kullanıyorsunuz bu arabaları....

geçen 102 ytl lik diesel koydum... lambam yanmadı bir ibre daha var kırmızı bölüme.. 515 km yol yaptım... ortalamam 4,8 lt bunun 275 km si şehir içi 240 km si şehir dışı... kardeş biraz az basın derin gaza.. yazın düşük değerler tutturmak kolay... motor ısıtmak derdide yok. kışın bu düşük değerleri tutturmak zor bilesiniz. yazın bari bu işi yapın....
:)))
hadi kolay gele... ::)))

kesinlikle diesel derim gerisi yalan.. benzin miş tüpmüş.. düzen tutturmakmış. ikide bir petrole gir lpg al.. ben 600 km den önce petrole girmiyorum be....

valla doğru diyon. ben de bazen agresif kullanıyorum ama genelde 5.4 L/100km. sadece bu aralar mersinin her yerinde yol çalışması olduğu için 5.8'e kadar çıkıyor ama 6'nın üzerine hiç çıkmadım. 7-7,5 nasıl değerler bunlar yaw.?

plastro
06/07/2008, 02:52
cuma cumartesi erdemliden anamura gidip döndüm cumartesi tüm gün klima açıktı 400 km yol yaptım yarı agresif yarı normal kullanımda tam yarım depo çizgisinin üstünde şu an ve ortalama 5.8 lt. gösteriyor.

chn73
06/07/2008, 11:59
benzinli mi? dizel mi? kendi kullanımınıza göre hesaplayınFiat Grande Punto 1.4 FIRE - Grande Punto 1.3 MULTIJET | Benzinli - Dizel Karşılaştırma Raporu (https://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma/10-Fiat-Grande-Punto-14-FIRE-Grande-Punto-13-MULTIJET.html)

yılda 5000 km yaptığımı düşünerek yukarıdaki tabloda hesaplama yaptım.sonuç dizel araç ancak 20.7 yıl sonra ödediğim farkı telafi ediyormuş.:)

anvil
06/07/2008, 12:14
yılda 5000 km'ye dizel alınmaz tabi. ben yılda 25bin km yapıyorum

dejavu
06/07/2008, 12:37
yılda 5000 km'ye dizel alınmaz tabi. ben yılda 25bin km yapıyorum

21 eylül 2008 de iki yıl olacak şu an 39,200 km de... türkiye de active benzinli gp 18,500 ytl ye satıldı.. (tempesty) birde active diesel de 23,500 (bebeto)lere gittiğini biliyorum... bu hesaplamaları yapanlar satarken dieselin daha fazla paraya gittiğini hesaplamıyorlar herhalde.. yukardaki fiyatları tam bilmiyorum ama bu fiyatlardı..tempesty sattımı bilmiyorum ama en son o fiyatı istemişti galiba.. valla satarkende en az 2000 ytl fark var aynı paket arabalarda.. her zaman diesel derim..

thrust
06/07/2008, 13:19
yılda 20.000 yapsam ortalama 5 yıl sonra aradaki farkı kapatıyor. 5 yıl sonra zaten satarım bu aracı. 5 yıl sonunda toplamda 100.000 km yapmış olsam ve satmak istesem, insanlar 2. el araç satın alırken 100.000 yapmış dizellere pek sıcak bakmıyorlar. ama benzinli araçta böyle bir sıkıntı yok nede olsa masraf çıkarsa dizelin yarı fiyatına halledebilceklerini biliyorlar. şahsen ben 5 yaşını ve 100.000 i doldurmuş bi dizel satın almam ama benzinli için aynı şeyi söyliyemiycem.

Ziyaretçi047
06/07/2008, 14:54
o senin yanlışın. 100.000 de dizeli rahatça alırım. 100.000 de benzine yaklaşmam. tabi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra.

Türker
06/07/2008, 15:44
ben ankarada şehir içinde 6lt/100 km civarında yakıyorum, arabamdan da çok memnunum, ticari amaçlı kullanmıyorsanız bence dizel, iş içinde kulancam derseniz lpg derim,

thrust
06/07/2008, 19:36
o senin yanlışın. 100.000 de dizeli rahatça alırım. 100.000 de benzine yaklaşmam. tabi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra.

senin yanlışın değilde senin fikrin demek istedin heralde. yada bu senin yazılan yorulara yaklaşım tarzın :cool0000:

Ziyaretçi047
06/07/2008, 20:34
hayır bilmeden bir şeyler söylüyorsun. biraz araştır lütfen. dizel motor mu , benzinli motor mu daha uzun kilometre yapabilir? hangisi daha çabuk yıpranır. böyle hareket edersen yanlış hareket etmiş olursun. o yüzden bu senin yanlışın dedim. ayrıca bu senin fikrin de tabi.

thrust
06/07/2008, 21:13
araştırma yapmadığımı nerden biliyorsun? biz 15 senedir oto alım-satım ve servis işiyle uğraşıyoruz. bu yazdıklarımıda bunca yıllık tecrübelerimize dayanarak yazıyorum. bana sanki kullandığın motorun fanatikliğini yapıyosun gibi geldi. ayrıca "o senin yanlışın" şeklinde bir giriş ifadesinide bu sitenin moderetörü olarak yakıştıramadım.

Ziyaretçi047
06/07/2008, 21:51
15 yıldır oto alım satım yapıyorsun ve böyle konuşuyorsun. Peki öyle olsun. Üzüldüm sizden oto alana. Ben kullandığım motorun fanatikliğini felan yapmıyorum. Tamam sen bildiğini okumaya devam et. Konu ile ilgili kafası karışan veya bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar özelimden ulaşabilirler. Veya daha profesyonel bilgi için arkadaşa da başvurabilirler. Ayrıca bir gün yaptığım diğer moderatorlukler için teşekkür veya tebrik edersen, moderator olarak yakıştırmadığın şeyi de o zaman söylersin. Kusura bakma ama ben bu sitenin moderatoruysem, yanlış bilgi gördüğüm zaman müdahale ederim.

thrust
06/07/2008, 21:59
valla bu tavırlara karşı asıl ben bişey diyemeyeceğim. bu sitedeki bütün modlar senin gibi davranıyorsa yazık valla.

BlackCat
06/07/2008, 22:31
Arkadaslar Yurt disinda Dizel , normal benzinden daha pahali yakinda bizde de durum ayni olacak. Bence ekonomi olsun diye artik bu kadar fark dizel araca vermeye degmez yılda 15000 km yapan bir normal kullanıcı en fazla 0,10 ytl bile farketse ki okadar mumkun degil farketmez yani 250 yerine 150 yakmasi lazım 15000km x0,10=1500 ytl yapar dizel aracla benzinli arac arasinda 5000 ytl fark varsa 3 yıldan önce bunun parasi cikmaz ve tabikide servis farklari bile dahil degil.

Ziyaretçi047
06/07/2008, 23:26
valla bu tavırlara karşı asıl ben bişey diyemeyeceğim. bu sitedeki bütün modlar senin gibi davranıyorsa yazık valla.

polemiğe girmeyeceğim gerek yok. modtiri mod gidiyor.

Emrah arkadaşım dediklerine katılıyorum. Ama dizele de bir alışınca vazgeçmesi zor. Tork u cezbediyor. Hele ki psikolojisi çok güzel. Sonuçta az yakıyor :) Benzinciye çok uğramıyorsun :) Gözün yakıt ibresinde olmuyor.

tempesty
06/07/2008, 23:58
21 eylül 2008 de iki yıl olacak şu an 39,200 km de... türkiye de active benzinli gp 18,500 ytl ye satıldı.. (tempesty) birde active diesel de 23,500 (bebeto)lere gittiğini biliyorum... bu hesaplamaları yapanlar satarken dieselin daha fazla paraya gittiğini hesaplamıyorlar herhalde.. yukardaki fiyatları tam bilmiyorum ama bu fiyatlardı..tempesty sattımı bilmiyorum ama en son o fiyatı istemişti galiba.. valla satarkende en az 2000 ytl fark var aynı paket arabalarda.. her zaman diesel derim..

