PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzozdan gelen kötü koku

Piyade Kuzgun
07/03/2024, 04:01
2013 model Fiat Punto 1.3 (75bg) 150 binde aracım.
Aracı stop ettiğimde egozdan kötü bir koku alıyorum Egr kaynaklı olduğundan şüpheleniyorum.
Çok nadiren 2000-3000 devirler arasında tekleme yapıyor. Her hangi bir uyarı ışığı vermiyor
Egr temizletmenin bir zararı olur mu bilmiyorum.
Egryi sökmeden solisyonla temizleyeceğini söyledi bir usta daha önce yaptıran oldu mu? Sonuçları iyi-kötü nedir?

Ceyhun
07/03/2024, 09:18
Aracınız aslında tekleme yapmıyor. Bu bahsettiğiniz durum DPF tıkanıklığı. Araç tekler gibi yaptığı zaman 2000-2500 devir arasında sabit gidin gri bir duman attığını göreceksiniz bu bazen az olur bazen de arkanızı göremezsiniz. Bu kurum kokusu DPF olan araçlarda maalesef gitmiyor ne yaparsanız yapın DPF dolum oranı arttıkça bu kokuyu duyacaksınız. Rejenarasyonu 15 dk boyunca devam ettirin, yani 2000-2500 devirde sabit kalarak 15 dakika sürmeye devam edin. Arıza lambası rejenarasyonu yapamadığı zaman yakar onun dışında yakmaz.

Piyade Kuzgun
16/04/2024, 01:20
hocam dediğiniz gibiymiş gerçekten ilk dumanladığını gördüğümde korkup hemen sağa çektim ve motoru kapatmıştım tekrar çalıştırdığımda her şey düzelmişti. ama yanlış bir yöntemmiş. cevabınız için teşekkür ederim