PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göstergeler çalışmıyor ve direksiyon ışığı yanıyor.

ycivgin
07/08/2020, 15:07
Herkese merhaba.

2006 model grande punto aracım var. son zamanlarda seyir halindeyken bir anda göstergeler düşüyor ve çalışmıyor. ayrıca direksiyon arıza ışığı da yanıyor ve direksiyon sertleşiyor. Aracı stop ettirip yeniden çalıştırmak istediğimde ise ekranda immobilizer arızası ışığı yanıyor ve araç çalışmıyor, marş almıyor. son zamanlarda giderek sıklaşmaya başladı bu arıza. birkaç ustaya götürdüm ama sonuç alamadım. böyle bir durumla karşılaşan var mı? teşekkür ederim.

gpmesud
07/08/2020, 22:54
Herkese merhaba.

2006 model grande punto aracım var. son zamanlarda seyir halindeyken bir anda göstergeler düşüyor ve çalışmıyor. ayrıca direksiyon arıza ışığı da yanıyor ve direksiyon sertleşiyor. Aracı stop ettirip yeniden çalıştırmak istediğimde ise ekranda immobilizer arızası ışığı yanıyor ve araç çalışmıyor, marş almıyor. son zamanlarda giderek sıklaşmaya başladı bu arıza. birkaç ustaya götürdüm ama sonuç alamadım. böyle bir durumla karşılaşan var mı? teşekkür ederim.
Akünuzu kontrol ettirdinizmi genelde zayıfladığı zaman bu tarz bütün ışıklarıyla göz alıcı oluyor puntolarimiz :)

ktrtr
08/08/2020, 11:23
Akü zayıflayınca yapıyor bir de topraklama kablosunda temassızlık kopma durumunda oluyor. Topraklama kablosuna da bakılsa iyi olur.

ycivgin
08/08/2020, 21:31
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Aküyü şubatta değiştirmiştim. topraklama konusunu da baktıracağım. ancak araç iki gündür çalışmıyor evimin garajında kaldı öyle. akünün eksi soketini çıkarıp taktım birkaç defa sonuç alamadım. ekranda immobilizer kilit ışığı yanıyor ve marş almıyor şu an.

ktrtr
09/08/2020, 10:05
Bu sorun bende de aynı şekilde yeni akü takıldıktan sonra olmuştu. Oto elektrikçisi arkadaş topraklama kablosunu değiştirdi yine tekrarladı. Puntoyu denemesi için bıraktım, yaklaşık 200 KM kadar kullanmış ondan sonra hiç tekrarlamadı. Buradan anladığım yeni akülerin şarjı düşük oluyor ve uzun bir sürüşle doldurulması gerekiyor. Buna ek olarak şarj dinamosunda da sorun olabilir.