(Dejavu) ;

Evet aracı 18500 e sattım fakat aracın sol ön-arka kapı ve çamurlukta boya ve birazda modifiyesi vardı o yüzden pek değerinde gitmedi.. Bu arada bir yanlışı düzeltiyim llitresi 1,69 ytl den 40 litre lpg ile 500 km gidiyorum şehiriçinde...Yani aşağı yukarı km.de 14 kuruş yakıyo,öyle düzen tuttu-tutmadı falan da yok..

Kolay gelsin.

speedsmsnet
15/07/2008, 23:11
Öncelikler arkadaşlar herkese Merhaba bu mesaj benim ilk mesajım.

Arkadaşlar uzun süredir araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım sonucunda.
Benzin+Lpg nin daha iyi olduğu kanaatine vardım.

Çünkü dizel araçlarda motor bakım masrafı fazla + parça fiyatları yüksek + işçilik maailiyetleri yüksek. + Motor Yağının Sürekli değiştirmek gerekiyor.

Benzin+Lpg de ise bakımı ucuz + parça ucuz + işçilik ucuz
Lpg ise motorun kullanım ömrünü uzatıyor. Ayrıca Lpg'li bir araç dizelden daha az yakıyor.

Ben 2. el 2007 model 10. ay çıkışlı 5900km 1.4 fire active 18.750 ytl'ye aldım.
1.100 ytl atiker marka lpg taktırdım.
şehir içi + şehir dışı ortalama 144 binlira yakıyorum.

Ziyaretçi047
15/07/2008, 23:15
lpg motorun ömrünü mü uzatıyor. bir yaşıma daha girdim. benim bildiğim lpg motoru yer. ayrıca dizelden az yakmaz, alırken dizelden ucuzdur. lpg benzinden daha çok yanar benim bildiğim.

EPKAH
15/07/2008, 23:59
lpg motorun ömrünü mü uzatıyor. bir yaşıma daha girdim. benim bildiğim lpg motoru yer. ayrıca dizelden az yakmaz, alırken dizelden ucuzdur. lpg benzinden daha çok yanar benim bildiğim.
benim bildiğim de motoru yer (çok uzun km kullanımda tabiki) ayrıca problemleriyle de kullanıcısını yer :)

tempesty
16/07/2008, 00:03
Sıralı sistem yeni nesil LPG kitleri doğru takıldıysa aracın ömrünü motorunu yemez,evet motor aynı mesafede benzinden daha fazla lpg tüketir fakat litre fiyatı ucuz olduğu için dizel araçlardan bile 3-4 kuruş daha fazla tasarruf eder..

Lpg nin yanma odası içinde patlama kuvveti ve yanma ısılı benzinden bile daha kuvvetlidir o yüzden performans olarak azalma değil hatta artma yaşanacağı iddia edilir fakat açıkcası ben öyle bişey yaşamadım,dezavantajı ise benzine göre daha kuru bir yakıttır yani aynı zamanda yağlama özelliği bulunmaz...

Öyle olduğu için aynen dizel araçlar gibi 10.000 de bir bakıma girmesi tavsiye edilir fakat kimse dikkate almaz..Ayrıca yüksek devirlerde uzun süre seyredilmemesi tavsiye edilir,hatta yüksek devirde otomatik olarak benzine geçen lpg kitleride mevcuttur..Motor yeme olayı belki de bu yüzden oluyordur..

Bu arada bende 9.000 km yi bugün doldurdum lpg ile Allaha şükür hiçbir sıkıntı yok...Şehiriçinde normal hızlarda ve şehirdışında-(ort.140 km/s hız ile) ortak olarak 15 kuruş civarı hesaplıyorum..

ABNEW
16/07/2008, 00:16
Bora da belirtmiş zaten,

Lpg nin birim fiyatı düşüktür, yoksa tüketim miktarı olarak benzinden de çok yakar.

Benzine göre daha kuru olduğu için yağ değişim periodlarını sıklaştırmak gerekir.

Yine bu yüzden yani kuru olması sebebiyle motor ömrünü bir miktar kısaltabilir.Ancak modern sistemlerle bu süreç çok azalmıştır.

Türkiyedeki en mantıklı seçenek lpg dir:)

tempesty
16/07/2008, 00:24
Türkiyedeki en mantıklı seçenek lpg dir:)

Yani ''şimdilik'' diyelim Arda..:)

EPKAH
16/07/2008, 00:32
kısa mesafelerde tartışılır tabi ne kadar ekonomik olduğu. örneğin ben kışın 4 km yol gidiyorum 2 km si benzinle geçiyor lpg ekonomisini pek yaşayamıyorum. ama 40 km yol gitsem şüphesiz lpg 1 numara ekonomi açısından. kısa mesafelerde fire gibi benzinli yada mjet gibi dizel ekonomi olarak önde benim için.
birde rölantide çalışırken lpg ye geçerse araç 5-6 saniye devamlı gaza basılı tutmak gerekiyor (hatta bazen daha fazla, 10 sn kadar) yoksa stop ediyor. ama giderken lpg ye geçerse ve o anda gaza çok basmıyorsanız sadece sesini duyarsınız sarsıntısız bi şekilde geçer. bu benim yaşadğım bir problem (rölantideki stop etme olayı.) aslında problem sayılmaz ama çevremde problem yaşayan çok insan gördüm stop etme problemleri (araç giderken bile stop ediyor bazıları) bunlar da markaların araca uyum sağlayamaması diye düşünüyorum.

Ziyaretçi047
16/07/2008, 00:57
tempesty arkadaşımız forumda lpg konusundaki en deneyimli arkadaşımız oldu artık. onun bilgilerine güvenirim. sorun yaşamıyor olması da cabası ve çok iyi. umarım ekonomin ve sorunsuzluğun uzun sürer. peki dizelden ekonomik misin? veya 100km de kaç lt yakan dizellerden ekonomiksin?

tempesty
16/07/2008, 02:09
Sağol Cihan teşekkür ederim ;

40 litre gazla ortalama 500 km yapıyorum..(benzinle geçen 5-6 km yi saymazsak)..Gazın litresi burada 1,73 ytl oldu yani depo yaklaşık olarak 70 ytl ile doluyor dolayısıyla km. başına 14 ykr yapıyor...77 ytl ile başka bir istasyondan doldurursan km.de 15,4 ykr yakıyor..Bilmiyorum ki -şehiriçinde- km.de 14 ykr yakan dizel araç varmı ?? Belkide vardır yani dizelden pek anlamam açıkcası..Yol bilgisayarımda genel ort. benzin tüketimi olarak 5,6 lt - 6,2 lt arası gösterir..

Sanırım bu bağlamda dizelden de ekonomik oluyor evet..

Lpg fiyatlarına da ciddi bir zam gelmediği sürece tabi...Öyle bişey olursa artık mecburen farkını verip CNG ye geçmek durumunda kalıcaz..Onunda litresi 1,12 ytl fakat sadece 2 dolum istasyonu var..

