PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uygun devir

özcan33
24/02/2008, 02:23
Arkadaşlar ben yakıttan tasarruf etmek mümkün olan en düşük devirde kullanıyorum.Mesala şehir içinde 1500 ile 2000 devir arası.Bir arkadaşım bana bu şekilde kullanmanın motora büyük zarar verebileceğini 2500 devrin altına düşmemem gerektiğini söyledi sizce ne derece doğru ,şehiriçi ve şehirdışı en uygun devir hangisi,teşekkür ederim

biloGP
24/02/2008, 02:58
Yakıt tüketimi için düşük devir doğru bi düşünce.. Ama nası büyük bi zarar verir bilemicem..

Ziyaretçi047
24/02/2008, 03:01
hiç sallama aynen kullanmaya devam et. boş laflara da aldırmayın. en yüksek torkun 1750 devirde. 1500 de bile kullanabilirsin. rahatına bak.

suleymanozen
24/02/2008, 03:11
çok normal devirlerde kullanıyosunuz yakıt tassarrufu açısından zararı olcagını düşünmüyorum çünkü dizel araçlar düşük devirlerde maximum torkları verir.ayrca cok yüksek devirde kullanmak motoru yorar.
bizm araçlarda max.tork 1750dev/dk da veriyo tabi aracı 2000-2500 ve civarı kullanırsanız turbonunda etkisyle yakıt dhada düşebilir çünkü turbo 2000devirde devreye giriyor.eğer dikkat ettiyseniz anlık tüketimde sabit 2000deviri tuturursanız anlık tüketim değerleri bir hayli oynuyor.
yakıt tüketemi gaz pedalına tepkiylede cok alakası var eğer yüksek viteste hızlanmak isterseniz gaza baya basmanız gerekiyo araç uygun deviri yakalaması için ,
buda motora yüksek oranda mazot akışı saglıyo.

Ziyaretçi047
24/02/2008, 06:05
arkadaşım düzeltim. turbonun devreye girdiği devirler motor için yükselmiş devirler olduğundan yakıt tasarrufu sağlamıyor. hatta turbo basıncı ile biraz daha da fazla yakıt gelmesi isteniyor. zira turbo devreye girince devir artıyor. o yüzden en tasarruflu durum motorun çekebildiği en düşük sabit devirdir.

spyofthegod
24/02/2008, 09:16
Ben sürekli 1 vites hariç 3000 devire gelmeden vites değiştirmem şu anda en son indiğim ortalama 6.2 oldu araç daha 1,400 km de yanlız tasarruf edicem diye aracı bayıltmak mantıklı değil bence. 1500 devir çok düşük bir devir.

Ziyaretçi047
24/02/2008, 11:16
kendiniz test edip hissederseniz en uygun deviri anlarsınız. 1. viteste ben sadece hareket ettirip 2 ye atarım. dizel bu gerek yok. otobüslere dolmuşlara kamyonlara bakabilirsiniz örnek için. dizel arabanız var. torkunuzu kullanın. dizelin nimetlerini kullanın.

ABNEW
24/02/2008, 15:14
Sürekli düşük devirlerde kullanmak motorda daha kısa sürede kurumlanmaya sebebiyet verir.Arada sırada daha yüksek devirlere çıkarsanız bir problem olmaz.Ancak düşük devir ve yüksek viteste hızlanmaya çalışmak motoru zorlar belki arkadaşınız bunu kastetmiştir.Vites küçültüp daha yüksek devirlerde hızlanıp sonra tekrar sabit hızda büyük viteste düşük devirlere dönebilirsiniz.

Turbonun devrede olmadığı düşük devirler ekonomik fakat güçsüz, turbonun devrede olduğu yüksek devirler ise güçlü ancak ekonomik değildir.(1750d/d altı ya da üstü)

ERC
24/02/2008, 15:42
arda bey yazdıgını seyler dogru ama turbonun devrede oldugu yada olmadıgı devir diye birsey yoktur turbo her devirde calısan bir sistemdir ancak turbo sistemi alt devirlerde cok etkili olmayıp orta ve ust devirlerde etkilidir

