PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alternatörden gelen Vınn sesi YARDIM

bluetoothpunto
02/02/2021, 16:11
Arkadaşlar malesef bugün İzmir'de yağış nedeniyle derin su birikintileri oldu. Bazen yavaş bazen de hızlı girmek durumunda kaldım ve şuan motor devri 2bin üzerine çıktığında vınn şeklinde pervane sesi gibi bir ses geliyor. Yol üstü bir servise sordum alternatör değişecek dedi. Şuan araçta herhangi bir problem ve arıza ışığı yanmadı. Kesin değişmesi gerekir mi ? Yolda bırakır mı? Yardımlarınızı rica ediyorum. Gelen ses tam olarak şu videodaki gibi.

https://www.youtube.com/watch?v=VOHybu6ihPU

Ceyhun
02/02/2021, 17:30
Geçmiş olsun haberlerde duydum. Akü ışığı yanıyorsa yolda bırakabilir akü şarj olmaz ama yanmıyorsa şarj ediyordur. Bunu değiştirmenize gerek yok tamiri yapılıyor bildiğim kadarıyla, biraz bekleyin çamur girmiştir rulmanların oraya kurusun öyle bakın tabi bu tamamen şahsi görüşüm.

gpmesud
02/02/2021, 19:10
kesin komple değişmesi gerekmez ugraşmak istemiyorlar. genelde o ses alternatorde rulmanlar oluyor ordan gelme ıhtımalı yuksek baska bır ustaya goturun. alternator sarj etmez ise aku lambası yanar ve dıreksıyon kalkışlarda sert olur. akuyu sarj etmeyecegı ıcınde aku durumuna gore yolda bırakır. arıza ısıgı yanmıyorsa suan ıcın sıkıntı olursturmaz ama sız rıske gırmeyın ıyı bır elektrıkcıye goturun.

gpmesud
04/02/2021, 19:41
tesadufmudur bılemem bugun aynı ses bende oldu suya falanda gırmedım bı calıstırdım dırek ole kayıs koptu sandım ılk basta. kapatıp tekrar calıstırdım gaza basınca vınlıyor :)) sanayıye goturdum sesı sesı kesıldı suan yok dirke siz geldiniz aklıma :)))

bluetoothpunto
07/02/2021, 21:20
Cevaplar için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Akü ışığı ve arıza lambası yanmadı. Gidişte, çekişte, sürüşte bir problem yok ancak ses aynı şekilde devam ediyor. Şimdilik acaba ilerleyen zamanlarda kendiliğinde düzelir mi diye bir umut bekliyorum :) Buarada bir kaç farklı yere daha gösterdim ve problemin şarj dinamosunda değil kasnaklarda olduğunu söyleyenler oldu. Galiba bu daha az maliyetli bir durum. Bir gelişme olursa buraya ekleyeceğim. İleride benzer durumda olanlara deneyim olsun diye. Herkese emniyetli sürüşler dilerim.