Bize bu hesapları yapmaya mecbur bırakanlar utansın diyorum..

ekorkut
16/07/2008, 09:27
""Lpg nin yanma odası içinde patlama kuvveti ve yanma ısılı benzinden bile daha kuvvetlidir o yüzden performans olarak azalma değil hatta artma yaşanacağı iddia edilir""

Bu konu aslında tam tersi. Bizde oktan değeriyle patlama kuvveti de birbirine karıştırıldığı için genel bir yanlış anlama sözkonusu. LPG' nin oktan değeri (patlama direnci) benzine göre çok daha yüksektir (Yaklaşık olarak 105 oktan). Buna karşın, patlama sonunda ortaya çıkan itme kuvveti benzine göre daha azdır. LPG ile sağlanan güç artışlarının altında yatan şey, yüksek oktan değeri sayesinde motor avans değerlerinin artırılmasına olanak sağlaması neticesinde güç elde edilebilmesidir. Aynı avans değerleriyle araba benzinde çalıştırıldığı taktirde avans vururken, lpg'de bu sorun yaşanmamaktadır. Örneğin, Onno usta' da chip tuning uygulattığım bundan önceki arabamda, araba ancak ve ancak 100 oktan fahiş fiyatlı Shell benzini ile avans vurmuyordu. 97 oktanla ehhh işte motor çok ısınmazsa avans vurmuyor, ısınınca yeniden şıkırdamaya başlıyordu. Ama 95 de komple şakır şakır geziyordu araba. Arabanın benden sonraki sahibiyle hala görüşüyorum. Kendisi LPG takmış arabaya ve kendim de bizzat gördüm baktım, LPG ye geçince en ufak bir tık sesi bile gelmiyor arabadan. Ama gel gelelim bence benzinle daha iyi gidiyor kesinlikle.
Bana sorarsanız herşey ekonomiklik değil. Varsın dizel km de 20-30 ykrş daha fazla yaksın. LPG ye nazaran kesinlikle daha sorunsuz ve güvenli olacağı da ayrı bir konu. Bir kere orjinal bir düzen dizel, lpg gibi benzine sonradan adapte edilen bir uygulama değil. Arabadan ilk beklentisi ekonomiklik olan arkadaşklara da saygım sonsuz. Ama en son seyahatimde, uzun yolda dizel arabamın da 125 bin lira yakabildiğini gördüm. Tercihlere saygı duymak lazım. Kardeşimin de LPG li arabası var mesela.
Herkese Selamlar

CesSpOoL
16/07/2008, 09:32
Bora abi cng nedir diye araştırdım ama nerde takılır fiyatı nedir bilmiyorum, mantıklı bi iş mi bu cng : )?

ugurozer
16/07/2008, 13:31
lpg dogru kullanıldığında tabiki motor omrunu uzatır, lpg kadar temiz bir yakıt var mıdır? en ufak bir carbon bagşlamaz hatta olanıda soker atar yagınızda hicbir kirlenme olmaz, zaten boyle olmasa sahinler en eski o dandik lpg sistemleri ile (calıştırırken bi 5 saniye zımpara cekilir resmen gıy gıy goy) 350bin km nasıl yapıyorlarda? taxicilik yapıyorduk eskiden ordan biliyorum. Suan kimse kendini kandırmasın en ekonomik ve en mantıklı yontem benzinli bir araca kaliteli bir lpg sistemi uygulamaktır.

tempesty
16/07/2008, 15:06
Bora abi cng nedir diye araştırdım ama nerde takılır fiyatı nedir bilmiyorum, mantıklı bi iş mi bu cng : )?

Okan ; CNG = Doğalgaz

Çok mecbur kalmadıkça şu anda pek mantıklı bişey değil

-Dolum istasyonu çok az

-Arabanın performansını düşürüyor

-Tankı çok ağır ve kalın güven vermiyor..

Ayrıca yukarıda yazdıklarım (motor ömrü yeme lpg oktanı yanma ısısı vs) benimde başka yerden öğrendiğim şeyler o yüzden doğruluğu veya yanlışlığı konusunda iddialı değilim...Benim araçta performans artışı olmadı ama (yokuşlar dışında) düşüş de olmadı..Fakat diğer konuda zira ben 140 km hızla giderim 15 kuruş tüketirim,dizel 13 kuruş yakar fakat 90 la gider o ayrı konu acaba benim araba 90 km ile ne yakar heralde 11 e düşer..lpg ile gaza korkusuz umarsız basıyoun rahatça..Ayrıca Avrupada artık araçlar fabrika çıkışı üzerinde lpg ile geliyor çoğu zaman,hatta Almanya'da müstakil evi olanların bahçesinde kişisel dolum pompaları bile mevcut..Bu şartlar altında başka çare de yok en fazla 80.000 km kullanıcağım arabaya lpg taktırırken çok da düşünmem zira uzun vadesi beni ilgilendirmiyor..Şu zamanda en ekonomik sistem lpg olarak gözüküyor ama elbette tercihlere saygı duymak lazım..

mm_isik
16/07/2008, 17:15
Benzinli :)

Cole Trickle
16/07/2008, 18:01
Dizel kullanıyorum 0.15 YTL yakıyorum. (100 ytl ile 700 km. yol yapıyorum İst. içinde) arabam delinmedi, alış veriş merkezlerine park edebiliyorum, kaza olursa havaya uçarım korkusu yok, ve en önemlisi arabamın garantisi bozulmadı, 2. elde satarken arabamı benzinliye göre daha pahalıya satıp verdiğim farkın büyük bir bölümü zaten geri gelecek, turbonun performasının keyfini çıkarıyorum vs. vs. Eeeee, daha ne olsun.... :)

tempesty
16/07/2008, 18:46
İstanbul şehiriçinde 90 bg likle 0.15 ytl çok güzel bir değer walla helal olsun !! çok kasıyosunuz demekki , benim araç park sensörü takılırken bile delindi noldu hiçbişey tabii ki , kapalı yerlere bende park ediyorum , benzin depom plastik ama lpg depom 3 cm kalınlığında çelik o yüzden korkum yok , aracın motor dışında garantisi bozulmadı , motorda ise zaten lpg nin kendi garantisi var , son olarak lpg li araçlarda eşdeğerlerine göre daha pahalıya gidiyor , aracın performansında bir değişiklik yok denemesi bedava , en güzelide gaza özgürce basabilmek....

Keyifli sürüşler dilerim :)

Cole Trickle
17/07/2008, 10:09
İstanbul şehiriçinde 90 bg likle 0.15 ytl çok güzel bir değer walla helal olsun !! çok kasıyosunuz demekki , benim araç park sensörü takılırken bile delindi noldu hiçbişey tabii ki , kapalı yerlere bende park ediyorum , benzin depom plastik ama lpg depom 3 cm kalınlığında çelik o yüzden korkum yok , aracın motor dışında garantisi bozulmadı , motorda ise zaten lpg nin kendi garantisi var , son olarak lpg li araçlarda eşdeğerlerine göre daha pahalıya gidiyor , aracın performansında bir değişiklik yok denemesi bedava , en güzelide gaza özgürce basabilmek....

