PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göçük

padawantr
04/02/2007, 15:07
Arkadaşlar bu gün Genel kısmında açmış olduğum topic üzerine aklıma bir kaç soru takıldı. Şimdi benim GP 3Kapı. sürücü kapısının azıcık arkasında bir göçük meydana geldi kazada. İyice dikkatli baktım ve boya veya çizilme gibi birşey sözkonusu değil. Göçük orta direğin azıcık arkasında yani direkte de bir hasar yok. Şimdi buna ne gibi bir işlem yapacakları konusunda bir bilgisi olan deneyimi olan var mı? Yani boya yermi orası? Yoksa vakum vs. gibi bir yöntemle mi düzeltirler. Ne dersiniz?

unik06
04/02/2007, 15:11
öcelikle çok geçmiş olsun kerem!

bildiğim kadarıyla, manyetik bir aletle yapılan bir çeşit çekme yöntemi vardı!!

garip, ucu düz bir asfalt delgisi gibi bir aleti kaportaya dayayarak..bir şekilde göçüğü geri çeken bir şeydi!

Gkhan
04/02/2007, 15:15
Çok fazla göze batmıyorsa hiç uğraşma derim..Bırak kalsın

Geçmiş olsun

padawantr
04/02/2007, 15:16
Saol abi,
Sence bu yöntemle mi yaparlar serviste. Boya yesin istemiyorum ondan soruyorum, Boyanmış lafı bi irite edici.

padawantr
04/02/2007, 15:16
Çok fazla göze batmıyorsa hiç uğraşma derim..Bırak kalsın

Geçmiş olsun

Saol,
göze batıyo.

https://img322.imageshack.us/img322/961/vuruk1pn6.jpg

https://img166.imageshack.us/img166/9189/vuruk2hh2.jpg

uzman
04/02/2007, 15:37
öcelikle çok geçmiş olsun kerem!

bildiğim kadarıyla, manyetik bir aletle yapılan bir çeşit çekme yöntemi vardı!!

garip, ucu düz bir asfalt delgisi gibi bir aleti kaportaya dayayarak..bir şekilde göçüğü geri çeken bir şeydi!

öncelikle geçmiş olsun, bu yöntemle yapılırsa yöntemin yapılış gereği boya gerekir,en iyisi sanayide birkaç ustaya gösterip görüş almak,belki çöken bölüme iç kısım sökülmek sureti ile ulaşılıyorsa küçük bir müdahale olabilir.

padawantr
04/02/2007, 15:47
İç kısımdan müdahale edilemiyorsa o zaman ne yapılacak.
Yaklaşık olarak resimdeki yer işte ..

https://img157.imageshack.us/img157/5011/kazarh2.jpg

oz_06
04/02/2007, 15:58
gecmiş olsun... kardeş vakumda sanırım boyayı mahvediyo yani orası boya yer ama ankada bi usta duydum boyayı kavlarmadan yapabiliyomus gölbaşı sanayinde yolun düşerse ugra derim :)

Auto engineeR
04/02/2007, 16:00
melesa benim kaskomda 30 cmye kadar göçükler indirim bozulmadan wakumla tamir ediyelibio. sende de böle bişi olabililr. gerçi sen tutanak tutturdun

uzman
04/02/2007, 16:19
İç kısımdan müdahale edilemiyorsa o zaman ne yapılacak.
Yaklaşık olarak resimdeki yer işte ..

https://img157.imageshack.us/img157/5011/kazarh2.jpg

içerideki döşeme-panel' in sökülmesi halinde müdahale edilip edilmeyeceği belli olur,bu bilgide servislerde olabilir,eğer müdahale zor bir bölgeyse o zaman çektirme yapılması gerekir ki, benim bildiğim kadarı ile de çektirme yapılabilmesi için sistem gereği boyanın kazınması gerekiyor.

microab
04/02/2007, 17:07
Geçmiş olsun,içerden düzeltilebilir belki çok derin değilse (boyayı dökmeden)...

Sezgintr
04/02/2007, 18:06
Isıyla da düzeltiyolar. Bizim toyotanın ön kaputu öyle düzelttirdik. 20-30ytl gibi bişey tutmuştu.

serus
05/02/2007, 13:50
Arkadaşlar öncelikle vakum diye bir şey yok, herkes vakum söyle vakum böyle diyor ama henüz vakumu göre bir çıkmadı.
Böyle bir göçük için öncelikle boya yapılması istenmiyorsa arkadan ulaşılıp ulaşılamayacağına bakılır. Eğer ulaşılabiliyorsa, yani çift sacın olmadığı bölgede ise ya da koruyucu çelik bar yoksa eski ustaların yağlı çekiç tabir ettikleri yöntemle düzeltme yapılabilir. Yağlı çekiç denmesinin sebebi hakikaten çekicin ucunun yağlanması ve böylece darbenin kayarak içeriden verilmesidir. Bu yapıldığı takdirde düzelme olabilir önemli olan boyanın çatlatılmadan yapılmasıdır ki eğer boya çatlarsa boyamaktan başka çözüm kalmaz.
Çektirme dediğiniz yöntem ise punto çektirme makinesidir ve boya kazınmadan yapılamaz normal kaporta düzeltme işlemi sırasında kullanılır. boya kazındıktan sonra elektrik verilerek göçük olan bölgeye aparatın ucu yapışır ve çekilir fakat bir kere yapıştır ve çek ile düzelmez göçüğün boyuna bağlı olarak noktasal bir çok çekme yapılır, en sonunda da macun astar ve boya yapılması gerekir.
Üçüncü yöntem ise würth tarafından kullanılan mum ile dışarıdan çekme yöntemidir ısınınca yapışan bir malzeme ile göçüğü merkezlersiniz ve dışarıdan çekersiniz fakat çok etkili bir yöntem değildir. genellikle göçüğü azaltmak için kullanılır fakat boyasız uygulanan yöntemlerin hepsinde boyanın çatlama riskini göze almalısınız. Tavsiyem çok rahatsız etmiyorsa bırakın öyle kalsın.

padawantr
05/02/2007, 14:23
Bir servise götüreyim bakayım. Ama her gördüğümde kafayı yemektense içimden küfür etmektense gidip boyanmasını da göze alarak yaptıracağım sanırım.