ABNEW
24/02/2008, 15:53
arda bey yazdıgını seyler dogru ama turbonun devrede oldugu yada olmadıgı devir diye birsey yoktur turbo her devirde calısan bir sistemdir ancak turbo sistemi alt devirlerde cok etkili olmayıp orta ve ust devirlerde etkilidir

Haklısın Ercan, turbo motor çalıştığı anda devreye girer hatta stop ettikten sonra bile bir süre paller dönmeye devam eder.Kastettiğim şey eksoz türbulansının turbo pallerini max. verimde döndüreceği devirdi (1750d/d)

ERC
24/02/2008, 16:00
tesekkurler bende ukalalık yapmak istememistim sadece eksik bir seyi duzeltmeye calısmıstım:D:D

ABNEW
24/02/2008, 16:14
tesekkurler bende ukalalık yapmak istememistim sadece eksik bir seyi duzeltmeye calısmıstım:D:D

Rica ederim Ercan.Zaten genelde turbo açma ya da turbo devri gibi kelimeler kullanıldığı için insanlar yanlış anlayabiliyorlar...

ERC
24/02/2008, 16:25
kesinlikle

suleymanozen
24/02/2008, 17:03
düzelttiğiniz bilgiler için teşkkür ederim
ben kataloglardan ve çevreden edindiğim JTD,multijet motorların özelliklerinin bilgisi ve aracımla yaptıgım kısa uzun mesafelardeki devir hız vites gaz pedalı tepkisi denyimimle bu konuya cevap verdim..
bildiğim en iyi tork 1750 ,turbo devrede 2000 turbo devreden çıkış 4100devirdir.
yakıt tüketmiylede şu noktayı atladık hava filtresinin temizlği ve soguk hava girişi buna görede araç anlık tüketimi hesaplıyor.
tavsiyem hava filtrenizi sürekli temiz tutun 5000km de bir temizletin mümkün olduğuncada 8000-10000de değiştirmeye özen gösterin..
2000kmde yakıcağınız fazla yakıt hava filtresini almaktan dha zararlı cıkarabilir..
:D:
tekrar teşekkürler

ibobrc
06/04/2008, 16:19
ben genelde 2000-2500 devir arası vites değiştiririm. aracım 2007 model 1.3 multijet grande punto. 3 farklı servis gördü aracım. ama 3 ündeki ustalar , teknik ekip , bir türlü ortak bir şey söyleyemediler yakıt tüketimi konusunda. en iyisini insan kendi kendine bulur. ben 120-130 km/saat i pek geçmem. Karma diyebileceğim istanbul yollarındA , 1 DEPO dizelle (43-45 lt) 800-850 km (ortalama) yapıyorum. Genelde 5.2 , 5.3 veya 5.4 şehir içi görüyor.(depodan depoya) yakıta gelen zamlar olmasa çok iyi idi ama malesef tüketim aynı olmasına karşın hergeçen gün masraf artıyor ve maaş da bu oranda geriliyor.
Bence kullanmadan kullanmaya bağlı. üstelik servislere de artık pek güvenim kalmadı. yaptınız mı diyorum yaptık diyorlar. göz boyuyorlar sonrada aceleye getirip aracı teslim ediyorlar. Çalışan insanlar olarak zaten servise aracı zor götürüyoruz bir de arıza çıkınca iş kötü.
Şu an direksiyonu sağa sola çevirirken , (araç hareket halinde veya dururken) bir sürtünme sesi geliyor. bunu yaklaşık 1 ay önce yapmuştı. 1 hafta sürdü ve ve kendiliğinden geçti. servise götürdüm bakımı yapılırken söyledim anlattım. ama servise götürdüğümde arıza sesi gelmiyordu. derdimi bir türlü anlatamadım ya da karşı taraf anlamak istemedi.şimdi aynı arıza yine başladı ve çok rahatsız ve huzursuz edici. muhtemelen direksiyon kutusu. aracı servise götüremiyorum zamanım yok. ne yapacağım bilmiyorum. keşke servisler akşam daha geç saate kadar açık olabilseler.

Ziyaretçi047
06/04/2008, 22:43
konu biraz sapmış. lütfen konumuza göre yazalım. konuda gereken her şey tartışılmış bence. daha detay isteyenler forumda arama yapsınlar. yetinmeyenler özelden bana da danışabilirler.