Keyifli sürüşler dilerim :)

Valla hiç kasmadan gayet keyifli kullanıyorum, aracınızın delinmesini problem etmemeniz gayet güzel ama bu konuda hassas davranan çok insan var.Üstelik zaten küçük olan bagajdan yakıt tankı sebebiyle yer kaybetme niz de bu işin bonusu. :) İstanbulda hiç bir alışveriş merkezinin kapalı otoparkına lpgli araçları almıyorlar. Ankarada böyle değilmiş demek ki... Herhalde İstanbuldakiler Ankaradakiler kadar bilgili ve içleri rahat değil. :)
İnşallah olmaz ama eğer olurda motorda (lpg yüzünden yada değil) herhangi bir problem çıkarsa sana satarken o garanti verenlerin "problem lpg yüzünden değil" dediğini göreceksin, gideceksin Tofaşa onlarda zaten otomatikman arabanın garanti dışı kaldığını söyleyecekler... Dolayısıyla senin yerinde olsam garanti konusunda o kadar rahat olmazdım.
Arabamı alırken benzinliyle arasında 3000 ytl fark vardı. Benzinli alıp lpg taktırsam bu fark 1.500 ytl ye inecek.
Performans konusunda ise 77 beygir lpgli bir arabayla turbolu 90 beygir bir arabayı karşılaştırıp sonra da denemesi bedava demen ise sabah sabah beni çok güldürdü. Çok yaşa, svg... :)

ugurozer
17/07/2008, 12:47
ist. şehiriçinde 150 ykr mi geçin bu işleri ya biz uzaydamı yaşıyoruz arkadaşlar?? :))

Cole Trickle
17/07/2008, 14:01
ist. şehiriçinde 150 ykr mi geçin bu işleri ya biz uzaydamı yaşıyoruz arkadaşlar?? :))

Valla sen nerede yaşıyorsun bilmiyorum ama ben Floryada yaşıyorum...

Üstelik bu sözlerin bana inanmadığın (bir başka deyişle benim yalan söylediğim) anlamına da gelir ki o konuya hiç girmeyeceğim...

Eğer bana inanmıyorsan ve bunun mümkün olmadığı iddianın da arkasında delikanlı gibi duracaksan Sortiede eşimle bir akşam yemeği karşılığı iddiaya ne dersin? Arabamla gelir sana yol bilgisayarındaki ortalamayı gösteririm. Alır eline hesap makinesini çarpar böler toplar çıkarırsın.

Hem bunun sana bir faydası daha olur. Dizel araçların sahiplerine Sortie'de bedava akşam yemeği yedirdiğini de öğrenirsin...

Artık ondan sonra marstamı yaşarsın, plutondamı hep beraber karar veririz :)

Ne dersin?

Svg.

ekorkut
17/07/2008, 14:10
Şimdi dizelin litresine 3,4 YTL desek kabaca, 15 Ykrş /3,4 desen 4,41 lt/100 km ortalama yapar. Bu da şehir içi kullanımla bence ulaşılması imkansız bir değer. Tabi İstanbul içinde sadece boş çevre yollarında 90-100 km/h sabit süratlerde kullanıyorsanız elbette bu değer yakalanabilir. Ama şehir içinde geçen kullanım etabında bu değerlere inebilmek bana pek mantıklı gelmiyor. Sanırım dizelin litre fiyatını hesaplarken bir hata yaptınız. Yukarıda Uğur arkadaşımıza göstereceğiniz ve iddiaya girmeyi önerdiğiniz tüketim değeriniz şehir içi koşullarda gerçekten 4,4 lt/100 km midir acaba?

Cole Trickle
17/07/2008, 14:20
sevgili cem abi bu nasıl bir idda ne diyorsun sen umarım yanlış görüyorumdur yazdıklarından 3 aşşağı beş yukarı bir hesap için bu söylenecek sözmü teessüf ederim lütfen yazdığınız msj silin ....

Yazdığımda kötü bir şey ne varmış anlamadım. Daha açık olurmusun lütfen.. Eğer iddiaya girip ben kaybedersem Uğura eşiyle ya da evli değilse kız arkadaşıyla Sortie'de güzel bir akşam yemeği ısmarlayacağım, yok o kaybederse bana eşimle beraber iki kişilik o yemek ısmarlayacak..
Sen ne anladın ???

CesSpOoL
17/07/2008, 14:22
Yol bilgisyarı verilerine göre benim aracım 22 Kuruş yakıyor ama pompada hesap yapınca 26 ;) Ayrıca Mehmet e katılıyorum küçük bir hesap için büyük sözler.. Saygılar..

tempesty
17/07/2008, 15:51
Walla şimdi ne yazıyım ben bilemedim yani tanışmasak bile yaşınıza da saygım var :) Yazdıklarınızın -bir kısmında- haklılık payı var onu teslim etmek lazım , fakat zaten ben buraya yazarken sizinle herhangi bir yarış-atışma içine girmek için yazmamıştım ama siz öyle algılamışsınız 77 ile 90 bg lik tabii ki kıyaslanmaz ben sadece performans düşüşü olmadığı için 77 lpg-77 benzinli kıyaslayalım denemesi bedava demiştim :)

Ayrıca arkadaşlarda yazmışlar zaten bana pek gerek kalmamış yani o yakaladığınız değer İstanbulda bir mucize olsa gerek , hem 15 ykr tüketmeye çaba sarfedip hemde Floryada oturmak,Sortide akşam yemekleri falan bende akşam akşam iyi güldüm sayenizde sağolun :) Dediğiniz gibi biz ''Ankaralılar'' olarak sizin kadar bilgili değiliz sanırım !!

Svg.

gurik
17/07/2008, 16:09
İstanbul da kurallara uyan bir vatandaş olduğunuz için sizi ayrıca takdir ettim Cem bey. Nadide insanlardan birisi olarak sitemizde bulunmanızdan onur duyuyorum.
Not: Benzinlinin nesi var, dizelin sesi var.

Cole Trickle
17/07/2008, 16:27
Yaşımla lpg - dizel karşılaştırmasının ne alakası var anlamadım :) Yaşlılar tasarruftan anlamaz mı demek istiyorsun. :) Üstelik atışacak ne var, herkes kendi deneyimlerini ve bilgilerini örnekleriyle açıklayarak hangi seçimin daha rantabl olduğunu göstermeye çalışmıyor mu? Şahsen seni bilmem ama ben öyle yapıyorum. Araç performansı konusundaysa biz dizel - lpg arasındaki artıları ve eksileri karşılaştırıyoruz, oysa sen lpg - benzinli karşılaştırmasını konuya örnek vermişsin... :) İnsanların gerçekten okuduklarını anlamama gibi bir problemleri olduğunu düşünmeye başladım. Daha önce yazdığım gibi 15 ykr. yakmak için bir çabam yok. Bak artık altını çizerek belirtmeye başladım. Üstelik bunun Floryada oturmamla ne alakası var??? Floryada oturanların araçları başka yerde oturanlardan farklımı yakıyor? :)
Sortie'de akşam yemeği meselesine bu kadar güldüysen iddiaya senin de katılmana ne dersin? Sen hesabı öderken hep beraber güleriz... :)

Not: Benzinlinin nesi var, dizelin sesi var.[/quote]

Bu güzeldi... :clapping:

CesSpOoL
17/07/2008, 16:31
:D:D iimiş hakkaten : )

Halook!!!
17/07/2008, 16:45
Not: Benzinlinin nesi var, dizelin sesi var.

