PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto pop Duman Atma

mrtsmsk
01/08/2023, 13:08
Merhabalar herkese,
Soracağım soru daha önce mutlaka sorulmuştur ancak bulamadım.
2012 punto pop aracım var. Bakımlarını vs. aksatmadan yaptırırım.
Şöyle bir sorun var;
Motor sıcakken birden duman atmaya başlıyor. Ve belli belirsiz mazot kokusu geliyor. Belli bir süre sonra kesiliyor.
Özellikle 2bin devirden 3bine geçişlerde daha belirgin atıyor dumanı ve araç çekişten düşüyor. Ek olarak turbodan ıslık sesi geliyor bu devirlerde.
Bir kaç yere sordum egr tıkanmıştır dediler bakmadan.
Biriside motor jenerasyon yapıyordur dedi ama bayağıdır böyle.
Güvenemediğim içinde baktıramadım.
Daha önce yaşayan bir arkadaş aydınlatabilir mi? :)

Ceyhun
01/08/2023, 14:18
Merhaba, bu bahsettiğinize rejenerasyon deniliyor. DPF temizliği. Mümkün olduğunca duman atmaya başladığında 2000/2500 devir kullanmaya devam edin durmayın on dakika on beş dakika sonra kesilecektir. Bu durum DPF doldukça tekrarlanır. Yarıda kesmemeye çalışın bırakın kendiliğinden bitsin. Dediğiniz gibi çiğ yakıt kokusu gelir pis bir kokudur evet. Gri bir duman bazen arkada göz gözü görmez. DPF temizliğe girdiğinde araç aptallaşır gitmez sanki böyle baskı balata bitmişte araç silkeleme yapar bunlar normal. Start&Stop DPF temizliği yarıda kesilmemesi için rejenerasyon esnasında devreye girmez vs. vs. bunlar normal siz yarıda kesmemeye gayret edin yeter kendi kendine dumanı kesecektir. Bu arada yarıda kesmelerden mütevellit çok dolduysa araç kendisi yapamıyor söküp onu temizlemek için yapılan makinelerde temizleniyor. Zaten böyle bir şey varsa gösterge panelinde egzoz lambası yanıyor. Bazı paketlerde sarı motor ikaz lambasıyla birlikte yanıyor.

mrtsmsk
01/08/2023, 14:21
Çok teşekkür ederim hocam :)
Genelde şehir içi trafiğinde oluyor ya işe giderken ya da işten gelirken. Bu dediğiniz trafikte mümkün değil gibi. Ama otobana çıkıp hafta sonu özellikle yapmayı denerim.
Tekrar teşekkür ederim.

Ceyhun
01/08/2023, 14:24
Rica ederim, benimki de ne hikmetse genelde park ederken başlıyor çok canımı sıkıyor :) mutlaka yapın sıkıştırın arabayı şehir içinde biraz sonra çıkın otobana deneyin mutlaka kesilecektir.

mrtsmsk
01/08/2023, 15:52
Sorun çıkmaz inşallah hocam. Bu devirde çok pahalı. Tam bir sene önce zincir seti değiştirdim, değiştiren kişi zincir kızağını oturtamamış, kızak kartele düşmüş. Bundan dolayı motor yatak sardı :(
35bin tl masraf ettim. hala borcunu ödüyorum.

Ceyhun
01/08/2023, 16:51
Bu gibi mühim şeyleri yetkili serviste yaptırıyorum ben açıkçası. Akü Zincir Gergi Rulman ve Kayışları dışarda değiştirmiyorum. Örnek veriyorum akü diyoruz ama puntolarda 63A olmalı fazlası veya eksiği bazı donanımların düzgün çalışmamasına neden oluyor. Bu yüzden sıvı bakımı dışında genellikle yetkili servis dışına çıkmıyorum. Geçmiş olsun.

mrtsmsk
01/08/2023, 16:55
En doğrusu hocam, akıllandık artık :)