PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ::..Trafik Tespit Tutanağı..::

femoli
04/03/2008, 12:04
Kaza Tespit Tutanağı *UMARIZ GEREK KALMAZ AMA SIZ YINE DE TORPİDONUZDA 2 ADET BULUNDURUN*

*Kaza Tespit Tutanağı*

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında ARTIK TRAFIK POLISI CAGRILAMAYACAGI ICIN tarafların ser iradeleriyle dolduracakları:

*"Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı"* uygulaması *1 Nisan 2008* tarihinden itibaren başlayacaktır.
Kaza Tespit Tutanağı Formunu bu linke tıklayarak indirebilirsiniz (https://www.nallihanvakfi.org/images/stories/duyuruvb/trf_kazasi_formu.xls)

Trafik kontrollerinde sorulacak diye duydum bilginize.

jagar
04/03/2008, 12:59
sağol abi bilgilendirme ve form için ama bence iyi bi uygulama değil daha çok tartışma çıkar polis lazım bence ...

quixotic2
04/03/2008, 13:01
ama en azından ufak kazalarda yada çok hasarlı olmayanlarda polisi bekleyerek trafiği aksatmamış olur kazazedeler. aslında taraflar kendi aralarında anlaşabilirler ama kasko olayı devreye gireceği için kesin rapor gerekiyor ve polislerde araçlar yerinden oynadığı anda huysuzluk yaratıyorlar. ya yanında tebeşir bulundurucan yada böyle bir durumda bu formu devreye sokacaksın. iyi bir uygulama bence. Yinede Allah tekerimizi yan bastırmasın :D

GaladrieL
04/03/2008, 13:44
İyi de formu biz doldurmayacak mıyız? Ya taraflar anlaşamaz da, herkes kendince doğru olanı yazmak isterse?? Bi de bunu kim doğrulayacak? Yani "hadi bakalım boşlukları doldurduk şimdi kaskoya verelim" diyip götürünce yeterli olucak mı?

(Allah göstermesin tabii doldurmayı)

dejavu
05/03/2008, 06:48
bence bu uygulma çok şeylere gebe.. malum Türkiye de yaşıyoruz.. ve Türk insanıyız.. adam neye göre dolduracak.. kuralları bilmiyorki... kuralına göre nasıl doldursun ki.. malum millet olarak hep üçkağıtçılık kabadayılık peşindeyiz.. adamın mersosu kabanı var atladı yola alkollüde gitti garibana vurdu.. sonrada garibanı ezdi korkuttu ve yalan yanlış beyanda bulundurdu bunları kim çözecek kim şahitlik edecek. uygulama tam böyle değildir diye düşünüyorum.. yoksa çok şeylere gebe bu uygulama bu haliyle..

quixotic2
05/03/2008, 17:11
tam olarak neleri kapsıyor bilmiyorum ama çok kapsamlı olduğunu sanmıyorum zaten arkadaşlar. zaten anlaşamayan arar 155 i çağırır polisi.

ekorkut
05/03/2008, 17:41
Bu iş tam rezalet olacak Türkiye' de. Seyredin bakın kaza sonucu anlaşamayan kaç kişi birbirine dalacak bıçaklayacak. Adam Türkçe konuşmayı bilmiyor, okumasını yazmasını bilmiyor bununla mı oturup anlaşacaksın, sen buradan geliyordun ben dönerken gittin kaydın vurdun falan da filan da diye. Takarlar adama tornavidayı levyeyi.
Burada iş arkadaşımın başına gelen birşeyi anlatayim. Hanımıyla döner kavşakta dönerken iki araba birbirine korna çalmış frenleyip durmuşlar. Tek söz bile söylenmeden bir arabadan inenler diğer arabadaki 2 adama tornavidaları takıp arabalarına binip gitmişler. Heryan kan gölü. Allah korusun böyle tiplere denk gelirsen ne olacak?