Benzinlinin performansı ve ataklığı var :D :D :D

EPKAH
17/07/2008, 16:48
Benzinlinin performansı ve ataklığı var :D :D :D

dizelin de turbo güçten kaynaklanan yavaş ama kararlı gidişi var özelliklede yokuşlarda muhteşem.
sanırım burada en iyisi turbo benzin olan tjet. :)

ugurozer
17/07/2008, 16:52
o ismini bilmedigim mekana al eşini getir bi guzel karnınızı doyurun abi siz gidip gelirken 4.4 L yakarsınız yaptıgınız ekonomide ordaki cay parasını belki karşılar bu caylardan bitanesi yol bilgisayarıma gore bedavaya geldi şeklinde eşinize bir espiri patlatırsınız bol bol gulersiniz, ben bu iddiaya giripte sizin aracınızın yol bilgisayarını gozlemleyecek ve sonra o mekanda 4 kişilik hesap odeyecek kadar paralı değilim çünki benim kullandıgım arac ne hikmetse sehiricinde 6.5 L yakıyor tum kasmalarıma ragmen 5 den asağı inmiyor, yazık banaa :))

Halook!!!
17/07/2008, 16:53
dizelin de turbo güçten kaynaklanan yavaş ama kararlı gidişi var özelliklede yokuşlarda muhteşem.
sanırım burada en iyisi turbo benzin olan tjet. :)

Benzinli bir kere eker ve tam eker :D :D :D

Cole Trickle
17/07/2008, 17:09
o ismini bilmedigim mekana al eşini getir bi guzel karnınızı doyurun abi siz gidip gelirken 4.4 L yakarsınız yaptıgınız ekonomide ordaki cay parasını belki karşılar bu caylardan bitanesi yol bilgisayarıma gore bedavaya geldi şeklinde eşinize bir espiri patlatırsınız bol bol gulersiniz, ben bu iddiaya giripte sizin aracınızın yol bilgisayarını gozlemleyecek ve sonra o mekanda 4 kişilik hesap odeyecek kadar paralı değilim çünki benim kullandıgım arac ne hikmetse sehiricinde 6.5 L yakıyor tum kasmalarıma ragmen 5 den asağı inmiyor, yazık banaa :))

Haydaaa, ne oldu, ne değişti Uğur birden, hani "uzayda falanmı yaşıyoruz, yapmayın mümkün değil" diye mesaj atıyordun. Madem mümkün değil o zaman çekinme iddiaya gir. Nasılsa kaybetme ihtimalin yok. :poster_s:

ugurozer
17/07/2008, 17:23
vallahi değişen birsey yok dikkat ettimde arabayla gelip yol bilgisayar verisini gosterecegim demişsiniz, motoru ısıtıp duze cıkıp o degeri yakalayıp yanıma geldiğinizde o degeri "yol bilgisayarında" tutturmak mumkun, ancak biz buna sehirici tuketim degeri demiyoruz Cem bey. Sabahleyin kalkıp soguk motorlu 90 hp disesel puntomuzu çalıştırıp yol bilgisayarını sıfırlayıp istanbulun bir semtinden başka bir semt veya semtlerine gitmeyi ve sonra tekrar eve donup yol bilgisayarına bakmaya gunluk sehirici yol bilgisayarı tuketim degerimiz deriz ancak bahsettigimiz olay yinede bu degildir burada dahi 4.4 tutturmak istanbulda birkac dur kalk yaptıktan sonra imkansızdır ki bizim bahsettigimiz sehirici tuketim degerleri arac deposu tam doldurulduktan sonra ve bu depo sehirici kullanımıyla bittiginde takrar dolumunda alınan yakıtın toplam ucretinin yaptıgımız km'ye bolumu ile ortaya cıkan degerdir. Siz bu kosullarla bir hesaplama yaptığınızı ve halen son yakıt L fiyatlarına ragmen 0.15 Ytl yaktığınızı iddia ediyor musunuz?

Cole Trickle
17/07/2008, 17:49
Nasıl değişen bir şey yok Uğur, hem "imkansız mümkün değil" de hemde sonra "yok ben almayayım, size afiyet olsun" diye mesaj at...
Bence bir şeyler değişmiş, öyle değil mi, ne dersin... :)

Ha bu arada az daha unutuyordum, içinin rahat etmesi için ek bir bilgi: Sana göstereceğim ortalama öyle 1-2 km.nin değil tam 8.000 km.nin ortalaması olacak. Buna ne dersin.. :)

ugurozer
17/07/2008, 19:13
benim sordugum sorulara neden cevap vermiyorsunuz? kusura bakma ben yol bilgisayarına falan bakamam hemde onceden yapılmış degerlerin ortalamalarına :) arac deponu doldurup sehiricinde gezmeni ve yakıtın bitene kadar bunu denetleme imkanımda olmadıgına gore sacma sapan iddialara giremeyecegim, aynı aractan ve aynı sehirde bende kullandıgıma gore bu degerleri dedigim kosullarda tutturamayacagini hepimiz biliyoruz HEMDE KASMADAN !!

tempesty
17/07/2008, 19:13
Bende bu son cevabınızdan sonra aynı şeyi düşünmeye başladım insanların hakkatende okuduklarını anlamama yada işlerine geleni anlama sorunları var , sizinle polemiğe girmek gibi bir amacım olmadı keyifli forumlar ve dizelinizle mutluluklar diliyorum :)

microab
17/07/2008, 22:31
Nevşehir gibi bir yerde şehir içi 6 lt nin altına düşemedim desem yeridir,

Benim mesafem çok kısa gerçi 2 km,ama 150 krş mümkün görünmüyor...

aykuting
17/07/2008, 23:40
Arkadaşlar dün izmette gittim geldim 2007 1,4 active ilee 100-140 arası hızlarda ortalama yakıt tüketimi ne gösteriyodu bakmadımereğliden fulledim izmite gittim geldim gidiş geliş 420 km yaptım ve benzin tam yarım oldu acaba dedim kendi aracımla gitsem ( 1,3 90 Bg Dinamic 2006) ne yakar dedim daha az yakardı eminim ama fark var 1,4 active ile Dinamic arasındaaa bilgilerinizeeee

Ziyaretçi047
18/07/2008, 07:49
1.4 fire benzinli model sakin kullanımda dizel ortalamasını yakalayacak potansiyelde bir motordur.

anvil
18/07/2008, 10:06
burası çok afedersiniz ama ... yarışına dönmüş. yaw kim ne yakarsa yaksın bize ne. bizi kendi yaktığımız ilgilendirir. az yakan da kendine, çok yakan da kendine.

Cole Trickle
18/07/2008, 11:37
1.4 fire benzinli model sakin kullanımda dizel ortalamasını yakalayacak potansiyelde bir motordur.

Katılmıyorum Cihan. 1.4 benzinli arabamda oldu ama istanbul içinde 5.2 nin altına inemedim maalesef...

benim sordugum sorulara neden cevap vermiyorsunuz? kusura bakma ben yol bilgisayarına falan bakamam hemde onceden yapılmış degerlerin ortalamalarına :) arac deponu doldurup sehiricinde gezmeni ve yakıtın bitene kadar bunu denetleme imkanımda olmadıgına gore sacma sapan iddialara giremeyecegim, aynı aractan ve aynı sehirde bende kullandıgıma gore bu degerleri dedigim kosullarda tutturamayacagini hepimiz biliyoruz HEMDE KASMADAN !!

Hangi soruna cevap vermedim Uğur, kusura bakma, gözümden kaçmış olmalı, ne istiyorsan sor, hemen cevaplayayım dostum. Hem "1-2 km. nin ortalamasını kabul etmem" diyorsun, "iyi o zaman bende sana 8.000 km.nin ortalamasını göstereyim" diyorum, ona da gelmiyorsun. :poster_s:

Bu 8.000 km. boyunca (özel ve iş yaşantım gereği) lastiklerimin değmediği semt kalmadı şu Şehr-i İstanbul'da...

"Lanet olsun içimdeki şu dizel sevgisine..." :tongue00:

burası çok afedersiniz ama ... yarışına dönmüş.

Çok düzeysiz bir ifade olmuş.... Hemde bir moderatör tarafından böyle bir ifadenin kullanılması, üstelik aramızda bir sürü bayan üye de varken inanılmaz... Yakışık alıyormu böyle bir forumda. İnsanlar ufacık bir reklam yaptıklarında bile bu siteden atılıyor...

Yönetimin nasıl bir tepki göstereceğini merakla bekliyorum...

microab
18/07/2008, 13:12
Bu ifade;televizyonlarda her türlü siyasi tartışmada, bayan aydınlarımızın! dahi

kullanabildiği bir ifade,

KAldı ki Fatih,incelik gösterip sansürlemiş ...

