PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Olmayan Stepnem İtalya'dan Geldi

makineman
27/02/2008, 07:55
Arkadaşlar daha önceden bahsetmiştim. Aracımda stepne yerine tamir kiti çıkmıştı. Bayi ile görüştüğümde benim gibi üç araçta daha stepne çıkmama probleminin olduğunu ve bunu İtalya fabrikanın da tespit ettiğini söylemişlerdi. Bayi en kısa zamanda stepnelerin İtalya'dan gönderileceğini ve ücretsiz olarak takılacağını söylemişti. Nihayet dün stepnelerin geldiğini öğrendim ve gidip taktırdım. Tamir kitinin olduğu kısmı komple söküp stepne ve avadanlık seti koymuşlar. Ancak stepne aracın üzerinde gelen gibi çelik jant ve 16x55x195 değil. Sac jant 15x65x175. Niye stepnenin aynı olmadığını sorduğumda satıştaki 17x50x205 lastik ebatlı ve çelik jantlı başka bir GP nin bagajındaki stepneyi gösterdiler. O araçta da 15x65x175 lastik vardı. Ben de kabul ettim. Stepnesi çıkmayanlar bence bayilerine başvurarak stepneleri istesinler. Ben bayiden istediğimde ilgilendiler ve sonunda geldi.

civcivx
27/02/2008, 08:54
Artık çok geç :D Çoktaan aldım çıkma bir stepne.

Bu arada tamri kitini geri aldılar mı?

makineman
27/02/2008, 10:13
Artık çok geç :D Çoktaan aldım çıkma bir stepne.

Bu arada tamri kitini geri aldılar mı?
Evet plastik parçayı çıkarıp lastiğin ortasına içinde kriko, kriko kolu, bijon anahtarı çeki demiri ve tornavidanın olduğu yeni bir parça koymuşlar. Eski çıkan plastiği ve dolayısıyla üzerindeki kiti aldılar. Çok da lazım değil zaten. Portatif kompresörler 15 YTL.

civcivx
27/02/2008, 10:24
Hmm anladım. Gerçi bu cihaz sadece kompresör görevi görmüyor, tamir sıvısını da püskürtüyor lastiğe. O yüzden ben stepne aldığım halde tamir kitini bagajda tutuyorum.

Genius
27/02/2008, 10:26
Gözünüz aydın, tebrikler fiat. Ancak ben hiç çelik jantlı stepne görmedim ;)

ne tamir kiti ne stepne, hiç birini taşımıyorum. Ağırlık yapıyor :D

makineman
27/02/2008, 12:22
Gözünüz aydın, tebrikler fiat. Ancak ben hiç çelik jantlı stepne görmedim ;)

ne tamir kiti ne stepne, hiç birini taşımıyorum. Ağırlık yapıyor :D
Teşekkürler. Tabi Fiat'a da.

Ama ben aracımın 16 jantlı gelmesi için 500 YTL fark verdiysem ve özelliklerinde de tam boy stepne yazıyorsa stepnesinin de üzerinde takılı olan jant ve lastikle aynı olmasını beklerim:g0000000:. Sizce de öğle değil mi?. Zaten 16 jant istediğime pişman olmuş durumdayım:wallbash:. Neyse en azından 15 jant bir stepne olması stepnenin hiç olmamasından iyidir:) .

Ayrıca 4 lastikten biri farklı çapta olduğunda acaba sürüş esnasında nasıl bir etki yapar. 3 lastik 16x55x195 birisi 15x65x175. 15 lik olan sanırım çap olarak 16 olandan 13 mm civarında daha küçük. Hiç bu şekilde kullanan oldumu acaba.

Genius
27/02/2008, 20:40
Teşekkürler. Tabi Fiat'a da.