Linos
05/03/2008, 17:54
"Yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarının tespiti ve kusur değerlendirme işlemleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği veya yetki vereceği gerçek ya da tüzel kişiler tarafından yerine getirilecek.

Kazaya karışan taraflar arasında düzenlenecek tutanaklar veya formlar da kaza tespit tutanağı yerine geçebilecek. Bunların değerlendirilmesi ise kazaya karışan araçların bağlı olduğu sigorta şirketlerince yapılabilecek.

Kazaya karışan sürücülerin kendi aralarında anlaşamamaları veya tutanak düzenlemekten kaçınmaları durumunda, tutanak sigorta birliğinin yetkilendireceği kişiler tarafından düzenlenecek. Bu kişiler, kaza yerinde iz ve delil toplayabilecekler, ayrıca sürücülere alkol muayenesi yapabilecek."

(maksimum.com'dan alıntıdır)

quixotic2
05/03/2008, 18:13
tahmin etmiştim. milleti kendi haline bırakmazlar zaten. Türkiye de yaşıyoruz arkadaşlar. sellektör yapınca yol vermeyenleri denize atıp boğulmalarını izleyen insalarla yaşıyoruz bu memlekette. kolaymı öyle bir tutanakla millete ne yaparsan yap demek.

KaMiKaZe
05/03/2008, 20:29
Bence biraz sabredilirse buda bir yola girer eski uygulamada saatlerce yolda kaldığınızı çektiğiniz rezaleti düşününce uygulamanın iyi olacağını düşünüyorum.

NesT
07/03/2008, 16:33
Teşekkürler Mehmet araçda yangın tüpü ilkyardım ve kaza tesbit tuttanağı olmadan trafiğe çıkılmaz. :)
Aşağıdaki, linkde tutanağın nasıl doldururlacağını yazmışlar.
MADDİ HASARLI TRAFİK KAZASI TESPİT TUTANAĞI - HAKANIMABİ (https://kardelenlerim.azbuz.com/readArticle.jsp?objectID=5000000006732955)
Bu sayfayıda çıktı almakta fayda var.

herkese kazasız belasız ve tutanaksız yolculuklar. Daha durun bakalım arabası olan sadece bu uygulama ile kurtulacakmı !!!! kimbilir ne gibi yeni kurallar, vergiler, yasalar gelecek.

Ziyaretçi047
02/04/2008, 14:13
Arkadaşlar biliyorsunuz yeni yasa 1 nisandan itibaren uygulamaya geçildi. Kaza sonrası sadece maddi hasarlar mevcutsa ve sürücüler anlaşabiliyorsa trafik polisi çağırmadan matbu form doldurulacak. Olayın detayları ile ilgili ayrıntılar internette mevcut. Uzun uzadıya yazmak istemiyorum çünkü yüzlerce soru çıkıyor ortaya. Formu hemen sitemizde yayınlamak istedim. Birkaç matbu yazdırıp aracınıza koyun bulunsun.

Buyrun:

www.culha.net/TUTANAK.xls

ewren
02/04/2008, 14:33
Bence bu uygulama pek cazip değil
1. insanlarımız fazla bilinçlendirilmedi
2. tartışmalar daha fazla olacak
3. kim haklı kim haksız bi kalem oyunuyla sona erecek haklı adamın haksız çıkma ihtimalide olabilir
4. kaza tesbit tutanaklarınızı sigortacınızdan temin edebilirsiniz
Polis bu işe devam etse bence daha iyi olurdu
Tutanağı inceledim arkadaşlar bir örnek ve iki tutanak var defter şeklinde resminide cektim bakarsınız diye :)
https://img210.imageshack.us/img210/3678/dsc01667yy7.jpg

Ziyaretçi047
02/04/2008, 14:54
Valla oralarına hiç girmek istemedim. Karar şu an yürürlükte. Bakalım neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Scorpex
02/04/2008, 15:30
ne olur ne olmaz allah kimsenin başına vermesin ama bir kaç tane çıktı alıp araçta bulundurmak lazım yinede :)

hera
02/04/2008, 15:35
Bence bu uyguluma ile trafik poislerinin işini asayiş şubesi polisleri devralacak :D

spyofthegod
02/04/2008, 15:52
Burası Türkiye herşey olabilir.

femoli
02/04/2008, 18:25
topic acacağınız zaman lütfen konu hakkında forumumuzda arama yapın ....