Linos
18/07/2008, 13:41
Cem bey;

Bu asabiyetinizin sebebini çözebilmiş değilim. Ortada sizi yalancı çıkarmaya çalışan yok. Sadece normal koşullarda, ortalamanızı tutturmanızın imkansız olduğu düşünceleri var. Siz ayrıntılı bir açıklama yapmak yerine, bu şekilde iddia durumuna getirdiğiniz için, durum bu noktaya gelmiş diye düşünüyorum. Kimseye doğruluğunu kanıtlamak zorunda değilsiniz, farkındayım. Lakin bu paylaşım platformunda, "ben yaptım, inanmayan baksın" tavrı yerine, "ben şu şekilde yaptım, siz de deneyin" türünde bir yaklaşım daha yapıcı olacaktır.

"Sidik yarışı", TDK sözlüğünde "Önemsiz ve değersiz konularda inatlaşarak birbirinden üstün gelmeye çalışma." şeklinde açıklaması olan ve artık dilimize yerleşmiş bir deyimdir. Ulusal gazetelerde dahi sansürsüz bir biçimde yazılabilir.(Bkz: SABAH - 22/04/2006 - Yılmaz Özdil (https://www.sabah.com.tr/2006/04/22/yaz1365-40-129.html))

microab
18/07/2008, 13:45
Cem bey;
"Sidik yarışı", TDK sözlüğünde "Önemsiz ve değersiz konularda inatlaşarak birbirinden üstün gelmeye çalışma." şeklinde açıklaması olan ve artık dilimize yerleşmiş bir deyimdir. Ulusal gazetelerde dahi sansürsüz bir biçimde yazılabilir.(Bkz: SABAH - 22/04/2006 - Yılmaz Özdil (https://www.sabah.com.tr/2006/04/22/yaz1365-40-129.html))

Tam da bunu demek istemiştim Murat ım eline sağlık kardeşim...

Kapaklık ifade için teşekkürler...

Cole Trickle
18/07/2008, 14:30
[Kapaklık ifade için teşekkürler...[/quote]

Bizler burada gayet medeni bir biçimde dizel-lpg tartışması yaparken konuya ".... yarışı" diyerek girmek ne kadar medenice ve bilgilendiriciyse ve üstelikte bunu "kapaklık ifade " diyerek destekleyenler de varsa benim DÜZEYSİZLİKTEN ne kastettiğim sanırım daha net anlaşılmıştır...

microab
18/07/2008, 14:33
Cem bey;

Bu asabiyetinizin sebebini çözebilmiş değilim. Ortada sizi yalancı çıkarmaya çalışan yok. Sadece normal koşullarda, ortalamanızı tutturmanızın imkansız olduğu düşünceleri var. Siz ayrıntılı bir açıklama yapmak yerine, bu şekilde iddia durumuna getirdiğiniz için, durum bu noktaya gelmiş diye düşünüyorum. Kimseye doğruluğunu kanıtlamak zorunda değilsiniz, farkındayım. Lakin bu paylaşım platformunda, "ben yaptım, inanmayan baksın" tavrı yerine, "ben şu şekilde yaptım, siz de deneyin" türünde bir yaklaşım daha yapıcı olacaktır.

Kapaklık ifade bu idi zaten :)

Düzey etkilenmedi Cem Bey,seviye devam ediyor sorun yok...

anvil
18/07/2008, 14:46
Bizler burada gayet medeni bir biçimde dizel-lpg tartışması yaparken konuya ".... yarışı" diyerek girmek ne kadar medenice ve bilgilendiriciyse ve üstelikte bunu "kapaklık ifade " diyerek destekleyenler de varsa benim DÜZEYSİZLİKTEN ne kastettiğim sanırım daha net anlaşılmıştır...

cevap vermeyeyim diyorum ama konuyu uzattıkça uzatıyorsunuz. ben o lafı sadece size söylememiştim. kaldıki söylediğim lafın medeniyetsizlikle yada düzeysizlikle alakası yok. lütfen laflarınıza dikkat edin. sizin yaptığınız tartışma gayet medeni ve düzeyli iken benim bir lafım mı anti-medeni ve düzeysiz. ilginç !!!

Cole Trickle
18/07/2008, 14:47
O zaman "kapaklık ifade" için alıntı yaptığın bölüme iyi bak bakalım hangi bölümü almışsın.

Sidik yarışı bölümünü mü, yoksa yukarda alıntı yaptığın bölümü mü?????

Hem sidik yarışı bölümünü kullanacaksın alıntı olarak hem de kapak oldu diyeceksin, arkasından da düzeyde bir şey yok diyeceksin...

Aramızda bir düzey farkı olduğu kesin...

anvil
18/07/2008, 14:48
O zaman "kapaklık ifade" için alıntı yaptığın bölüme iyi bak bakalım hangi bölümü almışsın.

Sidik yarışı bölümünü mü, yoksa yukarda alıntı yaptığın bölümü mü?????

Hem sidik yarışı bölümünü kullanacaksın alıntı olarak hem de kapak oldu diyeceksin, arkasından da düzeyde bir şey yok diyeceksin...

Aramızda bir düzey farkı olduğu kesin...

benim ... olarak verdiğim kısmı siz açıkça veriyorsunuz. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

microab
18/07/2008, 14:51
Cem Bey saçmalamaya başladınız iyice

amacınız tahrik mi? Bu mu yapmaya çalıştığınız,

kime yada neye hizmet etmeye çalışıyorsunuz,

alıntı yapılan bölüm olmadan teşekkür edilemez mi,

kaldı ki kapaklık bir ifadeye her yerde her platform da teşekkür edilir,ya da en azından

edilmelidir,

düzeyi bilmem de Türkçe yi kullanmak adına farkımız olduğu kesin...

Cole Trickle
18/07/2008, 15:00
Cem bey;

Asabi olduğumu nereden çıkardın? Uğurla ya da Borayla yazışmalarımıza baksana,yazılarımın hepsinde en az 2-3 smiley var. Asabi adam böyle mi olur????

İstanbul içinde 8000 km.lik ortalamamın 4.4 lt olduğunu, bunun için özel hiç bir şey yapmadığımı (meşhur kasma meselesi :) , hoş kassam ne olacak ya) şehir içinde lastiklerimin geçmediği semt olmadığını, dizelin lpg'ye göre üstünlüklerini mesajlarımda bir bir yazdım. Üstüne Uğur'a cevaplamadığım, atladığım bir sorusu varsa sormasını hemen cevaplayacağımı da yazdım.Bunları yazmama rağmen hala inanmayan varsa da (Bknz. Uğur, Bora) güzel bir akşam yemeği karşılığı ispat edebileceğimi söyledim.

Daha ne yapmam gerektiğini söyleyeceksiniz gerçekten merak ediyorum... :)

Eğer "kapak oldu" tabiri sizin için de düzeysizce değilse (itiraz gelmediğine göre öyle...) bu yazı acaba ne oldu :)

Cole Trickle
18/07/2008, 15:06
benim ... olarak verdiğim kısmı siz açıkça veriyorsunuz. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

E, moderatörler bunu açıkça yazmanın düzeysizce olmadığını hep bir ağızdan desteklemediler mi? O zaman niye ben açıkça yazınca rahatsız oluyorsun?
Hem .... yarışı yazınca ne dediğin sanki anlaşılmıyor mu????

anvil
18/07/2008, 15:11
Asabi olduğumu nereden çıkardın? Uğurla ya da Borayla yazışmalarımıza baksana,yazılarımın hepsinde en az 2-3 smiley var. Asabi adam böyle mi olur????

