PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP Multijet alacağım ama çok kararsız kaldım

korayg
02/05/2008, 17:06
75 beygirlik ve 90 beygirlik arasında kaldım resmen
Oyle hız meraklısı degilimdir, hanım ve cocukta olduğu için pek 100 ü geçmem şehirlerarasında..Ancak sollamalarda filan ataklık haliyle arıyorsunuz
İşte burada 75 likten emin olamadım. 90 beygirlik çok farkediyor mu ?
Aradaki fiyat farkına degermi kısacası ?

Ayrıca Active alıp üstüne paketmi yapmak sizce mantıklı olur yoksa Dynamic model almak mı ?

Teşekkürler

ABNEW
02/05/2008, 17:27
Bence dynamic mjtd 75bg işinizi görür.Arada fazla bir performans farkı yok.Hatta ara hızlanmalarda neredeyse hiç fark olmaz.Tabi kağıt üzerinde 90 lık daha iyi.Eğer esp asr gibi güvenlik elemanları sizin için öenmli değilse dediğim gibi dynamic 75bg sizin için yeterli olacaktır...

iongun
02/05/2008, 17:38
90 bg lıgı bılmıyorum ama 75bglıkden eger beklentılerın yuksekse memnun kalamassın yanı araba hızlanırken sabırlı olman gerekıyor.Ama 90 bg likle arasında fark varmı bılmıyorum.Hız benım için önemli değil diyosan bencede 75bg dynamic yeter...

padawantr
02/05/2008, 17:49
Ben de 90 bg.lik var, şunu söyleyebilirim 75'likler 1 ve 2. viteste 90'lıklardan daha ataklar. Fakat 3. vitesten sonra 90 bg'lik motorun farkı bariz ortaya çıkıyor. Bunu şöyle anlatayım, şehir içi ve şehir dışı olarak düşünebilirsiniz durumu. Şehir içi 75 bg'lik motor daha kullanışlı sanırım. Ama uzun yolda 90 bg'lik daha iyi diyebilirim.

ekorkut
02/05/2008, 18:23
Bende şu anda 90 lık var. 75 lik GP yi de geçen sene kiralayıp tatile çıkmıştım. 75 likte alt devir turbo lag i 90 lığa göre çok çok iyi. 2000 devirin altında yürütmek daha kolay. Ama ne üst süratlere çıkış, ne de ara hızlanmalar olsun 90 lığın yanına gelebileceğini sanmıyorum açıkçası. Kiraladığım 75 lik 175i ıkına sıkına kadranda göstermişken, şimdiki 90 lığım dümdüz yolda 190 a rahat oturuyor. Sanırım az biraz daha da ekonomik 75 lik. Sürat beklentiniz de yoksa, Active 75 lik dizel alabilirsiniz. Satarken Active Dynamic farkını geri alamıyorsunuz. Aslında 75 90 farkını da geri alamazsınız bence. Adam GP dizel der ona göre değerlendirir.

Korhan
02/05/2008, 19:03
Dinamik 75 alın bence de

tolgaank88
02/05/2008, 19:58
benim aracımda 75 beygir ve uzun yolda 185 e kadar çıktım,yani çok sürat sevmiyosanız 90 lıgın burda bi ekstrası yok sizin için,yukarıda yazılanlar dogru kısa mesafeli kalkışlarda 75'likler daha atak fakat uzun mesafede 90'lık kendini belli ediyor,zaten 2 araçtada turbo oldugu için ara hızlanmalarda sorun yaşamazsınız....ben active aldım ama bana sorarsanız dynamic i tercih edin derim...dynamic 75 beygir bence sizi gayet memnun edebilecek bi araç

İbrahimKC
02/05/2008, 20:54
Bende 75 BG'lik kullanıyorum ve gerek şehir içi gerek şehir dışı ani ve ara hızlanmalarda beni hiç üzmedi.. Önemli olan aracı uygun devirde tutmak..

100 km/s'i geçmem diyorsanız, bende 75 BG'lik öneririm size..

Halook!!!
02/05/2008, 21:39
Şahsen mazota gelen bu kadar zamdan sonra ve bu zamların mazotu benzin fiyatına yaklaştırmasından sonra dizel araba almayı tekrar düşünürdüm.Geçenlerde gazetede okuduğum haberde eğer bir yılda 35.000 km ve üstünde yapıyorsanız dizel araç almanın mantıklı olduğunu fakat şu anda ki koşullarda bunun 55.000 km ye çıktığını yazıyordu.Fakat yinede tercih sizin...

sorumsuzzz
02/05/2008, 21:48
haluk a katılıyorum bu zamlardan sonra dizelin avantajı tartışılır. 4000 ytl fazladan motor farkı ödüyorsun ve bu parayı peşin yatırıp uzun vadede sana geri dönmesini bekliyorsun hele bide kredi çekiyorsan daha fazla ödüyorsun, hadi satarken bunu 2000 ytl olarak aldığını varsayalım ki şuanda o kadar bile fark olmuyor. dizeller periyodik bakımlara 10000 kmde girerken benzinliler 20000de giriyor gibi ufak ama dikkatli araştırılması gereken unsurlar var. ama illede dizel alıcam diyorsan ve ince ayrıntılara önem veriyorsan 75 lik dynamic tavsiye ederim.

