PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korna ve direksiyon tuş takımı sorunu. (YARDIMM)

Puntobordo
24/05/2020, 11:06
Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
Direksiyonumu tam tur sağa veya tam tur sola çevirirken örneğin sağa çevirirken turun %10 luk veya sola çevirirken turun %10 luk bir kısmında direksiyon tuşlarının ışıkları sönüyor, tuşlar fonksiyonunu kaybediyor. Korna çalışmıyor. Biraz daha çevirdiğimde ise kendine geliyor. Ve bu temassızlığı hep aynı noktada yapmiyor yani bazen turun sonunda bazen ortasında yapıyor. Bizim araçların bitmeyen kroniklerinden olan zemberek (direksiyon göbeğindeki sarmal şerit teller) olma ihtimalinden şüpheleniyorum ama şöylede bi ihtimal var araç airbag arızası yakmıyor. Yani zemberekten olsa airbagde yanardı. Zemberek tamiri 250, değişimi 500-600 lira. Gereksiz para vermek istemiyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Cleve
24/05/2020, 12:05
Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
Direksiyonumu tam tur sağa veya tam tur sola çevirirken örneğin sağa çevirirken turun %10 luk veya sola çevirirken turun %10 luk bir kısmında direksiyon tuşlarının ışıkları sönüyor, tuşlar fonksiyonunu kaybediyor. Korna çalışmıyor. Biraz daha çevirdiğimde ise kendine geliyor. Ve bu temassızlığı hep aynı noktada yapmiyor yani bazen turun sonunda bazen ortasında yapıyor. Bizim araçların bitmeyen kroniklerinden olan zemberek (direksiyon göbeğindeki sarmal şerit teller) olma ihtimalinden şüpheleniyorum ama şöylede bi ihtimal var araç airbag arızası yakmıyor. Yani zemberekten olsa airbagde yanardı. Zemberek tamiri 250, değişimi 500-600 lira. Gereksiz para vermek istemiyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Yazdığınız problemin Airbag sargisindan baska bir problemden olma ihtimali yok , sorunu anlamak kolay airbag sargisini cikarip ölçüm alabilirdi uzerinden multimetre ile.

aLpercLgcN
24/05/2020, 16:36
ahmet arkadasin da dediği gibi cok cok yüksek ihtimalle direksiyon sargisindan kaynaklaniyor.

volkan1065
24/05/2020, 16:54
aırbag zembereği yani sargınızda katlanma oluşmuş. Orjinal punto sargılarının kalitesi iyi olmadığı için sürekli sorun çıkarıyor. Aynı sargı tipi Megane 2 lerdede var var aynı sorundan onlarda muzdarip. Piyasada sargı üs kapağını komple satanlar var yada sıfır sinyal kol ünitesi alabilrsiniz. Tamirini hakkı ile yapan çok az kişi var. Ama tamir esnasında aynı tip sargı kullanılırsa arıza olma olasılığı yüksek. Fiat en son çıkardığı modellerde sargı kalitesini değiştirdi şu an sorun yok. Kaliteli sargı bulmak gerçekten zor bulduktan sonrada hakkı ile teknik bilgiye sahip olarak montajı yapılmalı. İşçilik ücretleri yüksek olduğu için genelde sıfır daha makul oluyor.