İstanbul içinde 8000 km.lik ortalamamın 4.4 lt olduğunu, bunun için özel hiç bir şey yapmadığımı (meşhur kasma meselesi :) , hoş kassam ne olacak ya) şehir içinde lastiklerimin geçmediği semt olmadığını, dizelin lpg'ye göre üstünlüklerini mesajlarımda bir bir yazdım. Üstüne Uğur'a cevaplamadığım, atladığım bir sorusu varsa sormasını hemen cevaplayacağımı yazdım.Bunları yazmama rağmen hala inanmayan varsa da (Bknz. Uğur, Bora) güzel bir akşam yemeği karşılığı ispat edebileceğimi söyledim.

Daha ne yapmam gerektiğini söyleyeceksiniz gerçekten merak ediyorum... :)

Yapmanız gereken neydi biliyormusunuz, inanan inanır inanmayan inanmaz deyip konuyu kestirip atmaktı. 2 gündür size bunu anlatmaya çalışıyoruz ama lafları paragraflardan cımbızla çekip konuşuyorsunuz. mesela alıntı yaptığınız Murat'ın mesajındaki ana fikri almayıp asabiyete takıldınız. Ama ona bile yanlış takıldınız çünkü Murat asabiyet lafını Uğur ve Bora ile yaptığınız konuşma için değil benim mesajıma karşılık yazdıklarınız için söylemişti.

Esas konuya dönecek olursak 4.4 yapabilirsiniz. Aracınız otomatik. Sakin de kullanıyorsanız olabilir. Bunu kimseye ispatlamak zorunda değilsiniz.

tempesty
18/07/2008, 15:12
Benim kimseyle bir yarış içerisine girdiğim yok zira bunu yukarıdaki mesajlarımda da açıkca belirttim ''bir polemiğe girmek niyetinde değilim,sizinle bir yarışma-atışma içinde de değilim yanlış algılıyorsunuz'' diye sanırım yazdıklarım güzel okunmuyor..

şimdi işi gücü bırakıp herşeye muhalefet olmaya çalışan bir kullanıcıya kendi fikirlerimi aktarmaya çalışırken bir moderatörün çıkıp da ''......yarışına döndü'' yazması gerçektende hiç hoş değil maalesef talihsiz bir cümle olmuş aslında üstüme almayacaktım fakat en son yazılan ''sadece size söylemedim'' şeklinde kaçamak birşey yazılması bana da cevap hakkı doğurdu..Benim hiçkimseyle öyle bir yarış içine girdiğim falan yok olamazda !! Lütfen moderatör görevim vardır diye her zaman her konuya istediğiniz şeyi yazabileceğiniz hakkını kendinizde görmeyin ve durduk yere insanları fikir alışverişinden soğutmayın..Biraz olsun tavırlarınıza ve kullandığınız kelimelere dikkat edin yahu bu kadar mı zor ?? Yada bu moderatörlüğü hiç yapmayın beceremiyorsanız..

Bu artık foruma yazdığım son mesajdır..Keyifli forumlar dilerim herkese...

microab
18/07/2008, 15:18
Bora;

yukarda adı geçen ifadeyi bu konuyu okuyan her arkadaş yazmış olabilirdi,

moderatör diye yazmış değil ki adam,

sonuçta bi yaparım-yapamazsın havası oluşmuş ve o tabir kullanılmış,

hiç bir art niyeti olarak yazdığını düşünmüyorum

sonuçta foruma yazarsınız yazmazsınız sizin görüşünüzdür,

gidene kal--kalana git denmez :) Kurtlar Vadisi tadında...

anvil
18/07/2008, 15:22
Ben o tabiri konu kapansın, yeter artık uzatmayın demek için yazmışken yeni bir polemiğin başlangıcı olması beni üzdü doğrusu. Ben hala konuyu kapatmaya çabalarken yangına körükle gidilmesi, en eski forumdaşlarımızın bile bizleri tanımaması üstüne tuz biber oldu. Anlayışınız ve anlamayışınız için de teşekkür ediyorum hepinize. Benim de bu konudaki son mesajım bu.

Kaygılarımla...

Cole Trickle
18/07/2008, 15:26
lafları paragraflardan cımbızla çekip konuşuyorsunuz. mesela alıntı yaptığınız Murat'ın mesajındaki ana fikri almayıp asabiyete takıldınız. Ama ona bile yanlış takıldınız çünkü Murat asabiyet lafını Uğur ve Bora ile yaptığınız konuşma için değil benim mesajıma karşılık yazdıklarınız için söylemişti.

Muratın mesajındaki ana fikre karşı olan düşüncemi gayet net bir biçimde ortaya koyduğum için yazdığım cevapta tekrar tekrar dile getirmedim. Ama bu ana fikir hakkındaki düşüncem hakkında anlamadığın ya da kaçırdığın bir şey varsa sorabilirsin...

Bu arada sanırım Bora' da benim ne demeye çalıştığımı ve neye karşı olduğumu da anlamış gözüküyor.

Fakat işin daha da acısı kullanılan ifadelerden rahatsız olan kırılmış insanların kalplerinin "gidene kal- kalana git denmez" replikleriyle kazanılmayacağını daha bir moderatörün öğrenememiş olması...

Öyle ya nasılsa Cem gider, Bora gider, Uğur gider, yerine Ahmet gelir,Ali gelir,Veli gelir... Mantaliteniz bumudur?????

microab
18/07/2008, 15:30
:busted_b: Konu dışı mesajlar silinecektir :busted_b:

artık konuya dönebilirmiyiz lütfen çok uzadı bu mesele...

mustafa
18/07/2008, 15:37
Ben konuyu takip ediyorum ve bu noktada görüşümü dile getirecem. Ugur arkadaşımızın genel itibariyle tavırlarını ukala demiyecem ama fazlasıyla kendine güvenden kaynaklanan olumsuzluk görüyorum.

Ben de bir zamanlar şehir dışında 70 km hız ile giderek 3,5 l tutturduğumu yazmıştım. Olmaz öyle şey pompadan ölç demişti.(asılnda benim araçta pompa ile bilgisayar sadece 0,1 l /100 km farkediyordu)

Ben olsam uzayda mı yaşıyorsun sen diyeceğime nasıl yapıyorsun arkadaşım anlat biz de faydalanalım derdim .

microab
18/07/2008, 15:39
Fakat işin daha da acısı kullanılan ifadelerden rahatsız olan kırılmış insanların kalplerinin "gidene kal- kalana git denmez" replikleriyle kazanılmayacağını daha bir moderatörün öğrenememiş olması...

Usta daha ne kadar uzatacaksın

hayır benim zamanım bol da o bakımdan,

ama bu işin sonu nereye kadar varacak merak ediyorum,

Bora nın kırılacağı bir sözcük asla değil yukarda yazılanlar,

burada kalp kaybetmeye çalışılmıyor ki kazanılmaya çalışılsın,

Bora nın kendi seçimidir,bu son mesajım demiş,

kaldı ki art niyet olmayan tamamıyla saçma sapan bir mesele yüzünden,

haa ille gidecekse kendi düşüncesidir,

modların kalp kazanma gibi bir sorumlulukları da yoktur.

Bora nın Fatih i ve bizleri tam olarak anlamadığını düşünüyorum...

Cole Trickle
18/07/2008, 15:48
Bora nın Fatih i ve bizleri tam olarak anlamadığını düşünüyorum...