Ziyaretçi047
02/04/2008, 18:29
pardon görmemişim. kusura bakmayın konu daha önceden varmış

Genius
04/04/2008, 17:08
haklı olduğum maddi hasarlı bir trafik kazasında kesinlikle anlaşmaya gitmem. Karşı taraftan şikayetçi olup mahkemede aracımın değer düşüklüğününde karşılanması için sulh mahkemesinde dava açarım. karşı tarafın kaçması durumunu olmasın diye aracına tedbir koydururum ;)

ewren
04/04/2008, 17:35
haklı olduğum maddi hasarlı bir trafik kazasında kesinlikle anlaşmaya gitmem. Karşı taraftan şikayetçi olup mahkemede aracımın değer düşüklüğününde karşılanması için sulh mahkemesinde dava açarım. karşı tarafın kaçması durumunu olmasın diye aracına tedbir koydururum ;)

Buda çözüm fakat uzun bi süreç :rolleyes2:

Genius
05/04/2008, 12:02
Buda çözüm fakat uzun bi süreç :rolleyes2:

Evet kesinlikle uzun ve sabır gerektiren bir süreç ama gerçekten değer arkadaşlar. Benim başıma geldiği için anlatayım: Memleketimizde malesef öyle kötü niyetli insanlar varki %100 haksız oldukları halde ve suçlarını kabul ettikleri halde, daha sonra sizden şikayetçi olup, kasten arabasına vurduğunuzu öne sürüp şikayetçi olabiliyorlar. Böyle bir durumla karşılaşıp birde mağdur duruma düşmek istemiyorsanız peşini bırakmamak lazım. Alt tarafı mahkemeye gidilecek bir dilekçe, mahkeme harcı ve bilirkişi harcı yatıracaksınız. Umarım kimsenin başına en ufak bir kaza bile gelmez ve böyle mücadeleler vermek zorunda kalmaz...

06kaymak
05/04/2008, 16:10
Ankara da bulunan arkadaslar Trafik Tespit Tutanagini benden temin edebilirsiniz.....

İbrahimKC
19/04/2008, 15:14
MADDI HASARLI TRAFIK KAZASI TESPIT TUTANAGI HAKKINDA SORU VE YANITLAR:

Soru: Kazaya karisan taraflardan biri bile anlasmayi kabul etmez ise
tutanak doldurulabilinir mi? Doldurulursa gecerli olur mu?

Yanit: Hayir kazaya karisan tum taraflarin anlasmasi tutanagin
doldurulmasi icin sarttir, aksi halde gecersizdir, mutlaka emniyet guclerini cagirin ( 155
polis, 156 jandarma hatlari).

Soru: Kazaya karisan taraflardan biri tutanagi doldurmayi kabul etti ancak
imzalamayi reddetti. Tutanak gecerli olur mu?
Yanit: Tutanagi tum taraflarin imzalamasi sarttir, aksi halde gecersizdir.

Soru: Uc aracli kazaya karistim. Kac adet tutanak doldurmaliyim?
Yanit: Iki adet doldurmalisiniz ve tum suruculer ayri ayri iki adet
tutanagi imzalamalilar.

Soru: Bes Aracli kazaya karistim. Kac adet tutanak doldurmaliyim?
Yanit: Uc adet doldurmalisiniz ve tum suruculer ayri ayri uc adet tutanagi
imzalamalilar. Kazaya karisan her iki arac icin bir tutanak doldurulur.
Kazaya karisan arac sayisini ikiye bolerek tutanak sayisini hesaplayabilirsiniz .