Ama ben aracımın 16 jantlı gelmesi için 500 YTL fark verdiysem ve özelliklerinde de tam boy stepne yazıyorsa stepnesinin de üzerinde takılı olan jant ve lastikle aynı olmasını beklerim:g0000000:. Sizce de öğle değil mi?. Zaten 16 jant istediğime pişman olmuş durumdayım:wallbash:. Neyse en azından 15 jant bir stepne olması stepnenin hiç olmamasından iyidir:) .

Ayrıca 4 lastikten biri farklı çapta olduğunda acaba sürüş esnasında nasıl bir etki yapar. 3 lastik 16x55x195 birisi 15x65x175. 15 lik olan sanırım çap olarak 16 olandan 13 mm civarında daha küçük. Hiç bu şekilde kullanan oldumu acaba.

Yedek lastiğin amacı sizi en yakın lastikçiye kadar idare etmesidir. Bu süre içinde de stepne üzerindeki hız limitini aşmazsanız hiçbir sorun çıkmaz ;)

Benim arabamın üzerinde de saç jant ve kapakları vardı. Stepnemde neden kapak yok diye düşünmedim ;) bu konuda fiat'tan müspet bir sonuç alamazsınız...

Muhendis06
27/02/2008, 23:52
1996 model FIAT TIPO'nun stepnesi celik jantli idi. Belki o devirde bugunku gibi kurusun hesabi fazla yapilmiyordur. 16" stepne verilmemesi, bagaja sigmadigindan olabilir.

Reddline
28/02/2008, 00:07
ben de de yok stepne 16'' olduğundan sanırım pek dert etmiyorum aslında. 2 sene oldu şimdi gitçemde uraşçam filan felan. o deil de bu kompresör var bende ama sıvı filan yok onu kendimiz mi alcasss...

tempesty
28/02/2008, 00:17
Bende genelde stepnemi garajımda tutuyorum..İnanmıcaksınız ama ciddi anlamda ağırlık yapıyor ve şu anda hakkaten araçta hissedilir performans artışı var...Zaten Ankara'da stepneye ihtiyacım yok bişey olurda yolda kalırsam rehberde bir ton isim ve araba var..

Linos
28/02/2008, 00:23
Bende genelde stepnemi garajımda tutuyorum..İnanmıcaksınız ama ciddi anlamda ağırlık yapıyor ve şu anda hakkaten araçta hissedilir performans artışı var...Zaten Ankara'da stepneye ihtiyacım yok bişey olurda yolda kalırsam rehberde bir ton isim ve araba var..

Gerektiğinde gecenin 12'sinde yağ kapağı bile bulunabiliyor! :D :D :D

tempesty
28/02/2008, 00:26
Gerektiğinde gecenin 12'sinde yağ kapağı bile bulunabiliyor! :D :D :D

Murat senin arabaya birden yağ kapağı lazım olmasına şaşırmadım açıkcası yani bir ara arkandan zor takip ediyordum kırdın arabayı baba be :gunsmilie: :prop0000:

Linos
28/02/2008, 00:32
Murat senin arabaya birden yağ kapağı lazım olmasına şaşırmadım açıkcası yani bir ara arkandan zor takip ediyordum kırdın arabayı baba be :gunsmilie: :prop0000:

Ben değil kardeş, Müslüm Emre'den almıştı o saatte yağ kapağını... :D O kadar balık macerasına rağmen, hala sağlam!.. :)

Konuya dönecek olursak, benim stepne farklı ebatta değil, birebir aynı. ;)

civcivx
28/02/2008, 09:11
16 inç lastikli araçların stepnesi, yanak genişliğinin bagaj zemininde şişkinlik yaratmasından dolayı küçük konuluyor diye biliyorum. Hatta benim gibi aracını ilk zamanlar alanlarda stepne bile yoktu.

