PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bijon Dişi Sıyırdı Poryaya Tornacı Diş Açabilir mi?

feyzullah
07/11/2020, 20:14
Merhaba arkadaşlar. Yeni farkettiğim bir sorunun çözümüyle ilgili ehline müracaat etmek isterim.

Arka sağ tekerin bir bijonu yalama olmuş, bijon dişleri sıyırmış. Ustam üç bijonla dolaşabileceğimi sorun oluşturmayacağını ve muayene zamanı geldiğinde yeni porya alıp değiştirebileceğimizi söyledi.

Ben de evvela forumda sonra diğer mecralarda bu sorunun çözümüne yönelik araştırma yaptım. Kampanaya tornacıda diş açtırsam ve yeni bir bijon alıp taksam sıkıntıyı uygun maliyetle halletmiş olurmuyum? Değilse de sıfırdan bir porya alıp dört bijonu da yeniliyip bırakacağım. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

black pearl
07/11/2020, 20:20
Feyzullah bey tornacı oraya helicoil yay koyabilir ve eskisinden sağlam olur. Yeni de bir bijonla olayınız çözülmüş olur..

feyzullah
07/11/2020, 20:33
Feyzullah bey tornacı oraya helicoil yay koyabilir ve eskisinden sağlam olur. Yeni de bir bijonla olayınız çözülmüş olur..

Teşekkür ederim Ercan bey. Poryayı komple değiştirmek istemiyorum açıkçası ama güvenlik ile ilgili bir zafiyet olursa elbette değişime giderim diyordum. Sağlam olursa sorun yok o halde.

arenas
08/11/2020, 00:01
Benim de her yıl yazlık kışlık lastik değişimimden dolayı aynı şey başıma geldi yaza girerken.
Burda benim de hatam var,lastikleri kendim değişirken "artı" tip bijon anahtrının üstüne çıkarak abanarak sıkmaktan oldu sanırım.Hep sağlamcılığımızdan:))
Bostancı sanayide poryaya tornacıda yenidn diş açtırıp yeni bijonla devam ediyorum.Poryayı değişmeden kurtardık.
Bu arada söktaktan da sıkıldığım için İstanbul şartlarında cross climate a geçtim çelik jantlarla birlikte.

Gesendet von iPhone mit

black pearl
08/11/2020, 00:12
Teşekkür ederim Ercan bey. Poryayı komple değiştirmek istemiyorum açıkçası ama güvenlik ile ilgili bir zafiyet olursa elbette değişime giderim diyordum. Sağlam olursa sorun yok o halde.

Asla güvenlikte sıkıntı yaşamazsınız.İş yerinde alüminyumdan yaptığımız fikstür ve aparatlara dişler yalama olmasın diye helicoil uyguluyoruz, sorun çıkartan olmadı daha hiç. (Alüminyumlarda 7000 serisi)

feyzullah
08/11/2020, 03:10
Benim de her yıl yazlık kışlık lastik değişimimden dolayı aynı şey başıma geldi yaza girerken.
Burda benim de hatam var,lastikleri kendim değişirken "artı" tip bijon anahtrının üstüne çıkarak abanarak sıkmaktan oldu sanırım.Hep sağlamcılığımızdan:))
Bostancı sanayide poryaya tornacıda yenidn diş açtırıp yeni bijonla devam ediyorum.Poryayı değişmeden kurtardık.
Bu arada söktaktan da sıkıldığım için İstanbul şartlarında cross climate a geçtim çelik jantlarla birlikte.

Gesendet von iPhone mit

Benim sorun da çok yüksek ihtimalle artı bijon anahtarına fazla yüklenmemden kaynaklandı. Fazla sağlamcı olmamak gerekiyor demek ki😁 Ben de yazlık kışlık değişimi yapmamak için yaklaşık 4 yıldır nokian weatherproof kullanıyorum. Hatta ilk aldığım zaman bir konu açmıştım orada deneyimlerimi paylaşıyorum. Lastiklersen son derece memnun kaldığım için bu sene ikinci takımı aldım. Ustamın söylediğine göre bijonlar birkaç defa sökülüp takıldıktan sonra yenileri ile değiştirilmesi gerekiyormuş. Ama bijon değişimi toplamda 300-400 TL maliyet ortaya çıkardığı için kimse değişime gitmiyor ve bundan dolayı da poryanın dişleri sıyırıyor uzun vadede daha büyük madrsf çıkıyor dedi. Mantıklı da geldi aslında. Ama ben dört mevsim kullandığım için fazla sök tak derdim yok sadece 15.000 km.de bir ön arka değişimi yaparken daha az sağlamcı olacağımı üzülerek de olsa öğrendim 😁

feyzullah
08/11/2020, 11:23
Asla güvenlikte sıkıntı yaşamazsınız.İş yerinde alüminyumdan yaptığımız fikstür ve aparatlara dişler yalama olmasın diye helicoil uyguluyoruz, sorun çıkartan olmadı daha hiç. (Alüminyumlarda 7000 serisi)

O halde tamam. Tornacıda çözeceğiz işi. Fiyat bilgisi ve detayları paylaşırım yaptırdığım zaman 🙏🙏🙏