PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motora kaynaklanmış ısıtma bujisi yardım ?

osman8660
06/01/2021, 20:44
1.3 punto dizel aracım 1 hafta önce sabahları ilk çalıştırmada ısıtma bujisi arızası veriyordu. özel bir servise götürdüm bujiler değişecek denildi sonra usta sökemedi. zorlarsam kırılır motor üstü açılması lazım kabul ediyormusun diyince müdahale ettirmeden işlemi sonlardırdım.

araştırdığıma göre fiat'larda sık karşılasılan bir sorunmuş ve yine bazı ustalar kılavuz çekerek çıkarabiliyor sanayide tornacılarda motor açılmadan kaynak vs işlemlerle bu tarz bujileri sökebilen ustalar varmış tabi nette okudum.

istanbul avrupa yakası bu tarz işinin ehli usta bilen tecrübe eden var mı?

tayfux
06/01/2021, 21:36
Hocam beni de uyarmışlardı hafif hafif deneyelim dediler ve çıktı. Ustalar var çıkaran kırılsa da çıkaran var..

aslam0740
07/01/2021, 09:04
benim kızdırma bujilerinde arıza vardı ve ben onaların 4 tanesinide değiştim. bu konu ile sizlere önerebileceğim, olay şöyle, benim 3 tane kızdırma bujileri arızalıydı bende ustaya gitmeden 1 hatfa önce 3 tane kızdırma bujilerine önce pas sökücü sonrasında yağ bıraktım diplerine o 3 tane kızdırma bujisi kolay sökülürken 4. bujim sağlam olduğu için değişmek istememiştim, ustam değişmişken 4 tanesinide değişelim dediği için değişim yapmak istedik, ancak 1 hafta önce 4. bujiye pas sökücü ve yağ uygulamadığım için zor sökülmüştü, hatta baya bi zor sökülmüştü çekerken yarısı içinde kırıldı çıkarttık ama bize neredeyse kapak söktürecekti. sana tavsiyem kızdırma bujisi sökmeye gitmeden 1 hafta önce bu dediklerimi uygula kolay sökülür, birde motor iyice soğuması lazım motoru kapattıktan en az 3-4 saat sonra sökün iyice soğusun bu olay yaz ve kışa göre değişeblir.

osman8660
15/01/2021, 11:41
bir tanıdık vasıtası ile ustaya gittim. arızalı bujiyi tespit edip dikkatli şekilde çıkardı sprey sıkarak. 1.5 saat ugraştı. euro 5 motor olduğu için bujilerin olduğu yer oldukça ters yerde. şimdilik sorun yok esenyurt sanayi sitesinde tornacılar varmış kırılan bujileri motor sökmeden çıkarabilen belki birinin işine yarar.