Soru: Yanimda tutanagim yok. Fotokopi ile cogaltabilir miyim?

Yanit: Evet, fotokopi ile cogaltabilirsiniz ancak her iki surucu de birer
kopya kalacak sekilde doldurun lutfen. Iki aracin karistigi kaza icin en az iki kopya
temin etmelisiniz.

Soru: Tutanagi daha sonra nereye gonderecegim?
Yanit: Tutanagi ve varsa kaza ile ilgili fotograflari kazaya karisan diger
aracin (karsi arac) trafik sigortasini duzenleyen Sigorta sirketine veya araciniz
kasko sigortasi ile sigortaliysa kendi aracinizin kasko policesini duzenleyen
sigorta sirketine ulastiriniz. (ulastirma yollari: Kargo, faks, e-mail, adrese
elden teslim olabilir) Teslim ettiginiz tutanakla ilgili mumkunse teslim ettiginize
dair teslimat belgesi aliniz. Teslim ettiginiz belgelerden bir kopya mutlaka saklayiniz.

Soru: Tutanagi aracimin hasarini tespit etmek icin gelen sigorta eksperine
teslim edebilir miyim?
Yanit: Evet, tutanagi sigorta sirketince gorevlendirilmis eksperlere
teslim edebilirsiniz.

Soru: Otoyolda bariyerlere carparak bir baska araca zarar vermeksizin kaza
yaptim. Bu durumda kaza tespit tutanagi yeterli olur mu?
Yanit: Hayir, kamuya ait mala zarar verildigi icin mutlaka emniyet
guclerini olay yerine cagiriniz. Trafik levhalarina, elektrik direklerine, kopru
korkuluklarina ve benzeri kamu malina carptiginizda da durum aynidir.

Soru: Park halinde ve surucusu olmayan bir araca carptim, tutanak tutmali
miyim?
Yanit: Hayir, karsi tarafin surucusu olmadigi icin mutlaka emniyet
guclerini cagiriniz.

Soru: Belediyeye ait bir aracla carpistim, kaza tespit tutanagi tutmali
miyim?
Yanit: Hayir, araclardan biri kamu kurulusuna ait ise mutlaka emniyet
guclerini cagiriniz.

Soru: Aracimla manevra yaparken bir isyerinin kapisina zarar verdim, kaza
tespit tutanagi tutmali / tutturmali miyim?
Yanit: Hayir, ucuncu sahislara ait bir esyaya veya binaya zarar
verdiyseniz mutlaka emniyet guclerini olay yerine cagiriniz.

Soru: Bir arac ile kaza yaptim, kaza tespit tutanagi doldururken karsi
aracin trafik policesi olmadigini gordum, ne yapmaliyim?
Yanit: Kazaya karisan taraflardan birinin trafik sigorta policesi yoksa
mutlaka kaza yerine emniyet guclerini cagiriniz.

Soru: Kazaya karisan karsi arac surucusunun davranislari alkollu izlenimi
veriyor, nefesi icki kokuyor ne yapmaliyim?
Yanit: Mutlaka emniyet guclerini kazadan haberdar ediniz.

Soru: Aracim kaskolu, tutanagi imzalattiktan sonra ne yapacagim?
Yanit: Araciniz kaskolu ise hemen sigorta sirketinizi arayip hasari ihbar
ediniz, tutanagi sirketinize ulastiriniz.

Soru: Aracimin kasko sigortasi yok, sadece trafik sigortasi var, tutanagi
imzalattiktan sonra ne yapacagim?
Yanit: Karsi aracin trafik sigortasi ile sigortalayan sigorta sirketini
hemen arayin ve hasar ihbarinizi bildirin, tutanagi bu sirkete ulastirin.

Soru: Yabanci plakali bir arac ile kaza yaptim. Ne yapmaliyim?
Yanit: Yabanci plakali bir arac ile kaza yaptiginizda tutanak tutmayiniz,
hemen emniyet guclerini kaza yerine cagiriniz.

