PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sol arka stop led hakkında

eyupsemiz
25/01/2022, 22:26
Arkadaşlar merhaba

Farları açtıktan 3 5 sn sonra göstergenin en üstünde sarı uyarı ışığı yanıyor. Sol arka stop led zaten kısık yanıyor bundan dolayı diye düşünüyorum. (fotoğraftan görebilirsiniz)

Fakat aracı bilgisayara bağladığımızda sadece ''devrilme önleyici sistem modülü arızası'' yazıyor. lambalarla ilgili arıza kaydı göstermiyor. Bu durumla karşılaşan varmı?

Sol arka led i değiştirsek yada tamir etsek yukarda belirttiğim hata düzelirmi? ve bu şekilde muayeneye girsem araç geçer mi?

36615

eyuppi
26/01/2022, 01:27
sol arka ledin sönük yanması olayı kronik.. bende de aynı problem vardı. gerek forum gerek facebook gruplarında sertçe tokatlayınca düzeldiği bilgisi üzerine ben de sönük yanan ledi tokatladım... ve düzeldi... uzun zamandır da problemsiz bir şekilde kullanıyorum. bu şekilde düzelmezse veya kalıcı bir çözüm istersen aşağıdaki linke de bir bak istersen.

MGdpSpxEJjE

diğer problem hakkında bir bilgim yok..

eyupsemiz
26/01/2022, 12:13
söylediğiniz daha önce araştırıp yapmıştm bende hem soketleri kontrol ettim hemde sertçe tokatladım. hatta aracı bilgisayar bağlayıp uyarı ışığına baktığımzda çıkan ''devrilme önleyici sistem modülü arızası'' bu sert tokatlamadan sonra oluştu.

cmhrky
26/01/2022, 16:54
Led kısık yanması bu arıza kodu ile ilgili olmaması lazım. Kısık yanmanın sebebi arka farların su alması. Tasarım hatası yüzünden böyle. Led tamamen sönerse arıza kodu olabilir.

Bu arıza kodu hangi Ecu'da çıkıyor?

eyupsemiz
26/01/2022, 19:43
yanlış hatırlamıyorsam menülerden gerekli yere girdikten sonra DTC oku ya basıyor. Sonra bu yukardaki arıza kaydı çıkıyor. Ama ilginç olan göstergedeki arıza ışığı farları açmadığım sürece yanmıyor. Farları açınca arıza ışığı yanıyor. Kontak kapatana kadar geçmiyor.

cmhrky
26/01/2022, 20:58
Far ampül soketlerini elden geçirebilirsiniz. İnce bir zımpara ile şüphelendiğiniz soketleri temizleyin. Özellikle arka farlar.

Bahsettiğiniz arıza tahminimce ABS ile ilgili. Farlar ile ilgisi olmaması lazım.

eyupsemiz
31/01/2022, 18:30
Soketleri kontrol edip sağlamlaştırdıktan sonra düzeldi, hatta yukarda bahsettiğim hatada artık çıkmıyor uyarı ışığı yanmıyor.