OzzY
05/02/2007, 14:34
abi kesinlikle autokinge uğra.

padawantr
05/02/2007, 17:55

Tamamdır. Bakacam. Zaten kasko acentesi nereye istersen götürürüz demişti.

ufuk
05/02/2007, 22:06
bende brava varken aynı boyle bir ezik olmuştu kapı uzerinde vakumla halledildi boya istemen ama bildiğim kadarıyla her yerdeki ezikleri vakumla duzeltemiyolar ama boya kazınması diye bişey ben duymadım çekiçlenmesinden iyidir hiç deyilse döşemeyi sökmemiş olurlar sonradan yerine tam oturta bileceklerini zannetmiyorum

padawantr
06/02/2007, 16:59

AutoKing'e gittim ve benim göçüğün boyasız halledilemeyeceğini söylediler:( araba boya yiyecek yani. Sizce ne yapayım ? yani boyatmadan dursun mu? yoksa boyatayım mı? bu halde bırakırsam her seferinde bakıp bakıp üzülecem. ama yaptırınca da satışta üzülecem. yok efendim boyandı olacak. ben de onu anlamıyorum, sanki başka renge boyattık... :icon_surprised:

uzman
06/02/2007, 17:06
AutoKing'e gittim ve benim göçüğün boyasız halledilemeyeceğini söylediler:( araba boya yiyecek yani. Sizce ne yapayım ? yani boyatmadan dursun mu? yoksa boyatayım mı? bu halde bırakırsam her seferinde bakıp bakıp üzülecem. ama yaptırınca da satışta üzülecem. yok efendim boyandı olacak. ben de onu anlamıyorum, sanki başka renge boyattık... :icon_surprised:

rahatsız olmayacaksan boyatma, rahatsız olman halinde,aracının rengi kırmızı olduğuna göre opak renk, opak renklerde lokal boyama daha randımanlı olur,iyi bir boyacıyla bu işi nerdeyse belli olmayacak şekilde halledersin,boyanacak bölge fazla önemli bir yer değil,birde aşağıda olduğu için dikkat çekmez,boyadan ziyade parça değişikliği olmaması daha önemli,buda tesbit edilebilen bir durum, o nedenle bence gönül rahatlığı ile iyi bir boyacıya boyatabilirsin.8O

etial
06/02/2007, 17:07
padawantr, aracın opak renk olduğu için göçüğün olduğu kısma parça boya yaptırabilirsin. yani komple arka tarafın boyanması gerekmez. Böylece 2. elde sıkıntı olmaz.
edit: uzman, msjını görmedim. aynı şeyleri sölemişiz :)

otoritec
06/02/2007, 17:10
bagaj kapağıma sağolsun bi vatandaş abanmış ve logonun sağtarafında yaklaşık 20 cm çapında bir çöküntü oluşmuştu geçen gün gördüm şok oldum napıcam napıcam derken bagaj kapağını hızlıca kapattım göçük gümmmmmm ledi ve düzeldi hehe ;=))) çok şanslıydım.

OzzY
06/02/2007, 17:15
bence fotoğrafını çek boyat.

padawantr
06/02/2007, 18:13
Oki. Fotosunu çekecem. Satarken bi sıkıntı çıkarsa da elimde delil olmuş olur.

Linos
06/02/2007, 18:26
. yok efendim boyandı olacak. ben de onu anlamıyorum, sanki başka renge boyattık... :icon_surprised:

Hakkikaten yaw, ben de bu durumu anlamıyorum! Ne var boyanmışsa! Adamlar sırf ikinci elde boyanmış demesinler diye senelerce boyasız, göçük binerler ya... Ulan her gün orayı görüp canımı sıkacağıma, sadece bir kere satarken canımı sıkarım bee...:sadomazo:

ABNEW
06/02/2007, 20:14
Ulan her gün orayı görüp canımı sıkacağıma, sadece bir kere satarken canımı sıkarım bee...:sadomazo:

Çok haklısın.Benim tamponda da ancak dikkatlı bakılınca görülebilecek bir hasar olmuştu tutanak tutturup kaskoyla hemen hallettim:)

padawantr
06/02/2007, 20:39
Hakkikaten yaw, ben de bu durumu anlamıyorum! Ne var boyanmışsa! Adamlar sırf ikinci elde boyanmış demesinler diye senelerce boyasız, göçük binerler ya... Ulan her gün orayı görüp canımı sıkacağıma, sadece bir kere satarken canımı sıkarım bee...:sadomazo:

Abi aynen,
mesela derler ya, çamurluk değişmiş. Ulan gidip oraya Şahin çamurluğu mu taktırdı adam? Aynı çamurluktan taktırdı. Ve hatta diğer yerler 5 senede çürüyecekse orası yeni değiştiği için 15 yılda çürüyecek. Ama yok işte bizim millet parayı düşürmek için elinden geleni yapar.

microab
06/02/2007, 21:43
Arabada değişen parça olduğunda,çok daha ağır bir kaza geçirdiği gibi bir paranoya olştuğu için,değişen parçalı arabanın değeri düşer.