Alıntıdır...

ufukbzk84
21/04/2008, 12:21
en azından hanzolara denk gelmessem anlaşacağımı düşünüyorum.. en azından normal dürüst insanlara denk gelirsek anlaşma yolu açılmış oluyo... ama aksi durumu var bide bu yasayı çıkarları doğrultusunda kullanacaklar... bilerek hafif vuruk olan biyeri anlaşmalı bi şekilde vurduracak olanlar...

holigan
21/04/2008, 12:59
persembe gunu kaza yaptım.Arkadan carptım.8/8 haksız oldugum ıcın karsı taraftaki taksıcıyle beraber doldurduk formu ve herhangi bir anlasmazlık cıkmadı.Tek anlasamadıgımız konu benden umranıyeye yolcu getırıyordum bunu karsılamalısın dedi.Bende boyle bırseyı kabul etmeyerek ayrıldık.

aslında anlastıgın zaman karsı tarafla cok pratık ve rahat.hem polis beklemıyorsun saatlerce hem tutanak ıcın karakollara gtmıyorsun hemde kaza ucretı olan 40 ytl'yi vermiyorsun.

ozgun_henry
21/04/2008, 13:40
Kaza tutanağı doldurulmayacak haller:
a: sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanıyorsa,
b:sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
c:sürücüde alkol yada akıl hastalığı süphesi varsa,
d:kazaya karışan araçların bir yada daha fazla kamuya ait olması,
e:kamu kurumlarına ait eşyalara zarar meydana gelirse,
f:sadece 3. kişilere ait mallara zarar gelirse,
g:kazaya karışan araçların bir yada daha fazlasında trafik sigortasının bulunmaması,
h:ölüm ve/veya yaralama ile sonuçlanması,

hallerinde 154 numaralı alo trafik hattı aranarak kaza yerine gelen trafik polisleri tarafından tutanak doldurulmalıdır.

kaza tespit tutanağı TSRSB Web Sitesi (https://www.tsrsb.org.tr/) adresinden ve sigorta acenteliklerinden bulunabilir

GaladrieL
16/10/2008, 11:34
Arkadaşlar konuyu hortlamak gibi olacak ama elime bugün ulaşan bir maili paylaşmak istedim, çok önemli olduğunu düşünüyorum..Sabırla okumanızda fayda var;

(Allah kimsenin başına vermesin..)

TUTANAK FORMLARI NEREDEN ALINACAK?
Kaza tespit tutanakları sigorta şirketlerinden dağıtılmaya başlandı. Tutanak formları ayrıca 'tramer.org.tr (https://tramer.org.tr/)' ve 'egm.gov.tr (https://egm.gov.tr/)' adreslerinden de indirilebilecek. Formlar fotokopiyle çoğaltılabilecek.

EHLİYET VE SİGORTA ŞART
Trafik kazası yaptığınızda karşı tarafla anlaşıp aracınızı çekmeden mutlaka ehliyet ve trafik sigortası kontrolü yapın. Kazaya karışan araçların kesinlikle zorunlu trafik sigortası poliçelerinin olması gerekiyor.

TUTANAĞA KUSUR ORANI YAZMAYIN
Tutanağa yalnızca kazanın oluş şeklini yazın, kusur oranı yazmayın. Kroki çizmeyi ve kazanın nasıl olduğunu anlatan görüşleri yazmayı unutmayın.

FOTOĞRAF ÇEKMEYİ UNUTMAYIN
Arabanızda bir fotoğraf makinesi bulundurun. Kaza yaptığınızda aracınızı boş alana çekmeden farklı açılardan fotoğraflarını çekin.

ARACINIZI EMNİYET ŞERİDİNE ÇEKİN
Kaza yaptığınız kişiyle anlaştıktan sonra aracınızı bir an önce emniyet şeridi veya boş alana çekin. Tutanakları uygun bir alanda doldurabilirsiniz.

