PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 bin Km'de ki Aracın Bakımı ile İlgili Fikirleriniz?

bluetoothpunto
17/05/2020, 20:41
Arkadaşlar 2011 punto evo 1,3 multijet aracım 100 bin km ye geldi. Bazı hususlarla ilgili insanların fikirleri farklı. Ben de kararsız kaldım. Sizlere danışmak istiyorum.

1- Fren hidroliği hiç değişmedi değişmeli miyim? Herhangi bir sorun yaşamıyorum ve usta en son baktığında "hidrolik berrak görünüyor, gerek yok" demişti.

2- Şanzıman yağını değişmeli miyim? Kapalı sistem olduğu için gerek yok diyorlar. Geri vitesteki cartlama sesi dışında bir sorun yaşamıyorum.

Eğer değiştirmem gerekirse hangi marka ürünleri internetten alabilirim?

3- Punto evo 2011 araç için iyi bir silecek tavsiyeniz olur mu?

4- Arka kampanalar için hangi balatayı almalıyım? marka öneriniz varsa memnun olurum.

Akiferdogan
19/05/2020, 13:53
Söyleyeceklerim tamamen tavsiyedir ?

Enjektörlerini temizletmek
Baskı balata değişimi
Şanzıman yağı değişimi
Her 50 binde bir fren balatası değiştiğini düşünürsek balatanında zamanı gelmiştir

Bunlar tükenmeden değilmesinde faydası olan şeyler diye düşünüyorum 2011 euro5 var bendede 104 binde değiştirdim hepsini

tab
19/05/2020, 20:56
1-Fren hidroliği kontrolü,(https://www.hepsiburada.com/oto-eko-fren-hidroligi-test-cihazi-fren-yagi-kalite-olcum-kalemi-led-gostergeli-p-HBV00000RQUEO?magaza=otoeko&wt_gl=cpc.6817.shop.nelk.oto-ssc&gclid=CjwKCAjwh472BRAGEiwAvHVfGqM30MnIebx1kDCdqeJO ZVoQ9aGOjPalFxFWQFWGjT_HSig-QDGwFRoCcgQQAvD_BwE)
2-Şanzıman yağı,
3-Zincir sesisin kontrolü,
4-Yağ temizleyici atarak motul yağ, MOTUL 8100 X-CLEAN EFE 5W30 4 LİTRE dene motor euro 5 ise MOTUL 8100 X-CLEAN EFE 5W30 4 euro 4 ise 5w 40 alırsınız. yağ, hava, yakıt ve polen filtrelerini değiştir.
5-Arka frenleri genel değiştirmeye gerek dört teker sökülerek 2 adet fren temizlem spreyi ile temizlet ve arka frenleri ayarlarını yaptır
6-ön ve arka amortisörlerin, rotlar ve amortisör takozların kontrolü.

Berkcan525
19/05/2020, 22:31
her sıvının bir ömrü vardır. fren hidroliği ne kadar temiz durursa dursun 2 yılda bir değiştirilmelidir. ben aracımı aldım alalı 2 yıl oldu hatta geçti birazda. geçtiğimiz aylarda fren hidroliğini değiştirmiştim bariz farkı var. kimyasından dolayı nem çekiyor hidrolik kaynama noktası düşüyor. motul, mobil yada ferodo kullanabilirsiniz.
aynı şekilde şanzıman yağıda öyle, zaten fiat periyodik bakım tablosundada 100bin veya 3 yılda bir değişim öneriyor bekletmeyin derim.
silecek ise bosch aeroeco tavsiye ederim 1 senedir kullanıyorum diğerlerine göre biraz daha fazla dayanıklı, aracım açık alanda güneş altında duruyor üstelik.

Ceyhun
20/05/2020, 13:20
ben yetkili serviste 100.000 bakımını yağ ve tüm filtreler değiştirerek yaptım yani ben değil onlar öyle yapıyormuş
110.000 bakımı yağ ve tüm filtreler enjektör bakımı tüm kayışlar gergi rulman ve tüm yağ su değişiyor bir de benim balatalar bitmiş. (Balataları dışarıda yaptırdım)
120.000 yağ ve tüm filtreler bir de zincir sesi geliyor gibiydi kullanıyorum diye direk değiştirdim risk almadım yağ pompası revize oldu ve devirdaim değişti
bende bu şekilde oldu çift sayı ucuz tek sayı pahalı

bluetoothpunto
20/05/2020, 15:49
Arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Fren hidroliğini de şanzıman yağını da değiştirmeye karar verdim.

Radyatör suyunu da değiştirmek gerekir mi?

Berkcan525
20/05/2020, 17:06
fiat onu 120bin km'de öneriyor daha 20bin km'si var.

Reiis
21/05/2020, 02:43
Arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Fren hidroliğini de şanzıman yağını da değiştirmeye karar verdim.

İyi olur hepsi tam olsun geçen yıl hepsini değiştirdim bende

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ayaman
21/05/2020, 17:42
Söyleyeceklerim tamamen tavsiyedir ?

Enjektörlerini temizletmek
Baskı balata değişimi
Şanzıman yağı değişimi
Her 50 binde bir fren balatası değiştiğini düşünürsek balatanında zamanı gelmiştir

Bunlar tükenmeden değilmesinde faydası olan şeyler diye düşünüyorum 2011 euro5 var bendede 104 binde değiştirdim hepsini

Enjektörde sorun yoksa kesinllikle dokunulmaması gerereken hatta teklif edilmesi bile sakıncalı. Enjektör ayarı kaçtı mı İşin içinden çıkılmaz.

Cleve
21/05/2020, 19:58
Zincir bakımları 120 binde sanırım ancak aracı uzun süre kullanacaksanız erken degisiminde fayda var. Ek olarak sanırım sizin aracınızda devirdaim trigerden tahrikli trigerle değişmesi önerilir.