Aslında 2 yıldır bagajımda stepne ile dolaşıyorum ama çok şükür hiç ihtiyacım olmadı, sadece bagajımda stepnenin olmadığı ilk 1 ay içinde lastiğimin birisi yanak hasarı gördüğü için bir alışveriş merkezinin açık otoparkında gecenin bir saati kalmıştım ve arabayı orada bırakıp taksiyle eve dönmüştüm. O zaman stepnem ve takma kitim olmadığı için yardım isteyecek bir halim de yoktu, ertesi sabah fellik fellik Bridgestone 195-55/16 lastik aramıştım, meret stoklu bir model değilmiş. Sıkıntının nasıl birşey olduğunu iyi bilirim.

Ama şehir içinde iken tamir kitini bagajda muhafaza edip, temin edilen stepneyi evde tutmak fena bir fikir değil, ne de olsa tamir edilemeyecek bir hasar olduğunda telefonla ulaşınca getirecek bir yardımsever bulunur :D

Gerçi bir keresinde abimin aracı ile bir gece bir hastanenin acil giriş kapısında manevra yaparken, kaldırım duvarının bir köşesinden nasılsa 45 derecelik bir açıyla çıkmış bir demir parçasına cart diye girmişti, aracın arka lastiği yanak kısmından, 2 metre gidince lastik anında inmişti tabi. Böyle ehemmiyet arzeden bir durumda bagajda stepne olmasaydı ve evden stepne getirilmesini bekleseydim pek hoş olmazdı sanırım. Fazla mı kötümser düşünüyorum yoksa ;)

Ağırlığın performansı etkilemesi doğru bir konu ama bu durum aynen sigorta gibidir. Yıllarca boşuna prim ödersiniz ama gün gelir, iyi ki ödemişim dersiniz.

makineman
28/02/2008, 09:56
16 inç lastikli araçların stepnesi, yanak genişliğinin bagaj zemininde şişkinlik yaratmasından dolayı küçük konuluyor diye biliyorum. Hatta benim gibi aracını ilk zamanlar alanlarda stepne bile yoktu.

Sanırım bir çok araçta bu sebepten dolayı stepneler küçük tutuluyor. Ama düşünsenize 17 jant ve 225 lik bir lastik patladı uzun yolda giderken ve sizde lastiği değiştirdiniz. Ama patlayan lastik stepne yerine sığmıyor. Arabanın içinde adam bagajda eşya dolu. Ne olacak şimdi. Standart dışı stepne zaten bu durumlarda sıkıntı çıkarıyor. Ben uzun yola ailece çıkıyorum ve arabanın içi bagajı komple dolu. Stepneyi koyacak yer yok. Komik bir durum. Bu olayın olması da zor bir ihtimal değil. Ama yine de bence aracın lastiğinin aynısı stepnede de olsa sanki daha iyi olurdu. En azından içim rahat ederdi. Neyse inşallah böyle durumlarla karşılaşmayız.

Ağırlığın performansı etkilemesi doğru bir konu ama bu durum aynen sigorta gibidir. Yıllarca boşuna prim ödersiniz ama gün gelir, iyi ki ödemişim dersiniz. :X

Aynen katılıyorum. Belki aracı kullandığım sürece hiç lazım olmayacak. Ama gerekli olduğunda arkada stepnenin olduğunu bilmek beni doğal olarak rahatlatır.

Ziyaretçi047
28/02/2008, 10:28
stepne sığmaz diye bişe yok sığar bence. ayrıca büyük yedek lastiğe ne gerek var arkadaşlar . adı üstünde stepne. bir lastiğin ufak olması bir sorun çıkarmaz. yavaş gitmeniz gerekir ama hız yapsanız da sorun olmaz. bilmiyor musunuz. bazı araçların mesela polo felan yedek lastiklerini hiç görmediniz mi? resmen bisiklet lastiği. çünkü kullanım amaçlı değil tamir yerine gitmek amaçlı.

ABNEW
28/02/2008, 15:56
Benim araçta da sadece tamir kiti var.Ne bijon anahtarı ne de kriko:)Bence tamir kitine rağmen araçta küçük ebatta da olsa stepne bulunmalı...