PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ ve akü ikaz ışığının yanması

Ebru48
07/03/2021, 10:54
Merhaba 2011 model otomatik fiat punto aracım var. Bu sabah akü ve yağ ikaz ışıkları aynı anda yandı ve aracım gaza basmama rağmen hızlanmadı, stop etmedi. Durdurup tekrar çalıştırınca sorun geçti. Sizce neden olmuş olabilir? Burada güvendiğim bir ustam yok yardımcı olursanız sevinirim.

MahmutGirginer
07/03/2021, 12:53
Öncelikle geçmiş olsun.
Bir çok sebebi olabilir tabi ki fakat öncelikle yağ seviye kontrolü yapmanız veya yaptırmanızı tavsiye ediyorum.
Akü değişimi en son ne zaman yapılmıştı bunu bir sorgulayın. Havalar soğuk olduğu için zayıflamış aküler bu havalarda arıza ışığı yakmaya sebep olabilir.
Son olarak bulunduğunuz il neresi paylaşırsanız belki konu altında tanıdık güvenilir ustası olan varsa tavsiye edebilir.

Ebru48
07/03/2021, 15:50
Aracımın aküsünü değiştireli 15 ay önce yetkiliserviste değiştirmiştim. Yağını kontrol ettireceğim. Bakım zamanı gelmişti. Mardin'de yaşıyorum buralarda önereceğiniz usta varsa sevinirim.

Ebru48
07/03/2021, 16:59
Aracımın aküsünü 15 ay önce yetkili serviste değiştirmiştim. Yağını kontrol ettireceğim. Bakım zamanı gelmişti. Mardin'de yaşıyorum buralarda önereceğiniz usta varsa sevinirim. Bu arada buralarda hava öyle soğuk değil.

Ozer77
07/03/2021, 17:17
Geçmiş olsun..
İlk çalışmada yag seviyesi düşükse ikaz yanabilir biraz bekleyince sönmesi lazım normal şartlarda. Aküde soğuk havalardan olabilir. Servise tekrar gidip garantisi vardır akünün bence o şekil yardım almalısınız

Ebru48
07/03/2021, 19:13
Merhaba hava burada soğuk değil açıkçası ikisinin seyir halindeyken yanması beni şaşırttı biraz

Ozer77
07/03/2021, 19:52
Sehir halinde yanıyorsa şarj dinamosuna bi baktırmanızda fayda var.

Yağ lambasının ise giderken yanmaması gerek. Siz dediğim gibi yağ seviyesine önce bi bakın veya baktırın.

Yani benim başıma gelse önce aküyü ve şarj dinamosunu ölçtürürüm.

Yağ lambası içinde ilk olarak yağ seviyesine ve yağ müşürüne bakarım.

halils2
07/03/2021, 23:33
Aracın bakımı geldi demişsiniz son bakım ne zaman nerde yapıldı? Kullanılan yağ ve parçalar orjinal mi? Hangi marka ve viskoziteli yağ koyuldu? Bakım yapılırken aracın başında mıydınız?
Yağ lambasının yanması: tesisatta, müşirde, pompada, yağ filtresinde, beyinde sorun varsa yanar.
Şarj ışığı: kayış koptuysa, alternatörde sorun varsa( diyot patlaması rulman kitlemesi vs), beyinde, tesisatta sorun varsa yanabilir.
Bunların içinde en nadir sorun beyinden çıkar. Kullanılan yağ filtresi kaliteli değilse, koyulan yağ olması gereken değilse zaman içerisinde bu tip sorunlara yol açabilir.
Motor yağ kapağını açıp araç çalışırken yağlama yapıyor mu gözlemleyin kaldıki yapmıyorsa zaten çok uzun bir yol alamazsınız, yatak sarar. Emin olmak için pompa basıncının ölçülmesi gerekir, onuda lamba söndü diye yapmıyor ustalarımız. Bence sizdeki sorunda en olası sebep 1 önceki bakımda yağ filtresi değişmemiştir.

Ebru48
13/06/2021, 19:56
Merhaba aracımı çalıştırıyorum yağ akü ve ışığı aynı anda yanıyor ve stop ediyor hiç gitmiyor artık öncesinde servise gidip sordum usta bür şey olmaz sorun yok dedi. Bir daha da yapmamıştı zaten ama bu durum 3 ay önceydi şimdi stop ediyor napmam lazım ne olmuş olabilir arabayı nasıl tamirciye götüreceğim?

ondermurat
13/06/2021, 23:02
Merhaba aracımı çalıştırıyorum yağ akü ve ışığı aynı anda yanıyor ve stop ediyor hiç gitmiyor artık öncesinde servise gidip sordum usta bür şey olmaz sorun yok dedi. Bir daha da yapmamıştı zaten ama bu durum 3 ay önceydi şimdi stop ediyor napmam lazım ne olmuş olabilir arabayı nasıl tamirciye götüreceğim?

Aracınızın yağ seviyesine bir bakın, akünüzün durumuna da bir bakın. Kaskonuz varsa yol yardım hizmeti alabilirsiniz ya da fiat yetkili servisinden araç çekici talep edebilirsiniz.

Ebru48
16/06/2021, 11:19
Teşekkür ederim mahallemizdeki bir usta arabayı çalıştırdı ve ertesi gün de bujilerini değiştirdi gaz ve benzin giderlerini temizledi. Şu an bir sıkıntı yok çok teşekkür ederim. Acaba başka böyle bir durumla karşılaşan var mı?