Halook!!!
02/05/2008, 21:57
Ayrıca dizel araçlar servise girdiklerinde benzinli araçlardan daha pahalıya çıkıyorlar.Bence şu anda 1.3 75bg bir dizel yerine 1.4 77bg fire motor bir benzinli daha mantıklı görünüyor kanımca...

sorumsuzzz
02/05/2008, 22:13
birde konu dışı olcak ama 75 lik dizellerin şehir içi ortalaması nedir? ben ist anadolu yakasında oturuyorum ve ş.içi ortalamam 6.2 lt/ 100 km. arabayı çok yormam 100 ü geçmemeye çalışırım genelde. birde yeni kasa clio hb 1.5 65 bg dizel var onuda aynı şekilde kullandığımda 5.3 yakıyor. yani hesabıma göre dizel clio 100 kmde 4.7 ytl avantaj sağlıyor.yani buda 85.000 km de 4000 ytl lik farkı anca kapatıyor, tabi diğer etkenleri göze almazsam onlarıda katarsak daha fazla yol yapmak lazım. birde bu hesapları clioya göre yaptım tabi punto mjet ort yakıtı bilmiorum.hesapta yanlışım varsa düzeltin.

baris
02/05/2008, 22:15
arkadaşlar
otokritik.com da adamlar dizelin mi yoksa benzinlinin mi daha avantajlı olduğunu kullanımınıza göre değerlendirmişler. yılda yapacağınız km, kullandığınız yakıt türü (95, 97, motorin, eurodizel vs) gibi kriterleri baz alarak yorumlar yapmışlar.

Karar verme aşamasında faydası olabilir.

grande26
02/05/2008, 22:46
direk 77 beygirlik benzinli active alın.zaten standart donanım yeterli.klimanız da otomatik olmayıversin,zaten gp ların otomatik klimasının işleyişinin çok iyi olmadığını düşünüyorum.benzinli motor başka ,öyle turbo boşluğuyla falan uğraşmazsınız..

kukart
02/05/2008, 22:52
dynamik 75, aile arabası... iş görür :)

jeoenis
02/05/2008, 23:03
şu anda tekrar g. punto alsam 75'lik dynamic alırım.

Ah-MeT
02/05/2008, 23:36
butceniz hangisine daha uygunsa onu alın:) ıkısınden de memnun kalırsınız....

tangoesk
03/05/2008, 00:08
Aslında 75PS ile 90PS arasında okadar da bir fark yok. 1750rpm de ki genelde 2000rpm civarı bir kullanım olduğu düşünülürse verdiği torklar 190 ve 200 Nm. Aradaki fark aslında %5. Dolayısıyla ara hızlanma vs açısından baktığınızda şanzımanlar aynı olsaydı farkı hissedemezdiniz bile. Ama biri 6 vites diğeri 5 vites olduğundan aynı viteste baktığınızda her zaman 5 vitesli aracın ara hızlanmaları daha iyi olacaktır. Yüksek süratte ve yüksek devirde kullanıyorsanız 90PS zevkli olur ve aradaki farkı hissettirir ama normal bir kullanıcı iseniz 75PS tavsiye ederim.

grande26
03/05/2008, 00:19
Aslında 75PS ile 90PS arasında okadar da bir fark yok. 1750rpm de ki genelde 2000rpm civarı bir kullanım olduğu düşünülürse verdiği torklar 190 ve 200 Nm. Aradaki fark aslında %5. Dolayısıyla ara hızlanma vs açısından baktığınızda şanzımanlar aynı olsaydı farkı hissedemezdiniz bile. Ama biri 6 vites diğeri 5 vites olduğundan aynı viteste baktığınızda her zaman 5 vitesli aracın ara hızlanmaları daha iyi olacaktır. Yüksek süratte ve yüksek devirde kullanıyorsanız 90PS zevkli olur ve aradaki farkı hissettirir ama normal bir kullanıcı iseniz 75PS tavsiye ederim.

