PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bakim periyodlarindaki tutarsizlik ve kullanim kitapçıkları

Muhendis06
03/02/2007, 21:40
Bugun 10 000 km bakimi icin Sakarya Samtaş A.Ş. servisine ugradim. Yaptiklari tek olay motor yagi ve hava filtresini degistirmek oldu. Sandigimdan cok daha ucuzmus (65 ytl). Motor yag filtresini ise degistirmediler!! :icon_surprised:

Fakat asil mesele, eve gelince elimdeki kullanici klavuzlarini incelemeye baslamamla ortaya cikti. Bana araci teslim alirken ingilizce ve Türkçe olmak üzere 2 farkli klavuz verdiler.

Türkçe klavuzda, ilk 10K km bakimda MJ motor icin sadece motor yagi ve yag filtresi degisimi gosteriliyor. Hava ve yakit filtreleri icin 20K km bakimda degisecegi yaziyor. Aractan sokulen filtreyi gordum de, tahminimden daha temiz cikti.

Fakat ingilizce klavuzda ise, dizel için motor yagi ve yag filtresi degisimine 30K km, yakit filtresi ve hava filtresi icin 60K km ifadeleri geciyor.

Simdi denebilir ki, ulkemizde yollar tozlu, yakitlar kalitesiz vs... Ancak yukaridaki kadar 2 ila 3 kat arasi periyod farkliliklari bu gibi etkenlerle aciklanamayacak kadar fazla. 30000 km kullanim omru bicilen bir motor yagi eger 10 000 km ' de degistirilmeli deniyorsa, ya yabanci dilde hazirlanan klavuzlarda bir enayilik olmasi lazim, ya da biz Türk tüketiciler enayi yerine konuluyor olmamiz lazim.

Ancak, fiat'in orjinal servis bakim yaziliminda, GP araclar icin bakim periyodlari ingilizce kullanma klavuzundakilerle ayni verileri gosteriyor. Bana kandiriliyormusuz gibime geliyor... :icon_confused:

h k
03/02/2007, 21:44
bu sadece Fiatta değil pek çok markada böyle. avrupada bakım aralıkları Türkiyeden daha uzun .

ABNEW
03/02/2007, 22:27
Doğru.Hatta garanti süreleri de farklı olabiliyor...

ORACLE
03/02/2007, 22:32
Abi yağ değişimi konusunda ingilizce klavuza bende bakmıştım ama senin dediğin gibi birşey hatırlamıyorum ben. Hatta orada da sanki 1 yıl yada falanca KM diye belirtiyordu diye aklımda kaldı ama tekrar kontorl edeyim

h k
03/02/2007, 22:41
simdi ingilizce kitapcik elimde. hem benzinli hemde dizel icin 30 bin km diyor ama bir parantez acmis ve orada da yada her 24 ayda bir diyor .
multijet icin alta not düsmüs ve orada da aracin kullanildigi kosullara göre yag degisimi yapilmali diyor . benzinlide ise arac sürekli olarak sehir icinde kullanilirsa ve yillik kullanim 10 binin altinda kalirsa yag ve filtre her 12 ayda bir degismeli diyor.

microab
03/02/2007, 23:22
Bu kadar ön yargılı olmamakta fayda var,yollarımız-tarla gibi,tozu toprağı bol bi memlekette yaşıyoruz.

Muhendis06
04/02/2007, 00:00
Simdi o halde, eger MJ motorlarin yagini kullanim kosullarina gore ve azami 24 ayda degistirmemiz gerekli ise, ulkemizdeki servislerin de buna riayet etmesi gerekir. Ornegin ben aracimi %80 otoyolda, tozsuz ve engebesiz kosullarda kullaniyorum. 3 ayda 10 000 km yol yaptim. Demek ki, 9 ayda 30000 km yapacagimi ongorebilirim. O halde, servis neden her 10000 km de yag degistirmezsem aracin garanti disi kalacagini soyluyor? Hatta ve hatta, eger yagi serviste degil de, disarida degistirirsem yine garanti disi kalacakmis arac. Bu nasil bir algidir acaba? Ayni yagi ve muadilini kullandikca, yagin ve orjinal filtresinin serviste degistirilmesi arasinda nasil bir fark vardir? Bugun servisteki degisimde aracta hicbir kontrol yapmadilar, altina bile gecip bir bakmadilar. Ama egzost bolgesinde baslayan paslanmalar yine de gozume batti.