PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011 Grande Punto ilk çalışmada yoğun duman atma ve triger zincirmi oluyor

murat3583
15/10/2023, 04:39
MERHABALAR..Aracımda ilk çalıştırmada kokulu bir yoğun duman atıyor.kızdırma bujisi arıza işareti 10 saniye yanıp sönüyor.hareket edince dumanda kalmıyor arıza işaretide sönüyor.Birde 2011 grande punto 1.3 dizel aracım triger olarak zincir mi kayışmı acaba net bir bilgi bulamadım internet ortamında.

Ceyhun
16/10/2023, 10:16
Duman durumuna bir şey diyemeyeceğim lakin aracınızda zincir var 1.3 lerde zincir bulunuyor.

murat3583
17/10/2023, 11:23
Tamam sağolun

recepbyr
17/10/2023, 23:02
2012 puntomda da aynı durum var,günün hangi saati çalıştırdığım farketmeksizin soğukken ilk marşta kokulu beyaz duman atıyor yaklaşık 10 saniye sonra kesiliyor, 4-5 gün önce enjektörleri temizlettim.Usta temizlemeden önce ve sonra test etti iki durumda da sağlam çıktı.Yine de 4 adet revize edilmiş enjektörü taktık.Sonraki sabah marş yaptığımda değişiklik olmadı yine attı beyaz dumanı.Ben de sizinle beraber önerileri bekliyorum.Bu arada kızdırma buji ışığı sizdekiyle aynı şekilde yanıp sönüyordu bi adet buji arızalı çıktı.Kontrol ettirin kesin arızalı çıkacak

murat3583
22/10/2023, 00:33
4 adet kızdırma bujisini değiştirdim.komple tekrardan bakım yaptırıp mazot filtresine kadar yağını tüm filtrelerini değiştirdim.sonuç değişmedi.halen ilk çalıştirmada buji uyarısı yok ama kokulu beyaz duman atmaya devam ediyor.

WhitEvo
27/10/2023, 17:12
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Özellikle kış aylarında soğuk çalıştırmada hararet biraz yükselene kadar duman atıyor. Motor ısındıktan sonra hiçbir sorun kalmıyor. Enjektörcüye vs gittim bir sorun olmadığını söylediler. Yağ veya su eksiltme gibi durumlarda yok. Sadece bir usta supap keçelerinden yağ sızdırıyordur motora, motor ilk çalıştırdığında orada biriken yağı yakar daha sonra keser fazla yağ eksilme yapmaz hatta fark bile edilmez dedi. Üst kapak revize edilince düzelir dedi. Ben de tek bir ustanın sözüyle kapak açtırmak istemedim şimdilik bu şekilde biniyorum.