PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teyp Soketinde Kontak ve Direksiyon Tuşları Kabloları Yok

carbas
05/06/2020, 19:30
Merhaba arkadaşlar, A101 deki Piranha 7795 ındash teybi aldım. İnternette bir lineacı arkadaş bağlamış öğrenme özelliğiyle direksiyon tuşlarını aktif ediyor. Benim direksiyon control kablolarının karşılığı sokette boş. Ve kontak olmadan da teyp açılıyor. Önceki teybimde öyleydi ancak bunun ışıkları sürekli açık kaldığı için aküyü bitirme durumu oluyor. Soketi ölçtüm sürekli + geliyor kontağı açınca + gelen bir kablo yok. Başına gelen ya da yardımcı olabilecek olan var mı?
Bahsettiğim teypin aynısını lineaya bağlıyor video da sıkıntısız çalışıyor;

https://www.youtube.com/watch?v=-Ryb5hcJcic

mucar
05/06/2020, 21:29
Orijinal radyonuzda şuna benzer bir şema vardır:
36305

Bunu ve aldığınız radyonun şemasını paylaşırsanız daha kolay yardım bulabilirsiniz.

carbas
06/06/2020, 08:10
teşekkürler kontaktan çalışması işini şu şekilde çözdüm: direksiyon altı sigorta kutusunda kontak kapalıyken enerjisi olmayan açınca gelen sigortaları ölçe ölçe buldum 7.5 A bir sigortayı söktüm bir bacağına kablo lehimleyip teybe çektim. Hafıza için soketteki sürekli + yı, güç ve tuş ışıkları vs için bu yeni kabloyu kullandım. Elimde daha büyük yedek sigorta olsaydı 10A ya da 15A ile değiştirirdim. Bakalım şimdilik sigorta atma durumu yok maşallah. Bendeki sokette attığınız şemadaki üst taraftaki soket kısmında 4 tane pin var bunlardan biri sürekli + diğeri sürekli - diğer iki kablo ince biri beyaz biri mavi. Alttaki görseldeki kırmızı işaretli yerler benim araçta yok. Sadece yeşil işaretliler var:
36307

Teybin bağlantı şeması:

36306

mucar
06/06/2020, 10:30
Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım;

Direksiyondaki düğmelerden hangisine basıldığı radyoya iki şekilde gidebiliyor: hız sabitleyicide olduğu gibi değişken bir direnç değeriyle veya CAN mesajlarıyla. Paylaştığınız bilgiler ne arabada ne de radyoda hangisinin kullanıldığını anlamak için yeterli değil.

CAN mesajları birbirine sarılı 2 kabloyla gönderilir. Arabanızdaki beyaz ve mavi kablo birbirine sarılıysa muhtemelen CAN hattıdır. Radyonun şemasında yazan "Direksiyon Kontrol (1)" ve "Direksiyon Kontrol (2)" muhtemelen CAN bağlantısı. Bu tahminler doğruysa arabanızdaki mavi ve beyaz kabloyu radyodaki "Direksiyon Kontrol (1)" ve "Direksiyon Kontrol (2)"ye bağladığınızda çalışır. Bunlar sadece tahmin, yanlışsa arabanıza veya radyonuza ciddi zararlar verebilir. Bir de CAN kablolarından biri CAN-H diğeri CAN-L'dir. Arabadaki mavi ve beyaz kablodan hangisi H hangisi L, radyodaki kablolardan hangisi H hangisi L o da belli değil.

Orijinal radyonuzun üzerindeki şemayı paylaşırsanız en azından arabanızın hangi sistemi kullandığını, CAN ise hangisinin H hangisinin L olduğunu netleştiririz. Radyoyu da internetten araştırırsınız.

carbas
06/06/2020, 11:29
Aracımda hız sabitleyici de yok bu arada. Yeni teybimin modeli piranha 7795 titan c bağlantı şeklide resimdeki gibi. Eğer isterseniz araçtan teybe gelen tek kablo ve soketin resmini de çekip atabilirim ama ekstra fayda sağlar mı bilmem. Bence biyerlerden yeni kablo çekmeliyim ancak hangi soket vs bilmiyorum.

Eski teyp konusu şöyle ki önceki radyom da orjinal değildi. aracı aldığımda pioneer teyp vardı onda da aynı şekilde direksiyon kontrolü yoktu. Ben hiç kullanamadım yani direksiyon tuşlarını.

Mavi ve beyaz kabloya gelince kablolar birbirine sarılı değil ayrı ayrı. Ölçtüğümde biri 0.23 V civarı sabit diğeri kontak kapalıyken 12 V açıkken 0 oluyo tekrar kapayınca bir süre 4-5 V civarında oluyor. CAN olayını çok biliyorum açıkçası.

Bahsettiğiniz bağlantıyı yapmayı denemiştim ancak çözüm olmadı.

carbas
08/06/2020, 10:56
Konuda bilgisi olan yok mu arkadaşlar?