PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : marş basmıyor bu garip problem yardım lütfen

UniqueS
02/06/2020, 17:54
Arkadaşlar merhaba garip bir problemle ugraşıyorum yardıma ihtiyacım var

Aracım dizel 2012 model punto aracımda marş problemi vardı kaçırıyordu marş baktırdım dediler marş dinamosu gitmiş , ustanın tavsiyesi üzerine 0 valeo taktırdık ben pek anlamıyorum ama üzerindekinden daha iyimiş güçlendirilmiş olanı dedi , buraya kadar problem yok ama şimdide şöle bir sorun var

araca biniyorum marşa basıyorum araba hiç tepki vermiyor sanki hiç akü yok gibi düşünün tık sesi baska birsey yok , neyse yapan arkadaşlara götürdüm dedim böyle böyle baktırlar ettiler dediler olabilir KUSURLU ürün marş otomatiği bozuktur hemen aynının sıfırını takalım dediler aynısının sıfırını değiştirdiler , sanayinden cıktım evin önüne geldim durdum :D marşa bastım gene yok çalışmadı !! zor bela vurdurduk çalıştırdık götürdük baktılar yalandan bir oraya bir role bağladılar gönderdiler pek içime sinmedi bu durum , sizce bu neden kaynaklanıyor kendi sıfır diye taktıkları parçalar mı arızalı ? yoksa başka bir problem mi sonuçta 7-8 yaşında araba ama bu rolesiz adam akıllı çalışıyordu bir anlam veremedim sorun tam olarak ne aceba lütfen teknik bilgisi olanlar yardımcı olursanız sevinirim . Role takıldıktan sonra yapmadı daha yapar mı bilmiyorum göreceğiz .

sorun düzelsin diye uygulananlar

sıfır marş dinamosu takıldı ( valeo güçlendirilmiş olanı )
marş dinamosunun ordan giden kablolar oksitlenmiş temizlendi
sıfır AKÜ aldık ( AKÜM eskiydi % 10 cıkıyordu ) aküyü bu sıfır dinamoyu takarken değiştirttim garanti olsun eskisi ölüydü diye .
arabanın kaçak kontrolü yapıldı kaçak yok

vonali8552
02/06/2020, 22:29
Aynı problemden benim de var akü bir yıllık. Şarj dinamosu sağlam problem yok dedi usta. Elektrikçi anahtarcıya gönderdi immobilizer olabilir diye anahtarcı öyle olsa ikincide çalışmazdı dedi oda fiattan anlayan bir ustaya götür dedi İstanbul’da ki en iyi ustalardan birine götürdüm o da marş termiği, ecu akımı, şase yada artı kutbuyla olabilir sağlam bir elektrikçiye git dedi araştırmaya devam edeceğim bakalım ne çıkacak

Ercan1903
04/06/2020, 15:45
Arkadaşlar merhaba garip bir problemle ugraşıyorum yardıma ihtiyacım var

Aracım dizel 2012 model punto aracımda marş problemi vardı kaçırıyordu marş baktırdım dediler marş dinamosu gitmiş , ustanın tavsiyesi üzerine 0 valeo taktırdık ben pek anlamıyorum ama üzerindekinden daha iyimiş güçlendirilmiş olanı dedi , buraya kadar problem yok ama şimdide şöle bir sorun var

araca biniyorum marşa basıyorum araba hiç tepki vermiyor sanki hiç akü yok gibi düşünün tık sesi baska birsey yok , neyse yapan arkadaşlara götürdüm dedim böyle böyle baktırlar ettiler dediler olabilir KUSURLU ürün marş otomatiği bozuktur hemen aynının sıfırını takalım dediler aynısının sıfırını değiştirdiler , sanayinden cıktım evin önüne geldim durdum :D marşa bastım gene yok çalışmadı !! zor bela vurdurduk çalıştırdık götürdük baktılar yalandan bir oraya bir role bağladılar gönderdiler pek içime sinmedi bu durum , sizce bu neden kaynaklanıyor kendi sıfır diye taktıkları parçalar mı arızalı ? yoksa başka bir problem mi sonuçta 7-8 yaşında araba ama bu rolesiz adam akıllı çalışıyordu bir anlam veremedim sorun tam olarak ne aceba lütfen teknik bilgisi olanlar yardımcı olursanız sevinirim . Role takıldıktan sonra yapmadı daha yapar mı bilmiyorum göreceğiz .

sorun düzelsin diye uygulananlar

sıfır marş dinamosu takıldı ( valeo güçlendirilmiş olanı )
marş dinamosunun ordan giden kablolar oksitlenmiş temizlendi
sıfır AKÜ aldık ( AKÜM eskiydi % 10 cıkıyordu ) aküyü bu sıfır dinamoyu takarken değiştirttim garanti olsun eskisi ölüydü diye .
arabanın kaçak kontrolü yapıldı kaçak yok

Merhaba, bahsettiğin sorunun aynısı bende de var. Aracım 2006 grande dizel 90 lık.

Haftasonu akü boşalmış takviye ettik sonra çalıştırdık şarz etti aküde bişey yok dediler.

Kaçak var dediler 3/4 elektrikçi baktı sonra kaçakta yok dediler

Marş dinamosunda sıkıntı var dediler, dinamo kömürü kolektörü vs hepsi yapıldı kapağo falanda değişti sonra bastık yine çalışmadı.

Kızdırma bujilerinin 2 si gidikmiş onları takım olarak değiştirdim yine çalışmadı.

Ama şöyle bi yöntem var tavsiye etmesemde;

Akü eksi kutbu çıkarın, kontağı çevirin marşa basılı tutun kutup başını deydirince çalışıyor.

Sonra benim usta başka bi elektikçiye götürdü aracı.

Sigorta kutusunu inceledi, sorun sigorta kutusunda dedi. Bi temassızlık gibi bi sorun var dedi.

Marş motorunda veya kızdırmalarda sıkıntı olsa hiçbişekilde çalışmaZdı araba.

Elektrik aksağamında sıkıntı var yüksek ihtimal o da sigorta kutusu.

Bıraktım aracı cmts çıkacakmış.

Sıkıntılı işler