PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arıza verme korkusu

son24
20/05/2022, 16:44
Arkadaşlar 2013 model 6 ay üretimli fiat punto 1.4 easy s&s model araç aldım. Aracı araştırırken bu foruma denk geldim ve forumda bu bölümü görünce okuduğum yorumlar gerçekten beni hayattan soğuttu. Uzun yola çıkarken okuduğum yorumlar sebebiyle korkuyorum. Çünkü bazı yorumlarda araç direksiyonu tamamen kitleniyor yazıyor. Başına bu sorun gelen var ise direksiyon nasıl bir sertlik alıyor ? müdahale edilemeyecek seviyede mi ? Ayrıca bazı arkadaşlar bazı şaselerden bahsedip bunlar sorunlu diye yazmışlar aracımın şaşe numarası 19900000 yani 199 ve 5 sıfır ile başlıyor. Bu araçta bahse konu arıza açma riski varmı ? Araç 9 yaşında bu sorunla karşılaşırsam ücretsiz şekilde tamir ettirme olasılığım var mı ? Eşimde aracı kullanmakta, direksiyon gerçekten yazılanlar gibi müdahale edilmeyecek kadar mı kilitleniyor ? Bazı yorumlarda 2011 sonrasında böyle bir arıza açmadığı yazılmış doğrumudur ?

Ceyhun
20/05/2022, 17:42
Bu arızalar takdir edersiniz ki bir çok model ve segmette araçlarda mümkün. Benim başıma sürüş esnasında hiç gelmedi. 2007 model Punto kullandım, 2009 model Grande Punto kullandım, 2011 model Punto Evo kullandım, 2012 model Punto lounge kullanıyorum hala başıma gelmedi. Bir kere geldi o da gece karanlığında görmediğim bir demirin üzerine sert şekilde çıkmakla oldu zaten araç 10 ya da 15 km hızla gidiyordu işin özeti kaza anında oldu. Bu arıza kendini belli ediyor araç arıza lambası yakıyor merak etmeyin. Siz araştırmalarınız sürdürmeye devam edin elbette. Bu arada garanti kapsamında değil yani garanti kapsamında deniliyor da bin türlü prosedür çıkıyor yok serviste bakımı olacak gecikmeyecek on yaşını geçmiş olmayacak. Servis, katalogdaki önerilen tüm bakımları yapmış olacak vs.vs. Tamiri mümkün bu arızanın artık tüm araçlar bizim araçlarımız gibi elektrikli direksiyon kullanıyor.

feyzullah
22/05/2022, 13:32
Direksiyon kilitlenmesine giden süreçte araç pek çok kez kırmızı direksiyon ışığı yakıyor. Her zaman direksiyon arızalı olduğu için bu ışık yanmaz. Akü zayıfladığında veya şarj dinamosu düzgün çalışmadığında yeterli elektrik beslemesi olmadığı için de direksiyonda sertleşme sorunu veya arıza ışığı yanması yaşayabilirsiniz. Garanti meselesi çok sorunlu bir iş, dışarıda garantili tamir yapan yerler var. Seri numaralarına kadar yazdığınıza göre forumu çok iyi okumuş olmalısınız. Tamir yapan yerlerle ilgili de bilgilerden haberdarsınızdır. Gönül rahatlığı ile binin aracınıza, benimki 2008 model. 50.0000 km.de almıştım şuan 200.000 km.ye geldi. Hala ilk günkü keyif ve zevkle ailece kullanıyoruz.

son24
23/05/2022, 08:28
Direksiyon kilitlenmesine giden süreçte araç pek çok kez kırmızı direksiyon ışığı yakıyor. Her zaman direksiyon arızalı olduğu için bu ışık yanmaz. Akü zayıfladığında veya şarj dinamosu düzgün çalışmadığında yeterli elektrik beslemesi olmadığı için de direksiyonda sertleşme sorunu veya arıza ışığı yanması yaşayabilirsiniz. Garanti meselesi çok sorunlu bir iş, dışarıda garantili tamir yapan yerler var. Seri numaralarına kadar yazdığınıza göre forumu çok iyi okumuş olmalısınız. Tamir yapan yerlerle ilgili de bilgilerden haberdarsınızdır. Gönül rahatlığı ile binin aracınıza, benimki 2008 model. 50.0000 km.de almıştım şuan 200.000 km.ye geldi. Hala ilk günkü keyif ve zevkle ailece kullanıyoruz.