Yok için rahat olsun, biz site üyeleri ; sizi ve mentalitenizi yazılarınızdan gayet net anladık....

microab
18/07/2008, 15:50
Provakasyon yapıyorsun,

ısrarla devam ediyorsun,

devamı halinde ceza alacaksın...

ms777
18/07/2008, 15:52
Kusura bakmayın ama petrol öyle başını alıp gitmişki burada hibrit araçları yada alternatif enerji tüketen araçları tartışmamız lazımdı. Nedense bizim ülkemizde pek yaygınlaşmadı bu tip araçlar. Araçların fiyatları yüksek diye hibrit araçlardan uzak duruyoruz ama doğaya olan borçlarımızın farkında değiliz her neyse çok uç bir yorum oldu. Bence birazda zevk meselesi haline geldi bu durum. Kimisi dizel seviyor kimisi benzinli dizel fiyatlarındaki artışta iki motor tipi arasında pek fark bırakmadı.

unik06
18/07/2008, 15:55
modların kalp kazanma gibi bir sorumlulukları da yoktur.

başka hiçbir laf, insanın niyetini (rengini) bundan daha net bir şekilde ifade edemez.

microab
18/07/2008, 15:58
Vayy vay vayy olayların geldiği noktalara bak...

niyet--renk

Oruç;nedir kardeşim benim niyetim bi açarmısın?

Burada benim niyetim nedir?

Cole Trickle
18/07/2008, 16:00
Provakasyon yapıyorsun,

ısrarla devam ediyorsun,

devamı halinde ceza alacaksın...

Ne oldu ? Hatalarınızın, mentalitenizin dile getirilmesi mi bu kadar asabi yaptı seni...

Çok korktum ceza almaktan,:cool: peki ; madem bu kadar büyük bir forumda moderatörlerin yanlışlıklarından bahsetmek yasak, o zaman hangi konuda muhabbet edelim. Sen seç... Ben seçince kızıyorsun... :poster_s:

azenn
18/07/2008, 16:04
arkadaşlar oglumun 206peugeot hdi Xline modeli dizel aracı var bakımları düzenli yapılıyordu halen kullanıyor,ancak şu konularda, aracın uzun yolda çok az yakması,kışın söylendiği gibi sıkıntı yaşanmaması hatta hiç yaşamadık denebilir,1,4 95bg olmasına ragmen çekişinin çok iyi olması memnun oldugumuz taraflardı,taaki sanayinin kapısından girene kadarr.. araçta düşünebileceginiz butun problemler çıktı zamanla ,en sonunda turbo yandı ve bizi külfetli masrafa soktu,punto alırken dizelde lütfen turbosuz olan modelini alıp kullanın derim,100bin e yaklaşmaya başladıkça sıkıntıları çıkyor, aslında tum sorunları turbodan dolayı oluşmuş ,tabı turboyuda sorunlar öldürmüş,butun servisler dizel araçların klasik sorunları dedi yanısıra motor ytk sardı ,bize bu dizel diye diye aldıgımız araç 6,500masraf çıkardı ha satalım diye diye :D halen kullanıyor tavsiyem BENZİNLİtavsiyem dizelle benzinli fiyatları aynı benzinliyi tercıh edın ve sorunsuz kullanın derim. tavsiyeydi sadece:D

microab
18/07/2008, 16:07
Ne oldu ? Hatalarınızın, mentalitenizin dile getirilmesi mi bu kadar asabi yaptı seni...

art niyetin şuradan belli ;

o cümleyi ben sarf ettim,benim sarf ettiğim cümle beni bağlar doğru mu?

sen bunu mantalite diyerek yönetime mal edemezsin, bu bir.

Olayları dilediğin şekilde yorumlayıp acitasyon yapamazsın bu iki.

ms777
18/07/2008, 16:10
Şuanda common rail sistemi olupta turbosuz bir dizel düşünemiyorum, sanırım yokturda, 75 hp ve 90 hp modellerin ikisinde de turbo mevcut. Aracın bakımı düzenli yapıldığı sürece vede uygun yakıt kullanımıyla multijet motorda yüksek km yapılmış olsa dahi problem çıkacağını sanmıyorum ama bu common rail dizeller özellijle yakıt konusunda çok hassas bu yüzden bu konuda titiz davranmalı.

Linos
18/07/2008, 16:15
Herhangi bir uyarı ya da düzeltme durumunda "siz de üyesiniz bizim gibi" tavrı ve karşısında da herhangi bir mesaj nedeniyle "siz bizler gibi değilsiniz, moderatörsünüz" tavrı... Nedir bu? Biri açıklayabilir mi lütfen?

Bu provakasyon tuzağına düşebildiğinize inanmak istemiyorum!

Bu moderatörlük çok mu önemli bir şey? Nedir yani? Adımın altına superman yazınca, öyle mi oluyorum? Sanal bir ortamda, sanal yöneticileriz -ki biraz olsun paylaşım yaptığımız ortamda bir düzen olsun! "Diktatör"müşüz gibi bir tavır takınıyorsunuz daima. Buyurun. Ben meraklısı değilim ve önemsemiyorum sizin kadar arkadaşlar... Siz olun -ben şu anda her neysem!

Bu güne kadar, şu birlikteliğimize karşı olan inancım -inatla- devam ediyordu! Artık yok!!!

Cole Trickle
18/07/2008, 16:19
art niyetin şuradan belli ;

o cümleyi ben sarf ettim,benim sarf ettiğim cümle beni bağlar doğru mu?

sen bunu mantalite diyerek yönetime mal edemezsin, bu bir.

Olayları dilediğin şekilde yorumlayıp acitasyon yapamazsın bu iki.

Evet ben art niyetliyim, niyetim de bu siteyi yıkmak... Nerden anladın.:agri:Bunun için rakip markaların siteleri (Renault, Peugeot vb) tarafından özel olarak eğitilip bu siteye ajan olarak sokuldum...:poster_s: Hoş sizin gibi moderatörler varken buna da gerek yok ya o da ayrı bir mesele.... :)

Sadece senin ettiğin laflar değil ki benim yönetimi suçlamam. Bu konuya yazan ne kadar moderatör varsa hepsinin yaptığı yanlışlıkları tek tek dile getirdim. Üstelik sen yönetici değilmisin bu sitede, hem yönetici olacaksın hem de senin ettiğin laflar yönetimi bağlamıycakmış... Tam yol tornistan...

ugurozer
18/07/2008, 16:25
İnternet ortamında yazılanların ne anlamda ve hangi tavırlarla yazıldığı belli olmuyor çoğu kez yanlış anlamalara ve anlaşılmalara sebebiyet veriyor burada bunun bilincinde olup bazı şeyleri absorbe etmeliyiz guzel bir aileyiz, moderatorler gercekten uyelerden pek farklı değiller burada yani o yonetici atarım silerim cizerim havası yok, haklarını yemeyelim, Bora kardeşimizin forumlara ve uyelere çok yararlı birisi olduğu hepimiz tarafından biliniyor onun kalması tarafındayım asabiyetle soylenmiş gidene kal denmez gibi ifade kullanan arkadaşımında uzuldugunu onceki yazılarından yapılan analizle anlayabilirim. Benimde hatam var cok kısa cumleler yerine rahat bir sehirici kullanımla istanbul trafiginde nasıl yaptınız bizede anlatır mısınız diyebilirdim.

femoli
18/07/2008, 16:46
Tartışma yokken ortaya yeni bir boyut tartışma getirdiniz bravo diyorum size...

Bence oruçta bir kapak yapmış :) Bir tane teşkkür butonu var ,10 tane olsaydı onunuda kullanırdım :)

microab
18/07/2008, 16:49
O zaman sana da sormalıyım Femoli

benim niyetim nedir-rengim nedir?

Ziyaretçi047
18/07/2008, 23:27
Bence artık uzamasın. Niyeti tartışmak hır çıkartmak düzen huzur bozmak isteyen arkadaşlar lütfen bu siteye bir daha girmesinler. Teşekkür ediyorum.