NE KADAR ÇOK BİLGİ, O KADAR HIZLI ÇÖZÜM
Tutanaklarda yer alan görgü tanığı bölümünü kazayı gören kişilerin ifadeleri doğrultusunda doldurun. Tutanakta yer alan fazla bilgi, işlemlerinizin hızlı yürümesini sağlayacaktır.

İLK BAŞVURU SİGORTA ŞİRKETLERİNE
Kaza yapan taraflar, kazanın oluş şeklini birlikte tutanağa yazıp mutlaka imzalayacak. Tutanak hazırlandıktan sonra çekilen fotoğrafla birlikte karşı tarafın trafik sigortası veya kasko sigortası şirketine başvuru yapılacak.

SÜRE KISITLAMASI YOK AMA...
Tutanağın taraflarca sigorta şirketlerine ulaştırılmasında zaman açısından bir kısıtlama bulunmuyor ancak tutanak ne kadar hızlı ulaştırılırsa o kadar çabuk sonuçlanır.

YÜZDE 0, 50, 100 HATA PAYI
İlk başvuruyu alan sigorta şirketleri, en geç 1 gün içinde tutanağı elektronik ortamda Trafik Sigortaları Bilgi Merkezine (TRAMER) iletecek.
Sigorta şirketleri, TRAMER vasıtasıyla 3 iş günü içinde kaza krokilerini de dikkate alarak, tutanak çerçevesinde yüzde sıfır, 50, 100 oranlarına göre kaza sorumluluk değerlendirmesi yapacak.

TUTANAKLAR ZAMANINDA GÖNDERİLMELİ
Kaza sorumluluk değerlendirmesi TRAMER sisteminden yapılacak. Tutanağı zamanında TRAMER'e iletmeyen sigorta şirketi, tutanağı gönderen şirketin belirlediği oranları kabul etmiş olacak.

HATA PAYLARI FARKLI BELİRLENİRSE...
Sigorta şirketlerinin kaza sorumluluk değerlendirmesinde farklı sonuçlara ulaşılırsa, kaza tutanağı TRAMER bünyesindeki Tutanak Değerlendirme Komisyonu'na sunulacak. Komisyon, 3 gün içinde tutanak ve fotoğrafları inceleyerek hata paylarını kesin olarak belirleyecek.

TAZMİNATLAR 8 GÜNDE ÖDENECEK
Sigorta şirketi, belgeler tamamlandıktan sonra 8 iş günü içinde tazminatı ödeyecek.

TUTANAK İNCELEMELERİ İNTERNETTEN İZLENEBİLECEK
TRAMER, tazminat kazanan hak sahiplerinin tutanak incelemesinin hangi aşamada olduğunu internet üzerinden öğrenmelerini sağlayacak alt yapı kurdu.

UYGULAMA TEK TARAFLI KAZALARI KAPSAMIYOR
Tutanak, en az 2 aracın karıştığı kazalarda tutulabilecek. Uygulama, tek taraflı kazaları kapsamıyor.

İKİDEN FAZLA ARAÇ KAZA YAPARSA
İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla -fotokopi ile çoğaltılmış olabilir- form kullanılabilecek. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanacak. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilecek. Kazaya karışan tarafların tamamı tarafından imzalanmayan tutanaklar geçerli kabul edilmeyecek.

BU TÜR KAZALARDA TUTANAK TUTMAYIN
Sürücülerin aralarında tutanak düzenleyerek anlaşamayacakları ve trafik ekibi çağırmaları gereken zorunlu durumlar ise şöyle:

Sürücü ehliyetsiz araç kullanılıyorsa veya yetersiz ehliyetle ile araç kullanılıyorsa
Sürücünün yaşı küçükse
Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa
Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise
Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse
Kazada sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse
Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise
Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa

Linos
16/10/2008, 11:38
Sağol Gizem'cim, değerli bilgiler! Umarım hiç doldurmak zorunda kalmayız! :(