Bugün bu arıza başıma maleesef geldi. Garantili tamirat yapan yerleri bilmiyorum. Bulunduğum şehirde Elazığ nasıl bir yol izlemeliyim ?

ecaliskan
24/05/2022, 07:04
Merhaba nasıl bir arıza geldi başınıza acaba detay verebilirmisiniz?

edll
25/05/2022, 20:12
Bugün bu arıza başıma maleesef geldi. Garantili tamirat yapan yerleri bilmiyorum. Bulunduğum şehirde Elazığ nasıl bir yol izlemeliyim ?

İstanbul'da bu işi yapan ve arkadaşlarında çözüm bulduğu yer hakem direksiyon var. Ustanıza söktürüp gönderip halledebiliyorsunuz sorununuzu.

edll
25/05/2022, 20:14
Merhaba nasıl bir arıza geldi başınıza acaba detay verebilirmisiniz?

Direksiyon kilitlenmesinden ziyade tamamen sertleşme yaşadığını söylemişti başına gelen arkadaşlar. Çok zor direksiyonu çevirerek yanaştım, kontak kapa aç yapınca düzeldi denmişti. Bu olay City mod açık yada kapalı olsada insanın başına gelebiliyor. Bilginiz olsun

ecaliskan
26/05/2022, 07:06
Eğer şarj dinamosunda problem olursa o zamanda direksiyon sertleşir akü lambası yanar ama direksiyon sertleşti diye sorun direksiyonda değildir bilginiz olsun.

puntoavrupa
27/05/2022, 10:33
Söylenildiği gibi bence korkularınız yersiz dostum. her marka model aracın kendi has kronik arızaları vardır. Direksiyon kilitlenmesi olayını gözünüzde büyütmeyin derim. Hızlı gittiğiniz durumlarda zaten problem yok.

Oldu ki durduğunuz yer de yada sokak arasında normal hızlarda sertleşme sorunu yaşarsanız en düşük ihtimal tork ( açı sensörü ) sensörü, yüksel ihtimaller ise ya şarj dinamosun ya da aküden kaynaklıdır.

kısacası çözülmeyecek arızalar değildir.

Asderimo
28/10/2023, 01:27
Arkadaşlar forumda yeniyim yanlış yere yazıyorsam lütfen kusura bakmayın. 2013 popstar aracım var bugün 10-20 km ile ilerlerken direksiyon sertleşti ve city hatası verdi. Bu hatayı verdiği için kesin arızalı mıdır. Yoksa 1-2 kez olur diyip devam mı etmeliyim. Demek istediğim kısaca şu bu hata bir kere bile verirse kesin arızalanmış mıdır? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Ceyhun
28/10/2023, 11:00
Hayır arızalı değildir. Aracı bazen uzun zaman kullanmadığınızda ilk çalıştığında bunu yapabiliyor kapatıp açınca düzeliyor. Akü zayıfladıysa bunu yapabiliyor. Aynı zamanda aküye fazla yüklenildiğinde de yapabiliyor. Ben bir kere aracı 15 güne yakın kullanmadım araçla iki yüz metre gittikten sonra bu uyarıyı verdi kapatıp açtım bir daha karşılaşmadım. Bir kere de aküm komple bitti bu hatayla karşılaşmadım bazen olabiliyor fazla takılmayın. Takip edin biraz devam ederse ilk önce aküyü ölçtürün. Korku yaşamayın arızalı olsa bile öyle büyük rakamlar değil tadilatı.