PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet Göstergesi Sürekli Değişiyor ve Kalorifer Soğuk Üflüyor

mbhdra
29/10/2021, 20:33
Herkese merhaba. Yaklaşık 1 ay önce 2007 model 75 hp 1.3 multijet bir Punto aldım. Dün de arabayı egzos muayenesine götürdüm. Siyah duman atma durumu vardı. Würth marka dizel partikül filtre temizleyici koydurdum. 10 km kadar yüksek devirde kullanmam söylendi. Söylendiği gibi yaptım.

Ancak bugün arabayı kullanırken fark ettim ki araba ısındıktan sonra hararet göstergesi ortada sabit kalmıyor. Dur kalk yaptıkça ya da devir arttıkça ortanın üzerinde yukarı doğru hareket ediyor, devir azaldıkça tekrar ortaya doğru iniyor. Buna paralel olarak ise fan devreye giriyor. Gürültülü bir şekilde çalışıyor (En azından ben gelen sesin fan sesi olduğunu düşünüyorum. Belki de hararet sürekli değiştiği için bu olması gereken bir şeydir.). Arabayı park edip bir süre çalışır durumda beklediğimde ise fan devreden çıkmıyor.

Bir de yine buna paralel olarak bugün fark ettim ki dünden önce sıcak üfleyen kalorifer soğuk üflemeye başlamış. Ancak klimaya geçtiğimde klima sıkıntısız bir şekilde soğuk üflüyor.

Bu durumlara ne yol açmış olabilir ve sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Ceyhun
01/11/2021, 11:26
Sizin aracınızda partikül filtresi yok, partikül filtresi Euro-5 motorlarda takıldı 2012 model sonrası için. Diğerleri için bir şey diyemiyorum.

arpadan
02/11/2021, 16:07
biz puntocuların en hakim olduğu arızalardan biridir. termostat açmıyor. termostadı kontrol ettirin, değiştirince düzelecektir.

tayfux
04/11/2021, 00:34
biz puntocuların en hakim olduğu arızalardan biridir. termostat açmıyor. termostadı kontrol ettirin, değiştirince düzelecektir.

termostat sıkıntılı olabilir ancak kaloriferin sürekli soğuk vermesi akıl karıştırdı. Araç ısındığı halde kalorifer yine de soğuk veriyorsa başka sıkıntı olabilir..

ecaliskan
04/11/2021, 07:28
Klima motor sıcaklığından bağımsız olarak çalışır. Motor ısındığı halde normal sıcak gelmiyorsa bir keresinde eskiden clio aracımda başıma gelmişti motor suyu bitmişti fark etmemişim hararet dalgalanma yapıyordu ve kalorifer sıcak vermiyordu hemen durdum aracı kullanmadım daha sonra ustaya götürdüğümde conta yanmak üzereymiş demişti inşallah buna benzer bir durum değildir.

arpadan
04/11/2021, 13:19
termostat sıkıntılı olabilir ancak kaloriferin sürekli soğuk vermesi akıl karıştırdı. Araç ısındığı halde kalorifer yine de soğuk veriyorsa başka sıkıntı olabilir..

hocam bu arkadaşın ya termostad arızalı ya da antifiriz kullanmamaktan kalorifer petekleri kireçten dolmuş. kaloriferin soğuk vermesi buna işaret, hararet ibresinin oynaması ise termostada

aslam0740
05/11/2021, 09:52
termostadı müşürüyle beraber değiştir geçer

aslam0740
05/11/2021, 09:54
ben şuan benzinli egea aldım ama güzüm hala grande puntolarda güzel araba kıymetini bilin

ecaliskan
05/11/2021, 11:37
Sizde kazasız belasız kullanın inşallah

mbhdra
10/11/2021, 00:52
Klima motor sıcaklığından bağımsız olarak çalışır. Motor ısındığı halde normal sıcak gelmiyorsa bir keresinde eskiden clio aracımda başıma gelmişti motor suyu bitmişti fark etmemişim hararet dalgalanma yapıyordu ve kalorifer sıcak vermiyordu hemen durdum aracı kullanmadım daha sonra ustaya götürdüğümde conta yanmak üzereymiş demişti inşallah buna benzer bir durum değildir.

Durum tam olarak buymuş. Sabah kalkıp suyu kontrol ettiğimde bir damla su kalmamıştı. Suyunu doldurdum. Yaklaşık 30 km yol yaptım. Herhangi bir sıkıntı yapmadı. Ancak yine yolculuğun sonuna doğru fan açtı. İşlerimi halledip arabaya geldim. Çalıştırmadan önce suyunu kontrol ettim. Yine bir damla kalmamıştı. Suyunu doldurup direkt ustaya gittim. Ustaya gittiğimde arabanın altından bayağı bir su akıyordu. 2 gün ustada kaldı. Tesisattaki hortumlardan birisi parçalanmış sanırım. 250 liraya halloldu. Ancak arabayı o halde ne kadar kullandım bilmiyorum. Allah korumuş daha büyük sıkıntılar çıkarmasından.

ecaliskan
10/11/2021, 07:06
Allah korumuş gerçekten yoksa daha büyük sorunlarla karşılaşabilirdin geçmiş olsun.

Ceyhun
10/11/2021, 10:35
Verilmiş sadakanız varmış başka bir açıklaması yok :)