90 lığın 6 vites hariç ara hızlanmalarda daha üstün olduğunu düşünüyorum.Sanırım otoshow dergisindeydi testi yapan kişi özellikle 75 liklerin ara hızlanma konusunda sıkıntılı olduğunu bu yüzden şehirler arası yollar için 90 lıkları tavsiye ediyordu..

akin78
03/05/2008, 10:58
Dynamiğin malzeme kalitesi ve görünümü çok daha iyi.Aracın kapısını açıp vites topuzuna bakınca neden dynamic almanız gerektiğini anlayacaksınız bence.Ben o şekilde karar vermiştim ve hiç pişman olmadım.75 90 olayı ise tamamen size kalmış birde ne kadar güvenlik ekipmanı istediğinize.

lifeforsea59
03/05/2008, 12:35
bence 90 hp diesel al derimçdiesel arabanın avantajı kalmadığını söyleyen arkadaşlarıma katılmıyorum diesel oil zamlanıyorda benzin yerindemi duruyor,birde aynı litreyle yaptığımız km daha fazla olmasıda cabası,ekonomi istiyorsan dieselini al derim ben,ama sürat yapmayacağım dersen 75 hp,biraz daha yolum olsun ve güvenlik paketleride olsun dersen gözünü kararat 90 hp al derim,tüm arkadaşlara kazasız belasız sürüşler dileği.

padawantr
05/05/2008, 09:32
Dizel benzin farkını bir de şu açıdan düşünmek lazım. Şu anda 1.3 75'lik bir puntodan alacağınız kıvraklığı ataklığı 1.4 77'likten alamazsınız kesinlikle. Yani sadece ekonomiklik değil kullanım zevkini de göz önünde bulundurmakta da fayda var.

ugungor
06/05/2008, 12:51
Hocam forumu iyice oku bence. Fiat tan araba alınmaz. alırsın bi yıgın problemle karsılasırsın. Cozumde bulmaya yanasmazlar, hatta dinlemezler seni.. özellikle yol bilgisayarı ve direksiyon ledleri ile ilgili konuları iyice oku, yasananlara bak. farklı bir konudan sende aynı şeyleri yaşama...

ABNEW
06/05/2008, 15:40
Hocam forumu iyice oku bence. Fiat tan araba alınmaz. alırsın bi yıgın problemle karsılasırsın. Cozumde bulmaya yanasmazlar, hatta dinlemezler seni.. özellikle yol bilgisayarı ve direksiyon ledleri ile ilgili konuları iyice oku, yasananlara bak. farklı bir konudan sende aynı şeyleri yaşama...

Uğraş, Fiat Markasında bir takım sorunlar çıkıyor.Bunu kimse inkar edemez.Ancak bu, Fiattan araç alınmaz diğer markalardan alınıra da getirilemez.Çevremde hep söylediğim gibi çeşitli markalarda araç kullananlar var.Opel, VW, Ford, Renault.Chevrolet...Hepsi de bir takım sorunlar yaşadı.Hatta BMW 3.16İ si olan (Sıfır) bir tanıdığım 2 defa benzin otomatiğini değiştirtti.Yine Opel ve Chevroletle mahkemelik olan arkadaşlarım var.VW aracı günlerdir serviste olanlar var.Bu yüzden mağdur bile olsak kimseyi hakettiğinden fazla kötülemeyelim.Benim aracımda da sorun çıktı.Turbo ünitesi değiştirildi.Sorunu ben ve servistekiler tespit ettik, parça değişti ve problem ortadan kalktı.Önemli olan bu.Ben de şunu diyebilirim: VW alıp aracım 1 ay serviste yatacağına Fiat alırım direksiyon ışığı olmadan gezerim:) Tabiki Vw ni kötülemiyorum.Sadece her araçta problem çıkabileceğinin farkındayım...

Halook!!!
06/05/2008, 18:09
Uğraş, Fiat Markasında bir takım sorunlar çıkıyor.Bunu kimse inkar edemez.Ancak bu, Fiattan araç alınmaz diğer markalardan alınıra da getirilemez.Çevremde hep söylediğim gibi çeşitli markalarda araç kullananlar var.Opel, VW, Ford, Renault.Chevrolet...Hepsi de bir takım sorunlar yaşadı.Hatta BMW 3.16İ si olan (Sıfır) bir tanıdığım 2 defa benzin otomatiğini değiştirtti.Yine Opel ve Chevroletle mahkemelik olan arkadaşlarım var.VW aracı günlerdir serviste olanlar var.Bu yüzden mağdur bile olsak kimseyi hakettiğinden fazla kötülemeyelim.Benim aracımda da sorun çıktı.Turbo ünitesi değiştirildi.Sorunu ben ve servistekiler tespit ettik, parça değişti ve problem ortadan kalktı.Önemli olan bu.Ben de şunu diyebilirim: VW alıp aracım 1 ay serviste yatacağına Fiat alırım direksiyon ışığı olmadan gezerim:) Tabiki Vw ni kötülemiyorum.Sadece her araçta problem çıkabileceğinin farkındayım...

+1

lifeforsea59
06/05/2008, 21:42
bencede her araç arıza cıkarabilir

OzzY
06/05/2008, 21:46
Daha önce yazmışımdır ama tekrar olsun,
geçen yaz sonu dayım sıfır A6 2.0 TDI aldı, bazen ilk çalıştırmada 15-20 sn titreme yapıyo, defalarca servise gitti,almanyaya mail attık, Doğuş yönetim kurulu başkanı ile irtibata geçtik, sorun hala devam etmekte araç mahkemelik :)